DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De stryd in ©n buite» Europa. Tycho Brahe ISo. 170 Honderd en twinstigste .Jaargan^ 11)18 DIN S 1) A <i 23 .1 U LI. I I IJ 1L L E T O K. Biuueulaud. AbonneiviPitsprijs hij vooruitbetaling d. 3 maanden 11.65. Ir. p. post 11.90. Bewijsnummers 5 cl Artveiten lepn.s 15 n. u .egu> i.ooieie leners n-a uiaarsniir.te Br. Ir. N.V. BoeX en Handels ikkeii, Heims. Cosier d ZriH Voo dam C 9. Tel. 3. Maakt het Duitsche mi d dagcommuniqué uitvoerig melding van het afslaan van vijan delijke aanvallen tusschen Aisne en Mame, van het vastloopen van infanterieaanvallen ten Z. W. van Soissons >en ten Z. W. van Hartennes, van het terugwerpen van vijande lijke strijdkrachten die over den weg Soissons —Chateau Thierry waren gekomen, van het breken van een) offensieve beweging aan weerszijden van Oulchy-le-Chateau en ten N. en N. O. van Chateau-Thierry, benevens van het afslaan van Engelsche stormloopen tus schen Mame en Adre, het avondcommuniqué is vrij wat soberder. Op vele plaatsen van het slagfront tusschen Aisne en Marne, zegt dit communiqué, heerscht rust en slechts bezuiden de Ourcq kwam het tot plaatselijke gevechten. Ook de Fransche communique's zijn dit maal weinig uitvoerig. Het middagtelegram meldt, dat in den loop van d|n nacht de vij and er zich toe beperkte zich met zijn geschut ten N. van de Ourcq en tusschen de Marne en Reims te weer te stellen, voornamelijk in het bosch van Courton en het Koningsbosch. Tusschen Ourcq en Mame braken de Fran- schen fonsche tegenaanvallen van den vijand in de streek van Grisollea en Bézu-St. Ger main. Het avondcommuniqué meldt, dat in den1 loop van den dag de Duitschers door machtige tegenaanvallen de vorderingen der Geallieer den tusschen de Mame en de Ourcq trachten te stuiten. De Fransch-Amerikaansche troe pen boden alle vijandelijke aanvallen het hoofd en breidden hun vooruitgang nog uit. Zij overschreden de hoogten beoosten La Croix en Griseilis, vermeesterden het dorp Epieds en1 wonnen veld ten N. O. van Mont- St. Père. Tusschen de Mame en Reims handhaven de Franscben hun linies In het bosch van Courron en in het Koningsbosch. Een particulier Reuter-telegram uit Lon den meldt, dat de Duitschers tusschen de Marne en de Adre munitiestapels opblazen en de voorraden iA brand steken, die zij geen tijd hebben om weg tè voeren. Ten N. van de Marne in een boschachtige en ongelijke streek zorlder straat of spoorwegen wordt de toe stand der Duitschers steeds moeilijker. Om hun front tusschen Soissons en de Mar ne te voeden, beschikken zij maar over één spoorlijn, een smalspoor lijn, die zij zelf hebben aangelegd van de Aisne af in de buurt van Bourg naar Bazoetes, waar ze aansluit bij de hoofdlijn van Soissons naar Reims. Laatstgenoemde lijn kon nog over bepaal den afstand aan weerskanten van Baroches dienstig zijn, doch het verbindingspunt daar wordt voortdurend door luchtsmaldeelen be stookt -en de Duitschers moeten- er erg veel mee te stellen hebben, om de beperkte trein verbindingen te gebruiken, die hen gebleven zijn. Misschien vallen de Duitschers terug op de linie van de Vesle, waarmee zij de Oise en het beheerschen-de plateau zouden prijsgeven, dat de dalen van Oise en Vesle scheidt. De Duitsche oorlogscorrespondent van de Roman >11 het toetst der 16e eeuw, raar het D«emeh vu* VILHELM ©STER»AA». 