DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Be strijd in en fielten Eoreni. Ko. 151 im Honderd en twintigste .laargang Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden f 1.65. fr. p. pest f 1.98. Bewijsnummers 5 ut. Advertentieprijs 15 et. p. regel, pote tetters naar plaatsruimte. Br. Ir. N.V: Boek- en HandelsdrukkerQ Herns. MAAK 1) A O .Coster A Zn.. foordamCS, Tel. 3. 1 J U LI. De verkiezingsstrijd. Buitenland. Binnenland. (Slot) De eerstvolgende jaren zullen van de schat kist groote offers vragen. Hopelijk wordt in de komende wetgevende periode de vrede gesloten en neemt de wed strijd der volkeren om zich ten spoedigste van de nu ondervonden tegenslagen te herstellen en zich een blijvende plaats op de wereld markt te verzekeren een aanvang. Maar ook afgescheiden van den- wereld oorlog zullen er vele millio-enen voor de uit voering van binnenkort te verwachten nieu: we wetten noodig zijn.. Daartoe behooren allereerst de onderwijs wetten en daarnaast de sociale voorzieningen, hoogere bezoldiging van de ambtenaren en andere personen in 's lands dienst en de na dere regeling van de finandeele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Wanneer eenmaal de vrede is wedergekeerd en de ooriogs- en crisislasten te overzien zijn, meent de Liberale Unie, dat het noodzakelijk zal zijn, voor zoover in redelijkheid mogelijk, door een beffing in eens tot de liquidatie van die lasten1 over te gaan. Het- is duidelijk, dat daarnaast belasting- verhooging niet kan uitblijven, maar deze behoort met consequent doorgevoerde huldi ging van het beginsel der belasting naar draagkracht gevonden te worden op het ter rein der Directe belastingen, met erkenning van de wenschelijkheid, dat tusschen de in komsten uit arbeid en die uit vermogen on derscheid wordt gemaakt. Wij komen thans tot de bespreking van de slot paragrafen van bet program van actie voor deze verkiezing, waarin het standpunt uiteen gezet wordt dat door de Liberale Unie ten opzichte van het regeeringsbeleidi in onze koloniën wordt ingenomen. Wij kunnen daarover kort zijn. Op den voorgrond staat, datkde Unie streeft naar de verdere ontwikkeling "der Indische Staatsge- meenschap in de richting van zelfbestuur on der Nederlandsche vlag en Nederlandsche leiding met zooveel mogelijk behoud van eigen inheemsch bestuur en rechtspleging. Daarvoor zal, wat Nederlandsch Ooet- Ind'ië betreft, het regeeringsreglement geheel gewijzigd moeten worden. De bevoegdheden van den Volksraad moeten uitgebreid worden, zijne samenstelling en de verkiezing daar voor gewijzigd. De decentralisatie moet worden doorge voerd en bij de exploratie en1 exploitatie van delfstoffen moet staatsexploitatie op den voorgrond staan. Het grondgebied van Nederlandsch- Indië moet door een Inlandsche en Europeesche militie verdedigd worden. Daarnaast dienen maatregelen getroffen te worden tot verbetering van het onderwijs in zijn verschillende schakeeringen'.'De parti culiere christelijke zending moet moreel ge steund en de doodstraf worden afgeschaft. Voor Suriname eischt de Liberale Unie be vordering van regeeringswege van aanvoer van deugdelijke werkkrachten en aanmoedi ging der deelneming van Nederlandsch kapir taal in het landbouwbedrijf en de industrie. Vooropgestelde stelsels betreffende de finan deele verhouding tot het moederled behoo ren, haars inziens te worden losgelaten. Van regeeringswege moet meegewerkt wor den aan alles wat strekkan kan om Curagao tot een havenstation van beteekenis te verhef fen. Wij komen thans tot een recapitulatie en ook daarbij kunnen wij kort zijn. Uit de serie artikelen waarin wij het verle den, het heden en de toekomst van de Libera le Unie in het licht stelden, kan blijken, dat deze partij den steun verdient van allen die in een