DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gekocht Do st rp in cb bwitoi En.r#p*. 5 AUGUSTUS. So. 181 Honden! «n twintigste .laargang. E9 l)ezti Courant wordt elke» av©nd, bekalv© «p Zom- oh Feestdagen, iiitgegeyen. Afeema&m&ffltsprjjsbïj ve ©ra it bot a liu g per maanden voer Alk omar f l.tfr, tuan«* door bot. keele R^k f 1.90. Afzonderlijke en fetw^inninnsors 5 Cents. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabai,. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v/li. HERM* COSTER ZOON, Yoordam C 9. MA1KD l F KlllLLHTUh. Buitenland. Binnenland. Onze voedselvoorziening:. TeJefeeunttraioer 3. Prijs der gewon© Advertentiën Nadere berichten over de verovering van Soissons door de Franschen deelen mede, dat de stad in een paar uren tijds in hunne han den was. De Duitschers begonnen Vrijdag bij het aanbreken van den dag in het centrum te wijken, waarop de linkervleugel der Fran schen de stad aanviel, die reeds om vijf uur was vermeesterd. Het garnizoen vluchtte ge deeltelijk noordwaarts, de resit werd gevangen genomen. Steeds verder werden de Duitschers terug gedreven, tot aan de Vesle, aan welker oever de Fransche cavalerie staat op drie kilome ter afstand van Reims. De geheele zuidelijke oever der Aisne, tusschen Pommiers en Ve- nizel, is door de Fransche legers bezet, terw ijl zij tevens vermochten aan het noordelijk einde van de hoogvlakte van Vemzel op te ruiden tot ten zuiden van Braisne De Duitsche ach terhoeden boden wel heftigen tegenstand, voornamelijk tusschen Muizon en Champigny (3 kilometer N. W. van Reims), terwijl op verschillende plaatsen gepoogd werd aan den Noordelijken oever van de Vesle vasten voet te krijgen in de buurt van Fismes (Oostelijk van de Fransche posities), maar de Fran schen wisten toch voortdurend verder te (ko men. Ook ten N. W. van Reims hebben zij terrein gewonnen, tot aan het door de Duit schers met kracht verdedigde le Neuvildotte en op den linkeroever van de Avre noodzaak ten zij hun een gedeelte van hunne stellin gen te ontruimen. Het officieele Parijsche tegenbericht deelt verder nog mee, dat de Franschen Braches hebben bezet, Hargicourt zijn binnengedron gen en hunne linies vooruitbraohten aan de Westelijke zoomen van Courtemanche. Een Reuterbericht maakt melding van het verbranden van dorpen en rijpe korenvelden en het in de lucht laten springen van muni tie-depots achter de Vesle-linie door de Duit schers, waaruit men zeker zal moeten opma ken, dat zij nog verder terug zullen trekken. Ook aan het Britsche front zijn de Duit schers begonnen te wijken. De troepen van den Beierschen kroonprins zijn in de buurt van Albert en het Noordelijk daarvan gele gen Aveluy-bosch over een front van drie h vier mijlen op den Oostelijken oever der An- cre teruggetrokken. In Rusland is nog de sovjet aan de regee ring, maar de vraag schijnt gewettigd of zij het niet zal verliezen tegen de Tsjecho-Slo- waken. In groote meetings te Moskou zijn de arbeiders tot den strijd tegen de contra-revo lutie aangezet, o.a, door Lenin. Deze sprak harde woorden aan het adres van Engeland, dat volgens hem door leugen en bedrog Moer man bezet had," partijgenooten fusilleerde en met goud zich de Tsjecho-Slowaken tot bond- genooten maakte. Lenin riep op tot krachtig verzet „tegen déze stroopers, die ons met den hongerdood bedreigen." Een bericht uit Zwitserland zegt reeds, dat de sovjet-regeering aan Groot-Brittannië den oorlog verklaard beeft. Het is wel wat vreemd, dat Lenin van een oorlogsverklaring aan den Duitschen bezet ter van het Russische gebied niets wilde we ten en toen op het standpunt stond: alles liever dan