Proyineiaal Nieuws. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Iiigfscmden Stukken. vaart op Scandinavië was te wachter, wordt medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering geen toestemming tot uitvaren verleent, omdat de Engelsche regeering kennis hééft gegeven, dat de schepen, welke met de door Duitschland vereiscite verklaringen varen, naar Engeland zullen worden opgebracht. Duitschland wil de N. O. T. geheel uitscha kelen, Engeland eischt, dat de goederen aan de N. O. T. zullen geadresseerd zijn. Zooals begrijpelijk vlotten de onderhandelingen on zer regeering met Duitschland en Engeland slechts langzaam, zoodat nog niet te voorzien is, wanneer een gunstig resultaat bereikt zal zijn. Dan is er nog een bezwaar voor de stoom schepen, a.l. dat er zoo goed als geen bunker kolen te verkrijgen zijn. SCHEEPVAARTBEWEG ING. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen1 16 sche pen (9 Ned., 2 Belg., 4 Noorsche, 1 Zweedsch), tegen 43 in hetzelfde tijdperk van 1917 en 237 in 1914. SIGAREN. Naar aan het Hdbl. wordt gemeld1, heeft de regeering de bepaling ingetrokken, dat de helft der productie 1913/14 in het binnen land moet blijv en.Er blijft dus nu alleen de bepaling over, dat tegenover iedere hoeveel heid uit te voeren^ sigaren, 50 pet. voor de eenheidssigaren tot f 38 per duizend stuks moet geleverd worden (détailprijs 50 per mine). UIT HEILOO. Zondag, 28 Juli, zullen weer de groote jaarlijksche handicap-draverijen plaats vin den in de bosschen van het landgoed Nijen- burgh. Verscheidene hooge geldprijzen1 zijn uitge loofd. LANDDAG VAN DE VRIJZINNIG- DEMOCRATISCH KAMERKIESKRINO DEN HELDER. Te ruim 2 uur opende de voorzitter, de heer F. J. Aukes, de bijeenkomst, allen een hartelijk welkom toeroepende en dank bren gend aan jhr. mr. P. van Foreeat, die door 't Bereidwillig afstaan van zijn terrein getuigd heeft van zijn vrijzinnige gevoelens. Verder deelde spr. mee, dkt de heer A. Voorbrood, die den Vrijzinnig-Democratischen Bond voor dezen landdag een spreekbeurt had toe- estaan, wegens een operatie verhinderd was ie taak te vervullen, terwijl ook Mevr. Thiel-Wehrbein en; het Kamerlid, de heer Koster, door omstandigheden niet aanwezig waren. In plaats van den heer Voorbrood zou de heer De Boer uit den Helder het on derwerp „Staatspensioen" behandelen, ter wijl de voorzitter der vereeniging van Jonge Democraten, de heer Lissauer, den spreker Koster zou vervangen. De heer De Boer zette op duidelijke wijze het Vrijzinnig-Democratisch standpunt in zake Staatspensionneering uiteen. De heer Lissauer behandelde de drie vrijzinnige par tijen, in het b zonder de Liberale Unie. Een vergoeding voor de teleurstellende be richten kon de heer Aukes aanbieden door de mededeeling, dat mevr. Thiel-Wehrbein thans het woord voeren zou. Deze vurige rede- x naarster was, daar haar trein niet verder ging, loopende uit Uitgeest gekomen, om de aanwezigen en vooral de vrouwen op te wekken, mee te strijden in de Vrijzinnig-De mocratische gelederen, ter verkrijging van het vrouwenkiesrecht Als laatste spreker voerde de heer Wagner het Woord. Aan de hand van het stembiljet besprak deze de verschillende belangen van groepen en partijen, ten slotte den aanwezi gen aansporend! op de Vrijzinnig-Demo cratische lijst No. 12 te stemmen. De voorzitter sloot hierna deze voor den kieskring goed geslaagde meeting, bezocht door ruim 600 personen en opgeluisterd door een afdeel ing uit het Stedelijk orkest van Alkmaar, nog eens opwekkend om ter verkrijging van vrijheid en democratie, voor de gelijkmaking der ontwikkel ingsvoórwaar- den voor allen, te stemmen op lijst No. 12. LANDDAG VAN DE LIBERALE