m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De itrijd in en feaiteis Europa. Hoaderd en twintigste Jaargang. Tycho Brahe 1918 Deze Courant wordt eiken avond, bekalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementspry s bg vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f liiS, franc,© door hot ge heel© Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers Cents Eer regel f 0.15. Bij groote contraeten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de JN.V. Boek- en Handelsdrukkerij vfh. ITERMs COSTER ZOON, Yoordam C 9. W OE'KB O A lï F E 1) ILL ET O M. Builen land. States Generaal. 17 JULI. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Het groote Duitsche offensief is we) los gekomen, maar de toestand op het gevechts terrein is er, dank zij den taaien tegenstand der Franschen, niet aanmerkelijk door ver anderd. De strijd in het Westen draagt een ander karakter dan vroeger die in het Oosten. Daar kon. een Hindenburg millioenen vijan den over aanzienlijken afstand voor zich uit drijven, maar in het Westen stuit hij bij iedere poging tot voortgang op den meest hardnekkigen tegenstand. Het Berlijnsche avondcommuniqué is zeer sober, wat er wel op wijst, dat de voortgang der Duitschers niet bijzonder groei is Er worden zelfs heftige tegenaanvallen aan het Mame-front gemeld, waartegenover plaatse lijke successen ten Z.-W. van Reims staan. Ten Oosten van die stad is de toestand on veranderd. Het officieele Fransche communiqué is heel wat uitvoeriger. Dinsdag, zegt dit communiqué, hebben de Duitschers, die hun hoofdaanval niet her haalden, nadat deze den avond tevoren door de Franschen weerstaan was, hevige pogin gen gedaan om hun plaatselijke successen uit te breiden. Dezen ochtend en in den namiddag woed de de slag in het bijzonder ten Zuiden van de Mame. De Duitsche strijdkrachten hebben getracht den loop van de rivier te bereiken. De Franschen, die het terrein voet voor voet verdedigden, hebben de linie Ailly-Levrigne behouden. Zij hebben tegenaanvallen uitge voerd op het front Agnan-Chapelle-Mont- Hodon, waarbij ze beide plaatsen genomen hebben en hun linie vooruitbrachten op de hoogten die de Mame-valiei beheerschen, in de streek van Bourdonnerie, Chatillon sur Mame en Reims. De Fransch-Italiaansche troepen hebben verscheidene vijandelijke po gingen verijdeld, en hun stellingen ten Oos ten van Reims behouden. De Duitschers zijn hun hevige artillerie voorbereiding begonnen, die gevolgd werd door aanvallen op verscheidene plaatsen van het front, in het bijzonder krachtig in de rich ting van Prunay en iy de streek van de Suippe, welke evenwel mislukten'. Twee aan vallen ten Westen van de rivier uitgevoerd, mislukten onder het vuur der Franschen. De arti 1 leriestrjjdi was bijzonder hevig ten Noor den van Prosnes en Tahure, waar de Duit schers gelijktijdig aanvielen. Overal misluk ten hun 'pogingen, waarbij hunne troepen zware verliezen leden. Het wordt bevestigd dat volgens orders ge vonden op krijgsgevangenen die aan. den 9oiK.il uit het larfst «ar lt« «Nm, imtf bat Decnsrh van VJtMELlfl @WI 43) „En denkt u dan, welgeboren Niels Kaas, die den anderen immers zoover vooruit zijt in wijsheid en rechtvaardigheid, dat ik daai- door te bewegen zou zijn, om mijn belofte te breken tegenover Pratensis en dat ik zóó maar zou toelaten, dat een onschuldige vrouw een pijnlijke doodstraf onderging?" Tycho Brahe was andermaal opgevlogen en hij liep nu driftig het vertrek heen en weer. „Dat denk ik niet, beste Tycho. Ik heb je mijn hulp beloofd en ik zal den Rijksraad