DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. D© strijd in en bmiten Europa. FEUILLETON. Tycho Brah® No. 159 Honderd en twintigste Jaaraanv? I9'8 tkniniiiMsirlli UI mnlMlliif i. 3 maidti 11.65, Ir. 6. jcit 11.90. Otvllssiimi 5 cl. Adiertootleiirlls 15 et wal, itaotiia lellen nm plaslinimte Bi. li. 1.1. Soek et Haeilelsdiiikkeili Berm. Coitoi 0 Toordam 19. Iel. 3. WO ENS II AU 10 JULI Buiten laud. Binnenland. Uit Berlijn wordt half ambtelijk gemeld, dat de keizer de ontslagaanvrage van staats secretaris Von Kühlmann heeft aangenomen. De Duitsche gezant te Christiania Von Hintze is als zijn opvolger benoemd, Er is dus gebeurd wat wij en flwwSsrea met oas gevreesd hadden. Het onweer dat zich boven het hoofd van Von Kühlmann samenpakte is eindelijk los gekomen, de conservatieven hebben het zoover weten te drijven, dat de staatssecretaris zijn ontslag indiende en dat de vriend en bewon deraar van Von Tirpitz de stuwkracht van den duikbootoorlog tot staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken wordt benoemd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Von Kfihl- mann's aftreden in den Rijksdag groote op schudding verwekte. Men was het er over eens, dat het feit, dat bij de oplossing van dezen crisis de Rijksdag in het geheel niet is gekend, een emstigen toestand in het leven heeft geroepen, temeer daar blijkbaar bij[ de benoeming van Von Kühlmann's opvolger geen rekening met de wenschen van de meerderheidspartijen wordt gehouden-. Men verwacht dan ook, dat bij de behande ling van de credietvoorstellen in de begro tingscommissie de regeering voor heete vuren zal komen te staan. Toen in den Rijksdag bij' de beraadslaging over de oorlogscredieten het aftreden van von Kühlmann en het plan om Hintze tot zijn op volger te benoemen bekend! werd heeft de Rijksdag het credietontwerp naar de centrale commissie terug gezonden;, opdat die commis sie zou kunnen beraadslagen over de politie ke gevolgen van zulk een koersverandering. Onder deze omstandigheden valt aan een ver daging van den Rijksdag niet te denken. De meerderheidspartijen zijn niet van plan zich bij de benoeming van Von Hintze neer te leggen. Maar het is niet duidelijk welke men op het oogenblik als de meerderheidspartijen moet Beschouwen. Want de vraag is opgedoken of sinds de laatste rede van Scheidemann, waarbij deze verklaarde, dat de socialisten niet voor de begrooting zouden stemmen, de andere meerderheidspartijen nog met da socialisten kunnen samengaan. Men hoopt dan ook in annexionistische kringen een nieuwe meerderheid te kunnen vormen tusschen midden- en rechtsche partij en. Veel hangt te dien, aanzien af van de hou ding van de Centrumpartij en hoewel een groot deel dezer partij onder leiding van het rijksdaglid Ersberger nog steeds de bekende rijksdagresolutie huldigt, zal een deel dezer partij toch met den rijkskanselier graaf Hertling medegaan en dus met de benoeming van Von Hintze genoegen nemen-. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat het aftreden van staatssecretaris Von Kühl mann en de overneming van dit ambt door Von Hintze geenerlei wijziging der rijkspoli tiek ten. gevolge heeft. Daarvoor staat het feit Roman uit hei lasirt der 19e «WW, «w ha* DaeMth vam VibKBUR 37) Het was een eigenaardig gezicht, om Mees ter Steffen waar te nemen, terwijl hij naar die barsche taal luisterde. Hij bleef onophoude lijk met de oogen knippen, of de woorden op hem neerdaalden als- zoovele zweepslagen, en hij boog steeds meer het hoofd, zoodat ten slotte niet eens meer de uitdrukking te on derscheiden viel op zijn vaalbleek gelaat. Maar tegelijkertijd vouwde hij- de handen stijf in elkaar en onwillekeurig dreef hij de nagels zóó diep in 't vleesch, of hij daarmee de woede bezweren wilde, die zijn gemoed' in beweging bracht. En dit scheen hem ook te lukken. Zoodra