DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den fttaarsclien Raad, Mill. Mfliinistiiiis- (i Cintiiit-iiilHi Beiast zich met liet Inrichten, hljhouden contrOleeren v. aóminisiiatiën. 14 Bs snijd In en bullen turopa. No. 180 ZATERDAG 3 AUGUSTUS. HniuWd en twinslipsle .laargang Buitenland. OH nummer bestaat uit 2 bladen. 10' 8 Uftnnmnftstspriis bij voorQUbetalIng d. 3 maandee 11.65, Ir. p. posi 11.90. Bewijsnummers b ct. Adveuemieoiiis lui e ibio. g.ooie.e letidr^ e^a oieaisraiinte. Br. 'i. N.V SoeR e& Haodelso ckken, He ms. Coster d Zn.k Voo dam C 9 Tel. 3. Het was wel een lange agenda, die onze vroede vaderen Donderdagmiddag hadden af te handelen, maar de daarop voorkomen de punten waren voor het meerendeel niet van ingrijpende beteekenis. Het was, wat wij zouden noemen een ge moedelijke zitting,,een werd een grapje ge debiteerd, er werd ook weer een ernstig woord gesproken, maar het schouwspel van onderling heftig plukharende afgevaardig den, van pour la galerie orcerende 'propa gandisten voor de een of andere goede zaak. is ons. ditmaal, met een kleine uitzondering, gelukkig bespaard gebleven. Wethouder Zaadnoordijk zag, na een com plimentje van den voorzitter, zijn nog war men zetel door een onzer jongste raadsleden ingenomcnen de heer Cloeck sprak daarbij de hoop uit, dat het nu eindelijk eens zou komen tot verdeeling van functiën, waar voornamelijk aan een wethouder van finan ciën in den laatsten tijd meer dan.eens be hoefte is gebleken. Wij kunnen ons daar volkomen bij aan sluiten en zijn eveneens van meening, dat in een gemeente als Alkmaar verdeeling van functiën den gemeentenaren slechts ten goede kan komen. Gelijktijdig met den heer Zaadnoord'jk vroeg en verkreeg nog een andere hoofd ambtenaar eervol ontslag met de gebruike lijke dankbetuiging voor de vele en belang rijke diensten der gemeente bewezen. Dat de raad zijn instemming met deze dankbetuiging door applaus kenbaar maak te, mag voor den heer Schenk het bewijs zijn, dat de wijze waarop hij zijn hoogst on dankbare taak tot uitvoering bracht, in ve ler oogen waardeering heeft gevonden. De betrekking van directeur van een distri butiebedrijf is in den tegenwoordigen tijd een zeer moeilijke. Veel vrienden verwerft men er zich niet door en de talrijke ontevre denen laten zich in den regel niet onbetuigd. Een directeur van een distributiebedrijf is een gemeentelijke Posthuma en heeft evenals deze tot taak zich links en rechts te verdedi gen tegen alle gemotiveerde en ongemoti veerde klachten van zich te kort gedaan ach tende distributieklanten. Wanneer de heer Schenk de ingezonden stukken over bedorven visch, slechte zeep- distributie en eenheidsworst tot een bundel verzamelt, zal hij een aardige en leerzame herinnering bewaren aan den tijd van de overheidszorg voor de voeding van Alk- maar's ingezetenen. Bij de benoeming van een schoolhoofd kwam het een oogenblik tot een zeer onaan gename discussie. De heer Elfring en later de heer Cloeck spiak er zijn 'verwondering over uit dat de door B. en W. onder invloed van den districtsschoolopziener opgemaakte voor dracht geen enkelen naam van een Alkmaar schen onderwijzer bevatte, hoewel het van algemeene bekendheid was, dat er onder de ze ambtenaren zeer zeker animo voor de be noeming tot dit hoofdschap getoond was. En waarschijnlijk met het oog op de vroe gere samenstelling van het college van B. en W., liet de heer Elfring niet onduidelijk doorschemeren, dat hij er een sterk vermoe den van had, dat de