UNIE. Op 't schoone terrein voor de openlucht spelen te Bergen werd gistermiddag een door een dubbel gemengd kwartet opgeluisterde landdag voor de Liberale Unie gehouden. Deze landdag was matig bezocht. De zang klonk op dezen prachtigen zomermiddag in de zeldzaam schoone omgeving uitnemend. De bijeenkomst werd geleid door Mr. Of fers uit Alkmaar. De heer R. Visser Lz. uit Berkhout behan delde het onderwerp: Treub en de Land bouw. Spr. besprak allereerst het verschil tussfhen industriëelen en landbouwers. De tekst van de advertentie van den E. B. in de Alkm. Cour. van 28 Juni was z.i. lijn recht in strijd met hetgeen Minister Treub in Maastricht had betoogd. Daar, waar de staat exploiteert, zal er ze ker niet zooveel uit den grond gehaald wor den als door het particulier initiatief. Spr. was van meening, dat het met den landbouw er niet zoo gunstig voorstond na den oorlog. Men heeft dan te doen met een verarmd Europa. In onzen veestapel en zui- velproductetn ligt voor de toekomst van Ne derland de groote kracht. Het systeem van_ afslachting, dat thans wordt gevolgd, dien-" de daarom sterk te worden veroordeeld1. De Liberale Unie begrijpt dit en wil daar om een drietal landbouwers een groote kans geVen, naar de Kamer te worden afgevaar digd De schuldenlast van Nederland be draagt eind 1918 ruim 2000 millioen. Ook de Liberale Unie wil meewerken, die zoo spoedig mogelijk te delgen. De plannen van Treub kan spr. echter niet goedkeuren. De heffing van 40 pCt. van de waardevermeerdering van het land sinds 1913 oordeelde spr. hoogst onbillijk. Spr. motiveerde dat reeds elders en daardoor trok men de conclusie, tengevolge van korte ver slagen dat hij den middenstand geen goed hart toedroeg. Spr. heeft slechts tegen uit wassen willen waarschuwen, maar hij heeft respect voor de handelaren, die door energie willen medewerken aan de economische weerbaarheid van ons land. De verhooging van de grondbelasting met 120 pst. moest z. i. tot een debacle leiden. Spr. eindigde met de candidaten van de Liberale Unie aan te bevelen, Mf. E, Qrobio de Castro Jr. behandel de het onderwerp: De praktijk der Liberale gedachte. Spr. deed uitkomen, dat de Unie-Libera len niet vijandig staan tegenover andere stel sels en steeds bereid zijn tot samenwerking in concrete gevallen, wanneer dat kan leiden tot nuttige resultaten. De Unie-Liberalen zijn, hoewel zij worden aangevallen door de Vrijzinnig-Democraten en. ae Vrij-Liberalen, nog altijd bereid om de hand te reiken aan de concentratie, waarvoor zij. altijd hebben gestreden. De Unie-Liberalen sturen aan op vrijheid van vereeniging, godsdienst, vergaderen, drukpers, zij staan ae ïndividueele economi sche vrijheid van Ae gansche natie voor, waardoor ieder in staat wordt gesteld, zich een eigen sfeer te scheppen en tot eigen ont wikkeling te komen. De Liberale Unie is voor bedrijfsorganisa tie en stelt daarbij het beginsel van zelf-help voorop. Zij is ook van meening, dat in de sociale voorziening en wetgeving de vrijheid evenéens voorop moet staan. Bij de ziekte wet en de werkloozen-verzekering wil ze ge bruik maken van de bestaande fondsen. In zake ouderdomspensioneering meent zij, dat iemand, die 65 jaar is en het noodig heeft, recht heeft op uitkeering, onafhankelijk van rentebetaling. De voedselvoorziening en de volkshuisvesting behandelde spr. eveneens als vraagstukken, d'ie na den oorlog tot staatszorg moeten worden aangemerkt. De Liberale. Unie wil de economische welvaart van de natie bevorderen door uit te gaan van het vrije initiatief en de particu liere bemoeiing. De heer P. Otto betoogde als derde spre ker, dat de Unie-Liberalen de harmonie tus- schen het