bewegen, om in te grijpen in die zaak, zoo dat de aangeklaagde vrijgesteld wordt. Maar tegelijkertijd wil ik u zeiven waarschuwen^ dat u er toch zorg voor moet dragen, dat men er niet achter komt, hoe u een werk zaam aandeel hadt in dat vrijspreken. Dit raad ik u, omdat ik beter uw vijanden ken. Ik acht mijn vijanden niet zoo geducht", antwoordde Tycho Brahe. „Als u daarom Edele helpen kunt, dan zult u mij daarmee ten zeerste verplichten. Maar ik heb mij in het hoofd gezet, dat ik haar die boodschap brengen zal en ik ben ook niet van plan, om te ontkennen, dat ik aandeel daarin heb. Dat zou ik zoowaar wel aardig vinden, als men een Tycho Brahe durfde aanklagen van too- venarij „Zoo ver zal het ook wel niet komen", hernam Niels Kaas met vluchtige® glimlach. „Maar men Vf1" op een andere manier uw aanval in Champagne hebben deelgenomen in de eerste linie 15 divisies aan den1 strijd deel namen, ondersteund-door nog 10 andere divisies en- dat de bedoeling was 20 kilometer door te dringen! om den reehteoever van de Mame te bereiken. Dat er in deze gevechten weer heel wat slachtoffers vallen, laat zich hegrijpen, en ook de krijgsgevangenen worden weer bij dui zenden! geteld. Reeds den eersten dag van het hervatte of fensief maakten de Duitschers 13000 gevan genen. Uit de Lond-ensche telegrammen blijkt, dat bij de jongste aanvallen de Amerikanen met wier tegsrwoordighevi de Duits-dier* steeds meer rekening zullen moeten houden, zich duchtig geweerd hebben. Zij deden> op denuitersten linkervleugel schitterende tegenaanvallen, hernamen Tos sy, maakten 1000 gevangenen en herstelden de eerste loopgraaflinie. Volgens deze berichten kan het denkbeeld, dat de tegenwoordige operaties afleidingsge vechten zouden zijn definitief verworpen worden. Werkelijk schijnt hier een groote Duitsche aanval bedoeld; te zijn, maar generaal Foch is volgens de Reuter-berichten zeer tevreden en zegt den toestand heel wel te beheerschen, wat ook wel hieruit blijkt, dat de vorderingen van den vijand tot nu toe niets gelijken op die van het Maart- of Meioffensief. Volgens Engelsche bladen moeten' de aan vallers geweldige verliezen hebben geleden. Tusschen Reims en Massiges lagen de lij ken oyer verscheidene kilometers opgestapeld. Dagelijks worden duizende jonge mannen in den' dood gedreven, ver van fiun huis en allen die hen- liefhebben. Er komt hoe langer deze slachtpartij duurt meer en meer een tegenzin bij alle weldenken- den tegen- deze van hoogerhand gesanctio neerde moordpartijen. En ook in de oorlogvoerende rijken groeit de wensch naar vrede en terugkeer tot be schaving en menschelijkhéid. Maar niemand wil in het nemen van den eersten stap zijn vijanden een bewijs van zwakheid toonen. En zoo blijft -deze ellendige strijd voortdu ren, een strijd waarvan ieder weet, dat hij zijn offers niet waard is, een strijd om de twijfelachtige eer de meeste kilometers van andermans grond bezet te hebben de meeste duizentallen jeugdige arbeidskrachten meedoogenloos Sn dan' dood te hebben ge dreven- ergernis wekken. Volg daarom mijn raad en ga heel voorzichtig en zachtmoedig te werk." „Daar ben ik te oud voor, om dat nu nog aan te leeren. welgeboren heer! Daarom wil ik van narte dank zeggen voor den bij stand dien mij nu vandaag weer verleend Is. Het is een uitkomst, als men eens spre ken kan met zoo'n verlicht, verstandig mensch, als waar ik u voor houd." „Maar nu nog een enkel woord ten af-, scheld, Tycho Brahe, opdat u niet zeggen kunt, dat ik u enkel verveeld heb met mijn raad en vermaningen: Ik hoop het dóór heen te