DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De strijd in en buiten Eurspa. No. 173 26 JULI. FEÜTLLKTOK. Gekocht Honderd en twintigste Jaargang. Deze Courant wordt elkera avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per maanden voor Alkmaar f 1.65, traueo door bet ge- keele Kijk f 1.96. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. HIJ A y Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat, liroote letters naar plaatsruimte. Brieven frame© aan de N.V. Boek- eu Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTEB ZOON, Yoordam C 9. Buitenland, Staten generaal. Binnenland. 191& Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën De telegrammen van het gevechtsterrein brengen weinig nieuwe bijzonderheden. Het Fransche middag-communiqué ver meldt' forsche vijandelijke tegenaanvallen in de streek van Dormans. De Duitschers wis ten tijdelijk een boschje op 1500 M. ten N. van Treloup benevens het dorp Chassins te bezetten, maar een retour-offensief der Fran sche troepen bracht beide punten weer in handen der oorspronkelijke bezitters terug. Het avond-communiqué vermeldt de bezet ting van Oulchy-la-Ville ten N. van de ri vier en een vooruitgang van Fransch-Ameri- kaansche troepen ten Z. der rivier over een afstand van 3 K.M., in weerwil van den zeer levendigen tegenstand der Duitschers vooral in de streek van Dormans. Ten Z.-O. van Armentières hebben de Franschen de beek naar Nanteuil overschreden. Verder Zuid waarts namen de Franschen het dorp Coin- cy, alsmede het grootste deel van het bosch van la Toumelle en zijn zij in het bosch van Fère opgeschoten tot ter hoogte van de alge- meene linie Beuwardes-le-Charmel. De vooruitgang der Franschen is eveneens in goede omstandigheden in het boSch van Ris en ten N. van Dormans. Ten Z.-W. van Reims zijn de Duitschers er na verwoede aanvallen op de stellingen der Franschen tus- schen Vrigny en St. Euphraise in geslaagd hoogte 240 te hernemen. Het Londensche communiqué meldt het afslaan van vijandelijke aanvallen tegen pos ten ten Z. van Meteren. Het Duitsche avond-communiqué is dit maal al heel kort en vermeldt slechts heftige gedeeltelijke gevechten op het slagveld tus- schen Soissons en Reims. Wat in dit geval met heftige gedeeltelijke gevechten bedoeld wordt, is niet erg duide lijk. Toch blijkt wel, dat geen der partijen bij zonderheden van beteekenis heeft te melden. De strijd duurt voort, maar de Fransche vorderingen worden steeds kleiner. Zoo is het verloop van elk breed opgezet offensief en het zou ons verwonderd hebben wanneer het aan Fransdie zijde ditmaal an- ders geweest ware. Spoedig? zullen de Fransche aanvallen in plaatselijke gevechten van geringe beteekenis verloopen en zal opnieuw een pauze in het krijgsbedrijf intreden, welke men van beide zijden zal benutten om zich voor nieuwe ver rassingen voor te bereiden. De Vossische Zeitung maakt melding van een artikel in het Russisch blad de Iswestria waarin de Japansche expansiepolitiek be sproken wordt. Door de briefwisseling, tus- schen Rusland en zijn bondgenooten in 1915 Naar het Engelsch van Charles Garvioe. 