Verbod yan Samenscholiig. EENHEIDSWORST. Mededeelingen van bet Distributiebedrijf. lachte Zeepregelfig. Vervoervgrbod Tan levende Schapen en Lammeren. Binnenland. Telegrammen Tan heden VERGADERING x yan den gemeentsrajd yan Alkmaar, De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, overwegende dat het, In verband met voor gekomen ongeregeldheden, noodzakelijk te maatregelen te nemen tot nandhaving van de openbare orde; Gelet op artikel 187 der Gemeentewet; Besluit: I. te verbieden het houden vani samen' scholingen op den openbaren weg; II. onder samenscholingen te verstaan eene vereeniging van drie of meer personen; III. dit verbod in werking te doen treden onmiddellijk na zijne aankondiging. Herinnert er aan, dat ov|ftreding van dit verbod strafbaar is, ingevolge artikel 443 van het Wetboek van Strafrecht, met hechte nis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Afgekondigd, den 28 Juni 1918. Op bon No. 29 is verkrijgbaar 1 ons een heidsworst. H.H. slagers worden er uitdruk kelijk op gewezen, dat deze worst slechts op bonnen mag worden verkocht, welke bonnen a.s. Maandag 1 Juli aan het Distributiebe drijf. Paardenmarkt, moeten worden ingele verd. H.H. slagers die hieraan niet voldoen kan in den vervolge geen eenheidsworst voor den verkoop worden toegewezen. D. SCHENK. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden vast te stellen de volgende zachte zeepregeling 1. de aflevering en' het vervoer te verboden van zachte zero; 2. onder zachte zeep wordt in deze beschik- kig verstaan alle zeep welke niet wordt gele verd in stukken en/of poedervorm, met uitzon dering van die zèepsoorten, zeepoplossingen en zeeppreparaten, waarvan de samenstellinj in de Pharmacopoea Neerlandica Ed 4 wen aangegeven en die als zoodanig vallen onder de verbodsbepalingen op de aflevering, en het vervoer van harde zeep en zeeppoeder ge steld: 3. net bepaalde sub 1 is niet van toepassing op zachte zeep, welke in den handel Is ge bracht door fabrikanten, die als zachte zeep fabrikant zijn ingeschreven bij het bureau, mits de zeep veipakt zij en de verpak king gemerkt zij overeenkomstig de aanwijzin gen door het Rijkszeepbureau te geven. Even eens zal het bepaalde sub 1 niet van toepas sing zijn. op hoeveelheden van hoogstens 1 K.G.. welke over de toonbank - worden ver kocht; 4. het verzoek tot inschrijving wordt schrif telijk gericht tot het Rijkszeepbureau (Park straat 4a 's-Gravenhage) onder bijvoeging van een nauwkeurige opgaaf van perceelen en van perceelsgedeelten waar de fabricage plaats vindt, zoomede van de opslagplaatsen en bergplaatsen der fabriek voor ae grond stoffen en het afgewerkte product; 5. door de indiening van een verzoek tot inschrijving verplicht de fabrikant zich, zich te gedragen naar de voorwaarden, zooals de ze door Eet Rijkszeepbureau zullen worden vastgesteld; 6. de inschrijving sub 4 bedoeld kon doot het Rijkszeepbureau worden doorgehaald; a indien dc fabrikant de voorwaarden over treedt door het Rijkezeepbpreau gesteld, be houdens ber< ep op den Minister vau Land bouw, Nljveriieid en Handel; b. indien de fabrikant hiertoe een verzoek richt tot he* Rijkszeepbureau; 7. deze beschikking treedt it 11 1918. in weik'ng 1 Ju- De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden tc bepalen I. Het vervoer van levende schapen en- lam meren is verboden; II. De aflevering van levende schapen en lammeren is verboden; III. De sub I en II vermelde verboden zijn tot 15 Augustus 1918 niet van toepassing op magere weidelamnxeren welke in het voor jaar van dit jaar geboren zijn IV. De sub III vermelde uitzonderingsbepa ling is niet van toepassing op zuiglammeren en op lammeren welke zich bevinden in ge meenten die in staat van beleg verkeeren V. De sub I en II verboden zijn mede niet van toepassing op die schapen en lammeren welke in schriftelijke opdracht van het Rijks- kantoor voor Vee en Paarden worden aan gekocht en vervoerd; VI. Ontheffing van de sub I en II vermelde verboden kan wórden-Verleend door den pre sident-directeur van het Rijkskantoor voor Vee en Paarden. Aan zulk eene ontheffing kunnen door dezen, voorwaarden worden verbonden. den begaafden spreker ten strijd te trekken, doch wilde als lid van de S.D.A.P. toch ook eenige opmerkingen maken. Hij wees er op, dat zijn S.D.A.P.