DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 164 Honderd en twintigste Jaargang 1918 16 JULI. Do strijd in on bmiten Enrepa. FE I' ILL ET O I Tycho Brahe AboiDemeoMs bil voornltbetstlng d. 3 maanden M.E5, fr. p. post f 1.90. DINSDAG Buitenland. BiHEüulanJ. ct. Adverteaflaprila IS et. p. ragnl. grootfira letter» pm piMtirpinte Br. fr. R.V. Bonk en Handnlsdrikkerfl Hams. Mr 4 Zi„ Voordam C 8. Te!. 3. Wij hebben er ons al over verwonderd, dat het in den Al-Duitschen hoek zoo lang stil bleef na Hertling's verklaring over België. Daar toch zitten de mannen, die van geen teruggave van veroverd gebied willen weten en ia het bijzonder de Vlaamèche kust wil len behouden, ten einde den Engelsehea broeder ook na het sluiten van den vrede een beetje beter in het oog te kunnen houden. En de Al-DuitsChers, die nauwelijks hun candidaat Von Hintze tot staatssecretaris van buitenlandsche zaken gekozen zien of hun vreugde wordt getemperd door de ver klaring van den rijkskanselier over België, uiten hun ontevredenheid op onmiskenbaar duidelijke wijze. Reeds heeft graaf Westarp zich Ln den Rijksdag tegen de verklaring van den rijksr kanselier gekant en in de Deutsche Tages- zeitung sluit graaf Reventlow zich geheel bij hem aan. De Deutsche Zeitung meent in het belang der Duitsche toekomst een scherp protest te moeten laten hooren en zegt. dat elke regee ring, die den oorlog zegevierend wil eindi gen, het bij het sluiten van den vrede als een der voornaamste doeleinden beschouwen moet, dat België politiek, militair en econo misch vast in Duitsche handen blijft. Indien, zegt het blad, de verklaring van Hertling inderdaad beduidt, dat men volkomen van België wil afzien, zouden alle partijen, die naar een Duitschen vrede streven, een scher pe houding van strijd tegenover de regeering van graaf Hertling moeten aannemen. De beruchte Kreuszzeitung ziet in het af zien van België een oorlogsverklaring van den kanselier. Heit blad meent, dat de oor- logspolitieken toestand zich niet zoo gewij zigd heeft, dat het aanbeveling verdient, de terughoudendheid ten opzichte van het Bel gische vraagstuk thans op te geven. Het wellicht onmiddellijk aanstaande mili taire offensief, zegt het blad, wordt thans door een uitgesproken defensieve handelwijze in de politiek benadeeld. Op zijn minst had men toch het militaire resultaat moeten af wachten, want de vijanden zullen thans ook in militair opzicht herademen bij het denk beeld, dat iemand, die aan de overwinning gelooft toch niet onmiddellijk vóór de mili taire verribhtingen vlagen van zwakte pleegt te toonen Ons komt het voor, zegt het blad ten' slotte, dat overeenstemming tusschen de militaire en politieke actie, waartoe zoo vaak is aangespoord, wecer eens niet aanwezig is. Die ontevredenheid in de All-Duitsche pers was te verwachten en zal den rijkskanselier dan ook wel niet verrast hebben. Hij weet wel, dat hij het niet iedereen1 naar den zin kan maken maar gunt toch ieder op zijn beurt een politiek fortuintje. De All- Duitschers hebben in de kwestie-Kühlmann hun zin gekregen, nu moeten de andere par tijen ook een overwinning kunnen boeken en verschijnt de openhartige verklaring over Bel gië die in andere omstandigheden wellicht nog geruimen tijd in portefeuille zou zijn ge houden. Roman uit hei lantst ém lie murw DsciMih van VILHCLM 43) Tycho Brahe nam een gevouwen en verze geld stuk perkament in ontvangst,' waarvan het adres met bevende hand geschreven was. Hij verbrak het zegel en trad op de tafel toe, waarop nog een kandelaar met een paar brandende kaarsen stond. De inhoud van den brief was voor het grootste deel verward1 en onsamenhangend', maar één passage was er, waar de Jonker bij zonder zijn aandacht op vestigde: Als iemand mij helpen kan, dan is u het wel, heer Jonker, want u heeft mijn