48) Ditmaal zweeg Meester Gemperlin nu zóó langdurig, of hij in 't geheel niets meer te vragen of te zeggen had, en 't was weer Vrouwe Kirstine, die 't gesprek hervatte: „Vertel nu eens iets van uzelven, beste Meester!" zei ze. „De laatste jaren, dat u op Hveen verbleef, was u tegelijk koninklijk hofschilder en hadt u het wel zeer druk! Hoe kwam u er dan toe, om het eiland te verla ten, daar u zich in Denemarken toch zoo goed thuis gevoelde?" „Nu als u het weten wilt," antwoordde Meester Gemperlin, „ik verlangde zoo vree- selijk naar onzen Jonker; naar u, Vrouwe Kirstine, en naar uw kinderenIk was met uw man in zijn vaderland gekomen, toen wij alle twee nog jong waren; één-en-twintig jaar bleven we bij elkaar; en, daar men toen niet langer om hem en zijn kunst scheen te geven, leek het mij dat er voor mij ook niet meer te doen viel. Bier en wijn, ze smaakten mij geen van beide meer en het eenvoudigste wijste kon ik niet meer zingen „lederen dag was u ons een trouw vriend zei Vrouwe Kirstine en reikte hem de hand „Als iets mijn man genoegen kan doen, dan is 't ongetwijfeld dit weerzien Maar waar blijft de Jonker toch? Hi; kerft immers gezegd, dat hij, bij den Keizer is? Maar de dag zal al gauw om zijn!" En Meester Gemperlin stond ongeduldig Vorwarts is van meening dat het Fransche offensief een breed opgezette doorbraakpo ging is ter afsnijding van de geheele boog der Duitschers tem Z. van de Aisne. Hij acht de aanvallen der Geallieerden veerkrachtig en toch met kracht gebroken en wijst er op, dat de geheele winst aan terrein van Foch's te genoffensief thans nog niet het tiende déél bedraagt van wat alleen in het derde Duit sche offensief aan de Aisne tusschen Soissons en Re<ms werd gewonnen. Dat is heel wel mogelijk, maar men dient daarbij toch ook in het oog te houden, dat het hier niet uitsluitend om terreinwinst gaat. De groote beteekenis van het Fransche offensief zit niet in het vlug of minder vlug veroveren van verschillende Duitsche stellin gen, maar in het feit, dat het initiatief uit handen der Duitschers in dat der Geallieer den is overgegaan. En wat de vooruitgang der Franschen be treft, hun offensief is nog van zeer jongen datum, de gevechten worden op dit oogenblik nog met groote verwoedheid voortgezet en het is nog geenszins te voorspellen wat van deze gevechten1 ten slotte het resultaat zal zijn. Wij zijn er evenzeer van overtuigd, dat er een geweldige krachtsinspanning zal1 noodig zijn om de Duitsche legers uit Frankrijk en België terug te dringen en dat al mochten de Geallieerden door Amerikaansche hulp daar toe in staat worden gesteld, dit slechts zeer langzaam en na zware en bloedige gevechten te bereiken- zal zijn. Het Odstenrijksche kabinet-Von Seidler heeft voor de tweede maal ontslag gevraagd. Het is den minister dius niet gelukt de Po len tot overeenstemming met de Duitsche par tij-en te brengen. Ditmaal zal keizer Karei1 het verzoek wel moeten inwilligen wanneer hij, wat niet zijn bedoeling schijnt te zijn, althans het kabinet- Von Seidler niet met uitschakeling van den Rijksraad wil laten regeeren. Dat een Kabinet-Von Seidler thans mach teloos ia blijkt wel uit het Tsjechische voor stel om den minister-president naar aanlei ding van de districts-indeeling in Bohemen in staat van beschuldiging te stellen. Hoewel een dergelijk voorstel weinig kans van aanneming had, is het toch teekenend voor den toestand. Het ontslag van het Kabinet-Seidler schijnt trouwens reeds aanvaard te zijn. Aan het slot van de zitting van het Huis van Afgevaardigden deelde minister-presi dent Gross namelijk onder toejuichingen van de Tsjechen mede, dat het verzoek om ont slag van het geheele kabinet door den Keizer is aangenomen en dat de regeering belast is met de afdoening der loopende zaken. Het zal inderdaad niet gemakkelijk zijn den staatsman te vinden, die thans in Oosten rijk den steun van alle partijen zal kunnen genieten. KORTE BERICHTEN. De Tschecho Slowaken hebben zich, na de verovering van Jarislow, met de opstandi- op en schoof een raam open, dat op den tuin uitkwam. Het gele. verwelkte loof bedekte den grond tusschen ae vruchtboomen en een vochtige, nevelachtige lucht stroomde binnen. Maar toch kon men een pad onderscheiden, dat dwars over een van de plantsoenen liep, en dien weg zei Vrouwe Kirstine volgde Tycho Brahe, als hij thuis