individu en het geheele volk van Nederland zoekefi. Spr. vindt idealistische motieven bij alle partijen, maar ten slotte beoogen de meeste het materieele belang van een groep of een deel van het volk, terwijl het de taak is van de politieke partij, te bepalen, langs welke richting het volk de grootste hoogte kan be reiken in zijn economische, "geestelijke, mo- reele en physieke weerkracht. De Liberale Unie heeft die richting in haar program aangegeven. Spr. betoogde als vrijzinnige, nimmer de tegenstelling van Christenen en paganisten te zullen aanvaarden en wees er op, dat, Gode zij dank, er onder de vrijzinnigen duizenden en duizenden zijn, die zich zoo goed als de lieden van de rechterzijde, Christenen kun nen noemen. De Vrijzinnigen wenschen echter niet aan de kerkelijke instellingen invloed op het Staatsbestuur toe te kennen. Zij meenen, dat de Staat ten opzichte van den godsdienst neutraal moet zijn en dat de staa' bestuurd moet worden onafhankelijk van godsdiensti ge gezindheden, dat inmenging moet leiden tot schade voor allebei. De Liberale Unie stapt vrijheid' van dén mensch in alle opzichten voor. Men moet de menschelijke persoonlijkheid eerbiedigen en respecteeren in zijn verhouding tot het Op perwezen, tot het recht, tot het eigen gewe ten en ook tot zijn medemensch. En daaruit vloeit voort, dat men tusschen de burgers geen verschil zal maken. Allen vormen den sfaat en daarom gaat het niet aan, dat de staat aan den eenen burger voorrechten uit deelt d'ie hij aan den anderen onthoudt- Met nadruk betoogde spr., dat de kleine verschillen tusschen ae vrijzinnigen zijn op geblazen. De groote verschillen zijn er niet. En spr. oordeelde de eenheid van de Vrij zinnigen noodig, omdat ze nog een groote taak hebben te vervullen. Aan den eenen kant moeten zij de ojxi'rlngende rechterzijde tegenhouden als het noodig is en aan den anderen kant de sociaal-democraten in het opdringen van socialen dwang. Door geestelijken, noch door socialen dwang, maar alleen langs den weg van het overleg is het heil van het volk te verwach ten. Mr. Offers sloot met een krachtig woord, er op aandringende, de candidate® van de eerste lijst te kiezen, dezen landdag. UIT HARENKARSPEL. Bij kon. besluit van 8 dezer la toegelaten als vereeniging, uitsluitend ta het belang van verbetering rvan de 'volkshuisvesting werkzaam, de vereeniging Woningbouwver- eeniging Ón§ Belang, alhier. DE VERLAGING VAN DE STEUNUITKEERING. Zaterdagavond werd er in de groote zaal van de Harmonie een door het Plaatselijk Arbeiders-Secretariaat uitgeschreven open bare vergadering gehouden als protest te gen de verlaging van de steunuitkeering aan de werkeloozen en het uitgevaardigde ver bod tegen samenscholingen. De politie was*in grooten getale voor het vergaderlokaal opgesteld, onder leiding van de beide inspecteurs. Tot de vergadering werden geen bezoe kers meer toegalten dan er zitplaatsen wa ren, waardoor zeer velen geen toegang kon den verkrijgm en slechts 500 bezoekers de vergadering konden bijwonen. De vergadering, die een rustig verloop had, werd geleid door den heer J. Moelard, voorzitter van het P. A. S., die de jongste beslissing van den Raad besprak, nogmaals mededeeling deed van het onderhoud van de vertegenwoordigers der Christelijke, Roomsch-Katholieken en Moderne en Onaf hankelijke Vakcentrales ter plaatse voor de raadsvergadering met B. en W. Spr. deed uitkomen, dat de afbeidersorga- nisaties zich tot groote concessies bereid ver klaard hadden, die, waren ze aangenomen, reeds 2800 per week besparing hadden ge geven. Spr. wees er op. dat de tijd in het teeken van de werkeloosheid, het spookbeeld voor de arbeiders, komt te