1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en buiten Europa. H«. 167 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 19 JULI V R li 1L L C T O K. Tycho Brahe Itraimntsflriis bij vooruitbetaling p. 3 maanden 11.65, tr. p. post 11.90. Y RIJ D A G 5 ct. Idvertentiooriis 15 ct. p. regsl. grontfo liMrt m itMttruimii Br. fr. IV. ïoek ob Haod^isdrnkkmii iarms. Coster 4 Zo.. Voornam C 5. Tei. 3. Baity aland. Staten Generaa], Binnenlaad. Op het gevechtsterrein laten de door de Duitschers verwachte groote vorderingen nog steeds op zich wachten. Op den Z. oever der Mame hebben de Duitschers Montvoisin bezet, tusschcn Reims en de Mame vermeesterden zij een hoogterug ten Z. van Pourcy en ten Oosten van Reims bleef de toestand vrijwel onver anderd. De tot nu toe in dit offensief gebrachte offers zijn de resultaten dus niet waard ge weest. Onwillekeurig vraagt men zich af of de Duitschers niet meer tot groote krachtsin spanning in staat zijn dan wel of de tegen stand der Geallieerden zoozeer is toegeno men dat van belangrijke resultaten bij een offensief van Duitsche zijde geen sprake meer kan zijn. In Duitschland wordt meer en meer het besef levendig, dat een militaire overwin ning slechts1 de gunstige vredesvoorwaar den kan brengen, dan men zich gedacht heeft. Zoo levendig is dat besef, dat men er een voudig niet aan wil denken, dat de oorlog wel eens ten gunste van den vijand zou kun nen verloopen. Men behoeft zich slechts de uitlating van Von Kühlmann in den Rijksdag te herinne ren, de voorzichtige toespeling, dat door de wapenen alleen de oorlog kon gewonnen worden. De storm die toen is opgestoken heeft den staatssecretaris doen vallen, maar het gevolg van deze gebeurtenis moet toch ook wel geweest zijn, dat velen zich ernsti ger dan vroeger afvroegen of Duitschland er werkelijk nog wel zoo goed voorstaat als in den beginne algemeen geloofd werd. Duitschlands kracht is zijn leger en een Duitschland dat slechts een sombere toe komst voorziet, zal dus vóór alles door zijn actie te velde in gunstiger omstandigheden trachten te komen. Men had dus een grooter krachtsinspan ning dan vroeger mogen verwachten, een of fensief* zoo geweldig, dat de vijand over aan zienlijken afstand teruggedreven de kracht der Duitsche wapenen niet meer zou durven onderschatten. En inplaats daarvan zijn dé resultaten van het losgekomen offensief van zeer geringe beteekenis. De oorzaak daarvan is natuurlijk óf een te geringe krachtsont wikkeling wan Duitsche of een. te groote te genstand van Geallieerde zijde. Een te geringe krachtsontwikkeling van Duitsche zijde lijkt ons om bovengenoemde redenen en op een tijdstip, waarop het Duit sche volk het vertrouwen in de legerleiding niet mag verliezen, ongemotiveerd. Nemen wij aan, dat de Duitsche krachts ontwikkeling even sterk is als vroeger, dan kunnen wij uit de geringe thans behaalde resultaten slechts opmaken, dat de weer stand der verdedigers grooter is geworden. En dat is niet zoo onwaarschijnlijk, wan neer wij bedenken, dat de troepenmacht der Geallieerden door dé Amerikaansche legers steeds grooter wordt. Amerika wordt op het slagveld meer en meer een factor, waarmede terdege rekening moet worden gehouden. Human Kit liet Mhl ésr ltfa MWW rfwjr bet L'Kn-mcM va* VfctfELM 45) Maar 't zou langer dan een jaar duren, als ik al mijn tegenspoed opsomdeen, zooals u weet, laat ik mij niet door zoo neel weinig uit 't veld slaan; maar, als nu alles tegen mij samen spant, dan denk ik maar hard tegen hard te zetten. En, als men hier te lande geen voordeeliger voorwaarden stelt, dan trek ik maar ergens anders heen, ofschoon dit zoo makkelijk niet gaat, daar ik al over de vijftig ben en een groot huisgezin heb. Nu heeft de vorstelijke heer, Jacob Curtius, vice-kanselier van Keizer Rudolf, mij, toen hij mij verleden 