leiden, dat de jonge Koning u eens op Hveen bezoekt, evenals zijn doorluchtige ouders dit deden. "Dit zal den mond snoeren aan heel veel booze praatjes en men weet nooit, hoe zulk een bezoek op Uranieborg anderszins nog goed kan doen." „Zoowaar, als u dat bewerken kon, Niels Kaas, dan zou ik u nog ééns zoo dankbaar wezen „Ik denk wel, dat 't lukken zal," knikte de kanselier. En op schertsenden toon voegde hij er nog bij: „Maar zorg nu voorloopig maar, dat u zich geen hertog tot vijand maakt, of geen „toovenares" meer bevrijdt van pijnbank of brandstapel, want dan geloof ik, 'dat u ten laatste nog zóó slécht aange schreven zoudt staan, dat we u haast niet langer durfden kennen Tycho drukte den rijkskanselier de hand en in veel betere stemming, dan hij er geko men was, verliet hij de audiëntiezaal op het slot te Kopenhagen. Van zijn taak tegenover Pratensis nad hij zich gekweten en bij wist, dat hetgeen Niels Kaas op zich genomen had, zoo goed als gewonnen beschouwd kon worden. Het gerucht deed de ronde, dat de vrouw, die het laatst gevat was, beschuldigd van KORTE BERICHTEN. Een Berlijnsch blad had gemeld, dat de voormalige Russische minister van buiten- landsche zaken Miljoekof naar Berlijn was vertrokken. Dat is naar de Nordd. Allg. Ztg. meedeelt onjuist. Miljoekof, die zich onlangs heeft uitgesproken voor een samen gaan van Rusland met Duitschland wordt niet in Berlijn verwacht, De Oostenrij k -Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de beide premiers een mededeling verstrekt waarin hij zijn opvatting van de internationalen toe stand uiteenzet. Hij wijst er op, dat over de afgemeene beginselen, waarvoor gestreden wordt, wel overeenstemming te bereiken zal zijn. De eischen der 'geallieerden betreffende Elzas-Lotharingen, Trentino en Triest vor mer echter een onoverkomelijk bezwaar, even als hun pogingen om de dubbel-tnonarchie te verbrokkelen In het versperde gebied in de Middelr landsche Zee werden door Duitsche duikboot ten 4 stoomschepen en een zeilschip, tezamen van 17000 ton br. r. t. tot zinken gebracht Een telegram uit Tokio meldt dat de Japansche kruiser Kawasji -den 12en Juli in de baai van Tokoeyama uit elkaar is gespron gen. Het schip zonk. Men telt meer dan 500 aooden. Het scheepvaartdepartement heeft con tracten afgesloten voor den bouw van 30 stalen vrachtschepen in Japansche werven en 20 transportschepen in -de werven van de Bethlehem-Steel Cy. in Califomië. In de nabijheid van de Oostenrijksch- Hongaarsche grens is een tweedekker van den vliegdienst Boedapest-Weenen neergestort van een hoogte van 600 M. Beide inzitten den werden gedood. Het toestel werd geheel vernield. De oorzaak ia onbekend. Onder de Fransche socialisten is een beweging gaande de eenheid In de partij te herstellen. Er is een commissie benoemd, welke de basis voor een vergelijk moet trach ten te vinden. De Oostenrijksche generaal-veldmaar- schalk, Conrad von Hötzemorf heeft verzocht om. ontslag, hetgeen de keizer in een waarde©- rend- schrijven heeft ingewilligd. Naar men ons meldt is te Brugge een bom gevallen op het kasteel van de heeren Lippens, waar Duitsche officieren met Brug- sche vrouwen feestvierden; bij-na alleen- wer den gedood. De bijeenroeping der Oostenrijksche partijleiders door von Seidler op Zondag j.l., vormt te Ween en het onderwerp van alle poli tieke gesprekken. De ministerraad- was dien middag bijeengekomen, doch von Seidler ver trok enkele minuten na -de opening om zich naar den keizer te begeven. Hierop werden ae fractieleiders bijeenge roepen en bleven tot na