staan, zette uiteen dat de kapitalistische productiewijze, om de loo- uen te kunnen drukken, steeds belang heeft bij een leger van werkeloozen en veroordeel de het in scherpe bewoordingen, dat het steeds de voortbrenger is, die de welvaart aan de samenleving schenkt, die in in cri sistijden het slachtoffer wordt en zijn gezin aan gebrek ziet overgeleverd. Spr. '-sprak het verbod van demonstree- ren, verzocht den bezoekers na afloop kalm naar h o te gaan en deed uitkomen, dat .bij het uitgaan bet verbod •noodzi .djjk o/er- schreden moest worden. De politie had ver klaard, dat zij haar houding zou bepalen naar aie van ae bezoekers, maar spr. had de zaak omgekeerd en betoogd, dat er geen sprake van ongeregeldheden zou zijn, wan neer zich bij de zaal geen politie vertoonde. Spr. deelde mede, dat de besturen van de verschillende vakcentrales na de demonstra tie van Donderdag hadden vergaderd en be sloten B. en W. nog eens om een onderhoud te verzoeken. Getracht zal dan worden de be roerde steunuitkeering verbeterd te krijgen. Dit onderhoud was reeds toegezegd en spr. hoopte, dat men nog wel wat zou bereiken. (Krachtig applaus). Mevrouw Tjaden, het woord verkrijgende, wees er op, dat het voor hen, die streven naar een bétere wereld, waarin de arbeiders zullen zijn de heerscbers, omdat dan ieder een tot de arbeidersklasse zal behooren, een gewichtig moment was. Deze betere blijde wereld zal niet kalmpjes, maar door bloed en tranen komen. In Alkmaar was er de laat ste dagen de scherpste tegenstelling geko men tusschen hen die de macht hebben en de machteloozen. De machtswaan heeft de dienaren van de bezittende klassen aange grepen op een wijze waarop zij niet juist trots behoeven te wezen en dit omdat de ar beiders hun recht eischen. De Allan. Ct. zegt, dat de vroede vaderen zijn teruggekomen op een vroeger genomen roekeloos besluit. Zij hadden zulke las ten op de gemeente Alkmaar gelegd, dat Alkmaar het niet dragen kon en daarom zeg gen de vroede vaderen: „de kas kan het niet dragen, gij werkeloozen moet u maar ge wennen, dat gij de weelderige uitkeering niet krijgt; wij zullen u geven het allerslechtste". De Alkmaarsche Courant wil, dat de uit keering blijft beneden het laagste loon. Dat wil de burgerlijke klasse. Wanneer een arbeider werkeloos is (wat zijn schuld niet is) dan» moet nog de schuld van ande ren aan hem gewroken worden. Wij denken er anders over, zegt spr., en noemen hetgeen de Alkmaarsche gemeente raad deed, een woordbreuk, waarvoor hij zicli moet schamen De gemeenteraad, die eerst de beste uitkeering van het geheele land gaf en nu zijn ja veranderd in neen, maakt zich schuldig aan trouwelooze woor- breuk tegenover de arbeidende klasse. Dit is valsch en tevens een lafheid. De machtheb bers^ die laf zijn geweest, gaan hun eigen lafheid wreken op de zwakten, voor wie zij een oogenblik bevreesd zijn geweest. Spr. herinnerde aan haar vóór enkele we ken gehouden toespraak. „Hef geweer bij den voet" en concludeerde, dat de arbei ders het geweer hadden iaten vallen en nu wakker waren geschrikt. De tegenpartij, zegt spr,'gebruikt den gummistok en de sabel waarmede gister reeds kinderen kennis maakten. Ook .heeft zij gegrepen naar de wet en voordat er reden voor was, is daar in Alkmaar gekomen het sensatiewekkende ver bod van samenscholing. Naast den gummi stok en de sabel staat de gevangenis. Spr. meent, dat men deze maar niet al te zeer moet vreezen, want het is beter als strij der voor vrijheid en recht in de gevangenis geworpen te worden en te staan in de klom pen van den oproerling, dan te staan in de schoenen van den politieman, die ze de ge vangenis induwt. (Krachig applaus). Men