DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en Imlten Eurepn. DAMES- en «MANTELS I COSTUUMS. NOKKEN, I BLOUSES. I J. Heitkönig. 1918. 29 JUNI. GROOTE PRUIMING Honderd en twintigste .laargang. Abonnemenispriis bil Yoomitbetaling p. 3 maanden 11,65, fr.p. post f 1,98. Bewijsoummers 5 et. Advertentieprijs 15 ct.p. regel, ZATERDAG Br. fr. NV. Boek- en Bandelsdrnkkerg Herms. Coster 4 Zn.. Voordam C 9. Tel. 3. 3. De ongeregeldheden in yer- band met de raadsbesluiten. Binnenland. NO. 150 PH numrrwr uit 3 bladen. Er hebben in onze gemeente ernstige on geregeldheden plaats gehad in verband met een tweetal besluiten door den gemeenteraad in zijn Donderdag gehouden vergadering genomes. Deze besluiten toch, de steunuitkeering aan werkeloozen en de tegemoetkoming in den gasprijs betreffende, waren een openlijke erkenning, dat de Raad in vroegere vergade ringen fouten had gemaakt, dat hij verder had willen springen dan zijn polsstok lang was en in den modder was blijven steken. Dé gemeenteraad van- Alkmaar heeft op 16 Januari een steunregeling in het leven ge roepen, die zoó onbekrompen Was, dat zij de beste uit het gdieele land genoemd werd. Het kwam zelfs voor, dat werkeloozen per week meer ontvingen dan zij ooit te voren hadden verdiend, in sommige gevallen zelfs meer dan degenen, die niet werkeloos waren. Burgemeester en Wethouders meenden dan dan ook na enkele weken te moeten voorstel len het tarief van steunuitkeering te wijzi gen om al te groote onbillijkheden weg te nemen en den prikkel te latefl bestaan om door het verrichten van arbeid in eigen le vensonderhoud te voorzien. Dat was een stap op den goeden weg want het is duidelijk, dat de gemeente er nimmer toe mag medewerken een steunuit- keering zoo groot te doen zijn, dat hij die niet werkt in betere conditie komt dan wie door harden arbeid zijn brood moet verdie nen. Er kwam dus een nieuw steünarief tot stand, de voorstellen van het steuncomité werden met een kleine wijziging door B. en W. overgenomen en bepaald werd, dat on- gehuwden 1.50 en gehuwden of kostwin ners 2.75 per werkdag zouden ontvangen en dat de uitkeéring met inkomsten uit ver diensten of fondsen niet meer mocht bedra gen dan 12 per week voor ongehuwden en kinderen, die als kostgangers kunnen worden aangemerkt, en 20 per week voor gehuwden of kostwinners. .Wanneer wij het verslag nagaan van den gemeenteraad waarin deze besluiten werden genomen, dan treft ons een optimisme waar over wij nu eenigszins versteld staan. Wij willen op den voorgrond stellen, dat wij iederen werkelooze van harte gaarne een zoo groot mogelijke uitkeering gunnen, maar wij verwachten van onze raadsleden, dat zij rekening zullen houden met de om omstandigheden en geen uitgaven zullen voteeren die de draagkracht der gemeente te boven gaan, omdat een groote desillusie brengende herziening der betrokken raadsbe sluiten daar ongetwijfeld op moet volgen. Het voorstel van Burg. en Weth. ont moette op 7 Februari slechts weinig beden kingen. Een amendement van de heeren Cloeck en Ringers beoogde een iets mindere uitkeering, maar werd door den Raad ver worpen. De heer Cloeck wees er op hoe bij aanne ming van het voorstel van B. en W. van het Koninklijk Nationaal Steuncomité geen hulp zou te wachten zijn, maar de voorzitter zeide er geen bezwaar tegen te hebben de regeling tot 4 Mei te aanvaarden, ook wanneer het Koninklijk Nationaal Steuncomité de toeken ning van 40 pet. in de kosten zou weigeren. Men was dus vol optimisme en zelfs de heer Wwitefhof bracht B. en W. hulde voor hun ruime opvatting en beloofde, om de kans van aanneming van' deze voorstellen te bevorderen, geen amendementen in te dienen om ze in onderdeden te verbeteren. Dit sociaal-democratisch raadslid verwon derde zich over de vrijmoedigheid waarmede de heeren Cloeck en Ringers hun „schande lijk lage voorstelles" durfden doen en wilde die heeren duidelijk maken, dat men van deze voorstellen niet gediend was. Ten slotte werden de voorstellen van Burg. en Weth. dan ook, met de stemmen van de heeren Udo, Cloeck, Elf ring en Ringers te gen, aangenomen. Men