DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m. 163 ilenfard m twmstigste Jaargang D© strijd iia ea bititea Earopa. Tycho Brahe „Alcmaria", voor Officieren en Heerrijders sluiten WOENSDAGAVOND 10 uur bjj den heer W. GL V ISSER, Dekema State, alhier. 1918 FEUILLETON. tMiMtatsirfli bd Tsorntthetalliig n. 3 maandeï f1.GS.fr. j. post 11.9(1. BmrNHMMn S et. Nit-ertenilerti 15 cl. o. recti. eee;e<« te'"»» m itanntM* 8i.li. NX ioek on BsjSflioroktonl fioms. Coitsr J Vmnm C 9. Iel. 3. MAANDAG 15 JULI Buiten]ami. ZONDAG 21 JULI, op het terrein v.d. Kennemenportclob op 21 orXTXjI Bin aanland. De bekende Britsche arbeidersleider Hen derson, die als minister steeds een eigen standpunt heeft ingenomen, heeft Zaterdag te Northampton een rede over de oorlogs doeleinden gehouden. De In ter-geallieerde Arbeidersconferentie had een memorandum over die doeleinden opgesteld, waarop thans een vijftal antwoor den waren binnen gekomen. De Bulgaarsche socialisten aanvaardden, met voorbehoud van enkele kleinigheden be treffende Macedonië, feitelijk alle punten en de Hongaarsche arbeiders hadden bij het Stockholmsche comité een politieke verkla ring ingediend, die zeer veel met het„memo- randum overeenkam. Zij aanvaardden als grondslag voor de besprekingen het schema van een federaal stelsel voor Oostenrijk- Hongarije en keurden een federatie Van de Balkan-staten goed. Zij wraakten de verdra gen van Brest-Litofsk en Boekarest en waren van meaning, dat de kwesties van Elzas-Lo- tharingen, Italië, Polen cn Turkije e;: Je ko loniale vraagstukken rr ester. o. gel -si wor den in overeenstemming met de wcnschen der betrokken yolken. De Duitsche minderheidssocialisten gin gen met het memorandum der intergeallieer- de arbeiders vrijwel accoord en de meerder heidssocialisten hadden getracht door be middeling van Troelstra hun antwoord te sturen. Zooals bekend, is dit door het weigeren van een- pas aan Troelstra belet, maar Hen derson deelde mede, dat desondanks een sa menvatting van het antwoord was ontvan gen. De Duitsche meerderheidssocialisten ver klaarden zich bereid om deel - te nemen aan eene internationale bespreking op de basis der voorstellen der neutrale socialisten te Stockholm. Volgens Henderson scheen het uit inge komen inlichtingen duidelijk, dat zij feitelijk alle algemeene beginselen van het memoran dum der inter-geallieerden aanvaarden en zelfs bereid zijn er over te praten wie de verantwoordelijkheid voor den oorlog draagt en over de Elzas-Lotharingsche kwestie, omtrent welke laatste zij gelooven, dat een vriendschappelijke schikking moge lijk is. De Duitsche meerderheidssocialisten stem men in met de noodzakelijkheid van het vol ledig herstel van België's onafhankelijkheid en zij houden den volkenbond voor noodza kelijk. Henderson was van oordeel, dat die an- woorden het houden van eene internationale conferentie rechtvaardigen. In den loop zijner rede bracht Henderson eveneens de jongste rede van den rijkskan selier ter sprake. Hij meende, dat in veel van dit gepraat over een vrede door overeenstemming werd nagelaten te erkennen, dat een verzoening^ vrede op vitale beginselen moet berusten, waaromtrent geen compromis mogelijk is. Henderson- verlangde geen vrede door Romin L.'t hei V#» nmw, jkw* Iwi Deumclt van VFM-fBLlfl Bij dezen brief verleende de Koning Ty cho- Brahe tevens het recht, om zijn geschrif ten in Schotland te laten uitgeven