'zomer op Hveen bezocht, geheel uit zichzelven de toezegging verleend, dat hij al zijn best zou doen voor mij bij.zijn keizer lijken heer; ja, hij w:lde mij zelfs zijn eigen huis in huur geven, als ik maar eenigszins geneigd was, Denemarken te verlaten. Deze trouwe vriend stierf echter, kort na zijn te rugkeer m Bohemenmaar niet lang dahma kreeg ik een schrijven van den keizerlijken lijfarts, dr. Thaddaeus Hagecius, met wien ik al in vriendschappelijke betrekking heb ge staan van het jaar 1575, toen we elkaar leer den kennen op het kroningsfeest te Regens burg. Hagecius schreef mii nu, dat de nieuwe keizerlijke vice-kanselier, Rudolf Corraducius, volgaarne de belofte wilde nakomen, die zijn Waren in den beginne de froepenzendin- gen uit Amerika van geringe beteekenis en was de gevechtswaarde ,van die troepen door ongeoefendheid niet groot, naarmate de maanden verstrijken, verandert dit ten gunste der Amerikanen. De Amerikaansche reserves worden talrij ker en de geoefendheid grooter. Waren bij het uitbreken van den oorlog ook de Engelsche soldaten niet ongeoefend en wisten ze zich niet in betrekkelijk korten tijd tot bruikbaar gevechtsmateriaal te her vormen! Amerika wordt een fartnr van hrior-kerK Nu reeds widen Amerikaansclie troepen1 den vijand over de Mame terug te drijven en bii volgende gevechten zal van Amerikaansche actie steeds meer gewag worden gemaakt Door geoefendheid en krijgskunst waren tot dusverre op het gevechtsterrein' de Duit sche troepen dé sterkste. Maar wanneer wij de ontwikkeling tot ge- vechtswaardige manschappen aan beide rij den nagaan, dan zien wij aan Duitsche zijde geen noemenswaardiger! vooruitgang bij vroe ger en aan dè zijde der Geallieerden een zich steeds mieer volmaken en vertrouwd geraken aan den positie-oorlog, een steeds grootere aanvulling door Amerikaansch mannenmate- riaal en een steeds betere geoefendheid daar van. Wanneer de oorlog niet binnen afzienba- ren tijd geëindigd zal zijn, dan zal er een oogenblik moeten komen, dat de krachtsont wikkeling van de zijde der verdedigers even groot en daarna grooter is dén die der tegenwoordige aanvallers. Nu reeds wijzen de succesvoile Fransche en Amerikaansche tegenaanvallen er op, dat het Duitsche offensief geen groote gevolgen meer zal hebben. Wellicht zal spoedig het tijdstip aanbre ken, dat er sprake is van breed opgezette aanvallen der Geallieerden op de Duitsche stellingen, van een tegenoffensief, dat de Geallieerden wel steeds voorspeld hebben, maar waartoe het tot dusverre door hun te geringe aanvalskracht nog niet is kunnen ko men. Eenige der voornaamste gevechtsberichten mogen hieronder nog volgen. Van Engelsche zijde, "waar men steeds zoo vol vertrouwen verkondigd heeft, dat de vij and vrijwel machteloos was en tot geen groote daden meer in staat, voorspellingen, die tel kens door nieuwe Duitsche successen waar deloos gemaakt werden, begint men zich ook wat meer gereserveerd dan vroeger te too- nen. Men neemt niet te spoedig meer aan, dat de vijand machteloos is en zoo wordt thans b.'v. uit Londen gemeld, dat de bladen, hoe wel voldaan over de bereikte resultaten, er op wijzen, dat de Duitschers nog steeds grooté troepenmachten in hun bezit hebben, waar door zij, al mocht hun opzet mislukken, nog lang niet verslagen zullen zijn. Het Berlijnsche avondcommuniqué meldt, dat tusschen de Aisne en de Mame de Franr schen met sterke strijdkrachten en aanvals- wagens aanvielen en eenig terrein wonnen. Onze gereedstaande reserves, zegt dit com- voorganger mij gedaan had. En ik zou te al len tijde welkom zijn in de Boheemsche hoofd- stad. Beste Holger Rosenkrands I U weet nu, wat mij hier wegdreef: niet een bepaalde, groote ergernis, maar ql die kleine apeldep rikken bij elkaar, die, eindelijk een wonde maken, waar ik hier te lande geen genezing voor