DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I; strijd ii in liltei Eirapi. So. 162 ÜH8 Beroepskeuze. I üoufterd twinstiKste Jaarxan^ INonntsfli&ntssrlix bli Ytorillliitillig u. 3 maanden 11.85, fr. p. nost 11.90. Bewijsnummers 5 et. A(MB«tlfitrl|ï 15 et. p. refel. friiM'fl l9»nr* itt n'Mtsriimte Br. Ir. N.?. Beeb en Handelsdinkkerlj Berms. Coster h Ik Voorilem C 3, Tei.3. ZATERDAG Ï3JIJLI. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is juist in dezen tijd van het jaar, dat vele ouders zich afvragen welk beroep voor hun jongen het meest geschikt moet worden geacht. Het gymnasium én de H. B. S. laten tien tallen afgestudeerde leerlingen los en stellen anderzijds hun onderwijs beschikbaar voor leerlingen van lagere, U. L. O. of M. U. L. O. scholen, die grondiger kennis willen bezitten dan het leerplan van deze scholen 'hen'verschaffen kan. De ouders van al deze leerlingen moeten zich min of meer een levensrichting voor hun kinderen gedacht hebben, zij kennen den aanleg van die kinderen, zij weten over wel ke financieele middelen zij de beschikking hebben en kunnen op die grondslagen voort bouwend een bepaald doel voor oogen hou den. En nu is er tweeërlei opmerkelijks. Ten eerste, dat het bezoeken van verschil lende onderwijsinrichtingen door de grootc verscheidenheid daarvan en de betrekkelijk geringe studiegelden- zeer vergwaidedykt wordt, waardoor de wetenschap meer alge meen bezit wordt dan vroeger. Ten tweede dat er langzamerhand', juist ook al door de gemakkelijke verkrijgbaar stelling van onderwijs, een zekere afkeer is ontstaan voor handenarbeid. Iedere vader neemt zich vast voor, zoo het maar eenigszins kan, zijn jongen meer te la ten worden dan hij 'zelf is en juist dit heeft veel voor, maar ook veel tegen. Het heeft dit voor, dat over het algemeen een volgend geslacht wat intellectueele ont wikkeling betreft, telkens weer hooger zal staan dan het vorige. Maar h,et heeft dit tegen, dat er langza- merhand op handenarbeid min of meer min achtend wordt neergezien, dat er een leger van kantoorklerkjes gekweekt wordt, die zich voor de blauwe werkmanskiel te goed achten, maar die als werkman oneindig meer zouden presteeren dan als onbeteekenend klerkje op een kantoor zonder vooruitzich ten. Het leger kantoorbediendetjes, het leger van aankomende jongens, dit zich schamen voor een pet en onder den hoed niet thuis behooren, wordt telken "jare grooter. En naarmate dit leger grooter wordt, stijgt het aantal der ontevredenen, die, door onderlinge concurrentie op een betrekkelijk klein salaris aangewezen, in hun eentoni- gen arbeid geen voldoening vinden. De duizende kantoorbediendetjes, waar van talrijke scholen er jaarlijks steeds meer afleveren, de zeer talrijke daaronder die de energie missen zich verder op hun gebied te bekwamen, zij zullen, door concurrentie ge dwongen, een of andere acte of diploma zien te behalen, maar zich daarna geduldig als tweede of derde klerk laten inlijven en al heel spoedig gaan behooren tot de groote categorie van kleine burgertjes, die in den dagelijkschen strijd om het bestaan de zwaarste slagen te verduren hebben. Want ten slotte zijn zij toch kantoorhee- ren en stelt deze superioriteit hen dè ver plichting een ander leven1 dan de uit hun kringen voortgekomen arbeiders te leiden. Nu willen wij allerminst geringschattend over de beteeken is en den werkkring van den kantoorbediende spreken, want wij zijn er van overtuigd, dat tot deze groep, die vo gel* van zeer diverse pluimage herbergt, ook mannen behooren, die door kennis en ener gie een verantwoordelijke en goed gesalari eerde betrekking wisten te verkrijgen. Maar in verhouding tot het groote recru- tenleger waarvan er door