Burgerschool ei ffiels]esschaol. X Toiletzeep,^Scheerzeep en Redicinais Zeep. Zeep yoor Wasschepen en Textielfabrieken. Maximum Aardappelen- Toelating: (Jemorigd Nieuw*. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE- BEDRIJf te ALKMAAR vestigt er de aan dacht vm hitien' winkeliers op, dat aanvra gen VPOÏ toiletzeep, scheerzeep en (of) medi cinale zeep in tweevoud! bij rijn Bedrijf moe ten worden Ingezonden naar den vorm van het formulier, hetwelk bij het Distributiebu reau (Paardenmarkt) is ter inzage gelegd. Reeds ingediende aanvragen, welke aan het vorenstaande n;et voldoen, moeten opnieuw worden^ ingezonden. De aanvragen moeten voorts belegd zijn met die stukken, waaruit kan blijken, hoeveel van elk der drie soorten zeep voorheen door de Nederlandsche Overzee Trustmaatschappij maandelijks werd toegestaan. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR vestigt er de aan dacht van belanghebbenden op, dat aanvra gen voor zeep ten behoeve van wasscherijen en textielfabrieken-in tweevoud bij zijn Be drijf moeten worden ingezonden naar den vorm van het formulier, hetwelk bij het Distri butiebureau (Paardenmarkt) ia ter inzage gelegd. Reedisi ngediende aanvragen, welke aan het vorenstaande niet voldoen^ moeten opnieuw worden ingezonden. De aanvragen moeten voorts belegd) zijn met die stukken, waaruit kan blijken, hoeveel zeep voorheen door de Nederlandsche Over- zeer Tr. Maatschappij maandelijks werd) toe gestaan. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat de maximum-kleinhandelsprijs voor aardap- nelen is gesteld op 11 cent per K.G. Met ingang van 9 Juli 1918 op 10 cent per KG. en met ingang van 11 Juli op 9 cent per K.Q. De Directeur voornckmd, D. SCHENK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die na afloop der somervacantie hunne kinderen de BURGER SCHOOL of de MEISJESSCHOOL wen- schen te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór of op 15 JULI el. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- «n mentingabewga van h« betrokken kind De kinderen «roet*» Am leeftffd ve» bes Jaren hebben bereikt; Kinderen, die bfnnea de eerstvolgende vso maand* na het tfdetfp der toelating dien leeftijd «uilen bereiken-, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester SB Wethouders, op de genaamde scholen wor den toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor da BUR GERSCHOOL is aan het schoolgebouw in de Biiilestecg op MAANDAG en DONDER DAG van haW één tot half trwes uur nam. en voor da MEISJESSCHOOL op MAAN DAG ea VRIJDAG van 3 tot 4 «uf nam., aan het gebouw der school aan da Oude- gracht waarbij de ouders worden uitgenoo- ïd die aangifte te doen vóór 1 Juli ek. Olgd V De ouders al verzorgers van s.g. mótan- leerllngvn worden uitgenoodigd de aanvragen tot toelating tot de betrokken Oenieentcba- stürsn «n tevena tot de hoofden der be treffen ds scholen ia richten vóór 1 Juli a s T«a slotte noodigso) Burgemeester ca Wat- houders belanghebbends»! uit, hunne aan vragen niet tot hat laatste oogenblik uit n steUeu, Bmrfloneceter en Wethouders voormomd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. weten1 te houden, hier niet te hulp is gekomen. En wanneer zullen wij onze schepen terug krijgen? Na den oorlog zullen de meeste wel op den bodem der zee liggen en wij zullen dan op hun vervanging kunnen wachten tot de vloten der mogendheden weer op voldoen de sterkte zijn teruggebracht. Een mooie toekomst I Nog jaren na den oorlog zullen onze han- makerskunst Is je tot nu toe dan wel duur te staan gekomen!" „Ze heeft mij gekost, al wat Ik bezat, en nog meer dan dat. Mijn heele erfddeel en mijn landgoed eu zelfs sta ik nog in de schuld" „En wie Is er dan zoo goed, om je te hel pen, zoodat je je toch kunt blijven wijden aan een zoozeer geliefde kunst?'' Erik Lange keek eens om, met dienzelfden, ongewissen blik. „Ik zou wel lust hebben, je