Uit de Pers. Gemengd Nieuws. I ouanomlrlrlalnn KOLEN UIT DUITSCHLAND. LuiuIloUllQuulun* Ees particulier telegram uit Berlijn beves- tA %t dat tusschen Nederland en Duitschland CfltoWKd# és 0 tDt ai Wt 14 av.ermiköin3t is gesloten, die voorziet in Juli 1018 za! «uricm gwteld op dul -v^delijkKhdr mil. van k 2500 tot *"i~ aiïdafpek» Boo N& 3€ !25 gram peidyrustotea» Nk 37 S3 .wam gort, B<m No, 33 3 K-O, aardappelen.^ Bon No, 39 1 Eenheidsreep bij H.H, Baar ketbakkers verkrijgbaar. Bon No. 40 1 stuk harde zeep (125 gram) Bon No. 41 1 ons Eenheidsworst. Voor de resteerende 2 K.O. aardappelen zal nog nader de bon bekend worden ge maakt. Tevens wordt medegedeeld dat alle zeep nog niet is gearriveerd; de bon voor dit artikel blijft echter geldig en zal aan de aankomst in de plaatselijke bladen bekend heid worden gegeven. MELK. Gedurende de week van 7 tot en met 13 Juli 1918 zijn geldig voor goedkoope melk BONS No. 7 tot en met 13. RIJKS BOTER- EN VETKAARTEN. Gedurende de week van 8 tot en met 14 Juli 1918 is geldig BON No. 6 der Rijks- boter en vetkaarten. De Directeur van het Distributiebedrijf, D. SCHENK. ontvangen. Ik verzoek daarom met spoed aan deze te rugbetaling uitvoering te willen geven, voor zoover dit niet reeds door u geschiedde en onverwijld de noodige opgaven aan het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel in te zenden. KOMIJNEKAAS. De minister van Landbouw enz. heeft aan de gemeentebesturen doen toekomen een be schikking betreffende maximum-prijzen voor komijne kaas, waaronder wordt verstaan gekruide kaas met een vetgehalte van onge- 30QC wagcm nieuwe 50,'ftÜ toss utoisJsaUk, SCHOENEN OP BONS. Het Kon. Nationaal Steuncomité deelt me de, dat met ingang van 1 October de ver koop van schoenen op bons geëindigd is. De betrokken winkeliers mogen nadien geen bons meer aannemen daar deze dan on geldig zijn. DE VOEDING DER GEÏNTER NEERDEN, Reuter seint uit Londen: Lord Stanhope, de vertegenwoordiger van het War-office, antwoordde op een vraag, be treffende het levensmiddelenrantsoen der in Nederland geïnterneerde Engelsche krijgsge- I vangenen, dat de Nederlandsche burger-be volking ontevreden was, omdat de aan de En gelsche krijgsgevangenen toegekende rantsoe- I nen veel hooger waren dan die van haar. Zij vergat hierbij, dat Engeland de krijgsgevan genen van vleesch en brood voorziet. Wij waren er ten zeerste op gesteld, dat de goede verstandhouding tusschen de Neder landsche bevolking en onze krijgsgevangenen zou voortduren en dat de Nederlandsche re- peering niet gehinderd zou worden in de ver dere opneming der krijgsgevangenen. Om deze reden werd besloten het rantsoen van vleesch en brood voor de krijgsgevange nen te verminderen! em gelijk te stellen met de voor de Nederlandsche burgerbevolking gel dende rantsoenen. Onze afgevaardigden in Den Haag hebben nu deze kwestie in behandeling. PERSSTEMMEN OVER DE VER KIEZINGEN. Het Handelsblad is van oordeel dat de deze beschikking alleen in een prijsverhoo-1 keus hechts kan zijn tusschen een rechtsch ging, aangezien den minister gebleken is, ministerie of een „nationaal" ministerie dat de prijzen_ van_ dit artikel bij zijn be-1 waarover zoowel de heer Heemskerk als de veer 20 pGt. en hooger, Wat betreft het artikel jonge kaas, houdt i chil ïge schikking van 25 Mei in verhouding tot de Eroductiekosten te laag waren gesteld. De elegen komijne kaas, waarvan' in deze be schikking sprake is. bestaat uit partijen Leidache en Delftsclie komijne kaas, welke vóór de