client hen, die alleen uw lichaam kunnen dooden, minder te vreezen dan den dood van de ziel. De arbeidende klasse heeft andere wapens dan de bezittende klasse en haar satelieten in de uniform „Niet met de wapanen der barbaren", „Breekt de zwaarden over de knie", dat is het ideaal van het proletariaat. Toch zullen wij, aldus spr., de laatsten zijn oni degenen die de ruiten hebben inge gooid, uit onze gemeenschap te zetten. Het was de burgemeester van Alkmaar, die bij de bespreking van de afschaffing van de ker mis verklaarde te kunnen begrijpen, dat de arbeiders in den Haag een minder welwillen de blik wierpen naar de gevulde winkeluit stallingen en deze inwierpen. Zouden wij hen dan niet begrijpen? De arbeiders hebben het geweld echter niet noodig. Zij zjn sterk door het wapen van de demonstratie. De arbeider kan het gevoel van klassesolidariteit bij den politie man wakker maken. De arbeider kan het* le ger voor de bezittende klasse onbetrouw baar maken. (Aanhoudend applaus). De ar beiders hebben recht op de straat, zij hebben rechten en zullen daarvoor altijd strijden. De arbeiders hebben ook het scherpe wapen van de staking. Spr. vraagt of het geen tijd wordt deze wapens te gebruiken. De arbeider heeft ook het wapen van zijn vast geloof in zijn schoon beginsel, het soci alisme. De beste stemming, zegt spr., is deze, dat gij steeds met een hoofd vol gedachten en een hart vol liefde voor uw klasse en begin sel heengaat en slechts datgene doet wat uw hart en warme liefde u ingeeft. Spr. eindigde met het voordragen van een gedicht met het volgende refrein: Hoort het rollen van den donder; Hoog de zon en nacht daaronder. Door het duister komt een wonder: Het is het volk, dat opmarcheert. Spr. wekte de arbeiders op om te marchee- ren om datgene te veroveren wat ontnomen was en den menschen de vrijheid te verwer ven (Krachtig applaus). De voorzitter sprak hierop nog een krach tig woord, waarna de vergadering, op ver zoek van mevrouw Tjaden, staande de „In ternationale" zong. Hierop ging de vergadering rustig uiteen. Honderden stemden op de "Nieuwesloot het uitgaan van de vergadering af te wachten, doch er hadden geen incidenten met de poli tie plaats. HOOGERE HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. Na gehouden eindexamen onder toezicht van Gecommitteerden1, de heeren W. R. H. Wakker, Ph. M. Bosset)er, Mr. K. A. Cohen Stuart, H. W. Hannivoort en A. F. Thomsen, werd het diploma der school uitgereikt aan: J C. Dekker, M. de Fouw, H. B. Marjot, Ma ria Molijn, P. C. Pels, A. J. G. de Raat, J. JL de Roos, K. Slot, J. H. Stoel, Nelly Jaco- ba Velthuijs. Afgewezen 1 candidaat PRIJZEN BEHAALD. Bij de gisteren gehouden draverijen te Groningen behaalde „Frans Schaap een eersten prijs en „Vitesse" (korte baan) een tweeden prijs. Beide paarden zijn van den heer N. Schermerham alhier. JHR. MR. P. VAN FOREEST. Het Economisch Weekblad schrijft: Het was bij de behandeling van het wets ontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, dat de afgevaardigde voor het district Alkmaar, Jhr. Mr. P. van Foreest, iri de vergadering der Tweede Kamer van 12 Maart 1918 het woord vroeg en, volgens de dagbladen, een geestdriftige speech tot aanbe veling van dat wetsontweip liet hooren. Het is anders de gewoonte niet van dien afge vaardigde om in de openbare vergaderingen der Kamer het woord' te voeren; dit laat hij doorgaans gaarne over aan de politieke lei ders en aan degenen, die meenen, dat een Kamerlid van alles en nog wat verstand moet hebben en dit aan het kiezersvolk moet toonen. Het moest dus wel eene zaak zijn, die den heer van Foreest na aan het hart 1ag, eene aangelegenheid waarover hij