heeft zich destijds dus van de weige ring van het Kon. Nat. Steuncomité om, om bij een dergelijk tarief hulp te verlee nen, heel weinig aangetrokken, men heeft de geheele litkeering voor rekening der ge meente genomen, maar men heeft niet be dacht. d'-r er ook na 4 Mei werkeloozen zou den zijn öi zie! evee min de vraag gesteld of de gem tekas het toeliet dan op dezelfde royale wijze steun te blijven verleenen De reactie kon n iteuitblijven en zij is dan au gekomen. De gmeenteia? laat ar uitkeering zander hulp van het Kon. Nat. Steuncomité niet langer toe en men is daardoor gedwongen plotseling tot een zoo belangrijke verminde ring in de steunuitkeering te besluiten, dat het niemand verwonderen zal, dat de werk- loozen daartegen in emstigen opstand zijn gekomen. Het meet inderdaad deze aan een goede steunuitkeering gewende mannen bitter stemmen wanneer hen plotseling een zeer belangrijk deel van hun inkomsten wordt ontnomen. Nu gelooven wij gaarne, dat de Raad hen ok nu nog wel een grooter bedrag had wil len toekennen dan thans is aangenomen en het is zeer zeker aan de beperkende bepalin gen van het Kon. Nat. Steuncomité te wijten, dat de Raad noodgedwongen tot een zeer latre uitkeering besloot, maar dit neemt niet weg, dat de werkeloozen ten slotte de dupe zijn geworden van een verkeerde gemeente politiek, van een royaliteit die de draagkracht der gemeente te boven ging en daardoor binnen afzienbaren tijd tot eep bittere ont goocheling moest leiden. De Raad is verder gesprongen dan zijn polsstok lang was, het kon niet missen, da,t hij in het moeras zou blijven steken. Zoo is het met de steunuitkeering gegaan en zoo ging het ook met de reductie op de gasprijzen. Op 3 Januari j.l. stelden B. en W: voor, aan de ingezetenen, wier onzuiver inkomen volgens het kohier van den hoofdelijken om slag 1200 of minder bedroeg, een zooda nige reductie op den gasprijs toe te kennen dat voor eiken kub. Meter gas door hen ver bruikt over den gewonen meter slechts 12k£ cent en over den muntgasmeter slechts 13 cent moest worden betaald. Dit besluit eischte reeds een zeer zwaar offer van onze gemeentekas, maar de heeren Westerhof en Verkerk wenschten nog verder te gaan en met den- datum waarop de ver- li oogde gasprijs van 16 cent zou worden ge heven, aan de ingezetenen wier onzuiver in komen 1200 of minder bedroeg, een zoo danige reductie toe te kennen, dat voor eb ken kubieken meter gas door hen verbruikt ever den gewonen meter 8% cent en over den muntgasmeter 9 cent moest worden be- faa'd Dit amendement werd op 4 Januari aan genomen en het is later ten duidelijkste ge- bVken, dat meerdere leden de gevolgen van die aanneming niet overzien hebben. Men had in een royale bui weer eens een besluit genomen, waarbij, zooals Burg. en Weth het uitgedrukt hebben-, een bijna on dragelijke last op de schouders der gemeente •"■'elegd werd. men ontdekte later een bedrag van niet urnder dan 116.000 op de be groeting voor tegemoetkoming in den gas prijs en het kan ons niet verwonderen, dat er raadsleden gevonden worden, die als hun meening uitspraken, dat deze regeling ter wille van de belastingbetalende burgerij ge wijzigd behoorde te worden. Ook hier dus weer de reactie na al te groote vrijgevigheid, ook hier weer de om standigheid, dat de Raad noodgedwongen moest terugnemen wat hij in onbedacht zaamheid den minst kapitaalkrachtigen had weggeschonken. Wij betreuren dat, omdat wij heel goed gevoelen hoe hard het is de arbeiders, wien men de zorgen ontnomen heeft, plotseling weer een deel daarvan op de schouder» te leggen. Maar de oorzaak van deze desillusie is niet het weer ontnemen van een deel van den gasprijs-toeslag, die oorzaak zit dieper, het is de te groote vrijgevigheid die daaraan vooraf is gegaan. Wij behoeven Jiet gebeurde in de jongste raadszitting niet meer in herinnering te brengen. Het was mr. Leesberg, dïe de zeer onaangename taak op zich nam het initiatief te nemen tot een voorstel, waarbij door ver mindering van den toeslag de gemeente nog ruim 68.000 moest bijbetalen en het was de heer Cloeck, die dit voorstel in