Worden isrraasd te Alkmaar Oïgm naar da Landweer. een Leeraar a een Leeraar k een Leeraar c. een Leeraar föemengd Nieuws. Taria. \s I. voor de Handeladagucfcool mei 3-jartgen cursus In het Boekhouden, het Handëlsrekenen en de Alg. Handelskennis (totaal 17 lesuren.) II. voor do Handoladagschool ea do Hoogoro nandolHuoheol In de Nederlandsche Taal sn Latter- kunde en de Handelscorrespondentie (totaal 23 lesuren) Ir da Qeschiedenis (totaal 12 leinran) Ir het Mandelsreeht (totaal 4 lesuren). Da bezoldiging bedraagt naar galangvan kei aantal dienstjaren I 110.— tot f 150. per lesuur bij aanstelling voor minder dan 19 lesuren en f 2300.tot I 3200.bij aanstelling voor 19 tot en mat 24 leanren. Aanmelding onder overlegging der ver- elschte stukken vdór S Augustus a.s. bjj Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, De BURGEMEESTER van ALKMAAR brcnigü tor kennis ran de militieplichtlgen dier lichtingen 1911 en 1912 en oudere lich tingen, die ook in normale tijdsomstandighe den op 1 Augustus 1918 naar de Landweer zouden overgaan, dat zfff hunne militiezak boekjes tasachen 1 eni 30 Augustus aa. ter go- meeuto-secrebaric alhier beluwren to to tevo ren, Alkmaar, 24 |ulf 1918. Bimgmeenster voornoemd, G. RIPPING. GEVONDEN VOORWERPEN. Drie portemo-nnaica met en zonder geld, een bankbiljet, een étui met potlood' en pen nen, drie broches, een dop van een patentas, twee riemen, een schlpperahaak, twee arm bandjes, een pakje onderkleeding, een deel iCÉÉM van een horlogeketting, een bos sleutels, twee jlanken, twee loten Staatsloterij!, een paar ïandschoenen en een groentenikist. Alkmaar, 25 Juli 1918. E)e Commissaris van Politie, W. TH. VAN GRIETHUIJSEN. plaats hebben, vernemen wij thans, dat de binnenkomst hier van één trein per dag voor onbepaalden tijd bestendigd blijft. Van eeni ge uitbreiding der treinen is nog niets be kend, zoodat In de naaste toekomst de in voer van steenkolen en cokes beperkt blijft tot dezen enkelen trein per etmaal. BEVORDERING VAN DE BOUW NIJVERHEID. BIJ kon. besluit is bepaald, dat ter bevor dering van de particuliere bouwnijverheid uit 's rijks kas aan gemeenten bijdragen kun nen worden verstrekt tot ten hoogste het drievoud van het bedrag dat voor hetzelfde doel uit de gemeentekas wordt beschikbaar gesteld. De bijdragen worden alleen gegeven ter voorziening in de behoefte van woningen voor den arbeidersstand cn aan woningen voor den kleinen middenstand, waarvan de huurprijs niet overschrijdt een bedrag door den minister van blnnenlaudsche zaken vast te stellen voor de gemeente die een bijdrage uit 's rijks kas vraagt. Het besluit bevat verder bepalingen om trent de goedkeuring van bet bouwplan en de voorwaarden voor het verkrijgen van een bijdrage. DE DISTRIBUTIE VAN RUNDVLEESQH. Naar de Tel. verneemt, zijn op de confe rentie tu8sclien den minister van landbouw er» de voornaamste distrlbuttewethouders noj ke rg geen positieve besluiten genomen in za- het tijdstip, waarop de rundvleesch-distri- butte zal worden ingevoerd. CHOCOLADEREEPEN. De minister van landbouw heeft nader be paald, dat In geen geval ongevulde choco- ziiigen van den minister. De aflevering aan verbruikers van onge vulde choco laaereepen is niet geoorloofd dan op de wijze waarop in de gemeente ge rantsoeneerde goederen gedistribueerd wor den (d. w. z. op bons, door de gemeentebe sturen daarvoor aan te wijzen of volgens het winkelboekjesaysteem). CORRESPONDENTIE MET DE OEKRAJINA Blijkens mededeeling van de Handelsafdee- llng van Hr. Ms. Gezantschap te Berlijn, kunnen naar de Oekrajina voortaan open brieven, briefkaarten en handelsmonstera op de gewone wijze worden verzonden. Voor- loopig zijn de Duitsche en Russische talen toegestaan. SUIKER VOOR HOTELS, ENZ Het Bureau voor Medcdeélingen inzake die Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat hótels, café'a, restaurants, pensions en dergelijke Inrichtingen ten aanzien der sui- kerrantsocnecrlng als tndustrieden worden besohouwd. Zij moeten derhalve bij het Rijks kantoor voor Suiker te Amsterdam aanvragen om Ingeschreven te worden. De burgemeesters mogen geen aanvragen van dergelijke in richtingen goedkeuren, maar dienen de be langhebbenden te verwijzen haar het Rljks- nt< kanfoor voor Suiker. REORGANISATIE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Naar gemeld wordt, zal. het wetsontwerp tot reorganisatie van de Kamers van Koop handel o m, bevatten het voorschrift voor het aanleggen van een handelsregister. Verder zal stemplicht en evenredige ver tegenwoordiging voor de verkiezing der Kamers worden ingevoerd. DE TEELTREGELING VOOR 1919. Wijl de voedselproductie in 't oogstjaar 1919 tot zoodanige hoogte moet worden op gevoerd, dat met meerdere gerustheid ae toekomst kan tegemoet gezien worden, moe ten ook de zuivere tuinbouwbedrijven, mét inbegrip van die voor de bollenteelt in de teeltregeling worden opgenomen. De ver bouw in die bedrijven1 moet opnieuw wor den geregeld en de teelt van exportartikelen sterker dan thans worden ingekrompen. Daarom heeft de Ned. Tuinbouwraad zich tot de groepen en afdeelingen gewend om voorstellen te doen. Het centraal bestuur heeft nu met de be sturen der groepen een algemeene vergade ring gehouden, waarop de teeltrcgeling werd besproken. Van de onderscheidene groepen waren uit gewerkte rapporten ingekomen, die door de vertegenwoordigers dier teelten nader mon deling werden toegelicht. Ook aan de zaad-, bloembollen- en fruitteelt werd de noodige aandacht gewijd. Besloten werd een adres aan den minister te zenden, waarin het besprokene zal wor den medegedeeld. Het feit werd ter sprake gebracht, dat ver schillende landbouwers in Noord-Holland, maar ook elders, terstond na het aannemen der Scheurwet, groote en kleine aardappelen hebben opgekocht van de vroege soorten, om daar pas gescheurd land mee te betelen. Daardoor zal een sterke uitbreiding gegeven worden aan den verbouw van vroege aard appelen, die men niet kan bewaren en zulks ten koste der late en goed bewaarbare soor ten. Besloten werd dit eveneens ter kennis van den minister te brengen met verzoek maatregelen te nemen, opdat zulk oen onge- wenschte uitbreiding niet tot stand kome. ge: Frc GARNALEN VAN GEMEENTEWEGE. Door de Verceniging van belanghebbenden bij de Zuiderzee-visschcrij ia den gemeentebe sturen medegedeeld, dat, nu 'het Rijksvisch- kantoor de distributie van garnalen waar schijnlijk niet ter hand ggil nemen, het in de bedoeling van genoemde" vereeniging ligt, na der met de gemeentelijke distributie-bedrijven in relatie te treden, teneinde de garnalen1 on der *t bereik te brengen van het gefieete Ne derlandsche volk. De vereeniging omvat alle Zuiderzeevisschers en met uitzondering van. een enkde firma alle garnalen-zoute- rijen. De bedoeling la, de levensmidelen-bedrijven direct in contact te brengen met den produ cent, opdat tusschenpersonen, die speculatie ve bedoelingen mochten hebben, uitgescha keld worden. De door genoemde organisatie leverde garnalen' worden bereid onder con- óle der Zuiderzeevisch-Controle-Vereeni ging onder rijkstoez'cht, welke op kwaliteit, gewicht en wijze van behandeling nauwkeu rig toeziet. Tiet ligt in het voornemen, de garnalen aan de gemeenten te leveren gepeld en lioht gezou ten in vaatjes van b.v. 25 K,g. netto, zoodat zij gedurende 7 dagen houdbaar zijn en in smaak en voorkomen, na even te Zijn ver- verscht, niet van versch gepelde, met boor- zuur bereide garnalen, afwijken. Gemeenten, dicht bij de aanvoerplaaisen gelegen, kunnen ook voorzien worden van ge kookte, ongepelde garnalen. De overproductie, welke niet direct af te leveren Is, w'l de