DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN P. OTTO im dinsdag Be strijd In en bulten Enrepa. Wenseht gij eendracht in deVrijzin. Partijen kiest 152 Honderd en twintigste Jaargang. 2 JULI. ATo. 1 op Lijst 1, Abonnementsprijs iij yoornitbetaling p. 3 maanden 11,85, fr. p. pist 11,91. Advertentieprijs 15 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Br. fr. N.V. Boek- en BandelsdrokkerQ Hems. Coster Zn.. Voordam C 9, Tel. 3. Binnenland. Stadsnieuws. Wij bevelen den kiezers met den meesten aandrang aan, hun stem morgen uit te brengen op d^n heer dus de allereerste eandidaat op hun stem biljet, of naar verkiezing op een anderen eandidaat van dezelfde lijst. Zoo dient men de LIBERALE UNIE en daarmede Het Staatsbelang. Een schokkend bericht wordt uit Londen, geseind. Het Britsche hospitaalschip Llandovery Castle is ten Z, W. van Fastnet door een Duitsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Niet minder dan 234 leden van het perso neel worden vermist. Het schip was op de thuisreis van Canada en had dientengevolge geen zieken en gewon den. aan boord, doch een bemanning van 164 officieren en- manschappen, 80 Canadeesche officieren van gezondheid en 14 ziekenver pleegsters. Van het totaal van 258 opvarenden heeft tot nu toe slechts één boot met 24 overleven den de kust bereikt en de algemeene verwach ting is, dat de vermisten niet meer gevonden zullen worden. Een Reuter-telegram meldt, dat het schip alle lichten: ophad, welke voor de scheepvaart en zijn herkenning als hospitaalschip ver- eischt werden Hier staan wij dus weer voor een misdadi- gen uitwas van den duikbootoórlog. "Niemand zal den oorlogvoerenden het recht betwisten van het onderzee-wapen gebruik te maken. Het is niet beter of slechter dan alle andere vemietigingsmiddelen, maar de vraag is slechts hoe het gebruikt wordt. Een militaire actie waar weerlooze bur gers gedood worden kan nimmer onze sym pathie hebben en evenmin zullen wij ooit kunnen goedkeuren, dat hospitalen- of Roode Kruis-schepen aan opzettelijke vernieling bloot staan. En daarbij komt, dat de wijze van aanval, het onverhoeds torpedeeren waar bij men zich om het lot der opvarenden in het minst niet bekommert, indruischt tegen elk gevoel van mepschelijkheid. De oorlog heeft de slechte hartstochten ont ketende, er zullen vele jaren van vrede noo dig zijn om ze door edeler gevoelens vervan gen te zien. Volgens Deensdie bladen zou de regeering der Bolsjewiki ten yai gebracht zijn en Mos kou door de generaals Kornilof en Kaledie in bezit zijn genomen. Grootvorst Nikolajewitsj zou tot tsaar uit geroepen en Lenin en Trotski naar de Moer- mianku8t gevlucht zijn. Naar de Matin uit Stockholm vernam, zou grootvorst Michael zich aan het hoofd ge steld hebben der tegen de Bolsjewiki gerichte beweging. Het is moeilijk om in deze verwar de berichten een- kern van waarheid te ont dekken en wij zullen nadere telegrammen moeten afwachten om ons door meerdere ge gevens een oordeel te kunnen vormen. Geheel onwaarschijnlijk zijn deze mededee- lingen niet, want het is langzamerhand wel duidelijk, dat de revolutionaire elementen in Rusland van dag-tot dag stoutmoediger het hoofd opsteken en het gezag der Sovjets ern stig ondermijnen. Zooals wij reeds in de telegrammen in ons vorig nummer meldden, hebben de Oostenrij kers de Monte di \al Bella en de Col del Rosso ontruimd en de bezettingen naar de vroegere hoofdstelling teruggetrokken. Bij hun hevige aanvallen aan de Monte di Val Bella en den Col d'Echele-lieten de Oos tenrijkers opnieuw tweeduizend gevangenen in Italiaansche handen achter. Op het W. front blijft het bij weinig be langrijke plaatselijke ondernemingen. Het Fransche stafbericht meldt, dat de li nies? ten O. van de spoorweg Chézy—Virly verbeterd zijn en een Duitsche tegenaanval ten Z. van Mosloy is afgeslagen. Het groote Duitsche offensief laat dus op dit gevechtsterrein, nog op zich wachten. VET IN RESTAURANTS. De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters een circulaire gericht betref fende gebruik van vet en vleesch waren in ho tels, restaurants enz., waarin meegedeeld wordt, dat voor eiken schotel afzonderlijk een hoeveelheid boter of margarine wordt geëischt, die even groot of grooter is dan de totale hoeveelheid magarine, die voor den geheelen maaltijd geëischt mag worden. Het is dus van belang, dat voortaan door hoteliers en restauranthouders enz. het aan tal en de soort van de door hen te verstrek ken spijzen zoodanig wordt geschikt, dat de hoeveelheid benoodigde boter of margarine de door dén Minister in voormelde beschik king aangegeven hoeveelheid niet meer over treft. Voorbeeld: Óp een plat du jour komt voor: „Asperges 220 gram", zoodat dus de benoodigde hoeveelheid vet voor dezen gang reeds 20 gram of wel de totale hoe veelheid' bestemd voor een hoofdmaaltijd be draagt, en er bijgevolg in of bij de overige gangen hoegenaamd geen vet gevraagd kan worden, hetgeen evenwel met de bedoeling van bovenaangehaald art. 4 der vetdistribu- tieregeling in strijd is. Daar er voor cfe hierbedoelde inrichtingen slechts wisselbons van 10 gram bestaan, is het tevens niet geoorloofd' voor een schotel 15 gram te vragen; hierdoor toch worden de bezoekers genoodzaakt tegen hun zin meer bons af te geven dan de in dien schotel ver werkte hoeveelheid boter of margarine be draagt. De Hinisjter verzoekt dringend aan dit voorschrift steng de hand te willen doen houden en bij overtreding de betrokken in richting voor een door u te bepalen termijn aan dje 'boter- of margarinedistributie uit te sluiten. r De Minister deelt verder mede, dat de z.g. blokkade, welke gelegd is op het' ten laste van hotels, restaurants enz. in bezit geno men, doch onder zekere voorwaarden aan bedoelde inrichtingen weder teruggegeven vleesch, met ingang van 15 Juli e.k. weder wordt opgeheven. Van af dien datum zuljen derhalve - aan de gasten wederom geconserveerde vleesch- waren kunnen worden voorgezet. EEN TELEGRAM AAN MR. TROELSTRA. Naar „Het Volk" verneemt heeft mr. Troelstra uit Londen het volgende telegram ontvangen „Het doet ons zeer veel leed, dat de betreu renswaardige pasweigering, die u heeft ver hinderd te komen, ons allen heeft beroofd van het genoegen- om u op de konfer-entie in ons midden te zien es met u samen te werken voor verwezenlijking van den rechtvaardigen vre de, dien wij allen wenschen. Henderson, Branting, Albert Thomas, Rena-del, Lon- gueet, Huysmans en. andere gedelegeerden." HET CONVOOI NAAR INDIë. De „Noordam" zal morgenavond te 9 uur van Rotterdam vertrekken. NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN TERUO. Met het gisterennamiddag den Waterweg binnengeloopen, uit 7 schepen bestaande En- gelsche convooi zijn meegekomen de schepe lingen. van eeil aantal in Engeland gerequi- reerde schepen, die tot heden toe daar te lan de waren achtergebleven. De „Yervaulx Ab bey" had aanboord. 13 man van de „Fries land", 5 van de „Gaasterland", 2 van de „Schokland" en 5 van de „Waal"de „Quen- tin" bracht mee 12 man van de „Loosdrecht", 41 van de „Lombok", 5 van de „Rhea", 2 van de „Sumatra". 8 van de „Vliestroom", 18 van de „Venus"ae „Purflect Belle" had nog aan boord de kapiteins van de „Venus", de „Tel lus" en1 de „Daphne", benevens zes man van de equipage van laatstgenoemd schip. HOOGERE HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. Onder de in ons vorig nummer opgeno men namen der voor het eindexamen ge slaagden komt voor die van den heer J. J. de Roos. Men verzoekt ons te melden dat dit moet zijn J. J. Roos. VERKIEZINGSACTIE Er waren gisteravond in de groote zaal van de Harmonie heel wat menschen bijeen gekomen het lokaal was zoo goed als be zet, er waren echter slechts weinig dames om de rede te hooren, die de heer W. H. de Buisonjé, eandidaat voor de Tweede Kamer, daar zou houden1 op uitnoodiging van de afd. Alkmaar van den Economischen Bond. De heer Honig, voorz. der afd., deelde me de, dat de heer de B. verhinderd was te komen en dat de heer Schuurman, eandidaat voor de Kamer in de prov. Z.