-program bijna geen ver schil toont met daf van den spreker. De so ciaal-democraten strijden reeds lang voor staatspensionneerlng en beter onderwijs. Het verheugde spreker, dat vele partijen het pro gram van de S.D.A.P. hebben overgenomen. Spreker laakte de verplichte verzekering vol gens het systeem-Talma en vroeg ophelde ring hoe met 4 millioen gulden meer, het aantal, van hen, die ouderdomspensioen ont vangen van 150000 tot 300000 kan stijgen. (Applaus). (Wordt vervolgd) TEOEN STEMDWANO. Op het Dodenveld werd gisteravond door de vrije socialistenvereeniging een vergade ring belegd, waar als spreker optrad de heer E. Bouwman, van Rotterdam, met het onder werp: „De verkiezingen en de stemdwang, wien zullen wij ki Er waren een 7 a 80Ö personen, vrouwen zoowel als mannen, aanwezig. Na een Inleidend woord van den heer R. Zomerdijk stelde de heer B. voorop, dat hij geen canaidaat is voor de Tweede Ka mer. niet wil zijn in deze kapitalistische maat schappij. Hij noemdf zien revolutionnair- socialist en wilde vaststellen, dat de maat schappij verdeeld is in bezitters en niet-be- zitters; 2 pet. van de menschheid (de bezit ters) regeeren over de andere 98 pet. (de niet- bezitters.) Spr, en de zijnen aanvaarden hier tegen den klassenstrijd, maar dan ook een onverzoenlijken strijd. Als de arbeiders klagen over het verschil tusschen hen en de bezittenden, moeten wij steeds antwoorden, dat er voor hen geen recht bestaat. Alleen georganiseerd kunnen de ar beiders meer rechten afdwingen. Er bestaan in de kapitalistische maat schappij slechts 2 wegen, de eene is die van berusting in den toestand, de andere dien van strijd op leven en dood van één der bei de klassen. Als de arbeider den eersten weg isnlaat, gaat hij ten onder, dus moet hij den strijd opnemen voor de vernietiging van het kapitalisme, dat alle ellenden van den tegen- woordigen oorlog veroorzaakte. In den strijd tegen ae kapitalisten hebben wij ons in de eerste plaats af te vragen vanwaar zij hunne macht halen om millioenen menschen te re geeren, en dan antwoorden wij: van het ter- van den arbied. De klassetegenstellmgen vindt men overal, tot zelfs in de kerk. en naar spreker zei, voor namelijk in onze rechtspraak, voor welke uit spraak hij voorbeelden aanhaalde. Maar ner- fens komen' die tegenstellingen meer aan den ag dan op het terrein van den arbeid. Spr. ging terug naar vervlogen tijden, om te betoogen, dat toen alleen geproduceera werd omdat het noodig was, men ging vis- schen en jagen en huizen bouwen omdat het noodzakelijk was. Dit is nu niet meer zoo. Er wordt gebouwd en gefabriceerd, alleen omdat het winst geeft. Het doode materiaal niet al leen wordt geëxploiteerd, maar ook het leven de, de arbeiders. En de werkman moet wel arbeiden, op straffe van zijn ondergang. Daarom moet hij zijn werkkracht zoo duur mogelijk verkoopen. Aan de noodzakelijkheid voor den arbeider om te werken ontleent de kapitalist zijn macht. De arbeider moet zich hiertegen steeds meer verzetten. Wie op het terrein van de' productie de baas te, kan ook overheerschen op politiek terrein. apr. herinnerde aan de uitspraak van Lloyd George, dat munitie om oorlog te voe ren slechts kon worden verkregen als alle arbeiders medewerken, waarmede hij dus er kende dat het kapitalisme steunt op den ar beid. Dan kwam spr. tot de sociale wetgeving. Komt die, doordat er een paar mannen in de Kamer over hebben gepraat? Neen! Zij heeft met socialisme niets uit te staan en met het zitting nemen in het parlement wordt de komst van net socialisme geen minuut ver vroegd. De sociale wetgeving biedt slechts lapmiddelen ter verbetering der man Schappij. De ongevallenwet is nog net beste ..