1) HOOFDSTUK I. Neville Lynne leunde op zijn houweel. veegde het zweet, van zijn gezicht en stond peinzend, om niet te zeggen droefgeestig, over de vlakte te staren. Een bijzonder vroolijk uitzicht was het niet, zoo leelijk inderdaad als men het zich maar kan voorstellen; het had kunnen wed ijveren met een tafereel uit het mijndistrict in Engeland en het daar gemakkelijk van kunnen winnen. Want het was een Austra lisch goudveld een dorre, zandige vlakte, die ten allen tijde leelijk geweest zou zijn, maar eenvoudig verschrikkelijk gemaakt werd door stof, onordelijkhcid en de vuile armoedigheid van een gouddelverskamp. De zon had geschitterd op dit liefelijke ta fereel gedurende den geheelen, naar het scheen eindeloozen dag en ging nu onder in een bed van vuur om nieuwe hitte op te doen voor den volgenden brandenden dag. Er waren wel enkele boomen in het dal, maar geen enkel der verzengde bladeren be woog. Een paar vogels vlogen lusteloos over dg woestenij1, maar daalden met zwaren wiekslag neder op de brandende rotssteenen of de barstende tentpalen. Indien zij neerge streken waren in de tenten zelf, zou niemand ze lastig gevallen hebben, want alle man nen waren te vermoeid, te dood op en let terlijk te uitgeput om zelfs een vogel te doo- en 191 zegt het Russische blad, wordt on tegenzeggelijk bewezen, dat Japan sedert ja ren uitbreiding van zijm invloed niet alleen in China en Siberië, maar ook op de eilanden in de Stille Oceaan en Zuid-Chineesche zee zoekt. Door het blad uit het geheime archief van den toenmaligen min. van Buitenland- sche Zaken geputte'berichten wijzen er op, dat de Entente teneinde Japan tot actief deelne men aan den oorlog te verlokken Rusland behoorde destijds ook tot de Entente Ja pan zelfs compensatie ten koste van Neder land, natuurlijk zonder medeweten van dit land, voorstelde; het zou de Nederlandsche koloniën Borneo, Java 01 Celebes krijgen. Maar toen Japan zijn begeerige oogen "ok naar de Amerikaansche eilanden en de En- gelsche invloedsfeer in Zuid-Chha ging richten, was het meer dan twijfelachtig, of de betrokken partijen met dezelfde lichtzinnig heid zouden besluiten Japan uit eigen1 zak te betalen. In elk geval konden zij tot het brengen van dit offer niet besluiten, zoolang de strategis sche toestand aan het westelijk front hen daartoe niet dwong. Daarom komt het 't blad voor, dat, hoe ernstig de toestand in West- Europa ook zijn mag, de door Japan verlang de compensaties nog niet gewaarborgd zijn. Het is voor ons, Nederlanders, heel inter- ressant, dergelijke beschouwingen te lezen. Wij zien Japan, door Amerika te lang in toom gehouden gehouden, thans op het punt staan zijn troepen naar Siberië te zenden en wij twijfelen er geen oogenblik aan of, zoo wij aan Duitsche zijde in dezen oorlog waren betrokken geworden1, het Rijk van den Mika do zijn begeerige handen in een ommezien naar onze vrijwel machtelooze rijke koloniën had uitgestoken. Per slot van rekening is deze oorlog voor Japan niets anders dan een middel tot de zoo Lang beoogde expansie te komen en wanneer niet deze oorlog het Oostersche rijk de bond genoot van Engeland en Amerika had doen worden, zouden in deze staten zeer zeker maatregelen zijn getroffen om den Japan- schen landhonger voor de bezittingen der Westersclie mogendheden zoo onschadelijk mogelijk te maken. Engeland schijnt het eenige rijk te zijn waar men over den dood van dén Czaar van Rusland treurt. Deze is namelijk een neef in den eersten graad van den Koning, die daarom last heeft gegeven, dat het Britsdhe hof voor vier weken rouw zal aannemen Na verloop van deze vier weken wordt de smart blijkbaar niet zoo sterk meer gevoeld. In de Russische Kapel te Londen is giete den. Een groep paarden, wier beenderen door de huid heen zichtbaar waren, evenals de lij nen van een Oothische kathedraal, daalden slaperig af in wat was overgebleven van de rivier, de eenige geluiden, ale de stilte der natuur verbraken m deze drukkende, zware hitte, waren het getik van een houweel in een claim 1), het rusteloos blaffen van een hond en nu en dan een zwak gejuich uit