ontelbare cursusi- sen telkens weer honderden gedrild en kan toor-klaar worden afgeleverd, is hun aantal uiterst gering. Juist de grootte van het aanbod' heeft de bestaansvoorwaarden op vele kantoren- on voldoende gemaakt. En waar nu dezer dagen de lagere en M. U. L. O. scholen hun leerlingen uit de hoogste klasse afleveren en vele ouders zich afvragen waar de jongens nu naar toe moe ten, komt het ons niet ondienstig voor hen het volgende eens even terdege onder de oogen te brengen. Menige werkman, die zich min of meer voor zijn blauwe kiel geneert, verlangt voor zijn zoon iets beters en besteedt zijn laatste geld om den jongen te laten leeren. Dat is loffelijk, maar juist daardoor dreigt het gevaar, dat de maatschappij verrijkt wordt met een jongmensch met en slap boordje om en een hoed op, die zich gewelr dig voelt omdat hij voor vaders laatste cen ten een cursus gevolgd heeft en die als klerk je jaren lang op een hongerlijdersalaris blijft saan, omdat zijn capaciteiten hem niet op den voorgrond doen treden. Hij ziet al heel spoedig hooghartig op zijn vader en zijn geheele familie neer, maar hij komt weldra tot de overtuiging, dat een werltman, die zijn vak goed verstaat, taset gezocht is en beter betaald wordt dan een kantoorbediende die niet uitblinkt. Hoe vele jongens zijn op de kantoorkruk verongelukt, die in de fabriek flinke vaklie den zouden geworden zijn! v En vooral nu tracht men het vakonderwijs te verbeteren, juist nu heeft dit meer dan ooit den steun van Rijk, Provincie en Gemeente Een goed werkman, een man die zijn vak theoretisch en practisch kent, is meer waard dan drie jongste bedienden op een kantoor zonder vooruitzichten. Laat menigeen dit thans bedenken en niet zijn kinderen de slachtoffers van misplaatste familietrots doen worden. Ziet men in een jongen een buitengewoon schrandere knaap. longen dte als 't ware spelenderwijs de leerstof tot rich neemt, zoo dat men verwachten kap, dat hij zijn eigen weg zal vinden, dan zou het zeker te betreu ren zijn als niet alle middelen weiden aan gewend om hem zoo ruim mogelijk van han delsscholen en cursussen te laten profitee red - i Én dezelfde weg staat open voor hen, die over zulke geldmiddelen beschikken, dat er voor hen te een of anderer tijd in de han delswereld wel wat goeds zal zijn te be machtigen. Maar de werkman die zijn zoon van school thuis krijgt, die geen middelen bezit hem ook zonder routine eü geschiktheid een behoorlijk kantoorbaantje te bezorgen, dite werkman zal zich met ter zijde stelling van zijn familietrots, allereerst hebben af te vra gen: bezit mijn zoon zulke capaciteiten, zoo veel energie, dat hij zich als „mijnheer" een behoorlijk bestaan kan verzekeren? En wanneer dit niet het geval is, wanneer de jongen een gewone jongen is, die bij zijn intrede in de kantoorwereld het recrutenle- ger slechts zou vergrooten die het in dit kan- toorleger nooit verder dan' tot korporaal of sergeant zou brengen, dan spare hij zijn geld voor cursussen of scholen en late den jongen worden wat hij zelf is, een werkman', die zich voor zijn vak niet -schaamt en die door handigheid en routine een beter salaris kan verdienep dan menige „mijnheer" van de kantoorkruk, die zich mijlen ver boven hem verheven waant. En wat wij hier boven voor den werkman schreven, geldt ten slotte voor elke categorie van vaders en moeders. Want in alle standen wil men uit zijn kin deren iets „beters" zien groeien dan men zelf was. Wanneer men zelf slechts de lagere school doorliep, acht men voor zijn zoon de mid delbare nooozakelijk en had men zelf de middelbare doorloopen, dan moet de zoon voor dokter of advocaat studeeren. Er is ook hier weer niets tegen-, want wij moeten het