DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, im De strijd in en buiten Europa N®. 166 Honderd en twintigje Jaargang. donder DA O 18 JULI. FE 1ILLÜT0F. Tycho Brahe °{f Deze Courant wordt el kon avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge heel© Rijk f 1.9®. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Eer Frijs dor gewone Advertentiën regel f 0.15. Bij greote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franeo aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. Bui ten land. Statou GeiicraaL Telefoonnummer 3. De groote slag in Frankrijk woedt voort tusschen Jaulgonne tot ten O. van Dorraans, tussehen Mame en Adre en ten O. van Reims. Op het front tusschen Jaulgonne tot ten O. van Dormans zijn zooals wij reeds meld den de Duitschers er in geslaagd, de Mame op verschillende plaatsen over te trekken, maar zij zijn, evenals kort geleden de Itali anen» bij hun overtocht over de Piave, niet in staat geweest, aan de overzijde der rivier vol doende kracht te ontwikkelen. Men begrijpt hoe moeilijk de positie is van een over een sterk verdedigde rivier ge trokken legergroep Om Voorhvaarts te rukken is zij meiugmaeT niet sterk genoeg, achteruit kan zij niet dan in een ordelijken terugtocht, daar een groote ramp bij het vluchten over een tamelijk breede en door viii- andelijk vuur bestreken rivier niet kan uit blijven. De verbindingslijnen worden door het on der vuur houden der betrekkelijk smalle bruggen ernstig bedreigd en het gebeurde bij de Piave heeft onlangs bewezen, dat de toe stand zoo benard kan worden, dat de aan vallende partij het geraden acht haar voor uitgeschoven legergroep maar weer terug te nemen. Tot nu toe behben de Duitschers dit be sluit nog niet genomen, maar de over de Mame getrokken troepen hebben het onget- twijfeld hard te verantwoorden. Franschen en Amerikanen doen verwoede tegenaanvallen en de Duitschers hebben dan ook in het Zuidelijk deel van dit gevechts- front weer wat terrein moeten prijs geven, In Moreuil-le-Port, juist ten Z. van de Mar- ne, zijn de Duitschers er daarentegen in ge slaagd in Oostelijke richting wat voortgang te maken. Bij hun pogingen om tusschen de Marne en Reims vooruit te komen, schijnen de Duitschers eveneens gelukkig te zijn ge weest. Zij wierpen den vijand terug op het z.g.n. bergeland van Reims tusschen Nau- teuil en Poercy. Ook ten N. van Venteuif, Noordelijk van de Mame, maakten zij eenige vorderingen. Ten O. van Reims schijnen de hardnekk'ge Duitsche aanvallen den toestand niet gewij zigd te hebben. Wij laten de officieele avondcommuniqué's hier volgen. Het Berlpwche vermeldt slechts het af slaan van nieuwe tegenaanvallen der Fran schen op den Zuidelijken Mameoever. Het Fransche is weer heel wat uitvoeriger. Het meldt, dat de slag met onverminderde heftigheid voortgezet is over het geheele front ten Westen van Reims. Niettegenstaande de pogingen zijn de Duitschers er niet iu ge slaagd hun opmarsch door te zetten. De Fransche troepen hebben door hun heldhafti- gen tegenstand en hun voortdurend tegen aanvallen de Duitschers tot staan we'en te brengen. Ten Zuiden van de Marne ontwik kelen de gevechten zich op verschillende plaatsen ten N. van St. Agnan en La Chapel- le-Monthodon. Zeer levendige acties ten N. van Comblizy en Festigny hebben den Fran schen veroorloofd de Du'fschers vast te hou den ten zuiden van het bosch van Bouquigny en Chataignier? Ten Oosten van Acu'dy zijn de Duitschers erin geslaagd den >oe krijgen in Montvoisin. Tusschen de Marne en Reims duurt het gevecht voort ten N. van Reuilly, in het bosch van Rei, waar de Duit schers zijn binnengedrongen en do Fransche troepen