DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN D© strijd iu ©u buitea Europa. Tycho Brahe JNo. 171 JdLouder<l eu twintigste Jaargang 1915 Dezef Courant wordt eikera av©nd, bekalve op Zou- oh Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bfj vooruitbetaling per maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door bet ge- koele Kijk f 1.9®. Afzonderlijke en Mwijsn immer» 5 Cent*. WOENSDAG Per regel f 015. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franee aan de N.V. Boek- eu Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. 24 JULI. IIUILLKTOU. Bniteulaml. State» Generaal. Binnenland, Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Na het afdrukken van ons vorig nummer bereikte ons de tijding, dat eem nieuw Fransch offensief begonnen was ten N.-W. van Mont- dldier. Over een front van elf mijl breedte werd een mijl voortgang gemaakt, waarbij Aubervillers, Sauvillers, Margival, Crest en Mailly-Raineval in Fransche handen vie len. Aan- het Aisne-Mame front zou Ouehy- le-Chatteau genomen zijn. Het nieuwe offensëf schijnt evenwel niet het begin van een! groot krijgsbedrijf op dit deel van het gevechtsfront te zullen worden. In het Fransche avondcommuniqué wordt het reeds een plaatselijke operatie genoemd. Maar het blijft daxi toch een plaatselijk suc ces van groote beteekenis, temeer daar hierbij een 1500 tal Duitschers gevangen genomen konden worden. Meer aandacht wijdt dit communiqué aan den strijd tusschen Aisne en Mame. Ten N. van de Ourcq veroverden de Franschen le Plessis Huleu, bereikten het terrein ten W. van Ouchy la Ville en namen het dorp Mont- gru. Ten Z. der rivier hebben Fransch-Ame- rikaansche troepen den weg naar Chateau Thierry overschreden en hun linie meer dan een K.M. Oostwaarts gebracht. Op den rech ter Manie-oever maakten de Franschen ten N. van Mont St. Père en Chartèves dat zij bezet ten, nieuwe vorderingen en breidden' hun bruggehoofd van Jaulgenne uit. Op 't front tusschen Mame en Reims zijn verwoede ge vechten geleverd tusschen de Adre en Vrigny. Franschen en Engelschen kwamen over meer dan een kilometer vooruit. De Britten slaagden er in hun linie ten Z. van Merris en Meteren, zoomede ten Z. van Hébuteme een weinig vooruit te schuiven. Zij verbeterden bun stellingen eveneens in den sector van Hamel en deden' geslaagde'over vallen bij Ablainseville, Ayette, Oppy en Lens. Het Duitsche avondcommuniqué is al heel sober. Het vermeldt slechts, dat tusschen Sodsi- sons en Reims de legergroep van den Duit- schen kroonprins nieuwe scherp ingrijpende aanvallen van sterke vijandelijke krachten tot mislukking bracht. Niemand wil gaarne zijn verliezen erken nen en iedere partij doet steeds haar best de door haar behaalde successen zoo breed mo gelijk uit te meten. Dat blijkt ook nu weer ten duidelijkste uit de Duitsclje communiqué'S. Tijdens geslaag de Duitsche offensieve bewegingen warm dtze zeer uitvoerig en vermeldden zij in bij zonderheid' het succes van eigen troepen en de verliezen van den vijand.' Thans zijn de rollen weer omgekeerd. De Franschen geven hun vooruitgang zoo nauw keurig mogelijk aan en in de Duitsche com- muniqué's wordt voorop gesteld, dat de Duit sche linies nergens doorbroken werden en volgt verder een opsomming van velerlei mis lukkingen waarmede de Franschen zouden te kampen hebben. Leest men de Duitsche communiqué s der laatste dagen dan moeten natuurlijk wel eeni- ge ernstige tegenslagen als de terugtocht over de Mame en de ontruiming van Cha teau. Thierry erkend worden, naar voor höt overige schijnt het of alle Fransche aanvallen met zware verliezen voor de aanvallers wer den afgeslagen. Toch trefen wij in Fransche en Britsche communiqué's berichten van goede vorderin gen! aan, die er wel op wijzen, dat generaal Foch zijn tegenstandera op dit oogenblik duchtige klappen toebrengt. Men' hoopt van geallieerde zijde het zoover te kunnen brengen, dat de Duitsche zak- stelling Soissons-Doimans-Reims weer ont ruimd moet worden en van verschillende zijden meent men' daarvoor reeds aanwijzin gen te kunnen' vinden. In de Echo de Paris meent Marcel Hutin reeds te kunnen constateexen, dat de zware vijandelijke