oorlog". Veel zou intiisscLeu door een dergelijke oorlogsverklaring niet veranderen, wani de Engelschen doen in Moerman toch al vrijwel wat ze willen. Zij hebben Onega (20C werst Zuidoostelijk van Ken en 15C werst van Ar changel) bezet, 't eiland Mudjug is door hen bezet, de sovjettroepen trokken op Archangel terug, dat eveneens door hen beschoten wordt. KORTE BERICHTEN. Volgens door de bladen „Prawda" en „Iswestiaontvangen berichten zal de regee ring van Siberië waarschijnlijk binnen enkele dagen, officieel en fprmeel den oorlog aan de Russische Soviet-regeering verklaren. Uit Moskou wordt gemeld dat, ten ein de te voorzien in het te kort aan proletariërs officieren, militaire scholen zijn opgericht, waar in 4 maanden tijds een opleiding tot of ficier gegeven' wordt. De eerete cursus eindigt deze maand, zoodat een aantal arbeiders dan hun intrede in het Sovietleger als officier zul len kunnen doen. - 'Naar uit nadere bijzonderheden om trent de laatst eitren van den ex-czaar blijkt, heeft deze de voltrekking van het doodvonnis kalm ondergaan. Zijn laatste woorden zou den geweest zijnSpaart mijn vróuw en mijn onschuldige ongelukkige kinderen. Moge mijn bloed Rusland voor verval behoeden. Gemeldt wordt dat de czarina thans in vei ligheid is in een plaats haar door de autho- riteiten aangewezen. E>e regeering zou echter plan hebben haar voor een revolutionaire rechtbank te dagen wegens haar betrekkingen toit Rasputin Officieel wordt medegedeeld, dat de Portugeescfie bark forto" uit Havanna 550 mijlen van de Atlantische kust door een Duit- trekkingen tusschen de heide volken zoo har telijk mogelijk mogen worden, en dat het Fin land beschoren moge zijn, de vrijheid, welke het verwierf, ook te behouden. Bij Oswiecin, in Polen, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, hetwelk tot dusverre 5 zwaar en 36 lichtgewonden heeft gekost. De Italianen hebben den Dosso Allo heroverd, die de Oostenrijkers ten koste van zware offers hadden weten te nemen. In Juli zijn meer dan 300,000 man naar Frankrijk verscheept, hetgeen een record cijfer is. Het totaal der Amerikaansche strijd krachten in 't Westen bedraagt thans 1,300.000. Het Cubaansche parlement heeft een wetsontwerp aangenomen, waardoor de pre sident gemachtigd worn itroepm wat Frank rijk te zenden. De Oostenrijk-Hongaren wonnen in Al banië aan den boven-Drvoli terrein. De Amerikaansche, Fransche, Britsche en Italiaansche diplomatieke vertegenwoordi gers zijn te Moermansk aangekomen De Russisch-Oekralnsche onderhande- Üngen vorderen zoo langzaam, dat de Russi sche deputatie ze wensent voort te zetten in Moskou. De Ier Dowing, die met een Duitsche duikboot in Ierland kwam, werd ter dood ver oordeeld, maar het vonnis werd gewijzigd in levenslangen dwangarbeid. De vredesonderhandelingen tusschen Finland en Rusland zijn te Berlijn begonnen. De Duitsche onderstaatssecretaris voor bui- tenlandsche zaken, Von Stumm, hield de openingsrede, waarin hij bij eventueele moei lijkheden Duitsch lands bemiddeling aanbood. De Duitsche regeering zond een nota aan Trotzki over den moord op Von Eichhorn. scnen onderzeeër tot zinken is gebracht. Het binnengekomen Engelsche convooi bevestigt de torpedeering van de „Kirkham Abbe>", waarbij zes passagiers en negen le den der bemanning zijn omgekamen. De Duitsche keizer richtte naar aanlei ding van zijne onderscheiding met het Fin- sche Vrijheidskruis, een toespraak tot de Fin- sche deputatie, waarin hij hoopte, dat de be- Naai kat Eugotack van Gturks 9) HOOFDSTUK IV. Den volgenden morgen stond Neville op, waschte zich in de rivier en nam het werk weer op in den kuil, dat hij