weet Tycho Brahe liet de pen rusten en las langzaam over, wat hij geschreven had, ech ter zonder iet3 aan den inhoud van den brief te veranderen, Toen zette hij er nog onder: Datum: Uraniburgum, 3 Aprilis, anno 1597. Tycho Brahe, eigenhandig." Den welgeboren heer Holger Rosenkrands tot Rosenheim, ten vriendscnappelijkste op gedragen." De heer Tycho stond op en trad op het smalle balkon, dat om hét dak liep van den Zuidelijken ronden toren, waar zijn lieve- lings-observatorium was. Een paar avonden tevoren had hij van die plek zijn laatste waarnemingen gedaan. Nu was het grootste deel van zijn instrumenten ingepakt, om naar zijn goed in Kopenhagen verzonden te worden. Maar er was nog veel over: voor werpen van kunst en huisraad, kostbare boe ken en de grootste van zijn meetinstrumen ten, die hij voorloopig nog op Hveen moest achterlaten, tot dat hij er zeker van was, hoe alles nu verder gaan zou. Het was koud en winderig weer. In 't half duister kon men het witte schuim op de gol ven in de Sond onderscheiden en voor zoo ver het oog reikte, was er geen schip te zien, in welke richting dan ook! De lucht was zwaar en bewolkt en de ge- mur.iqué hebben in den1 strijd1 ingegrepen. Het Fransche communiqué deelt mede, dat Fransche troepen vercenigd' met Amerikaan sche strijdkrachten gisteren de Duitsche posi ties aanvielen tusschen de Aisne en dé Mar- ne over een uitgestrektheid van 45 K.M. Langs het front Ambleny-Longponz-Troes- nes-Bouresches hebben de Franschen een be langrijke actie uitgevoerd in de Duitsche li nies. Zij hebben de hoogten die Soissons vanuit het Zuidwesten beheerschen en de streek van Chaudun bereikt. Tusschen Vil- lers Helong en Norcy aan de Ourcq zijn he vige gevechten aan den gang. Ten Zuiden van de Ourcq hebben de Fransche troepen de algemeenc linie Marizi-St. Gcucviève- Haute Vemes overschreden. Meer dan twin tig dorpen zijn door het bewonderenswaardig elan der Fransch-Amcrikaansche troepen ge nomen. Verscheidene duizenden gevangenen ?n een belangrijke buit zijn ip handen der Franschen gebleven Dergelijke krachtige tegenaanvallen zijn de Duitschers niet gewoon en zij bewijzen wel, dat de aanvalskrac! der verdediger, bij vroeger vergeleken niet onbelangrijk is toegenomen. KORTE BERICHTEN. Blijkens .berichten in de Russische peis hebben de Engelschen in Perzi'ê den laateten tijd belangrijke vorderingen gemaakt; zij bezetten thans vrijwel 't geheele land, terwijl zij opdikken naar de door de Russen' ont ruimde plaatsen aan de Westgrens. Maandag, 9 Ju'li, kwam er boven Brigh ton een vlieger, die daar verschillende kunst stukjes uitvoerde, o.a met ziin toestel „kopje- duikelde". Het ongeluk wilde, dat daarbij een zak met zand uit het vliegtuig viel en te recht kwam op een metselaarsbaas. De man bleef op de plek dood. Een tweede zak zand viel door het dak van een huis dichtbij. Men had drie dagen -later nog niet kunnen1 te we ten komen wie de onvoorzichtige vlieger was geweest. De Tsjecho-Slc waken hebben zich na hevigen strijd meester gemaakt van Jaroslaff, op 250 K.M. van Moscou. De beide hoofdste den worden in staat van verdediging ge bracht. Men meldt van de Limburgsch-Duit- sche grens, dat Maandagavond even over de Duitsche grens, in de richting van Dalheira, een' Zeppelin brandend is neergekomen. De Duitschers hebben 500 kinderen en mannen uit het dorp Saffilare, bij Gent, weg gevoerd naar Grimbergen, bij Dendermonde, en daar in een fabriek opgesloten, onder voorwendsel, dat de bevolking een burger der gemeente, die een Duitsche politiespion ge dood had, behulpzaam is geweest bij het ontvluchten. De Daily News verneemt uit Dublin, dat de nationale vrijwilligers in Ierland be reid zijn, om mee te werken tot een algemee- ne ontwapening van de burgerlijke bezetting in Ierland, mits dezelfde stappen in heel hel land, dus