met volko men kennis van zaken kon meespreken, dat hij in de Kamer het woord vroeg om dit ontwerp, dat z.i. van het grootste belang voor het land was, te steunen. Kon het ook anders, dat deze zaak hem ter harte ging, hem den man, wiens leven voor een groot deel gewijd was aan den strijd te gen het water, dien rusteloozen, altijd waak- zatben vijand van het landbouwbedrijf, waar in ons geheele land' "en zijn gewest m 't bij zonder zijn bestaan en zijn bloei vindt? Een Hollander van het Noord-Hollandsche slag in alle opzichten: in zijn uiterl k stoer en flink, van binnen kalm, en met een helde ren, nuchteren kijk op de zaken. Zoo'n man was op zijn plaats, toen hij na volbrachte studie in de rechten aan de Utrechtsche aca demie in 1371, het daaropvolgende jaar het burgemeestersambt aanvaardde in de ge meente Wieringerwaarcl. Hij was geen man voor de rechters- of advocatentoga, hij be hoorde daar, waar de landbouw beoefend werd, beveiligd tegen den erfvijand, het water. Na den dood van zijn vader, hel toenmaals welbekende Kamerlid Jhr. Mr. C. van Fo reest, vestigde hij zich te Heiloo en wijdde hij zich hier geheel aan den landbouw en het veehoudensbedrijf. Reeds spoedig hierna bleek hij de aangewezen man te zijn om in water- schapsoesturen zitting te nemen1 en werd hij dan ook gekozen als bestuurslid van de Hoogheemraadschappen van „de Höndsbos- sche Zeewering, en Duinen tot Petten" en van „de Uitwaterende Sluizen van Kenne- merland en West-Friesland". Van deze beide belangrijke lichamen bekleedde hij gedurende vele jaren het bestuurslidmaatschap en tege lijkertijd de betrekking van Dijkgraaf. Richtte hij zich als Dijkgraaf van de Honds- bossche Zeewering tegen het geweld van de Noordzee, ook aan de andere zijde van Noord-Holland bond hij den strijd tegen het natte element aan. Hij aam n.l. zitting in het Hoofdbestuur van de Zuiderzee-vereeniging en aanvaarde het Voorzitterschap van de door die Vereeniging ingestelde Commissie van on derzoek naar de bruikbaarheid van gewapend beton als materiaal voor zeewerken, kortweg genoemd de „Beton-Commissie." Aldus strijdende naar rechts en links ter beveiliging van het gewest naar buiten, gaf hij zijne krachten tegelijkertijd' aan de ont wikkeling van den aldus beveiligden land bouw, hetgeen moge blijken uit 't herhaalde malen bekleedde voorzitterschap van de Ver eeniging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorder-Kwartier, uit zijn voorzitterschap van de Commissie van Toe zicht op de Rijkslandbouw-proefstations, uit het nog steeds door hem bekleede voorzitter schap van de Prov. Commissie tot bevorde ring van de Veefokkerij in Noord-Holland. Zijn gezag op landbouwgebied bleek boven dien' uit zijne benoeming tot voorzitter van de bekende Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welk voorzitterschap hij geduren de 6 jaren bekleedde, totdat hij op 31 De cember 1917 aftrad en niet herkiesbaar was. Dat zijne werkzaamheden en toewijding ook bier waardeering genoten, bleek uit het feit, dat dfc Heil. Maatschappij van Landbouw hem na zijn aftreden benoemde tol; Lid van Verdienste. Het was op dezen man, dat de liberale kie zers in 1903, bij eene tusschentijdsche verkie zing voor het Tweede-Kamer-district Alk maar, hunne keus vestigden en de uitslag be wees gelukkig, dat hunne keuze goed was ge weest: van Foreest werd gekozen en zijne ver kiezing werd herhaald1 in 1905, 1909 en 1913, terwijl hij ook thans weder candidaat is gesteld bij de a.s verkiezingen. Gelukkig, zeide ik, en naar ik meen, met reden. Heeft ons land niet dringend noodig afgevaardig den zooals van Foreest; mannen, staande in het volle leven, met eene rijpe ervaring, met