Sandy Macgregor's grog-tent, waar eenige mannen hun zorgen verdronken en hun li chamen vergiftigden met een drank, dien Macgregor met een geestigheid boven allen •lof verheven', met den naam van „whisky" bestempelde. Het liep lang niet mee in het kamp Lost Hope.) Er was goud in het ravijn, dat geloofde iedereen of men zei tenminste dat men 't geloofde, maar weken lang was het niemand gelukt eenig goud te vinden; en als het zoo warm niet geweest was zou hetgeen er nog over gebleven was van de nederzetting de tenten hebben opge rold en naar een ander hopeloos oord ver trokken zijn. Maar de hitte had de energie verbrand, de plannen doen versmelten, de volharding van ongeveer allen ondermijnd en de mannen, die tot het kamp Hoop Verlo ren behoorden, bleven nog steeds, zij groe ven nu en dan in den grond, sliepen heel veel, maakten nu en dan ruzie en dronken maar steeds whisky. Neville Lynne's claim lag aan het eind van het ravijn, ruim een halve mijl verwijderd van het kamp, waarnaar hij tuurde. Op klei nen afstand stond een ruwe hut van planken 1) Stuk grond, door een gouddelver voor :icn zien afgebakend. a) Hoop Verloren ren, in tegenwoordigheid van de voornaamste leden der koninklijke familie een plechtige requiem dienst voor den exCzaar gehouden. De dienst werd mede bijgewoond door de Russische kolonie en deputaties van het offi cierskorps van het 2e regiment dragonders waarvan Czaar Nico Laas honorair kolonel was. Van eenige droefheidsbetoon in Rusland zelf is tot nu toe geen. melding gemaakt. KORTE BERICHTEN. De vroegere'Oostenrijksche minister van Onderwijs Hussarek is met de vorming van het Kabinet betast. Hij zal bijna alle minis ters van het Kabinet-Von Seioler overnemen. De meerderheid der Duitschers en Polen zal voor de voorloopige begrooting stemmen. De oppositie der Tsjechen en Zuid-Slaven is tegenover hem minder scherp dan tegenover Von Seidler. Het nieuwe ministerie zal zich reeds heden aan het Huis van Afgevaardig den voorstellen. De Morningpost verneemt uit Sjanghai van 21 dezer: Een botsing tusschen Chinee- sche politte-agenten, Japansche matrozen en burgers had ten gevolge dat er een Japansche politieagent en een» burger gedood werden. Vijf Japanners en' verscheidene Chineezen zijn gekwetst. Ten slotte is de Chineesche po- Ftie teruggetrokken. Turksche socialisten te Moskou confe- reeren met het doel ook in Turkije den geest der maatschappelijke revolutie over de massa vaardig te doen worden. Op het noordelijk gevechtsterrein ver nietigden Duitsche dulkbooten 13,000 ton vij andelijke scheepsruimte. Lenin sprak te Moskou over den toe stand van de Sovjetrepubliek; hij achtte dien hachelijk omdat de arbeiders van de wereld het Russisch voorbeeld niét gevolgd hadden. Voorts deed hij' blijken van zijn ontevreden heid over het verdrag van Brest Litowsk. Naar de Frankfurter Zeitung uit Ber lijn verneemt zijn de onderhandelingen niet de afvaardiging van de Sovjetregeermg over de uitlegging van het vredesverdrag van Brest Litowsk zoo goed als afgeloopen. Men is het in hoofdzaak eens geworden. De Tsjecho-Slowaken hebben Simbirsk aan de Wolga veroverd. Cave deelde in het Lagerhuis mede dat de overeenkomst van Den Haag voorzag in de repatrieering van alle combattanten, die 18 maanden gevangen geweest waren, behoudens ratificatie der overeenkomst en eenig voorbe houd. De Morningpost verneemt uit Sydney dat het nieuws van de jongste Fransche successen daar. met groote geestdrift ontvangen is. De lord-mayor deelde het nieuws mede aan een groote menigte, die de Marseillaise en andere volksliederen zong en juichte voor koning en