uitvaardiging der maximumprijzen op 25 Mei j.L door handelaren waren inge-1 kocht. Aangezien er vóór dien datum voor dit j artikel geen maximumprijs is vastgesteld, werd deze kaas verhandeld tegen beduidend hoogere prijzen dan de vastgestelde maxi mumprijzen. Teneinde den handelaren in de door hen geleden schade tegemoet te komen, wordt al deze kaas in totaal ongeveer 100,000 K.G. door het Rijkskantoor voor Melk en Kaas overgenomen en ter beschikking ge steld der gemeenten tegen 129 per 100 KG. Het ligt in 's ministers bedoeling deze partijen belegen komijne kaas in consump tie te brengen en daarna de jonge soorten, betreft, m. Het welke goedkooper Zijn, te distribueeren MAXIMUMPRIJZEN VOOR PRODUCTEN VAN DEN OOGST 1918. De minister van landbouw heeft vastge- j steld de volgende maximumprijzen voor producten voor den oogst 1918; rogge 26, wintergerst en vierrijzlge zomergerst 20, tweerijzige zomergerst 21, boekweit 35, koolzaad (raapzaad, boterzaad, dederzaad) 45, karwijzaad 45, aller per 100 K G. Voor rogge van 70 K.G. naturagewicht of hooger zal de maximumprijs worden betaald terwijl voor de eerste twee kilogram minder naturagewicht, dus tot 68 K.G. naturage wicht voor elk kilogram of gedeelte daarvan, 10 cent zal worden gekort en voor elk ver der kilogram of gedeelte daarvan 20 ct., met dien verstande echter dat tot V> K.G. als niets en boven K.G. als een gcheele kilo gram wordt beschouwd. Voor gerst van 60 K.G. naturagewicht of hooger zal de maximumprijs worden betaald, terwijl voor minder naturagewicht zal wor den gekort als bij rogge. Voor boekweit van 65 kilogram natura gewicht of hooger zal de maximumprijs wor den betaald terwijl van elk kilogram minder naturagewicht of gedeelte daarvan 30 cents zal worden gekorf, verder als bij rogge. Voor koolzaad en karwijzaad is geen kor ting vastgesteld, daar deze artikelen uitslui ten op kwaliteit zullen worden getaxeerd. De genoemde maximumprijzen en de kor tingen zijn gebaseerd op producten van goede gezonde kwaliteit, droog en markt- schoon geleverd, daar waar zulks door den regeeringscommissaris voor de Rijksgraan- verzameling wordt gewenscht, terwijl bij afwijkende kwaliteit een extra korting za worden toegepast. Aan landbouwers zal geen bewaarloon worden uitgekeerd voor genoemde produc ten. WILD EN GEVOGELTE. De minister van landbou heeft een rege ling vastgesteld in zake het verleenen van ontheffing van het verbod tot invriezen van pluimvee, wild, wilde konijnen en tamme konijnen. SMEEROLIE. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend dat voor zoover van de voor disttributie bestemde partijen Oosten- rij ksche smeerolie de aangevraagde hoeveel heden niet kunnen worden toegewezen uit de beschikbare hoeveelheden der leerste 2000 ton, aan de aanvragen voor zoover mogelijk zal worden voldaan uit de nog aan te voe ren 1000 ton, met dien verstande, dat voor de oliesoorten III, die van I en II beschikbaar zullen worden gesteld. Uit de nog aan te voeren 1000 ton zal te vens zooveel mogelijk worden voldaan aan de behoeften van den detailhandel. Hande laren, die Oostenrijksche olie voor dit doel wenschen te ontvangen kunnen' de daar voor vastgestelde voorwaarden, voor zoover niet reeds toegezonden, aanvragen bij het Rijkskantoor voor Smeerolie, Buitenhof 8, 's-Oravenhage. De prijs van deze olie voor den detaillist is vastgesteld op 219 per 100 K.G. exclu sief fust f. o. b. Vlissingen, de maximum- verkoopprijs op 236 per 100 K.G. heer Treub gedacht en geschreven hebben. „Het