DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN de Tweede Kier fertilizing. De slrijd in en buiten Europa. UITSLAG van No. 155 Honderd en twintigste «laargang. 1918. VRIJDAG FEUILLETON. Tycho Brahe Dezo Courant wordt eiken avond, behalro op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge il eel e Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Por regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote létters naar plaatsruimte. Brieven francó aan de JN.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 5 J Li L I. Binnenland. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertontiën De storm, die na Von Kühmann's opmer kelijk e redevoering in Duitschland is opge stoken, is nog steeds niet bedaard en voorna melijk in militaire en conservatieve kringen doet men al zijn best om den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, die blijkens zijn uitlatingen meer waarde aan diplomatieke besprekingen dan aan de kracht der wape nen hecht, zoo spoedig mogelijk ongeschikt te verklaren om nog langer op -zijn verant woordelijke post gehandhaafd te worden. Von Kiihlmann moet te Weenen nog eeni- ge besprekingen met graaf Burian voeren en zijn tegenwoordigheid is ook noodzakelijk bij de besprekingen in den Rijksdag betref fende het vredesverdrag mei Roemenië. Men verwacht algemeen, dat Von Kühl- mann binnen enkele weken zijn ontslag zal indienen. Wie zal er dan staatssecretaris van bui tenlandsche zaken worden? Dit is niet alleen voor Duitechland van groot belang, maar ook' voor de kleine neu trale mogendheden, die bij vriendschappelij ke betrekkingen met Duitschland' groot be lang hebben. Het is te vreezen, dat voor de gematigde en met ons land goed bekende Von Kiihlmann een conservatief of militaire autoriteit in de plaats zal komen, die in zijn verheerlijking van het zegevierende leger geheel andere opvattingen zal huldigen. In de *A11-Duitsche kringen wordt thans propaganda gemaakt voor den oud-admiraal Von Hintze, thans Duitsch gezant te Christi- ania en een vriend van den veel besproken admiraal Von Tirpitz, den grooten verheer- lijker van den duikbootoorlog. Ook dr. Stres- semann, de leider van de Nationaal Liberale Partij, achtten de Ail-Duitschers een zeer geschikten candidaat. In gematigde kringen is men met een be noeming van een zoo verwoed annexionist minder ingenomen. De Rijksdagmeerderheid schijnt tot de conclusie gekomen te zijn, dat zich uit de rede van Von Kiihlmann een basis voor ver dere gedachtenwisseling zou kunnen ontwik kelen en de Rijksdagmeerderheid zou er dan ook de voorkeur aan geven Von Kiihlmann op zijn post te behouden. Wanneer dit niet mogelijk blijkt, acht men het toch wel gewenscht een opvolger te krij gen, die meer gematigd is dan de candidaten der conservatieve groepen. De heer Ballin, directeur van de Ham- burg-Amerika-lijn, wordt van deze zijde een zeer geschikte opvolger van Von Kiihlmann genoemd. Men beschouwt hem als iemand met een vèrzienden blik in economische aan- Roman tot het laatst der lfte eeuw, naar het D»r«Srh van VILHF.LM OST IRQ AARD. 13) Maar verder kwam de man niet met zijn toespraak, want Tycho Brajie was in een paar sprongen de trap af en bulderde: „Scheert je weg, dikhoofden, die je bent! Wou je mij leeren, hoe ik mijn figuren en curiosa zou opstellen? Zorgt maar, dat je eerst den duivel uit je eigen lichaam bant! Vooruit, weg zeg ik je!" De boeren kozen