Edele gekend' van haar prilste jeugd af en u weet, dat zij niet het Christendom heeft afgezwa- ren, om zich in de macht van den Booze te geven; waarom ze ook geen deej kan hebben in de wandaden, die bedreven worden' door heksen. Alleen slechte menschen, die ik niet hier noemen wil, hebben haar voor „heks" gescholden en, als u niet ter hulpe ijlt, dan zal ze ten vure gedoemd worden' als die an dere booze vrouwen Hedenochtend hebben de wachters haar naar de gevangenis ge sleept en dat was zoo'n verschrikkelijk ge zicht voor mij, dat ik nog heelemaal van streek ben er door, zoodat ik mijn pen haast niet besturen' kan en mijn gedachten niet ver- De officieuze Norddeutsche Allg Zeitung heeft nader in het licht gesteld, dat graaf Von Hertling nauwe economische betrekkingen met België alsmede een overeenkomst inzake politieke vraagstukken! de beste waarborgen acht tegen de toekomstige gemt&ï, welke Duitschland van België en ook ven Engeland' en' Frankrijk uit kunnen bedreigen. Veel succes heeft Von Hertling met zijn verklaring in het buitenland tot dusverre niet gehad. Inplaats dat deze een zekere toenade ring gebracht heeft wordt in de Engelsche pers reeds betoogd, dat Wilson en de Engel sche arbeiders de theorie van het wiistpand voor België en de in Frankrijk bezette stre ken niet kunnen aanvaarden en dat de oor log niet zal eindigen' voor Duitschland de aan België toegebrachte schade vergoed heeft. Is het nieuwe langverwachte offensief op het Westfront dan eindelijk losgekomen? Na een hevige ariilierie-vcorbereiding zijn de Duitschers tot den aanval overgegaan van Chateau Thierry tot Main de Massiges, ten W. van Ville sur Tóurbe. De Fransche troepen bieden over een front van 80 K.M. krachtigen tegenstand. Van Duitsche zijde wordt slecht? gemeld, dat men ten Z.-W. en ten O. van Reims in gedeelten van de Fransche stellingen binnen drong. Volgens een draadloos telegram uit Enge land had de eerste Duitsche aanval op een front van 30 mijl van Chateau Thierry tot 3 mijl ten Z.-W. van Reims plaats. Op één punt wisten de Duitschers ter diepte van 5 K.M. vooruit te dringen. De dorpen Chesy, Bourjuigny, Oreourt en Chaumusy zouden genomen en de Mame op eenige punten overgestoken zijn. De tweede aanval is beoosten Reims op een front van 25 mijl van Prunay af tot Mai- sons-de-Champagne toe ondernomen. Op deze linie is de aanval tot dusver in de eer ste linie beteugeld. \j De strijd ontwikkelt zich bevredigend voor de geallieerden. Het meest voor de hand liggende doel van. dezen gecombineer- den aanval zijn klaarblijkelijk Reims en de hoogten daaromheen). Het staat nog niet vast of dit de voornaamste aanval moet worden geacht. Het is bekend, dat de Duitschers op verschillende andere punten, o.a. bij Amiens, aanvallen hadden voorbereid. Bij hun vo rige aanvallen) plachten de Duitschers hun mannen in dier voeg op te stellen dat één divisie op eiken frontmijl kwam te staan. In dien ze ook thans dermate te werk gaan, moeten ze zoo wat over 60 divisies beschik- ken en moet dit hun voornaamste krachtsont plooiing zijn. 'Het zal echter niet mogelijk zijn om te zeggen, dat zulks het geval is, zoolang nog niet is vastgesteld, welke groe pen men tegenover zich heeft. De aanval kwam voor de Franschen niet onverhoeds, vermeldt dit bericht. Dat valt te begrijpen, als men reeds we ken lang klaar staat om ze te pareeren. mag te regelen. Tycho Brahe trad aan het venster en riep: „Waar ben je, Peder Flemlose?" „Hier Jonker," antwoordde de bewuste Stu dent, die zich den tijd wat gekort had, met heen-en-weer loopen op de plaats voor het slot. „Ik wacht er op, of ik den vreemden vis- scher ook eenig antwoord moet brengen van u." „Nu hij moet Laurid» Geweermaker maar, antwoorden, dat ik mijn vaartuig al gereed' laat maken en dat Ik mij bij 't grauwen van den