-Holland, vice-voorz van den Middenstandsbond, nu een rede zou houden. De heer Schuurman, daarna het woord be komen hebbende, herinnerde er aan, dat de Economische Bond ongeveer zes maanden ge leden was opgericht als gevolg van ontevre denheid over de verschillende politieke partij en, die ons volk niet vertegenwoordigen, zoo als zij behoorden te do-en. De E. B. beoogt de verbroedering dier partijen,die den partijstrijd- in de Kamer blijven voeren, en wil daarom den kiezers den weg wijzen hoe ze moeten stemmen om aan dien strijd, een einde te ma ken. Spr. ging daarop de resultaten van den wetgevenden arbeid na en sprak daarbij o.m. over de ouderdomswet, -door minister Talma ingediend. Hij had wei allen- eerbied voor de zen minister, maar kon niet toegeven, dat een predikant even succesvol op wetgevend terrein werkzaam kan zijn als een man van het vak. De wet-Talma was afgestemd wegens onvol ledigheid, ofschoon zij 400 artikelen méér be vatte dan de wet, die deze materie tot voldoe ning regelt in Denemarken. De heer S. be sprak de artikelen', Zooals ze op 't oogenblik werken en noemde die dwaas en onzedelijk, gelijk hij ook noemde de wijze van verzorging van ouden van dagen in verschillende ge meentelijke armhuizen (o.a. te Rotterdam) De E. B. wil de wet veranderd zien en wenseht premievrij' staatspensioen voor allen, die daarvoor in de termen vallen. Daarna werd de rechtspleging besproken, die te langzaam werkt en te duur, beide za ken, die de E. B. zou willen wijzigen. Door den partijstrijd in de Kamer te voeren waren al deze dingen verwaarloosd. Wat Nederland noodig heeft, is beëindi ging van dien strijd. De E. B. wil dan ook den godsdienst buiten de Kamer-houden, met eerbiediging van ieders godsdienstige overtui ging. Dit is thans juist zoo noodig, omdat ons lan-d aan den rand van den: ondergang staat. Voorts is de E. B. tegen den klassenstrijd, zooals die door de soc.-dem. wordt gepredikt. De E. B. denkt het beoogde te bereiken door het collectief arbeidscontract. Werkgever en werknemer moeten gezamenlijk het loon en den arbeidstijd vaststellen. De E. B is voor een loyale uitvoering van art. 192 der onderwijswet. Het onderwijs m-oet goed zijn, en verder heeft de staat er niets mee te maken of ;exnand nu zijn kinde ren naar de openbare of de bijzondere school zendt. Den strijd op kerkelijk gebied wil de E. B. niet. Verder is de E. B. vóór vrijhandel. Spr sprak beslist tegen, dat de E. B. zou zijn vóór verkapte protectie. De E- B. stelt deze voor waarde: als wij op een of ander gebied be scherming noodig hebben, moet de staat daai voor waken. De heer S noemde als voorbeeld het hoogovenbedrijf, waarvoor den staat om 7V2 millioen is gevraagd. Hét staatssocialisme, dat alle goedrendee- rende bedrijven aan den staat wil brengen en de minder fioreerende in handen der particu lieren wil laten, noemde spreker verkeerd, mede omdat het de ambtenarij bevordert en ambtenaren door het gemis van eigenbelang niet de menschen zijn om een bedrijf en dus handel en industrie vooruit te brengen. Spr. bepleitte in verband' hiermede ook een wijzi ging in onze diplomatieke vertegenwoordi ging. als middel om handel en bedrijf na,den oorlog vooruit te brengen. Organisatie van -den. middenstand was ver volgens een punt van behandeling voor den spreker. Deze categorie van menschen m-oet zich op allerlei terrein talen hooren, er zitten wel knappe koppen onder. Spr. keurde het af, dat de protectie tot een kerkelijk iets werd verklaard, waardoor splitsing kwam in de middenstanders. Men kan vrijhandelaar zijn, al is men katholiek of U L. of vrijzinnig. Strijd is er op elk gebied in de Tweede Ka mer, in plaats dat er nuttig werk werd ver richt. Als men tijdig de zoutlagen bij Buurse had ontgonnen en de Maas had verbeterd, zouden we er nu beter voorstaan op het ge bied van voedsel- en kolenvoorziening. Er Is