gisteren, zooals hij meende, voor goed had vaarwel gezegd. Toen hij de hut inging om te zien of er mis schien iets te ontbijten viel, vond hij Sylvia bezig met koffie te zetten en de oude Meth aan het opruimen, maar over haar schouder heen wierp zij nu en dan een blik op het het nette'meisjesfiguurtje en het was een blik van verbazing. Sylvia zag hem aan met haar groote oogen vol uitdrukking, toen hij binnen kwam, maar ze zei niets en ging voort het ontbijt klaar te zetten, dat bestand uit koud var- kensvleesch, meelkoeken en koffie, klaar ge zet op een tafel van een ruw houten plank op schragen. Neville zag, dat zij geschreid had, maar zij had haar oogen afgedroogd en was nu alleen ernstig en schuw. „Wel, wel, je bent een aardig huishoud stertje, Sylvia!'' zei hij. „Wat heerlijke kof fie!" Zijn geestige opmerking had geen succes. Zij keek hem met aandacht aan, en bewoog de lippen alsof zij antwoord wou geven, maar er kwam geen geluid en hij ontbeet en keerde zoo gauw mogelijk naar de claim te rug. Nadat hij een half uur aan het werk ge weest was, zag hij Locket aankomen. De twee mennen knikten elkaar toe. Heb je dien klomp daar uit gehaald, Jon ge Baas?" vroeg Locket In de Maandag j.l. 2Q Juli j.L gehouden conferentie van clen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel met de heeren Fimmen en J. vRijzewijk, toeg ven, om de arbeiders voor het rundvleesch den kostgnden prijs te laten betalen en in verband daarmede den prijs, die volgens de reeds bekend geworden ontwerp-distributie- regeling voor 75 pet. der bevolking op 0.75 per pond werd gesteld, verhoogd te krijgen tot 1,—. Uit de mededeelingen van den Minister bleek, dat zijnerzijds een toegeven aan dit streven niet is te verwachten en dat voor van den voorgestelden vleesch- gaan bij wijze van voorzichtigheidsmaatre gel. Als regel is de suikeroogst ruim vol doende, om de behoefte in eigen land te dek ken. Vermoedelijk zal ook de campagne van dit jaar voldoende suiker opleveren voor een normaal gebruik in het komende jaar. Abso luut vast staat dit echter nog niet. Ten einde nu op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn is besloten het verbruik, dat in de laatste we- Edo ad viseurs aan net Rijks Centraal Administratie kantoor, resp. voor het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen en de Permanen te Commissie inzake Crisismaatregelen uit de Christelijke Werkliedenbonden in Neder land, ter bespreking van verschillende in het belang der volksvoeding te treffen maatrege len, werden van de zijde der arbeidersverte genwoordigers wederom enkele wenschen en grieven ter kennis van den Minister ge bracht en in verband daarmede verschillende wenken en adviezen gegeven. RUNDVLEESCH-DISTRIBUTIE. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over verschillende onderdeelen van de bin nenkort te verwachten beschikbaarstelling van rundvleesch. Door de arbeidersvertegenwoordigers werd hierbij stelling genomen tegen het in sommige kringen tot uiting gekomen stre- prijs niet behoeft te worden gevreesd Aangedrongen werd voorts door de arbei dersvertegenwoordigers op het treffen van zoodanige maatregelen, dat ook het Jood- sche deel der bevolking, dat slechts ritueele spijzen nuttigt, verscli rundvleesch zal kun nen worden verstrekt. De Minister verklaarde zich bereid de ge meentebesturen uit te noodigen in overleg te treden met-de terzake bevoegde Joodschc autoriteiten, ten einde te trachten de ten aan zien van de verstrekking van vleesch van ri tueel geslachte runderen bestaande bezwaren uit den weg geruimd te krijgen, opdat ook de Israëlieten voor de beschikbaarstellin, van