protectie van loge-leden aan deze voordracht wel niet geheel vreemd zou zijn geweest. De voorzitter bestreed dit met kracht en overtwgingen wees er op dat de districts schoolopziener op de samenstelling van een dergelijke voordracht grooten invloed1 heeft, waarna de heer Cloeck er zijn spijt over uit drukte, dat den raad inzake de rangschik king der namen op deze voordracht geen meerdere gegevens konden verstrekt worden Toen achtte de heer Verkerk het oogen blik gekomen de loge tegen de aantijging van den heer Elfring in bescherming te ne men en betoogde hij nadrukkelijk, dat slechts de capaciteiten van den voorgedragene en geen godsdienst of lidmaatschap van eenige vereeniging bij voordracht en benoeming den doorslag mogen geven. Maar de heer Elfring bleef voet bij stuk houden, sprak van anthipathietjes en sympa- thietjes aer logeleden en tartte den heer Ver kerk openlijk te verklaren welken eed hij als lid van deze loge in zijn oogen een zeer immoreele vereeniging had moeten afleg gen Voorwaai een fanatiek propagandist der Katholieke geloofsleer had niet feller tegen de loge kunnen te velde trekken dan de heer Elfring het in de jongste raadsvergadering gedaan heeft Aux grands maux les grands remèdes, dacht de voorzitter blijkbaar en wij hebben uit zijn mond nog zelden op zoo kalmen toon een zoo grievend antwoord gehoord als de heer Elfring in ontvangst had te nemen Deze afgevaardigde had namelijk mogen uitspreken omdat hij den voorzitter nadruk kelijk medegedeeld had, dat hij zich niet erg wel gevoelde. Met andere woorden dus, men moest maar aannemen dat de heer Elfring mo menteel niet erg goed wist wat hij eigenlijk zeide, maar zelfs zieken en zwakzinnigen mag men niet te veel toegeven en de heer Elfring kreeg dan ook de dringende Waar schuwing dat hem bij herhaling van een der gelijk optreden het woord eenvoudig zou worden ontnomen. Behoeven wij nog te zeggen, dat de heer Verkerk zich van geen eed bewust was, dat hij de loge een alles behalve immoreele in stelling achtte en nogmaals betoogde, dat slechts capaciteiten bij iedere benoeming den doorslag mogen geven? Nummer één van de voordracht werd be noemd en daarmede was deze onverkwikke lijke discussie ten einde gebracht De behandeling van de jaarwedden van het secretarie personeel geeft ons geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen, evenmin als de aanneming- van het voorstel tot het sluiten van een crisisleening. Na het advies van de Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten was het niet te ver wachten, dat men zich nog langer tegen een tienjarigen aflossingstermijn zou Wijven ver zetten, te meer nu er kans is dat de gemeente te eeniger tijd de zegeningen van de oorlogs winstbelasting deelachtig zal worden. Dat het voorstel van B. en W. om het ka tholieke bewaarschool-onderwijs niet te sub- siüieeren veel tegenkanting zou ondervinden, was te verwachten en het deed ons genoe gen, dat onverdacht vrijzinnigen voor het goed recht van deze Bubsidieering zijn op gekomen. Inderdaad, het met bijna algemeene stem men aannemen van het gewijzigde artikel 192 der Grondwet bewijst wel, dat in deze tijden het bestaansrecht vam het bijzonder onderwijs ook door vrijzinnigen niet langer ontkend wordt en dat de gedachte voorzit, dat de billijkheid, bij voorwaarden van gelij ke deugdelijkheid, een1 gëlijke subsidieeriug van openbaar en bijzonder onderwijs voor schrijft. Tal van gemeenten zijn bij de subsidiee- ring van het bijzonder bewaarschool-onder