DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. is strijd it es talten Earepe. Belast zich met het inrichten, bijhouden 4 controleeren admlnisttatiên. 20 JULI. N*. 168 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 tMUitantMtt bil »iOT«toiil«3 «rato I IJS.past ll'.9(l. Mnnm S et. HiMrtei'tewlU 15 ei 9. rnisi (mtm ten« m ümmmm Si. li. M. M« «MMtottm Sereti. tater 4 i.. ïeeié» C 9. Iel. 3. ZATERDAG Binnenland. Staten Generaal. De kleine middenstand en de tijdsomstandigheden. Wij leven in een tijd van buitengewone staatsbemoeiing. De vrije handel is voor een groot deel uit geschakeld, de staat is handelaar geworden, hij koopt en verkoopt, bepaalt de prijzen en stelt de af te leveren quantum» van velerlei artikelen vast. En naarmate de voorraden verminderen, wordt de staatsbemoeiing grooter. Tal van winkeliers wordt het verder drij ven van hun zaken onmogelijk gemaakt, zij zijn de slachtoffers der tijdsomstandigheden geworden. Voor de betrokken handelaren is dit een zeer groote tegenslag en de regeering heeft er dan ook allereerst voor te zorgen, dat dc door haar ingrijpen getroffenen door med werking tot distribueering van verschillen de artikelen een kleine compensatie voov hun winstderving kunnen vinden. Zoo zien wij tegenwoordig de regècrings boter in tal van plaatsen door werkob' worden slagers afleveren en .vele dooi etc tijdsomstandigheden getroffenen vonden con nieuwen werkkring op distributieburcaux en in regeeringscommissies. Evenwel, allen te helpen is ondoenlijk en zeer velen, voornamelijk uit den kleinen mid denstand, zien hun klanten verdwijnen, hun nering verloopen en vragen zich met zorg af welke ondhngename verrassingen de komen de tijden nog met zich zullen brengen. Het zijn deze burgertjes, neringdoenden in kleine winkeltjes, die tot nu toe door hard werken het hoofd boven water wisten te hou den, die door de tijdsomstandigheden zeer ernstig worden getroffen Zij behooren niet tot de categorieën, die zich allereerst aanmelden als er van steun- uitkeering of stedelijke tegemoetkoming spra ke is, een zekere trots doet hen in vele ge vallen een stille' armoede boven een openlijke erkenping van hun achteruitgang verkiezen Zij vooral gevoelen den druk der tijden, daar, tegenover minder inkomsten, steeds hoogere uitgaven staan. Door de stijging der prijzen van alle le vensbehoeften is de betrekkelijke waarde van het geld gedaald. Er wordt voor levenson derhoud van hen en hun gezin heel wat meer dan vroeger geëischt en daarnaast stij gen de belastingen op onrustbarende wijze. Steeds hooger wordt het aantal der voor de distributie benoodigde millioenen, steeds grooter worden de tegemoetkomingen in el- ken vorm aan de arbeidende klasse en m ver houding daarvan stijgen de belastingen, die straks voor een zeer groot deel ook door de kleine burgertjes zullen moeten opgebracht worden. Wij juichen van ganscher harte iederen maatregel toe, die er toe kan medewerken den druk der tijden te verzachten voor de zwaksten in den strijd om het bestaan en wij beseffen heel goed, dat daartoe allereerst een zeer groote groep van arbeiders zullen be hooren. Maar men bedenke daarbij, dat de onder ste lagen der maatschappij in deze tijden niet alleen uit arbeiders bestaan, dat er in vele gezinnen, waar men voor stadsteun niet openlijk in aanmerking wenscht te komen, een stille armoede wordt geleden. En daarom moet er een grens zijn waar boven de tegemoetkoming van gemeentewege in welken vorm dan ook, voor een bepaalde klasse der bevolking