en tegelijk daarmee waren hem twee prachtige Engel- sche doggen gezonden. Die en een paar La- tij nsche verzen, die de Koning eigenhandig uitgeschreven had, waren al, wat de geleerde slotheer als zijn verlangen te kennen gegeven had, toen de Koning, bij zijn -afscheid van Uranieborg, hem verzekerde, dat hij alles vragen kon, wat hij maar wenschte. Jonker Tycho bewaarde voorzichtig het schrijven en dacht met voldoening terug aan den dag, toen de jonge, geleerde Koning zijn gast was geweest. Hij had verscheidene van dergelijke onvergetelijke herinneringen en daar rekende hij ook inzonderheid toe, enkele dagen in den zomer van het jaar '86, toen tegelijkertijd Koningin Sophie en zijn voor malige hofmeester, de geleerde geschied schrijver Anders Sörensen Vedel, Uranieborg hadden bezocht. Door een onweer had de Ko ningin ongeveer drie dagen op Hvssen moeten blijven eir Jonker Tycho had die gelegenheid gebruikt, om de Vorstin te vertellen van de Heldenliederen, die Meester Sörensen Vedel juist bezig was op te teekenen. Bij het af scheid, op 29 Juni, had de Koningin haar lijfspreuk: „God verlaat de zijnen niet", in een nis in de zomerkamer geschreven. En twee maanden later hervatte haar Vorstelijke overeenkomst, naar het model van dta vrede van Brest-Litofsk. Hij wees er met voldoening op, dat men zelfs in de vijandelijke landen begon in te zien, dat het militairisme onvoordeelig was. De aanwijzingen omtrent de ontwaking on der de bevolkingen in de centrale landen werden met vreugde begroet. Volgens Hen derson was de wijziging in de houding der arbeiders veel directer dan algemeen beseft werd. Hij geloofde, dat een internationaal congres aan de volken der centrale rijken zou bewijzen' hoe zij door hun regeerders wa ren om den tuin geleid en bedrogen Wanneer de antwoorden v/erlcelijk zon zijn als Henderson ze heeft medegedeeld, zou het houden van een internationale con ferentie zeer zeker gerechtvaardigd zijn. Elk contact dat tusschen volksgroepen der oorlogvoerende mogendheden verkregen kan worden, moet leiden tot een elkander beter begrijpen, waaruit ten slotte wederzijd- sche waardeer in g voor -'kan der- goede ei genschappen kan voortkomen De Roemeeasche Kamer zal weldra het voorstel behandelen om de regeering, die Roemehië in dezen oorlog heeft gewikkeld, in staat van beschuldiging te stellen-. De beschuldiging is p. a. gericht tegen den voormaligen minister-president Bratianu en den> toenmaligen vice-president Take Jo- nescu, die, zooals wij reeds mededeelden, het geraden heeft geacht naar Engeland te ver dwijnen, om daar te verkondigen, hoe de Roemenen1 er naar haken om wraak voor den vrede van Boekarest te kunnen nemen. In zooverre lijken zijn mededeelingen niet erg betrouwbaar, dat de Roemenen juist be zig zijn hun toorn uit te storten over de hoofden van hen, die Roemenië uit zijn rusti ge neutraliteit in een dol avontuur hebben ge dreven. En dat Take Jonescu zich In Engeland be vindt, is minder te danken aan de omstan digheid dat het Roemeensche volk hem als een stille afgezant heeft gestuurd, dan wel aan het feit, dat de Roemeensche grond hem een beetje te warm begilit te worden. De beschuldigingen tegen de vroegere ministers zijn dan ook niet gering en wan neer veroordeeling mocht volgen, zal een zware straf niet kunnen uitblijven. Dank zij de handigheid van den tegen- woordigen' minister-president, schijnt de ko ning den dnns