zou wel een zeer merkwaardige com binatie zijn, een ministerie waartoe deze bei de oud-wethouders van Amsterdam behoor den. Maar een nationaal ministerie be hoeft de beide vooraanstaande mannen, die het meest voor zulk een ministerie voelen; nog niet onder zijn leden te tellen." Uit Het Nieuws van den Pag, namen wij het volgende „Het treffendst is bij deze eerste verkiezing onder het nieuwe stelsel de inertie („traag heid'', d.w.z. het volgen van de eenmaal aan genomen lijn) van het kiezersvolk aan het licht gekomen. De geweldige beweging, door linkscne en ontevreden groepen vóór die ver kiezingen gemaakt, heeft de grootste winst ebracht aande Roomsch-Katholieken! 'an de door velen verwachte zwenking naar links komt niets. Ook de anti-revolutionnairen en andere Christelijke groepen zijn niet, of weinig achteruitgegaan." De Nieuwe Rotterdamche Courant vindt den toestand te verwikkeld, om er aanstonds een weg in te vinden. „De Kamer komt, als men' aan de oude partijindeeling blijft* hangen, vrijwel op het doodc punt. De gelegenheid is er dus, om een Kabinet te formeeren, waaronder de nieu we partijgroepeering, die ouder de nawer king van den oorlog onvermijdelijk komen moet, kan rlipen. 't Is maar de vraag, of de- zenen, die de Koningin van advies zullen ..ebben te dienen omtrent de vorming van een nieuw Kabinet, dit ook zoo zullen inzien, en door hun advies den dienst zullen bewijzen, die wellicht voor de toekomst van ons land van onberekenbaar nut zal kunnen zijn." De Nederlander vindt dat de toestand wei nig waarborg biedt voor een krachtig regeer- elf beleid. De Tijd wijst er op, dat, indien' de voor- loopig bekende uitslag rondom het doode wat «odaTMscfi vceTeo en denken' minstens gelijk te staan met Rotterdam, blijft er ver bij achter. En terwijl èn in Rot terdam en in Den Haag, de S. D. P, em stemmencijfer haalde, dat het onze op geen, voeten en vamen nabij kon komen, heeft te Amsterdam de S. D, P. het gebracht tot niet heel veel minder dan de helft van ons stem» menaantal. De hoofdstad, meer dan eenige andere stad, heeft de ontbindende werking van den oorlog ondergaan. Onze partij zal den toestand te Amsterdam ernstig onder de oogen moeten zien. Het congres der Partij nam de mogelijk heid' aan, dat de politieke verhoudingen en de uitslag der verkiezingen deelneming aan een burgerlijke regeering gewenscht kunnen ma ken. Het verklaarde zich hiertoe slechts be reid, als met de burgerlijke partijen of groe pen op vast accoord kan worden samenge werkt, zoodat voldoende waarborg voor de verwezenlijking van een aantal nader vast te stellen punten bestaat en de vrijheid der Par tij als socialistische organisatie in geen op zicht beperkt wordt. Het droeg het Partijbe stuur .op, als na de verkiezingen een aanbod wordt gedaan, om deel te nemen aan de Re geering, een buitengewoon congres of een re ferendum daarover te laten beslissen." De Tribune is natuurlijk hoogst tevreden. Zij schrijft o.m.: „De S. D. A. P. heeft intusschen haar hoog tepunt bereikt, is er eigenlijk reeds overheen. In de steden' Krijgen de arbeiders haar in de gaten. En wij zullen haar ook vervolgen in de kleinere plaatsen waar zij nu nog haar stem men weghaalt. In Amsterdam heeft het revo- lutionnaire proletariaat zijn plicht gedaan. De partij, die vervolgd is door de Neder- landscne justitie, die gehaat is door alle re- actionnairen, alle burgerlijken de S. D. A. P. incluis, zal onverzwakt voortgaan om den on- verzoenlijken klassenstrijd te voeren. Niets