niet reeds eerder van gekomen, omdat de heeren er geen tijd voor hadden, wijl er te veel strijd werd gevoerd. We kregen in de laatste vier jaar 'alleen1 de stuwadoorswet en het alg. kiesrecht. Dit laatste noemde spr., nadat uit de- vergadering was geïnter rumpeerd. Voor den E. B., tijdig geboren uit den drang der omstandigheden, zou het jammer zijn, als niet één zijner 22 candidaten werd gekozen. Men moet dezen menschen- gelegen heid geven te werken voor hetgeen zij voor staan-. Spr noemde de namen der tien candi daten voor den' E. B. in -den kieskring den Helder, vertelde van ieder iets en noodigde zijn gehoor uit op één hunner te stemmen, als men geen voorkeur had voor een bepaald persoon, dan moest men den heer Treub ne men. Men probeere het, zei spr., de kiezers kunnen- er niets bij verliezen, want de meer derheid krijgen1 wij toch nog niet. Daarna somde hij nog eens de programr punten van d-en E. B. op, van welk program hij zei-de, dat het méér gaf dan dat van welke andere partij ook. Voor debat gaven zich op de heeren Aukes alhier en Esser uit Hoorn. De heer Aukes (vrijz. dem.) kreeg het eerst het woord. Hij begon met een verhaaltje van een onderwijzeresje, dat op no. 3 eener voor dracht had gestaan en alle raadsleden be zocht met -de vraag haar te stemmen, omdat zij het zoo aardig zou vin-den één stem te krijgen. Zij kreeg ze alle. Spr. zou niet wen schen dat het den E. B. zoo zou gaan. Om voor de aardigheid op den E. B. te stemmen, moet men meer van hem weten. De E. B. beweert niet te zijn een politieke partij, maar noemt zich democratism. Spr. geloofde niet dat het mogelijk was zich de mocratisch te noemen en het woord politiek als een- soort scheldwoord te gebruiken. De heer Aukes geloofde dat het cachet van democratie geleend was van den heer Treub, want bij mannen als Kröller e.a. heeft de de mocratie nog geen wortel geschoten. Treub is wèl democraat en zijn tegenwoordige vol gelingen zullen straks, als hij- in de Kamer is teruggekeerd als volksvertegenwoordiger, naar zijne pijpen dansen'. Spr. wil geen lijst opmaken van wat vrijz. dem. hebben gedaan in de Kamer, maar als men zegt, dat de vrijz. in de Kamer niets de den, geeft men blijk de zaak niet te kennen. De E. B. is vóór staatspensioen op 70-jari- gen leeftijd, maar zegt niet hoe aan het geld te komen. De heer Treub deed dat wel, hij wil 1 pet. van het inkomen, en nu is dit een vraag: als men is vóór premievrij pensioen, hoe kan men dan belasting op het pensioen leggen? De antithese mocht niet bestaan, zei de heer S., maar ze bestaat nu eenmaal. Alleen als de E. B. in de Kamer kwam met 100 man, zou hij kunnen doen wat hij wilde. Maar zijn beginselen zullen worden getoetst aan die van rechts, die willen dat de maatschappij is doortrokken met de kerkelijke beginselen. En als de E. B. nu wil verwijdering van de antithese, ploegt hij met den ploeg, die ook is voortgetrokken door de vrijz.-dem. Wanneer straks links de meerderheid krijgt en de soc.-dem. willen meewerken aan de vor ming van een ministerie op een vasten grond slag en de E. B. blijft bij zijn weigering in dezen, wat is hij dan anders dan de S. D. A. P. in 1913? Aangezien elk der debaters niet meer dan een kwartier was toegestaan en- den heer Au kes reeds een paar keer en was verzocht zich te bekorten, moest hij afbreken. Hij had b.v. nog over den schoolstrijd willen spreken. De heer Esser (U. L.) memoreerde, dat de heer S. zei dat de E. B. zich niet op politiek standpunt stelt, en toch spreekt hij over alle politieke vraagstukken van 't oogenblik. Als men spreekt van vrijhandel of art. 192, dan moet men zich terstond stellen op politiek standpunt. Hierbij wees de heer Esser er op dat Unie-lig. gezorgd hebben voor het neef- leggen van de waarborgen in de wet ten.' op zichte van deugdelijk ouderwijs. De E. B. wil daden, maar de heer Esser vroeg, gezien het feit dat de heer Mesritz (van den E. B.) staatspensioen een bedeeling noemde, terwijl de heer S. het