zooverre verbeterde, dat in de gelden die men voor de gemeentekas meer zou moeten opbrengen dan vroeger, de' beter gesitueerden meer zouden moeten betalen dan de minder kapi taalkrachtigen. De betrokken gasgebruikers zijn over dit Raadsbesluit bijzonder ontevreden gebleken. Zij zien voorbij., dat een betrekkelijk klei ne gemeente als Alkmaar thans nog een som van niet minder dan ƒ68.000 op het gasverbruik der arbeiders toelegt, zij zien slechts, dat zij thans zelf meer dan tot dus verre moeten betalen en het stelsel van al te groote vrijgevigheid wreekt zich door kei verwekken van groote ontevredenheid. Nu zijn er niet weinigen, die van meening zijn, dat de Raad niet het recht had, waar het de belangen der arbeiders betreft, vroe ger ondoordacht genomen voorstellen weer in te trekken of te wijzigen. Hoort slechts naar de sociaal-democraten in den Raad, die bij elk voorstel, dat de ar beidersibelangen raakt, met klem betoogm, dat hen ten duidelijkste de absolute financi- eele onmogelijkheid moet worden aange toond aleer zij zullen afzien van het verde digen van tegemoetkomingen in' eiken vorm en elke grootte ten bate van de minst kapi taalkrachtigen. Maar ten slotte erkende de heer Wester hof in de jongste raadszitting, de financieele grenzen in Zaandam besprekende, toch ook, dat wanneer het in Alkmaar niet meer kan, men noodgedwongen van verdere tegemoet komingen moet afzien. En nu is er bij de raadsleden van zeer uit- eenloopende politieke kleur ook een zeer uit eenloopend oordeel over de draagkracht on zer gemeente. Er zijn Raadsleden, die zich blind staren op de belangen van één klasse en voor hen zijn geen crisismaatregelen te hoog, is geen belastingdruk te zwaar om hun bescherme lingen "te kunnen voorthelpen, maar er zijn ook raadsleden, die niet uitsluitend op de arbeidersbelangen, maar daarnaast allereerst op die van den middenstand letten en zij gaan van het standpunt uit, dat ter wille van de eene groep niet zoo diep in den buidel mag worden gegrepen, dat de andere, die onder de tijdsomstandigheden evenzeer heeft lijden, geen kans meer ziet om door ver hoogde belasingen de noodige gelden bijeen te brengen. De aanneming van het steuntariefvoorstel met 15 tegen 3 en van het gastariefvoorstel met 16 tegen 2 stemmen, bewijst, dat de groote meerderheid der raadsleden op het oogenblik van meening is. dat de gemeente kas geen verdere tegemoetkoming in de uit gaven voor bepaalde crisismaatregelen meer toelaat, dat voor hen dus het tijdstip is aan gebroken, dat men, door de overtuiging dat het niet meer kan, noodgedwongen van verde re tegemoetkomingen moet afzien. En nu past het de sociaal-democratische raadsleden niet, hieruit politieke munt te slaan, door, zooals de heer Westerhof deed, te betoogen, dat iemand die als raadslid al leen maar denkt aan de belangen van de ge meentekas, onwillig is om de arbeiders te gemoet te komen. Daardoor en ook door voor een gevulde tribune belanghebbende werkeloozen telken male te herhalen, dat men den arbeiders tot vertwijfeling en verzet brengt, kweekt men dat verzet, daardoor draagt men er de schuld voor, dat de raadsleden onzer ge meente zich niet rustig over straat khnnen begeven, dat zij als vijanden des volks ge signaleerd wordên en men1 zich zelfs niet ontziet om bij. het hoofd onzer gemeente, die steeds getoond heeft, dat hij voor arbei dersbelangen een open oog heeft, de ruiten in te werpen. Vergeet men dan, dat de burgemeester, niet als de heeren Westerhof en Verkerk, al leen naar de arbeiders behoeft te kijken, maar dat hij ook de belangen van andere ca tegorieën ingezetenen moet behartigen en' de middenstand niet ten bate van de arbeiders mag verwaarloözen? tn de jongste raadszitting heeft zich het stelsel van te groote royaliteit gewroken, is men noodgedwongen op te groote tegemoet komingen moeten terugkomen, maar het past den heeren sociaal-democraten thans aller minst om vrijwel alle raadsleden als vijan den des volks te signaleeren, waar zij, met name bij het gastarief door hur. amende menten zelf de oorzaak zjjn geweest, dat de Raad een besluit nam, dat