artillerie uit haar stellingen weg gevoerd is en op weg naar een andere be stemming is. Hij meent uit verschillende ge beurtenissen de gevolgtrekking te mogen ma ken, dat Ludendorff zich gereed maakt om op de Veslie terug te trekken. De Parijsche editie van de New York He rald wijst er eveneens op, dat de Duitschers waarschijnlijk den zak ten N, van de Mame zuilen ontruimen; daar zij daarbinnen met de grootste moeilijkheden te kampen hebben om hun verbindingen in stand te houden. Een Wolff-telegram wijst er op, dat het Fransche doel om Duitsche reserves uit ande re frontvakkem naar iiet terrein van den strijd te trekken niet verwezenlijkt is en dat daar entegen generaal Foch zijn reserves wel heeft moeten aanspreken. Aldus sluit, zoo zegt dit telegram, de hachelijke afgeloopen week toch nog met een Duitsch plus. Het hangt er maar geheel van af van welke zijde men de zaak bekijkt, maar wij zijn er van overtuigd, dat men van Geallieerde zijde de afgeloopen week de eerste van succesvolle tegenaanvallen wel met een dubbel plua-tee- ken zal onderteekenen. Wait het mannen-materiaal betreft, wijst Havas' correspondent bij het Fransche front er op, dat terwijl elk verlies voor het Duit sche leger onherstelbaar is, de strijdkrachten der Geallieerden eiken dag met ongeveer 10.000 man vermeerderen. Het millioen man nen, dat Duitsch land van Rusland had kun nen aanvoeren staat al geheel op het W. front. Maar volgens de Homme Libre zouden de verliezen der Duitschers sinds 21 Maart eveneens naar het millioen loopen. Deze cijfers zijn niet officieel, maar niocht de juistheid er van bevestigd worden, dan kan het niet andera of een langdurige voortzet ting van de strijd moeit Duitschland tot zelf vernietiging brengen, ondanks de dapperheid van zijn Legers, ondanks de onmiskenbare genialiteit van zijn gevechtsleiders. Roman srt het tentet der 16e ewaw, «aar het Deeosch ma VILHELM ©STEH8AAH». 49) „Ja, maar wat daaraan te doen?" vroeg de heer Mühlstein goedmoedig. „Wij hadden geen schelling meer in de schatkamer!" „Ik ben ook tot het inzicht gekomen, dat ik u onrecht aandeed," hernam Tycho Brahe. „Het was niet door u alleen, dat ik den mo lensteen droeg, ik merk nu, dat ik dien overal meesleepte. En zelfs de keizerlijke gunst kan me niet eens die tevredenheid schenken, die ik daar toch voor voelen moetZie je, beste vriend, en daarom zou ik dus maar niet al te veel van mijn „ge luk" praten!" De heer von Mühlstein beschouwde den geleerden Jonker met onderzoekenden blik. Toen schudde hij nadenkend het hoofd en Zei Als ik u eens wat beter aankijk, welge boren heer Jonker, dan lijkt het mij, dat u toch wel veel veranderd is, sinds ik u den eersten keer aantrof in Praag. Maar u moet die misnoegde stemming toch niet de over- KORTE BERICHTEN De geallieerden zetten hun opmorsch in Albanië voort. De Oostenrijksche minister van Finan ciën diende in het Huis van Afgevaardigden nieuwe begrootingsvoorstellen tn en gaf een exposé van den financieelen toestand. Als vermoedelijke opvolger van Won Seidler wordt Von Hussarek, een nünister van Onderwijs in een vroeger Oostenrijkscb kabi net, genoemd. Het Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden heeft het voorstel der Tsjechen nopens het indienen van een aanklacht tegen minis ter-president Seidler en den voonnaligen mi nister van bmnenlandsche zaken, graaf Tog- genburg, wegens uitvaardiging van het be sluit omtrent de dMrictsindeel'iing in Bohe- men, verworpen. De vroegere plaatsvervanger van den rijkskanselier, staatsminister dr. Helfferich, is tot diplomatiek vertegenwoordiger van het Duitsche rijk te Moskou benoemd. In de Ver. Staten zijn twee groote Duit sche metaal-ondernemingen door ae regeering overgenomen. De Oekrainische minister van buiten- landsche zaken heeft aan Roemenië verzocht, de diplomatieke betrekkingen te hervatten. De Japansche diplomatieke raad heeft het concept-antwoord op Amerika'a interven tie-voorstellen, alsmede de mededeelingen aan Engeland, Frankrijk en Italië goedgekeuerd. De coustitntioneele partij heeft haar instem ming met de plannen der geallieerden be tuigd. De „Stampa" meldt, dat de diplomatie ke betrekkingen tusschen Frankrijk en het Var ticaan hervat zullen worden. Een munitiefabr.ek te Plauen is in de lucht gevlogen; veel menschenlevens zijn te betreuren; groote schade is aangericht, zoo dat het bederijf stilligt De Oekrainische ministerraad heeft het wetsontwerp betreffende oprichting van een gouverneurschap te Kiëf goedgekeurd. Tot gouverneur van de stad is generaal Chanoe- kof reeds benoemd. Scheidemann heeft te Gassel in het stadspark voor 12,000 menschen het woord gevoerd over de binnen- en buitenlandsche Eolitiek. Hij zedde o.a. dat de rijkskanselier em en den voorzitter van de soc.