wijs voorgegaan en Alkmaar moet vrijzinnig genoeg zijn m dezen niet achteraan te ko men. Toch leek het betoog van mr. Sluis ons bij dit punt niet bijzonder gelukkig. Het moge waar zijn, dat sommige ouders sectarisch onderwijs voor hun kinderen een eerste ver- eischte achten, dat bijzondere bewaarscholen in deze tijden onmisbaar zijn, door de onr mogelijkheid waarin sommige ouders zou den verkeeren hun kinderen aan openbare inrichtingeh toe te vertrouwen, lijkt ons wel wat overdreven. Een bewaarschool blijft ten slotte een kin derschooltje, een plaats waar de kinderen wat bouwen en scheepjes op de lei leerea teekenen. De leerlingen van een zoodanige school zijn zeker nog niet in de jaren des onderscheids en het zal hun geloofsovertui ging niet schaden of zij hun matjes In een openbare dan wel in een bijzondere inrich ting leeren vlechten. Trouwens, dat er in bewaarschool-onder- j wijs nog weinig richting te bespeuren valt, bleek wel uit het feit dat geen der raadsle den eigenlijk met zekerheid te vertellen wist of de school in de Doelenstraat nu eigenlijk een openbare dan wel een bijzondere is. De heer Verkerk achtte subsidie aan een katholieke bewaarschool thans allerminst gewenscht, maar mr. Leesberg bracht beel handig des heeren Verkerks zooeven uitge sproken overtuiging naar voren, dat poli tieke of geloofsovertuiging bij dei gelijke kwesties geen gewicht in de schaal mogen leggen. Het voorstel-Van denBosch om in begin sel te besluiten tot subsidieverleening onder bepaalde door den raad vast te stellen voor waarden werd ten slotte bij meerderheid van stemmen aangenomen, nadat de heer Ringers B. en W. verzekerd had, dat oprich ting van nieuwe bewaarscholen door subsi- dieering van de bestaande niet te duchten zou zijn. Een interessante strijd om de macht is bij de benoeming van een controleur aan de or- ondar Dicaciia van P. NASSETTE. de gekomen Het is namelijk gebleken, dat deze ambte naar in sommige plaatsen door het college van B. en W., in andere door den raad be noemd wordt en met het oog hierop is het heel goed te begrijpen, dat in' Alkmaar zoo wel B. en W. als de raad het benoemings recht geheel aan hun zijde wenschen te hou den. De controleur, zeggen B. en W., is een ambtenaar die secretarie-werkzaamheden ver richt en hij kan dus volgens artikel 179 p. der gemeentewet door B en W. worden be noemd en ontslagen. Maar de gemeentewet spreekt niet van „ambtenaren die secretarie-werkzaamheden verrichten," doch van „ambtfnaren en be dienden bij de plaatselijke secretarie," waar toe een controleur door zijn werkkring toch zeker niet gerekend mag worden. Het kan wel eens voorkomen dat een con troleur ter secretarie eenige werkzaamheden verricht, maar dit geschiedt eveneens meer malen aoor een concierge van het raadhuis, die daardoor eveneens nog geen secretarie- ambtenaar is en wiens benoeming volgens artikel 145 der Gemeentewet dan ook wel de gelijk bij den raad berust. B. en W., die zich in dezen waarschijnlijk niet heel sterk gevoelden, hadden nog tot een compromis willen komen door den raad de bevoegdheid te geven een instructie vast te stellen, maar de voorzitter zag thans zeer terecht in dat het nutteloos zou zijn over dit punt lang te discuss'ieeren, daar de raad zijn benoemingsrecht vrijwillig toch niet prijs zou willen geven. Dus zal in de volgende zitting een con troleur door den raad worden aangesteld en de gelukkige benoemde tevens de zekerheid hebben dat B. en W. aanstonds bij1 de Kroon in bgroep zullen