ook in Ulster, genomen worden Volgens een dagbiadbericht uit Stock holm is de stoombootdienst tusschen Stock holm en St. Petersburg wegens de te St'. Pe tersburg heerschende cholerarepidcmie weer gestaakt. Blijkens de voorloopige gegevens is tot dusver op de achtste Oostenrijksche oorlogs- leening een bedrag van 5.763 millioen kronen, ingeschreven. De definitieve opbrengst kan eerst over eenigen tijd1 worden vastgesteld. De Oekrainschc ministerraad van 8 de zer heeft, naar de Kiewer Ztg. meldt, een wet aangenomen, die de nationale PooLscht, Rus siscke en Jocdsche ministeries afschaft. Na de afschaffing nemen de ministeries van volks onderwijs en van binnenlandsche zaken hun werk over Uit Basel wordt gemeld volgens een bericht uit Tokio aan de Echo de Paris zou er tusschen Amerika en Japan volkomen over eenstemming zijn bereikt over Japan's Inter ventie in. Siberië. De Times verneemt uit Peking: De Tsjechoslowaken rukken uit Irkoetsk langs den spoorweg ten Z. van het Baikal-mcer op. Semenof is weer slaags geraakt met de boisje- wiki. Op 1 Juli is een tweewekeiijksche door gaande spoorwegverbinding geopend tus schen Penang en Bangkok. Daardoor is de verbinding,van Bangkok met Europa met een duur van vier dagen verkort. De' Pruisische minister van onderwijs heeft bepaald, dat op de middelbaar-onder- wijsexamens voortaan het Nederlandsch (Vlaamsch) als bijvak mag worden gekozen. Duitsche duikbooten hebben in het afge sloten gebied om Engeland 23,000 ton scheepsruimte vernietigd. EERST F. KAMER. In de zitting van gisteren werd het vooi- stel-Verheyen, om de opcenten der verdedi gingsbelastingen' en de wijziging van de ver mogensbelasting aan de agenda toe te voe gen, z. h. st. aangenomen. Aan de orde was daarop de Surinaamsche begroeting. De heer Van Kol wilde de kolonie de uitgaven, op last van het opperbestuur ge daan, kwijtschelden; hij drong aan op meer autonomie, in de eerste plaats door de uit breiding van het kiesrecht voor de Koloniale Staten. Indianen en kolonie moesten beter worden behandeld. Uit het arbeidscontract moet de poenale sanctie verdwijnen. Verder was noodig een goede regeling der crcdiet- verleening aan landbouw en veeteelt. De invloed van de West-Indische afdeeling van liet departement van koloniën was noodlottig voor Suriname. Mochten alle pogingen om Suriname te verheffen falen, dan moesten we afstand doen1 van de kolonie en de bevolking zelf laten beslissen tot welk land1 ze wilde beliooren. De heer DeWaal Male f ij t protesteer de tegen het collectief bedanken van de leden van de Koloniale Staten, wegens de uitingen van minister Rambonnet, als minister van koloniën ad interim in de Tweede Kamer, en legen het laatste gedéelte der rede van der heer Van Kol. De banden- tusschen Nederland en Surina me waren te hecht, »m zoo gemakkelijk te kunnen worden verbroken, Spr. geloofde, dat Suriname een goede toekomst heeft, als het land zich voomI toelégt op landbouw. Minister P ley te deelde in antwoord op een vraag van den heer De Waal Malefijt mede, dat een betere pensioenregeling voor de bijzondere onderwijzers in bewerking is. De zorg voor de Indianen, zooals de heer Van Kol die wenscht, zou te veel kosten. Hij sprak tegen dat de minister zich zou laten beheerschen door de West-Indische afdeeling van zijn departement. Hij betoogde dat het doorzetten van de plannen betreffende de cre- ^dietinstellingen voor de kolonie tegen Kolo niale Staten in het belang van Suriname noo dig was. Ier bevordering van immigratie worden krachtige maatregelen genomen. De verbete ring der scheepvaart wordt voorbereid, de pjannen voor dé draadlooze verbinding met het moederland en de uitbreiding van de bac- oyencultuur zijn gereed. Poenale sanctie kan niet worden afgeschaft, zonder dat de kolonie aan den ondergang blooigesteld wordt. Af