v DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN n m Do strijd n m buitel A EWÜILIKTOIf. Tycho Brahe JNo. 172 Honderd en twintigste d aargang. 18 Deze Coumiit wordt eiken avond, beKalve op Z©m- oh Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per maanden voor Alkmaar f 1.65, foaneo door het ge- heele liijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. DO N DER I» 4h Per regel f O 15. Rij groote contracten rabat, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do N.V. Boek- eu Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. 25 J U L T. Buiten land. Stateu Gom oraal. Binnenland. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Zooals het na ieder Duitseh offensief ge gaan is, zoo gaat het nu ook na het Fran- sche. Na de dagen van geweldige krachtsinspan ning komt 'er een inzinking. De aanvallers worden vermoeid, nieuwe reserves moeten aangevoerd worden en wanneer de terrein winst van eenige beteekenis was, moet het zware geschut naar voren worden gebracht. Op liet Westelijk front schijnt thans de ac tie te verminderen. Het Duitsche middag communiqué, dat wij nog in ons vorig num mer konden opnemen, maakte melding van gevechten bij de Avre, van afgeslagen vijan delijk^ aanvallen' tusschen Aisne en Mame, de herovering van Willemontoire en het verijdelen van Fransche stormloopen ten N. van de Ourcp en bij de Adre. Maar het avond-communiqué wijst reeds op een periode van betrekkelijke rust. Op het slagveld tusschen Soissons en Reims bleef het rustig en ten Z. van de Ourcq en ten Z. W. van Reims hadden gedeeltelijke gevechten plaats. Het Fransche mid dagbericht deelt mede, dat de nacht zich kenmerkte door drukke be drijvigheid van het geschut tusschen' Mame en Aisne in het bosch van Coürton en het Koningsbosch. De Franschen braken Duit sche tegenaanvallen bewesten Reims in de streek van Vrigny. Het avond-communiqué is wat uitvoeri ger. Het meldt, dat tusschen Ourcq en Mar- ne de Fransche aanvallen hervat zijn, dat de Franschen aan hun linkervleugel Armen- tières en het Chateletbosch houden, waarbij zij zijn vooruitgedrongen tot aan Brécy, dat zij bezet houden. In het centrum maakten Fransch-Ameri- kaansche troepen op bepaalde punten een vooruitgang van meer dan 3 K.M., het door de Duitschers heroverde Epieds werd op nieuw door de Amerikanen genomen. De Franschen vorderden in het bosch van Fère, ten N. van Chantève en Jaulgonne, breid den het bruggehoofd van Tréloup uit en ver meesterden den Z. uitlooper van het bosch van Ris. Een Wolff-telegram wijst er op dat van Geallieerde zijde de laatste dagen voorname lijk van het tank-wapen gebruik is gemaakt. Niet' indachtig, zegt dit telegram, aan de mislukking met het Engelsche tank-wapen in Maart en April aan de Somme, waar de En gelsche tanks bij honderden door de Duit- schers waren kapot geschoten en buitge maakt, hadden ook de Franschen hun voor naamste hoop bij de beraamde doorbraak tusschen de Aisne en de Mame gesteld op het in den strijd werpen van talrijke tanks. De Franschen zijn met een nieuwe type voor den dag gekomen: een nieuwe, snelloopende en bijzonder vlug zwenkende tank. In den ochtend van 18 dezer rukten overal aan het front groote tank-eskaders regelrecht aan op de Duitsche linies. Tusschen elke twee tanks liep een groep lieden als tankleiders. Weliswaar baanden de tanks op den eer sten aanvalsdag zich een weg tot in de Duit sche linies, maar niettemin bleven op dien Roman nut het teutst dei 16e eeuw, naar het Deenseh van VHJdtLM ©STER®AARD. 50) De omstanders hadden zich voorover ge bogen en luisterden naar zijn woorden. Zijn stem was weer zwakker geworden, maar hij sprak steeds vlugger, of hij bang was, dat de dood hem verrassen zou, eer hij zijp droom nog ten einde verteld hati Terwijl ik daar zoo stond, trok Urar nieborg langzaam voor mijn blikken weg Eerst de spitsen en torens en toen de mu renTot er geen steen meer van over was en dit vervulde mij met groote droef- beidwant ik beschouwde het als een voorteeken daarvan, dat mijn werk zou ster ven met mij.Toen keek ik weer naar den hemel op, en de sterren straalden en fonkel den als te