versch rundvleesch in aanmerking len kunnen komen. Voorta werden den Minister enkele aan wijzingen gegeven nopens de technische zij de der distributie-regeling, welke aanwijzin gen door den Minister in overweging wor den genomen. Tenslotte werd er door de beide arbeiders- vertegenwoordigers op aangedrongen.. dat in het vervolg Bij de vaststelling van maat regelen, betrekking hebbend op de vleesch- distributie, behalve met de werkgeversyer- eenigingen, ook voeling zal worden gehou den en overleg zal worden gepleegd met de organisaties der slagersgezellen. De Minis ter verklaarde zich hiertoe bereid en zeide het gevraagde overleg voor het vervolg toe. MELKRANTSOENEERING. Eveneens uitvoerige besprekingen hadden plaats in verband met de noodzakelijk ge worden invoering eener melkrantsoeneerinj Deze noodzaak vindt haar grond eenerzij' in het feit, dat de melkproductie dit jaar, als gevolg van het gebrek aan krachtvoeder voor het vee, aanmerkelijk minder is. dan in voor afgaande jaren, anderzijds in den misstand, welke bij niet-rantsoeneering der melk wordt geschapen en bestendigd, dat zij, die daartoe materieel in staat zijn, belangrijke hoeveel heden melk aan de consumptie onttrekken, ten einde er voor eigen gebruik boter uit te vervaardigen. De maatregel da- rantsoenec- ring beoogt de beschikbare melk zoo recht vaardig en economisch mogelijk ova de be volking te verdeelen en daarnaast de beschik king te krijgen en te houden ova een zoo groot mogelijke hoeveelheid melk ten behoe ve der boter-productie, niet voor enkelen, maar ten bate van de vetvoorziening da ge heele bevolking. SUIKER. Naar- aanleiding van de geruchten, als zou de invoaing der suikerrantsoeneaing te wijten zijn aan eene schaarschte aan suiker, die het gevolg is van grooten uitvoer van genoemd artikel, deelde de Minister mede, dat deze geruchten volstrekt onjuist zijn. Tot rantsoeneering da suiker is overge- ken abnormaal hoog was, een weinig te be perken. Hiertoe bestond te meer reden, daar belangrijke hoeveelheden van de voor gewo ne consumptie bestemde suika haar weg vinden voor industrieele doeleinden naar verschillende fabrieken. Verhooging van het suikerrantsoen binnen nfzienbaren tijd is in dit vaband niet uitgesloten. ZEEP. In aansluiting met hetgeen reeds bij de voorafgaande bespreking door de vertegen woordigers da moderne en christelijke vak organisaties in verband met het bestaande zeepgebrek werd betoogd en voorgesteld, werd door hen gewezen op den nood en het gevaar voor de gezondheid, welke door het gemis aan deugdelijke zeep in het bijzonder ontstaan voor zieken, kraamvrouwen en jeugdige kinderen. Aangec „Ja," antwoordde Neville, zijn spade schoonmakende „Een zeldzaa gelukje Jónge Baas. En je hebt hem heelemaal uitbetaald voor dat meis je! Nu, ik bewonder je moed, dat verzeka ik je Maar vriend, die kerel, die Lavarick is vanmorgen bij mij geweest. Weet je wat wij met dat geld gaan doen, met die negen honderd pond?" Neville schudde het hoofd. „Neen, het kan mij ook niet schelen." „Welnu, we zijn besloten het ealijk en gelijkelijk te verdeelen." „Mooi zoo," zei Neville onverschillig. „Maar, Jonge Baas, Lavarick heeft aan die jongens een voorstel gedaan." Neville stond op zijn houweel geleund en keek den man aandachtig aan. „Hij heeft duizend geboden de hemel mag weten waar de vent het geld vandaan haalt! Maar hij heeft duizend voor het meis je geboden. Hij schijnt veel belang in haar te stellen. Hij zegt, dat als je zijn geld wil aannemens hij haar naar Engeland zal stu ren, naar school, enverduiveld, ik ben het woord vergeten, o ja, hij zou haar adopteeren, dat is als zijn kind