kwam. De slottuin, die bij, den keizerlijken burcht hoorde, was. aan alle zijden omringd door h oogemuren en daarbinnen liep een over dekte gang, die in verbinding stond met den vleugel, waar Keizer Rudolf II zijn vertrek ken voor dagelijksch gebruik had. Het ge beurde wel, dat Zijn Keizerlijke Majesteit dit gebied in geen weken, ja zelfs in geen maan den, verliet. En zijn wandelingen bepaalden zich dan tot de overdekte gang, die zóó goed afgesloten was, dat hij er gerust op kon zijn, hoe geen nieuwsgierige of vijandige blikken hem bespiedden en dat er geen brutale aan val op zijn leven kon gericht worden. Want Zijn Genade koesterde steeds vrees, dat hij aan allerlei verraad bloot stond. En bij tijr den kon die gedache zóó zeer macht over hem krijgen, dat hij hardnekkig weigerde, de leden van zijn Raad te zien; ook afgezanten van vreemde hoven moesten dan vele dagen op audiëntie wachten en intusschen stapel den- zich de akten en documenten in 's Kei zers studeervertrek op, omdat hij zich niet kon overwinnen, er zijn naam onder te zet ten. Ook waren er heel andere dingen, waar van hij vervuld was: de alchemie en astro logie, en zijn kunstkamer, die een groote ver zameling kostbare zeldzaamheden bevatte, zooals die verder nergens in Europa gevon den werden. ge boeren vereenigd, zij zetten hun opmarsch niettegenstaande den tegenstand dia- Roode Garde voort. Berichten), te Moskou uit de provincie ont vangen-, melden dat de Balsjewiki in alle groote steden meester van den tóestand zijn. Zij steunen in Petersburg en Moskou, waar hun heerschappij vaster staat dan ooit, op let- tische regimenten en Finsche afdeelingen der Roode Garde. De keizer heeft aan von Kühlmarm, d-en vroegeren staatssecretaris van buitenlandsche zaken, de orde van den Rood-en Adelaar eer ste klasse verleend. De rijkskanselier is. naar uit het hoofd kwartier wordt gemeld, hersteld en heeft zijn ambtsbezigheden in vollen.' omvang hervat. De „Leviathan", het grootste schip ter wereld (vroeger „VaterlancF geheeten en door de Amerikanen met de andere Duitsche schepen in April 1917 in beslag genomen) is ten West-en van Ierland getorpedeerd. De admiraliteit vermeldt als een geluk kige toevalligheid, dat de Engelsche torpedo jager Mame op dienizelfden dag, waarop de Duitschers over de Mame teruggeworpen werden, een Duitsche duikboot in den- grond heeft geboord. Het door Berliinsche bladen gepubli ceerde bericht -dat Heljertich als gezant naar Rusland zou vertrekken, wordt van bevoegde zijde als slechts op combinaties berustend ge kwalificeerd. Algemeen wordt aangenomen dat de gezant von Rosenberg de plaats van von Mirbach zal gaan innemen. De Daily Chronicle verneemt uit Rome, dat het nationale socialistische congres, dat in het eind van deze maand gehouden zou wor den, door 'de politie verboden is. Thibet is in opstand gekomen tegen Chi na. De centrale regeering beschikt niet over voldoende middelen om de grensbewaking te bekostigen. De regeering van Honduras heeft vast gesteld, dat de staat van oorlog met Duitsch- and bestaat. In de verbod-en wateren om Engeland zijn weer 12POO ton br. in den grond ge boord. Volgens berichten uit Petrograd eischt de cholera aldaar .dagelijks 4 tot 500 slacht offer*. De sanitaire dienst is geheel ontoerei kend, daar artsen- en oesuifectiemiddelen ont breken. De bladen in -de Oekraïne verwachten, dat de moord op den tsaar de monarchisti sche beweging zal versterken en aanleiding zou kunnen worden- tot eert uitbarsting. In het Oostenrijksche parlement vielen heftige tooneel-en voor, naar aanleiding van beschuldigingen die er tegen, de Joden werden geuit, als zouden dezen de oorzaak zijn van den heerschenden hongersnood, en de geruch ten omtrent keizerin Zita hebben verbreid. Men vreest een progrom te Weenehi. Lord Lee, directeur-generaal voor de voedselvoorziening in