vaderland. Bonar Law deelde in het Lagerhuis me de dat op 1 Augustus bij het indienen van een nieuwe credietaanvraag mededeelingen zul len worden gedaan over den militairen toe stand Zes vijandelijke vliegers wierpen bom men op Kbnstantinopel in den middag van 23 Jluli, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Er zijn 5 personen gewond. In het Lagerhuis is een begrooting van den Board1 of Trade ingediend om de kleur stof nijverheid met twee millioeni pond te steu nen. en zeildoekhier hadden Neville en zijn compagnon gewoond met een oude vrouw zoo oud, dat de jonge mannen haar den naam hadden gegeven van Vrouw Meth een verkorting van Methusalem. „Hadden", want den avond te voren was Neville's met gezel, mistroostig door den tegenspoed, uit geknepen en voor goed vertrokken. Waarom Neville ook niet gegaan was, had hij zelf niet kunnen zeggen. Zijn geloof in de aanwezigheid van hef verborgen goud was zeker niet vaster dan dat van de andere goudzoekers en even zeker was het, dat hij ae leelijke, zandige, stoffige, fel door de zon beschenen vlakte niet was gaan liefhebben; maar er was iets een gevoel dat hij niet onder woorden had kunnen brengen, al was zijn leven er mee gemoeid geweest dat hem niet kon doen besluiten de Verloren Hoop te verlaten, en daar stond hij nu, zon der vriend, alleen, zoo lusteloos mogelijk aan den rand van zijn onvruchtbaren claim, met de laatste zonnestralen meedoogenloos neerschietend op zijn hoofd en de vliegen gonzende om zijn ooren. Er waren twee redenen waarom Neville Lynne's claim op een afstand gelegen was van het kamp. De eerste was dat hij geloof had in het bovengedeelte van het ravijnde tweede omdat hij een heel ander mensch was dan de mannen, die tot het kamp behoorden Om het in korte woorden uit te drukken, de jonge man hij was zeer jong nog jonger dan hij er uit zag, niet meer dan een jongen van. nog geen twintig jaar was een gent leman, en de anderen waren dat niet. Nu is het een feit, dat de eenige gentleman in een gezelschap van bedriegers, misdadi- ers, ruwe mannen en schavuiten altijd door beschouwd wordt met een zekere mate EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren waa aan de orde de wijziging der wet op de vermogensbelas ting. De heer De Vos van Steenwijk was niet tegen een juiste schatting maar wel te gen de voorgestelde wijze van taxatie, die aanleiding geeft tot willekeur. Hij1 verweet den minister halsstarrigheid, in verband met het feit. dat Z.Exc. terugkwam met precies tietzelfde ontwerp, dat in Mei 1915 door deze Kamer werd verworpen. Hij zou zich evenwel niet laten intimideeren en zou tegen stemmen Het best zou zijn een herziening van de belastbare opbrengst. De heer Verhei]en onderschreef het be toog van den vorigen spreker. De heer Smits gaf als middel ter betere taxatie aan, liet jaarlijks pubiiceeren voor iedere gemeente van de waarde waarop, op grond van gegevens waarover de fiscus be schikt, verschillende categorieën^ van onroe rende goederen moeten worden gesteld. De heer Vliegen meende, dat de hou ding der Eerste Kamer anders zou zijn ge weest als het voorstel tot herziening tot ver mindering van belasting zou hebben geleid. Hij meende, dat de moeilijkheden ten aan zien der taxatie van de verkoopwaarde zeer worden overdreven, De heer Franssen protesteerde tegen het betoog van den heer Vliegen. Het ging hier niet om het ontzien der grondbezitters, doch om het oefenen van rechtvaardigheid, zelfs tegenover grondbezitters. De heer Cremer zou vóór hel ontwerp stemmen. Hij apprecieerde de bezwaren der tegenstanders, doch zag in het voorstel meer voor- dan