evenwel, niets zal 't revolutionnaire woord in het Parlement tot stand brengen als niet in de massa vaii het proletariaat een nieuwe geest van verzet oplaait. Nu moet de daad, de grootere daad vol gen. Nu moeten de arbeiders van stad en land zich gereed maken om de bloedzuigers van zich af te schudden, naar het voorbeeld der Russische arbeiders en boeren. De S. D. P. gaat nu naar het parlement, afgevaardigd door het revolutionnaire prole- t ari a at Thans Is het woord aan de massa der ar beiders." In de Tribune schrijft hu kamerlid! Wijn koop: In de kranten kon men het bericht lezen' omtrent den laatsten dag van het Ministerie- Cori Van der Linden. Nog voordat de uitslag der verkiezingen bekend was. had het Ministerie zijn ontslag ingediend. Intusschen is het hiermee, dunkt ons, met dit Ministerie niet afgeloopen. Men kan niet, ongestraft, vijf jaar lang misdaad op misdaad stapelen, en dan als een dief in den nacht ervan door gaan. Onzerzijds is bij de verkiezingen op een in- jeschuldigingstelling van het Ministerie Cort-Posthuma-Treub aangedrongen. En we zullen niet nalaten in de Kamer een volledig onderzoek te eischen! omtrent de gestie van dit Ministerie, dat ons land' in den ergsten hongersnood en aan den rand van den oorlog heeft gevoerd. Het is niet genoeg dat een misdadige Re- ering onder de algemeene smaad' als een utzak in mekaar zakt; er dient door het volk eeh voorbeeld' gesteld te worden, zóó, dat de volgende Regeeringen het wel uit hun lijf zullen laten het arbeidende volk nog lan ger zoo te koejeneeren. En vooralHet volk dient in dit proces de waarheid' te weten omtrent den zwendel Van de levensmiddelenwoeker en het geheime ge doe def diplomaten. Daarom: Het is nog niet afgeloopsn met het Kabinet-Van der l inden. De afgetreden Minister» moeten ui staat van beschuldiging gesteld. if 850, [f 700 en Cf 900, terwijl ane tens toot I het recht voorbehouden en voornemen» punt. wordt geconsolideerd, niet weinigen on getwijfeld een nationaal ministerie, gelijk oud-Minister Heemskerk em anderen onder ke omstandigheden wenschten, als g mogelijke uitkomst beschouwen. Het Centrum zegt, dat al komen de Ka tholieken1, zooals verwacht wordt, op 30 of 31 zetels, dan zullen de beide andere rechtache roepen te zamen er waarschijnlijk toch geen 5 halen, wat noodig zou zijn voor een meer derheid,' waarmee te regeerem valt. Nog minder uitzicht bestaat inmiddels op een krachtige meerderheid van links. Die kans is geheel verkeken. De Maasbode wenscht de consekwentie van de verkiezingen onder het oog te zien zoodra de definitieve cijfers vaststaan. De Residentiebode jammert dat veel Ka tholieken niet rechts hebben gestemd. Zij wenscht voortdurende en stelselmatige propa ganda door woord en geschrift om neutrale en socialistische lectuur onschadelijk te ma ken. De Standaard vindt het oogenblik niet ge komen om te spreken van „rechts" en „links" de vroegere Coalitie bestaat niet meer; de rechtsche groepen gingen zonder accoord ge heel zelfstandig naar de stembus. „Onder de opmerkingen die te maken zijn behoort deze, dat de kiezers in hoofdzaak wel de gedragslijn gevolgd hebben, hun door de politieke partijen aangeraden. De voorkeur stemmen oeteekenen niet veel. Wat vooruit wel te zien was, kwamen de zuivere belangen groepen slechts met een klein aantal stemmen voor den dag. De Socialisten zijn aanmerkelijk sterker uit den strijd gekomen; hoewel zij 't niet brachten tot het cijfer, dat zij gehoopt had den en dat gemompeld werd. Dat de mannen