sterke vrijzinnige groep een zegen voor ons land zien. Vrijzinnigheid, dat beteekent van oudsher vrijheid en verdraagzaamheid. De Liberale Unie eerbiedigt elke godsdien stige overtuiging zoolang deze niet voor po litieke doeleinden misbruikt wordt, zij zoekt niet naar wat verdeelt, maar naar wat te za- men brengt, zij staart zich niet blind op fu tiliteiten,maar zoekt de groote lijnen waar langs het regeeringsbeleid zich zal hebben te ontwikkelen. Onder haar vaandel hebben zich mannen geschaard aan wier krachtig initiatief het Nederlandsche volk grooten dank verschul digd is en nog steeds ziet zij onder hare ge trouwen de energieke figuren, die in de ko mende moeilijke jaren het schip van staat met vaste hand naar veilige haven1 zullen loodsen. Herinnert U bet Kuyper- en het Heerm- kerkregime en bedenkt wat Nederland te wachten staat wanneer opnieuw een in meer derheid rechtsche kamer een clericaal kabinet op den voorgrond) mocht brengen. Laten wij ons aaneensluiten1 om een sterke dam tegen den ons vaderland bedreigenden zwarten vloed te vormen en laten wij aan de andere zijde front maken tegen de sociaal democratie, de partij die in het najagen van haar hersenschimmig einddoel, wrevel en on tevredenheid in de harten der arbeiders zaait en door het prediken van den klassestrijd ons volk tot steeds grootere verdeeldheid tracht te brengen. Wanneer gij in de komende wetgevende periode het beleid van 's landt zaken zich in vrijzinnige richting wilt zien bewegen, dan zult gij uw steun uitbrengen op de candidaten der Liberale Unie, bet groote lichaam der vrijzinnigen, dat noch te conservatief, noch te vooruitstrevend wil zijn. de partij die aan stuurt op een hernieuwde concentratie omdat zij er zich1 van bewust is, dat ééndracht slechts macht maakt. Dan zult gij Uw stem uitbrengen op lijst I van uw stembiljet, dan zult gij het allereerste hokje op dat biljet zwart maken, of een an der op dezelfde lijst, wanneer gij een anderen candidaat dan den heer Otto de voor keur mocht geven. Iedere stem op deze lijst zal ten' slotte de partij ten goede komen- en er toe medewerken, dat hét program zal kunnen uitgevoerd wor den1, dat wij U in breede trekken voor oogen gesteld hebben. Geeft dan Uwe btem aan de partij, die door professor Van Hamel zoo juist ia geken schetst ala die van de vier Vs, van vrij heid1, verantwoordelijkheid, vooruitgang en verdraagzaamheid.^ Geeft Uwe stem aan de machtige partij der Liberale Unie en gij zult er toe medewerken, dat Nederlandzich groot kan toonen in alles waarin een klein volk groot kan zijn. Vrijzinnigen en gij allen uit de breede la gen der kleurlooze middenstof, schaart U rond ons vaandel, het onbevlekte vaandel der vrijzinnigheid, dat aan het hoofd onzer getrouwer dei breed en weg van Neerlands welvaart zal opgaan. De Oostenrijksche ministercrisis is opge lost. Maar of die oplossing werkelijke eenige uitkomst zal brengen durven wij zeer twijfel achtig noenen. De Keizer heeft toch besloten minister president Seidler en al de onder hem staan de ministers te handhaven. Hoe dat dan gaan moet is een raadsel, want juist het ontslag van dit ministerie was ingediend omdat het geen meerderheid in het parlement kon vinden en dus machte loos was tot regeeren. Nu is er nog wel het bekende artikel 14, waarbij het parlement eenvoudig naar huis gezonden wordt, maar juist In dezen tijd van woelingen is het van het grootste be lang, dat de partijen in de regeeringshande- lingen gekend worden. Dit schijnt de Keizer dan ook te verlan gen, waar hij trouwens reeds een datum be paald heeft waarop de Rijksraad zal bijeen geroepen moeten worden. Het regeeren zal dan alleen mogelijk zijn wanneer het kabinet óf een meerderheid in den Rijksraad vindt, óf een minderheid met een passieve Poolsche