toejuichen dat van de gelegen heid om onderwijs te ontvangen, zoo ruim mogelijk geprofiteerd wordt. Maar ook hier weer hoede men zich om in zijn uil een valk te zien, ook hier weer vrage men zich van te voren af; is mijn zoon voor studie geschikt en bezit ik de noodige middelen om desnoods, wanneer hij misluk ken mocht, hem toch een goede positie te verzekeren? En warm eer dit niet het geval is, spare men geld en moeite en voorkome daardoor de teleurstelling die na een onpractische be roepskeuze niet zal kunnen uitblijven. De wereld heeft meer aan een goeden op zichter dan aan een slechten ingenieur en de jongens, over wiens lot thans beschikt wordt, zullen in later jaren, als zij een zelf standige plaats in de maatschappij hebben, ingenomen, hun ouders slechts dankbaar kunnen zijn wanneer deze hen bewaard heb ben voor een leven dat door onvoldaanheid over eigen werk slechts het verdriet van te leurgestelde verwachtingen kan brengen, zijn daden de juiste man zal blijken te zij»? De Deutsche Tageszei+ung wijst er op, dat de rijkskanselier er den nadruk op legde, dat hij voor de politiek van het rijk verantwoor delijk is en dat zijn politiek dezelfde blijft als tot dusver. De Nordd. Allg. Zeitung is van meening, dat de wijze waarop Von Hertliog voor de rijksregeering en voor de opperste legerlei ding zijn bereidwilligheid toonde om in te gaan op een ernstig gemeend vredesinitiatief, maar niet op praatjes en slimmigheidjes, overal in het volk instemming zal vinden. Inmiddels heeft de centrale commissie van den Rijksdag de bespreking van den politie- ken toestand voortgezet De nationaal-liberaal Streseman deelde mede, dat zijn partijgenooten met Von Kühl- mann's politiek bij den vrede in het Oosten in hoofdzaak ingestemd hebben, doch dat de vredesverdragen- met Roemenië zijn vrienden minder hebben bevredigd. Volgens -dezen af gevaardigde bleek uit de jongste redevoe ring van den- minister, dat deze geen kijk had' op de uitwerking zijner woorden, wat bij een staatsman niet mag voorkomen. Hij ven- klaarde ten slotte dat de rijkskanselier het met de partijen besproken program op loyale wijze heeft uitgevoerd. Deze afgevaardigde noemde het noodza kelijk in het Duitsche zoowel als in het Rus sische belang dat een economisch handelsver keer tusschen Duitschland en Rusland her vat wordt en bepleitte eveneens het op vriendschappelijke wijze invloed op den Turkschen bondgenoot uitoefenen in ver band met den opmarsoh in' den Kaukasus, die de grens, welke te Brest Litofsk is vast gesteld, reeds overschreden heeft. De rijkskanselier herhaalde vervolgens zijne denkbeelden over de bedoelingen der rijkspolitiek in het Oosten en Westen en riep aller medewerking in om in het binnenland een gesloten, eensgezind front te vinden, zoodaf men den moeilijken oorlogstijd tot het eervolle einde zal kunnen doorstaan. De afgevaardigde Warmuth van de Ehiit- sche fractie bedankte den rijkskanselier dat hij door de keuze van den vorm waarin de persoonswisseling heeft praats gehad, bewe gen heeft, dat hij de oude stelling huldigt, dat de Keizer vrij van parlementaire bemoeiing het recht van ontslag en van benoeming heeft. Een ander geluid liet natuurlijk de onaf hankelijke socialist Ledebour het enfant-ter- rible van den Rijksdag hooren. Het onderwerpen van alle volken, die met ons in oorlog zijn, zeide hij, is niet moge lijk. Voor het sluiten van den vrede moeten er aan beide zijden duidelijke vredesdoelein den worden opgesteld en bekend gemaakt. Indien Duitschland' op dit punt volkomen duidelijk zou zijn, zouden de volken der en- tente-staten hun regeeringen tot den .vrede dwingen en zouden zij, niet meer verder in den oorlog kunnen worden gedreven. De