niet gaan mag Want wal men den een geeft, moet men den ander ontnemen en vele middenstanders zullen straks de dupe van al te groote ge meentelijke vrijgevigheid kunnen wdrden. Er is meermalen, ook in ons blad, door vertegenwoordigers van arbeidersorganisa ties met zekeren hoon over de verdrukking van den middenstand gesproken. Die middenstand, zoo wordt beweerd, heeft het zoo kwaad niet, die middenstand is zeer wel in staat om de voor de arbeiders benoodigde gelden bijeen te brengen. En als bewijs daarvoor wordt dan gewezen op het steeds weer openen van nieuwe en naar de eischen des tijds ingerichte zaken. Maar hier begaat men de fout alle mid denstanders over één kam te scheren. Want zooals er door de tijdsomstandigheden zeer vele middenstanders ernstig getroffen zijn, zoo is er ook een categorie, die juist door die abnormale tijden belangrijke winsten heeft kunnen maken. Wie vóór den oorlog groote voorraden had opgeslagen, wie in artikelen handel drijft waarbij de staatsbemoeiing zich tot nu toe niet deed gevoelen, ziet zich door de prijsstijging van alle artikelen een winst in den schoot geworpen, waarvan hij bij den inkoop van zijn goederen nauwelijks zal ge droomd hebben. En bovendien zijn er zeer vele middenstan ders, die met vooruitzienden blik opkochten wat door gebrek aan grondstoffen binnen afzienbaren tijd in prijs zou moeten stijgen en die hun voorraden achter hielden, totdat die prijsstijging zoo hoog was geworden dat staatsbemoeiing te voorspellen was. Dan werden de partijen nog juist op tijd van de hand gedaan en door de zeer hooge winsten was een even gelukkige speculatie met andere goederen weer mogelijk gewor den. Wie over voldoende kapitaal beschikte, heeft in die tijden zeer groote winsten kun nen maken. Maar wie daarover niet beschikte zag zijn nering verloopen. Hij kon niet koopen als de tijd er voor aangebroken was, hij derfde daardoor de .winst, zag door de staatsbemoeiing zijn kleinen handel aan banden gelegd en stond steeds huipeloozer in den'stfüd om hei staan van hem en de zijnen Hij is geen arbeider, krijgt geen steunuit- keering én staat niet vooraan in de rij wan neer de gemeente haar geldbuidel opent. Maar het onderhoud van zijn gezin eischt steeds zwaardere offere, zijn kinderen moe ten gevoed en gekleed worden en wanneer straks de fiskus op de deur van zijn verloo pen winkeltje klopt, zal hij meer moeten be talen dan eenig jaar te voren. Wordt er bij het toekennen van gemeente lijke tegemoetkomingen wel steeds om de be langen van deze categorie van kleine mid denstanders gedacht, van de mannen en vrouwen, die achter de kleine ruitjes van hun ledige winkeltjes slechts wat regeerlngs- artikelen hebben uitgestald, een enkel brood je, een paar pakjes regeeringsboter, wat snoeperijtjes in gebarsten stopflesschen, wat chocolade en zuurtjes, die weken lang ten toon gesteld liggen, maar nooit iemand schijnt te willen koopen. Bedenkt men wel hoe daar het winkelbellet je iederen dag slechts rinkelt wanneer de bakker, de kruidenier en de boer met zijn dure groenten komen en dat men steeds zal moeten koopen om te kunnen leven, zonder dat daar een verkoop tegenover staat die het geld voor levensonderhoud, voor voeding, kieeding cn schoolbehoeften zal kunnen op brengen? Er zijn in onze gemeente heel wat van die kleine nerinkjes en zij bieden met den dag een troosteloozer aanblik. Uit de straten der groote magazijnen met hun schitterende étalages van spiegel glas en koperen lichtkronen, zijn zij reeds lang verdwenen. Maar