voren, tot' in het oneindige.En ik kreeg weer die gewaarwording, als ik die al zoo vele malen te voren had: dat de he- niel zich grootscher, over wijderen horizon welfde, over dit plekje gronds, dan over eersten dag een groot aantal op het slagveld liggen. De verliezen namen den volgenden dag toe. Een groot aantal werd reeds door het anti-tank-geschut buiten gevecht gesteld; en verder werd met een niet gering aantal afgerekend door de infanterie, mét haar eigen wapen. Maar ook daar, waar het den tanks ge lukte, in de Duitsche linies binnen te drin gen, verloor de Duitsche infanterie haar koelbloedigheid niet. Zoomin de ervaren tank-bestrijders uit den slag van Kamerrijk, als de sindsdien opgekomen reservetroepen, die voor de eerste maal tegenover de vuur spuwende wagens stonden. De infanterie week handig uit voor de aanrollende tanks, en liet hen opstoomen tegen de artillerie stellingen, waar dan met hen werd afgere kend met de één voor, de ander na. Teekenend is ook het optimisme van beide partijen en de oorlogsmoeheid, welke men bij den vijand veronderstelt. Na een hoopvolle beschouwing over den toestand op het gevechtsterrein, zegt een Wolff-telegram van gister, dat in de (hem ming der gevangen genomen Engelsche sol daten en officieren, die niet meer aan een overwinning van de Entente gelooven, een opvallende oorlogsmoeheid tot uiting komt. Maar een Havas' telegram van denzelfden dag maakt met voldoening melding van een uitstekend verloop der krijgsverrichtingen. De correspondent van Havas aan het front vertelt van het snel en schrikwekkend weg slinken der Duitsche effectieven. De militaire medewerker van de Vorwirts is over den loop van den strijd zeer tevreden. Onze schitterende militaire toestand, zegt hij, veroorlooft ons wel eens een kleinen te genslag te ondergaan en maakt het niet noo- dig, dat wij dien bemantelen. Hij vermoedt, dat door den aanval van generaal Foch vijf tot zes divisies van de troepen der geallieer den ten gronde zijn gegaan en noemt dat een cijfer, dat niet in de verste verte in redelijke verhouding staat tot de behaalde plaatselijke voordeelen. Maar, zoo vragen wij onwillekeurig, is dat ook bij de Duitsche aanvallen in den loop van dit jaar niet steeds het geval geweest? Heeft de verovering van eenige kilometers verwoest gevechtsterrein de waarde van het leven van duizenden jonge mannen, die bij, elk offensief daarvoor in den dood werden gedreven De Engelsche koning heeft een prachtige reclame gemaakt, of liever het Reuter-agent- schap dat zijn groote verdiensten in het licht wil stellen, tracht op een verkeerde wijze die reclame te maken. De koning heeft namelijk een bezoek san de vloot gebracht en een zoo machtige mari tieme strijdkracht geïnspecteerd, dat wan neer de schepen achter elkander 'waren ge plaatst, zij een lengte van 34 K.M. zouden beslagen hebben. Nadat venneld wordt hoe de koning eeni ge onderscheidingen' had uitgereikt, wordt medegedeeld, dat de koning de stokers in geestdrift bracht door zelf een schop te nemen ieder ander deel der aarde, dat mijn voeten wèl betreden haddenHet leek, of ik op een schip stond, in volle zeeNiets dan den sterrenhemel zag ik om mij heen Toen verscheen er opeens een gedaante Terwijl Tycho Brahe sprak, zocht hij, met den blik steeds Johannes Keppler, die aan het voeteneinde stond, en het leek wel of hij hem naderbij wilde wenken. In die gedaqnte herkende ik jou, bes te Johannes,Toen begreep ik, dat mijn werk niet met mij zou sterven. Je zult het voortzetten en anderen zullen weer volgen; je zult voortbouwen op den door mij gelegden grondEn zoo zullen dan ook ae vele jaren, in het buiten land doorgebracht, terwijl ik dikwijls zoo'n brandend verlangen had naar huis, dan toch Uranie's kunst ten goede komen Hij trachtte zich nog op te richten en voor de laatste maal waren zijn blik en zijn stem opgewekt. Toen viel hij langzaam terug in de kussens. Ze knielden allen om zijn legerstede, En door het gordijn begon de ochtend al te schemeren. Maar aan het doodsbed brand den nog de kaarsen, niemand hiad er aan ge en te hdpen bij hete stoken der vuren. Of die geestdrift