DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en bulten Europa. No. 149 Jaargang 1918 Abonndmentsprlis bil voomltbetallng d. 3 maanden 11.65. Ir. p. post (1.90. V RIJ 1) A G Bewijsnummers 5 et. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters oaa. plaatsruimte. Br. tr. N.V. Boek- eo Handelsdinkkerlj Herms. Costér 4 Zn.. Voordam C 9, Tel.3. 28 J U N I. Buiten land. Stadsnieuw» Staatssecretaris Von Kühlmann is het zwarte schaap geworden. Naar aanleiding van zijn opmerking in den Rijksdag, dat de oorlog niet alleen door de Duitsche wapenen beëindigd kan worden, hebben de conservatieven het sein. tot den aanval geblazen. Men verwijt hem zelfs, dat hij nogmaals verklaard had, dat Duitschland bereid was om vrede te sluiten. Het gerucht gaat nu, dat Von Kühl mann zal aftreden. De Köln. Volksztg. meent, dat de staatssecretaris de beraadsla ging in den Rijksdag over het vredesverdrag met Roemenië nog ten einde zal brengen en dat verdrag definitief zal onderteekenen. Maar niemand, zegt het blad, gelooft, dat de minister na het zomerreces nog in functie zal zijn. Men gelooft niet, dat hij voor de moeilijke taak en voor de toekomstige vredesverdragen over de noodige geschiktheid en1 gezag zal kunnen beschikken. En zoo ia Von Kühl mann de zondebok van geheel Europa ge worden. De pers der Geallieerde mogendheden wraakt zijn verklaringen en de conservatieve Duitsche bladen betuigen openlijk zijn onge schiktheid om aan het hoofd van het depar tement van buiten landsche zaken te staan. De pogingen, die de Rijkskanselier nog ge daan heeft om de rede van Von Kühlmann met een militairistisch sausje te overgieten, hebben niet uitgewerkt wat de heer Hertling wel gaarne gezien zou hebben. Men wil nu eenmaal in Duitschland niet hooren verkondigen, dat de inspanning van het leger tevergeefs zal zijn, het vertrouwen in de overwinning moet vastgehouden worden en iedere staatsman, die dat vertrouwen niet deelt dient zoo spoedig mogelijk te verdwij nen. De afgevaardigde Haase, de onafhanke lijke sociaal-democraat, die de zaken be spreekt zooals zij zijn, heeft er reeds op opge- wezen, dat het maar het beste zou zijn als ge neraal Ludendorff rijkskanselier werd, dan was de toestand tenminste duidelijk. Onwillekeurig vraagt men zich af of de conservatieven werkelijk over Von Kühl- mann's woorden zoo vertoornd zouden zijn als zij niet gevoelden, dat die woorden geen ijdele klanken' waren. Wat Von Kühlmann thans gezegd heeft zullen na hem anderen herhalen en men zal langzamerhand met de groote desillusie ver trouwd moeten geraken, dat de Duitsche le germachten tot het beëindigen van den we- reldkrijg niet in staat zijn. KORTE BERICHTEN. In antwoord op een vraag van King, ze'd'e Lord Robert Cecil in het Lagerhuis, dat tusschen Engeland en Wilson of eenige an dere geallieerde mogendheid geen onderhan delingen waren gevoerd over tusschenkomst in de zaken van Rusland door een van de eallieerden, ten einde de binnendringing en .eerschappij van den vijand te verijdelen. Het Hamburger Fremdentolatt verneemt uit Kief, dat de geruchten te Moskou over het vermoorden van den voormaligen tsaar aanhouden. In verband1 met de regeeringscrisis In Oostenrijk verneemt het Berl. Tagebl., dat de Eogingen van graaf Sylva-Tarouca om een abinet te vormen, reeds al® mislukt be schouwd moeten worden. Reuter verneemt dat dé arbeidersleden der Britsche regeering besloten hebben niet uit het kabinet te treden. Volgens een officieuze mededeeling, te Washington bekend gemaakt, verwerpt Japan het idee