wie de minder drukke buurten op zoekt, zal ze kunnen aanwijzen, kleine ver- velooze winkeltjes met onverkoopbare snoe perijtjes, met schamele étalagekastjes, waar achter de stille Armoede, de dagclijksche worsteling om een fatsoenlijk bestaantje, den voorbijganger tegengrijnst De huizen der werkers en zwoegers, wier vader cn grootvader een fatsoenlijken hanr del dreven, die tot nu toe het hoofd boven water konden houden, maar door staatsbe moeiing en onderlinge concurrentie bun ne rinkjes zagen verloopen In de kringen van den kleinen midden stand is de, concurrentie zeer groot en waar hier een strijd wordt gevoerd tot vin krijging van de voor noodzakelijk levensonderhoud benoodigde gelden, daar draagt die concur rentie menigmaal een zeer meedoogenloos karakter. Wie zich door handigheid en brutaliteit voldoende klanten weet te werven, houdt het hoofd boven water, wie bescheiden op den achtergrond blijft^ gaat ten onder Hier is, naarmate de tijdsomstandigheden zich wijzigen, een steeds wisselende bron van inkomsten, maar juist die tijdsomstan digheden oefenen een zwaren druk op het gros der kleine winkeliertjes uit. Zij vormen met de ambtenaren met kleine salarissen, met de aan den dijk gezetten op onvoldoende pensioentjes, met de kantoorbe dienden zonder vooruitzichten, de groote groep der maatschappelijke schipbreukelin gen. Zij zijn geen arbeiders, zij vullen niet de publieke tribunes in onze raadszaal wanneer er van gefneentewege over steunuitkeering en werkverschaffing wordt gesproken, maar zij zien van dag tot dag den strijd om het bestaan zwaarder en hopeloozer worden. Zij ontzeggen zich elke onncodige uit gaven, zij fooken niet meer, zij lappen cn verstellen hun oude kteerea, omdat de nieu we te duur-zijn, zij wandelen op doorge- loopen zolen, zij ontzeggen zich alles, om vrouw en kinderen voor ondervoeding en honger te bewaren. Dat zijn de stille armen, de meest bekla genswaardige slachtoffers van den oorlog, de mannen en vrouwen die zich voor vrien den en kennissen groot houden, maar wier leven een lange, angstige worsteling is met armoede en zorg Wordt er met hun belangen wel steeds voldoende rekening gehouden? onder Directie van P. NASSETTE. I.eltiüchrgtrKHl 48. imsUrdsm. Teleioou Cvvlrnm lts. - Telegrammen uii Parijs, Londen en Was hington melden de groote vreugde welke in de staten der Geallieerden tot uiting is ge komen bij het vernemen van het tegenoffen sief der Franschen. Niet, dat men zoo verheugd is over de tot dusver bereikte resultaten, want die zijn voor het verloop van den slag aan de Marne van secondaire beleekenis, maar d_ algemeenc voldoening komt tot uiting over het feit, dat de Duitschers niet langer het initiatief van den aanval hebben. Tot dusver zijn het steeds de Duitschers geweest, die het offensief hebben ingezet ai Waren het de Geallieerden, die zich daarte gen zoo krachtig mogelijk te weer stelden. Was het Duitsche offensief weer voor eeni- gen tijd gedaan, dan bleef het stil op de slagvelden, een tegenoffensief van Fransche of Engelsche zijde kwam niet los en men wachtte weer geduldig af, welke verrassingen een volgende Duitsche aanval zou brengen In dezen toestand is nu verandering geko men, door een onverwacht offensief tussehen Aisne en Marne van Fransche zijde, een of fensief met behulp van tanks en zonder de giewone voorbereiding van een geweldigp artillerie-actie onder' omen en dat juist daar door de Duitschers volkomen verrast schijnt te hebben. Wij hebben in ons vorig nummer de bij zonderheden van deze aanval reeds medege deeld en er op gewezen, dat bij hun aanval over een front-van 45 K.M. de Franschen er op verscheidene plaatsen in geslaagd rijn diep in de vijandelijke linies te drijigen. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is 't Fransche offensief reeds in plaatselijke gevechten verloopen, hoewel- hier en daar nog met groote verwoedheid wordt gestre den. Volgens Reuter hebben de Franschen in middels een 16000 tal gevangenen gemaakt en het schijnt daarbij vast te staan, dat groo te vooraden oorlogsmateriaal mede in Fransche handen zijn gevallen. Ten Z. van de Marne veroverden dc Fran schen het door de Duitschers genomen Mont- voisin en wierpen zij den vijand op den 0.- rand van Neuilly terug. Ten N. der rivier kwamen zij vooruit In het Koningsbosch, het bosch van Courton en tussehen Poteme en Pourcy. Ook de Italianen hebben dapper mede ge vochten. Zij namen den molen aan dc Adte en maakten vorderingen In de streek van Bouilly, hoewel daarbij heel wat aanvallers door de Duitschers krijgsgevangen gemaakt zijn. De Did tar hen troosten zlrh. met de mede- deeling dat een doorbraak van hunne linies verijdeld is, hoewel zij niet kunnen ontken neii, dat de Franschen oen krachtig rtffcndef met succes lubben ingezet. Overigens stelt het Duitsche communique het voor of de Franschen slechts geringe terreinwinst wis ten te maken. Volgens de Duitschers zijn op de linie ten Z -W van Soissons-Neuilly, in het Koningsbosch en ter weerszijden van Pourcy Fransche aanvallen afgeslagen. Het Fransche avond-communique meldt, dat de Franschen aan den linkervleugel zich gehandhaafd hebben op de hoogvlakten ten Z.-W. van Soissons en in de streek van Chau dun. In het centrum hebben ze op bepaalde pun ten de linie Vaux CastillelVillers Hélon— Noroy aan Ourcq drie K.M. achter zich ge laten. Aan den rechtervleugel hebben hun troe pen in harden strijd het plateau ten N.-W. van. M onnes veroverd en de hoogte ten N. van Courchamps en zijn ze voorbij Torcy opgerukt. Volgens een Reuter-bericht zal de Fransche tegenaanval den geheelen toestand op het slagfront in Champagne in Reims grondig kunnen wijzigen, voornamelijk nu de Fran ftekci ia staat zijn wegen en spoorlijnen te bombardeeren, waarlangs de Duitschers hun versterkingen en munitie vervoeren, die voor den vooruitspringen hoek van Reims be stemd zijn. Met belangstelling mag zeer zeker naai de verder resultaten van den Franschen aan val worden uitgezien. Het'meest belangrijk is op dit oogenblik zeer zeker nog het feit dat aan de defen sieve houding der Geallieerden door de ver sterking hunner legermachten een einde schijnt te zijn gekomen. Op het Italiaansche gevechtsterrein heb ben aan beide zijden van Asiago en in het Brenta-dal verwoede aanvallen en tegenaan vallen piaats gehad, die den toestand ter plaatse niet' noemenswaard hebben gewi: zigd. genheden', waarna de vergadering verdaagd werd tot Dinsdag halfdrie. KORTE BERICHTEN. Eton, de beroemde Engelsche kostschool, is in zijn oud-leerlingen —zwaar beproefd door den oorlog. Van de oud-leerlingen van Eton hebben er tussehen de 5 èn de 6000 dienst genomen. Daarvan zijn er meer dan 900 gesneuveld of in den oorlog aan ziekte overleden. Het Britsche transportschip „Bering", bestemd naar Australië, met invalide Austra lische soldaten aan boord, is den 15den Juli getorpedeerd en gezonken. Er zijn geen men- schenlevens te betreuren. De Oostenrijksche socialistische parle mentsleden hebben een interpellatie bij den minister-president