ochtend op weg begeef, om ïn Kopenha gen te zijn, zoodra weer en wind dit toelaten." „Heeft u verder niets te antwoorden?" „Jla, je kunt er nog bijvoegen, dat ik zoo handel, omdat ik eens Johannes Pratensis een belofte deed, die ik niet verzaken wil, hoe weinig tijd ik ook hebt" Peder Flemlose verwijderde zich, om zich op weg te begeven naar de vreemde boot, die bij de monding van de Molenbeek lag. Maar Tycho Brahe was aan het open venster blij ven staan en scheen geheel in gedachten ver diept. De donkere wolken, die zich aan de lucht hadden samengepakt, waren steeds dreigen der geworden en het zag er nu echt naar on weer uit. HOOFDSTUK XVI. Hekserij. Pratensis? Vriendin. „Ik doe het allereerst om mijn vriend, daar ik de belofte houden wil, die ik hem gaf, den laatsten keer, dat we met elkaar spraken. En daarnaast is het mijn bedoeling, om voortdu rend' strijd te voeren tegen al die bijgelovig heid, die overal heerscht. U is een zeer ver licht man, welgeboren heer Niels Kaas, en verstand en hart zijn bij u gelijkelijk ontwik keld, zoodat u dan ook njet recht hoog in eere staat bij een teder, die u kent. God had het De staatsraad van Haïti heeft besloten, Duitschland den oorlog te verklaren. Dat zal in Duitschland zeker geen groote emotie meer wekken. Men went er langzamerhand aan, dergelijk ke verklaringen uit de meest verwijderde stre ken der wereld thuis gestuurd te krijgen. KORTE BERICHTEN. In Oostenrijk is men het eens met von Hertling's vredesprogrami Het officieuse „Wiener Fremdenblatt" meent, dat de Belgi sche kwestie nu geen hinderpaal meer kan vormen voor het tot stand komen van den vre de.' De „Frankfurter Zeitung" acht de verkla ring van den rijkskanselier onmiddellijk door den keizer geïnspireerd De aanstaande bijeenkomst van den Rijksraad heheerscht op 't oogenblik in Oos tenrijk den politieken toestand. Het is von Seid'ler nog niet gelukt met de Polen tot een vergelijk ie komen. Te Praag heeft Zaterdag de stichtings bijeenkomst plaats gehad van het Tsjechische Nationale Comité. De beheerder van het vijandelijk eigen dom heeft de zaken van 19 verzekerings maatschappijen', die vijandelijk eigendom wa ren, gesloten en hun bezittingen overgenomen. De Amerikaansche gezant in Rusland heeft in een verklaring aan het Russische volk wederom Wilson's standpunt, ten opzich te van Rusland' en de Slavische volken aange duid. De Fransche nationale feestdag werd in de landen der geassocieerden levendig ge vierd. Vermoedelijk zal vrijheer v. Franz, thans aan het Oostenrijksch-Hongaarsch gezant schap te Denemarken' verbonden, tot gezant te Moskou benoemd worden. Trotzky heeft 9 Juli de zitting van het Al-Russische sowiet-congres geopend met de voorlezing van een rapport over de onder drukking van den opstand der linker sociaal- revolutionairen. Hij betoogde, dat geen boer, arbeider of soldaat, die bij zijn verstand1 is, den oorlog met Dutischland wenscht te her openen. De Voss. Ztg. meldt, dat waarschijnlijk Von dem Bussche v. Hintze in Christiama zal opvolgen terwijl de gezant in Den Haag, dr. Rosen, voor gezant te Moskou in aanmer king komt. Volgens een Wolff-bericht uit Moscou, is de opstand dér sociaal-revolutionairen te Petrograd geëindigd. In de streek van Omsk beheerschen dé Tsjechen den toestand. Uit Züiich wordt gemeld: de Coniera della Sera deelt mede dat Clemenceau in de centrale commissie de verklaring van den Duitschen rijkskanselier als onvoldoende heeft verklaardom de geallieerden tot vredeson derhandelingen te bewegen. Op de Britsdie rijksconferentie werden de noodige maatregelen genomen om zich voor dé toekomst geheel los te maken van de Duitsche industrie. De Franschen maken nieuwe vorderin gen in Albanië. Volgens een mededeeiing van generaal March bevinden zich op het oogenblik drie volledig gevormde Amerikaansche