dat te vertel len, Tycho Brahe, want het is een eigenaar dige he'per in den nood. Hij heeft zelf eens de goudmakerij beoefend en is dus niet zon der ervaring en bedrevenheid. Hij legt er zich op toe, een streng en godvruchtig leven le leiden en daarom staat hij goed aange schreven bij vele geleerden en aanzienlijken, ofschoon hij zelf maar van geringen stand is. Ik geloof zelfs, dat hij in góeden doen moet zijn, al ziet hij er ook niet naar uit." Jonker Tycno luisterde steeds aandachti ger en, toen Erik Lange zweeg, vroeg hij ,,'s Is toch niet zoo'n kleine, verdroogd ke reltje, met een gezicht, vaal als leer, hui chelachtig en kruipend in zijn optreden, maar steeds met valschen blik loerende! Hij moet nu al oud wezen, en, als het die is, bekleedt hij het nederig ambt van doodgraver." Erik Lange keek Tycho Brahe aan, één en al verbazing, dat die zoo goed ingelicht scheen. „Hoe komt het, dat je dit alles weet?" „Zijn naam is:*Meester Stcflcn, of Steffen Graver." ging de Jonker voort. „Er zijn ve le jaren verloonen sinds hij en fk iets met eikander te maken hadden; ik was toen nog maar een aankomende jongen. Maar ik her inner mij hein nog zoo goed, omdat een dien ik zeer lief nad, in zijn netten gevan gen raakte; waai' allerlei droeve wederwaar- del en scheepvaart de gevolgen van dessen maatregel ondervinden. Ik behoef u niet ie zeggen^ hoe de pro-Entente stemming door dit gewelddadig optreden is geluwd en men 'hans weer Nederiantfech denkt. Hetgeen; voegt de corr. er bij op zijn tijd ook wel eens goed ia. De inbeslagneming werd zelfs door Engel- schen afgekeurd en een Engelsch agentschap, de fa. Butterfield en Swire, weigerde als agente van het Britsche gouvernement eenige der aangehouden booten onder haar beheer te nemen. Vrijwel algemeen beschouwt men het hier, dat Engeland voor de pr&sie van de Ver. Staten is gezwicht en het het laatste rijk is, waaraan wij dit te danken hebben. Hetgeen veel te denken geeft 1 Ook .is het wel eigen aardig, dat Japan onze schepen niet heeft aangehouden, terwijl een tweetal in Saigen liggende schepen ook ongehinderd mochten vertrekken. Hoe het zij, veel haast schijnt men hier niet met de wegzending van de schepen te maken. Wij schrijven thans 14 April en tot nu toe zijn slechts twee schepen vertrokken. Wellicht is dit to"e te schrijven aan gebrek aan personeel, daar alle Hollandsche opva renden geweigerd hebben om onder Engel- sche vlag te varen, al gaat de reis niet naar gevaarlijke zone. Maar is dit dan de re den enr geldt deze reden ook voor andere ha vens, dan maakt 't wel eenigszins een stum- perigen indruk, en vraagt men zich af, of de Entente-mogendheden dit niet hadden kun nen voorzien. Want de meeste booten, zoo wel hier als b.v. in Manila, liggen1 met volle ladingen juist voor Japan en Amerika en die landen zijn het dus, die de dupe van dit on- noodige oponthoud zijn. Hetgeen al de noodi- ge protesten van diverse zijden heeft ont lokt. De bemanningen der vijf schepen vertoe ven aan wal en kregen onderdak in diverse hotels, barakken en het Zeemanshuis, alles naar rang en stand1. Het wachten voor dezen is op scheepsgelegenheid hetzij naar Holland, dan wel naar Java. De corr. wijst er dan op dat dé maatregel wel eens het meeste schade zou kunnen doen aan de Entente, met name aan Amerika, Het is immers absurd om te beweren, dat de in deze wateren overgebleven Nederland sche tonnenmaat voldoende is voor den han del van Neder landsch-Indië met verschillen de gewesten En door de zoo goed als stop gezette verbinding met Amerika, zal het Japan nog makkelijker vallen in onze kolo niën te concurreeren, zij het dan op het oogenblik nog niet op elk gebied. Waarmee ik slechts zeggen wil, dat deze actie Japan wederom een stap nader brengt tot zijn ideaal, de verovering der wereldmarkt in het Oosten. Door deze kortzichtige politiek van Enge land en Amerika