-dem. groep heeft meegedeeld! dat de Pruisische Landdag nog dit jaar zal worden ontbonden en; nieuwe verkiezingen zullen worden uitge schreven, aangezien Landdag en Heerenhuis de belofte van den koning niet willen inlossen. Duitsche duikbooten in de Middelland- sche Zee hebben drie stoomschepen en een zeilschip van tezamen 19,000 bruto register- ton in den grond geboord. Aan de Moermankust rukken de Engel schen naar Moerman op. welke stad zij ern stig bedreigen. De geallieerden' hebben de li nie Kantalags-Kem bezet. Volgens een bericht van de Agence Hel- léniique uit Athene is de Fransche militaire missie met dictatoriale macht bekleed voor de opsporing en in beslagneming van den gehee- len graanoogst in Thessalië. Te Londen is een belangrijke conferentie gehouden tusschen de voedseibeheerdera van Engeland, Amerika, Frankrijk en Italië. Hoover gaf een overzich t van den voedings- toestand van Amerika en deed1 voorstellen be treffende de voorziening van de geallieerden in het komende jaar. hand doen krijgen, want dat zou u slechts schaden naar lichaam en ziel en uw eind zou het verhaasten. Zet die nukken toch uit het hoofd en maak u eens vroolijk met uw vrienden, hier in de stadIk weet, dat u een uitnoodiging heeft voor den dertienden Oc tober, bij den hofmeester, graaf Rosenberg Daar geeft u toch gevolg aan? Tot ziens dus, welgeboren heer Tycho!" De lange hoekige gestalte maakte een plechtstatige buiging en ging verder het slotplein over, terwijl de heer Tycho zijn weg voortzette, den tegenovergestelden kant uit. Hij liep langzaam en met gebogen hoofd en zoo zag Meester Gemperlin hem den tuin doorkomen, die bij huize Curtius behoorde. HOOFDSTUK XX. Tycho Brake's Dood. Het was vier-en-twintig October 1601. In 't huis op het Loreite-plein waren de blin den voor de vensters in de groote tuinkamer. Daar was een rustbank gezet, want in de slaapkamer was het den zieke te benauwd gewordenen hij had ook in het vertrek wil len zijn, waar de groote hemelbol stond en verscheidene van zijn astronomische instru- EERSTE KAMER. Gisteren werd voortgezet de behandeling der regeling van de Indische waterschappen. De heer Van Kol juichte de oprichting van waterschappen toe, evenals de heer Van der Hoeven. Minister P ley te zeide, dat de waterschap pen zullen worden ingericht op democra- tischen voet Het ontwerp werd z. b. s aan genomen. Aan de orde was daarna de intrekking van art. 73 van het Indisch regeeringgreglement (regeling rechtspositie van Ghineezen). De heer Van Kol betoogde, dat nog en kele wenschen, ten aanzien van gelijkstelling van Chineezen met Europeanen overblijven. Nadat de Minister had betoogd, dat de Chineezen' feitelijk gelijk staan met de Euro peanen, werd het ontwerp z. h. s. aangeno men, evenals de ontwerpen, inzake de wering van ongewenschte elemental uit Indië, de op richting van pensioenfondsen voor Euro peesdie en inlandsche burgerlijke en' mili taire landsdienaren in Indië, den aankoop van particulier land Tonah-Abang en de sa- larisverhooigng voor burgerlijke Indische rijksambtenaren. Daarop was aan de orde de motie-Reekers, betreffende de gelijkstelling der salarissen van griffiepersoneel der «rate Kamer met dat van de Tweede Kamer. De heer Reekers lichtte de motie nader toe. De heer Van der Feltz betoogde, dat de Kamer medezeggenschap moet hebben bij de vaststelling der salarissen van haar amb tenaren en steunde de motie, welke door den heer Stork werd bestreden, doch nader werd gesteund door de heeren Van Swaay en De Gijselaar. Minister T r e u b betoogde, dat het verschil in salaris