hij met het oog op de gemeentekas thans niet langer meende te kunnen handhaven. Wij kunnen ons heel goed begrijpen, dat de thans in den Raad genomen beslissingen in alle kringen heel wat rechtmatige teleur stelling gebracht hebben, maar wij betreu ren het ten sterkste, dat men gemeend heeft de raadsleden', die na rijpelijke overdenking gestemd hebben, een onaangename betooging te moeten brengen, omdat zij op het belang van alle inwoners onzer gemeente en niet uitsluitend op dat van de arbeiders gelet hebben. Vindt men deze afgevaardigden in on ze raadszaal niet op hun plaats, welnu men zorge bij de eerstvolgende verkiezingen voor andere, maar zoolang zij er nog zitten, zijn zjj de vertegenwoordigers van alle Alkmaar- sche kiezers en zoolang kan niemand hun het recht en den plicht ontzeggen, om mede te werken tot het totstand komen van beslui ten die zij in het belang achten van alle in- gezetenen onzer gemeente. Kerensjm is opnieuw op het politiek tooneel verschenen. .Hij heeft te Londen de arbeidersconferen tie toegesproken en er daar op gewezen hoe Rusland zijns inziens in den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand nog geenszins een factor van onwaarde is geworden. Hij bestreed zeer nadrukkelijk het bewind der Bolsjewiki en ontkende, dat de huidige staat van zaken in Rusland het dictatiorschap van het proletariaat ia. Onder luide toejuichingen verklaarde Ke renski, dat de feitelijke resultaten van de han delingen der Bolsjewiki, wier kracht hoofd zakelijk lag in het desorgamiseeren van de uitgeputte soldatenmassa's, uitsluitend be stonden in het banen van een weg voor het Duitsche imperialisme. Rusland, zeide Ke renski, zal zich nooit door eigen wil onder werpen aan het vernederende en beschamen de verdrag van Brest-Litofak en het staat aan de Britsche dmocratie om de vraag te beant woorden of 't al dan niet mogelijk is om de kalme toeschouwer bij deze ongehoorde trage die te blijven. Kerenski wekt dus de gealli eerden op het Russische grondgebied door ondermijning van de macht der Bolsjewiki tot een nieuw tooneel van burgeroorlog te maken om zoodoende de Duitschers in het Oosten voor onvoorziene moeilijkheden te plaatsen. Dat het voor de Bolsjewiki in Rusland met den dag moeilijker wordt, het van alle zijden opduikend verzet den kop in te druk ken geeft niet veel hoop dat Rusland thans in de gelegenheid zal gesteld worden zich rustig economisch te ontwikkelen. Kerenski ziet reeds uit naar het tijdstip, dat hij ander maal de macht in handen zal hebben en de geallieerden beginnen meer en meer tot de overtuiging te komen, dat zij door de wan ordelijkheden in Rusland te steunen, den Duifsche invloed in het Oosten op bedenke- 1i|k° wijze kunnen ondermijnen. Voor Rusland-is dit zeer te betreuren want komt het tot een omverwerpen van de Bols- iewikische regeering dan staat daar een bur geroorlog voor de deur. die tot de meest bloedige tooneelen zal leiden en waarvan de gevolgen met geen mogelijkheid te over zien zullen zijn. Verscheidene telegrammen hebben dezer dagen den moord op den vroegeren tsaar vai Rusland gemeld. Verscheidene bladen ook hebben uitvoeri ge beschouwingen gewijd aan het leven van den man, die een joo groote rol bij1 het uit breken van dezen wereldoorlog heeft ge speeld. Zij zijn blijkbaar wat voorbarig geweest, want van verschillende kanten wordt thans gemeld, dat de tsaar in blakenden welstand verkeert Van het W.-front worden weinig nieuwe bijzonderheden gemeld. Slechts ten N. van de Leie en ten Z. van de Aisne worden krachtige plaatselijke Duitsche aanvallen gemeld. Op het/Z.