voet voor voet terugtrekken. Het bosch van Courton is geheel het tooneel van hevige gevechten. De Duitschers handhaaf den zich ten Westen van Manteuil-la-Fosses- Gourcy. Afgezien van herhaalde aanvallen op verschillende plaatsen is door de Duit schers niets behaald. Een schitterende tegenaanval der Itali- aansche troepen, ten westen van het dorp heeft de Duitschers in het dal van de Ardre teruggedreven. Talrijke Duitsche lijken' voor de bevochten linies wijzen op de zware verlie zen, welke door hen geleden zijn. De toestand is onveranderd in den sector van Vrigny en ten zuidwesten van Reims. Ten Oosten van Reims hebben de Franschen een aanval uit gevoerd tusschen Beaumomt-sur-Vesle en Sil- lery. Hun posities zijn in tact gebleven over het geheele front in Champagne. De beschrijvingen der correspondenten over de thans geleverd wordendle gevechten geven wel den indruk, dat van beide zijden met ver woedheid gestreden wordt. Ten Oosten van Reims op een front waar in langen tijd niet gestreden is en. de verdedigers alsmede de burgerlijke bevolking dus niet op het offen sief bedacht waren, schijnt de aanval heel wat consternatie verwekt te hebben. Tien minuten na middernacht, zoo meldt een particulier Rui ter-telegram, brandden alle Duitsche kanonnen in Champagne op hetzelfde oogenblik los. De burgers van Chalons schrokken wakker door het ontploffen van een 16-duims gra naat in het hart hunner stad. Het is zoo wat twee jaar geleden, dat Chêlons, dat 20 mijl van het front ligt, een dier bezoekers ontving. De aanblik van het middernachtelijk bom- «oman ml het dtr 10% «WfW, hel va* VILHELM OTTERS'AAfcfc 44) „U is vrij en kunt gaan. waartieen u wilt. Maar dat moet u nog eerst weten, dat het al leen de gedachtenis aan uw ontslapen vriend is, dit u dank moet zeggen. Ik heb Prateusn beloofd, om a bij te slaan, als u in noo'd of ge vaar raakte en ik heb aan zijn verlangen vol daan, zoo goed als 't mij mogelijk was. Ver der moet u er zelf maar voor zorgen, Lau- rids Geweermaker. U is een' oud man, maar heeft voldoende middelen, om ergens een plekje op te zoeken, waar uw dochter rust en misschien ook genezing kan vindenEn koni nu mee, Juffrouw Edele, en geef mij de hand, dan zal ik u hier vandaan leiden." Ze deed gewillig, gelijk de Jonker gezegd had, maar toch scheen net, dat de schrik haar gedachten nog meer in verwarring had gebracht, want in haar oogen was een angsti ge, starende uitdrukking. „Kom," zei ze, en vatte Tycho Brahe bij de hand, „laten wij ons haasten. Meester Pra- tensis wacht. Terwijl ik weg was, is er nie mand1 geweest, die naar hem omgekeken heeftHoort u wel, hoe driftig hij op en neer stapt in zijn kamer?" Ze betraden de trap van het Raadhuis, ter wijl oude Meéster Laurids steeds achter hen aan trippelde, met kleine, afgemeten pasjes. Het duister was allang gevallen, maar er vlamde een lustig vuurtje op in de. ijzeren pan, die aan eén langen haak, altijd vlak te genover den ingang van het stadhuis, op grillige wijze de omgeving verlichttein dit geval dus de joelende volksmenigte. Toen Tyeho Brahe en Edele te voorschijn traden, stegen er luide kreten op, en een ge- bardement was verwonderlijk. De straten wer den verlicht door de flikkeringen der kanon nen), zoodat Chalons zich met Reims in de eerste linie kan hebben gewaand. In de frontlinie was alles gereed; De Fransche kanonnen antwoordden, niettegen staande elke bekende batterijstelling zoo goed als alle wegen, dorpen en kommandö-poaten door het Duitsdie vuur werden bestreken, oogenblikkelijk en. hielden' de krachtige tegen- voorbereiding gaande tot het aanbreken van den dag, toen de Duitsche infanterie uit de