gaan om deze benoeming onwettig te doen verklaren. De gemeente Alkmaar lokt thans een be slissing uit, en wij hopen van harte, dat zij in het voordeel van de raadsleden zal mogen uitvallen. Want wij deelen in deze kwestie volkomen de meening van den heer Elfring, dat iemand die met het particuliere leven van alle inge zetenen zoo goed op de hoogte is als een gemeentelijke controleur, vrijer en onafhan kelijker zal kunnen optreden wanneer zijn maatschappelijke positie niet afhankelijk is van de willekeur van een betrekkelijk klein college als dat van burgemeester en wethou ders Het spreekt van zelf, dat wij hierbij in het algemeen spreken en heft dagelijksch bestuur onzer gemeente in dit geval niet op den voorgrond willen stellen. Zeer terecht heeft mr. Sluis opgemerkt, dat de raad ten slotte het college is dat in het openbaar vergadert en voor zijn hande lingen aan het publiek steeds het meest ver antwoordelijk zal zijn. Het verdere deel der agenda was zeer spoedig afgehandeld. Bij het voorstel tot verstrekking van pro ductieven arbeid merkte de heer Elfring met een zeker sarcasme op, dat er thans geen mensch op de publieke tribune te bespeuren viel. De eene man die daar zat maar door den heer Elfring blijkbaar over het hoofd gezien werd, keek min of meer verwonderd en op zijn gelaat was de onuitgesproken vraag te lezen of hij dan soms geen mensch was. Maar deze verdwaalde belangstellende uit gezonderd was de publieke tribune inderdaad leeg en verlaten. Trouwens, ook de heer Westeihof was af wezig. De raad heeft zich ditmaal, met inachtne ming van den noodigen ernst, bijzonder vlug door een uitgebreide agenda weten heen te werken. De Franschen hébben een goeden1 dag ge had. Het officieele Parijsche avondcommuniqué brent de tijding van een aanmerkelijken voor uitgang die er wel op wijst, dat generaal Foch zich het initiatief nog niet uit handen laat nemen. De aanvallen, zegt het communiqué, die sedert twee dagen door de Fransche troepen en de geallieerden op bet front ten N van de Marne zijn ondernomen hebben een volle dig succes opgeleverd. Overweldigd over de geheele linie, waren de Duitschers genood zaakt de verdedigingslinie te ontruimen die zij ingenomen hadden tusschen Fère-en-Tar- denois en Vj 1 le-en Tarden o;s en terug te trek ken. Op den linkervleugel zijn de Franschen Soissons binnengerukt. Meer naar het Zui den hebben zij de Crise over haar geheele uit gestrektheid overschreden. In het centrum zijn zij, terwijl zij groote vorderingen ma ken tem N-. van de Ourcq Aroq-Saint-Restitue gepasseerd! en zijn zij1 binnengedrongen in 1 het bosch van Dole. Meer naar het Oosten 's Goulangefv, vier K.M. ten Noorden van het I bosch "van Mumère in hun bezit. Op den 1 rechteriïan* zijn Gousseaurchuit. Villers- Agron en V11 le-en-Tardenois door hen' ge nomen. O p dit gedeelte van het front hebben de Franschen hun linie vijf kilometers voor- uitgebracht in de streek ten' Noorden van den weg DormansrReims op de algemeene linie Vesily-Théry. Tusschen de Adre en de Vesle hebben zij Gueux en Thillois bezet. Het Berlijnsche communiqué verzwijgt ten eenenmale het verlies van Soissons en meldt slechte dat aan het gevechtsfront zwakke ge vechteaanraking met den vijand1 geconsta teerd werd. Her is inderdaad een1 keurige prestatie der Franschen geweest. De Duitschers uit hun voorloopige stellingen tusschen Fère-en-Tar- denois en Ville-en-Tardenois geworpen en de Franschen in Soissons, dat is een wijziging van beteekenis, die ten duidelijkste