middernacht bijeen. In de streek van den Monte Pertica zijn de Italianen- tot een krachtige aanval overge gaan, die volgens het Oostenrijksch legerbe- richt gestuit werd EERSTE KAMER. Na trekking van de nieuwe afdeellngen medeplichtigheid aan het „beheksen" van het koninklijk schip, weer vrijgelaten was, daar een van de Rijiksgrooten borg voor haar had gestaan. Die invrijheidstelling had zeer veel verbazing en ergernis gewekt, want het was nofc nooit voorgekomen, dat de overheid een dergelijk gevaarlijk schepsel weer losgelaten luid, als ze eenmaal de hand op haar legde I Vóór het stadhuis was een talrijke menig te bijeen, want het gerucht had er óók oog bij verspreid, daL ae vrijlating dienzelfden avoud zou plaats hebben en dat de heks zou worden afgehaald door haar Vader: ouden Laurids Geweermaker, benevens door één van de voorname heeren, die het waagstuk ondernomen hadden, om zich haar zaak aan te trekken. 't Was een regenachtige voorjaarsavond en de toeschouwers hadden dus de kappen van hun mantels over de hoofden geslagen, waaruit ze nu met nieuwsgierige blikken naar de poort gluurden, waaruit de vrijgela ten heks verschijnen moest; velen ongetwij feld nog een-igszins in de hoop, dat de in- vrijheidsstelling misschien op het laatste oogenblik ingetrokken zou worden, waar door haar dit interessante schouwspel al thans niet ontgaan zou. Verreweg de meerderheid van het publiek bestond dus uit vrouwen, maar er waren toch ook eerwaardige burgers onder, en heel wat zeelui en studenten, die de verzoeking niet hadden kunnen weerstaan, om tegen woordig te zijn bij zoo'n ongewone en merkwaardige gebeurtenis, Een paar stads- bewakers hadden de handen vol1, om den on- rustigen troep in bedwang te houden, want herhaaldelijk hadden zij zich al toegang willen verschaffen tot de gevangenis, daar het wachten hun blijkbaar lang viel. Ook werden er heel wat spottende woorden ge- werd in de zitting vaa gisteren de vergade ring geschorst voor -de verkiezing van de voorzitters en ondervoorzitters der afdeel ia- gen. Na heropening deelde de voorzitter mede dat tot voorzitters der afdeeling waren ge kozen de heeren Smits, Michiels van Kese nich, Reekers, Binaerts en Van der Does de Willebois. Besloten werd onmiddellijk de scbeurwet in de afdeeling-en te onderzoeken en heden 2 uur het levensmiddelendebat voort te zetten. Ook de ouderdomswet zal deze '"eek worden be handeld, niet echter de opcenten op de verde digingsbelastingen en e wijzigingen der ver mogensbelasting. Een voorstel-Cremer om de wijziging der Indische mijnwet van de'agenda af te voeren werd verworpen met 20 tegen 18 stemmen. Daarna werd de vergadering gesloten PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gisteren werd de zomervergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland' voort gezet, onder leiding van den hleer commisiBa- ris der koningin. Voor kennisgeving werd aangenomen1 de mededeeling van Gedeputeerde Staten om voorshands af te zien van verdere stappen in zake een onderzoek inzake het toezicht over levensmiddelen in deze provincie en te over wegen wat het provinciaal bestuur ter verbe tering daarvan zal kunnen doen, nu bijt Ko ninklijke boodschap* van 16 Jan. 1.1. aan dte Stat-Generaal een wetsontwerp ia aangeboden betreffende „keuring van waren". Blijkens hetgeen werd medegedeeld over het resultaat dei' onderhandelingen met het ge meentebestuur van Amsterdam en dat van t iaarlem over de electriciteitsvoorziening van Noord-Holland, is het plan daartoe te vormen een naamlooze vennootschap, welke de centra les