te zullen ontspringen. Op het Westelijk oorlogsterrein hebben de Franschen een plaatselijke krijgsverrich ting benoorden' en bezuiden Longpont ten uitvoer gebracht. Zij hebben hun stellingen naar het oosten vooruitgeschoven en on danks den Duitschen' tegenstand de Savières ter hoogte van de hoeve Catifet overschre den. Genade haar bezoek en bracht ditmaal ook haar doorluchtige ouders, Hertog Ulrik van Mecklenburg en Hertogin Elisabeth, mede. Dit was een gelukkige tijd geweest. Bijna geen wanklank had dier jaren verstoord, tot op een dag in het voorjaar van April anno '88, toen Koning Frederik II voorgoed de oogen sloot op Anvor&kv. Tycho Brane herin nerde zich nog het bericht, dat zijn goede vriend Helger Rosenkrantz hem van den dood des Konings gegeven had. Daar stond in, dat Zijn Genade was heengegaan in dezelfde vrome en vriendelijke gemoedsstemming, die hem zijn heele leven gekenmerkt hadhij had zeer veel geleden, maar toen de dokter hem waarschuwde, dat het einde nabij was, had Zijne Majesteit met ongeschokt vertrouwen gezegd: „Laat dit oogenblik vrij komen, we Voelen, dat God's genade ons nooit begeeft!" Het was volkomen waar, wat de heer Hel ger geschreven 'had, dat' Koning Frederik een mild vorst was geweest; zijn onderdanen hadden zich gerust kunnen voelen onder zijn regéering. Maar ook van zijn opvolger viel niets dan goeds te zeggen: allen prezen den jeugdigen troonopvolger en zijn rechtzinnig heid, zijn weètgierigheid en zijn werklust. Tycho Brahe had zelf de naiviteit van den Prins gesteld, dadelijk na diens geboorte, en de sterren hadden voorspeld, dat hij een rechtschapen en weldadig vorst zou zijn, met veel aanleg voor kunsten en wetenschap pen. Dit alles gaf dus slechts reden tot vreug de. Maar toch had de heer Tycho niet meer dat gevoel van zekerheid, dat hij in vroeger dagen bezat. Het was, of zijn vijanden stou ter werden in hun optreden en zijn familie leden begonnen het hem weer geweldig lastig te maken, bij iedere voorkomende gelegen heid; vooral zijn broers Axel en Steen, en zijn KORTE BERICHTEN. Naar uit Moscou wordt gemeld, is de opstand der sociaal-revoluiionnairen té Pe- trograd geëindigd.Enkele gebouwen zijn door artillerievuur zwaar beschadigd. Te Jaroslaw is de toestand ernstig. Tusschen TSchel-Ja- binsk en Omsk zijn de Tsjechen meester van den toestand. - Uit Weenen meldt men dat een- Tsje chische Nationale Raad is gevormd, welke besloot een oproep tot de Tsjechisch-Sloween- sche bevolking te richten ter aansporing van het streven naar zelfbestemmingsrecht in een zelfstandigen, democratischen Tsjechisch-Slo- wakiscken Staat met een eigen bestuur, een eigen Huis en onder eigen opperheerschappij. Naar aanleiding van 't aannemen door den Duitschen Rijksdag van de Begrooting, de Oorlogscredieten, zond de Keizer een tele gram aan den minister van financiën waarin hij zeideHet leger zal hierin het bewijs zien, dat het vaderland vastbesloten achter onze wapens staat, dat een sterke wil en duidelij ke zin voor de toekoïnst heerschen. Duitsch- land zal onoverwinlijk zijn, wanneer het zich van zijn kracht bewust blijft en vast op God vertrouwt. Uit Stockholm wordt gemeld1, dat zes man van de uit Petrograd komende „Anger- manland" cholera hadden. Gevaar voor een epidemie te Stockholm bestaat echter niet. Na de Moermankust te hebben bezet, zijn dfe Engelschen Zuidwaarts gemarcheerd. Zij hebben' Kern bezet en daar