aannemen me dunkt je moest 't met beide handen aan nemen. Bedenk dat je gisteravond leelijk hoog gespeeld hebt met dien goudklomp en je zult blij zijn, hem terug te zien, hè Jonge Baas? Je moest het aanbod van den Begra fenisondernemer maar aannemen." Neville bloosde dat wil zeggen de brui ne kleur van zijn wangen wad diepa en zijn blauwe oogen donkerda. v „Compliment aan mijnhea Lavarick," zei hij, „en zeg, dat ik zijn aanbod afsla. Ik heb het meisje gekocht en ze is van mij, en Wacht een oogenblik Locket," want de man ging al schouderophalend heen; „je kunt zeggen, dat ik mij oefen in het schieten met de rcvolva, voor mijn amusement en tijd verdrijf alje.en en dat het misschien gevaar lijk is rond om mijn hut te dwalen, vooral ia donker. Lavarick zal mij wel begrijpen." „Hij zou meer dan zot moeten wezen als hij dat met deed, Jonge Baas", antwoordde Lo cket met een grijnslach. „Ik zal het hem, zeg gen. Goed succes, Jonge Baas", en hij slen- tcixic wc ff. Op dat oogenblik keek Neville bij toeval naar de hut. Sylvia stond aan den ingang eri moest ieder woord gehoord hebben. 1 oen hij thuis kwam om te eten vond hij haar alleen, Vrouw Meth was naar liet kamp, schijnbaar om levensmiddelen te koopen, maar eigenlijk om bijzonderheden' te hooren over wat den vo- rigen avond gebeurd was. Het meisje zat met het hoofd op de kleine handen geleund; ze waren schoon, ofschoon zoo bruin als bessen ze bleef een poosje zoo zitten en keek naar hem, terwijl hij at. Toén zei ze plotseling met de heldere, muzikale stem, die Neville den avond te voren getroffen had: „Waarom gaf u mij niet aan dien man?" Neville keek op, maar sloeg dadelijk de oogen neer voor den blik van haar doordrin gende grijze oogen en hij kreeg een kleur. „Waarom? Dacht je dat ilc zulk een ver- andalijk man was, Sylvia? Je wou liever niet weg, is 't wel?" Het speet hem dat hij die vraag gedaan had, bijna voordat hij ze had uitgesproken, want ze wetd bleek, bijna spier wit en haar grijze oogen sperden zich open. „Kom, komt" zei hij kalmeerend. „Wees maar niet bang. Ik heb je en ik ben van plan je te houden. Eet je niet wat?" Zij schudde het hoofd. ,Nu nog niet", zei ze ernstig. „Ik kan nu niet eten. Straks over een klein poosje." Zij zweeg weer een oogenblik en keek hem aan, toen zei ze: „Was het waar wat u gisterenavond zei ingedrongen wad op de verstrekking in dergelijke gevallen, zoowel van grootere hoeveelheden zeep dan het vastgestelde rant soen, als op de vastrekldng van zeep van betere hoedanigheid. Blijkens de mededeelingen van den Minis ter is reeds thans zoowel het eene als het andere mogelijk, indien de behandelende ge neesheer de verstrekking noodig acht. Dit geldt niet slechts voor de verstrekking van zeep, maar voor die van alle artikelen, welke vallen onder de distributie van rege*- ringswege. EXTRA RANTSOENEN. In vaband met de wenscheliikheld, om be paalde categorieën der bevolking extra-rant soenen boven de algemeen geldende te ver strekken, wad aangedrongen op het be schikbaar stellen van grootere hoeveelheden van bepaalde artikelen, zooala rijst, gort, har vermout enz. voor kindaem. Met name werd verzocht deze artikelen geheel voor kindaen, zieken en zwakken te reserveeren, als de beschikbare voorraden eene algemee ne distributie op eenigszins beteekenend® schaal niet mea mogelijk mochten maken. De Minister zeide overweging van het ge vraagde toe, deelde echter mede, dat de nieuwe oogst van gerst en hava zoodanig belooft te worden, dat ook voor den komen den winter waarschijnlijk rantsoenen gort en havermout aan de geheele bevolking zullen kunnen worden vastrekt. VERBOUW IN EIGEN