zou aan dern Eurcpeesthen handel alhier wel eens de genadeslag gege ven kunnen zijn. MIJNEN. In de maand Juni zijn op de Nederland sche kust aangetroffen 38 mijnen, 'waarvan 34 van Engelschen, 5 van Duitschen en 9 van onbekenden oorsprong. Dit brengt het totaal der sedert het uit breken van den oorlog aangetroffen mijnen op 4907, aldus onderverdeeld: 601 van En gelschen, 80 van Franschen, 340 van Duit schen en 471 van onbekenden oorsprong. HET VERVOER VAN KR1JGSBEVANGENEN. Naar men meldt, wordt de raderboot „Prins Hendrik" van de Maatschappij „Zee land" ingericht voor het vervoer van uit te wisselen krijgsgevangenen bij een eventueel h'Tvatten van de uitwisseling, ter vervan- giug van de „Koningin-Regentes". ACHTERVOLOING AAN DE QRENS. Dinsdagavond hoorden verschillende per sonen schoten vallen in de richting van St. Pieter (L.). Het bleek dat bij het laatste huis op Hollandsch gebied1 twee Russen beproefd hadden, over de grens te komen. Achtervolgd door !e Duitsche grenswachten, hadden de vluchtelingen echter geen kans meer gezien, behouden over den draad of eronder door te komen men vond hun lijken verkoold bij den draad. v Dit voorval zal wellicht een nader onder zoek noodig maken naar de omstandigheden waaronder de achtervolging is geschied, daar een der kogels een, ruit van de genoemde wo- digheden het gevolg van waren te winnen," hernam Heer Erik gejaagd. „Dan komt de zaak met hem wel weer in orde en krijg ik de schull4bekentenisscn terug. Zie je, beste Tycho, mijn hoop kan mij niet bedrie gen: ik moet op den bodem doordringen in mijn kunst, en, als ik eerst maar, net als Ja son, de gouden vacht heb weten te bemachti gen, dan komt er een eind aan al mijn tegen spoed Tycho Brahe schudde ernstig het hoofd en beschouwde den ijverigen goudmaker met kommervollen blik. „Ik zou gaarne je opvatting van de zaak dcclen, maar ik vrees, dat je streven je en kel beroofd vati je tijd en van het goud uit je eigen beurs! 't Zijn toch, hoop ik, niet véél schuldbekentenissen, die je bij Meester Steffen hebt uitstaan, natuurlijk tegen een rente, die wel schaamtelooze woeker mag lieeten?" „Wat geeft het nu nog, of wc daar al over spreken? Ik ben nu zóó nabij het doel, dat er maar één gelukkig oogenblik noodig is, opdat Ik al mijn moeite duizendvoudig be loond zal zien. Daarom ben ik je van harte dankbaar, dat je zoo goed wilt wezen, me. een tijdje in je laboratorium te laten wer ken." „Dat staat voor je open, zooals ik reeds gezegd heb. Maar ik denk al, of ik je niet op eenige andere wijze van dienst kon zijn." „Op andere wijze, zeg je?" „Ik ben namelijk van plan, me naar Ko penhagen te begeven, waar ik nog wat te doen heb. Den Koning, mijn genadige» heer en weldoener, denk ik ook te bezoeken; ik wil hei., lu persoon bedanken voor al het goede, dat hij mij den laaitstea fjd- beween ning heeft verbrijzeld en een tweede in «en der kozijnen is gedrongen1. DE DOORVOER DOOR LIMBURG. Het Corr. Bureau meldt: De gezantschappen der Vereenigde Staten van Amerika, van Frankrijk, van Uroot-Brit- tanniS en van Italië deelen het volgende me de: De Nederlandsche pers heeft onlangs een communique gepubliceerd dat kan doen mee- non, dat tijdens de besprekingen, welke in de maand April 1.L hebben plaats gehad naar aanleiding van het conflict, dat met de Duit sche regeering gerezen was, de Geassosieerde Regeeringen over consessies zouden hebben gedacht ten opzichte van den doorvoer op den Limburgschen spoorweg. Het is van belang in deze meening, die niet overeenstemt met de getroffen overeen komsten, verbetering aan te brengen. V In aanmerking nemende den toen voor Ne derland geschapen toestand en bezield door een geest van oprechte sympathie en werkelij ke toenadering, hebben de Gassocieerde Re geeringen, hoewel met algemeene handha ving van het standpunt, dat zij ten opzichte doorvoer van zana en grind steeds hadden