-rvan, ai is zij dan ook nog een misproduct. Spr. ont kende dat deze wet is tot stand gebracht door het praten1 van de soc.-dem. in de Tweede Ka mer. Zij vloeide voort uit de ontwikkeling van het kapitalisme zelf. Naarmate men meer met machines werkte en het gevaar dus grooter werd voor de arbeiders, ontstond er onder de zen ontevredenheid daarover en als gevolg daarvan moesten de werkgevers hunne onder geschikten verzekeren tegen de gevolgen van een ongeval. De sociale wetgeving wordt gebruikt om de scherpe kanten van de uitbuiting eenigszins te verzachten. Als voorbeeld hiervan noemde spreker ook nog de stuwadoorswet. In de toekomst zal elke halve cent belasting opgeslokt worden door het imperialisme. En zoolang de arbeider de onderworpene blijft, zal er van sociale hervormingen geen sprake zijn. 19e machtsverhoudingen ontstaan niet door het parlementarisme. De sociale bervormin gen viuden hun oorsprong niet in, maar but ten het parlement. Scherp hekelde spr. de S. D. A. P., waar dg© bleven. D geóisle de'zfch verzettende arbeiders zal neer slaan. Spr. haalde als bewijs aan dat Troel stra op 4 Aug 1914 zei, dat de arbeiders zich tocjr niet zouden laten verleiden tot ver zet tegen de regeering, want hij zelf zou net zoo hebben gehandeld. Wij onafhankelljken, zet spr., waren bet, die een agitatie op touw zetten tegen deze Yegee- ring, maar de S. D. A. P. wilde niet met Jan Boezeroen samenwerken. Zij is mee verant woordelijk voor den toestand, waarin ons volk thans verkeert en wij stellen haar evenzeer in staat van beschuldiging als de ministers, Tot voor een paar weken hebben de soc. dem. de regeering gesteund in haar misdadige poli tiek. Toen stelden zii een motie, waarvan zij vooraf wisten, dat zij niet werd aangenomen, en zulks alleen met het oog op de verkie- tpf'B van volgens hem alleen het woord la overge- burgerlii' spartij geworden, die straks met de bour- eze partij is een jke regee- zingen om te kunnen zeggenniet wij, maar de regeering alleen is schuldig. De soc.-dem. stellen nu wel veel elachen, maar als die alle zijn vervuld, is er nog geen zier verbeterd. Wij stellen den tegenwoordi- gen oorlog en zijne gevolgen alleen op reke ning van een verkeerde Inrichting onzer maatschappij en dachten daarom reeds bij het begin van. den oorlog: productieven ar beid en, zoo die er niet te, bij werkloosheid vol loon; demobilisatie, verbod van allen uitvoer en algemeene inventarisatie. Deze eischen ziin in te willigen, niet door praten in het parlement, maar als de arbeiders allen mee willen strijden. Daarom is spr.'s antwoord op de vraag: Wien moeten we kiezen? dit: zelf. Men moet niet gaan stemmen, zei spr. omdat door praten in het parlement toch niets is te be reiken, De arbeider moet alles wat hij meer wil hebben dan wat het kapiaal hem laöt, veroveren op dat kapitaal. Voor debat meldcle zich niemand aan. Onder hoera constateerde de heer Bouw man, dat de heeren van de S.D.A.P. niet dur ven debattecren, zij hebben de zaak zoo be dorven voor de arbeiders, dat zij vreezen, dat op arbeidersvergaderingen hun het hoofd wordt gewasschen. Nogmaals ried spr de menigte aan niet te stemmen. Een bestuurslid beklom daarop de spreek plaats, herinnerde aan hetgeen gisteren in den raad was gebeurd en noodigde allen uit te demonstreeren tegen het gevallen besluit inzake de vTkeloosneiduitkeering en als het niet hel dan morgen weer en zoo alle da- ?en to it de oude