Tycho Brahe uitgepraat had-, keek Meester Steffen op, en- met een uitdruk king van onbeschrijlijken haat in de oogen, sprak hij heesch: „Ikga. ik ga. genadige Jonker! Dat het u nooit berouwe, hoe u mij hebt willen ver schrikken en bedreigenDe wesp is maar een gering en leelijk dier, welgeboren- heer, maar u vergeet, dat ook zij kan steken Hij glipte de kamer uit, of hij zélf zoo'n giftig insect was -en -de deur viel met een smak achter hem dicht. Meester Laurids Geweermaker trippelde onrustig heen en weer en streek maar steeds met de vlakke hand over zijn baard: „Nu hebt u hem laten gaan, heer Jonker, en ik heb hem nog niet eens ter verantwoor ding kunnen roepen voor hetgeen er op het kerkhof is voorgevallen. Maar waarschijnlijk had dit toch niets gegeven, want hij had aiganlijk al lang gepijnigd ea- gehang-en moe- borg dat de rijkskanselier in zijn ambt blijft. Er bestaat zekerheid dat de tot dusver gevolg de rijkspolitiek met een onvoorwaardelijke loyaliteit door Von Hintze zal worden onder steund. Maar het blijft todh bedenkelijk, dat Vos. Hintze de candidaat der All-DuitscbefE is. Zooals de toestand nu is, ziet het er naar uit, dat zoowel in den Rijksdag als in de re geering een verschuiving naar rechts zal plaats vinden, die zich ongetwijfeld ook in de toekomstige buitenlandsche politiek van het Duitsche rijk zal afspiegelen. Maar tevens zal men ook een. verscherping van den strijd- kunnen verwachten tusschen de voorstanders van een spoedigen vrede door overleg en de drijvers, die met annexionisti sche oogmerken op een hardnekkige voortzet ting van den oorlog aandringen. En naarmate het duidelijker wordt, dat een Duitsche overwinning door de wapenen niet mogelijk is zal deze strijdi een steeds scher per karakter aannemen. Het Duitsche volk, dat «"erlangend naar een vrede uitziet zal zijn invloed in den Rijks dag doen gevoelen. Nog laat het zich van boven af duwen en trappen, nog ziet het lijdelijk toe hoe in Prui sen -het directe geheime kiesrecht d-oor de con servatieve elementen eenvoudig wordt afge stemd, maar naarmate dé oorlogsjaren ver meerderen en hét gebrek steeds nijpender wordt, groeit in het volk -de weerzin tegen het annexionistische drijven en zullen conflicten niet uitblijven, wanneer de regeering bij het veranderen van het getij niet tijdig haar ba kens gaat verzetten. Dat op dit oogeftblik, nu het meer en meer duidelijk wordt, dat Duitschland den oorlog door de wapenen niet winnen kan, de an nexion isten een overwinning op de gematigde partijen behalen, geeft te den-ken. Wanneer werkelijk een Duitsche revolutie in de toekomst onafwendbaar is, zullen ge beurtenissen als deze den datum dezer volks beweging slechts kunnen vervroegen. Een telegram uit Berlijn meldt, dat vol gens de laatste berichten uit Moskou de Rus sische regeering omvangrijke maatregelen heeft getroffen ter bestrijding van de contra revolutionaire beweging, waarvan de moord op graaf von Mirbach de inleiding moest zijn. Trotzky en Lenin hebben de vorming van een permanenten krijgsraad verordend, bestaande uit den opperbevelhebber van de roode garde Moerawief als voorzitter en de volkscommissarissen Kobdozick en Blagon- zanof. De commissaris voor het militaire ditsrict Moskou waarschuwt -in een kennisgeving aan de bevolking voor anti-soviëtpropaganda, daar de regeeringstroepen ^nders bij het ge ringste teek-en van opstand, tegen de massa zullen optreden-. Het ziet er tot dusver niet naar uit of de soviëtregeermg binnen afzieabaren tijd ten val gebracht zal worden. i - i 9 ten zijn." „Gehangen -kan hij nóg worden!" ant woordde Jonker Tycho droog. „Maar in ieder geval zal hij zich nu toch vooreerst wel wach ten voor nieuwe schurkenstreken." „Denk dat niet, heer Jonker", zei Meester Laurids en schudde zijn wit hoofd nog na drukkelijker dan bij1 vorige gelegenheden. „Hij is