van Wijnkoop met een' drietal parlementszc tels gaan strijken is, voor wie de toestanden kent, niet zoo heel onverwacht; maar voor deze groep toch ongetwijfeld een meevaller. De winst, die door de roode vrienden word geboekt, is gehaald ten koste van de „vrijzin nigen" van alle gading; die met duidelijke cijfers de pijnlijke afneming van hun kracht en beteekenis zien geboekstaafd." Het Volk is over Rotterdam en Den Haag wel tevreden, niet over Amsterdam „De bevolking van Amsterdam ditnde, BEDORVEN REGEERINOSVISCH Op de Voorstraat te Delft was Donderdag avond een groot opstootje van vrouwen, die zich bij den keurmeester kwamen beklagen, dat door haar gekochte regeeringsvisch be dorven was. Verscheidene bederven schelvisschen wer den op de stoep geworpen. Aangezien de menscnenmassa steeds aangroeide, werd de politiemacht ontboden. In een minimum van tijd werd de straat ontruimd, waarbij van de" blanke sabel gebruik werd gemaakt. Een hevig angstgeschrei ging daarbij vele kinderen, die zich in het gedrange be daarbij op van de vonden. HUURWAARDEN VOOR DE GROND BELASTING EN VOOR DE PERSO- NEELE BELASTING. Volgens de thans nog geldende wetgeving wordt er van gebouwde eigendommen grond belasting gelieven naar t gemiddelde der huurwaarden (of verkoopwaarden in bijzon dere gevallen) over de jaren 1892 tot 1896. Was het nu al sinds jaren bekend, dat de ver houding tusschen de werkelijke huurwaarden voor kleinere gehuurde perceelen en die der pachtwaarden waarvoor grondbelasting moe worden betaald, hoe langer hoe scheever wordt, thans, ais gevolg van een door den minister vafi Financiën gegeven order, blijkt ten duidelijkste -dat ook voor de grootere vil la's en jcasteelen volgens de bepalingen van tegenwoordig veel te weinig aan grondbe lasting kan worden geheven. Door genoemden minister werd' n.l. bepaald, dat dit jaar, ten behoeve van de heffing der personeele belas ting, alle niet gehuurde kasteden en groote villa's moesten wopden herschat, waarbij, om tot het fundament voor belastingheffing te komen, rekening diende te worden: gehouden met de'koopprijzen, die bedongen konden wor den aan' 't begin van 1916. Voor de heffing van de grondbelasting nu wordt, zooals bo ven werd opgemerkt, rekening gehouden met de gemiddelde toestanden over de jaren 1892 tot 1896 en bij berekening der huurwaarden uit de koopprijzen van 1916 blijkt thans da de gefingeerde huren voor de personeele be lasting dikwijls dubbel zoo hoog worden als die voor de grondbelasting Zoo noteerden we cijfers van enkele gebouwen, die voor de grondbelasting resp, geschat staan op 300, de personeele belasting geschat werden op 600, 750, 1200 en 2000. Daar ook voor de kleinere, gehuurde per ceelen de werkelijke huur tegenwoordig on geveer het dubbele bedraagt van de gefin geerde pachtwaarden, dienende als funda ment voor heffing der grondbelasting, kan dus zonder bezwaar worden aangenomen, dat aan grondbelasting uit gebouwde eigen dommen slechts ongeveer de helft in de schat kist komt van wat daarin zou komen als met de tegenwoordige toestanden rekening mocht wonden gehouden. Volgens de thans geldende toestanden is voor 't geheele land de totale belastbare opbrengst wegens de ongebouwde eigendommen rond' 200 millioen, waaruit in hoofdsom 4,86 pGt., dus rond 9.7 millioen of met de 20 crisisopcenten mee 11.6 millioen in den vorm van grondbelasting ia 'fl Rijks tas vloeit. Werd dus het thans geldende fundament voor heffing aangehouden, doch mocht met de werkelijke toestanden