steunregeling m her°; ld, ia, zelfc jo is verhoogd. DEMONSTRATIE. Na afloop van de vergadering op het Doe- leuveld, nadat een uitnoodiging daartoe tot het publiek was gericht, werd een stoet gefor meerd, waarbij zich, als steeds bij iets derge lijks, een groote menigte opgeschoten jongens aansloten. Zelfs knapen van niet ouder dan 12 jaar zag men meeloopen, en zij zongen hard mee de socialistische liederen, die de stoet aanhief. In het begin was het een zwij gende demonstratie. Bij de confectiezaak van de firma Cloeck bleef dé menigte staan en begon men te roepen „honger" en te zingen. Vandaar trok men langs de Oude Gracht naar de woning van den heer Leesberg. De politie, die bezadigd optrad en tot een kalme demonstratie aanspoorde, kon niet verhinde ren, dat iemand uit den hoop een1 steentje door 's heeren1 Leesbergs ruiten wierp. Kort daarop trokken de menschen verder, om voor het huis van den burgemeester te de- monstreeren. Ook hier zorgde dé politie, dat men niet al ie zeer het huis kon naderen. Staande op den weg, werden gedurende een kwartier ongeveer de Internationale en ande re liederen gezongen, waarop men naar de Hofdijkstraat wilde, waar hpfi rnnHsliHi heer Jb. Cloeck woont, Op last van de politie moest zulks ge schiedenlangs den koristen weg, door de Bleekerslaan. Bij het doortrekken van deze straat sloeg er iemand wie weet men na tuurlijk niet tegen twee ruiten ten huize van den burgemeester, tengevolge waarvan glasgerinkel werd gehoord. Voor het huis van den heer Cloeck werd hetzelfde programma uitgevoerd, hier wierp men ook met steenen door de ruiten. Terug op den Nieuwlandersingel klom één der leden van het P. A. S. G. Mens ink in een' lantarenpaal, vanwaar hij tot een rustig naar huisgaan aanspoorde. Morgen avond, zei hij, zullen we weer de straat op gaan, net zoolang tot onze wenschen zijn vervuld. De spreker van het Dodenveld Bouwman sprak in denzelfden geest. Hedenmorgen hadden er eenige ongere geldheden plaats, op het Waagplein tijdens de kaasmarkt, waar men wist dat zich daar liet raadslid de heer Lubbe bevond. De poli tie kwam er met de blanke sabel bij te pas. Op de Vischmarkt maakten manifestanten het den heer Meienbrink lastig, zoódat die haastig vertrok. Om verdere ongeregeldheden te voorko men is met ingang van heden een verbod tot samenscholingen uitgevaardigd. DIRECTEUR CADETTENSCHOOL. Aan de korpsen van het lego is een opgave gevraagd van een kapitein, geschikt en ge neigd om in aanmerking te komen voor direc teur der Cadettenschool te Alkmaar. ALOEM. VERGADERING VAN DEN NED. BOND v. BEHANGERS EN MEU BELFABRIKANTEN TE ALKMAAR (Vervolg). Na een gemeenschappelijken tocht naar Bergen gemaakt te hebben, werd gisteren de vergadering door den heer M. Scheer (Haarlem) heropend. Na de ingekomen stuk ken behandeld te hebben, werden 4 afge vaardigden benoemd voor het a.s. Midden- slandscongres te Haarlem. Het bestuursvoorstel om de contributie aanmerkelijk te verhoogen in verband met steeds g/ooter kosten van den bond, werd na eenige discussie aangenomen. Door de oommissie, daartoe benoemd, werd verslag uitgebracht over het Hooger Vakon derwijs, daaraan werd nog toegevoegd eene beschouwing over Vakonderwijs aan Am bachtsscholen. De beide beschouwingen heb ben de volle aandacht van de commissie, de definitieve plannen zullen op de eerstvolgen de wintervergadering worden vastgesteld. Nog andere belangrijke zaken der agenda werden behandeld. Leiden werd als plaais voor de volgende algemeene vergadering be paald. Na rondvraag werd gesloten. VISCITDISTRIBUTIE. Hedenavond kunnen de nummers 8750 tot 9675 visch bekomen. PREDIKBEURTEN. 30 Juni. Qroote Kerk, 10 uur. Ds. Kloosterman. Avond, 6 uur, Ds, Vinke. Kapel. Evangelische Unie, 9.30 uur, Ds. van Dorp van Hoorn. Evang. Luth. Kerk. 