partij. Op dit laatste schijnt men het thans aan te sturen. Naar uit de Weensche bladen valt op te maken zal men trachten te regeeren met de minderheid der Duitschers en Oekrainers en dan de Polen en waarschijnlijk de sociaal democraten trachten te bewegen zich een korten tijd van oppositie te onthouden. Het zijn wel eigenaardige toestanden in Oostenrijk. En zij geven allerminst den in druk, dat de monarchie een hecht verbond van broederlijk samenwerkende staten kan genoemd worden. Het vredesverdrag van Boekarest is door de Roemeensche Kamer na een kort debat en met de stemmen van slechts vier afgevaar digden tegen, goedgekeurd. Het zal den Senaat ter bekrachtiging wor den voorgelegd. Minister-president Marghiloman heeft het regeeringsprogram uiteengezet, waarin ver schillende hervormingen worden aangekon digd. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde dat de begane misslagen moeten ge boet en de misdaden bestraft worden. De re geering zal een groote finandeele hervor ming tot stand brengen, daar de lasten van den oorlog meer dan drie milliard bedragen en de staatsschuld tot tien milliard is geste gen. Inderdaad wanneer er één staat is, die zijn oorlogsuitgaven moet betreuren, dan zal het ongetwijfeld het vernederd uit het strijdperk getreden Roemenië moeten zijn. Van het slagveld weinig nieuwe bijzon derheden. Op het Westelijk front slechts plaatselijke Fransdie aanvallen. Op het Zuidelijk front trachten de Italia nen zich van de Oostenrijksche stellingen meester te maken. Bij den Mont-val-Bella drongen zij de eer ste vijandelijke verdedigingslinie binnen, maar werden er door een krachtig tegenof fensief weer uitgeworpen. KORTE BERICHTEN. Een door den voorzitter van het uitvoe rend comité onderteekend telegram uit Jeka- terinburg van 24 Juni verklaart dat de ge ruchten over den moord op den gewezen tsaar leugens zijn, die met provoceerende bedoeling de wereld worden ingestuurd. De Fransche Kamfer nam met eenparig heid van stemmen een motie aan, strekkende om het aanstaande Amerikaansche nationale feest door geheel Frankrijk te doen medevie ren. In het Westen van de Middel landsche Zee zijn 4 stoomschepen en een zeilschip met ongeveer 21,000 bruto ton, door onze duik- booten in den grond geboord. De Russische regeering protesteert in een nota aan de Engelsche regeering tegen de aanwezigheid van Engelsche trekpen in het Moermangebled. en eischt dat dezen zullen worden teruggeroepen. De onlangs in Spanje tot uiting geko men algemeene ziekte, heeft geheel onver wachts haar intocht in Nwnberg gehouden. In vensch'llende bureaux en werkplaatsen zijn een aantal person enjrietseling. onder ver schijnselen van moeheid en koorts ziek ge worden. Het heeft er allen schijn van dat het influenza betreft. Naast de reeds bestaande vreemdelin gen-legioenen in de Vereenigde Staten van de in de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie onderdrukte nationalisten, wordt aldaar ook een Roemeensch corps gevormd, bestemd voor het front in Frankrijk. De koning van Italië heeft naar aanlei ding van de jongste overwinning van de Ita lianen op de Oostenrijkers een legerorder tot het Italiaansche leger gericht, waarin hij o.m. zegt dat de slag, waarin de Italianen over wonnen hebben, een schitterend en zuiver voorteeken is voor de verdere successen, die hen tot de eindoverwinning zullen voeren. De rijksoorlogsconferentie heeft een be sluis aangenomen (en opzichte van de voor ziening va nhet rijk en de bondgenooten met zekere grondstoffen, ter verzekering van hun nijverheid. De vroegere Oostenrijksche en Duitsche krijgsgevangenen hebben Irkoetsk bezet. De Tsjecho-Slowakken zijn op Krasnoyarsk te ruggetrokken. HET CONVOOI. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een uitvoerig officieel bericht uitgege ven over het convooi naar Indië. We ontke nen daaraan: Het hoofddoel van het convooi was om bij de bestaande onzekerheid ter zee, de onge hinderde dooi vaat te verzekeren, met name de opbrenging naar belllgerente haven» tot uitoefening van het recht van onderzoek te voorkomen. Aan de daarvoor in aanmerking komende oorlogvoerende mogendheden werd Ln de tweede helft van April mededeeling gedaan van dfe samenstelling van het convooi, als mede van de getroffen voorzieningen, waar uit bleek dat de Nederlandsche regeering uit eigen beweging waarborgen gaf ten bewijze, dat het vervoer bleef buiten militaire belan gen der oorlogvoerenden. De voorafgaande overlegging der scheepspapieren geschied de naar analogie van het beginsel, ook voor een gewoon handelsconvooi geldend dat de vlag slechts in zoover de lading dekt, als die lading geen door de oorlogvoerenden verboden goederen bevat en dat de convooi- commandant dan ook bij de ontmoeting met een belligerent oorlogsvaartuig de ladings- manifesten en verdere papieren moet vertoo- nen. Nog eer de mededeeling van de Nederland sche regeering Hr. Ms. gezant te Londen be- re'Vt had. werd den 26sten April eene nota door den Britschen gezant overhandigd, waarin deze herinnerde aan het Britsche standmint dat nimmer het convoyeeren als een recht van neutralen erkend heeft. Eerst onder dagteekening van 8 Juni j.l. beantwoordde de Britsche regeering de haar door den gezant te Londen gedane mededee ling. Uitdrukkelijk vasthoudende aan haar standpunt dat zij het convooirecht niet er kende. gaf de Britsche regeering nettemin te kennen dat zij, als een tastbaar bewijs ba rer vriendschappelijke gezindheid jegens Ne derland, voornemens was onder bepaalde voorwaarden aan dit convooi geen bepaalde moeilijkheden in den weg te leggen, nu de Nederlandsche regeering eenmaal bet voor nemen tot uitzending daarvan openlijk had' aangekondigd. Eerst op 14 Juni was het ladingsmanifest van de Noordam gereed; den volgenden dag werd mededeeling van dat manifest gedaan aan de betrokken gezanten, terwijl hun te vens gelegenheid geboden werd inzage te nemen van de passagierslijsten. Op 17 Juni werd hun eveneens een lijst gezonden, hou dende opgaven van de aan boord van den hulpkruiser Tabanan en het kolenschip Beng- kalis zich bevindende goederen. Inmiddels was het vertrek van het convooi bepaald op 19 Juni. Op 18 Juni opperde de Britsche ge zant namens zijn regeering het bezwaar dat, ofschoon begrepen was dat geen goederen van Duitschen oorsprong zouden worden vervoerd, de Noordam verfstoffen van zuiver Duitsche herkomst aan boord had. De Brit sche regeering gaf te kennen, dat tegen het vervoer van Duitsche kleurstoffen bij haar alleen dan geen bezwaar zou bestaan, wan neer zij zich overtuigd had dat die kleur stoffen niet konden worden betrokken uit an dere dan tegen haar strijdende landen. Op deze nota van den Britschen gezant werd den volgenden dag geantwoord dat kleursttoffen niet in aanmerking kwamen om zonder meer te worden gerangschikt on der wat de Britsche regeering als goederen vaü vijandelijke herkomst beschouwde, aan gezien ten opzichte van deze goederen se dert geruimen tijd reeds een bijzondere over eenkomst bestond, krachtens welke zij onbe lemmerd naar Indië werden vervoerd, mits geadresseerd aan de Indische regeering en door deze zelve gedistribueerd. Een en an der was immers neergelegd in een brief van het Britsche gezantschap van 20 Juni 1916 en in een nota onzer regeering van 26 Juni d.a.v. Bij een memorandum van 19 dezer vroeg het Britsche gezantschap voorts nog enkele inlichtingen. Deze inlichtingen werden ver strekt. Overwegende dat de zeer besliste bezwa ren der Britsche regeering ten aanzien der kleurstoffen verband hielden met de uitleg ging eener