van een interventie In Siberië, doch wil het de elementen' steunen die streven naar herstel van orde en recht in Rusland. Er hebben zich twee doodelijke gevallen voorgedaan van longenperst in een afgelegen landbouwdistrict in Oost-Suffolk. De haard der infectie is nog niet opgespoord. Al de be woners der omliggende plaatsen zijn geïso leerd. Men voorziet geen verdere uitbreiding der ziekte. Uit Londen wordt geseind, dat een' re organisatie van de arbeidersorganisaties wordt verwacht. Na een geweldig roffelvuur is het offensief van twee-en-twintig politieke partijen losgeko men. Alkmaar en omgeving kunnen nu dage lijks genieten van de geestdriftige redevoe ringen van de meest verschillende partijlei ders. Wij willen gaarne uit een oogpunt van billijkheid aan de propaganda voor elke partij onze aandacht schenken, maar het gevolg daarvan is, dat wij deze dagen overstelpt worden met verslagen van politieke redevoe ringen, die elke betrokken partij gaarne zoo uitvoerig mogelijk zag opgenomen. Waar een courantenvorm niet van elastiek ia en ons schraal gasrantsoen het uitgeven vaa extra biadon absoluut verbiedt, moeten wij ons noodgedwongen deze dagen in onze nieuwsberichten eenigszins beperken. Het feuilleton zal wel eens voor dringender copie moeten plaats maken en ook in mede- deelingen van binnen- en buitenland zullen wij de grootste soberheid' moeten betrachten. Na Woensdag a.s„ als de stembus het re sultaat van de politieke actie dezer dagen be kend heeft gemaakt zullen wij wat den redac- tioneelen inhoud van ons blad betreft, weer meer aand'acht aan berichten uit binnen- en buitenland kunnen' schenken. Ook onze correspondenten gelieven met de ze mededeeling rekening te houden. Red. Alkm. Crt. DE VERKIEZINGSACTIE. (Vervolg vergadering S. D. A. P. Alkm. B'socoopzaal.) Spr besprak hierop de sociale wetgeving, dié in Nederland slechts een klank heeft. De gezondheidswet en de woningwet brachten ons iets, maar niet voldoende. Het woningtekort is ontzaggelijk. 5000 ge zinnen wonen te Amsterdam bij anderen in. De fout van de woningwet, aie veel ge daan heeft, was, dat ze de gemeenten, waar üe arbeiders als vee leefden, niet verplichtte tot bouwen. De leemten in de ongevallenwet, die voor de vakken, waarin bij de arbeiders de minste organisatie is, niets is besprak spr. eveneens uitvoerig. Het is thans de vraag wie het warmste is voor Staatspensioen, maar in 1909 en 1905 bestreden de liberalen het als verkiezinge- bedrog. De clericalen, thans de tegenstanders, heb ben dit geleerd van de vrijzinnigen. De vrijzinnigen, de parisieten van kapita listen zijn er nu voor omdat ze de arbeiders noodig hebben en spr. verbaast zich er over, dat de christelijken de felste tegenstanders nog zijn en zich niet bekeerd hebben ge toond. Rutgers verklaarde zich in de Kamer voor sociale wetgeving, die de eer van de arbei ders niet te na komt maar premievrij staats pensioen moest stemmen tot baliekluiver, doordraaier of souteneur. De christelijke arbeiders heeft ook bezwa ren, maar dat is dat het staatspensioen zoo laag is, en zoo laat komt. De arbeidersbe scherming, noodig omdat de arbeider ook mensch wil zijn en uren moet hebben om wat anders te zijn dan werkbeest, diende me de veroverd te worden. Spr. zette, uiteen dat het doel is den achturigen werkdag en dat daarom practisch in de kamer reeds voorge steld zal worden een 10-urigen arbeidsdag met overgangsbepalingen naar den 8-uren- dag. De houding van de R.