gerechtvaardigd wordt door het verschil in omvang van taak. De motie werd' aangenomen met 22 tegen 9 stemmen, waarna de vergadering ver< werd tot heden 11 uur DE KABINETSCRISIS. Naar De Tijd verneemt, heeft Maandag mgr. dr. W. H. Nolens in Bijzondere audiën tie verslag aan de Koningin uitgebracht over het resultaat van de stappen, gedaan naar aanleiding der opdracht tot kabinetsformatie. RIJKSNAJAARSHENGSTEN- KEU RINGEN. De minister van landbouw heeft bepaald dat de gewone rijksnaj aarekeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1918 gehouden zullen worden voor de provincie Noord-Hol land: op 17 Sept. te Texel en Terschelling; t. te Schagen en Wieringenop 19 op 18 Sept. te [oofddorp. meaten waren opgesteld. Op een tafel, naast de rustbank, stonden een paar kandelaars en het bleeke kaarslicht viel op het gelaat van den zieke, dat verwon derlijk smal en ingevallen was. Aan het hoofdeinde knielden Jonker Ty- cho's vrouw en kinderen; alien behalve de oudste zoon Tycho, die ver weg op reis was. Aan het voeteneinde stond een slank- gebouwd 'man met geestige, fijn-besneden trekken. Dit was de astronoom Johannes Keppler, die zich nu ongeveer twee jaar bij Tycno Brahe in Praag had opgehouden. Ver schillende strijdpunten waren er opgerezen tusschen den Deenschen astronoom en zijn geleerden assistent en menig twistgesprek had er tusschen die beiden plaats gehad; maar nu was alle oneenigheid vergeten en met tranen in de oogen beschouwde Keppler den stervenden meester, wiens genie hij be ter scheen te waardeeren dan iemand anders. In een hoek van het vertrek, half-verbor- gen achter een gordijn, zat een man met grij zend hoofd- en baardhaar. Hij hield het hoofd in de handen en tranen biggelden hem langs de wangen Zoozeer was Meester Gemperlin overstelpt door zijn droefheid, dat hij niet eens gemerkt had, hoe de arme dwerg aan zijn voeten gekropen was en daar maar steeds zijn reusachtig hoofd zat te PROV. ZAAIBUREAUX. De minister van landbouw heeft ingesteld provinciale, zaaizaadbureaux, belast onder leiding van het Rijksbureau voor de Distri butie van Graan en Meel, met de zorg voor de zaaizaaddistributie in de provincies. Voor Noord-Holland is het gevestigd Keizers gracht 730* Amsterdam. BRANDSTOFFEN VOOR STOOM- DORSCHMAGHINES. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Voor de verstrekking van brandstoffen aan stoomdorschmachine» is door de Rijks- kolendistributie eene regeling getroffen met de regeeringscommissarissen, bij wie de houders van stoomdorschmachin» hunne aanvragen om brandstoffen zullen hebben in te dienen. Na controle zal hun' dan een bewijs wor den verstrekt, tegen afgifte waarvan bij de brandstoffen-commissies de daarop vermelde hoeveelheid brandstoffen zullen kunnen worden ontvangen. DE BROODVOORZIENING Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met ons broodmaterieel ia het op dit oogenblik zóó gesteld dat, rkeenende met de ten vorige jare opgedane ervaring over de inlevering van den graanoogst in de maan den September en October, aangenomen mag worden dat de overgang van den oogst 1917 op dien van 1918 zonder stoornis voor de broodvoorziening, met handhaving van het tegenwoordig rantsoen, zal kunnen plaats vinden. DE RUNDVLEESCH-DISTRIBUTIE. Naar de Te!, verneemt zijn op het departe ment van Landbouw besprekingen gevoerd met de wethouders'van eenige groote ge meenten over de rundvleeschdistrumtie. De besprekingen liepen over het volgende ontwerp, door den minister van landbouw opgesteld: „Met ingang van Augustus 1918 zal met de distributie van rundvleeseh een aanvang worden gemaakt. Er zullen geleverd worden runderen van de klasse A, B en C. De run deren zullen geleverd worden levend aan de gemeente, die een prijs zal betalen van 1.20 per K.O. slachtgewicht. Het aantal K.O. rundvleeseh, dat voor elke gemeente beschik baar zal zijn, zal berekend worden h 1 ons per week per inwoner boven 1 jaar. Ten, behoeve van ritueel levende Israëlie ten zal het uiterst moeilijk zijn bij deze wijze van distributie voldoend ritueel rundvleeseh beschikbaar te stellen. Voor ritueel vleesch- distrlbutie zou beschikbaar gesteld kunnen worden ritueel bereide