Engeland, is afgetre den. Oekrajina zal een Leger gaan vormen. DE KABINETSCRISIS. Zooals wij reeds in een deel der oplage van ons vorig nummer mededeelden, is naar titans uit zeer goede bron gemeld wordt, in verband met de geruchten die se dert eenige dagen omtrent de kabinetsforma tie loopen, de aan dr. Nolens verleende op dracht tot samenstelling van een -nieuw mi nisterie nog steeds van kracht en berusten de in verschillende bladen gemaakte veronder stellingen op geen enkelen feitelijken grond. De Nederlander zegt reden te hebben om aan te nemen, dat niet vóór het einde dezer Keizer Rudolf was negen-en-veertig jaar, maar hij zag er veel ouder uit. De ziekelijke uitdrukking op zijn fijn, ovaal gelaat was in den loop der jaren nog duidelijker aan het licht getrden; en, blijkbaar zonder aanlei ding, kon er een onrustige, dwalende blik in zijn oogen komen. Het gebeurde dikwijls, dat de Keizer een hoelen tijd in gepeins ver zonken was, terwijl hij in 't minst geen noti tie nam van hetgeen er om hem heen voor viel. Zijn Keizerlijke Majesteit had juist met groote hetfigheid zijn secretaris, den Ge heimraad Johan Barvitius, afgescheept^ om dat die zich toch vermeten had zijn keizerlij ken heer lastig te vallen met ingewikkelde regeeringszaken. Zelfs had 's Keizers onge duld zóó zeer de overhand gekregen, dat hij zijn secretaris een heelen stapel documenten achterna gegooid had. Nu stond Zijn Keizerlijke genade aan het venster en trommelde met alle macht op de ruiten, toen een page, in sierlijk met-goud- doorweven kleedii, na bescheiden, doch her haald tikken, eindelijk binentrad, en aankon digde: „De heer Tycho Brahe laat zeggen, dat hij ter audiëntie ontboden werd en dat hij wacht op de bevelen van uw majesteit." De Keizer keerde zich ijlings om en zijn gelaat klaarde op, terwijl hij sprak: „Jonker Tycho zal ons welkom zijn!" De page verdween buigende en onmiddel lijk daarna trad Brahe binnen. Er had een opvallende verandering i-n zijn uiterlijk plaats gegrepen: zijn gestalte leek minder breed en minder veerkrachtigde uit drukking op zijn gelaat was barscher, de rimpels in zijn voorhoofd waren dieper ge- week definitieve mededeelingen -kunh-en wor den gedaan. PRIJS VETTE KALVEREN. Naar wij vernemen is binnen zeer korten tijd te verwachten, dat de prijs der vette kal veren, die door het Rijkskantoor voor Vee en Paarden zullen worden overgenomen, niet onbelangrijk zal worden verlaagd. HUISSLACHTINGEN VOOR ■MAAIERS EN HOOIERS. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening bericht, dat, nu de maai-, en hooitijd als afgeloopen kan worden be schouwd, geen vergunningen voor huis slachting meer zullen worden verleend ten behoeve van maaiers en hooiers. EIKELS. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Bij het Rijkskantoor voor thee en koffie is een regeling in voorbereiding voor de inza meling, het vervoer en de verwerking van eikels van deri oogst 1918. De plattelandsbe volking, die voornemens is zich bezig te hou den met die inzameling van eikels, zal in haar eigen belang wel doen niet vóór Octo ber eikels, welke dan nog onrijp zijn, af te slaan. Zij zal hare moeite voor het inzame- len belangrijk beter beloond krijgen, indien zij later volgroeide, rijpe eikels aanbrengt. DE LADINGEN DER GEREQUI- REERDE SCHEPEN. Het staat thans vast, dat de ladingen van de Nederlandsche schepen, die te Londen la gen op het tijdstip der requisite, ter beschik king van de eigenaars zullen worden ge steld, behalve voor .zoover die uit vetten, cacao en huiden bestaan. AFSCHAFFING DER MITRAIL- LEUKSHONDEN. Binnenkort wordt overgegaan tot afschaf fing van de mitrailleurshonden (dé mitrail leurs worden dan door de manschappen ver voerd). In overweging wordt gegeven, om de mitrailleurshond-en te bestemmen voor waak honden bij de magazijnen-, waar munitie fn andere goederen werden