ingediend', waarin zij pro- testeeren tegen de ratificatie van het vredes verdrag met Rusland zonder voorafgaande goedkeuring van den Rijksraad'. In het Ooateririjk&ïhe Hoerenhuis heeft Czernin gesproken over den koers der binnen- en buitenilandsche politiek. Voorts ontwikkel de hij een plan tol vredesbemiddeling door middel van een onzijdige mogendheid. -Hij zéide o.a.: Zoowel dc Rijkskanselier, als Lloyd George en onze minister van buiten- landsche zaken zijn volgens hun verklarin gen bereid vredesvoorstellen te onderzoeken Niemand wil ze echter doen. Een uitweg uit dit dilemma zou het zijn, wanneer elk der beide groepen van mogendheden zijn vredes voorstellen aan eert neutrale mogendheid zond, die zich door vergelijking een beeld van de mogelijkheid' van overeenstemming zou kunnen vormen. - Volgens het Fransche legerbericht heb ben de vliegers der geallieerden krachtig me degewerkt bij het offensief aan de Marne. De Litausche Landdag zou, volgens het litausche informatiebureau te Lausanne,, be sloten- hebben om de kroon van Litauen aan den hertog van Urbach aan te bieden. Het Britsche Lagerhuis heeft de wet op de vreemdelingen aangenomen. Wckerle heeft over dc economische on derhandelingen met Duitschland gesproken. In de Middelandschc Zee schoten Duit sche duikbooten uit sterk verdedigde convooi- en 4 stoomschepen weg van tc zamen ruim 16.000 ton bruto. Een stoomschip van ten minste 6000 t. br. werd door een torpedo- schot zwaar beschadigd, doch kon nog een nabijgelegen haven binnenloopen. Bovendien zijn vier Jdeine zeilschepen m den grond ge boord. Het Openbaar Ministerie heeft tegen Malvy veroordeeling geëischt tot een ves tingstraf voor den tijd van 5 jaren. Te Petrograd heeisoht een choler a-epi demie. .Meer dan 500 gevallen zijn voorge komen. Von Wntze ie utt Christian!» vertrok ken. Het ontslag van Conrad v. HOtzendorjj is tc Weenen met instemming vernomen, ze, EEN KABINET-IDENBURG. Naar wij vernemen, is het nieuwe kabinet zoo goed als gereed. Wanneer wij juist zijn ingelicht, is het samengesteld door den heer A, W. F. Idenburg, met medewerking van dr. Noiens, al zal laatstgenoemde formeel Voor de opdracht bedanken. Vermoedelijk zal spoedig nadat het laatste is géSchied, het nieuwe kabinet worden be noemd. Men noemde ons als ministers, die in het kabinet-Idenburg zuilen optreden - her spreekt vanzelf, dat wij hier eenig voorbehoud moeten' betrachten de heeren prof. mr P. J. M, Aalberse, M. Ch. f BongnTts. mr. P A. P. N. Kooien en jhr. nu'. D. j. dc Geer. Het schijnt, dat dc grootste moeilijkheid zit in het vinden van een crisis-minister, terwijl voor buitenlandsche zaken nog verschillende namen worden genoemd1. (Tel RANTSOENEERING VAN SUIKER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake voedselvoorziening meldt: Met ingang van 29 Juli a.s. zal eene ragt- soeneering van suiker worden ingevoerd. In verband daarmede wordt door den Mb nister vau Landbouw op grond van art. 5 der Distributiewei 1916. van de winkeliers een opgave gevorderd van de suiker, die zfl op 27 Juli a s. der middag» te 12 uur In voorraad hebben. Deze opgave moet gedaan worden vóór 3 Augustus a.s Daarbij dienen ook opgegeven te worden de hoeveelheden, waarvoor reeds bestclbiljetten zijn goedge keurd, ook al zijn die voorraden nog niet ontvangen. De winkeliers zullen dan alleen opnieuw suiker kunnen bestellen^ indien zij voor min stens 50 pet. van hun voorraad suikerbon» hebben ingeleverd. Mocht een winkelier op liet oogenblik der vordering geen voorraad