van tegenwoordig rekening worden gehouden in plaats van met de verouderde over de jaren 1892 tot 1896, dan zou alleen de grondbelasting wegens de gebouwde eigendommen ongeveer 11 millioen ]>er jaar méér kunnen opbrengen, en 't zou tegenover dfe belastingschuldigen in 't geheel niet hard of onbillijk zijn wanneer dat meer dere ook inderdaad van hen. gevorderd' werd, daar immers de bedragen, die ze thans aan huur ontvangen, absoluut niet in behoorlijke verhouding staan tot de pachtwaarden, waar voor ze worden aangeslagen. Niettemin, de thans geldende wet biedt, zoolang er geen speciale herzieningswet in 't leven wordt geroepen, geen gelegenheid om aan den voor de schatkist zoo schandelijken toestand een einde te maken. Volgens die wet toch behoort Schatting plaats te nebben door middel van vergelijking, terwijl er geen ander vergelijkingsmateriaal bestaat dan dat, waar van de pacht- en koopwaarden "golden voor een tijd, die thans ai weer ruim 20 jaar achter ons ligt. Uit het bovenstaande blijkt echter ten dui delijkste hoe urgent het is, dat de ontwerpen tot regeling der grondbelasting, die 't vorigE najaar werden ingediend, dade lijk nadat de nieuwe Kamer bijeen is, in be- ïandeling worden genomen. Weliswaar wordt daarin, een wijze van belastingheffing pG heffen, terwijl thans 4,86 pCt. van de gefin geerde huurwaarde moet worden opgebracht) maar niettemin zal, zooals blijkt bij kapitali satie der thans geldende pachtwaarden, het bedrag, dat aan belasting binnen komt, met ettelijke millioenen toenemen. DE MOORD TE HARDERWIJK. In verband met den moord op den milicien» soldaat W. Kruidenier, is Vrijdagmorgen1 ge arresteerd de infanterist M. K., op wien zwa re verdenkingen rusten. (De verdachte be hoort tot dezelfde sectie als de vermoorde en sliep naast dezen.) Doordat hij te zamen met Kruidenier handel dreef in chocolade enz., en bevriend' met hem was. behoorde hij tot de weinigen1, die wisten, dat de vermoorde een vrij groot bedrag aan geld bij zich droeg. Op den dag, waarop de moord gepleegd werd schijnt de verdachte ongeveer f 80 aan een ander soldaat in bewaring te hebben ge geven. Zooals men weet, werd van Kruidenier pl.m. 100 gestolen, welk geld hij in een zakje op zijn flanel droeg. De verdachte was bovendien de laatste dagen opvallend zenuw achtig en stil. De vermoorde werd, naar men weet, kort voor de misdaad plaats had, in de nabijheic van de Koesteeg gezien met een ander sol daat. In verband hiermede waren Vrijdag morgen de beide compagnieën infanterie, welke in het kamp liggen, aangetreden, waar op de verschillende personen, die Kruidenier met een ander gezien hebben, langs de gele deren: gingen. Hierbij werd de thans gearres teerde aangewezen. De grijze kleeding van den verdachte werd ter onderzoek in beslag genomen. Ook de Belgische soldaat J. v. d. N., met wiern men den getroffene nabij Kranenburg meent te hebben gezien, bevindt zich nog in voorarrest. Gebleken is, dat men reeds vroeger heeft getracht Kruidenier van zijn geld te beroo- ven. Zijn kist werd1 toen des nachts openge broken, doch daar in deze kist geen geld was. werd er niets vermist. DE MOORD IN HET CRAILOSCHE BOSCH. De beide als verdachten dezer dagen in hechtenis genomen personen, de gewezen zee man v. O. en een vriend van dezen, zijn giste ren' op vrije voeten gesteld, daar geen vol doende aanwijzingen zijn gevonden dat zi. aan het misdrijf zouden schuldig zijn. BELASTING OP SPOORWEG VRIJKAARTEN. Naar de Tel. verneemt, wordt er een' uitge breide