hoofdcommissie uit den Rijksdag heeft ten slotte de aanvullingsbegroóting nopens een crediet van 15 milliard mark aangeno men. Slechts de onafhankelijke socialisten stemden tegen en de Polen onthielden zich. Daarmede is het gevaar, dat de regeerinj; van de zijde der ontevreden Rijksdagafge vaardigden dreigde, voor het oogenbltk af gewend. gië vriendschappelijk? bétrekkiijgen te onder houden. Of die vriendschap van de zijde der Belgen wel heel groot zal zijn durven wij met het oog op de gebeurtenissen in een viertal oorlogsja ren, ernstig te betwijfelen. Van het gevechtsterrein weinig niaaws van leteekenis. Het Fransche communiqué meldt, dat de "ranschen hun vorderingen ten N. van Chaxigny en ten O. van Faverojles hebben uitgebreid. Zij bezetten het dorp Longpont en de hoeve van Javage. Het avond-communiqué vermeldt een Franschen aanval over 'n groot front van' 5 K.M. tusschen Gastel en N. van Mailly-Raineval, waarbij bet doip Gastel *n de hoeve Andhin vemneester-d werden. De Fransche vooruitgang bereikte op sommige punten een diepte van 2 K.M. In de Duitsche pers wordt nog heel wat nagepraat over de verwisseling van Von Kühlmann door Von Hiintze. De Germania meent, dat na de verklaring van den rijkskanselier de toestand aldus te karakteriseeren is, dat met inbegrip van de sociaal-democratische meerderheid de wensch bestaat, dat de staatssecretaris door Een bijzondere verklaring heeft de rijks kanselier inzake het Belgische vraagstuk af gelegd. Wat België betreft, heeft graaf Von Hert ling gezegd, beteekemt de bezetting en het te genwoordig bezit alleen, dat wij een vuist- pan'd voor de komende onderhandelingen hebben. Hierin ligt opgesloten, dat men hetgeen men als pand in handen heeft niet behouden' wil wanneer de besprekingen een gunstig verloop hebben. Wij zijn niet voornemens Bel gië onder eenigen anderen- vorm te behouden wij wenschen, dat het na den oorlog weer op gestane België als zelfstandige staat aan niemand als persoon onderworpen zal zijn en met ons i!n goede vriendschappelijke be trekkingen zal leven. Dat is het standpunt dat ik ten opzichte der Belgische kwestie van den beginne af innam en ook thans nog in neem. Duitschland wil België dus als ruilobject gebruiken en hoopt na het sluiten van den vrede met het opnieuw zelfstandige Bel- Braiteulaml. burg: De herkregen vrijheid en zelfstandig- radschap van het Duitsche rijk KORTE BERICHTEN. In het Hongaarsche Huis van Afge vaardigden gaf minister-president Wekerlé nadere verklaring omtrent dc beteekenis van dm met Duitschland gestolen economisch en bond. De Roemeensche Kamer keurde een mo tie goed, strekkende tot het indienen van een aanklacht tegen de vroegere regeering. Aan Berlingske Tidende wordt uit Stockholm getiteld, dat een koopman, die de zer dagen uit Bern teruggekomen is, vertélt, dat de Tsaar nog in leven is. Het gerucht van zijn vermoording zou waarschijnlijk daar door ontstaan zijn, dat er een bom tegen het Tuis van den Tsaar is geworpen. De Tsaar zou ongedeeld- gebleven, maar zijn zoon ge>- dood zijn. De Duitsche regfeering#heeft den onaf- ïankelijken socialisten Ledeboer en Haase de paspoorten geweigerd voor een socialistische conferentie te Stockholm. Hindenburg en Ludendorff hebben het grootkruis van het Finsche vrijtuldskruls ont vangen. In zijn telegram om te bedanken aan den Finschen gezant te Bellijn zegt Hinden- -g: De herki heid en de vriei zullen Finland' tot hooger bloei brengen én het tot zegen strekken. Het Russisch-Turksche vredesverdrag van Brest Litovsk en' het aanvullingsverdrag zijn te Berlijn tusschen den Turkschen gezant ldaar en Joffre geratificeerd. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing de wet aangenomen, waarhij het departement van binnenlandsche zaken de bevoegdheid krijgt naturalisatie-certificaten in te trekken in gevallen van plichtverzaking tegenover het land, ernstige crimineele vergrijpen en in ge vallen, waarin het certifisaat door fraude verkregen is. of waarin de houder iemaiTd van erkend slecht gedrag is. De wet verleent tevens aan het departement van binnenland sche zaken' de bevoegdheid alle certificaten te berzi» reikt. Uit Kief wordt aan het Hamb. Fremr denblatt gemeld dat Tsjitsjerin Japan con cessies zal aanbieden om interventie te ver mijden. De Times meldt, dat feitelijk overal in oei voor staat. is aan handen, zullen "stappen worden genomen dat er niets van den praChtigen oogst zal verloren gaan. Volgens een bericht uit Stockholm werd op het Russische Sovjetcongres met groote meerderheid van stemmen de politiek van den raad te Moskou goedgekeurd. Het Berl. Tagebl. verneemt uit Kief. dat er tusschen Fintand en Rusland te Reval over vrede zal worden onderhandeld. Massingham ontkent in de Natten, dat er een toenadering tusschen Lloyd Oeorge en Asquith is tot stand' gekomen. Een intieme Volgens een Wolfftelegram uit Boeka rest heeft de ministerraad besloten het Jood sche vraagstuk op ruime basis op te lossen. Volgens de Voss. Ztg. heeft ten huize van Von Payer een gedachtenwisseling van Rijksdagleden met Von Hintze plaats gehad. >eg< herzien, die er sedert den oorlog zijn uitge- Qroot-Briitanni'é de oogst er go Niettegenstaande er een tekort i- vriend van den eerste-ininister, zoo schrijft hij, heeft getracht de toenadering tot stand te brengen, maar de vervreemding was te groot. Reuter verneemt, dat entente-troepen de Moermanskust verdedigen. Nieuwe troepen worden uitgezonden De-troepen der entente werken samen met de plaatselijke bevolking. Het Hof van Cassatie heeft het hooger beroep van de veroordeelden in de zaak der Bonnet Rouge verworpen. Duitsdie duikbooten hebben in het Ka naal onlangs weer vier bewapende stoom schepen, van tezamen 20.000 ton br., in den grond geboord. Het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington ontving bericht, dat de consul te Tabris veilig te Teheran is aangeko men mèt een aantal Europeanen en Amerika nen. De bladen melden, dat de koning en de koningin der Belgen uit Londen te Havre zijn teruggekeerd. Ook pp den terugweg heb ben zij per watervliegtuig den overtocht over het Kanaal gedaan. Het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden heeft bet wetsontwerp betreffende de kiesrechthervorming aangenomen als basis voor gedetailleerde behandeling. De Duitsche rijkskanselier is weer naar het groote hoofdkwartier vertrokken Volgens den Matin rukken benden onder Tsjernof op naar Moskou. De Spaansche ziekte verspreidt zich over Zwitserland en ook over België. De eerste Zweedsche handelsmis is te Göteborg geopend. VEEVOEDER. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat veevoederartikelen, welke in Juli worden toegewezen, tegen de volgende prijzen door de regeering zullen worden afgeleverd (alles per 100 K.G.): Haver 22; lijnzaad-, koolzaad-, blauw maanzaad- en geel moserdzaadkoeken 35; kanariezaad, voerboonen, voererwten, erw- tenpiksel en boonenpiksel 26maïs 22. Deze artikelen moeten door de r-egeeringw comniissarissen worden geleverd boordvrij voor de opslagplaatsen, exclusief zak. Zemelen, grint, gries, zoowel gemengd als ongemengd, haverafval, gerstafval 15; re- geeringsvoermeel 22; schilvers van lijn zaad-, koolzaad-, blauw maanzaad- en geel mosterdzaadkoeken, geen mosterdzaadkoek- meel 35. Deze artikelen moeten worden geleverd boord- of spoorvrij plaats van aflevering netto gewicht, gezakt onder koopersverplich ting, tegelijkertijd voor eiken af te