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rmonstrantsche Kerk, 10 30 uur, Ds. Wegerif. Gereformeerde Kerk. 10 uur en avond) 5 utir, Ds. Ploos van Amstel van Delft. Hersteld Apostolische Oemeeente. 10 uur en avond 5 uur, alsmede Donderdagavond 8 uur, godsdienstoefen'ng. LEGER DES HEILS (Ltmmerhoek) Bloemenfeest. Zondag belangrijke meetings en tevens ons jaarlijks bloemenfeest. 7 uur v.m. Bidstond. 10' uur vm. Heiligingsdlenst. 3 uur nm. Verblijdingsaamonkomst. 8 uur n.m. Openbare meeting. Maandag n.m. 8 uur, verkoop van tentoon gestelde artikelen. Donderdag n.m. 8 uur, Verlossingsmee ting. ONTSLAG VAN DEN MINISTER VAN MARINE. Bij kon. besluit is met ingang van heden op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den schout-bij-nacht J. J. Rambonnet als minister van Marine, mei, dankbetuiging voor de vele en gewichti ge diensten door hem aan de Koningin en aan den lande, in buitengewoon moeilijke omstandigheden, bewezen. Tijdens de ontstentenis van een minister van marine is het beheer van het departe ment van marine, ad interim, opgedragen aan den minister van Oorlog. GRAAN UIT AMERIKA. De „Stella", met graan voor de Neder- landsche regeering, ls gisteren te 5 uur 40 minuten te Hoek van Holland binnengeko men. Mr. TROELSTRA NAAR FRANKRIJK? De „Vossische Zeitung" verneemt uit Rot terdam, dat Henderson voornemens is met Troelstra, Vandervelde cn Branting naar Parijs te gaan, ten einde mei de ÏTanschen eenige arbeiders-vraagstukken te bespreken. De Engelsche pers meldt, volgens de „Vossische Zeitung", dat de Engelsche re geering aan de Fransche verzocht heeft, eveneens aan Troelstra den toegang tot Frankrijk te weigeren. Het is aannemelijk, dat de regeering van Clemenceaiu aan dit verzoek gevolg zal ge ven. ZACHTE ZEEP. Naar wij vernemen is de beschikking ver kregen over een hoeveelheid afval vetzuur voor de vervaardiging van zachte zeep, zoo dat gegronde hoop bestaat, dat met een vier tal weken weder zal kunnen worden begon nen met de distributie van *achte zeep, zij het ook van eenigszins andere samenstelling dan gewoonlijk. ROSEGGER. Peter Rosegger was in 1843 m Stiermarken als zoon van een boer uit de bergen geboren eni boerde zelf tot zijn achttiende jaar. Toen wenschte hij kleermaker te worden, vier jaar later kwam hij op de handelsschool te Graz en toen hij driegen-dertig was stichtte hij zijn tijdschrift Heimgarten. Sedert dien heeft de verteller zich veelzijdig ontwikkeld' en van het ontzaglijk vele dat hij schreef een keur verscheen o.a. te Leipzig in dertig deelen is ook in het Hollandsch veel vertaald BELEEDIGING. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde den oud-hoofdredacteur van de „Nieuwe Haarlemsche Courant," thans directeur- hoofdredacteur van een der Limburgsche bla den, wegens beleediging van 't Haarlemsche raadslid Poppe, tot ƒ100 boete of 20 da gen hechtenis. VERDUISTERING VAN BRAND STOFFEN. Twee controleurs van het Haarlemsche brandstcffenbureau zijn ontslagen, omdat zij in Maart 1.1. met eenige bcandstoffenhande- laars hebben geknoeid bij 't verladen van gietcokes aan de gasfabriek te Heemstede. 40 ton gietcokes raakten daarbij zoek. De helft is echter reeds opgespoord, MILITAIRE KNOEIERIJEN. Te Rotterdam loopt een gerucht over be langrijke knoeierijen in militaire administra- tiën. Twee officieren, betrokken bij het militair vervotihadden opdracht booten te koopen. Aan 15 booten hadden zij, naar gebleken moet zijn, 30.000 gulden verdiend. Daaren boven lieten zij tien booten in particulieren dienst varen en genoten daarvan de revenu en. Aan een andere afdeellng van den etappe door rente uitleende, maar tevens gebruikte hij ook de gelden die onder zijn berusting waren, voor voorschotten. Toen het uitkwam, moet hij zich van het leven beroofd hebben. Nog is thans uitgekomen, dat bij den