actie gevoerd tegen de gemeente Utrecht, welks voornemen, is een Belasting te gaan invoeren op de spoorwegvrijkaarten Aan de actie neemt nagenoeg het geheele vereenigde spoorwegpersoneel deel, HET UITVAREN DER STOOMTRAWLERS. Woensdagavond werd door de „ÏJmuider Federatie" een openbare vergadering gehou den te Haarlem, ter bespreking van de wen- schelijkheid van het weder in de vaart komen der stoomtreilervloot te IJmuiden, zoowel in het belang van een betere levenmiddelen- voorziening, als ter ondervanging van de werkloosheid der Noordzeevisscners en ha venarbeiders. Aan het einde der vergadering werd een motie aangenomen, waarin de over tuiging werd uitgesproken, dat het zeer wel mogelijk zou zijn, dat een zoodanige rege ling tot stand kwam, dat het mogelijk zou worden, dat 't Noordzeevischerijbedrijf zon der buitengewoon levensgevaard kon worden muider Fedratie wordt opgedragen, bij de Nederlandsche re- eering ten spoedigste en ten krachtigste op et bevorderen van de totstandkoming daar van aan te dringen, onder mededeeling, dat de werklooze Noordzeevisschers bij niet tot standkoming daarvan de regeering ten volle verantwoordelijk mogen stellen voor de gevolgen van hunne werkloosheid' en zicb zijn om van de regeering te eischen een betere en royaler verzorging van hunne ge zinnen dan tot heden het geval was. «TAATSCOMÏSSIE AFSLUITING ZUIDERZEE. Ingesteld is een Staatscommissie tot onder zoek in hoeverre als gevolg van de afsluiting van dé Zuiderzee, te verwachten is, dat tij dens storm hoogere waterstanlem en grootere golfsloop dan thans het geval is, zullen voorkomen voor de kust van het vasteland: van Noord-Holland1, Friesland en Gronin gen1, alsmede voor de daarvoor gelegen Noordzee-eilanden. VERKIEZINGSVARIA. De Nieuwe Courant becijfert dat de katho lieken het grootste deel der nieuwe kiezers kregen nu algemeen kiesrecht is ingevoerd "et blad geeft de volgende becijfering: Ter vergelijking van de stemmencijfers le vert de verkiezing van 1917 geen materiaal, daar het besluit geen tegencandidaturen te geen stellen de vergelijking met de verkiezing van uitgeoefem 'ge' d. ,an het bestuur der ÏJmuider Fedratie nu onzuiver zou maken. Bij 1913 vergeleken wonnen de vrij-libefa- len 4403 stemmen, de Unie-liberalen' verlo ren er 37,453, De Chrlst.-historischen' gingen 3221 stemmen vooruit, de anti-revolutionnai ren wonnen er 16,240, de Roomsch-katholie ken maakten een geweldigen sprong, zij heb ben blijkbaar het grootste deel der nieuwe kiezers gekregen, en stegen met 271,353 stemmen tot meer dan het drievoud van hun stemmental in 1913; de winst der vrijzinnig democraten is 906, die van de Soc.-Dem. Arb. Partij beloopt 148,605, het aantal thans ver kregen stemmen is iets minder dan het dub bele van 1913, de S. D. P. won 29,584 stem men, In vergelijking met 1917, toen zij niet deelnamen aan het electoraal accoord, ginh gen zij 14,000 stemmen vooruit. HET NIEUWE KABINET. In de „Haagsche Post" rijmt P. W. Hl! Eenheidsworst en eenheidekleeding, Eenheidsklompen en -sajet, Zal de toekomst nu ook brengen, Ons het Eenheids-Kabinet? KORTE BERICHEN. Te Watergraafsmeer heeft de politie bij een landbouwer twee clandestien geslachte runderen in beslag genomen. Te Laren is Woensdagavond een onder officier op de kermis zonder eenige aanlei ding met een: mes in den rug gestoken., De longen werden doorboord. De dader ia onbe kend. Een schipper uit Hoek, in Zeeland, kocht van iemand te Rotterdam vijf kisten zeep. Bij levering van de kisten hielden