-K. kamerleden, tegenover Schaper in 1909, waarom Aalber- se zijn onderkruipersmotie indiende, onder wierp spr. aan uitvoerige critiek. Toen in 1909 de christelijken de meerder heid behaalden^ verklaarde tenslotte Nolens, dat Aalberse zich wel voor den 10-urendag verklaard had., maar er. nu niet meer voor zou zijn. Nu het A. K. er is verklaarden de R.-K. zich voor den wettelijken achturendag, na eerst op het program gezet te hebben „uit breiding van arbeidsbescherming". Dit, omdat de arbeiders zich onder hen hadden laten hooren. Het eind van het lied is weer, dat zij' zijn voor den achturendag, daar waar het moge lijk is en noodig. Spr. noemt dit het middel om door woor den de arbeiders weer beet te nemen. Wij hebben de geheele wereld te verove ren, zegt spr. en wij willen afschaffing van geheime diplomatie, het militairisme bestrij den en elke poging steunen, die den oorlog doet beëindigen. Ook willen wij optreden tegen de uitbreiders van de Indiërs en voor het het zelfbestemmingsrecht veroveren. Dat alles zal veel geld kosten, zegt spr. en het is juist dat men financieel in veel ongun stiger omstandigheid is gekomen. De crisisr uitgaven bedragen al 1500.000.000 en daar door is er zekere schijn, dat er geen meerde re uitgaven kunnen komen. De verdedigingsbelasting kan echter tl 70.000.000 per jaar opbrengen. Wij willen progressie zegt spr. en wij wil len de groote erfenissen geheel aan de staat hebbeit. De O.-W.-belasting heeft nog maar 30 pCt. dus nog 70 pCt. tekort en bracht toch 300.000.000 op. Daar staat dus nog 1000.000,000, aie gemaakt is door de mi sère en dat is slechts het bekende en de on bekende O.-W. is ook enorm, De toename van de vermogens in Nederland wijst er op, dat er 1207 menschen zijn, die meer dan 50.000 inkomen hebben, 303 zijn er met ge middeld 189000 per jaar. Er zou geen bo terham minder gegeten worden, als niemand meer dan 10.000 per jaar inkomen mocht hebben. Wanneer dat gebeurde, zou de staat reeds 343.000.000 per jaar trekken. Het geld is dus slechts een distributie kwestie, die Posthuma nog niet oploste. Over het geld behoeft men zich niet on gerust te maken. Ons ideaal is echter niet om het kapitalis me bewoonbaar te maken. Wij staan deze za ken voor zegt spr. omdat wij daardoor een opleving van klassebewustzijn mogelijk ach ten en wij daardoor de wereld kunnen ver overen. De staat heeft voor het kapitalisme een wedijver van bewapening gebracht, waar door millioenen geslacht worden. Dat stelsel mag niet bestaan blijven, om het weer aan den gang te brengen, om de arbeiden opnieuw weer uit te buiten. Het kenmerk van den verkiezingsstrijd is, dat de arbeidersklasse moet komen tot machtvorming, om het kapitalisme te vernie tigen. Wij wenschen, zegt spr., een stelsel te grondvesten, dat niet zal lijken op het kapitalisme, dat stelsel van barbaarschheid en verschrikking. Wij willen de socialistische maatschappij (Krachtig applaus). De heer Bronke, die debat voerde wensch- te als V. D. enkele punten van Vrijzinnig Democratisch standpunt te belichten. Spr. bracht in herinnering, dat niet alleen de S. D. A. P., doch ook de V. D. wel iets deed voor het A. K. Kerdijk, Gerritsen en Drucker streden er reeds voor, voor de S. D. A- P. bestond, en ook Bos was daarvoor een kampioen. In dit verband bracht spr. paragraaf 3 van het V.D.-Program naar voren. Inzake woningbouw herinnerde spr. aan hetgeen Roodenburg daarvoor in de kamer deal. Inzake staatspensioen oordeelde spr. dat Dr. v. d. Waerden niet alles gezegd had. De S.D.A.P. streed n.l. aanvankelijk voor pensioen aan de arbeider®. Ook de V.D. zijn voor vrijmaking en zelf bestuur van Indië. Spr. bracht in herinnering wat de V.D. v. Deventer deed. Inzake de belasting naar draagkracht bracht spr. naar voren hetgeen door Mar- chant en Oudt gedaan was. Ook in dit op zicht bracht spr. naar voren hetgeen het V. D.