aantoont, dat door de Fransch-Britsch-Amerikaansche actie de Duiteche zakstelling tusschen Sois sons en Reims langzamerhand onhoudbaar was geworden. Voornamelijk de vermeestering van Sois sons is van groote beteèkenis. Soissons toch was het scharnier waarlangs de Duiteche le germachten zich bewegen konden' en een der punten die door de hardnekkige ver dediging der Duitschers zeer moeilijk te ver meesteren waren. De soberheid van het Berlijnsche avond- communiqué bewijst wel, dat men zich van Duitsche zijde over de resultaten der jongste gevechtsactie niet bijzonder voldaan gevoelt. Op het oogenblik dat wij dit schrijven zijn bijzonderheden over de vermeestering van i Soissons nog niet bekend en kunnen wij dus nog niet beoordeelen of de geheele stad reeds Fransch bezit is, dan wel of de Franschen er 1 nog slechts in geslaagd zijn in een1 gedeelte i daarvan vasten voet te krijgen Met belangstelling mogen verdere berich- j ten dienaangaande worden afgewacht. Nu het op het Westelijk front niet naar ver-1 wachting gaat trachten de Duitschers den moed er blijkbaar in te houden door eens na te gaan wat in deze vier oorlogsjaren' door i huu' militaire actie kon bereikt worden. De viervoudige entente, zegt een telegram uit Berlijn, heeft in de vier oorlogsjaren 770.000 vierkante K.M. dus anderhalfmaal het gebied van het geheele Duitsche rijk ver- loren. De terreinwinst is in het laatste oor logsjaar met 220 000 vierkante K.M. toege nomen en tegenover de terreinwinst van 770.000 vierkante K.M. voor ons staan slechts 2039 vierkante K.M aan de zijde der entente. Het lij'kt wel of men in Berlijn bezig is de balans op te maken bij de afsluiting 'van het I vierde oorlogsboek jaar. Inderdaad wanneer het er op aankomt om de grootte van de aan den vijand ontrukte 1 iandgrootte van de aan den vijand ontrukte landstreken te vergelijken zijn de centraler hun tegenstanders nog verre de baas. Maar daarnaast mag toch op dit oogenblik ook wel eens op andere factoren gelet wor den, op de groote verliezen aan mannenma- teriaal, die men van centrale zijde lijdt en welke op den duur niet door nieuwe reserves kunnen aangevuld worden en op den krach ti- gen steun welke de entente in dit opzicht van Amerikaansche zijde te verwachten heeft. En wat de verovering van vijandelijk ge bied betreft is het tijdlstip om de balans op te maken van Duitsche zijde al heel ongelukkig gekozen nu juist in de streek tusschen Sois sons en Reims de Duitsche legere voor een krachtigen vijand terugtrekken. Is met het verlies van dit terrein reeds bij de optelling rekening gehouden en bedenkt men van Duitsche zijde wel, dat nu het initia tief in handen van den Ffrmschen generalis simus is overgegaan, wellicht 6pcedig een tijd zal kunnen komen waarop de Duitsche tereinwinst van dag tot dag van ge ringer beteekenis zal worden? De strijd op het Westfront heeft de laatste weken een ander 'karakter gekregen en wij ge- looven niet dat in het vijfde oorlogsjaar de Duitsche successen nog dezelfde beteekenis als vroeger zullen hebben. KORTE BERICHTEN. Een vergadering van 3000 industrie- arbeiders te Solingen wees een collectief voor stel der fabrikanten om den arbeidsduur van 57 tot 54 uur terug te brengen, af. De arbei ders handhaven hun eisch van 50 uur. Balfour heeft in het Engëlsche Lager huis over het beginsel van den Volkerenbond een rede gehouden. Hij zeide voorstander te zijn van arbitrage, maar geloofde niet, dat de huidige oorlog in alle landen een omme keer in de