de leden van de plaatselijke Soviet doodgeschoten, Andere officieele persoonlijkheden hebben zij in het gevang gewoipen. Het geheele Noordelijke gedeelte van den Moerman-spoorweg is naar een Wolff-te- legram meldt, door Entente-troepen bezet. In een manifest der troepencommandanten aan de bevolking worden de redenen dezer bezet ting uiteengezet en verklaard, dht elke actie tegen het bezette gebied als een vijandelijke daad tegen de Entente zal worden beschouwd. De Echo de Paris meldt dat de Itali- Varttmigingr tot btvordarmg v»m het Vreemdelingen Verkeer. des middags half 2, aan de Nienwpoortslaan, Totaal der uitgeloofde prijzen pl.m. f 1500, benevens Gouden en Zilveren Medailles. PT Leden van .tlcunarla kobben perneoniyk toegang. Geeft U nog heden als lid op hij den penningmeester dfii Meer j. J. Swets, Luftikoudorp te Alkmaar. Het Lidmnataehap is op het toprein niet verkrijgbaar. De Contributie voor nieuwe loden bedraagt minstens f X— en f l. «ntrée. Moeder, Vrouwe Beate, die nu hofmeesteres was geworden bij Koningin Sophie. Zouden zich wolken samentrekken aan zijn horizon en zou het hem niet meer vergund worden, het werk te voltooien, dat volgende geslachten alweer ten goede zou komen? Er werd aan de deur getikt en Tycho Brahe keek verdrietig om. Wie kon hem nu weer sto ren in zijn eenzaamheidDriftig riep hij: „Binnen!" Maar, toen hij zag, dat het Mees ter Gemperlin was, voegde hij er op minder onvriendelijken toon bij „Je komt maar zel den ongeroepen. Tobias. Wat heb je op 't hart?" „Ik wil u enkel maar eens zeggen, welgebo ren Jonker, da u zoo waar een goede daad deed, toen u Jeppie hier mee naar Hvsen bracht. Of hij nu wijs of gek is, valt niet licht uit te maken, maar dat 't hm tusschenbeide lukt in minder dan geen tijd iets uitgericht te krijgen, waar wij jaar en dag voor behoeven, dat is zeker!" „Wel, wat voor een nieuw kunststuk heeft Jep dan nu wéér volbracht?" „Vanavond heeft hij dien Raimarus Ursus dien assistent van Heer Erik te pakken gekregen, en zóó slim, dat de gauwdief er zich nu niet zoo makkelijk zal weten af te maken als den eersten keer „Heeft hij nu weer slinksche streken uitge haald?" riep Tycho Brahe. „Dan zal hij er toch van langs krijgen, die schurk! Kom gauw mee, Meester Gemperlin. Het zal wel 't beste zijn, dat we oogenblikkelijk dit zaakje wat nader onderzoeken." De heer Tydho ijlde weg, met een drift, die niet veel goeds beduidde voor den zondaar; en Tobias Gemparlin verlangde niets liever, dan op de plaats zelve de heele toedracht van 't geval nader te verklaren. aansche generaals Cadoma, Porro en Capello op non-activiteit zijn gesteld, met-verlies van recht op pensioen volgens hun rang. Aan de Daily Mail uit CharbinDe Russische generaal Horvat is tot provinciaal bestuurder van Siberië uitgeroepen. Zijn pro gram luidt: herstel van de verdragen met de Entente, vorming van een gedisciplineerd le ger en herstel van eigendom. In Trafalgar Squire te Londen is een groote demonstratie gehouden, die werd bij gewoond door vele burgmeesters van Lon- ilensche gemeenten en steden in de provincie. Er werdeen krachtig gestelde resolutie aangenomen, waarin werd aangedrongen op een krasser optreden tegen de vijandelijke buitenlanders in Engeland. In Albanië hebben de Italiaansche troe pen Berat bezet en zich vastgezet aan de linie van de Semeni. De Italianen hebben door een' opmarsch van 32 K.M. Üe Italiaansche