zij st&cn'cn m Te Rotterdam zijn aanghouden 2 hulp- bewaasders uit het huis van bewaring, die briefwisseling hadden mogelijk gemaakt tus schen gedetineerden en familieleden. In een trein met paarden, bestemd voor Duitschland, heeft de douane aan het station Enschede een wagonlading manufacturen, onder hooi verborgen, in beslag genomen. De eerste wagons Hollandsche nieuwe aardappelen zijn in Duisburg en andere in dustriesteden van Rijnland gearriveerd. Ze worden' er tegen) 20 prennige per pond' ver kocht. ,>rij; Ho nprftrvn^pi^ hplaaRnor orp«rhfl+ \rprHpn Ata 7.ÜT1 om VAT1 de reowrlïlf* fa pifichpn een ZOO GEWONNEN ZOO GERONNEN. Te Zevenaar is gedurende drie dagen deze week kermis gevierd. Zooals to voprrien was, waren honderden Duitsche smokkelaarsters, die relaties hebben met Hollandsche mannelij» ke collega's, aanwezig om de feestvreugde te helpen verhoogen. Dat er bij deze gelegenheid grove verteringen zijn gemaakt, is te begrijpen. In enkele smokkelgezelschappen vloeiden dozij» nen flesschen champagne. Gezinnen nederige landarbeiders, thans rijk geworden smokke» laars, hadden in een hotel kamers besproken en leefden als prinsen. Anderen hebben zich per rijtuig naar de kermis laten rijden. Er is hier als 't ware geworpen met het geld. VERKIEZIN GSVARIA. In Winterswijk werd door een der kiezers een stembiljet ingeleverd, waarop niet minder dan 21 hokjes waren zwart gemaakt. Vermeldenswaardig is het feit, dat op het zelfde oogenblik drie geslachten der familie Heemink kwamen stemmen, n.L de 90=jarigs nog krasse J. B, Heemink, zijn zoon en zjjn kleinzoon. SMOKKELENDE SCHIPPER. De zetschipper en zijn knecht van het te Rot* terdam liggende Rijnschip „Meloth" zijn door de politie aangehouden wegens verboden ver< voer van 37 K.G. vet. Aan boord werd vervol» gens een onderzoek ingesteld, waarbij nog ge» vonden werd 27 K.G. vet en 1444 stukjes Kwatta, bestemd voor uitvoer naar het buiten» land. „THEE"«FABRICAGE. Een nieuw bedrijf heeft zich te Apeldoorn ontwikkeld, dat, naar het schijnt, den pientereu ondernemers een zoet winstje afwerpt. Een combinatie van een drietal heeren spant zich er voor om hun dorstende medemenschen te laven met een geurigen kop „thee" en de in» grediëntcn behoeven di-arvoor niet van over» zee te worden aangeoverd, doch bevinden zich in de naaste omgeving. De op de Veluwe ruim» schoots in 't veld groeiende braambes en boschbe» met de framboos zijn daar, om do toch al zoo matig gedistribueerde thee geheel te verdringen. De vruchten dezer planten zijn daarvoor niet eens noodig; met hunne bladeren is men al tevreden. Deze worden in groote hoe» veelheden verzameld, in juiste verhouding door elkaar gemengd, met een hakselmachine gesne» den, daarna gedroogd en de „thee" is klaar. Langs de buitenwegen kan men het inoogsten van de braambessenbladeren duidelijk waarnc» men. De struiken toonen er alle hurftie kaal ge» stroopte stengels, nog dreigend met hunne scherpe doornen. Mannen, vrouwen en jongen- trekken er des morgens op uit met kruiwagen of kar en keeren beladen huiswaarts. De han» den met een stuk leer omwikkeld, heeft men in een oogenblik tijds een mand vol afgerist en zoo valt er nog een aardig daggeld te veriie» nen. Er wordt voor den oogst 4 cent per kilo uitbetaald. Voor het inzamelen van boschl es» senbladeren is de toestemming der betreffende houtvesters noodig, die daarvoor gedeelten aanwijzen, waar de planten geen vruchten dra» gen. ike [tg A;

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2