brand- kastdiefstal bij den etappendienst aan den Oudendijk 26 personen betrokken zijn, waar onder veel militairen. Een onderofficier is voorloopig in arrest gesteld. De militaire autoriteiten te Rotterdam ont kennen de juistheid1 van het eerste gedeelte van dit bericht. EEN VRACHTLOOGER VERONGELUKT. Volgens rapport van een der opvarenden van den vracntlogger Goede Hoop I, welk vaartuig gistermorgen te IJmuiden van Go thenburg binnenliep, is Maandagnacht een onbekend gebleven vrachtlogger in de vrije vaargeul op een mijn geloopen en veronge lukt. Den dag tevoren had' men gezien dat het schip grijs van ouder en zwart van boven ge schilderd was, Allem het woord Holland had men kunnen lezen. Omtrent den naam kon men niets met zekerheid zeggen, alleen wist men wel dat het een naar Nederland be stemd schip was. BESTELLINGEN KUNSTMEST. De Kuiistmest-Commissie verzoekt ons dringend de aandacht te vestigen op de In het nummer van heden voorkomende advertentie, betreffende de gelegenheid tot het doen van bestellingen op kunstmeststoffen voor den oogst 1919. gen ls opengest gen niet in behandeling zullen worden geno men. JCORTE BERICHTEN. De „Tijd" verneemt, dat de Ersatz- tabak alleen bestaat uit hop. De tabakshan delaren hebben deze reeds in, voorraad en er mogen nu reeds geen sigaren meer van zui vere tabak worden vervaardigd. De raad van Zeist besloot duurtetoe- slag te verleenen aan gepensionneerde en op wachtgeld gestelde gemeente-ambtenaren, beambten, werklieden en weduwen eu wee zen van dezen tot een maxima van 120 en 60. Een Duitsche vliegmachine koerste gis teren op geringe hoogte over Maastricht Na eenige zwenkingen verdween zij in westelij ke richting boven Belgisch grondgebied. De broodkaart van het 56ste tijdvak is van 29 Juni tot en met 5 Juli. Te Zeist zal een gemeentelijke varkens^ mesterij worden opgericht, om de centrale keuken van vleesch te kunnen voorzien, als er niets kooit op andere wijze. VERKEER DUITSCHLAND— BELGIE OVER LIMBURO. LONDEN, 28 Juni. (V.D.) Van be voegde zijde wordt nader er op gewezen, dat de geassocieerde regeeringen liet niet Nederlandsche regeering, als zouden behalve levensmiddelen alle andere artikelen en zulks te meer, omdat er reeds goederen over de Limburgsche spoorwegen zijn doorgezon den, welke klaarblijkelijk voor legerdoel- einden zijn bestemd, kunnen worden doorge laten. DE MOORD BEVESTIOD. BERLIJN, 28 Juni. De Frankf. Ztg. verneemt uit Darmstadt, dat het Groot- Hertogelijk hof een telegram heeft ontvan gen uit Moskou, onderteekend door den volkscommissaris van buitenlandsche za ken, waarin gemeld wordt, dat de ex- Czaar NicolaaS vermoord is rut: dien Je- katerinenbuxg t» 1 srim. STAKING DIAMANTSLIJPERS. AMSTERDAM, 28 Juni. Hedenmor gen hebben alle werklieden, werkzaam in de diamantslijperij van de firma Van Dam, het werk neergelegd. Het ligt in de bedoel ling om in deze diamantslijperij het werk te staken. Deze staking gaat niet uit van den A. N. D. B., doch is een gevolg van een besluit, door de Amsterdamsche Ju- weliersvereeniging genomen, om geduren de de vacantieweek de loonen niet te doen doorgaan. VOEDSELNOOD. APELDOORN, 28 Juni. Gisteren is het te Apeldoorn den heelen dag onrustig ge weest tengevolge van den voedselnood. op Donderdag «7 Jnni 19X8, 'b namiddags 1 mm. Voorzitter ds beer CL Ripping, Burge meester. Secretaris de beer Donafte REKENING VAN DE OEMEENTE-REINIQINO, DIENST 1917. Da Commissie tot de belastingzaken séelt voor de rekening goed te keuren in ont vangst op ƒ51369.01 en in uitgaaf op 63118.93, met een bijdrage uit de gemeen tekas tot dekking van het tekort van 11749.92. Conform' besloten. BOUWEN VAN 52 ARBEIDERS» WONINGEN. B. en W. stellen daarom voor, hen te machtigen bij het bouwen van 52 arbeidars» woningen dezelfde werkwijze te volgen al» thans gevolgd wordt