veroorzaakt werd door hef zien van een kolenscheppenden koning, dan wel door de gedachte, dat zij door deze hulp erg gebaat waren en misschien een uur tje vroeger naar hujs konden gaan, wordt helaas niet gemeld'. Wanneer de Koning van Engeland ooit nog een» in de treurige positie mocht komen waarin zijn oud-collega de Czaar van Rus- Land den laatsten tijd verkeerde, zal hij' we kenlang kolen kunnen scheppen, zonder dat iemand er door in geestdrift zal geraken. De Kölnische Volkazeitung bevestigt een uit Helsingfore ontvangen bericht van den dood van dezen eenmaal machtigen heer- scher. De Czaar is döör een eigendunkelijke be schikking van het centraal bestuur in Jekate- rinenburg terechtgesteld, nadat men een wijd vertakte samenzwering op het spoor was gekomen- welke beoogde den Czaar weer ten troon te helpen. In een auto met drie roode gardisten werd de Czaar weggevoerd. Toen hem het besluit, dat hij gedood zou worden, voorgelezen wered nam hij het dood vonnis zeer gelaten op. Zijn verzoek om de Czaritsa nog eenmaal te mogene zien werd geweigerdook werd hem n<et vergund iets op schrift te stellen. Eerst later heeft de regee ring te Moskou het vonnis bekrachtigd. Dat is het lot van' de vorsten die door de revolutie van de troon werden gestooten. Hun woord is geen wet meer, hun daden brengen niemand meer tot geestdrift en de minste last, die zij veroorzaken leidt tot hun onmiddellijke terechtstelling. KORTE BERICHTEN. Het Eng. s. s. „Justitia",' metende 32.000 ton, is Zaterdag door een onderzeeër tot zinken gebracht. Elf man werden door de ontploffing gedood. Al de overigen werden fered. Dit is klaarblijkelijk het schip dat de lliitschers dachten dat de Vaierland was. Orenburgde hoofdstad van het gelijk namige Russische gouvernement, is door de Sovjettroepen ontruimd. Tot hoofd' der nieu we regeering is Da tof benoemd. De Amerikaansche minister van marine, Daniëls, heeft medegedeeld dat er thans 503-,792 man dienen op de Amerikaansche vloot. Worden daar het machinepersoneel e.d. bij gerekend, dan komt men op een totale ge talsterkte voor het marinepersoneel van 594,000. De Finsch-Russische onderhandelingen betreffende Karolië zullen te Berlijn worden gehouden. China heeft besloten aan de interventie in Siberië deel te nemen. Volgens berichten uit Petrograd heeft de cholera zich thans reeds over geheel Rus land verbreid. In Zuid-Rusland woedt zij thans niet minder hevig dan te Petrograd. Ook te Samard, Kazan, Perm, Walogda, Ufa, Orenburg en andere steden zijn reeds geval len van deze ziekte voorgekomen. In Petro grad zelf schijnt de ziekte de laatste dagen af Ie nemen. Zaterdag kwamen nog 136 ge- valllen met doodelijken afloop voor. Het Oostenriiksdie Huis van Afgevaar digden heeft in geheime vergadering de mill tame interpellaties behandeld en zi morgen mee voortgaan. De Sovjetregeering heeft een beroep gedaan op de arbeiders en. boeren om de revo- zal daar lutie met de wapenen te beschermen, tegen- de ondernemingen der Entente. De commissie voor hulpverleening in Armenië en Syrië maakt bekend, dat de ver schrikkelijke berichten over hongersnoot in Perzik worden bevestigd. Er is telegrafisch 100.000 p& st. overgemaakt naar Britsch- Indië voor den aankoop van graan, dat zal worden gedistribueerd met behulp van vracht auto's. De Engelsche bladen houden zich reeds bezig met de vooruitzichten der verkiezingen. De Times pleit voor een versterking der re geering. Het presidium van de Oostenrtjksche Polendub is ai dacht die uit te doen, en ze flikkerden als twee sterren, die hem vóórlichten zouden op den geheimzinnigen weg naar de Poort des Doods HOOFDSTUK XXII. Bestuit. De kerkeklokken Luiden in Praag. De stra ten zijn bestrooid met fijn zand en groene twijgen; langs de huizen staan de mensdien dicht opeen gepakt. Vanuit Hradschin, door de nauwe en bochtige straten van de voorstad, Kleinseite, over de Nepómuk-brug en door de'straten van Oud-Praag, beweegt zich een &tatige lijkstoet. Eerst komen maarschalken, met branden de kaarsen, en in lange rouwgewaden ge kleed, versierd met het wapen van de familie Brahe. Dan volgt een zwart-damasten