een recht acht te: Wat zullen de daden1 van den E. B. in dezen zijn? De debater stond vervolgens stil bij het vrouwenkiesrecht en herinnerde er aan, dat mej. Westerman in hare rede, onlangs alhier gehouden, niet rechtstreeks het actieve vrou wenkiesrecht had aanbevolen en zelfs in een vergadering te Hengelo den sprong naar het passieve kiesrecht wel wat groot had ge-, noemd. Voorts wees hij1 op het verschil tusschen leden van E. B. ten opzichte van de gelden voor leger en vloot en op het verschil tus schen premievrij staatspensioen en pensioen- belasting, welke beide ideeën in den E. B. aanhangers vinden. Welke daden kan men nu verwachten? Een verschil onder de leden van den E. B. was ook -dit: de spreker had geadviseerd op no. 1 te stemmen, terwijl an deren in den E. B. zulke adviezen afkeuren. Spr. ging ook even de namen der candida ten na en vroeg dan r Wat te verwachten van iemand, die in 18 maand driemaal van poli tieke richting veranderde of van een typo graaf die geroyeerd is door zijn vakvereeni- ging? Spr. concludeerde, dat de E. B. in plaats van eenheid scheuring heeft gebracht in de linksche partijen, en dat.vondnij jammer. Spr. wekte de aanwezigen op het niet te wagen met den E. B., maar met de mannen, die met een vast program komen en van wie men weet wat men aan hen heeft, de mannen der L. U. De heer Bronke (vrijz.-dem., alhier) vroeg den spreker: Waar door den E. B. wordt ge zegd, dat het niet goed is de partijen af te kammen, hoe moet men dan denken over mevr. Wijnaendts Francken, die zei, dat dr. Aletta Jacobs alleen op de lijst der vrijz. is gezet-om haar invloed en haar geld? De heer Schuurman antwoordde daarop: Ik kan daar alleen op antwoorden, dat ik niet weet hoe de vrijz. lijsten tot stand zijn geko men. Wel weet ik zulks van die van den E. B. Maar mevr. Wijnaendts Francken is wel een zoo hoogstaande vrouw, dat zij, als zij' dat ge zegd heeft, er hare reden wel voor zal hebben gehad. De heer S. was van meening, dat de beide ■debaters zijn betoog hadden bevestigd, de mannen hunner partij spreken evenzoo in de Kamer. Het .was in de zaal een miniatuur- parlement geweest. Hij ging na wat de heeren hadden- gezegd en bleef er bij, dat -de middenstanders wel vrijhandelaar en tevens katholiek of U. L. of V. D. of lid van nog een- andere partij konden zijn, al was dan door dat vraagstuk de Mid denstandsbond ook gesplitst. Spr. meende dat het verschil tusschen de mocratie en politiek nog al eenvoudig was, als men maar bedenkt, dat er is partijpolitiek. Wij vinden dat democratie is, dat de wil van het heele volk tot uiting moet komen in het parlement. Stem op de menschen, die ge wilt, maar in de Kamer moeten zij werken voor het heele volk, het heele land. Als de E. B., die thans 5000 leden heeft, niet in 't parlement komt, is niet het heele volk vertegenwoordigd, dat is niet democratisch. Politiek is: zorgen dat ieder in zijn kring een menschwaardig bestaan heeft, en in dien zin doet de E. B. ook aan politiek. Is de S. D. A. P. kapitalistisch, omdat Troelstra, van Kol, Wibaut e.a. met kapitaal er ljd van zijn? Evenmin is de E. B. kapita listisch, ofschoon er wel eenige kapitalisten bij zijn. Wij hebben een kapitaal aan wil om den strijd te verbannen, die tegenwoordig in de Kamer wordt gevoerd. De heer S. ontkende, dat de heer Treuib een soort dansmeester zou zijn, die zijn vol gelingen naaf zijne pijpen zou laten dansen, want als hij dat was, zou de heele V.