verdedigd, er in toegestemd de Nederland sche Regeering te ontslaan van zekere ver plichtingen, welke zij te hunnen opzichte in deze kwestie had op zich genomen. Niet alleen hebben zij geen enkele andere cpnsessie over eenigerlei andere kwestie on- hoopten, kwesties zouden voordoen, wenschten de Geassocieerde Regeeringen, dat zij tot op lossing werden gebracht in den geest der bestaande overeenkomsten. Uit deze verklaringen volgt dus ter dege, dat de Geassocieerde Mogendheden met na me geert enkele concessie ten opzichte van den doorvoer v/m „krijgsvoorraden" (appro- viMormements miliLaires) op het oog -heb ben gehad. SCHADEVERGOEDING MOND- EN KLAUWZEER. Op een schriftelijke vraag van het Kamer lid den heer Duymaer van Twist heeft de minister van Landbouw medegedeeld, dat hij da afwijzingen in 1915 van het toekennen van bedrijfsschade ten gevolge van maatregelen tegen het mond- en klauw?.. _r opnieuw neeft overwogen, waarbij hij tot de overtuiging is gekomen, dat in de gevallen, waarin geen schadevergoeding werd verleend, dit steeds is geschied op gronden, welke te voren door _a waren vastgesteld! en den veehouders bekend gemaakt. Op grond hiervan kan de minister op zijn genomen beslissingen niet terugkomen. DE MOORD IN HET CRAILOOSCHE BOSCH. De rechter-commissaris voor strafzaken te Amsterdam maakt bekend, dat blijkens het deskundig onderzoek de moord in het Crai- loosche bosch met een1 scherpe bijl is ge- ;d, welke meerdere slaren in het snij- edeelte moet vertoonen. Hij verzoekt ~r~Jig van dit wapen en spoedige aan gifte van mogelijke vondst bij de politie te Huizen, of aan zijn kabinet, Leidschekade 107, Amsterdam. BANDENNOOD. Eenigen tijd geleden maakte „De Telegraaf" melding van het leit, dat de hoeveelheid grondstoffen voor de vervaardiging van au tomobiel- en rijwielbanden uiterst gering is en dat de regeering maatregelen beraamde om zich de benood'igde hoeveelheid1 banden voor het leger te verzekeren. Op dit bericht volgde tegenspraak van het Correspondentiebureau. In deze tegenspraak nu ende „De Telegraaf" echter vrijwel beves tiging van haar bericht te mogen lezen. Ten overvloede drukt het blad den tekst af van ren haar redactie in handen gekomen gedruk te briefkaart, verzonden door de Artillerie-in richting te Delft aan een officier, en luidende als volgt: „Aangezien er moeilijkheden gerezen1 ztjn bij de fabricage der banden, moet de verstrek king aan particulieren voorlooplg opschort worden." Uit den ontstellend merkwaardigen inhoud van deze briefkaart volgt, dat de Artillerie- inrichting te Delft zich met de verstrekking heeft. Het is niet lang geleden, dat Zijn Ko ninklijke Majesteit mij een nieuw schip gaf. van zestig lasten, en daarmee wil ik de Sond oversteken. Maar zie je, Erik, bij diezelfde gelegenheid, dat ik de koninklijke residentie bezoek, kon ik ook wel eens bij den spits boef aangaan, dien je tot je bondgenoot of assistent gekozen hebt, en ik zou hem dan wel even onder het oog brengen, om tegen over jou wat voorzichtiger te werk te gaan, dan hij dat anders gewoon is!V „Neen, beste vriend, doe dat niet. Daar kan niets goeds uit voortkomen!" Erik Lange sprak steeds met diezelfde wonderlijke onrust. „Als je den man kent, dien je mijn bondgenoot noemt, dan weet je toen ook wel, dat het niet geraden is, hem tegen je te hebben." „Arme Erik," zei Tycho Brahe, „je moet al een heel eind heen zijn, als je zoo bang bent voor zoo'n leelijke kerel! Maar om t even als ik iets voor je doen kan, dan zal Ik niet in gebreke blijven, of dit nu met of tegen je zin mocht zijn. 