linie met meer dan 48 K.M verkort. De Franschen melden dat de opmarsch aan weerszijden van de Devoii en dé Tomori voortduurt. Gedurende de afgeloopen week is de vijand gedwongen geweest, 3600 vierkante kilometers land in Albanië op te geven. De Japansche gezant te Moskou heeft aan de Sovjetregeering een nota aangeboden betreffende de Japansche troepenlanding te Wladiwostok. DE KABINETSCRISIS. Zaterdag heeft de koningin aan mgr. dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, opdracht gegeven tot sa menstelling van oen nieuw ministerie. De Msb. zegt hierover o.m.: „Dit bericht strookt geheel met hetgeen wij van den beginne af hebben aangenomen als eisch van de politieke omstandigheden, ge schapen door den uitslag van de verkiezingen en met hetgeen jvij van den beginne als te verwachten hebben voorgesteld. Wij hebben reden om aan te nemen, -dat dit aanbod van formatie van een kabinet niet rechtstreeks tot een rechts kabinet voeren zal. Omstandigheden van politieken aard zul len na dit aanbod hoogstwaarschijnlijk voeren tot een rechtsch kabinet, evenwel gevormd door een leidende persoonlijkheid uit een an dere der rechtsche partijen. bijzonder gegrond zal wezen op „v, uu. de rechterzijde niet méér dan 50 zetels heeft verworven1, zoodat alle consekwenties van een rechtsche meerderheid in dit geval niet ten In de bibliotheek was het nu niet langer zoo donker, als toen Raimarus Ursus daar alleen had gezeten, bij het schijnsel van de dieven lantaarn. De handwerkslieden en studenten ja zelfs een deel van het dienstpersoneel waren bijeen m de groote, cirkelvormige kamer; en ze hadden kandelaars m lantaarns meegebracht. Terwijl Tycho bin entrad, zag hij, dat Mees ter Ursus gebonden op den vloer lag, en naast hem zat de dwerg neergehurkt, die zijn tegen stander nu niet meer uit het opg scheen te willen verliezen. „Jep heeft weer een meesterstuk vol bracht!" riepen enkele van de studenten. „Hij heeft de muis in de val gesnapt en wij hebben hem toen gebonden!" - „Uw prachtig heelal-stelsel heeft hij nage schreven, de dief!" riepen weer anderen. „We snapten hem, terwijl hij net bezig was, en daar ligt nog het perkament op uw ta fel!" Met het voorhoofd Ln plooien getrokken, trad Tycho Brahe langzaam op Raimarus Ursus af en sprak tot zijn dienstpersoneel en het verdere gehoor: „Binnen een uur zal hij hier van het eiland weg wezen. Maar, opdat mén niet zou hoeven te zeggen dat ik vergeten was, wat ik eenmaal beloofde, geef ik Jep vrij heid, om hem hier vandaan te jagen met mijn honden." Meester Ursus had zich half opgericht van den grond en, terwijl zijn kleine oogen fon kelden van kwaadaardigheid, sprak hij sma lende 1 „Doe met mij, wat u wilt! Zóó ver kimt u mij niet wegjagen, of u zult van mij hooren, binnen korteren of langeren tijd." Tycho Brahe haalde minachtend de schou- volle kunnen getrokken worden. Geenszins is hiermede dus gezegd, dat een rechtsch kabinet niet de oplossing van deze crisis vonnen zal. Evenwel zal de formatie wel uit de handen van mgr. Nolens in die van een anderen staatsman overgaan." De Haagsche N. Ct. zegt o.a.: Bedenkt men dat de anti-revolutionnairc dictator weer „buitenaf" is, en herinnert men zich wat mr. Heemskerk vóór de verkiezingen zeide over de mogelijkheid van een, door een rechtschen staatsman te formeeren nationaal kabinet, dan is het niet buitengesloten, dat mgr. Nolens zal pogen een ministerie te vor