bewaard. Hierdoor zullen alsdan schildwachten kunnen worden afgeschaft. Reeds werd1 aan de korpsen ge vraagd op welke plaatsen1 een- dergelijke hond te gebruiken zou zijn voor dat doel. §«M«NS'é Witvwfi. DE GROOTE INBRAAK TE ROTTERDAM. De waarde van de in het bezit van den aangehouden koopman L. Slier gevonden briljanten, diamanten en gouden voorwer pen, wordt begroot op ƒ40.000. Deze koop man was vroeger als bediende in dienst van een broeder van den bestolen juwelier, den heer G. Blom. HET PLAATSGEBREK IN GEVANGENISSEN ENZ. Te Enschedé heeft men verscheidene jeug dige boefjes, die wegens de vele diefstallen, die ze pleegden, reeds heel wat processen- verbaal kregen. Veroordeelingen volgden tot opzending naar inrichtingen, doch opzen ding kon niet geschieden, omdat alles vol zit. De jongens krijgen steeds meer routine en worden zoo langzamerhand volleerde dieven, inbrekers en uitbrekers. Twee hunner zouden dan eindelijk wor den opgezonden, maar Vrijdagmorgen, den dag voor het transport, waren de vogels uit de gevangenis gevlogen, ontsnapt door het deurloket. In Bome werden ze gevat, maar den volgenden ochtend bleken zij door het dak van de cel het hazenpad te hebben geko zen. Na lang speuren is de politie erin ge slaagd den eenen jongen terug te vinden in Nijverdal en den anderen te Enschedé. Nu zitten ze opnieuw in verzekerde bewaring. worden De Keizer trad een paar schreden naar voren en reikte hem de hand. „Hoe gaat het, Tycho? En hoe is de ver standhouding tusschen u en uw assistent, doctor Keppler? Zou nu het stelsel van Co- femieus of uw wereldsysteem door onze na- omelingen.verkozen worden? Komt u goed voort aan uw maan-theorie en aan het uit werken van uw planeettafel, die u ter gedach tenis aan my ae „Rudolfinsche taféls" zult noemen, om welke reden we u en doctor Keppler niet dankbaar genoeg kunnen zijn De Keizer vroeg onophoudelijk door, en ook zelfs zonder antwoord af te wachten-, ging hij voort: „Wij lezen herhaaldelijk en dikwijls tot laat in den nacht in uw heerlijk geschrift: Astronomiae instauratae mechanica, dat u ons boodt bij uw komst in Praag. Maar het lijkt ons toch, dat u zich niet gehel moest afwenden van de eigenlijke geheime weten- schappen: de zwarte kunst en de methoden om geesten te bezweren; zelve zijn wij daar ijverig mee bezig." De wonderlijk-flikkerende glans deed zich weer zien in 's keizers oogen en hij stapte eenige keeren rusteloos het vertrek op en 'neer. „Neem plaats, Tycho Brahe, „ging hij weer even daarna door. „Wij willen eens vertrouwelijk metu spreken." De Keizer zette zich in een breeaen armstoel en gaf zijn gast een wenk, om zich in. zijn onmiddellijke nabijheid neer te vlijen. „Wij wenschten uw meening eens te nooren, in een zaak. die ons zeer ter harte gaatZijn Genade zweeg even en begon toen op half-fluisteren- den toon: „Zeg ons eens, in volle waarheid, ZEEPGE-BREK. Nadat gistermorgen te Gouda een aantal vrouwen zich zonder resultaat tot het distri butiebureau hadden vervoegd om zeep, trok ken ze naar de zeepfabriek Viruly en plun derden daar een met zeeppoeder geladen wa gen. De politie zag lijdelijk toe, doch nam later een gedeelte van het geplunderde in be slag. VORDERING VAN SCHAPENHUIDEN. Naar gemeld wordt, is aan het Rijkskan- -r voor huiden en leder een regeling in be- ■erking. voor de vordering van schapenhui den. Eteze regeling die verband houdt met het feit, -dat de schapenwol niet in voldoen de hoeveelheden binnenkomt, zal binnenkort in werking treden. KONINKLIJK BEZOEK UITGESTELD Het bezoek van de koningin aan den Hel der, dat morgen zou plaats hebben, is met het oog op de heerschende Spaansche ziek te uitgesteld, BROODGRAAN VOOR DE BOEREN. Het hoofdbestuur van de Vereeniiging van Nederlandsche akkerbouwers geeft den mi nister van landbouw in overweging aan jodgraan te laten, terwijl dan aan hen