't Lijkt me dat je al zoo diep in den put zit, dat ik je wel eens een handje helpen mag. Maar kom nu mee, vriendlief, 't is'tijd, dat we tcrügkeeren naar Uranicborg." Tycho Brahe was opgestaan. Er sprak kracht uit zijn breedgeschouderde gestalte en vol bewondering keek Erik naar hem op. „Als ik jou sterken wil had, Tycho, jouw kalm, zelfbewust verstand, dan had er veel anders kunnen zijn." mompelde hij. „Je bent een gelukkig man!" „Niemand is zeker van zijn aardsch ge luk", luidde 't antwoord op emstigen toon. „Wordt je heden door 't zonlicht beschenen, dan kan je je morgen midden in den storm en het onweer bevinden! Slecht3 is hij geluk kig, die in waarheid meer van hemelsehe dan van aardsche dingen vervuld is." Wordt verartfd. van rijwielbanden aan particulieren ophield, j ze in elk geval toestond. Het was ons trou wens bekend, dat particulieren door bemidde ling van militairen banden uit den leger- voorraad konden betrekken1, En het laakbare feit deqd zich dus voor, dat de leger-autori- teiten, die een voor het leger te grooten voor raad- hadden opgeslagen, den rijwielhandela ren concurrentie aandeden. Als we dit feit „laakbaar" noemen, dan gebruiken we stellig een veel te zacht woord. En het is een zeker niet overdreven eisch, zoo wij verlangen^ dat der directie van de Artillerie-inrichting Bevo len wordt de kennisgeving van „voorïoopige opschorting" der verstrekking van banden, aan particulieren in te trekken en te vervan- en door een bericht, dat dergelijke verstrek ing voor goed gestaakt zal worden-. TWEE MOEDERS. Te Spaamdam hadden twee kippen naast elkaar gebroed op hetzelfde nest. Alle eieren kwamen uit en nu ziet men de kloeken met één stel kuikens in den besten vrede. Gaat' de eene kloek zitten, dan zet zich de andere naast haar, zoodat de elf kuikens schuilen1 onder de vier vleugels. VISITATIE. Teneinde aan de in den laatsten tijd' geop perde bezwaren tegemoet te komen inzake de visitatie te Groesbeek van reizigers, komende uit Duitschland, zal de visitatie van trein 140 5.01 's avonds te Nijmegen) niet meer te "roesbeek, maar te Nijmegen plaats vinden. ONDER VALSCHEN NAAM? Te Almelo is iemand aangehouden, die te Apeldoorn onder den naam van baron van Tuyll van Serooskerke een dogcart met paard had gehuurd en dit span te Almelo te gelde trachtte te maken. Dogcart en paard zijn in beslag genomen. AANGESPOELD. Op het Noorderstrand van Ameland zijn twee sloepen aangedreven. De.een was wit ge schilderd en gemerkt VI 154, de andere on gemerkt. Ook dreven weder aan een 10-tal mijnen" Tevens spoelde aan het in vergevor derden staat van ontbinding verkeerenae lijk van een Duitsch militair. Het lijk wordt in het duin begraven. TEGEN BÊLGEN. Aan het Duitsche consulaat te Maastricht is een kennisgeving aangeplakt, dat alle te gemoetkomingen, dus ook het geven van pas sen, aan de aldaar vertoevende Walen, zijn ingetrokken. Aanleiding daartoe moet geweest zijn een onheusche bejegening van den vice- consul Gleser door een Belg. Op de Vlamin gen schijnt deze straf niet te worden toege past. EEN OUDE SCHILDERIJ. Men schrijft ons: Sinds jaar en dag hing in het oude, merkwaardige stadhuis van het vergeten stedeke Brouwershaven een groote schilderij, waarop staat afgebeeld een dier zonderlinge dieren, welke in 't koude Noor den thuis behooren, maar bij uitzondering ook wel eens naar Zuidelijke streken afzak ken en dan visschcrs en strandbewoners door hun .verschijning verschrikken. Onder de af beelding waarop een „potvisch" van 72 voe ten lang staat, staat: „De Louwe 3cherp ende koud was veertien daghen oud, als deur de Kracht des Heeren dit Monster groot ekt is Springerplaat nu bij de mosselenvisschers nog genoeg bekend, dit groote monster ge vangen. Blijkbaar is aan de schilderij niet de •ïoodige zorg besteed: zooals bleek in een ver gadering van de Nea. Natuurhistorische Ver- leniging, fifdeeling Rotterdam, waar de heer Van Deinse ze vertoonde. Door zorgvuldige restauratie voor de toekomst bewaard, zal de raad van Brouwershaven ze afstaan aan het museum van Nat. Historie. Er bestaat ook nog een feekenfng van een ancderen potvisch, mede in de Zeeuwsche wa teren gezien vijf afbeeldingen met