leveren zak een leegen zak, ongeschonden, van goe de hoedanigheid en van voldoende groote om 50 K.G. afvalproducten te kunnen bevat ten, af te geven, een en ander ter uitsluitends beoordeeling van den afleverenden rege» ringscommissaris of fabrikant DE „KONINGIN-REGENTES." (Officieel.) Na het bekend worden van hei ongeval aan het ara. „Koningin Regentes" overkomen tijdens den overtocht van Enge land naar Nederland op 6 Juni J.I., werd door het Departement van Marine een sleep»- boot ingehuurd om te trachten de plaats van het wrak te vinden, daar uit de getuigenver- hooren, door de marine-autoriteiten afgeno men, de overtuiging werd gevestigd dat het schip door een torpedo werd getroffen, zoo mogelijk een onderzoek naar de herkomst daarvan in te stellen. De leiding werd opge dragen aan een Nederlandsch zeeofficier, ter wijl vergunning was verleend dat bij het on derzoek een Bntsch en Duitsch zeeofficier te genwoordig zouden zijn. Na het aan boord nemen van bekwame duikers en duikermateri aal en verdere uitrusting, en na den 24sten Juni bericht te hebben ontvangen' dat de Duitsche Regeering voor de veiligheid' van het schip kon inslaan, vertrok hot naar zee. maar werd door stormweer geruimen tija opgehouden en zelfs genoodzaakt terug t« keeren. Den 30sten Juni bij fraai weder vertrok de sleepboot wederom naar de vermoedelijke plaats des onheils, ntoar kon, niettegenstaan de een uitgebreid onderzoek, geen spoor van het wrak vinden. Van verdere pogingen, welke nog zouden kunnen worden' ingesteld, is afgezien in ver band met de omvangrijke tijdroovende en kostbare maatregelen, welke daarmede ge paard zouden gaan en de zeer geringe kan» om thans nog op het wrak, indien het gevon den werd, overtuigingsstukken' te zullen vin den, waardoor -de herkomst van de torpedo zou kunnen worden vastgesteld. HANEN EN HENNEN. Van 22 Juli tot 15 Sept. ara. zal het vervoe ren en afleveren voor binnenlandsch verbruik van oude hennen en oude hanen zijn tocg staan. Het vervoer van jonge hennen bli; verboden. Het invriezen of doen invriezen van oude hennen en oude hanen is verboden en, de daarvoor door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Eiervereeniging en de Pluimveo- vereeniging reeds uitgereikte vergunningen zullen niet meer van kracht zijn. Door voornoemde Rijkscommissie zal aan hen, die daarvoor door haar worden aange wezen, gelegenheid worden gegeven oude hennen In geslachten toestand volgens nader door die commissie vast te stellen voorschrif ten aan het Rijk te Weren tegen een nader te bepalen prijs per K.G. franco vriesinrichting of daarmede gelijkstaande inrichting, inclu sief emballage. EEN SCHADELOOSSTELLING Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, heeft de Duitsche regeering aan de we duwe van een Nederlander, die Bij gelegen heid der torpedeering van het s.s. „Sussex" om 't leven is gekomen, 'n schadeloosstelling toegekend. Nadat de Duitsche regeering zich in beginsel tot zulk een schadevergoeding be reid verklaarde, is het bedrag der uitkeering vastgesteld door twee gedelegeerden der bei de regeeringen, als hoedanig vanDuitsche zij de was aangewezen Doctor Greve, directeur der Norddeutsche Lloyd' te Bremen-, en van- Nederlandsche zijde de heer v. Noest, voorzit ter van het bestuur der rijksverzekeringsbank. EEN NEDERLANDSCH WITBOEK INZAKE HET OONVOOL Van Nederlandsche zijde is puoliceering door middel van een Witboek te verwachten van de door onze regeering met Engeland gevoerde briefwisseling ter zake de uitzen ding van het convooi naar Nederlandsch- Indië. DE RUNDVLEESCHDTSTRIBUTIE. De driehoek-correspondent van de Tel. deelt aan zijn blad mede: 0 i I

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1