loopgraven sprong. Generaal Gouraud vertrouwde vooral op de kleine machinegeweer posten in stevige beton nen ,,pillenhuizen;', ten einde den vijand in zijn dekkingszone op ie houden, welke doo vastberaden mannen waren bezu, Deze pos ten boden met fabeladitigen moed tegenstand. Öp de heuvels van Moronvilliers hield een twintigtal daarvan, door enkele mannen be zet, de Duitschers twee uur tegen. Een pele- ton van 25 man onder een luitenant vocht tot het omsingeld was. Toen zetten de mannen de bajonet op het geweer enbaanden zich dwars door de Duitschers hun weg naar de eigen linie. Deze mannen moeten hun dapper heid grootendeels met den dood hebben ge kocht, maar den heelen dag hielden ze hun officieren op de hoogte van den vooruitgang des vijands, waarbij ze zich van alle mgoelij- ke middelen bedienden om inlichtingen naar achterwaarts te zenden. Eén zwakke bezet ting, door den vijand overvleugeld, zond tot vijf uur in den middag berichten'. Deze held haftige verdedigers van de dekkingszone kun nen zich beroemen het leeuwendeel der zege te hebben gedragen. In het grijs gekleede lij ken hangen overal in trossen in onze draad versperring. Het zijn dergelijke trielste berichten die van alle gevechtsterreinen onze aandacht trekken." Heldenmoed waarvan het eenige resultaat een doeltreffende moord- en veraieliugs- actie is. In trossen hangen de in het grijs gekleede lijken in de draadversperringen Is het niet beschamend dat dit triomphan- telijk als een bewijs van eigen meerderwaar digheid vermeldt wordt? KORTE BERICHTEN. Duval, een der veroordeelden in de zaak van de Bonnet-Rouge is terechtgesteld. Hij kwam gisterochtend te 5 uur precies te Vin- cennes aan, waar hij door de burger-autori teiten aan de militaire-autoriteiten ter hand werd gesteld. Eenige minuten'later reed de veroordeelde opnieuw per rijtuig uit. Bij het gebouwtje der terechtstelling aangekomen, weldig gedrang ontstond, want ieder wilde van zoo nabij mogelijk de „toovenares" zien. Allesbehalve vriendelijke woorden waren dan ook de begroetingen, die het arme schepsel van vele kanten ten deel vielen'! „Daar heb je de vrijgelaten hekst In 't wa ter met haar; dat ze naar onschuld bewijzen kanOf op den brandstapel, dien we zelf wel zullen aansteken'--Góds straf daalt op ons neer, als we haar ontsnappen latent" Tycho Brahe maakte een gebaar met de handen, om te kennen te geven, dat hij de me- nigte wilde toespreken, maar hij kon zich niet I verstaanbaar maken. Toen sloeg hij den arm om Edele's middel enitrachtte zich met geweld een weg te banenmaar als een zee golfde de menigte om hem heen. „Nu, opgepast!" fluisterde Meester Steffen tot zijn reusachtig-grooten kameraad in den groven kiel. „Gauw je slag geslagen, en geen stadsvoogd en' geen jonker zulten haar meer kunnen helpen'1" Hij' stak de hand in den zak, om het touw te voorschijn te halen maar tegelijkertijd stootte hij een wilden vloek uit: „De strik! De strikt Wie heeft dien ge stolen? Maar zijn woorden stierven plotseling uit en gingen' over in een rochelend geluid. „Het touw, dat hij tevergeefs in zijn'zak ge zocht had, lag om zijn eigen hals en zóó krachtig was er aan getrokken, dat zijn glin sterende oogjes uit hun kassen puilden' en dat hij neerzeeg op het plein. De menigte week ter zijde, veivaard over het onverwachte, dat had plaats gehad. „Kijk, de dwerg, de dwergl Dat is de dui vel zelf 1" Maar Jep had van de verwarring gebruik gemaakt en was in het duister verdwenen, zonder dat iemand kon zeggen, waar hij ge bleven was. En tegelijkertijd ging de poort van het stadhuis open en ae stadsvoogd trad te voorschijn, gevolgd door de wacht. Met ge velde lans