legercorp sen, elk ongeveer 250.000 man tellend, in Frankrijk. De Engelsch-Amerikaansche troepen bezetten het noordelijk deel van den Moer manspoorweg. In Charbin heeft generaal Horvat een voorloopige regeering gevormd. land wel goed in Zijn hoede genomen, toen' hij u aan het hoofd van den Rijksdag plaat ste, gedurende 's Konings minderjarigheid. En, als ik wel onderricht ben, rust op u, on der andere, ook de dure plicht, om te bescher men de onrechtvaardig vervolgden. Ik ben tot u gekomen met het volste vertrouwen, daar t zien altijd1 een goed vriend voor mij hebt be toond en om wel sterk bij u aan te dringen, dat u den stadsvoogd beveelt, onmiddellijk de vrijheid1 weer te geven aan de dochter van Laurids Geweermaker, die onschuldig be ticht werd van toovenarij en hekserij. Ik ben bereid, om borg te staan voor die vrouw, dat zij een goed Christinne is, die zich geens zins aan den duivel verkocht heeft en ook in 't minst geen aandeel kan hebben aan het zoogenaamde „beheksend van het koninklijk schip." Tycho Brahe sprak met groote levendig heid, zooals hij altijd deed, als hij1 in heftige gemoedsbeweging verkeerde. In den loop van het gesprek was hij opgestaan van den zetel, dien de heer Niels hem geboden had bij het begin van de audiëntie, en hij stond nu voor den ouden kanselier, die oplettend naar hem geluisterd! had en nu antwoordde: „Aan uw verlangen kan gevolg gegeven worden, als u daar zoozeer op staat. Ik zal er voor zorgen, dat de arme vrouw niet op pijn bank of brandstapel komt. Toch moet u er op voorbereid zijn, heer Tycho, dat het u weer nieuwe vijanden kan bezorgen, als het bekend wordt, dat u zich de zaak van een toovenares heeft aangetrokken. Zelf ben ik net volkomen met u eens, dat de vele heksenvervolgingen, die in onzen tijd plaats hebben, voor 't groot ste deel voortkomen uit bijgeloof en onwetend heid, benevens uit al te grooten ijver bij de geestelijke en wereldlijke overheid. Maar er DE KABINETSCRISIS. De Haagsche correspondent van de „Stan daard" meldt: Naar in welingelichte kringen verzekerd wordt, bestaat volstrekt geen zekerheid, dat de heer Nolens de opdracht tot Kabinetsfor matie aanvaarden zal. Wel schijnt zeker te zijn, dat, als hij haar aanvaard!, hij zelf geen zitting zal nesuen in het Kabinet. Neemt hij de opdracht niet aan, dan wordt het niet onmogelijk geacht, dat alsnog de heeren Lohman of Idenburg als formateur in aanmerking komen. RIJWIELBANDEN. De minister van landbouw heelt aan fa brikanten van rijwielbanden verboden rij wielbanden af te leveren, behalve voor leger- doeleinden. Van het verbod kan omheffing worden verleend door het Rijkskantoor voor Rijwielbanden. FRAMBOZEN. De minister van landbouw heeft het ver voer van hoeveelheden grooter dan 10 K.G. frambozen verboden. Alleen het vervoer van den tuin naar de woning van den teler en van daar naar de bij het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit ingeschreven veilingen is toegelaten. WITTEBROOD. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorzidning meldt: Volgens een mededeeling in de bladen, af komstig van „vakkundige" zijde zou het witte brood lijnmeel bevatten. Dit is niet juist. Het regeeringsbloem waarvan wittebrood wordt gebakken, is een mengsel, bestaande uit 30 K.G. buitenlandsche tarwe, 30 K.G. inland- sche tarwe, en'40 K.G. inlandsche rogge, welk mengsel uitgemalen wordt tot 85 K.G. bloem Het gebruik van inlandsche tarwe en rogge die onder normale omstandigheden' in dezen tijd1 van het jaar niet meer worden verwerkt, heeft tengevolge, dat het broodi niet zoo luch tig en dborbakken wordt als anders, maar doet overigens aan de waarde van het brood voor de voeding niet af. Dat de samenstelling van het brood! spoe dig belangrijke wijziging zal kunnen onder aan, daar nu de eerste graanzendingen uit