STADSTUINTJES. Naar aanleiding van eene desbetreffende vraag der beide arbeidersvertegenwoordigers deelde de Minister mede, dat net niet in de bedoeling ligt om houders van stadsvolks- uintjes enz., die op bescheiden schaal groen ten en aardappelen voor eigen gebruik va- bouwd hebben, van de distributie van de met door hen geteelde artikelen ovaeenkomende regeeringsgoederen uit te sluiten. Zij zullen liet door hen verbouwde boven de vast te stellen' rantsoenen mogen behouden. was het al het geld dat u^had, het geld waar u mij voor kocht?". „Luister eens even meisje", antwoordde hij, „laten we daar nu niet meer over praten en denk a ook niet meer over. Je hoeft er je niets van aan te trekken. Wel", voegde hij cr vrooliik bij, alsof hij In eene iets aardigs had bedacht' „je zou precies hetzelfde voor mij jon, re. edaan hebben, ia 't niet?" en hij lachte also s een heel aardige grap was Zij zag hem een oogenblik zwijgend aan, toen "haalde zij diep adem. „Ja", zei ze, opstaande en ze ging naar het vuur, waar ze met haar rug naar hem toe stond. Neville zei niets meer, maar keerde terug naar zijn kuil, vulde de rest van zijn schaft tijd aan met zijn pijp en vatte toen het werk wea op. Tegen thee-tijd kwam Sylvia naar den kuil met een kannetje thee en wat koek jes. Ze zette het nea en stond er bij hem aan te kijken. Hij knikte opgewekt, veegde zijn ge zicht cf en nam het kannetje op Toen ging ze zitten en ging hem een oogen blik in diep stilzwijgen na. Eindelijk zei ze: „Hoe heet u?" Neville had zijn naam niet uitgesproken zoolang hij' in het kamp was en nu aarzelde hij. „Wat zou je zeggen van Jack?" vroeg hij glimlachend. „Jack? Ja ik houd van dien naam", ant woordde zij na even nagedacht te hebben. „Goed, noem mij dan Jack. Wat is een naam „Een roos zou onder iederen anderen mam even lekka ruiken." voegde zij er ernsbg bij. Neville keek verbaasd op. „Kijk eens aan! Dat is van Shakespeare, meisje". Zij knikte „Óp mijn woord 1" zei hij, „je bent nog te om aanhalingen te doen uit Shakespea- "e heeft je dat geleerd hij zweeg het was al te laat. Haar lippen triden en in haar oogen scho ten de tranen, die zij echter dappa terug hield en zij antwoordde: ,1 Mijn vader. Hij heeft mij vee! geleerdhij zij wiecltle de tranen uit haai oogen „Zal ik nog wat thee voor u halen?" „Neen, neen", zei hij haastig. In haar moed en zelfvertrouwen scheen hot kind ja ren ouder dan zij inderdaad was en als man, als jongen, voelde hij zich verlegen en on handig. Het was alsof hij een mooien vogel geyangenen neen gekocht had en nu niet goed wist wat hij er mee zou doen en hoe hij hem zou behandelen zonda zijn veeren te beschadigen of hem te verschrikken of pijn te doen. „Neen, neen", zei hij; „als ik nog meer wil hebben, zal ik het wel halen. Het is te warm voor je om heen en wea te loopen. Hoor eens, Sylvia, je moet je geen moeite ge ven. De oude moeder Metn zal wel zorgen voor al vyat ik noodig heb." Zij schudde het hoofd. „En u heeft zoo veel voor mij gegeven! U heeft mij gekocht. Ik behoor u toe. Ik moet alles doen wat ijc kan." Neville schodf zijn- pet achter op zijn hoofd en heesch zich zelf op den rand van den kuil naast haar. „Haal al die dwaasheid uit je hoofd, kleintje," zei hij. „Als ie iets doen wilt, nu weer een prachtig denkbeeld dat hem in viel „wel, wees dan mijn zuster. Ik heb nooit een zuster gehad en a altijd naar ver langd en kijk daar heb ik er een" en hij knikte haar toe. „Uw zuster?" Zij dacht het zich een oogenblik in, haar bezielde oogen rustten op zijn knap gezicht, „Heel goed." AARSCHE COURANT Uil] gei ■da

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1