beslaande overeenkomst, achtte de regeering zich niét verantwoord het con vooi te laten uitvaren eer het bestaande ver schil van gevoelen tot klaarheid gebracht zoude zijn. Aangezien uit een Zaterdag j.l. van de Britsche regeering ontvangen antwoord is gebleken dat geene overeenstemming kan worden- verkregen, zal het vertrek plaats hebben na lossing van de kleurstoffen. TWEEDE KAMER. De Kamer is bijeengeroepen op 9 Juli om halfeen. Aan de orde is dan wijziging van de VOOR HET DUITSCHE PRIJZENHOF Het prijzenhof te Hamburg heeft den eisch om schadevergoeding van eenige reclamanten in behandeling genomen ter zake van het op gebrachte Nederlandsche stoomschip Import, wat betreft de lading van gloeilampen, foe- selolie, leege flesschen en bloemzaden. De eisch werd in hoofdzaak toegewezen met nog vier procent rente. De kosten van het geding komen voor de helft ten laste van de Duitsche regeering, voor de helft ten laste van de eischers. In de zaak van de op 19 Januari 1917 naar Zeebrugge opgebrachte poststoomboot Prins Hendrik zal in de eerstvolgende zit ting uitspraak worden gedaan. ZUINIOHEID 'MET ZOOLLEDER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met het oog op de zeer beperkte hoeveel heid zoolleder, die nog in ons land aanwezig is, en de schaarschte aan looistoffen, die aan vulling van den voorrad ten zeerste belem mert, is het geraden zoo zuinig mogelijk te werk te gaan bij het verrichten van reparatie, door wanneer alt niet strikt noodig is, piet geheel nieuwe zolen of achterlappen, maar slechts stukjes op te zetten. MAXIMUMPRIJZEN VOOR SLACHT SCHAPEN EN LAMMEREN. De minister van landbouw, nijverheid en Handel heeft met Ingang van 29 dezer voor slachtschapen en lammeren vastgesteld de volgende maximumprijzen A. Zuig lammeren. (Overneming tot 15 September 1918). lste klasse: prima kwaliteit vette lamme ren per K.G levend- gewicht, 0.80; 2de klasse: goede kwaliteit vette lammeren, per K.G., levend gewicht, 0.70; 3de klasse: minder vette lammeren- per KG. levend gewicht, 0.60; B. Schapen. lste klasse: prima eenjarige schapen, per K G. levend gewicht, 0.75; 2de klasse: goede vette, eenjarige schapen en prima vette oudere schapen, per K.G. le vend gewicht, 0.70 3de klasse: goede vette, oudere schapen1 en prima vette rammen en derde soort eenjarige schapen per K.G. levend) gewicht, 0.65; 4de klasse- minder vette oudere schapen en rammen en vierde soort eenjarige schapen, per K.G. levend gewicht, 0.55 5de klasse: schapen van ieder soort (ge ringe kwaliteit), per K.G. levend gewicht, 0.45. De hiervoor bedoelde lammeren en schapen kunnen ter overneming worden aangeboden aan het Rijkskantoor voor Vee en Paarden, te 'S-Gravenhage, Koninginnegracht 19, of aan de provincaile bijkantoren daarvan. Overneming geschiedt op bepaaldle plaat sen in iedere provincie in overleg met de provinciale bijkantoren Bij niet-levering op de aan te geven plaats enzal 3 ets. per K.G. levend gewicht minder worden uitbetaald. Voor verzekering en onkosten moet aan hei Rijkskantoor voor Veee en Paarden door de» leverancier betaald worden voor ieder schaap 1, voor ieder zuiglam 0.50. De klasen der overgenomen dieren worde» kenbaar gemaakt als volgt: lste klasse: 1 roode stip, 2de klasse: 1 blauwe stip, 3de klasse: 1 gele stip, 4de klasse: 1 groene stip, 5de klasse: 1 zwarte stip, geverfmd middies o pden rug van het dier. De dieren worden- levend gewogen direct Mj aanvang der overneming. Wanneer de schapen nat of vuil word» aangeboden, of de eigenaars op andere wijze trachten het gewicht der dieren valschelijk op te voeren, kan, naar het oordeel der schab- tere, een korting op het gewicht worden toege past. Voor ieder overgenomen1 schaap of zuig lam zullen de kosten der vervoervergunning worden1 vergoed. Vervoervergunningen