-Program nastreeft. De niet-socialistische aanwezigen wekten spr. daarom op hun stem op de V.D. uit te brengen. De heer v. d. Waerden concludeerde, dat de debater zich er slechts toe bepaald had, mede te deelen, dat ook zijn partij mooie punten op het program heeft. Spr. neemt aan, dat de V. D. voor beter onderwijs zijn, maar de moderne kapitalist is daar voor, omdat hij snapt uit een pien tere arbeider nog meer te kunnen halen. Het komt er dus op aan, waarom men voor beter onderwijs is. De felste bestrijders van Vliiegens belas- tingsvoorstellen waren Treub en Bos. Spr. stemde toe, dat Kerdijk, Gerritsen enz. hun sporen in den strijd voor het A.K. ver diend hebben. Spr. bracht echter in herinne ring, dat de Vrijzinnig Democraten het in 1912 opgerichte A.K.-comité in 1905 in den steek heten, omdat zij zich met de klasse- toon van de S.D.A.P. niet konden vereeni gen. Daarna deden zij voor het A.K. niets. In 1912 waren de V.-D. er nog voor dat de staat voor het pensioen Vs en de arbei ders 60 pCt. betaalden en bedankte Netscher als hoofdbestuurslid van Staatspensioennee- ring. De voorzitter deelde hierna mede, dat morgenochtend de vertegenwoordigers van de vier vakcentrales in de gemeente nog po gingen zullen aanwenden om hun voorstel len inzake de gasprijs en de uitkeering aan werkloozen gewijzigd te krijgen. Deze zouden om 12 uur op het Doden veld van hun bevindingen verslag uitbren gen, waarna de menigte verzocht zou wor den om in optocht naar den gemeenteraad te trekken. Spr. sloot hierop de vergadering. POLITIEKE REDE VAN DEN HEER J. KORTHALS ALTES. Voor de afdeeling Alkmaar der Liberale Unie trad gisterenavond in de Harmonie al hier de heer J. Korthals Altes op. Na door den voorzitter, mr. W. C. Bos man, te zijn ingeleid, gaf spreker allereerst een overzicht van de parlementaire gebeurte nissen sinds 1885. Hij wees er op hoe de Liberale Unie in 1855 geboren als bolwerk tegen het clerica- lisme, iin 1894 het conservatieve deel van zijn getrouwen verloor, de Vrij Liberalen, die het tempo waarin men op het algemeen kiesrecht aanstuurde te snel achtten. Toch kwam van 1897 tot 1901 een libe raal kabinet tot stand, het ministerie Pier- son-Goeman Borgcsius-Corl van der Lin den, dat den eerenaam heeft gekregen van het ministerie van sociale rechtvaardigheid. De heer Goeman Borgesius, een der groote voormannen van de Unie Liberale partij, heeft toen reeds getoond, dat deze partij het initiatief tot sociale wetten van groote be- teekenis wist te nemen. De leerplichtwet kwam tot stand, waar door 60.000 kinderen, die van onderwijs ver stoken bleven, een betere opvoeding konden krijgen, maar de Sociaal-Democraten brach ten dit wetsontwerp in gevaar, door daarin verplichte schoolvoeditog en kleeding te wil len opnemen. Goeman Borgesius begreep, dat hij bij de kleine meerderheid die het aan zijn zijde vond, niet te veel ineens mócht ei- schen en wilde schoolvoeding en kleeding aan de gemeenten overlaten. De Sociaal-De mocraten stemden toen tegen het wetsont werp en slechts door steun van andere voor mannen en door de omstandigheid, dat de afgevaardigde Schimmelpenninck door een val van zijn paard afwezig was, is het wets ontwerp destijds in behouden haven geko men. Uit dien tijd ook stamt het wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht, waardor in 1914 niet alleen meer de arme jongens, maar ook de zoons van goeden huize naar de grenzen moesten trekken en mede datee ren uit die jaren de woningwet en de ge zondheidswet, waarvan de groote beteekenis door ieder onbevooroordeelde zal worden ingezien. Zeker, evenals aan allen menschelijken ar beid, kleven aan die wetten fouten, maar dat neemt niet weg, dat wij hen dankbaar moe ten blijven, die het initiatief tot deze betee- kenisvolie verbeteringen op sociaal gebied hebben genomen. Spreker herinerde vervolgens aan de On gevallenwet, de wet die er voor waakte, dat, wanneer door de voordeur het ongeluk bin nenkomt, tegelijkertijd door de achter deur de armoede de bewoners kan toegrijn zen. Op een congres van Sociaal-Democra ten heeft een der afgevaardigden deze wetge ving kool genoemd, maar het was niemand minder dan Troelstra, die daarop erkennen moest, dat deze kool dan toch met een flink stuk worst ter tafel gebracht werd. Spreker herinnerde vervolgens aan de af scheiding der Vrijzinnig-Democraten in 1901, ook al weer door oneenigheid over het kiesrecht. Zoo verdeeld, moesten de vrijzinnigen het onderspit wel delven en plaats maken voor een rechts kabinet, het ministerie-Kuyper, dat denkbeelden huldigde, die indruischten te gen alle begrippen van vrijheid en vrijzin nigheid. preker herinnerde vervolgens aan het bianco artikel 80 in verband met het in 1905 op den voorgrond getreden ministerie Rink-De Meester, dat slecht» over een kleine meerderheid beschikte. Dit ministerie brachten de Sociaal-Demo craten ten val door in 1908 de oorlogsbe- begrooting van minister Van Rappard te verwerpen, waarna tot 1913 het ministerie- Heemskerk is opgetreden. Het won de gunst van de kleurlooze middenstof en zou zeker ons land met vele slechte wetten verrijkt heb ben, ware er wat grooter initiatief van uit gegaan. Wat minister Heemskerk wilde is van algemeene bekendheid De bijzondere school zou regel moeten worden, wie kerke lijk bedeeld werd zou het kiesrecht moeten hebben en niet wie door particulieren of uit dc staatskas werd bedeeld. Uit dien tijd dateeren ook de Taltna-wet- ten, de eenzijdige bakkerswet en de ouder domsvoorziening, gebaseerd op loondienst, waarbij met de vrouw geen rekening werd gehouden. Minister van financiën was des tijds de heer Kolkman, die door dr. Kuyper een spelend minister van financiën werd ge noemd. Toen kwam ons vrijhandelstelsel in gevaar en meer en meer begrepen de vrij zinnigen, dat samengaan geboden was. In 1912 werd tot de concentratie besloten, tot 't gezamenlijk optreden tegen het clerica- lisme en de Sociaal-Democratie, de predi kers van den klassenstrijd, die een hersen schimmig einddoel najagen. De vrijzinnigen wenschten algemeen kiesrecht, stemplicht, evenredige vertegenwoordiging, wegneming van den slagboom voor het vrouwenkies recht en staatspensioen zooals de bond dat weiischt. Hoe het in 1913 is geloopen is bekend. Dr. Bos wilde den Sociaal-Democraten een drietal portefeuilles aanbieden, maar het congres in Zwolle heeft de aanneming daar van onmogelijk gemaakt. De Sociaal-Demo craten hebben dus de consequentie der her stemmingen niet aanvaard. Het extra parlementaire kabinet Cort van der Linden werd gevormd uit mannen, die buiten den politieleen strijd stonden. Zoo kregen wij o. a. Treub, die nu een nieuwe partij heeft gevormd en zich niet met de ouderdomsvoorziening der concentratie kon vereenigen. De Liberale Unie heeft het eerst van alle vrijzinnige partijen, reeds in 