staan der. kolonie wees spr. heslist af. Surina me zou het onder een- ander bewind zeker niet beter krijgen. leerde slotheer, spiedde tevergedu naai" een van de schitterende sfcrrebcclden, die ilij al zoo tallooze nachten had waargenomen, ge durende al die jaren, dat hij hier gewoond had. Maar de wolken hadden op dieu avond het stomach rift van dm hemd wegge vaagd. Was zijn cig«i ster ook hulpe loos gedaald, of zou die ééns weer opkomen, hier- neel ver vandaan?.Zou Uranieborg blijven staan, in toekomende tijden, gewijd als een herinnering aan hem en zijn kunst, of zou het weldra gelijk worden gemaakt met den grond, door lompe, plompe han den?. Hij liet zijn blik weiden over het eiland en over de onrustige Sond, toen hij een zachte hand op zijn schouder voelde; en, toen hij zich omkeerde, stond Vrouwe Kir- stine achter hem. Er was een vochtige glans in haar oogen en haar mondhoeken trilden, terwijl ze op bemoedigenden toon sprak: „Beste man, zoo is het immers in 't leven, dat ieder zijn deel krijgt van zon en van schaduw? We hebben pas zulke gelukkige jaren achter den rug, dat wij den tegen spoed van 't heden moeten dragen zonder morren. Je hebt zelf immers zoo dikwijls gezegd; dat de koene overal een vaderland vindt, en dat de hemel zich immers allerwe gen over onze hoofden welft?" Het was, of de rimpels uiï zijn voorhoofd Brahe nu slechts tóe, zonder een woord te" zeggen, en hand in hand gingen ze naar binnen. Het was, of de rimpels uit zijn voo trokken, bij den blik, dien tTycho Bn op zijn vrouw wierp. Hij knikte haar HOOFDSTUK XVIII. De nieuwe Kanselier. Een afscheid. De kanselier van Koning Christiana IV, de welgeboren heer Christen Frlla tot Borreby, Verleende audiëntie in zijn ambtswoning, op hot slot te Kopenhagen. In het voorvertrek wachtten verscheidene menschèn, adellijke heeren en hovelingen, leeraren aan de uni versiteit, die gekomen waren om verhooging te vagen van hun gering honorarium, en te gelijk enkele burgers, die klachten of bezwa ren hadden in te brengen bij den Rijkskanse lier. Tusschen de velen, die op audiëntie wa ren, was er ook een man, die met zijn onge duldig, barsch gezicht, al een groote tegen stelling vormde met de gelaten, ootmoedig- afwachtende houding, die de meesten het raadzaam oordeelden, aan te nemen, zelfs al waren ze voorloopig nog niet vercler "geko men dan het vóór vertrek! Die ongeduldige bezoeker was gekleed in de sierlijke dracht van den edelman', maar heel donker van tint, of hij daarmee te ken nen wilde geven, dat hij meer prijs stelde op zijn geleerden, dan op zijn adellijken stand; en het eenige sieraad dat hij droeg, was een gouden halsketen, met het portret van Fre- derik II er in. Hij liep driftig het vertrek op en neer, zonder acht te slaan op de halfnieuwsgierge, half-vertcomde blikken, waarmee men hem beschouwde. Evenmin begon hij met één van allen een gesprek, ofschoon de meesten hem kenden. Eindelijk en ten laatste ging de deur dar. De begrooting werd z..h. s. aangenomen. Daarna was aan de orde de Cura^aosche begrooting. De heer Van Kol klaagde over het te hoog telegramtarief van Curasao, over de gebrekkige drinkwatervoorziening op Aruba, over de onbillijke 'regeling der inkomsten belasting op Curasao, over de te bureaucra tische bestuursinrichting, over de onvoldoen de regeling van het kiesrecht yoor de landra den en over het gebrekkig onderwijs, Spr. drong aan op volledige gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. De heer Reekers betoogde de billijk heid van spoedige volledige financieelé gc- van openbaar en particulier on- et bijzondere onderwijs, dat liet voornaamste deel van de ontwikkeling der jeugd voor haar rekening heeft, ontvang; slechts zeer onvoldoenden steun. De Minister deelde mede, dat aan dc vervulling van verschillende door den heer Van Kol geuite wenschen wordt gearbeid. Een algemeene salarisverbetering achtte de minister niet noodig. Tegen financieele ge lijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs verzet zich an. 80 regeeringsreghment en wijziging was niet mogelijk wegens de politieke beteekenis ervan. Evenwel was spr. bereid, het subsidie tc verhoogen ris hem bekend is wat het bijzónder onderwijs kosi. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zonder stemming werden voorts aangeno men de begrooting van het departement van koloniën en de duurtctoealag voor Indische ambtenaren. Aan de orde was daarna de wijziging van de Indische Mijnwet. De heer K r a u s betreurde dat het ontwerp dc exploratie niet uitvoeriger regelt. De heer Van Kol hield een betoog ten gunste van staatsexploitatie. Hij achtte het ontwerp overigens een verbetering. Minister P l ey t e betoogde, dat het ont werp de regeling gaf welke voor het oogem- blik 't meest gewenscht is. Het ontwerp werd z h. s aangenomen, waarna aan de orde kwam de regeling betreffende de Indische waterschappen. De heer van den Berg meende dat de minister in gebreke was gebleven de nood zakelijkheid van de publiek-rechtelijke be voegdheid1 van de waterschappen aan te too- nen. Te 4 uur werden de beraadslagingen ver daagd tot lieden 11 uur. TURF De minister van landbouw maakt bekend, dat dc volgende opgaven, voorkomende in dc „Staatscourant" van 6 Juli, moeten gele zen worden als volgt: Groninger turf (haardbrandturf)Blauwe lurf, extra 4.25, id. 1ste soort 3.75. id. 2e soort 3.40, Zwarte turf late soort ;3.35 itl 2e soort 3.10, id. 3e soort 2,95, Mach. baggerturf lstc soort 8,75, idem 2e soort f> 8,25. idem 3de soort ,7,75, allés per kub. Meter. Overijaelsche turf (haardbrandturf) Bag gerturf, overig. Overljsel, 1ste soort machi nale 8,50, idem 2de soort 8, idem (bak en bok) 8. Geperste turf late soort 6.70, idem 2de soort 6,20 (alles per kub. Meter). Friesche turf Sponturf, karturf, 2de soort 6 75, Baggelaar, 3de soort Boschturf 6,50 (alles per 1000 stuks), i BRANDSTOFFEN VOOR BF.ROEPSKWEEKERS. Het Bureau voor Medëdeellngen inzake de Voedselvoorziening meldt: Uit de verzamelde gegevens door de Braudstoffcncommissies ingediend, is door dc Rijkskoleudistrtbutie nagegaan in hoever re tot beschikbaarstelling van brandstoffen kan worden overgegaan. De in het atooksei» zoen 1914/'15 verbruikte hoeveelheden daar- toch open, en uit de audiëntiezaal trad de koninklijke lijfarts, dr, Pedcr Sörensen, en vlak achter hem een lomp en plomp ge bouwd mau, waarin niet moeilijk Meester Raima rus Ursus tc herkennen viel. Terwijl de deur van den kansdicr achter hen dicht ging, stootte de doctor zijn geleider even aan en toen gingen ze, blijkbaar met op zet zóó vlak langs den edelman in de donkere kleeding, dat die hen wel zien moest. Tegelijkertijd wisselde hij een blik van verstandhouding met zijn kameraad, als een paar makkers, die het spel gewonnen hebben; maar ze zouden er niet bijzonder veel pleizier van hebben, want de jonker keek hen met zóó'n kouden, trotschen blik aan, of hij hun niét meer opmerkzaamheid waardig keurde, dan een paar blaffende hon den. „Nu is het uw beurt, welgeboren heer Ty cho Brahe!" Een oude hofdienaar, die de bezoekers moest aanmelden, deed de deur open en op dezelfde haastige, driftige manier, waarop hij het voorvertrek op en neer gestapt had, trad de heer Tycho nu de audiëntiezaal bin nen. De heer Christen Friis zat aan een groote schrijftafel, die vóór het venster stond, maar zijn stoel was zóó geplaatst, dat hij met den rug naar 't licht zat. Hij richtte zich half op, toen de heer Tycho binnentrad en verzocht hem met vriendelijken glimlach, om plaats te nemen? terwijl hij met dezelfde poli-ieké beleefdheid in zijn toon, het gesprek inleid de: Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1