het hazenpad, maar Jon ker Tycho was zoo driftig geworden, dat hij nog een eindweegs volgde, schimpende en smalende op hun bijgeloof en onwetendheid. Eerst toen hij al bij het veld stond, hield hij op, droogde zich het zweet van 't gelaat en toen keerde hij om en volgde langzaam de kust naar Uranieborg, Het was tegen den middag geworden en het eiland Hveeri lag heerlijk door de zon beschenen, midden in de Sond, terwijl de he mel die zich over dit alles welfde, met dezen prachtigen Septemberdag, van het reinste blauw was, dat men zich maar bedenken kan. Tvcho Brahe was nu op de hoogte van het oude slot Sonderborg, dat zich eens verhief op de Zuidwestkust van het eiland. Hij had zoowel de lastige boeren als de gasten ver beten, zóózeer voelde hij zich getroffen door de vreedzame schoonheid van het landschap. Terwijl hij de frissche lucht inademde met lange teugen, stond hij nu en dan stil en liet den blik weiden over het prachtige, in- zonlicht-badende eiland. Ruim uitzicht naar gelegenheden en acht hem een geschikt per soon om de moeilijke problemen welke zich na den oorlog zullen voordoen, tot oplos sing te brengen en tevens op Von Kiihl- mann's politiek verder voort te bouwen. Ia All-Duitsche kringen stuit de candida- tuur van Ballin natuurlijk op geweldigen te genstand, maar men neemt aan, dat dit voor de gematigde partijen een reden te meer zal zijn om de candidatuur te steunen. Met belangstelling mogen wij dezen strijd gadeslaan. Want, zooals gezegd, ook voor de neutra len is het van zeêr groote beteekenis wie er in Duitschland aan het hoofd van het depar tement van buitenlandse^? zaken kmt te staan. Van het slagveld weinig nieuwe bijzonder^ heden. Tusschen Villers-Bretonneaux en de Somme brachten de Engelschen hun linie over een diepte van gemiddeld 2000 yards vooruit en wisten daarbij het dorp Hamel te veroveren. De vijandelijke artillerie was vopral be drijvig in de sectoren van Robug en St Jancappel. Ten W. van Autriches drongen de Fran- schen 300 M. over een front van 2 K.M, in de vijandelijke stellingen. Tusschen Autre- ches en Moulins sous-tout-Vent werd even zeer terrein gewonnen. De totale vooruit gang der Franschen bedraagt 1200 M. over een front van 5 K.M. breedte. De Italianen breidden hun terreinwinst uit ten N. van Cavasuocherina en aan beid zijden van de Brenta. Gisteravond ongeveer half zes bereikte ons de volgende definitieve uitslag van de verkiezing welke wij onmiddellijk daarna ge- bulletineerd hebben. Definitief gekozen1 zijn: Katholieken Loeff, Fleskens, Wintermans, Deckers, Swane, Bogaerdt, van Rijckevorsel, A. H. A. Arts, juten, van Wijnbergen, van Schaik, De Wij kers looth, Haasevoet, Bulten, Kolk man, Stulemeyer, Kooien, Kuiper, van 'Dijk, Boma-ns, van de Bilt, Reijmer, Fruytier, Engels, van Vuuren, Nolens, Bongaerts, van Groenendaal, Hermans, Poels. Antl-Revolutionnairen Idenburg, Voort van Zijp, van der Molen, Mcnté Verloren, Beumer, Rutgers, Mr. Heemskerk, Sme-enk, de Wilde, Schermer, Duymaer v. Twist, A. Colijn, Zijlstra. alle kanten, naar Oost en West, over See- land, over Skaane heen, Noordwaarts naar het nieuwe Kroonberg, dat de koning had laten bouwen, en naar het Zuiden langs de groote bosschen, vlak bij de Deensche hoofd stad Hij voelde zich een gelukkig man. Het eiland was hot vrije plekje voor hem gewor den, dat hij zoo lang gezocht had Hier was hij alleen heer. Ongestoord door kwaadspre