nadoelen. De heer H o f f m a n s betoogde dat de be zwaren, aan jaar lij kscho schatting van de verkoopwaarde verbonden, zeer groot zijn. De heer Van Wassenaer van Cat- wijck protesteerde tegen de beschuldiging van den heer Vliegen, als zouden de tegen standers hun eigenbelang behartigen. Minister T r e u b wees er op, dat de thans fcldende waardebepaling onmogelijk ia te andhaven, wegens de schreeuwende onbil lijkheid. Hét gaat alleen' om de beste wijze, om daarin verbetering ie brengen. Hij blijft eribij, dat het door hem voorgestelde systeem besre van waardebepaling het is; beter ook dan de door de heeren De Vos van Steenwijk en Smits aangegeven systemen. Spr. vorderde respect voor de argumenten van den minister, die een ontwerp opnieuw indiende, omdat hij zul'ks in 's lands belang achtte. Hij protesteerde tegen de voor de be lasting-ambtenaren beleedigende uitlatingen van den heer de Vos van Steenwijk. Verwerping van het ontwerp zou de moei lijkheden voor de komende regeering zeer ver zwaren en dat terwijl de nieuwe regeering be lastingen zal moeten vinden ter dekking van 82^ tnillioen minstens op den gewonen afgunst, kwaadaardigheid en Hef i. Het Is zeer vervelend en onaan- dienst. Artikel 192 grondwet zal 20 millioe» kosten, de Talmawettea 13 mil'ioen, de Zui derzee 2 mülioen, de consolidatie der vlotten- de schuld 17*4 milMoen; ós Sqpsefeg zaO sluiten met een nadeelig allot van minstens 30 mülioen. De stemmen staakten: 21 vóór21 tegen (vóór de heeren Bavindk, Oilissen, Van Wichen, De Waal Malefijt en Diepen en de linkerijzijde behalve de heer Fokker). Aan de orde waren daarna de opcenten op de verdedigingBbelaetingen. De heer Van der Feit» ontwikkelde grondwettige bezwaren tegen de wijze, waar op het amendement-Oud in dé Tweede Kamer in the ontwerp werd opgenomen. Hij zou daarom tegenstemmen. De heer Van Houten zou evenseens te genstemmen. De tarieven zullen zeer onbilljjk en ongelijk werken. De heer VanHolthe tet Eek tem was het geheel eens met den vorigaa spreker. De heer Diepen had bezwaar tegen den ongelijken druk op de particuliere bedrijven en de aaamlooze vennootschappen, ten naidet- le van eerstgenoemde. Minister T r e u b meende, dat het verschil tusschen de naamlooze vennootschappen en de particulere bedrijven niet zoo groot is als de heer Diepen meent. Hij betwistte, dat de inkomsten uit de ver mogens te zwaar zouden worden getroffen, in vergelijking mét de inkomsten uit het bedrijf, gezien de omstandigheid, dat thans het voor gestelde tarief s'ledhts voor één jaar zal gel den. Bij bestendiging van de verdedigings belastingen zal evenwel de druk ten laste van de inkomsten uit arbeid moeten worden ver zwaard. Hij was het niet met den heer Va» der Feite eens, dfct het amendement-Oud f ei- van haat, deloosheid genaam de eenige eerlijke en welopgevoede man te zijn in een gezelschap, of het een pte-nic-pardj is of een gezelschap goudzoe kers en liet was een groote verlichting voor de meeaten, dat Neville Lynne zijn tent op sloeg op ongeveer een mijl afstand van ae hoofdtroepr En toch, ofschoon zij hem met ongegronden afkeer en niet geheel ongegron de afgunst aanzagen, zi] nadden achting voor hem. Er was geen enkele roekelooze, wanhooige waaghals onder hen, die meer moed had dan de Jonge Baas, zooala ze hem noemden in hun krachtige taal, en ze wisten dat hii even vlug was met zijn revolver en met zijn vuisten als een van hen en ofschoon het lang duurde voordat hij tot vechten over ging. het duurde nog langer voordat hij het opgaf. Tften hij voor het eerst in het kamp kwam had Bully Swanger, de dolle waaghals, het