vereeniging door toevoe ging van meerder zout conserveeren en voor hóór risico opalaan, om na afloop van 't drukste seizoen, gedurende den aanstaanden winter te distrtbueeren, Thans kan reeds in onderhandeling getreden worden over ver koop van dit gdreete 'kwantum op .latere leve ring. OogenblikMljk wordt door de vereeniging nog geen definitieve offerte gemaakt. In over leg met de verschfltendc gemeentelijke distri butie-bedrijven wil men trachten een prijs vast te stellen, die het mogelijk zal maken, de arnalen in den meest uitgebreid en zin 'te Jstribueeren en daarnaast den leden der Zulderzee-Viascherij-Vereeniging een loonend bedrijf te verzeker en. Thans wordt den gemeentebesturen ge vraagd a. Of zij bereid zijn op de boven omschre ven wijze nader op de zaak in te gaan: b. hoeveel zij denken dagelijks of wekelijks te kunnen betrekken c. welken prijs ziji meenen te kunnen betalen voor de gepeilde garnalen en d. welken prijs zij denken te kunnen1 uitleg gen, indien de garnalen ongepeld geleverd worden. Na ontvangst van de op deze gestelde vra gen in te komen antwoorden, zal beoordeeld worden, of er voldoende medewerking is voor de uitvoering van bovengenoemde plannen, om daarna met de- visscners en zouters, in overleg met de boven het vischerijbedrijf ge stalde rijksambtenaren1 een uniformen leve- ringsprijs vast te stellen, welke aan alle wen- sclien tegemoet komt. DE TURF9CHIPPERSSTAKINO. De turfschippers in de Oroninger veenkolo niën volharden nog bij hun staking: 't is te Musselkanaal, waar de schipperebeurs is ge vestigd, een nooit gezien e opstopping van schepen, 't Doel der staking is: vergoeding van ligdagen,. Daar men berekent, dat ieder schip gemiddeld 2 tot 3 weken moet wachten eer het aan de beurt ia om te varen, kan dit den turfprija weer met een 20 pet. omhoog f>e Schippersbond en -beurs zijn rijksin stellingen: tilt legt het vervoer aan banden. En de schipperij haalt er van wat er van te halen is. Zoo is 't gebeurd, dat er een schip met stroo van Delfzijl naar Den Haag 10ÖQ aan vracht deed en dat de sleepboot, die het schip zou sleepen, opontboden werd uit Brouwershaven I INBREKERS AANOEHOUDEN. De politie van het Leidacheplèln te Am sterdam heeft de inbrekers gearresteerd, die zoo ongeveer alle inbraken op hun geweten hebben die dezen zomer in het Museum-, Willemspark- en Sarphatikwartier gepleegd zijn. 't Is reeds gebleken dal de heeren-, drie in getal, schuldig Staan aan de 15 inbraken. De daders zijn drie broeders. De aandacht viel 't eerst op hen, omdat er zooveel goe deren in hun woning gebracht werden, bet ten door de buren in verband met smok- el- of kettinghandel gebracht werd. Een der gebroeders (zij woonden sajnen met hun moeder, en een jongere zuster, die echter be weren van het „bedrijf" der „jongens" niet op de hoogte te zijn geweest) wera dan gok naar aanleiding van een distributie-overtre ding aangehouden. Toen de politie in ver band daarmede huiszoeking deed, bleek al dadelijk dat men met veel gevaarlijker heer schappen dan smokkelaars te doen had. Het huis was n.l. opgepropt met goederen, waaronder er herkend werden als van dief stal afkomstig te zijn. De geheele boel werd in beslag genomen en mei karreri overgebracht naar het politie bureau, waar alles in een leegstaand vertrek werd „opgeslagen" om den vermoedelijken bestolenen gelegenheid te geven1 het hunne er uit te herkennen. Veel was reeds in de smeltkroes gegaan of te gelde gemaakt. In het bezit van de in brekers werd ruim 3000 aan geld bevon den. Twee der arrestanten hebben bekend. De diefstallen zijn alle gepleegd tusschen 23 Maart en 18 Juli, en bijna altijd tusschen 6 en 8 uur des morgens. Alle bestolenen waren uitstedig. RIJWIELBANDEN. Er liepen geruchten, als zouden met 1 Oct. van overheidswege alle rijwielbanden in be slag