bij de in aanbouw stri de 41 arbeiderswoningen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VASTSTELLINO VAN HET PRIMITIEF KOHIER DER BELA8TINO OP DE OEBOUWDE EIGENDOMMEN, DIENST 1918. B. en W, bieden aan het kohier der belas ting op óp gebouwde dienst 1918, tot een invorderbaar bed raa van 165T0.'VL Alsvoien. UITZENDEN VAN KINDEREN NAAR BUITEM B. en W. komt het voor, dat bij het steunen van eene woo nuttige zaak ala hier bedoeld, een gemeentebelang betrokken la, weshalve zij vooratollen, aan de Centrale commissie bovengenoemd te berichten, dat voor het uitzenden van kinderen uit deze ge meente. op eene bijdrage uit de gemeentekas mag worden gerekend van 0.25 per dag eo por kind Alsvoren. SUBSIDIE R. K. BEWAARSCHOOL. •B. en W. fflteenen, dat, wanneer aan het verzoek werd voldaan, ook dergelijke ver» zoeken van andere kerkgenootschappen zoo wel ala van sociale en politieke instellingen moesten worden ingewilligd. De heer Westerhof had geen tijd ge had, zich in het voorstel in te werken en ver zoekt aanhouding De heer Cloeck zag gaarne, dat de ze kerheid verlangd werd, dat het onderzoek deugdelijk was. Overeenkomstig het voorstel van den heer Westerhof werd besloten. KLEEDINO EN' SCHOEISEL VAN MET POLITIEPERSONEEL. De commissaris van politie heeft de aan dacht van B. en W. er op gevestigd, dat het voor schoeisel en kleeding aan het politieper soneel toegestane bedrag in de tegen woord fr- onvol- maatregelan genomen, te, geen jaren zou te delgen zijn. 141 stelt dus voor Iwt klsediag» «n schoeiaalgela voorshands flirt 100 pet. te verhoogen en ds verhooging te doen ingaan met 1 Januari 1918. B. tn W. erkennen dat da lefts* rich elr dus voordoen en stellen den rtad voor hun een eredtet te verleenen van 3350, voor Wee ding sa schoeisel van het politiepersoneel boven het daarvoor op de guneenta-begroo ting" uitgetrokken bedrag. Conform besloten. MOLEN OP HET GROOTE BOLWERK. B. en W. stellen den raad voor: B. en W. te machtigen met den lieer C. Piet,» eigenaar van den molen, staande op het Groote Bolwerk alhier, eene overeenkomst aan te gaan krachtens welke hij zich, ook voor zijne rechtverkrijgenden, verbindt, aan de gemeente het recht van voorkoop van zijn molen te verleenen, tegen vergoeding van een bedrag van 2000, waarvoor hij, eveneens ook voor zijne rechtverkrijgenden, moet op zich nemen den bedoelden molen doeltreffend te herstellen en te onderhouden. De heer Cloeck meende, dat er een be paling omtrent den koopprijs gemaakt moest wordjn. De heer D e W i t is overtuigd, dat de heer Piet den. molen nu wel in orde zal maken. Spr. ls niet tegen de bepaling „recht van verkoop volgens taxatie." Devoorzitter stelde voor de gewensch toevoe_ De heer voorstel. lege te toevoeging aan B. en W. over te laten. e 1 e n b r 1 n k stemde tegen het ging y Mi Alle overigen voor. De voorstellen Grond Landdwarsstraat werden conform aangenomen. UITBREIDING PERSONEEL OEMEENTE-5ECRETARIE. B. «n W. stellen den raad voor de Verorde ning van den rang, het getal en de bezoldl- ';ng van de ambtenaren ter gemeente-seere- ria (Gemeenteblad no. 593) te wijzigen als volgt: in art. 1 wordt voor „vijf adjunct-com miezen late ro 2de klasse" gelezen: zes ad- "unct-commiezen 1ste en 2de klasse, opdat iet personeel met één commies uitgebreid kan worden. Alsvoren. REDUCTIE OASPRIJS.' (Zie het nummer van ons blad, waarin bijlage 80 is opgenomen). De secretaris las de ingekomen adressen voor, die reeds door ons gepubliceerd wer den. Mr. Leesberg zefct er prijs op te hebben gesteld dat de tegenstanders zich konden uit spreken. De raadsleden hebben nu de gele genheid gehad er ook over te denken. Sjr. is overtuigd, dat B. en W. toen ter tijde niets over dr zware lasten van lu voor ste.! htbbm gezegd.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2