geesten heeft gebracht. Slechts na een zegevierend einde van dezen oorlog achtte hij het mogelijk door de vorming van een volkerenbond in voorkomen. de toekomst oorlogen te De British Workers League heeft Lan#- downe's pleit voor een vrede door overleg ver worpen. Dato, de Spaansche minister-president, deelt mee, dat de Spaansche regeering op ini tiatief van koning Alfons de oorlogvoerenden heeft gepolst met het oog op de overbrenging van de weduwe des voormaligen tsaars en diens dochters naar Spanje. Volgens een Vaz-Dias-bericht is het ge heele Koebangebied (Zuid-Rusland) thans in handen der Tsjecha-Slowaken en Kozakken. In zijn toespraak tot een deputatie van fabrikanten zeide Lloyd George, dat de ver wezenlijking van het denbkeeld van den vol kerenbond, waarin hij geloofde, geen beletsel morst zijn voor het verbond, dat Engeland met zijn koloniën en geallieerden gesloten heeft Naarmate de oorlog langer duurde, zoud ends economische voorwaarden voor Duitschlarut zwaarder worden. De regeering»- betmoeiing moest na den oorlog afgeschaft worden. Niettemin zou de toevoer van ruwe materialen en de scheepvaart tijdens de over gangsperiode nog door de regeering geregeld moeten worden. Volgen» de Lokal Anzeiger hebben de Didtsch-Russische onderhandelingen te Ber lijn ook geloopen over de toekomst van Lijf land en Estland. De sovjetregeering heeft de afscheiding van deze twee provincies van Rusland1 goedgekeurd. De Japansche troepenafdeellngen, die te Wladiwostock zijn geland, hebben de belang rijkste deelen dier stad1 bezet. Het station en de haven worden- door Ja pansche soldaten bewaakt. Vblgens het Ooslenrijksch legerbericht zijn de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in Albanië aan beide zijden van de Semeni-linie tot de linie Tieri-Berat vooruitgedrongen. Het Italiaansche legerbericht erkent dat de Italianen in Albanië terugtrokken. Het Duitsche oorlogsschip Rheinland, hetwelk indertijd in de Fins-che Oolf strand de, is vlotgebracht en in een Duitsche haven aangekomen. Het Britsdie Lagerhuis heeft het kre diet. eenstemmig goedgekeurd. Bonar Law deelde mee, dat de eerste-mi- nister 7 Augustus den oorlogstoestand zal be spreken. In het Kanaal en aan de Westkust van Frankrijk hebben Duiteche duikbooten 5 stoomschepen van te zamen 16,000 ton uit konvooien geschoten. Uit Genève wordt aan de Frankf. Ztg. Nteuw-Vork aangekomen. Hij heeft de reis ge- New-Vork aangekomen. Hij heeft de reis ge daan aan boord van het stoomschip dat tege lijkertijd als de Justieia bij de Iersche kust door een duikboot is aangevallen. Met 358 tegen 61 stemmen heeft de Fransche Kamer het wetsontwerp betreffende de lichting 1920 aangenomen. De Duitsche pers verheelt niet, dat de toestand in de Oekraïne van zéér ernstigen aard is. BimiPiiland. GELE IDEBILJETTEN VOOR MANU- NUFACTUREN. De minister van Landbouw, gezien zijne beschikking van 31 Juli 1918, betreffende nieuwe geleidebiljetien voor manufacturen, maakt bekend, dat in die 4e alinea van deze beschikking in plaats van 15 Aug. moet wor den gelezen 5 Aug. Vanaf 5 Aug. dienen deze gelei debiljetten dus door de belanghebbenden te worden aangevraagd bij de Rijks-adviea- bureaux voor eten Middenstand. STROODISTRIBUTIE. De minister van L., N. en H. heeft bepaald het vervoer van strco is verboden. Dit verbod is niet van toepassing: a. op het vervoer van stroo van het land naar de I,el«lBfh«!s(ras( 48. mRtrrdam. ss T«1«(«oh Oalrn»; 150.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1