-front is een nieuwe overgangs- poging dier Italianen aan de Piave verijdeld. Huilen laml. KORTE BERICHTEN. Tisza liet zich in een persgesprek nog maals uit over het bondgenootschap met Duitschland, waarbij hij het economisch deel van zijn rede in den Hongaarschen Rijksdag nader toelichtte. In Omsk hebben tegenwoordig gewich tige besprekingen plaats tusschen de Japau- sche en Siberische regeering nopens een ge- meenschappelijke actie tegen de troepen der bolsjewiki. Ook China is bij de onderhande lingen vertegenwoordigd. Bij den aanval der Gotha's, die in den afgeloopen nacht op Parijs heeft plaats ge had, zijn elf personen gedood en vetrtien ge wond. De Fransche Kamer nam met 481 stem men tegen 3 het wetsontwerp aan tot dekking der uitgaven van het derde financieele kwar taal. Hei congres der Engelsche Arbeiders partij is gesloten, na een resolutie te hebben aangenomen nopens aangelegenheden van huishoudelijken aard. De National Democratie Labour Party heeft een manifest uitgevaardigd, dat de beslissing van de Labour Party tot opheffing van den godsvrede afkeurt. Volgens een V. D.-bericht heeft Wekerle in het Hongaarsche Huis van Afgevaardig den verklaringen afgelegd' over de agitatie der arbeidersraden. D [RECHT AMSTERDAM Heiligeweg 60. Damstraat 1 De sociaal-democratische partijleiding te Boekarest heeft er bij de arbeiders op aan gedrongen het werk te hervatten, daar thans door staking geen resultaat te bereiken is. De Fransche Kamer heeft de kredieten Voor het derde kwartaal van dit jaar toege staan. Branting, die pleitte voor een interna tionale conferentie, noemde het in de arbei dersconferentie een groote domheid, dat men Troelstra, die veel had kunnen vertellen om trent de gevoelens der Duitsche arbeiden, had belet te komen. Verwacht wordt, dat vóór alles ie Oostenrijksche Rijksraad zal worden bijeen geroepen. GRAAN UIT AMERIKA. Het sa. „Nieuw-Amsterdam'' zal 10.000 ton graan uit Amerika medebrengen. Het stoomschip Hollandia, dat thans uit Halifax vertrokken is, heeft passagiert en os- geveer 5000 ton meel aan boord. HET CONVOOI NAAR INDII. Een officieele mededeeling nopens het ver trek van het convooi naar Nederlandse!- Indië kan binnenkort worden verwacht. DE „FRISIA". Het Nederl. Correspondentiebureau te Den Haag meldt: De „Frisia" zal, als ze te Bergen zal zijl aangekomen, de reis mogen voortzetten, aan gezien er thans bericht is ontvangen, aat de „Hollandia" Halifax verlaen heef. DE „KONINGIN-REOENTES". Wind en weder dienend zal de sleepboot „Zeeland" morgen weder uitvaren naar het wrak van de „Koningin-Regentes". STEMPLICHT. Wat den stemplicht betreft, de wet bepaalt. ming bpaaiden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het voor hem aan gewezen, stembureau, „behalve bij het bestaan van een geldige reden van 'verhindering'.' De Kieswet geeft géén nadere aanwijzing geval het beste hiervan kennis te geven, door op 3 Juli een briefkaart te zenden aan het stembureau, waar hij had moeten gaan stern- mm of aan het hoofdstembureau van den kieskring, waar hij zijn stemplicht had moe ten vervullen. Dan althans kan uit datum en den (en) van verhinering zal toch nader be slist moeten worden. De kiezer d e verzuimt zijn stemplicht fa vervullen ontvangt binnen 14 dagen, na den dag der stemming een uitnoodiging van den burgemeester zijner woonplaots om zich bin nen andermaal 14 dagen naar verkiezing schriftelijk of mondeling ten overstaan van den burgemeester of een door dezen aangewe zen ambtenaar, te verantwoorden ter zake van zijn verzuim. Oordeelt de burgemeester, dat de kiezer een geldige reden heeft aangevoerd, dan wordt aan die zaak geen verder gevolg gegeven. In het tegenovergestelde geval zendt de burge meester de stukken door aan den met de ver volging belasten ambtenaar van het Open baar Ministerie, onder mededeeling dat hem van een geldige reden van verhindering niet is gebleken. De kiezer die niet aan zijn stemplicht vol doet wordt, tenzij den rechter van een gel dige reden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoog ste drie gulden. Bij recidive binnen 2 jaar wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de beklaagde niet voor den' rechter verschijnt wordt, ingeval de straf van beris ping hem wordt opgelegd, een schriftelijke vermaning om aan den stemplicht in het ver volg te voldoen aan den veroordeelde vanwege het Openbaar Ministerie beteekend. ot n. H. !t- r- Ifi- te er re- ie- rer en te is- op en na te :r- ïij en er en en en ld u- ,r- s. li E ïe ;u 7. k- d t 7. 1- :e e a ■e VAN it er i- 't 8 i- h

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1