ba nier, waarop naam en wapen van den over ledene, prachtig in goud geborduurd, staan; daarop ziin lievelingspaard, met zwart flu- weelen dek bekleed, en achter het paard weer een zwarte banier en dan weer een paard met een dek van Engelsch laken. Dan komen De te Nieuw York verschijnende „Eve ning Post" publiceert den tefldst van een door keizer Karl aan den koning van Roemenië in de tweede helft van Februari gericht schrij ven, waarin hij- voorstelde met het oog op het dreigend gevaar eer er revolutie met de cen- treden vrede te sluiten, ten einde gezamen lijk het Bolsjewisme het hoofdl te kunnen bie den. Wi-lson heeft een proclamatie afgekon digd, waarin staat, dat het regeeringstoezlcht op de telegraaf- en telefoonkabels alsmede de araadlooze stelsels voor den duur van den oorlog 31 Juli van kracht wordt. Naar de Köln. Ztg. uit Bern verneemt, heeft 'de stakingsbeweging tn Argen'inÜ, die voor de verzorging van het land zoo nadeelig is, zulk een omvang genomen, dat tegenwoor dig in Buenos-Aires 50000 en in het geheele land 200.000 personen staken Ten gevolge van een liftongruk in de Gharitonmijn, te Johannesburg tengevolge van het breken van het hijschtouw, viel ae kooi van duizend' voet hoogte. Bij het onge luk vonden 21 blanke werklieden den dood. Reuter meldt, dat een overeenkomst is gesloten tusschen Groot-Britannië. de Ver. Staten en den districtsraad van net Moer- mangebied voor een gemeenschappelijke actie tegen een Duitsche coalitie. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren1 was aan de orde het wetsontwerp betreffende Uitkeering aan gemeenten uit de opbrengst oorlogswinst-be lasting. De heer De Oijselaar achtte de nor men voor uitkeering zeer willekeurig. Hij kon zich alleen met het ontwerp vereenigen, als de regeling slechts voorloopig zal zijn. De heer B e r g a m a was het met den vori- gen spreker in hoofdzaak eens. Minister Treub was overtuigd dat de volgende regeering rekening zal houden met de m den loop van den oorlog veranlerde om standigheden. Hij beschouwde bij nadere in lichtingen de rekening over 1914, 1915 en 1916 afgesloten. Het ontwerp werd- aangenomen met 32 te gen 3 stemmen. Daarna was aan de orde de verlenging van het Octrooi der Ned. Bank De heer Van Nierop betreurde dat niet van de gelegenheid is gebruik gemaakt om den- hinkenden standaard te vervangen door den enkelen gouden1 standaard. Minister Treub achtte thans een veran- ering in het muntwezen niet gewenscht met het oog op de onzekerheid van de positie van het goud in het toekomstige internationale ruilverkeer. Het ontwerp werd z. h. st. aangenomen, nadat de heer De G ij se 1- a a r had gewezen op de nadoelen voor kleine spaarders, welke uit de gewijzigde winsteverdeeling z.i. zullen voortvloeien Aan de orde was daarna de nadere vaststel ling van het bedrag waarvoor zilverbons kun nen worden uitgegeven. De heer Van wassenaer van Cat- weer verscheidene maarschalken. Een van hen draagt een helm, overtrokken met krip, en de veeren daarop zijn van dezelfde kleur als het wapen der Brahe's; een ander draagt een paar vergulde sporen op een zwart kus sen; een derde een verguld zwaard en een vierde een schild, dat ook tot Tycho Brahe's wapenen behoorde. En eindelijk komt de baar zelve, onder een zwaar fluweelen kleed, en gedragen door twaalf dienaren des kei zers. Onmiddellijk achter de kist volgt de jong ste zoon van den overledene, Jörgen Brahe, de oudste, Tycho, is nog steeds niet terug van zijn reis. Daarop volgen enkele van de vorstelijke raadslieden, vele voorname edelen en daar achter Tycho Brahe's leerlingen en assistenten. Eerst nu volgt de weduwe van den overledene, die tusschen twee voorname heeren in gaat, en dan haar drie dochters: Magdalene, Elisabeth en Cecilie, op dezelfde wijze begeleid; terwijl vele dames uit den adel en uit den burgerstand de processie sluiten. - De stoet beweegt zich langzaam en moei lijk voort door de menschenmassa. maar trekt zóó door de hoofdstraat der stad en dan weer door verscheidene nauwe zijstra- w ij k vreest de nadeelen uit het bestaan van een ongedekt krediet van 60 milliard. De heer Van Nierop