dreven zij de menigte terug en de weg was nu vrij voor Tycho Brahe en dege- neiL die hij geleidde. Eenige minuten later lag het plein daar stil en vredig. Het wachtvuur bescheen twee bewakers, die maar steeds op en neer stapten voor den inge g. En niets herinnerde meer uopuaqqoq puqoff sjm.'jd ibao ooz uop mm oploop, behalve Steffen Graver's dood lichaam, dat -men midden.op het plein, pre cies zóó, had laten liggen. HOOFDSTUK XVII. Een brief van Tycho Brahe. Avond op Hveen. „Waarde en geliefde Vriend, Behalve de vriendelijkste' groeten1 en dank zegging voor de vele vriendschap, die u en uw in God ontslapen vader, de welgeboren heer Jörgen Roseflkrands, mij alle dagen be wezen hebt, laat ik u hierbij weten, dat ik ont vangen1 heb uw schrijven, gedateerd 1 April van dit jaar. Beste Holger Rosenkrands! U geeft mij daarin te kennen, dat u niet begrijpen kunt, hoe de gedachte bij mij zou opkomen, om mij ergens anders te gaan vestigen; en naar aan leiding daarvan houdt gij 'n lange en drin gende bespreking. Daar uw oordeel mij niet onverschillig is, wil ik u nu ook wel meedee- len, dat ik niet anders dan noodLgedwongen handel. Ik heb de eene wederwaardigheid na de andere ondervonden en ik zal u die in 't kort alle meedeelen, zonder iets voor u ver stapte Duval met fikschen tred uit het rijtuig, een weinig bleek met een lichte trilling der lippen, die een innerlijke ontroering verried. Twee gendarmen wilden hem bij den arm vatten, doch Duval maakte een afwerend ge baar en zeide: voer mij niet weg, waaraan hij toevoegde bij het zien van den paal: o, is 't dat ding. Duval, die zich moeite gaf zijn sid dering te overmeesteren, weigerde te worden geblinddoekt. .Eenige minuten later klonk een kort bevel, daarop een salvo en Duval viel voorover neer. Er werd vastgesteld dat hij 12 kogels in dc borst, in de hartstreek had ontvangen. Pre cies om 5 uur 18 was de verrader ter dood gebracht. Na enkele minuten reed een zieken wagen met het lijk tusschen een haag van dragonders weg. Het Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden is na vier maanden heropend met eerf toespraak van president G- y.t die de ho. te kennen gaf. dat er geregelde conaatutio- neele toestanden zullen worden geschapen. Minister-president Seldler hield een re de, waarin hij. de Duitschers in Oostenrijk te-, gen' de andere nationalisten verdedigde. Vol gens hem hadden zij door hun geschiedenis on cultuur recht op een vooraanstaande plaats. De andere partijen zouden het door aansluiting nooit tot een meerderheid kun nen brengen. Reuter verneemt ub Poolsche bron dat het leger der Tsjecho-Slowakeu in Siberië tal van Russische eenheden bevat onder aan voering van de generaals Erdelli, Alexejef en Dutcf, alsmede afdeelingen van Polen, die er in geslaagd zijn door de Oekraine en Roeme nië te ontkomen, toen Duitschland hun demo bilisatie verordende. Zij worden aangevoerd door generaal Michaelis, de vroegere opper bevelhebber van het tweede Poolsche korps. Het bevat eveneens.de resten van dé vermaar de ijzeren Karpathcn-briga, die was samen gesteld' uit Poolsche legioenen in Galicië, welke er in slaagden naar dé Boekowina te vluchten. Hun aanvoerder is kolonel Haller. Van de 1100 personen, die zich aan boord van het slagschip Kawasji bevonden, dat in de haven' van Tovama ten gevolge eener ontploffing is gezonken, zijn slechts 400 gered. Het proces-Malvy heeft voor den Se naat. die als Hoog Gerechtshof fungeerde, een aanvang genomen. Er was slechte weinig publiek, terwijl er ongeveer 60 senatoren aan wezig waren, Het rapport van de commissie van onder zoek toont dat de commissie van .oordeel is dat de beschuldigingen