een helderen, nuchteren blik, niet verward in enge partijpolitiek? Wel sloot van Foreest in 1906 bij de oprichting van den Bond van Vrije Liberalen zich bij deze partij aan, maar een partijganger in den slechten zin van het woord, een „verpolitiekt# Kamerlid is hij niet geworden. Meermalen bleek bij stemmingen iii de Kamei, dat hij, indien hij zich niet met de gedragslijn zijner partijgenooten kon ver- eenigen, zijne zelfstandigheid behield. Hij is Kamerlid, zelfs een zeer getrouw bezoeker der Kamerzittingen, voorzoover zijne vele andere functies hem met elders roepen, maar een politicus is h niet geworden; hij is gebleven de onafhankelijke Noord-Hollander, de ka-' rakteristieke buitenman, op wien de „Haag- sche" sfeer, ondanks zijn nu reeds 15-jarig Kamerlidmaatschap, niet bleek te kunnen in werken. Men meene evenwel niet, dat dit een gevolg zou zijn van een zich uitsluitend be wegen in zijn eigen gewest, van eene soort beperktheid van blik. waardoor hij slechts zou zien de belangen van zijne plaatselijke omgeving. Neen, in het gansche land bewoog hii zich op dat deel van het gebied der volks welvaart, waaraan hij zijn leven gewijd heeft. En ook buiten de enge landsgrenzen strekte zijne belangstelling zich uit, getuige zijne reis naar Zuid-Afrika ;n 1890 in verband met de oprichting van de Transvaalsche Landbouw- Maatschapplj. Ziedaar een man van den1 vooruitgang, vrij van bekrompen conservatisme, maar be dachtzaam, zich niet overgevende aan uto pieën en aan den waan van den dag, doch staande op den grondslag der werkelijkheid. Aldus werkt van Foreest mede aan de econo mische weerbaarmaking van ons volk, aan de bevordering vac ce algemeene welvaart. MOORD TE BUSSUM-. In de Crailosche bosschen bij Bussum zijn gistermiddag de bejaarde heer B., hoofd commies der posterijen te Amsterdam, en zijne hospita door eenige personen, overvallen en ernstig mishandeld, tengevolge waarvan ge» noemde heer B. kort daarna is overleden. De juffrouw ;s in een ziekeninrichting te Bus- sumi opgenomen, haar toestand is ernstig. We ontleenen omtrent deze misdaad aan het Maand. Ochtbl. het volgende: Ongeveer kwart voor vier zag een- jongen een heer en dame wankelend een laantje uit komen. Hij merkte op, dat beiden "bloedden. B-ij een boom aan den weg zeeg de heer neer, hief zich vervolgens nog, geholpen door de dame, op, maar viel opnieuw ter aarde, om niet meer op te staan. De dame stortte even eens op den grond. De jongen riep eenige personen toe wat hij gezien had en vroeg hun hulp te halen. Zelf ijlde hij naar Huizen om politiehulp. Een onbezoldigd-|ijksveldwachter, die in 't bosch surveilleerde, was zeer spoedig ter plaatse; met behulp van een der omstanders trachtte hij het bloed te stelpen. Voor den hoofdcommies was alle hulp tevergeefs, hij was reeds overleden. Een snij wond van meer dan 15 c.M. breedte gaapte aan de linkerzijde van zijn hals. De dame, die een groote schedelwond had, vertelde, -dat zij en het reeds overleden slacht offer na een wandeling door het bosch op een open plekje aan het laantje op den ver hoogden berm waren gaan zitten. Plotseling hoorde zij gerucht achter zich en toen zij om wilde zien, kreeg zij een hevigen slag op het hoofd, die haar deed ineenstorten. Zij meen de, door het bloed, dat haar oogen verduister de, minder scherp ziend, twee kerels te zien wegloopen. Zij geraakte in een korte bewuste loosheid. Na weer bij kennis gekomen' te zijn. zag zij de misdaad, die op den haar begelei denden heer was gepleegd. Onder het roepen van moord! hielp zij den zwaar verwonden man op. Samen strompelden zij beiden- het laantje uit. Spoedig kwam zij tot d< ontdekking, dat bet gouden