imerika zijn aangekomen m ook onze eigen oogst voor de deur staat, is voorloopig niet aan te nemen. De graanzenidingen uit Ame rika zijn daarvoor bij lange niet voldoende en ook met den nieuwen oogst zal de uiterste voorzichtigheid geboden zijn bij het gebruik der verschillende voor broodbereiding ge schikte grondstoffen. TURF. De volgende maximumprijzen voor Noord en Zuidhollandsche turf zijn vastgesteld: .Burgerturf, Nieuwer Amstel, Sloten, II- pendatn en Reeswijk, le soort 9, 2e soort S.5Ö; burgerturf Ouder-Amstel le soort 8.50, 2e soort 8; steekturf, Nieuwer- en Ouder-Amstel en Sloten 5,25, Oost- en Westzaan 6 50, Lisse 5,60; luchtballen, le soort 4,75, 2e soort 4,25. GARNALENDISTRIBUTIE. Binnenkort zullen ook garnalen in de dis tributie worden opgenomen. De gamalen- dopnen zullen zooveel mogelijk worden ver zameld en voor veevoeder worden bestemd, voornamelijk voor varkensmesterij. KOMIJNE KAAS. De maxim urn-kleinhandel prijs voor ko- mijne kaas (gekruide kaas, met een vetgehalte van ongeveer 20 pet.) is vastgesteld op: Belegen komijne kaas 1.40 per Kg.; id 0 70 per Kg.; id. 0.1414 per 1/10 Kg. Jonge komijne kaas 1 22 per Kg.id. 0 61 per y, Kg.; 0.12y, per 1/10 Kg. STEENKOLEN VOOR DORSGH- MACHINES. Het Rijkskolendistributiebureau heeft op een vraag van den Groflinger Landbouw- bond geantwoord, dat het ten volle begrijpt dat het gevaar, verbonden aan het stoken van stoomdorschmachines met turf, niet denkbeeldig is; dat het evenwel zeer moei lijk is, grootere hoeveelheden steenkolen ter beschikking te stellen; dat het nochtans ge meend heat aan de bezwaren eenigermate te gemoet te willen komen door naar de plaat sen, waar gegronde vrees bestaat voor het stoken van turf in locomobielen, steenko len in plaats van turf te zenden. Het Rijks kolendistributiebureau rekent echter op de medewerking der betrokken dorschmachine- houders en verwacht dat werkelijk in die plaatsen met turf zal worden gestookt, waar brandgevaar zoo goed als uitgesloten is. DE S. D. A. P. WENSCHT GEEN MINISTERSZETELS. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft Zaterdag te Amsterdam vergaderd. Alle le den waren aanwezig. De heele vergadering was in de eerste plaats gewijd aan de politieke crisis, waarbij het P. B. zich eenstemmig vereenigde met de conclusies die dcor Troelstra uit den toe stand werden getrokken en dus kloppen met het advies door hem aan de Koningin gege ven. dat n.l. de S. D. A. P. in den uitslag der verkiezing geen grond vindt om aan te dringen haar plaatsen in eenig ministerie aan te bieden. DE TERUGGAVE VAN ONZE SCHEPEN. Naar aanleiding van het bericht, dat in Amerika wegens ae toeneming der tonnen- maat het aan Nederland teruggeven der gerequireerde schepen zou worden overwo gen, heeft de Haagsche N. Ct. bij autoritei ten geïnformeerd, die van deze voornemens, als ze reeds vorm hadden gekregen, op de hoogte moesten zijn. Deze wisten daarvan niets En dat geldt niet alleen voor Nedex- landsche autoriteiten. STEENKOLEN UIT DUITSCHLAND. Zooals een officieel communiqué van 29 Juni meldde, heeft de regeering tot den uit voer van nieuwe aardappelen naar Duitsch land besloten, voor den uivoer van 50.000 ion Duitsche steenkool in de maand Juli. Naar de Tel. vernam, heeft bij deze trans actie de overweging gegolden, aat het be perkt aardappelrantsoen gecompenseerd zou worden door een ruimere gasdistributie. Bil de desbetreffende onderhandelingen, schrijft genoemd blad1, schijnt misverstand of onver stand voor ons wederom onaangename gevol gen te zullen hebben. Den 30sten Juni deelden wij reedis mede, dat dagelijks 50 wagons nieuwe aardappe len, of een half milliocn K.G. per dag wer den uitgevoerd, waar tegenover van Duit sche zijde over het tijdvak van 15 tot 24 Juni voorloopig slechts de invoer van 7000 ton steenkolen stond De