voor het bovenom schreven doel zullen worden afgegeven door de provinciale bijkantoren. VREEMD VLIEGTUIG GELAND. Een Fransche tweedekker, die boven de Belgische kust hevig beschoten1 werd, is Za terdagmiddag nabij Breskens geland. Er zaten twee Engelsche officieren Irt, die geinr temeerd werden. De tweedekker is over den. kop geslagen. BOTER EN MARGARINE. De bon 5de week van de boter-, melange A en B- en margarinekaartrr., voor het lste tijdvak is geldig van 1 tot en met 7 Juli. KUNSTMEST. De Kunstmest-commissie maakt bekend: dat de bestellingen op beendermeel, welke in dit voorjaar door de handelaren en ver- eenigingen werden opgenomen en welke tot dusverre niet werden geleverd, niet meer zul len worden uitgevoerd en als niet gedaas moeten worden beschouwd dat belanghebbenden voor het indien® van een nieuwe bestelling gebruik kunne» maken van de thans opengestelde gelegenheid tot het l>estellen van kunstmeststoffen, waar onder dit jaar ook beendermeel ia begrepen. REGEERINGS SCHAPEN. In ons bericht onder dit hoofd- in ons vorig no. worden de priizen genoemd voor de ver schillende troepen, waarin de schapen wer den ingedeeld. Daarin zijn de prijzen voor die groepen in verkeerde volgorde gemeld. FTet moet zijn: eerste klas 75, tweede 70. dor de 65, vierde 55, vijfde 45 cent. DE MILITAIREN EN DE STEMBUS. De militairen, geen kiezer zijnde, mogen vanaf 26 Juni t.m. 4 Juli niet met verlof. De militairen, kiezer zijnde, die 2 Juli van verlof zouden moeten terugkeeren, keeren eerst 3 of 4 Juli terug, nadat ze hun stem plicht hebben vervuld. Verder moet den militairen kiezers die niet voor verlof aan de beurt zijn, gelegenheid worden gegeven om te stemmen, met dien verstande dat er 36 pet. per trein (vrij ver voer) en 10 pet. j>er fiets 2 of 3 Juli mogen- vertrekken om 3 of 4 Juli terug te keeren. Hierdoor kunnen alle militaire kiezers er aan deel nemen, te meer daar de meeste lichtingen te jong zijn. DE ENTENTE EN ONZE NIEUWE AARDAPPELEN. Havas seint uit Londen: Met het oog op de gesteldheid der voe dingsmiddelen in Holland, heeft het interge- allieerde comité te Londen besloten, voor zoo ver dat in zijn.vermogen ligt, de economische onderhandelingen met Nederland te hervat ten en bij die gelegenheid de aandacht der koninklijke regeering te vestigen op de nood zakelijkheid, af te zien van lederen uitvoer van voedingsmiddelen, die niet anders zou kunnen bewerkstelligd dan ten koste van het binnen Ion dsch verbruik. Het intergeallieerde comité had voorname lijk op het oog den uitvoer van nieuwe aard appelen, die verleden jaar ls geschied, ter wijl er in de groote steden van Nederland bijna volkomen gebrek aan bestond. Men herinnere zich de ongeregeldheden, die een gevolg zijn geweest van dezen stand' van za ken. HET TREINVERKEER DOOR LIMBURG. Volgens een bericht van de Dag. Beurscrt. hebben de gezanten der Geassocieerde mo gendheden op het departement van buiten landsche zaken met minister Loudon een on derhoud gehad over het treinverkeer door Limburg. IJZER UIT DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt heeft de Duitsche re geering alle afleveringen- van ijzer aas scheepswerven tot nader order verboden en fa aan andere afnemers als fabrieken etc. de conditie gesteld) dat het door hen te betrekken ijzer in geen geval mag dienen of worden af geleverd voor den scheepsbouw. DE FRISIA TE BERGEN. Blijkens een bij de directie van den Ko- tonklijken Hollandschen Lloyd ontvangen bericht is het stoomschip Frisia veilig te Ber gen aangekomen. DE SCHEEPVAART OP SCANDINAVIë. In verband met het bericht, dat Duitsdi- land- weer geneigd was geleibrieven af te ge ven, zoodai spoedig een herstel der seheep- ALKMAARSGHE COURA Di s.friHii'f fpwpf i

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1