kerij kon hij heel den langen dag met pen en boek bezig zijn en in heldere nachten op zijn torenkamers, terwijl Uranieborg, waarvan epels en spitsen zich zoo vriendelijk ajE- teekenaen tegen de lucht, bevatte al wat hij lief had. Hij zette zich op een laag muurtje, dat nog over was van het oude Oltidsborg, en, terwijl hij beurtelings den blik liet weiden over de Sond en over de velden en het lage kreupelgewas, dat, als een donkergroen raam zijn eigen slot als 't ware omlijstte, bleef hij steeds vervuld van diezelfde ge waarwording van geluk. Toen gleed er een schaduw voorbij, de schaduw van een mensch, de omtrekken daarvan waren duidelijk zichtbaar op het groen vóór hem Hij keek op en herkende den naderbij getredene, maar deze scheen zóózeer verdiept in zijn eigen gedachten, dat hij er geen vermoeden van had, hoe hij niet langer alleen was. Hij liep met het hoofd op de borst gebogen, en, slank en teer van gestalte als hij was, had hij iets van een geestverschijning, iets als van de verper soonlijking van leed en verdriet, dat sterk afstak tegen het vroolijke, lichte zonneland schap. „Hoe zoo in gedachten verdiep^ beste Erik Lange?" riep heer Tycho. „Ie ziet niets van'al de aardsche schoonheid die je omgeeft!" Christelijk-Historischen Savomin Lobman, De Visser, Snoeck Hen* kemans, Schokking, Van Veen, De Geer, Weitkamp. S. D. A.'p. Oudegeest, Kleerekoper, Hermans, J. Ter- laan, De Zeeuw, Suze Groeneweg, Heijkoop, Zad-elhoff, K. Terlaan, Ossendorp, Troelstra, Van den Tempel, Duijs, Van der Waerden, Hugenholtz, Helsdingen, Albarda, Schaper, Sannes, Rugge, De Jonge. (Troelstra in Am sterdam en Leeuwarden gekozen; Mevrouw Groeneweg is het eenige vrouwelijke Kamer lid). Liberale Urria De Miuralt, Lely, Fock, Heeres, Qtto, Rink. Vrijzinnig-Democraten Ketelaar, Van Beresteijn, Marchant, Teen stra, Oud. Vrii-Llberalen Dresselhuis, Visser van IJz-endoom, Van Rappard en waarschijnlijk Niermeijer, moge lijk echter Nierstrasz. Neutrale Partij Ter Hall. Chrittelijk-Sociale Partij Van de Laar. Christen-Democraten A. P. Staalman. Economische Bond Treub, driemaal gekozen in alle Kieskrin gen behalve het Zuiden. Bond van Christen-Socialisten Kruyt. Weermaohts-Bond Wijk. Sociaal-Democratische Partij Wijnkoop, Van Ravcsteijn. Soelalistische Partij Kolthek. Plattelanders Links Bos. Middenstanders Partij A. Staalman. Niet minder dan 17 partijen zijn thans in de Kamer verteg-enwoordiga. Aftredende, candidaat gesteld, doch niet herkozen kamerleden zijn van de Vrije Libera len de heeren Drion, Knobel, De Beaufort, Ter Spill, Van Foreest en Boissevain, van de Liberale Un;e de heeren Sibinga Mulder, Smeenge, Van Gilse, Van Hamel, Van Doorn, Eerdman, De Kanter, en Van Raalte, van de R. Katholieken de heeren Van Best en Sasse van' IJsselt, van de Chr. Historischen de hee ren Ankerman en Gerritsen, van de Sociaal democraten1 de heer Gerhard en van den Vrij zinnig Democratischen Bond de heeren Kos ter, Limburg en Roodenburg. De Kamerleden, die voor een nieuwe can didatuur bedankten: of niet meer gecandi- deerd werden1 zijn van de Unie Liberalen de heeren Jannink, Eland, De Jong, Hubrecht, Roodhuijsen, IJzerman, Jansen en Patijn, Erik Lange schrikte op bij het hooren van dit geluid, maar, toen hij Tycho Brahe her kende, richtte hij zich op en deed zich ge weld aan, om een glimlach op het gelaat te tooveren. „De gedachten gaan haar eigen weg, bes te Tycho! Soms nemen