worden genomen, waardoor het wielrij- den onmogelijk zou zijn. Het is de H. Ct. ech ter gebleken, dat vooralsnog bij de Regeering geen plannen daartoe bestaan. BOOMBLADEREN. In dezen tijd van voedselschaarschte, ook voor het veer, wordt de voedingswaarde on derzocht van tal van producten, die daar voor het vee, wordt de voedingswaarde on- komen. Zoo ook van boombladeren. Deze kunnen in verschen en gedroogden toestand als bijvoeder gebruikt worden. Gedroogde bladeren staan ln voedings waarde ongeveer gelijk met middelmatig hooi. In deze en de volgende maand is het gehalte aan droge stof en dus aan voedende bestanddeelen het grootst, later wordit het looizuurgehalte te groot. Bij zonnig weer vormt zich veel zetmeel in de bladeren, daar om ia het gewenscht deze tegen den avond te plukken, net drogen der bladeren mag niet in de zon geschieden om den smaak te behouden, ook mogen ze dad niet natrege- nen, wijl de voedende bestanddeelen er dan weer uitloopen. Het meest in aanmerking komen de bladeren van de acacia, berk, iep, populier, linde, kastanje, esch en wilg. Min der geschikt is het eikenr beukenblad. VROUWE NDE MONSTRATIE. De Revolutionnair-social istische Vrouwen- club hield Woensdagmiddag in haar gebouw te den Haag een vergadering voor vrouwen; welke zeer druk was bezocht. Mevrouw KoomansTimmer wees op het langzaam aan in opstand komen der revolu- ttonnaire arbeiders. Spreekster wees op den noodtoestand en zeide, dat van het oogenbiik dat dé vrouwen in verzet zullen komen, gebruik makend van het z.g. „neemr en eetreent", de toestand zal veranderen. Vervolgens was het woord aan den propa- aaldist L. de Visser, die de voordoeLen eener rachtige organisatie uiteenzette. Ear motie werd aangenomen, waarin de vergadering het bestuur opdracht gaf zich te wenden tot de plaatselijke ovenlield, om te verzoeken maatregelen te beffen, teneinde in den nood te voorzien, en den etsch uit te spreken den toeslag op den gasprijs op te heffen. Men besloot deze motie gezamenlijk ten Stadhuize aan te bicden, waartoe alle aanwezigen zich op weg naar het Stadhuis begaven. Bij de Beestenmarkt editor verstrooide een ol groot aantal politiemannen de demonstran ten. Ook een afdeéling politie te paard' was op de been. Op het Hoogezand gingen1 eenige vrouwen tot handtastelijkheden met de politie over. De berdden politie dreef editer dé demonstranten ten tweeden male uiteen. In verband hiermee besloot het bestuur de motie per post aan den burgemeester toe te zenden. ZIJ DIE ACHTER DE SCHERMEN ZITTEN. Smokkelaars worden in Breda zwaar ge straft; de maximumstraf wordt heithaaldelijfc toegepast, doch omdat achter hen die kogels en aanhoudingen moeten trotaceren meer ge goeden zitten, die zelf gedekt, anderen het gevaar Injagen, worden de ronselaars met de grootst mogelijke strengheid behandeld. Een handelaar lü melk en boter uit Ginne- ken, die wrkloozen tot 40 toe bood „per vrachtje" en hun aanspoorde om kameraden mee te brengen om ook te „dragen," hoorde deswege door het O. M. te Breda één jaar gevangenisstraf tegen zich elschen. KOMT terecht. De 13.600 waarvoor een Rotterdamsche boekdrukker is opgelicht, zal nog zoo goed als geheel weer terechtkomen. Er is n.l 10.000 gevonden, gedeponeerd bij een Bank in Den Haag. Dit, gevoegd bij de waarde van het onderpand, de geleverde vul penhouders en de waarde der lombardbrief jes, maakt zoo goed als de heelc 13.600 compleet. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Gistermiddag werd te 's-Gravenhagc het stoffelijk overschot van den milicien Gerrit sen, die LI. Zaterdag bij- de schietoefeningen aan het wassenaarsche slag op zoo noodlot tige wijze om het leven kwam, met militaire eer begraven. De lijkwagen was bedekt met een groot aantal kransen, o.a. twee van de Vereeniging „Ons Leger", een van de officieren cn onder officieren van de compagnie waartoe de overledene behoorde, alsmede een groote krans van de manschappen der compagnie. Op het kerkhof waren vele militaire auto riteiten aanwezig, ow. de generaal-majoor Kemper, gouverneur der Residentie, en kolo nel Elout, als vertegenwoordiger van den opperbevelhebber. ipitein Wijtema, de compagniescomman dant van Gerritsen, wijdde eenige woorden vol ontroering aan de nagedachtenis van den kameraad, voor wie allen steeds veel sympa thie hadden gekoesterd. Kapitein Oudendijk sprak namens de Com missie voor Proefneming, die nooit dezen ragischen dag zou vergeten. Meer dan 50 aren heeft deze Commissie haar werkzaam- ïeden vervuld, dit was het eerste ongeluk en zal pt de weduwe in de toekomst een steun te zijn, spr. hoopt, dat het ook het laatste zal zijn. De Commissie hoopt voor de diep bedroef- EEN LATE NIEUWJAARSWENSCH. Dinsdag ontving een bewoner van de Lom bokstraat te Enscnéde een Nieuwjaarskaart, die ruim 7 y, jaar heeft noodig gehad om de plaats harer bestemming te bereiken. Ze was nl. op 31 Dec. 1910 te Hoogeveen afgezon den. De afzender der kaart 's inmiddels reedB voor eenige jaren overleden. JACHTWET EN KONIJNEN. Het Vad1. bepleit het beschikbaar stellen van konijnen doos, de landheer en ten bate van de vleeschvoorziening hier te lande. „Maar, voegt het blad er aan toe, ten aan zien van de konijnen- kan er nog een andere maatregel worden genomen, waarbij de voe ding van ons volk zou worden gebaat. Men weet, wélke schade dit knagend gedierte aan tuingewassen doet. Het is de schrik van den buitenman, boer en arbeider, die zijn boonen en erwten-, zijn kool en andere groente voort durend door konijnen ziet weggevreten. En hij mag ze niet strikken, ze niet doodschieten, tenzij hij een jachtakte en dan nog een geweer bezit. Daar zit gevangenisstraf En nu bédenke men, dat de der grootendeels leven moét van- wat zijn tu'n hem ombrengt. Waarom plant je geen kool? werd onlangs aan zoon man ge vraagd. Dit is niks gédaan, was het ant woord: die vreten me de konijnen toch op. De boonen ln zijn tuin stonden er droevig bij. De konijnen hadden er ai vroeg de kop pen1 uitgevreten. Ons dukt, Üat in den tegenwoordigen tijd, nu die tuinen voor de volksvoeding ongelijk meer waarde hebben dan andcis, aan alle menschen, die op hun erf voedingsgewassen telen, het recht moet worden -gegeven, om hét schadelijk gedierte er te d-ooden, op welke wijze ook. Dat voor het jachtvermaak dat on geoorloofd blijft, komt ons ongerijmd voor. In Engeland, bijvoorbeeld, is tijdens den oor log de jachtwet al lang geleden ten bate van tuin- en landbouw gewijzigd. Het is hoog tijd, dat het hier ook gebeurt." VRIJGELATEN. De Maandagmiddag te Scheveningen door een legger aangebrachte luitenant ter zee le kl. Lees. de buitengewone adelborst Robert son en ae machinist Celderbank, alle drie be- hoorende tot de bemanning van het Britsche oorlogsvaartuig Osea, welke personen door den togger op 10 a 12 mijlen ten noorden vap het lichtschip Doggersbank Zuid in een motorboot waren aangetroffen, zijn vrijgela ten. EEN ZONDERLINGE KIP. Bij een landbouwer in Haarlemmermeer heeft een kip zich aangewend dagelijks een ei te leggen op het bed van een der -knechts in de schuur. Hoe mien die kip ook verjaagt, het bod blijft haar geliefkoosd plekje. Deze week legde ze zelfs een ei op het hoofdkussen, terwijl die man lag te slapen! VALSCHE ZILVERBONS. Te Delft heeft de recherché gearresteerd den kolensjouwer J. L. S., wegens het ver vaardigen van valsche zilverbons. Bij zijn aanhouding had S. nog een val sche zllverbon in zijn bezit en bij huiszoe king werd een- volledige installatie voor het vervaardigen daarvan gevonden', zoomede eenige nog onafgewerkte exemplaren. S. verkocht de door hem vervaardigde bon* ft 1 voor 0.50 en