nopens het inlichien van den vijand van militaire plannen en het aanstoken van muiterij ongegrond is. De commissie is van meening dat de muiterijen door de pacifistische pamfletten zijn veroor zaakt. Bij Vierzon (aan de lijn ToursBour ses) is een passagierstrein ontspoord. Er zijn 18 dooden en 53 gewonden, waaronder 20 ernstig. Quentin Roosevelt, de jongste zoon van IJ--1 i ju een Iuchtge- gedood' en iq de EERSTE KAMER Gisteren werd voortgezet de behandeling der beschikbaarstelling van levensmiddelen. De heer Vliegen klaagde over gebrek aan systeem in het crisisbeleid. Noodig was een algemeen systeem' van totale regeling van productie en distributie. Met bevordering van ae graanproductie had men veel eerder moe ten beginnen. Hij drong aan op het verbieden van den uitvoer teneinde op deze wijze onaf hankelijker te worden van het buitenland, ten aanzien' van de vaart op IndiB. De heer Lucasse klaagde over ontdui kingen als gevolg van ondeskundig genomen distributiemaatregelen, Spr. betoogde dat de prijzen1 voor de landbouwproducten' te laag zijn en dat den boeren graan voor eigen ge bruik moet worden gelaten. De heer Bergs m a waarschuwde teg.r het stopzetten van dm geheelen uitvoer en keurde dé houding der burgemeesters, die niet krachtig tegen het smokkelen optraden, af. De heer Van Wassenaar van Cat* w ij k wilde inzake de levenamiddelenvoorzie- ning veel meer aan die particuliere voorzorg overgelaten zien. Minister Posth uma verklaarde dat die 1 cvensmiddelencommissiea onmisbaar blijken. Grossiers en detaillisten worden als deskun digen gebruikt, voor zoover zulks noodig en wenschelijk is. Het laten van graan aan de boeren biedt onoverkomelijke moeilijkheden. Voor de producten is reeds een prijs betaald, geadviseerd door de landbouworganisaties. Spr. meende dat wanneer een cocialist op zijn plaats had gezeten, de verkiezingen voor de S. D. A. P. een groot échec zouden zijn geweest. De conservatie van vleesch door middel var. koude is voorbereid. De wets ontwerpen betreffende de beschikbaarstelling van levensmiddelen werden hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Te 5 uur t5 werden de beraadslagingen verdaagd tot hedenmiddag 1 utir. Binnenland. De Haagsche correspondent van „De den voormaligen president, is in een luchtge vecht bij Chateau Thierry g< vijandelijke linies neergevallen. DE KABINETSCRISIS. Stand." meldt Naar niet zekerheid vernomen wordt, zal de heer No lens de opdracht tot Kabinets formatie niet aannemen. Voorts schijnt het thans zeker te zijn, dat, mocht nu de opdracht tot formatie aan den heer Idenburg worden gegeven, deze haar wèl zal aanvaarden. VI.EESCHLOOZE DAGEN. Het in de St.-Ct. van jongstleden Zaterdag vermelde vervoerverbod van runderen, kal veren en vleesch gedurende het tijdvak van 18 tot 31 Juli a.s is van algemeene strekking, zoodat gedurende dat tijdvak door* de slagers geen vleesch, onverschillig van welke soort, zal kunnen worden afgeleverd. Dc maatregel is genomen met het oog op dc inventarisatie van alle vee. SLACHTAFVALLEN. De minister van landbouw heeft aan de lijst van maximumprijzen voor runderslacht- '96, het leengoed Nordfjorden en nu, to dit voorjaar, mijn honorarium, dat vijfhonderd daalders bedroeg en dat ik nu al dien tijd ge- notert had, dat fle op Hveen woonde! En als u nu nog verder hooren wilt, beste Holger, hoe men voortgegaan' is, om op die manier te han delen tegenover een man, die toch niets an ders gedaan heeft, dan al zijn krachten ge- bruiken, ten dienste en ter eerc van het vader land dan moet u toch wel erkennen, dat het lot geweven is uit een vreemd net van draden'. tegen hem uitgevallen was, en wat hij