als een giftige slang: als men hem midden- doorsnijdt, dan blijft hij nóg leven en zijn schadelijke stoffen spuwen-". Tycho Brahe nam zijn muts en zijn zwaard, die hij zoolang in 't kozijn gelegd had. Daar op ging hij naar Edele, die zich immers zoo ver mogelijk i-n 't vertrek teruggetrokken had, en reikte haar de hand, terwijl hij tot haar sprak: „God zij u genadig, juffrouw Edele! U kunt met een gerust hart wachten- op hèm, dien u liefhadc. Ik weet, dat hij u trouw bleef en dat hij aan u dacht, in zijn laatste uur." „U moogt hem niet storen," zei Edele met haar eentonige stem. „Hoort u wel dat hij boven in de kamer bezig is? Maar hij komt nog nietIk zal op hem wachten Den dag, voordat Tycho Brahe weer naar Hveen terugkeerde, was hij koninklijk gast Hij had zich onmiddellijk bij zijn aankomst in de stad op het slot aangemeld en zijne Majesteit had hem uitgenoodigd om deel te nemen aan den koninklijken maaltijd, die al tijd besloot met een vroolijk drinkgelag. Toen de heer Tycho, laat op den avond, opstond om afscheid te nemen, was de ko ning in de beste stemming: „Het komt ons voor, Tycho Brahe, dat je op weg bent een erge ketter te worden," sprak Zijn Genade spottend. „Want bij onze theologen heb je het verbruid. Er is het een- en ander tegen je ingebracht, dat waarlijk Toch blijft het op het oogenblil? in Moskou nog warm toe te gaan. De arestaties der arbeidersgedelegeerd-en te Moskou zijn, blijkens berichten in de Duit sche bladen, de aanleiding geweest tot het uitbreken van een opstand, welke een veel ernstig karakter draagt dan de straatge vechten. waarvan de eerste telegrammen mel ding maakten. Het Kremlin ward! dsor de volksmenigte bestormd. Verscheidene volkscommissarissen zijn ge arresteerd verdacht van verstandhouding tot de tegen-revolutionnairen. Ook de provincie moet zich tegen de Bolsjewiki verklaard hebben. Van de verschillende gevechtstereinen wei nig bijzonderheden. Een tegenaanval door de Duitschers ten zuiden van de Aisne ondernomen op de Fransche posities, -die zij veroverd hebben in de streek van de hoeve van Chavigny is mis lukt onder het Fransche vuur. Op de rest van het front verliep de dag kalm. Op het Balkanfront, in de streek gelegen tusschen de Davoli en- de Tomorica hebben de Franschen de hoogte bezet. Gevechten wer den geleverd vanaf Bofnia tot de streek tus schen Cafabecit en Maligjarperit. Op den linkervleugel der Franschen heb ben de Italiaansche troep-en, die hier met de Franschen samenwerken de hoogten van Ca va Devris bezet terwijl zij op den linkeroever van de Tomorica voortdringen. De Bulgaar- sche infanterie en artillerie hebben vrij groote activiteit aan den dag gelegd op het Macedo- nisch front in -het bijzonder in de Czema- bocht, waar ovorpostgroepen getracht heb ben in de Fransche linies door te dringen, doch een volkomen nederlaag en zware ver- liezen- geleden schijnen te hebben. KORTE BERICHTEN. Te Salzburg zijn de afgevaardigden en deskundigen voor de Duttsch-Oostenrijksch- Hortgaarschê economische onderhandelingen aangekomen. Duray, burgemeester van lxelles (voor stad van Brussel), president van den Raad van Brabant, is overleden. Als eerste toepassing van de splonnage- wet heeft de Spaansche ministerraad besloten de publicatie te verbieden van elk bericht be treffende de bewegingen der koopvaardijsche pen. In de Vereen. Staten is een Argentijn- sche missie aangekomen. De krijgsraad heeft het proces-Dowling uit het Ier sche complot ten einde gebracht. Het vonnis zal later worden bekend gemaakt. In N.O. Rusland is weer een nieuwe re publiek ontstaan. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLANDSCH GRONDGEBIED. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mede: In den namiddag van 30 Juni ji. te onge veer 3 uur 20 bewogen zich drie Duitsche en vijf achter hen volgende Britsche watervlieg tuigen in Oostelijke richting boven de terri toriale wateren bij Ameland. De vliegtuigen werden onder vuur genomen. bedenkelijk voor je kon wezen, als we je niet zoo goed' kenden- en zulk een onbe grensd vertrouwen' in je steldén." „En wat heeft men dan tegen mij inge bracht bil uw Majesteit?" Het gelaat van den koning werd opeens ernstig. „We willen dit prettig uur nu niet versto ren met onaangename zaken. Je bezit, als te voren, onze gunst, waarvan we je herhaalde lijk nieuwe bewijzen geven. Maar we willen je toch raden wat voorzichtig te zijn en niet iets te ondémemen wat ergernis wekken kan, Je moet weten, beste Tycho", de ko ning liet de stem dalen tot een vertrouwelijk gefluister. „dat we genoeg hebben van al die theologische strikvragen; onze beminde Saksische zwager, keurvorst Augustus, heeft ons een tijdlang 't vuur zoo na aan de sche nen gelegd, dat we onzen goeden Niels Hem- mingsen van zijn bediening als leeraar ont zetten moesten, wilden we zelf niet verdacht worden van ketterij Daarom zouden we gaarne zien, dat de mannen, die wij met on ze onderscheiding vereeren, zich streng aan het rechte geloof hielden." „Nu, uw Majesteit," Tycho Brahe leek wel wat geërgerd. „ik had niet verwacht, dat deze opgewekte bijeenkomst nog beslo ten zou worden met een dergelijke aanma ning. Maar nu uw Majesteit toch dit ernstig onderwerp aangeroerd heeft, zou ik wel graag in volle oprechtheid Mil en hooren, in welk opzicht ik misdreven heb?" „Ja, kijk eens; Tycho Brahe; wij gelooven niets dan goeds van je! Maar je moest toch zorgen, dat onze hooggeleerde theologen geen aanleiding vinden om je geloof te ver denken. Dit gaat ons ter harte, omdat we groote vriendschap voor je koesteren. Maar nu meer dan- genoeg daarvanWe zullen ons aiet bekommeren om die spitsvondigheden en De Britsche vliegtuigen- keerden ter hoog te van 't Friesche gat terug en bleven zich daarbij boven de Néderlandsche territoriale wateren bewegen waarop zij opnieuw onder vuur genomen werden. Op dienzelfd-en dag te 3 uur 30 namid dags werd door Hr. Ms. Rotterdam ter hoog te van het Noord-Oostgat (N. W. punt van Ameland) een Duïtsch vliegtuig beschoten, -dat zich komende uit Noordwestelijke richting over de Nederlantteche territoriale wateren in Noordoostelijke richting verwijderde. Op 1 Juli j.l. te ongeveer 10 uur voormid dags werd een Duitsch watervliegtuig waar genomen boven de haven van Cadzand, koer sende in Oost-Noordoostelijke richting. Het vliegtuig is aldaar gekeerd en weder in West-Zuidelijke richting verdwenen, nadat het, aangezien het geen noodseinen vertoon de, door de Nederlandsche afweermiddelen beschoten was. Hr. Ms. vertegenwoordigers te Berlijn en te Londen hebben opdracht ontvangen- res pectievelijk bij de Duitsche en Britsche - re geering te protesteeren tegen bovenbedoelde door Duitsche en Britsche strijdkrachten ge pleegde schendingen van het Nederlandsch rechtsgebied. HET SLACHTVERBOD. De minister van landbouw heeft de beschik king betreffende het slachtverbod nader nog in dier voege aangevuld, dat niet alleen het slachten -doch ook het doen slachten van rundvee, schapen, varkens en paarden verbo d-en is, zoodat thans de opdrachtgever van slachten, zooals voorheen, bij overtreding niet meer vrij uit gaat. DE KABINETSCRISIS. Naar wij vernemen, heeft de Koningin de heeren A. C. Visser van IJzendoom, Mar- chant en Troelstra in gehoor ontvangen. NEDERLANDSCH GEZANT IN AMERIKA. Naar verteld wordt, zal -de heer jhr. Lou don, minister van buitenlandsche zaken, bin nenkort worden benoemd tot Nederlandsch gezant te Washington. KLEIN VERLOF. De navolgende dienstplichtigen zullen op de hieronder genoemde data met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. I. op 28 September an.: de onderofficie ren, korporaals en minderen van de bereden wapens -der lichting 1913, die in October 