rijmen er onder van het vaneen van een grooten pot visch tusschen Bruinisse en St. Annaland in October 1682. De visch Werd het eerst gezien door schipper Joost Kok van Vianen en later gevangen door Gerrit de Koning van Middel burg en Klaas Waal van Oeertruidenberg. Aan de zoogenaamde beurs op de kaal te Bruinisse, alsmede te St.. Phifipsland, vond men langen tijd later nog een been van dit zeemonster een dier, wel vijftig voet lang en „zoo breea en dik *1® trekschuit." Herinneringen aan deze monsters vond men ook te, Veere en te Tholen. In laatstge noemd stadje werd' ter herinnering op een zijmuur van een woonhuis aan de visenmarkt zoo'n visch afgebeeld, maar bij slooping van den muür verdween ook deze herinnering aan lang vervlogen dagen. CHOCOLADEREEPEN. Bij vele artikelen' op bon verkrijgbaar, zijn dezer dagen, ook chocoladereepen gekomen, de zg. eenheküreep. Er werd zelfs gezegd, dat de winkeliers ook de gewone reepen niet anders dan op bon zouden mogen verkoo- pen, omdat zij anders moeilijkhqd'cn zouden ondervinden bij het aanvullen van hun voor raad. Die gewone reepen, welke de winkeliers nog in voorraad hadden moeten zijn, volgens ministerieele beschikking, nog nader bekend gemaakt door het B, M. V.. ook tegen maxi mumprijs van 1214 cent verpakt en 12 cent onverpakt verkoopen, onverschillig of zij Echt or zwaar zijn. Heeft men er wel aan gedacht, dat dit voor veel winkeliers hoogst onrechtvaardig is, omdat zij in goed vertrouwen van hun leve rancier of zelfs rechtstreeks van den fabri kant chocoladereepen betrekkende, die vaak tegen 15 k 16 per 100 stuks moeten beta- ion, en nu gedwongen zouden zijn met ver lies te verkoopen. Is het zulk een wonder, dat de meesten dat weigeren en desnoods de reepen omsmelten tot een ander artikel (flik ken, bonbons, enz) of ze clandestien tegen hooger prijs verkoopen? Het is trouwens m het geheel niet duide lijk hoe het nu met de chocoladereepen in het algemeen zit. Er zijn allerlei verbods bepalingen uitgevaardigd en wij meenden, dat de bedoeling voorzat, alle nog aanwe zige voorraden cacao of chocolade te reser veeren voor de vervaardiging var eenheids- reepen. La het alge mm immers is verboden het bereiden van aïïe mogelijke chocolade artikelen, bonbons enz., behoudens toestem ming van den minister, die dan natuurlijk alleen verleend zóu worden voor bereiding van toegelaten artikelen, in casu reepen. Zoo hebebn wij althans de bedoeling van de. ïeschikking begrepen, maar wij meenen te weten, dat heel wat fabrikanten, vooral kleinere, rustig doorgaan hun chocolade tot alle mogelijk luxe artikelen te verwerken, terwijl de regeering bedoelde, dat die niet meer aangemaakt zouden worden en de nog aanwezige voorraden vóór 15 Juli uitver kocht. Kan men ons in deze niet wat opheldering geven? Het is toch ook het publiek belang, dat men weet, waaraan zich te moeten hou den! Als inderdaad reeds nu de vervaardiging van allerlei luxe producten van chocolade verbodei\ is moet daaraan streng de hand worden gehouden. Een andere vraag is echter of zulk een algemeen verbod ook over het geheele land te handhaven is. En lukt dit niet. dan was het eigenlijk beter, dat de Regeering zich maar van alle ingrijpen onthield. Wij heb ben al zooveel ellende beleefd van distribu tieregelingen en vaststellen van maximum prijzen. die niet gehandhaafd worden. Tenslotte nog een vraag. De eenheidsreep mu zijn gevuld en ongevuld'. Tot dusver zagen wij in de winkels echter vrijwel alleen gevulde reepen. dus die slechts weinig cho colade bevatten. Dat komt ongetwijfeld aan de winst van den fabrikant ten goede, maar de voedzaamheid van het product wordt er niet bepaald grboter op En bovendien tal van die vullingen bevatten alcohol en althans voor kinderen is dat toch geen voedingsmid del. (N. Ct.) BEROOVTNO. De gemeente-ontvanger van Delft is be roofd van een aangeteekenden