1909 het staats pensioen aanvaard. Spreker herinnerde vervolgen® aan de moeilijke omstandigheden waaronder het ka binet Cort van der Linden door het uitbre ken van den wereldoorlog geregeerd heeft. Het had zeer moeilijke vraagstukken betref fende defensie, financiiën en voeding op te lossen en al is spreker als alle Hollanders critisch gestemd, dit neemt niet weg, dat hij dankbaar erkennen wil, dat het huidige mi nisterie veel goeds tot «tand bracht en vol gens den in 1913 gebleken volkswil is opge treden. Spreker herinnerde slechts aan het staats pensioen, art. 192, de landarbeiderswet en het Zuiderzee-vraagstuk, waarvoor minister Lcly alle hulde toekomt. Thans wordt de stembusstrijd op den ba sis van het algemeen kiesrecht gevoerd en conetateeren wij niet minder dan 22 partijen. Spreker herinnerde er aan hoe er in het groote Amerika slechts 2 partijen zijn en drong ten krachtigste op wegdoezeling van de kleine verschillen aan. Laten wij in het kleine Nederland, een wit vlekje op de met zwarte kleuren bedekte oorlogskaart, alle kleine verschillen vergeten en ons beijveren om slechts de groote lijnen te zoeken. Laten wij geen machtelooze partijtjes stichten, waarbij het groepsbelang den doorslag geeft, maar latei wij zoeken naar wat ons ten slotte allen moet samenbrengen. Is het symbool van ons wapen niet een bundel pijlen, die elk voor zich gemakkelijk gebroken kunnen worden, maar niet geza menlijk? De Liberale Unie staat nu alleen in den strijd, want de broeders uit het oude vrij zinnige gezin, de Vrijzinnig-Democraten, be stoken de partij en verwijten1 haar allerlei fu tiliteiten. Die verdeeldheid zal de vrijzinni gen stemmen kosten. Maar de Liberale Unie gevoelt zich krach tig. Zij breidde zich den laatsten tijd uit met honderden afdeelingen en duizenden nieuwe leden. En ook in de toekomst zal de Liberale Unie door haar program van actie sterk staan. Spreker heeft weinig eerbied voor een man als Treub, een minister van de Kroon, die, ongeacht de groote mannen diie daarvan deel uitmaken alle politieke partijen afbreekt, met één vuistslag neersabelt en geen debat toestaat om ook anderer mee ning daartegenover te stellen. De Liberale Unie houdt wel degelijk reke ning met de tijdsomstandigheden. Het staats pensioen moet verbeterd worden. De 26 miJ- lioeri moeten 30 millioen worden en dan kan het staatspensioen niet aan 150000 maar aan 300000 ouden van dagen gegeven wor den, niet alleen aan loonarbeiders, maar aaa alleen die daaraan behoefte hebben. Spre ker, die uitvoerig het in ons blad reeds be sproken program van actie naging, bepleitte o a. het oprichten van volkssanatoria, waar door de tuberculose in de kiem kan worden bestreden Een ministerie van onderwijs zal goed onderwijs en betere aalarieering van de leerkrachten moeten brengen. Het onderwij» moet van dien aard zijn, dat men bij het fa- briceeren van Hollandsche producten beter dan. vroeger met het buitenland concurree- ren kan. Het moet bv. niet meer kunnen voorko men, dat de Deensche kaas die men in Chi na koopt beter is dan de Hollandsch®, welke men daar aanbiedt. In breede trekken ging spreker vervolgen» verschillende punten van het program vaa actie na de zorg voor een betere afwatering, de vfrhooging der productie, delfstoffen, electrificatie en bedrijrsvrijheid. De midden stand moet krachtig zijn wil een land groote schokken doorstaan kunnen. Het 1» Ruslands ondergang geweest dat het geen krachtigen middenstand had en het was een zegen voor China en Japan. De middenstand moet van riikswege