1913 werden ingelijfd, alsmede zij, die, als paardenoppassers of paard-enverzorgers voor de, lichting 1914, bij de cavalerie werden in gelijfd in Maart 1914. II. Op 1 November a.s.: de onderofficieren, korporaals, en- minderen, van de militiellch- ting 1915, welke omstreeks 16 Juli 1915 werden ingelijfd bij de genie, bestemd1 voor telegrafist en telefonist. III. In het tijdperk van 8 tot en met 12 October an.: de onderofficieren, korporaals en manschappen van de lan-dstormjaarklasse 1915, welke omstreeks 24 Augustus 1915 werden ingelijfd bij de infanterie, de wiel rijders en de genie. Het vertrek van het onder III genoemde personeel, voor zoover het per spoor met ver lof gaat, moet gelijkelijk over de dagen van het aangegeven tijdvak verdeeld worden. INBESLAGNEMINGEN. Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat de Britsche regeering een order heeft uitge vaardigd tot inbeslagneming van boeken', sigaren-, labels, drukwerk, muziek en hars, in vasten vorm, geconsigneerd per s.s. Staveley- aan verschillende plaatsen m Ned. Oost-In- d-ië, boeken muziek en zaden per s.s. „Kil kenny", bestemd voor Ned. Oost-Indië; Rus sisch bindtouw, motoren, borstels, papier en grondstoffen voor de textielindustrie, per s.s. ons laten verstoren in onze goede stemming. Wat je ons' vanavond vertelde van je ver nuftig bedacht wereldstelsel en de belangrij ke aanteekeningen betreffende de planeet, zooals je ze nu ook op je grooten hemelbol hebt laten graveeren, dit alles heeft ten zeerste onze belangstelling gewekt, evenals wat je hebt geschreven naar aanleiding van de laatste komeet. Em laten we dan nog eens een beker leegen op je schoon Uranieborg, dat het steeds in bloei moge toenemen, ter eere van zijn eigen bewoners en van hét be minde vaderland!" Door dezen gullen wensch was de Jonker weer spoedig verzoend met het min-aange- name tusschenbedrijf, dat een oogenblik de stemming had dreigen te veretoren. Een la ter ging hij heen, want dienzelfden avond wilde hij nog terugreizen naar Hveen. Bij- het afscheid sprak cffe koning, met groote vriendelijkheid: „Wij icondigen u ons bezoek aan, dat zal plaats hebben, zoodra wij daartoe den tijd vinden; en 'bovendien willen we u in ver trouwen al zeggen, dat de Koningin1 zich eveneens voorneemt binnenkort Uranieborg te bezoeken. Dit zij u een teeken dat we u en uw kunst met onveranderde koninklijke vriendschap beschouwen en zoo zal het steeds blijven!" Zoodra Tycho Brahe het slot had verla ten, begaf hij zich op weg naar zijn schip, dat in de haven voor Slotsholn gemeerd lag. Hij moest voorzichtig voortschrijden, want het was duister en de geleerde édelman had zijn dienaar aan boord gelaten en had zich ook niet voorzien van een lantaarn die men andere gewoonlijk bij zich droeg, zoodra de duisternis was ingevallen. Behouden en wel had hij den wal al bereikt en wilde juist de aan legplank overgaan, die naar het vaartuig voerde, maar hier stootte hij met den voet „Morvada" voor Nederland bestemd; brief kaarten op het s.s. „Mercurius" naar New York; muziek per s.s. „Ragnvald Jlarl" naar China; zijde per s.s. „Metajama" naar Noor wegen; kant per s.s. „Maryjebone" naar Co lumbia; leder, monsters zink-oxyde per sa. „Adriatic" naar Amsterdam en Zwedenzeep per sa. „Melita" naar Duitschland; georoog- de kruiden per s.s. „Normania" naar Neder land; zilver- en gouddraad voor versierselen naar IJsland; muziek, postzegels^ boeken,, foto's naar verschillende adressen in Noor wegen, Britèch Guinea, Malakka, Peru en Ned. Oost-Indië. DE KENNEMERLAND. Het sa. Kennemerland, hetwelk op reis van Buenos-Aires naar Amsterdam, met een la ding ma-is en stukgoed in November van het vorig jaar te Sint Vincent dóór de Portu- geesche regeering werd vastgehouden, is, zoo als wij reeds in een deel van onze vorige op laag mededeelden, gistermorgen te IJmuidea