brief, vermoe delijk door een persoon die in het postkan toor tegen -hem aanliep. Deze persoon een bekende Haagsche zakkenroller werd later gearresteerd. D< brief werd niet teruggevon den, wel had de man een belangrijke som aan contanten in, zijn bezit. EEN LANGE REIS. Te Delfzijl is binnengekomen het Nederl. zeilschip „Anny", kapitein Kuizinga, van Terneuzen. In October 1917 vertrok dit schip met een lading staal en ijzer uit Zwe den, voer dwars door een mijnenveld, raakte den koers kwijt en werd door Duitsche strijdkrachten naar Emden opgebracht. Een deel van het staal werd daar gelost (Febru ari). Eerst nu mocht het schip vertrekken. LAGE HANDELINO. Te Muiden reed een twaalfjarige knaap per fiets langs den Amsterdamschen weg nabij de buskruitfabriek, waar hij werd ach terhaald door een drietal militairen, waarvan er twee per rijwiel waren en een te voet. Plotseling werd de knaap van zijn fiets geworpen en verdween de wandelaar met zijn karretje en de twee anderen in de rich ting van Amsterdam, zich niet bekommerend om het gesmeek en geschrei van defi ontstel den knaap. DE AANSLAO OP HET KRUITHUIS. De minister van justitie heeft aan den on- bezoldigden rijksveldwachter M. Heijligers, agent van politie te Sloten, zijne bijzondere tevredenheid betuigd wegens diens flink, doortastend en handigoptreden inzake den aanslag op het kruithuis aldaar, in den nacht van 26 op 27 Januari J.I., gepleegd door een aantal personen, hetgeen geleid heeft tot onmiddellijke aanfiouding van de bedrijvers van bedoeld misdrijf terzake waar van zij zijn vervolgd. JONGE HANEN. De minister van landbouw heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat het vervoer van geslachte jonge hanen (broed 1918) slechts is toegestaan, indien kop, pooten en staartveeren niet zijn verwijderd. AANBESTEDING. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is aanbesteed Het vergrooten van de lighaven tot vorming van een voorhaven, alsmede tot het aanleggen van een haring haven te IJmuiden. Minste inschrijf ster: firma De Breeien v. d. Bout, te Nijmegen, voor 293.000. Het uitbreiden en de verdediging van den onderzeeschen oever voor de Rijkszeewering aan het Horntje op Texel/Minste inschrijver: J. Daalder, te Amsterdam, voor 50.000. BOSCHBESSEN. De boschbessenpluk in het Koninklijk Park Het Loo, Achterpark, Wiessdsche en Soeren- sche bosschen is thans in vollen gan. Honder den meldden zich aan voor een vergunnings bewijs tot het plukken der bessen, doch de oogst, die zich in het voorjaar zoo prachtig liet aanzien, valt verbazend tegen. Nacht vorsten en het schrale weder van de laatste dagen droegen daar zeer zeker toe bij. Ge heele plekken zijn er, waar men vruchteloos naar de begeerde bessen uitziet, zoodat het kwantum, dat men dagelijks plukt, gering is. Ook zijn de prijzen beduidend lager dan ver leden jaar: de opkoopers betalen 26 h 28 cent per Kilo. terwijl aan de veiling 30 h 32 wordt betaald. NA DE VERKIEZINGEN., Door een abuis van den schrijver, belast met het opmaken- der nieuwe kiezerslijst, ko men pl.m. 200 namen van Zaandamsche stemgerechtigden daarop niet voor. Deze kiezers, waaronder er zijn, die reeds langer dati 20 jaren kiezer zijn geweest, kwamen Woensdag tot de ontdekking, dat waar thans bijna ieder stemrecht heeft zij- hun stem niet mochten uitbrengen. De bijna 101-jarige oud-Indische militair J. v. d. Boom, te Voorthuizen (Geld.) heeft Woensdag zijn stemplicht vervuld. De af stand1 tusschen zijn kosthuis en het stem bureau, ongeveer 15 minuten gaans, heeft hij heen en terug te voet afgelegd. Toen den kloe ken grijsaard door een vriend voor dit doel een rijtuig werd aangeboden, bedankte hij; hij kon het „nog wel op zijn beenen af." Vóór het inwerking treden der nieuwe kies wet was het oudje tijdens zijn lange leven nog nooit leezer geweest. gracii

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2