mtt dan nooit zou hebben' vergeven. Maar dat zijn allemaal maar praatjes! De Rijkshof- meester en ik hebben op vriendschappelijk* wijze gecorrespondeerd en van dien kant heb 'ik dus nooit eenige vijandschap ontmoet. moet dan weten, dat men mij in de laat- borgen te houden. mij' ste jaren beroofd heeft van de inkomsten, die mij toegezegd waren, opdat ik vlijtig de astro nomie zou kunnen beoefenen en in staat zou zijn, de heele inrichting op Hveen zóó te on derhouden, als die Juist met dit doel daar aangebracht was. Zoo benam men mij, anno Ik heb mij altijd heel makkelijk vMandei gemankt, maar nu in den laatstca tijd heeft de dood' een rijken oogst gehouden onder mijn vrienden. Van het oogenblik af, dat de edele Niels Kaas, en' even later uw geliefde heer Vader, de oogen sloot, hebben mijn benijders vrij spel gehad. In de maand Juli van het jaar '92, toen onze koning Uranieborg be zocht, liét alles zich heel goed aanzien. De jeugaige vorst scheen veel verstand te hebben van al wat ik hem toonde, en geen wonder dus, dat ik hoop ging koesteren, .hoe het grootsche werk, dat ik ondernomen had, onder een: dergelijke regeering tot bijzonderen bloei zou komen. Maar niet zoodra was onze jonge vorst meerderjarig geworden, of er kwamen andere mannen aan het bestuur. Al bij de kroningsfeesten' in Kopenhagen, 29 Au gustus, anno '96, werd ik gewaar, hoe de wind nu opeens uit een anderen hoek woei Ik droeg nog het eereteeken, dat de jonge koning mij eigenhandig omgehangen had, op den dag, toen hij mij voor 't' eerst en 't laatst bezocht op Hveen; maar de nieuwe gunstelingen in den' raad en aan het hof be schouwden mij met alles behalve vriendelijke blikken en men gaf mij niet onduidelijk te verstaan, wat mij boven het hoofd hing. Maar er is één man, wien ik toch weer recht moet laten wedervaren, ofschoon men hem voor mijn vijand had uitgemaakt. Men' heeft namelijk beweerd, dat de nieuwe Rijkshof- meester, de welgeboren heer Christoffiér Val- kendorf, mij al bijzonder tegengewerkt heeft, omdat wij ééns overhoop gelegen' hadden, toen de heer Christoffer een van mijn honden een schop gegeven had, waarop ik wat barsch Moest Ik mijn bittere tegenstanders noemen, dgu hoorde hiertoe 'n de eerste plaats onze nieuwe'kanselier, de welgeboren heer Chriten Frils, die ik voor een slfmmen vos boud, die zich spitst op mijn leengoederen1; en dan de koninklijke lijfarts, doctor Peder Sörensen, volgens mij eeni kwaadwillige stumperd op wetenschappelijk gebied evenals onze hoog waardige superintendant, doctor Peter Vtos- tfup, die met zijn heelen theologischen aan hang bijna uit zijn vel springt van ergernis over mijn niet te beschrijven goddeloos heid Maar dit is nog niet alles. U herinnert zich mischien wel, dat ik u, en vroeger al uw ge liefden vader, heb meegedeeld, hoe ik veel onaangenaamheden heb gehad) met een van mijn vroegere assistenten en leerlingen', doc tor Gollius Sasceridus, dien ik ééns voor een flink, rechtschapen menseh hield, waarom ik mij ook geen enkelen keer bedacht, om hem op zijn herhaald smeeken en aandringen mijn dochter Magdalena als verloofde te schenken, want ik hecht er al heel weinig waarde aan, dat hij niet van adellijke ai- komst was, maar des te meer stelde ik het op prijs, dat hij voortdurend een trouw en ijve rig assistent zou blijven. Toen de verloving er echter door was, kon de schelm geen bruid schat krijgen die groot genoeg was naar zijn zin en1 dus verbrak hij de verloving, wat ook weer tal van wederwaardigheden tenge volge had. Word* vervolgd. TT-1h.,aJi ....r,,. ViAffïnrTif-iHi vnnrfrrATpf nvpr tipt cr> igsd

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1