horlog. n de gouden- ketting van den heo- tornm. verdwenen waren, zoodat waarschijnlijk roofzucht- de oorzaak van den moord ia. Intussch-en was ook de politie uit Huizen en Bussum ter plaatse verschenen, alsmede ge neeskundige hulp. Onder leiding van een in specteur van politie ie Bussum en een ser geant van de legerplaats van Laren werd het terrein van den- moord door militairen afge zet Den burgemeester van Huizen, onder wiens gemeente de moord' geschied is, hulpofficier van juistitie, kon men niet vinden. Op eigen houtje durfden de politiemannen van Huizen, intusschen was ook de politie- inspecteur van Bussum aangekomen, niet veel te doen. Er werd over het halen van po litiehonden- gesprokenhiervan kwam ten slot te niets. De rijksveldwachter te Huizen- ging naar Amsterdam het parket aldaar waarschuwen. Op de plaats waar de moord geschied was. wera een stuk 'hout gevonden. Vertnoecl wordt, dat hiermede de dame neergeslagen is. De moord op den hoofdcommies schijnt met een mes of ander schep voorwerp gepleegd te zijn. Over de daders loopen verschillende ge ruchten. Men heeft vier jonge kerels zich sne) uit het bosch zien verwijderen; anderen vin den het een verdacht teeken, dat een paar per sonen, die zeiden hulp te zullen gaan halen, later niet meer teruggezien zijn. Honderden personen, die in de omliggende bosschen vertoefden-, en bewoners uit de nabij gelegen plaatsen, kwamen op het gerucht van een moord bijeengeloopen en verhinderden op deze wijze het voorloopig onderzoek, totdat eindelijk de inspecteur van politie uit Bus sum wat orde bracht. De plaats, waar de moord' geschied is. bleef onaangeroerd, zoodat vrijwel misschien nog een onderzoek met politiehonden gevolg kan hebben. DE AARDAPPELPRIJS. De Nederlandsche Bond van aardappelen-, groenten- en fruithandelaren heeft een motie aangenomen, waarin de bond „van oordeel, dat de voor jonge aardappelen gestelde prijs te hoog is, voorstelt dien prijs te bepalen op 1 Juli op 0.10, op 8 Juli op 0.08 en op 15 uli 0.07 per kilo, en protesteert tegen het uitensluiten van vertegenwoordigers van den kleinhandel uit commissies van advies inza ke de voorziening van aardappelen, fruit en groenten-, waardoor de prijzen voor het koop krachtig publiek te hoog worden gesteld." Deze motie is ter kennis van dent minister gebracht. KORTE BERICHTEN. Te Appelscha is brand ontstaan in een schip. Het 5-jarig zoontje van den schipper kreeg zulke brandwonden, dat het spoedig overleed. Iü den laatsten tijd wordt aan de Geld.- Pruisische grenzen druk gesmokkeld met ijzerwaren uit Pruisen naar Holland. Reeds zijn twee Hollanders deswege gevangen ge nomen. Vrijdagnacht zijn te Haarlem weer vijf inbraken gepleegd, waarbij o.m. een paar fiet sen werden gestolen. De centrale keuken ver miste 180' pond margarine. Te Pemis is ongeveer 4000 M. tele foondraad gestolen. (Boften vmmt\mfl,ü8.tf}khetê van êe Redactie. De opnam tn deze rubriek bewast geenszins, Stat ite Ra&asite er mede instemt). Alkmaar, 1 Juli 1918. Aan de Redactie van d-e „Alkmaarsche Courant. WelEd. Heeren! Ondergeteekende verzoekt U beleefd eenige plaatsruimte in uw blad voor het volgende: Nog eene zeer brute ontmoeting had ik Zaterdag jl. met den hoofdinspect. v. Politie, den- heer v. d. Berg, op het Compagniesbu reau. Daar werd mij door genoemden inspec teur gevraagd: naam, woonplaats en geboor teplaats. Nadat het vragenstellen geëindigd was, werd mij door bovengenoemden hoofd inspecteur gezegd, dat, wanneer ik nog meer op mijn donder wilde hebben, ik des avonds maar eens in de Langestraai moest kernen. Ook de heer Dricssen uit Venlo -werd op

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2