geen broodkaart voor loase ar beiders, zoogenaamde seizoenarbeiders, wordt door de plaatselijke commissies be paald, wanneer en voor hoe lang deze geen broodkaart ontvangen maar wel brood graan van den landbouwer, bij wien zij wer ken-. De V. N. A. blijft op net standpunt staan dat de akkerbouwer het recht heeft van zijn. eigen verbouwd graan te eten. De V. N. A. aanvaardt het aantal van 1,000,000 door den minister genoemd van de personen, die onder deze categorieën vallen. Zij weet echter niet dat door haar of door een andere landbouworganisatie ooit gevraagd ia om 400 gram brood per dag en per hoofd voor de landbouwers en hun vaste arbeider» te mogeni houden, dat niet een hoeveelheid van 1K H L. per hoofd wordt gevraagd, maar wel van 100 K.G. Volgens adressante zou er in 1917 beschikbaar zijn geweest voor de niet-landbouwende bevolking 250 millioen K.O., vermeerderd met 20 millioen die anders gesmokkeld1 werd1 eni 100 millioen van over zee of samen 370 millioen) K.G., d.i. ongeveer driemaal zooveel, als door den minister wordt berekend, waardoor ongeveer 258 gr. broodgraan per hoofd en per dag beschik baar blijft, waarvan 3% H.G. brood gebak ken kan worden, welks gewicht hooger kan worden opgevoerd door gebruik te maken van bijmengsels. Verwacht wordt door adres sant dat de oogst 1918 zeker niet minder zal bedragen dan dien van 1917. De V. N. A. blijft op het standpunt staan, dat genoeg broodkoren in ons land verbouwd wordt bij goede prijsregeling en bij middelmatigen oogst; terwijl het laten van eigen verbouwd graan voor den landbouwer de volksvoeding ten goede zal komen. Natuurlijk kan de V. N A. geen garantie geven, dat voor den oogst 1919 een voldoend aantal H.A. mei broodkoren zal worden bezaaid, maar wel geeft zij de oprechte verzekering, dat zij alle hulp zal verleenen om hiertoe te geraken, wat zij kan doen-, omdat velen der grootste akkerbouwers in Nederland, leden harer ver- ceniging, zich reeds bereid verklaard heb ben. beste Brahe: ken je ook een krachtdadig mid del om ie de booze geesten van liet lijf te houden?" Zijn Genade had zich .voorover gebogen en mompelde die laatste woorden héél zacht, terwijl hij geweldig overspannen leek. Tvcho Brahe schudde het hoofd: „Die dtiivelsehe geesten zijn voornamelijk een schepping van onze eigen slechte of zie kelijke gedachten Daarom gelooi ik, dat uw Maiesteit het zelf in de hand heeft om ze te verjagen." De Keizer kéék vluchtig op. ,En hoe zullen we dat aanleggen?" „Door de sterren' aan den hemel gade te slaan en het rijke leven hier op aarde. Sus- piciende'despicie: door op te zien. zie ik neer. Despiciende suspicie: door neer te zien, zie ik op! Overal in de natuur, boven miin hoofd en aan mijn voeten, zie ik Goda onenharing en daarin vind ik het middel, dat de booze geesten op de vlucht jaagt." De Keizer staarde peinzende voor zich uit: i ,,'t Kan zijn. dat u gelijk heeft.we heb ben ervaren, dat als we ons ongestoord aan onze overdenkingen en andere liefhebberijen kunnen wijden, dan komt. er diezelfde geluk zalige vreugde over ons. als wanneer we ons verdiepen in de gesprekken met de geleerde mannen, waarmee we ons zoo gaarne om ringen. Maar men kan ons niet met vre de laten! Men vervolgt ons met regeerings zaken, met 's rijks financiën; ja, men heeft zelfs de onkiesehheid om al over een eventu- •elen opvolger te spreken. Maar we zul-- len ons die duivelsche plaaggeesten van het lijf weten te houden!" Bij de gedachte aan deze wederwaardig- NTFT FATT T TFT De heer A Verwey (S. D A. P.) te Mete ren heeft van het gemeentebestuur van Gel- dermalsen de m-ededeefing ontvangen, dat hij efailleerd- zou zijn en. daardoor opgehouden leeft, lid van den Raad te zijn. De heer V. heeft thans den Raad bericht, dat hij niet ge failleerd is en dus in verzet komt. 9

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1