verwachtte nog meer prijsstijging, als gevolg van dit ontwerp. De Minister betoogde de noodzakelijk heid van de uitgifte waarop het ontwerp z. h st. werd aangenomen. Na de pauze was aan de orde het out betreffende deelneming in een Nederland hoogoven staal- en walswerk. De heer Van Kol had liever staatsexploi tatie gewenscht, dan stichting van een kapi talistisch monopolie met staatshulp. De heer Stork bestreed het betoog van den heer Van Kol. Het' particulier initiatief treedt hier op in het algemeen belang. Van een monopolie in den eigenlijken zin was hier geen sprake. Minister Treub was het met den heer Stork een». Minister Treub was voorstander van mo nopolie'», ten aanzien^ van bedrijven, die uit- teraard een monopolistisch karakter hebben, du» niet ten opzichte van bedrijven, die zich moeten staande houden tegenover internatio nale concurrentie. Het ontwerp werd z. h. st aangenomen. Het ontwerp duurtetoeslag op pensioen' wachtgeld werd aangenomen met 22 tegen 11 stemmen, nadat de heer D e G ij z e 1 a a r het had bestreden, als een ziekelijke toepassing van een> goed beginsel en het was verdedigd door de heeren Bergsma, Van der Maesen, De Sombreff, Stork en Minister Treub. Zonder beraadslaging of stemming werden aangenomen' de wetsontwerpen, betreffende woonwagen» en woonschepen en tot instelling van een handelsregister. Aan de oitie was daarna het wetsontwerp tot instelling eener bijzondere rechtspraak in distributie en andere crisiszaken. De heer Kappeijne vroeg naar de beteekenis van de voorgestelde bepalingen. De heer Van Lanschot drong aan op meer overlig tuaachen de departementen van justitie- en landbouw, ter voorkoming van ju ridische fouten in crisis voorschriften. Minister r t gaf de gevraagde inlichtia- en en achtte eveneens overleg gewenscht. "et ontwerp werd z. h. s aangenomen, even als de vaststelling van de regelen voor de heffing van opcenten, ten behoeve der ge meenten op de dividend- en tantiemebel si ting en de regeling van het enquêterecht do- Eerste Kamer. Te half zes werd de vergadering verdaagd tot heden 11 uur. DE ONDERHANDELINGEN IN DEN HAAG OVER DE GEVANGENEN. In het Hoogerhuis heeft Lord Menton, naar Reuter seint, op een desbetreffende vraag, geantwoord, dat de onderhandelingen in Den Haag over de behandeling der ge vangehen zeer moeilijk zijn, daar er van de zijde van de Duitsche regeering beperkende bepalingen zijn gemaakt, die de bekrachti ging van het verdrag vertragen. DE LADINGEN DER GEREQUIREERDE SCHEPEN. Uit goede bron verneemt het Hbld. dat de in Britsche havens opgeslagen ladingen der overgebrac zijn reeds eenige schepen uit onze havens vertrokken, andere zullen volgen en binnen enkele maanden hoopt men een belangrijk deel van deze voorraden hier te hebben ge lost. STEENKOLEN UIT DUITSCHLAND. Men meldt uit Zevenaar aan het Hbld. Terwijl aanvankelijk was bepaald, dat de aanvoer van steenkolen slechts tijdelijk zou ten, naar het groote plein voor de kerk. De deuren staan open en een groote scha re is ook daar buiten bijeen gestroomd. Het is zoo stil, dat zelfs die belangstellenden ieder woord van de lijkrede verstaan kunnen. Voor het open graf, bij de eerste zuil links van het koor, staat doctor Johannes Jessen van Wittenberg en hij spreekt in het Latijn, indrukwekkend en welluidend. Hij roemt de verdienste van den overledene, noemt hem naast Hyparchus, Ptolemaeus en Copernicus. En in zijn narede zegt hij nog: .Hij leefde, zooals het een' christen en een geleerde betaamt. Hij voelde groote liefde voor zijn vrouw en maakte haar ge lukkig; zijn kinderen voedde hij op tot gods vrucht en deugdzaamheid. Hij was vriende lijk jegens vreemden, mild jegens de armen. In al zijn daden was hij eerlijk en vrijmoe dig. Er was- waarheid en kracht in zijn woorden, scherpzinnigheid in zijn raadge vingen. Hij kende geen huichelarij of valsch- heid, maar zei altijd' ronduit zijn meening, om welke reden hij zich meer dan één vijand maakte. Hij was alleen karig op den tijd want hij streefde er naar, om allen tot nut en niemand tot schade te wezen. EINDE. ti

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1