die 2.50 voor 1.25 Eer stuk. Eenige personen, die deze valsche ons iwi omloop hebben gebracht, zijn gever baliseerd. Enkele valsche zilverboqs zijn op gespoord en in beslag genomen POST- EN TELEGRAAFPERSONEEL. Naar de N. Rofct. Ct. verneemt, is er van een reorganisatie van het post- en- telegraaf personeel geen sprake meer. De bestaande rangen blijven, in verband met de door de salariscommissie-Storic vastgestelde salaris sen van leder dier rangen, gehandhaafd. De conferentie, die aan het hoofdbestuur- heeft plaats gehad tusschen den directeur-generaal eenige hoofdambtenaren en vertegenwoordi gers van vakbonden, heeft dan ook alleen ge- loopen over -de voorwaarden om van een Ja- geren in een hoogeren rang over te gaan. TABAK. In Maas en Waal heeft op verschillende plaatsen de tabak door hagelslag geleden. In het najaar zal de minimumprijs van re- geeringstabak 30 cent per pond zijn. Tegen verschillende tabaksplanters wordt procesverbaal opgemaakt, wegens het meer grond voor tabaksteelt in gebruik nemen, dan was toegestaan. DE SPAANSCHE ORIEP. Van de drie patiënten te Zaltbommel is één overleden. In verband met het heerschen van de Spaansche griep in de kampen De Pan en De Bildt bij Utrecht, is de opkomst van re serve 14 der landweerinfanterie uitgesteld tot het tijdstip van 9 tot en met 14 Septem ber en de opkomst van reserve 16 landweer infanterie tot het tijdvak van 16 tot en met 21 September. Beiae bataljons komen op ln kamp De Bildt. Wegens het voorkomen van de ziekte bij eenige kinderen van -de openbare scholen te Nijmegen zijn deze scholen gesloten. Op het verzoek van een Vereeniging voor Volksgezondheid, om wegens de Spaansche ziekte de militaire verloven voorloopig in te trekken, heeft de opperbevelhebber, na gehou den overleg met den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht geant woord dat dit middel niet zal worden toege past. Omtrent de uitbreiding der bedoelde ziekte, schreef de opperbevelhebber, fs nog zoo goed als niets met zekerheid bekend, doch op dit oogenbiik komt het niet onwaar schijnlijk voor, dat de uitbreiding plaats heeft door ear zich in de lucht bevindende, zich snel verspreidende smetstof, meer dan door infectie van persoon op persoon. Het intrekken van alle militaire verloven acht ik derhalve een maatregel, die voorals nog niet is gerechtvaardigd. DE OOGST. In de provincie Groningen1 is het inhalen van dien oogst in gang. Als men in aanmer king neemt, dat de landerijen te weinig kunst mest verkregen, dan is zeker de oogst boven verwachting. Rekent men niet met dit tekort aan kunstmest, dan mag men1 zeggen: de oogst is middelmatig. Aan de rogge heeft de -harde wind schade fedaan; de tarwe is goed; de erwten best; de oonen, voor veevoeder, uitnemend1. Gras is er op dit oogenbiik niet veel, maar meer dan het vorige jaar; de gerst is bést; het koolzaad vrij, goed; de jonge klavers staan er goed voor. TE DUUR VERKOCHT VLEESCH. Voor vele slagers te Steenwijk schijnt er feen wet meer te bestaan, zoo schrijft men. ij slachtten den -laatsten tijd, of zij nooit van 'n slachtverbod' hadden gehoord, trekken zich er althans bitter weinig van aan. Met het nuchter kalfsvleesch, dat de regee ring hun voor cent pet K.G. ver strekt, en dat zij op bons voor 50 cent per K O. zonder been aan de ingezetenen moeten leveren, handelen sommigen al even wille keurig. Een slager deed bij den directeur van het -distributiebedrijf aangifte, dat eenige met name genoemde slagers ver boven- den vast- gestelden maximumprijs* genoemd vleeseh verkochten. De financieel krachtige ingezete nen betaalden 1.30 tot I.501 per yt K.O., zulks natuurlijk ten nadeele van den minder gegoede, die dien prijs niet kon bestedai. Een onderzoek bracht de waarheid van die aanklacht aan het licht. Enkelen dreven de" vrijmoedigheid zelfs zóóver, -dat zij bedoeld' vleeseh aan klanten buiten de gemeente leverden. KORTE BERICHTEN. Het stoomschip Frisia. van -den Kon. Holl. Lloyd, op reis van Amsterdam naar Buenos-Ay res, is te Nieuw-York aangeko men. Het gasrantsoen -te Leeuwarden ié deze maand1 met 5 kub. M. verhoogd. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen dat de Zij ld ijk met een lading grondstoffen voor broodbe- retding gisteren uit New-York naar Neder land is vertrokken. Uit Kopenhagen wordt aan de Noor- sehe bladen gemeld, dat aldaar een Neder landsche rceder gearresteerd werd wegens op lichting tot groote bedragen' ten nadeele van eenige groothandelaren. Bij de rechtbank te Haarlem is een echt scheidingsproces aanhangig gemaakt door een echtpaar, waarvan de man 78, de vrouw 83 jaren oud is! Te Delfzijl is het Duitsche stoomschip Bremen binsengekom-en, met een vrouwelijke ,Jjenk'mning" van stoken* en- tremmers aan boord1. Een kastelein1 te Benncbroek heeft een oude manier opgerakeld, om zijn schuldenaar te manen. Ondier het opschrift „Drankschuld" plaatst hij1 voor de ramen de namen der nar latige betalers, met de opgave van het bedrag er bij. Alleen te Bunnik (bij Utrecht), op de groote buitenplaats Rijnauwe, wordt de scha de door het noodweer de vorige week aange richt, geschat op 25 h 30.000 gulden. Er zijn 1300 ruiten Stuk gehageld. Voor een- pnar nachten heeft men ln de kweekerij van den. heer J. te Sappemeer meer dan 1000 stokboouen afgesneden. De „St-Ct." no. 171 bevat een lijst van maximum vrachtprijzen, door den Minister van Landbouw vastgesteld. Naar uit Appel tern wordt bericht, is de Maas in geen 50 jaren zoo laag geweest, als thans. Hier en daar is zc over eene geheelo lengte doorwaadbaar. Scheepvaart ia niet meer mogelijk. Bij hel Rijk bestaat het plan om met den grootsten spoed te 's-Oravenhage in de duinen, naast de bestaande gevangenis, een hulpgevangenis voor 700 delinquenten te bouwen. Gisterochtend' passeerde te Zevenaar mr. Troelstra, vergezeld van zijn echtgenoote op reis naar Zwitserland. Wegens het plunderen van een met pak jes zeeppoeder beladen wagen ten naaeele der firma Viruly, is door de politie te Gouda tegen een dertiental vrouwen proces-verbaal opgemaakt. Meerdere verbalen volgen nog. De Raad- der gemeente Snede besloot tot Invoering van verplichte winkelsluiting 's avonds 8 uur en 'tot verplichte Zondags- sluiting. DE QESCHIEDENIS VAN DEN STROOIEN HOED. De stroohoeden kunnen wel tot de oudste kleedlngsstukken gerekend worden. Reeds in Rome droegen de schippers, de landbouwers en jagers, kortom alle menschen, die ln den zomer van de zonnestralen last ondervon den, een soort stroohoed. Ook bij de Noor delijke volkeren kende men dit hoofddekseL De Saksers ai Friezen droegen strooien hoe den met breede randen. Het fabriceeren van deze hoeden was natuurlijk eoi soort huis vlijt. Het werd eerst een bepaalde industrie op het einde der middeleeuwen te Toscane. Ook de daar vervaardigde hoeden waren eerst vrij grof. Tooi mca in de 18de eeuw een methode ontdekte om het stroo kunst matig te verbeteren, kregen de stroohoeden een fijner uiterlijk. Reeds in de 18e eeuw ven- schafte de hoeden-lndustrie te Toscane aan duizenden menschen werk. Nog meer aftrek vonden de Hoeden in- de 19de eeuw, toen de machines voor het vlechten ai het n'aalai, cle stroohoeden goedkooper maakten en onder ieders bereik brachten. VOORHISTORISCHE QRAVEN IN DE DOBROEDSJA. Tn de nabijheid van de Roemeenache ha venstad Constanza worden met zéér veel succes opgravingen gedaan Men vond daar een reeks merkwaardige heuvels, ongeveer 4 'k Meter hoog cn op regelmatigen afstand van elkander gelegen Eenige Duitsche ge leerden hebben twee dezer heuvels onder zocht en daarin graven gevonden. Op een

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2