ze de lint van on weerswolken aan." Heer Erik zette zich naast den- sloiheer op het muurtje, maar van den glimlach, waar toe hij zich gedwongen had, vkas pints over en andermaal was hij in een droevig zwijgen vervallen. Tycho Brahe sloeg hem opmerkzaam gade. Het lijkt mij, beste vriend, dat er iets is, dat je hindert. Je bent nog bleeker en minder spraakzaam dan anders. Je moest eens een tijdje komen rusten op Uranieborg Hier kan je in alle kalmte je alchimistische kunst beoefenen, die je immers toch nog niet op gegeven hebt? En wil je daar tusschendoor mij en mijn assistenten wat helpen, dan zal mij dit van harte welkom zijn. 't Is mogelijk, dat je op die manier lust krijgt, om zelf een van mijn discipelen te worden en dat je je alchemie varen laat, om je verder „Dank je vöor je goede bedoelingen. Ty cho Brahe." antwoordde Heer Erik. „Niets zal mij aangenamer wezen, dan eenigen tijd op Uranieborg te verblijven. Maar de alche mie opgeven, dat kan ik niet, om meer dan één reden." Hier h'eld hij plotseling op, of hij al meer gezegd had dan hij wilde. Tycho Brahe keek hem nog steeds vorschend aan. „Daar ben je volkomen vrij in Ik wil je volstrekt geen dwang aan doen. Ook hoef ie niet alleen te werken in het laboratorium. Mijn zuster Sophie bezoekt mij telkens, want als echtgenoote van Otto Thott koestert ze nog steeds dezelfde liefde vöor de weten van de R. Kath. de heeren Duynstee, Janssen en Van Vlijmen, van de anti-revolutionairen de heeren Van Vliet, Van: der Velde en Brummelkamp, van de soc. democraten de heeren Mendels en Leeuwen, van de Chrst. Hist, de heeren Van Idsinga, van de oud- Christ. Hist, de heer Bichon van IJsselm-onde en van de Vrij Liberalen de heer Van Vollen- hoven. De Tweede Kamer telt nu één vrouwelijk lid de 43-jarige mej. Suze Groeneweg, lid van het hoofdbestuur der S. D. A. P. De heer Treub is driemaal gekozen, zoo dat nog twee andere leden van den Econo- mischen Bond naast hem zitting zullen ne men, waarschijnlijk de heer Buisonjé en mr. Mesritz. Zooals wij gisteren reeds mededeelden is een verdeeling van de Kamer in zooveel rechtschen en zooveel linkschm nog niet vast te stellen. Het zal er van afhangen of alle nieuw gekozen Katholieken met de R. K. Staatspar tij meegaan en ook bij welke partijen de hee ren Staalman en Van de Laar zich zullen aansluiten. Het anti-revolutioiiaire orgaan De Standaard van wie men verwachten kan dat hij wel weet wie al of niet tot zijn medestrij ders behooren, neemt aan, dat de Kamer op het doode punt is met de heeren Staalman en Van de Laar op de wip. Wij hopen in ons volgend nummer op de zen- uitslag der verkiezing terug te komen. HET MINISTERIE. De Koningin heeft in overweging genomen de aanvrage om eervol ontslag van de mi nisters en hun verzocht zich inmiddels te wil len blijven belasten met de behandeling en de afdoening zoo mogelijk van de loopende za ken. HET CONVOOI. De moeilijkheden, die het vertrek van het convooi naar Ned.-Ind'ië hebben doen op schorten, zijn thans uit den weg geruimd. Van regeeringswege is vergunning ver leend tot uitvaren. 1 Te half 6 lichtte gistermiddag het stoom schip „Noordam" het anker, om de reis ftc vervolgen. Dit vaartuig en de „Bengkalis" wefd-en tegen middernacht in liet Schulpen- gat verwacht. Het convooi zou te ongeveer 3 uur de reis aanvaarden, SCHEPEN NAAR KROONSTAD. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat naar Hr. Ms. gezant te St. Petersburg seint, schepen, die op 'weg zijr: naar Kroonstad, niet verder mogen gaan dan tot vóór den meridiaan van 20° 51', waar een loods zal worden gezonden. Hei is wenschelijk dep staf van de Russische marine bij voorbaat in tc lichten omtrent de aankomst. AARDAPPELEN. Het Bureau voor Mededeelingeni inzake de Voedselvoorziening meldt: De vrees ia geuit op,-dit oogenblik, in ver band met den uitvoer van aardappelen, te veel wordt gerooid, zoodat binnen enkele schappen als ze bezat, toen jij ook wel bij mij kwam op Heerenwade. Maar, dit zij nu in vertrouwen gezegd, waarde Erik, tk ge loof niet, dat mijn zuster gelukkig ju in haar huwelijk. Men heeft er mij wel eens van ge sproken, hoe jelui aan elkaar gedacht hadt, èn, was Ik daar maar intijds van op de hoO; te geweest, dan had ik zeker wel kunnen be werken, dat je beider lot gelukkiger was gi worden Een jichte blos kleurde Erik Lange's wan- en, waaruit dus wel bleek, dal Tycho Brahe's woorden een gevoelige snaar had den geraakt. Hij keek vóór zich uit, terwijl hij op zachten toon antwoordde: „Misschien is het 't beste, zooals 't is! Wie weet, of ik wel in staat was geweest, haar gelukkig te maken." „Je bent een vreemde droomer, Erik Lan ge." De toon, waarop Tycho Brahe dit sprak, klonk driftig en ongeduldig. „Waarom zou je haar niet gelukkig heb ben kunnen maken, als je elkaar toch genoeg lief hadt! Maar, als je ook nooit van het juiste oogenblik wéét te profiteeren, zal je nooit gelukkig worden! In je ijver voor het najagen van onbereikbare dingen, verlies je uit het oog, wat wel onder je bereik ligt" „Zeg mij nu eens in volle oprechtheid, Ty cho Brahe," er was een uitdrukking van schuwe ongewisheid in Erik's oogen geko men en hij sprak dringend en haastig .reken je het vinden van de goudmakers- kunst tot de onbereikbare dingen?" „Als je precies mijn meening wil hooren, dan zal ik je die niet verbergen. Ik geloof, dat het grootste deel van hen, die zich met de goudmakerij bezig houden, óf schurken en bedriegers, óf verblinde menschen zijn, die zich met verleidelijk, maar gevaarlijk werk afgeven. De alchemie op zichzelve is weken alle zomeraardappelen zouden zijn verdwenen en voordat de late soorten komen, een absoluut gebrek aan aardappeien zou zijn te verwachten. Tevens werd betoogd dat het beter ware de overcomplete aardappelvoor- raden te drogen, maar dat de Regeering niet tijdig had gezorgd, dat dit kon geschieden. Deze voorstelling van zakem is niet juist. Er wordt in de eerste plaats nagegaan hoe veel noodig is voor de binnenlandsche con sumptie, waarbij dan komt de voor uitvoer bestemde hoeveelheid, die zeer beperkt en be langrijk kleiner is dan het vorig jaar. Daar door wordt van zelf het kwantum dat gerooid kan worden, sterk gelimiteerd; immers de vei lingen zijn er bij circulaire van 2 Juli 1.1. nog op attent gemaakt, dat, in verband met den beperkten uitvoer, de aanvoeren hiermede in overeenstemming moeten zijn, zoodat de aan voer op, de veilingen slechts in geringe mate mag toenemen en in 't geheel niet op de vei lingen, waar men reeds in den vollen oogst is. Bovendien is op 3 Juli nog aan de Ge meentebesturen verzocht goed toe te zien dat niet, in overtreding va-n het vervoerverbod toch vervroegde late aardappelen (Eigen heimers, Industrie's, e. d.) die niet op de vel- ling-en worden toegelaten, toch in den han del worden- gebracht. Er wordt -dus juist