van Amsterdam, Haarlem en de. Provincie in eigendom zal verkrijgen. De rekening van de provinciale inkomsten en uitgaven over 1916 werd vastgesteld in ontvangsten tot een bedrag van 42.741,154, in uitgaven van 38,408,172, batig slot 4,332.982. aan ae afd. Beverwijk en omstreken van „De Hanze" voor het jaar 1918 75: Verleend werd eno.m. de volgende subsidies aan- de vereeniging „Amsterdamsche Grafi sche School" te Amsterdam voor elk der ja ren 1918 en 1919 3270; aan het departement Helder der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen voor zijn vakocnool voor meisjes jaarlijks 1200; aan de Vereeniging voor Landbouwnuis- houdon-aerwijs te Winkel voor hare cursussen jaarlijks 2200; aan de Commissie van Toezicht op den aanleg van Rijkslandbouw-proefvelden in de provincie Noord-Holland voor ieder der ja ren 1918, 1919 en 1920 250; aan de Vereeniging „De Tuinbouw" te Grootebrotk voor naar proeftuin voor het jaar 1918 500 in het tekort; aan de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Helder jaarlijks 500 aan de Vereeniging „Het Nederlandsoh Openluchtmuseum te Arnhem voor elk der jaren 1919 en. 19120 200. Afwijzend wérd beschikt op het verzoek van het bestuur van den Prov. Bond van Zieken fondsen te Alkmaar en op dat van het Depar tement Huizen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om subsidie. Verschillende regelingen werden vastge steld betreffende de verpleging van krankzin nigen, waarna de eerste suppl. begrootingen voor „Meerenberg" en voor „Duinenbosch" alsmede de rekeningen werden goedgekeurd. EEN NATIONAAL MINISTERIE. Men meldt aan het Centrum: Vrij algemeen- meent men, dat mgr. dr. No lens in opdracht zou hebben een ministerie te vormen en dat dit dan natuurlijk een rechtscü ministerie zou zijn. Op goede gronden meen ik deze meening als onjuist te kunnen tegenspreken. De op dracht aan mgr. dr. Nolens gegeven is be perkt tot de vorming van een' nationaal mi nisterie, waarin dus alle groote partijen zit ting zullen moeten hebben. Wanneer blijkt, dat mgr. dr. Nolens deze taak wegens onwil van een dier partijen of omdat men het niet over een1 afgebakend regeerprogram eens Is kunnen worden, zal hij verzoeken van deze opdracht ontheven te worden. Eerst daarna bestaat de mogelijkheid dai de Konigin, hetzij aan hem, hetzij aan een ander staatsman der rechterzijde, opdracht zal geven, een rechtsch ministerie te vormen. HET CONVOOI. Een Witboek is verschenen, bevattende de diplomatieke bescheiden betreffende de uit zending van het convooi naar Ned.-Indiii. CHOGOLADEREEPEN. Daar tusschen handelaren nog in het bezit zijn van chocoladereepen, die afwijken vao de door den minister van landbouw vastge stelde bepalingen, heeft de minister het ver bod tot aflevering daarvan alsnog opga- schort voor ttmcnenhandelaren tot 5 Au gustus en voor detaillisten tot 19 Augustus. UITVOER VAN FRANKRIJK NAAR NEDERLAND. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de Staatscourant een Hjst doen op nemen van artikelen, die thans in aanmer king komeo vonr vergunning tot uitvoer uit Frankrijk naar Nederland. DE VETKAART. Het Bureau voor Mededeelingen inzak» de Voedselvodrziening meldt: Het is wellicht goed er nog eena aan- t* herinneren, dat met ingang van 15 dezer da duur der vetkaart is gebracht op 10 dagen, zoodat men met het rantsoen van 250 gram zal moeten uitkomen tot en met Woensdag 24 Juli a s. RIJKSBUREAN DISTRIBUTIE ORAAN EN MEEL. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er d< aandacht op, dat het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel niet van taak is veran derd Het is niet juist zich tot dit bureau te I wenden met aangelegenheden betreffende aardappelen. Doorvoor richte men zich tot liet Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, afdeeling Crisiszaken', Bureau Landbouw. richt aan het adres van de stadsvoogden en van den raad, die maar liever naar de pijpen van een paar voorname heeren dansten, aan dat ze de heks verbrandden, zooals dit toch goed gebruik was. Midden onder de menigte stond een klein, krom mannetje met een grauwen kiel aan een een vaalgeel ,-elaat vol rimpels. Hij hoorde tot degenen, die met de grootste verbittering hadden gesproken, zoowel van de verdachte touvenari* als van de overlu id, die haar zóó maai In vrijheid durfde stellen. En hij ging zelfs zóó ver, dat hij betuigde hoe een der gelijk ongeoorloofde manier van doen niet anders dan Gods toorn over de stad zou doen losbarsten! „Er is zeer veel waarheid in. hetgeen Mees ter Steffen zegt", riepen de dichtstbijstaan- den. „Steffen Graver is een ijverig man, die menige booze vrouw heeft aangebracht. Eigenlijk moesten we er ook geen genoegen mee nemen, dat ze de heks zoo maar lieten loopen 1" - - „Nu, we hebben ook nog wel een middel om dat te verhinderen." En Meester Steffen boog zich nu heelemaal voorover naar den- gene, die vlak naast hem stond en ging ver derop fluisterenden toon tegen een reusach- tig-grooten kerel, in groven werkkiel- „Je hebt het niet voor niets te doen. Mickel Gal genheuvel. Zie je dat touw, dat ik hier in den zak heb?.Als we de heks dan niet verbranden kunnen, dan moeten we maar zier. dat we haar gehangen krijgen, vat je mij?" De man, die meit een zoo weinig weilui denden naam genoemd werd, keerde zich naar den ouden doodgraver toe en, toen hij hem een oogenblik aangekeken had, knikte hij langzaam en antwoordde: „Ik vat je heel best, Steffen Graver. We halen het volk om ons heen over, om gemee- .nc zaak met ons te maken, en, terwijl ik de hek» vasthoud, werp jij haar den strik om den hals; dat is in een wiep gedaan. En, al» je mij een flinke tegemoetkoming geeft, kan prak, was c langs zijn been schoot Hij keek eens en je rekenen op mijn bereidwilllghei Terwijl de man zoo sprak, was er iets, dat Haar een misvormd mannetje, dat niet veel hooiger rian zijn knieën reikte. De menigte begon te roepen: „Kijk icns dien dwerg 1 Woon komt B$j vandaan .Maar het ventje was net zoo gauw weer verdwenen als het verschenen was en nu werd de algemeene aandacht afgeleid door een 'roep, ale brutaalweg schreeuwde: „Wat talmen jullie daarbinnen? Laat ons de poort openbreken! We willen wel eens zien, dat je de heks loslaat!" Het dreigend geroep kon tot in de cel ver nomen worden, waar de dochter van Laurids Geweermaker zat opgesloten, want het getra liede hek kwam juist op het plein uit. Maar op dit oogenblik bevond de aangeklaagde zich niet alleen daarin. De deur naar de gang stond open en daar buiten liep de wacht op en neer en rammelde met zijn sleu tels, want oök hem begon de tijd lang te val len. Hij had bëvel gekregen van den stads voogd. om de gevangene vrij te laten en hij zag ook niet in, waarom men dan nog lan ger dralen zou, als men toch eenmaal dat besluit genomen had. Op een' bos stroo, op den steen-en vloer, zat een oude man, naast de aangeklaagde, en vóór haar stond een breedgeschouderd, in het zwart gekleed edelman met een verstandig, maar wel wat barsch gelaat. Toch was er een ongewoon vriendelijke klank in zijn stem, ter wijl hij sprak tot Juffrouw Edele: Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1