met hem gewaagd, met het onverwachte ge volg dat hii meer dan veertien dagen op zijn mor had moeten liggen en sedert dat oogen> blik hadden ze den Jongen Baas aan zijn lot, overgelaten. Er waren enkelen de besten van het zoodje die vriendschappelijk wil den omgaan met den jongen man. die zoo duidelijk getoond had. dat hij voor zich zelf kon zorgen Maar olie en azijn vermengen •rich niet gemakkeliik met elkaar en ofschoon Neville Lynne beleefd en beschaafd was te genover allen, hij ging niet gemeenzaam met hen om. Zelfs tegenover zijn metgezel, den minst oneerlijken man van het kamp, was Neville gereserveerd en stilzwijgend geweest en de man had met hem gewerkt, in de hut naast hem geslapen, zijn maaltijden met hem ge- talijk een. initiatiefvoorstel zou zijn. De uur 20 werd de vergadering verdaag tot k*- den 11 uur. stemming werd daarop bepaald op he den bij den aanvang der vergadering. Te I DE KABINETSCRISIS. Naar het persbureau Vaz Diaa cistern seinde, zouden de volgende personen deel uit maken van het nieuwe kabinet: Jhr. Mr. A. F. de Savorain. Lehman, Jhr; mr. D. J. de Geer, jhr. mr. B. C. de Jonge, prof. mr. A. A. H. Struijeken, mj Th. Heem»- kerk, mr. D. A. P. N. Kooien. A. W. F. Iden* burg, prof. mr. P. JL- M. Aalberae, M. C. S. Bongaerts. Volgens deze samenstelling zou de porte feuille van Binnenlandsche Zaken wordei toegewezen aan jhr. mr. de Savomin Lob man, Onderwij» aan jhr de Geer, Financiën aan mr. Kooien, Justitie aan prof. Struijeken, Koloniën aan Idenburg, Lanabouw aan prof. Aalberse, Waterstaat aan Bongaerts, terwijl de portefeuille van Oorlog in handen van mr. de Jonge zou blijven. Voor Buitenlandsche Zaken komt zeer in aanmerking mr. Th. Heemskerk, terwijl ook voor deze portefeuille genoemd wordt de bur gemeester van Den Haag, jhr. mr. dr. A. H. van Kamebeek. De heer Coiijn zou la geen geval deel vaa het ministerie uitmaken Naar aanleiding van dit lijstje deelt D« Tijd echter mede, dat de crisis nog niet ge heel is afgesloten 01 dat bedoelde lijst met dceld, evenals zijn hoop «1 teleurstellingen, zonder zijn waren naam te vernemen of iets anders omtrent hem en hij had begrepen, dat Neville een verleden achter zich had. Er waren twee of drie vrouwen in het kamp, vrij oud en vervallen, die den jongen man nieuwsgierig en bewonderend aanzagen, maar zelfs de jongste, de minst leelijke, naa nooit iels anders dan een beleefd „goéden- morgen" of een glimlach van hem ontvan gen. „De Jonge Baas zit even vol hoogmoed als Mac's whisky vol geweerolie zit," merk te de humorist van 't kamp op, „dat man keert hem. Het zou mij niet verwonderen als hij een verkleede jonge hertog was. Op een mooien dag zal hij rondvliegen met een kroontje op zijn hoofd en dan zweeft hij op naar den nemel dat is te zeggen, als en kelen van de jongens niet genoeg krijgen van zijn trots en hem een gat in het hoofd schieten." Maar ofschoon velen hem zonder twijfel graag doorstoken hadden, niemand had het tot nu toe aangedurfd; de overdenking, dat hij zelf heel vlug met de wapenen was, schrikte de waaghalzen af. De zon daalde eindelijk ter kimme en ais- of Neville dat oogenblik had afgewacht, liet hij zich in den kuil afzakken en vatte het werk op, maar hij zette niet veel kracht bij zzijn houweelslagen en hij greep de verschij ning van 'n eenzame gedaante aan, die lang zaam over de vlakte naderde in zijn richting, als 'n verontschuldiging om weer op te hou den met werken. En weder stond hij op zijn houweel geleund, wachtte en tuurde in de verte. v (Wordt vervolgd) ALKMAARSCHE COURANT bij

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1