-D. lia van den E. B. zijn geworden. Voorts ontkende hij, dat de heer Mesritz het staatspensioen een bedeeling had genoemd, hij had gezegd1 dat het tegenwoordige staats pensioen dat was, en dat vond- spr. ook. De E. B. is voor staatspensioen, maar het geld Is alleen te verkrijgen als ons land niet te zeer verarmt. Daarna vroeg spr.Wat hebben- de andere partijen beloofd en wat hebben ze gedaan? Zij konden niet meer bereiken, omdat ze ge bonden waren. Probeer het met ons, wij staan met een- blank register en als wij niet alles uitvoerden wat wij' willen, zeggen1 wij met 4 jaar: Dat wilden wij, geef er ons nog 4 bij. Interruptie: Dat-zeggen de anderen ook. De heer S.: Maar wij zullen in elk geval wel zorgen dat het niet zoo ellendig blijft als het nu is. Inplaats van te klagen over te weinig tijd voor debat, zooals was gebeurd, bracht 6pr. den voorz. dank voor zijne regeling in dezen. De heer Bronke: Kom bij ons debatteeren, dan krijg je meer, wel een' half uur. De heer S.Ik ben niet meer noodig, ik kas het wel in tien minuten af. De heer B.: Je weet zeker niet waf je zou zeggen. De heer S.Jawel, maar bedenk wat Henri Polak zei: Het debat is geen recht. De heer Aukes: En wat staat onder hef strooibiljet? De heer S.: Debat vrij, en dat is immers gebeurd, er is tochi niemand geweigerd. Het beteekent toch niet: onbeperkt debat. Bat moest u als onderwijzer toch weten. Na dit incident beantwoordde de heer S. den tweeden1 debater, door dezen er allereerst op te wijzen, dat de heer Roodhuizen geta eandidaat der U. L. weer werd, omdat hij was vóór loyale uitvoering van art. 192 en dat de heer Eerdmans een zoo hooge plaats op de lijst kreeg, omdat hij anti-kam. ia. De heer Aukes vroeg nog beantwoording van zijne vraag omtrent kabinetsvonning, waarop de heer S. antwoordde, dat een wei gering van Treub om zitting te nemen in een kabinet, dat op het standpunt van den klas senstrijd staat, niet tegen den E. B. pleit. Hierop verklaarden verschillende heeren dat de heer Treub het niet zóó gezegd had. Van de bestuurstafel klonk: Jiawell De heer S. hield vol, dat de heer T. het zóó had gezegd en niet andere. Men moest niet op verslagen afgaan, maar zelf hooren. De heer S. verdedigde naar aanleiding van opmerkingen uit de zaal ver-der de verhoo ging van de O. W.-belasting, voorgesteld door den hr, Treub Een minister van finan ciën moet wel eens anders dóen' dan hij als gewoon mensch zou doen. Ook verdedigde hij ae monopoliseering van bedrijven door mi nister Treub, omdat het alleen- geldt bedrijven met een monopolistisch karakter. Wat betreft hetgeen gezegd was over vrou wenkiesrecht, zei de heer S., dat de E. B. dit geleidelijk wil. maar dan sneller dan de zeven kibbelende politieke partijen. Geef ons slechts de gelegenheid da-den te doen, zei spiAls gij dat niet doet, is het de schuld van de kiezers en kiezeressen, als wij met 4 jaar nog niets hebben gedaan. Een stem uit de zaal deed den spr. zijne woorden verbeteren inaanstaande lciezere»- sen. Wat het royement van den heer BHjenburgh betreft, spr. wist niet-waarvoor hij geroyeerd was, misschien wel wegens wanbetaling, an -dat in de maatschappij, door u gemaakt, zei de heer S. „Wegens onderkruiperij," zei iemand in de zaal, De heer S. ontkende dit, omdat het niet is bewezen. In elk geval geloofde hij niet, dat de E. B. met onwaardige candidaten zou komen. Ten1 'slotte hield de heer S. nog een pleidooi voor den E. B. en zijne beginselen. Met een opwekking om één der candidaten van den E. B. te stemmen niet alleen maar oók om na de stemming meer en op andere wijze dan tot dusver voeling met de Kamer leden te houden en zich daarom bij den E. B. aan te sluiten, werd de vergadering door den heer Honig gesloten. De heer Treub zeide in zijn alhier ge houden rede geen deel te willen uitmaken van een ministerie waarin de soc! de leiding hebben. VERE E NIG ING VOOR GEZINSVERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Juni 71 patiënten; waaronder 18 klasse patiënten. Kosteloos werden geholpen 53 patiënten, waaronder 36 algemeen Ziekenfonds-patien- ten. Zij brachten 970 bezoeken, 682 koste loos Vijf maal werd hulp verleend bij afleg gen, 1 maal werden heeren Doctoren per soonlijk bijgestaan. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 24 tot 29 Juni zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen65 kuipbaden, 104 regenbaden le klas, 185 re- genbaden 2e klas, te ramen 354 baden. OTTO.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1