aangekomen. Na een-ige maanden- in genoem de haven te zijn vastgehouden, werd een- ge deelte der lading mais er uitgenomen, waar na het s.s. de reis via Halifax kon voortzetten. Van de Britsche regeering kreeg men daarna toestemming de reis naar Nederland te aan vaarden; de overtocht had zonder incidenten plaats. DE KAMERVERKIEZING. De Nieuwe Crt. geeft een opgave van da candidaten. die bij voorziening in tusschen- tijdsche vacatures in aanmerking komen. Hiervoor heeft het Centraal Stembureau ten aanzien van iedere lijst de daarop voorko mende candidaten gerangschikt. Onderstaande lijst geeft dus aan naast da gekozen- kandidaten- van elke lijst, de z.a. plaatsvervangers die bij een tusschentijdscne vacature ontstaan door het uitvallen van een der Kamerleden op de betrokken lijst geko zen, in de Kamer zullen komen. De name» van eventueele opvolgers zijn tusschen haak jes geplaatst achter die van de gekozenen. Neutrale partij. H. ter Hall (G. H. Koopman). Christel. Sociale partij. Mr. dr. A. R. v. d. Laer J. van Dorp). A. Staalman (G. JI. Bokhorst]. Bond van Christen Socialisten. J W. Kruyt (Mevr. A. Tja-den—v. d. Vlies). Verbond Democratiseering Weermacht. W. Wijk (W. Klooster). R.-Katholieken. 1Mr. A. baron van Wijnbergen, Mr. J. R. H. van Scihaik, Mr. J. B. L. C. C. de Wycker- sl-ooth, P. J. J. Haazevoet, O. Boffen, (M. van Voorst tot Voorst). 2) Mr. M. J. C. M. Kolkman, H. Stul». meyer, mr. d-r. D. A. P, N. Kooien, C. 1. Kuiper, (1. H. M. Balvers. 2. W. J. M. Brantjes v. Rijn). 3). Mr. J. B. Bomana, C. L. van de Bilt, Mr. Paul, J. Revmer, (A. B. Michielsen). 4). A. H. J. Engols, A. C. A. v. Vuuis», (H. C. L. E. Berger). 5). Mr. J. A. Loeff, A. N, Flesken®, J. J. Wintermans, Dr. L. Deckers, Mr. I. A. Swa- ne, (1. Mr. A O. F. v. Sasse v. Ysseff, 7. mr. J. v. Best). 6). W. H. Bogaardt, Mr. dr. A. van Rycke- vorsel, A. H. A. Artz, W. J. T. Juten-, (1. J. v. Rijsewijk, 2. G. M. Kustere). 7). Ji. B. van Dijk, (J. G. C. Vriens). 8). P. F. Fruytier, (f. J. L. M. v. Wa»- berghe) 9). Mgr. prof. dr. W. H. Nolens, M. C. E. Bongaerts, Mr. dr. H. van Groenendael, Henri Hermans, J. Poels, (1. J. H. J. Bec kers, 2. J. M. J. Schaepkens v. Riemst). V rij zinnig-democra ten. 1). Mr. H. P. Marchant, (L. Ackens). tegen iets, dat ineengerold op de plank lag: iets doods of iets levends, dat kon hij zoo op het eerste gevoel niet uitmaken. Heer Tycho boog zich voorover en met de vingert greep hij nu in een massa haar, die dus wd een mensch moest toebehooren en tegelijker tijd hief de eigenaar van dat lokkige hoofd een rond gezicht naar hem op, met een paar groote, half-,slaapdronkcn oogen, „Wie ben je, beste kerel?" vroeg de Joac ker. De onbekende, die zich zoo'n min-gemak kelijke rustplaats gekozen had, stond opt maar nu bleek, dat het een dwerg was, want zijn heele lichaam kon niet veel grooter ge noemd worden dan zijn hoofd. „Wie ben je, vroeg ik? En hoe héb je je hier zoo te slapen gelégd?" De kleine man sperde de oogen open ea hij zag er nu snugger genoeg uit. ..Ik ben Jep en u is ae jonker," antwoord de hij. „Dit laatste is zeer juist Maar dat je Jep bent, daar word ik niet veel wijzer door. Heb je mij een boodschap te brengen?" Geen boodschap, Jonker, herhaalde de dwerg kortweg. „Jep wil met u terug zeilen met uw verlof" En hoe begeef je je dan zoo naar Uranfe- berg?" „Genadige Jonker," zei het dwergje ea blijkbaar deed hij zijn uiterste best, om zijn zinnen tot een duidelijk geheel te vormen, „ik ben nar geweest van Heer Erik; heb hem trouw gediend; Heer Erik luistert naar boozen praat. Reymer Bar, genaamd Ureus, een groote spitsboef, liegt hem dien voor. Heer Erik heeft Meester Ursus meege nomen, maar Jep liet hij achterIk mag naar mijn fortuin zoeken, huilen en hon ger lijden; het hart breekt mij." Wordt vervolgd. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1