hebben, dan zal voor de eerste maal een be stelling worden goedgekeurd zonder inleve ring van bons. Een soortgelijke faciliteit wordt verleend aan winkeliers, die minder voorraad hadden dan hun normale omzet bedraagt. Uit het voorgaande blijkt reeds, dat d* paaid op K G. (een half pond) per week per persoon. Fabrikanten van suikerhoudende goederen en ondernemers van klein-bedrijven, die sui ker verwerken, blijven mede gerantsoeneerd. CACAODOPPEN. Hel Bureau voor Mededeelingen inzake dc Voedselvoorziening meldt Onder dc thee- en koffiesurrogaiai, in den handel gebracht door surrogaaitfabrikimten, die zich als zoodanig bij het Rijks kantoor voor Thcr cn Koffie hebben doen inschrij ven, komen, ook voor cacaodoppcii. Voor een dergelijke inschrijving is noodig dat het sur rogaat voldoet aan bepaalde eischen, o. a. mee ning den maarschalk zeer onrechtvaardig be oordeelt en hem plotseling verantwoordelijk stelt voor alle tegenslagen in dezen oorlog én vooral voor dien aan de Piave, waaraan hij vermoedelijk al heel weinig schuid heeft. Veeleer zijn de tegenslagen te wijten aan de veelvormigheid dier monarchie, aan den geest van een1 deel des volks en aan het ondeugde lijke stelsel van benoeming van officieren en bevelhebbers. De Roemeensche Kamer heeft het initiatief-voorstel, om alle leden van het ka- binet-Bratianu in staat van beschuldiging te stellen, met 115 stemmen tegen 2 onthoudin gen- aangenomen. EERSTE KAMER. Gisteren werd door de Eerste Kamer het wetsvoorstel-Duys c.s., tot verleening van ou derdomsrente (verdedigd door den neer Mar- chant) verworpen met 26 tegen 19 stemmen (rechts tegen links). Z. h. s. werd aangenomen het voorstel Marchant ca. betreffende een onderzoek door een Staatscommissie naar d istributieaangele da, het niet mag bevatten beslanddeclcn en bijmengsels die het produel schadelijk ma ken voor de gezondheid bij gebruik overeen komstig dc bestemming, oi voor hei product waardelooze bijmengsels, zooals schillen van eikels of schillen van bloembollen. Boven dien moet dc verpakking zijn aoedgekoird door het Rijkskantoor en mag ae eenmaal goedgekeurde verpakking nlel worden gewlj- ^Lamaast worden evenwel ook verkocht lacaodoppeu, onverpakt of in eent willekeu rige verpakking. Hei publiek zal wèi don ci zich reken schap van 'tc geven, dat het dit artikel koo- penu, gmierlci waarborg heeft, dat het niet met andere, wellicht schadelijke of waarde looze stoffen is vermengd.. KOFFIE. Naar aanleiding van het bericht dat de la ding van door Engeland in beslag genomen schepen dier Kon. Ned. Stoomboot;Mpij. ge heel, eni die der Maatschappij „Nedert gedeeltelijk zou worden vrijgegeven, deelt men thans mede, dat van eerstgenoemde ree- derij drie stoomers waren geladen o m. met koffie. Het zijn de „Rhea" (sedert gezonken) met 18.080 balen de Thalia" met 4435 ba len en de „Danae" met 200 balen, of samen 22.745 balen' koffie. Van de „Nederland werd het s.s. „Lom bok" te Freetown (Sierra Leona) door Enge land gequireerd. Dit schip had 14,754 balen koffie aan boord. Indien deze hoeveelheden naar ons land zullen worden verscheept, krijgen' wij dus de beschikking over totaal 37,469 balen koffie. PASSEN VOOR AMERIKA. De vorige maal, toen de Nieuw-Amsterdam naar Nieuw-York vertrok, moesten op het laatste oogenblik eenige honderden passa giers van boord, omdat zij nog niet in het be zit waren van een pas. De HollandAmerikalijn heeft daarom nu beslist, dat niemand als passagier wordt in-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1