men, bestaande uit mannen van rechts, met wellicht een of twee gematigden van links, op een' nauwkeurig omschreven program van crisispolitiek. Dat ware inderdaad, naar men weet, In onze oogen een juiste interpretatie van den dcor de verkiezingen geschapen toestand', in dien althans over de keuze van de vertegen/- woordigers van links met de betrokken par lementaire fracties overeenstemming werd be reikt. Indien' een dergelijk crisiskabinet tot stand zou komen, dan zou het het werk van mr. Cort van dér Linden, voorzoover deze aanstuurde op gezonder partij-groepeering, nolens vclens moeten voortzetten. En dal kan alleen, wanneer het zich èn door het overleg bij de formatie èn door de samenstel ling van het werkprogram, feitelijk baseerde op een voor dit crisisprogram, tijdelijk, tot stand' gekomen vaste meerderheid. Bij de beantwoording van de vraag; „Wat beteekent dit?" zet de Tel. allereerst uiteen, dat het niet beteekent, dat we nu juist een rechtsch kabinet krijgen en dat de heer No- lens zelf nu juist nog geen minister behoeft te worden. Tegenover al dit voorbehoud staat iets an ders, en dat is de figuur van dezen Roomsdh- Kathol teken staatsman. Dr. Nolens is het type van den koel-berekenenden politicus. Hij Weet wat hij doet en pakt nooit iets aan op avontuur. I Dit nu doet ons vermoeden dat hij een opdracht tot kabinets-formatie niet zou heb ben aanvaard, wanneer zijn kans slecht stond. Historisch en theoretisch moge daarom een opdracht als deze nog weinig beteekenen voor het slagen dat het Nolens is, die de opdracht kreeg is een aanwijzing voor het resultaat. Overigens: deze Koninklijke opdracht tot formatie van een ministerie is slechts een be kroning van de machts-positle, die dr. Nolens onder Tiet kabinet-Gort van der Linden heeft uitgeoefend. Maar nogmaals wijzen' wij er op, dat dr. Nojens evengoed1 een gemengd kabinrt zal kunnen vormen. In zulk een kabi- ders op, gaf zijn luidjes een wenk. en het volgend oogenblik was Raimarus Ursus de kamer uitgesleept, terwijl aan het gejoel en geschreeuw wel te hooren viel dat het troepje zich al verder van hei slot verwij derde. Jonker Tycho bleef alleen in de biblotheek en het was een goed uur later, toen de Jonker opstond', om het licht uit te doen en zich ter ruste te begeven. Maar nu hoorde hij de stu denten terugkceren van het strand en hij deed het raam in die richting open, om hen te vra gen, hoe zij zich van hun opdracht gekweten hadden'. Het was heldere maan en heel duidelijk kon Brahe de flinke gestalte van Peder Felmlose tusschen de anderen onderscheiden. Hij wilde hem toewenken, maar zag wel, dat de stu dent zijn schreden richtte réchtstreeks naar het open venster toe. „Hadden jullie de boot klaar en heb je den dief daarmee weggestuurd?" vroeg de slot heer. „Alles in orde, Jonker", antwoordde Flem- lose. „De ellendeling zal hier niet gauw weerkomen. Maar ik heb een andere bood- scliap voor u". „Een andere boodschap? En van wien?" „Toen we bij de Molenbeek kwamen, lag er een vreemde boot, die daar pas gekomen scheen. Er was maar één enkele man aan boord, een visscher van Seeland en hij had een brief bij zich voor u, van het raadslid Laurids Geweermaker uit Kopenhagen, waar zooals de man zei veel haast bij was. Hier hebt u den brief." Wordt vervolgd 4,) I 'I gevalgd door SPRING-CONCOURS voor Officieren en Heerrijders t

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1