gesteund worden, dc salarissen der ambtenaren herzien. Het zal moeten komen tot een heffing ineens en tot belastingen naar draagkracht, aan den vrijen handel zal men moeten vasthouden. In Indi» moet het tot decentralisatie komen en da volksraad moet daarbij uitgebreid worden. Dc Liberale Unie heeft een schitterend verleden een krach tbewust heden en een1 toekomst langs groote lijnen en vol perspec tief. 1 De Economische Bond maakt de scheu ring in de vrijzinnige gelederen nog grooter. Spreker juicht het toe, dat een man als Treub in de Kamer komt, maar betreurt het, dat daarvoor een nieuwe partij gesticht moet worden, die een nieuwe scheuring-in de vrij zinnige gelederen brengt. Is de Economische Bond alleen noodig om Treub in de Kamer te krijgen, dan acht spreker hem verderfelijk. De Economische Bond opent geen nieuwe gezichtspunten, hij is overbodig en schade lijk. Hij heeft de meeste punten overgeschre ven en de andere paragrafen zijn caout» chouc-paragrafen, die voor de meest tegen strijdige opvattingen ruimte laten. Zoo traden te Hoorn en te Harder wijk sprekers van den Economische! Bond op, waarbij de .een betoogde, dat het tot inkrimping der weermacht zou moeten komen en de ander, dat er aan onze weer macht niet voldoende geld kan worden be steed. Die weermacht-paragraaf wordt de a s. splijtzwam in den E. B. en Treub zal zichzelf weer bij de sterkste groep aansluiten, die hem in de Kamer kan brengen. De vrijzinnigen moeten niét verdeeld wor den zij moeten gezamenlijk optrekken tegen het clericalisme en de sociaal-democratie. De kerk mag den staat niet beheerschen, want dan worden de minderheden onderdrukt en wij moeten evenzeer front maken tegenover dc S.D.A.P. De Liberale Unie. de groote romp van de van 1885, die in kracht is toegenomen, alger komt op voor de rechten van het algemeen, voor arbeider en industrieel, koopman, win kelier, boer en ambtenaar, zij wil een1 regee ring door het volk, van het volk en met het volk, zij zoekt het algemeen belang onder hef machtige beginsel der vrijheid. (Ap plaus). Mevrouw Brunner Brouwer, reeds nu het woord verkrijgende, wilde in hot licht stel len'. dat haar inzien® dc* jeugd voor den eco- nomischen strijd verkeerd wordt opgevoed. Zij heeft mét vele buitenlanders gecorres pondeerd en van verschillende zijden wees men er haar op, dat de Hollandsche jongens wanneer zij van school komen, voor de prac- tijk niet deugen. Met uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd en het geven van herhalingsonderwijs verbetert inen dat niet. De practische oplei ding moet beter zijn. Een groot industrieel uit het buitenland zeide aan spreekster, dat' hij meer had' aan een goeden meestersknecht, dan aan een Holiandschen ingenieur Die bleek soms niet eens den prijs van het ijzer tc kennen Dat Japan succes in den oorlog had dankt het aan de soberheid in de op voeding van de jeugd. Handenarbeid is even noodig als hersenarbeid. In Indië bleken de planters de opleiding der uit Nederland ge zonden jongelieden slecht te achten, zij staan vreemd voor den practischen arbeid. Een planter in Deli toonde spreekster het verschil tusschen een Duitsche en een Hol landsche jongen. De eerste kan een brief schrijven, weet hoe hij zich moet presentee ren en wanneer hij den nek moet buigen. Een Hollandsche jongen weet dat niet Spreekster achtte een betere practischer op leiding der Hollandsche jongens dringend noodzakelijk. (Applaus). De heer Derksen achtte het moeilijk tegen

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1