naar gestreefd de aardappelenaanvoer zoo veel mogelijk tot een later tijdstip te verschui ven, om aldus beter bij den oogst deze late soort-en- te kunnen aansluiten, en te -dien- einde wordt het onnoodig en ongew-enscht vroeg rooien tegen gegaan. Nog kan worden opgemerkt, dat de bedoe ling aanvankelijk wel degelijk was een onbe vaarbaar overschot van aardappelen te drogen,. Men was daarvoor ook geheel ge voed. Toen zich echter de mogelijkheid voor deed tegen een zeer beperkten uitvoer van aardappelen, eene hoeveelheid kolen te krij gen, waaraan groote behoefte bestond, is tot di-en beperkten uitvoer besloten. Eeni slotte kan gelukkig worden tegenge sproken, dat zich in de aardappelen ziekte zou vertoonen. Het -droge koude weer van dm laateten tijd is daarvoor zeker niet bevorderlijk. Ziek te is vooral bij vochtig, broeiïg weer te vree zen. HAVERGORT. De minister vau landbouw heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat omstreeks net midden dezer maand een hoeveelheid ha- vergori beschikbaar zal zijn, voldoende om 1 ons te kunnen verstrekken. Dij rantsoen zal alsdan worden beschikbaar gesteld bo ven hot gewone gortrantsoen. De gemeenten kunnen de aanvragen voor deze hnvergort van den 5en Juli af aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen indienen. DE INBESLAGNEMING VAN DE HOLLANDSCHE SCHEPEN 1N! HET VERRE WESTEN. Uit Hongkong schreef men aan -de N. R. Ct. over de inbeslagneming van vijf onzer schepen, d-ie het bericht aldaar groote sen- sat'e heeft gemaakt bij de Hollandsche kolo me. Men vroeg.zich af, waarom Japan, dat zijn handelsvloot nog volkom-en intact heeft een edele wetenschap; ze vestigt onze aan dacht op het bestaan- van vele wonderlijke krachten en leert ons de samenstelling van menig nuttig geneesmiddel. In zooverre be oefen ik ze ook nog, maar ik hecht er al heel weinig aan, dat, zooals de meesten ge- loeven en Jiopen een» het groote elixer ge vonden zul worden, dat hen in staat zou lellen, uit onedele metalen en allerhande mengsels zuiver goud te voorschijn te roe pen! Het is hebzucht, die hen het bloed ver lui en de oogen verblindt, en, dit,leidt onop houdelijk tot bittere teleurstellingen. Heb je ooit gehoord van één, die slaagde in zijn on derneming? Al die goudmakers, die in dienst traden van rijke en voorname heeren, houd ik óf voor onwetende stumperds, óf vöor bedriegers en oogendienaren. Héél wat wordt er,dikwijls op het spel gezet: menig een waagt er al zijn goud en geld aan. Daarom geef ik je den raad, beste vriend, om je te wachten voor die gevaarlijke kunst, als je ze enkel uit zondige hebzucht be oefent." Erik Lange had stilzwijgend toégelüisterd, maar de blos op zijn wangen was veel don kerder geworden en driftig schudde hij nu het hoofd. „Je bent een beroemd man, Tycho Brahe, en dus past het mij al heel slecht, om je te gen te spreken. Maar het komt mij toch voor, dat je ons te gering acht. Ik ben wel zóó dicht nabij de bereiking van mijn doel oeweest, dat ik er niet langer aan twijfel, of ik zal slagen in het vinden van de juiste sa menstelling, die mij het geheim moet open baren. Er ontbreekt maar zóó weinig aan, dat er enkel nog waf geduld toe noodig is, èn. méér geld. dan waar ik nu over beschik „Kijk, kijk!" sprak de Jonker, zijn vriend als 't ware doorborende met den scherpen blik uit zijn verstandige oogen: „Die goud-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1