eenheidsworst es schapenvleesch. •Het kwantum rundvleeseh beschikbaar te stellen voor ziekenhuizen en gestichten valt buiten deze distributie. De gemeentebesturen ontvangen de runde ren levend. De beesten worden daarop ver loot onder de detaillisten, die voor den ver koop van het te distribueeren vleesch in aan merking komen. Alle kosten van transport, accijns en slachten komen ten laste van den detaillist. De detaillist ia verplicht minstens 75 pet. van het hem verstrekte vleesch uitge beend te verkoopen tegen een maximumprijs 'van 1 50 per K.G., terwijl 25 pet. tegen een schudden. Een dag of tien geleden was Tycho Brahe ziek thuis gekomen van een feestmaal bij den hofmeester, graaf Rosenberg. En die ziekte had al heel gauw de overhand gekregen en had zijn gestel ondermijnd door hooge koortsen en hevige pijnen. Hij wist, dat de dood naderde en had zijn familie en zijn leerlingen om zich heen geroepen. Hij had zijn vrouw bedankt voor al de liefde, die zij hom geschonken had en voor de tallooze ma len, dat zij zijn al te barsch en opvliegend gemoed weer tot kalmte had weten te bren gen Hij sprak tot haar, dat zij, evenals de lichte sterrenhemel, zijn hart .vervuld had met vreugde, al die jaren, dat zij samen leef den. Toen had hij afscheid genomen van zijn kinderen en zijn leerlingen. Johannes Kepp ler had hij verzocht zijn werk voort te zet ten en voor het laatst had hij Meester Gem perlin de hand gedrukt en hem bedankt voor de vele vriendschap. Toen verzocht hij hem zijn bekenden en bloedverwanten in Dene marken zijn laatste groeten te willen, over brengen. Maar in den nacht was de zieke weer aan het ijlen gegaan; hij keerde zich onrustig om en om op zijn legerenkele malen richtte hij zich op, als in grooxen angst en bad met luider stemme, dat God hem den- troost zou maximumprijs van 3 per K.O. geleverd moet worden. De berekening van dit percen tage geschiedt naar het gewicht der 4 bou ten, verminderd met het gewicht der beende ren, hutspot, en het aantal K.G. aangenomen voor inwegen en verspatten. De beenderen, de hutspot en de afval worden tegen de vast gestelde maximumprijzen verkocht. Het is verboden vleesch af te leveren zon der daarvoor een bon te ontvangen, terwijl a^n den detaillist geen vleesch opnieuw be schikbaar gesteld zal worden, tenzij de ver strekte vleeschbons zijn ingeleverd, evenre dig aan de twee cijfers hierboven genoemd van 75 en 25 pet tenzij door het gemeentebe stuur onder goedkeuring van den minister van landbouw andere verhoudingacijfera ge steld zijn. De huid en het vet zullen op de gewone wijze moeten ingeleverd worden te gen de doorvoor vastgestelde prijzen. De op brengst van deze artikelen komt ten bate van den detailist. Beenderen, afval en de z.g. hutspot worden tegen maximumprijzen ver kocht en kunnen zonder bon worden afgele verd. De winst door den slager te genieten zal hii de verhoudingsciifers 75 en 25, ongeveer f 40 bedragen, terwijl de toeslag door de schatkist te geven, zal bedragen 0 50 per K G. of een fractie van een cent daarboven. schenken, dat hij toch niet vergeefs geleefd had. Sinds dien had hij stil gelegen als in die pen slaap en ze verwachtten niet, dat hij weer bij zou komen. Zoo waren $le uren omgekropen, moeilijk en langzaam, tot ze merkten, dat hij de oogen opsloeg en om zich heenkeek. Hij scheen weer bij volle bewustzijn te wezen zijn blik was kalm, zonder koorts of verwar ring. Hij keek lang van den een naar den ander en het scheen, dat het hem groote moeite kostte om de woorden uit te brengen maar, terwijl hij sprak, werd zijn stem duidelijker. „Ik heb een wonderlijken droom gehad. Het was avond.I en ik was weer thuis De Sond tusschen de kusten van Skaane en Seeland, is nog nooit zoo spiegelblank ge weest; de hemel was nooit zoo dicht bedekt met sterren. Ik zag dien ineens over mij heen wewelfden diep onder mij het stil le water.En ze fonkelden en schitterden boven de torens van Uranieborg.Ik zag mijn lievelingssterren: Cassiopeia en Capel- la, de Pleiaden en de roode. Adlebaran Maar ze waren grooter en stralender gewor denOok leek het mij, dat ze dichterbij waren. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1