resteerende 43.000 ton zou dus nog in de laatste week van Juli moeten plaats hebben. Wij vernemen nu nader, zegt het blad, dat deze aanmerkelijke vertraging van den Duit schen invoer moet worden toegeschreven aan het feit, dat men onzerzijds verzuimd heeft nauwkeurig aan te geven, dat men speciaal gaskolen wenschte te ontvangen, zoodat het thans nog niet eens vast staat of wij magere c.f gaskolen zullen krijg beslissing kan worden genomen wijze van vervoer der toeg zijn er niet velen, die er zóó over denken als wijEn, daar u mij vandaag nu toch op gezocht heeft, zou ik u wel willen verzoeken, u nog eens kalm daar neer te zetten en te luisteren naar het een en ander, dat ik u zeg gen wilde. Tycho Brahe gaf gevolg aan dien wenk, maar er lag oen uitdrukking van ongeduld op zijn gelaat en hij scheen op het oogen blik niet precies in een stemming, om zich veel gelegen te laten liggen aan goeden raad. De kanselier ging wat achterover geleund zitten in zijn grooten stoel en over zijn bree- de, statige gestalte was iets, wat in hooge mate vertrouwen wekte. „U zult er wel niet aan twijfelen', Tycho Brahe, dat u ook na den dood van onzen zaligen en beminden vorst, koning Frederik II, nog vriendën heeft, die u alle goeds toe- wenschenmaar evenmin kan het u ontgaan zijn, dat er ook zijn,, die u tegenwerken. Tus- schenbeide handelt u ook zoo onvoorzichtig en roekeloos, dat u daarmee uw vijanden de wapenen in handen' geeft. U vergeet, waarde Tycho, dat er giftig kruipend gedierte is, ad ders en schorpioenen, die ook heLedelste wild aanvallen." „Nu, en wat voor giftig gebroed is het dan, waar u het oog op hebt, Niels Kaas?" De kanselier keek peinzend voor zich uit en wat aarzelend begon hij toen weer: „Het lijkt mij, dat u in zoo'n addernest ge treden is, Tycho Brahe, en dat het giftig ge broed u bijten wil!" „En hoe komt u er dan zoo bij, welgeboren héér Niels Kaas?" „Dat zal ik u eens vertellen: Ik heb ge- merkt^lat men juist nu u tracht te treffen in wat men noemt, uw „gevaarlijke en kettersche evenmin een over de kwantitei ten in den tijd van Juli, die ons nog rest. En inmiddels gaan onze aardappelen over de grens en wordt het gasrantsoen bi} dag meer nijpend. den beschouwingen." U staat bekend als een eigenzinnig en hoogmoedig man en die ont moeting, die u hadt met den zwager van den koning, Hertog Hendrik van Bronswijk, is ook niet tot uw voordeel uitgeloopen. Maar toch praat men daar veel minder van, lan van uw afwijkingen van het rechte geloof, zooals de theologen dat noemen. Men beweert, dat u een zeer keftersch praest bij u op Hveen heeft; ook heet het, dat u slechts zelden deel neemt aan de kerkelijke plechtigheden en dat u zich, kort en goed", af heel weinig stoort aan wat de menschen van u denken." Tycho Brahe maakte een' beweging, of hij hier iets op wilde antwoorden, maar Niels Kaas legde hem kalmeerend de hand' op dei arm en ging op denzelfden ernstigen, weiwil lenden toon voort: „Zie je, beste Tycho, daar beschuldigt men je allemaal van en precies zulke „giftige ad ders" als waarover wij' het zoo even hadden, trachten je gehaat en verdacht te maken, daar, waar ze wel weten, dat haar kwaad sprekerij het best ingang zal vinden'. Ik weet wel, dat men u onrecht aandoet, want men kan niet zoo ijverig den loop der sterren be- studeeren, zonder aan den eeuwigen Schep per te gelooven. Maar de geestelijke partij heeft groote macht en invloed, en met ieaeren keer, dat u een nieuwe onvoorzichtigheid be gaat, gebruiken uw vijanden1 de gelegenheid, om ook nieuwe wapenen tegen u te smeden Begrijpt u nu, Tycho Brahe, waarom ik meen, dat het een gevaarlijk iets voor u kan zijn, om een vrouw, die verdacht wordt van toovenarij, aan de van overheidswege daarop gestelde straf te onttrekken Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1