DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De strijd ia en buiten Europa. Gekocht Hl I iPi^êi JISIïül-1 StSk SU 8 90'w J W'Jë«w ia. i'* i-> v y f' E I I JNo. B4 Honden! en tv in tig» te Jaargang. litlS- Deze Courant wordt eiken a vend, foekalv© ©p Zon- eu Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs by vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f 1.65, feiac© door bet ge- heele Kijk f 1.90. Afzonderlpe en bewijsnummers 5 Cents. DONDERb .1 a Per regel f 0.15. Bij groote contraeten rabai. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Jï.V. Boek- en Handelsdrukkerij yh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 8 AUGUSTUS. KEU ILL E T 0 15. Binnenland. I Telefoonnummer 3. Prijs dor gewone Advertentiën Van het Westelijk front blijven de berich ten schaarsch. Het Duitsche legerbericht van gisteravond zegt heel kort: Niets, nieuws". Het maakt aldus geen melding van een Duit sche aanvalspoging tegen de la Grange- hoeve aan de Vesle, die volgens het Fi ansche stafbericht werd verijdeld. Evenmin spréékt het van overrompelingen na een verwoed bombardement bij .Bailly en Tracy-le-Val, welke de Franschen hebben afgeslagen. En als het, belangrijkste meldt het Fransche of- ficieele avondbericht van gisteren, dat eenige Fransche en Amerikaansche afdeelingen de Vesle hebben overschreden beoosten Braisne en zich op den noordelijken oever hebben genesteld,, ondanks twee onstuimige tegen aanvallen der Duitsehers. Ten Noorden van Reims hebben de Franschen hunne linie 400 Meter vooruitgeschoven tusschen de spoorlij nen naar Rethel en Laon. Zoo'n 400 Meter schijnt de Duitsche Kroonprins niet te tel len. In zijn middagbericht spreekt hij wel van afgeslagen aanvallen bij Braisne en Bazo- ches, van op zichzelf staande gevechten aan de Vesle en van gemaakte gevangenen ten Oosten van Fismes, bij een aanval over de Vesle. De groote vooruitspringende bocht in het Duitsche front, welke gericht was tegen Amiens, schijnt eenigszins vereffend te zul len worden. Trokken de Duitsehers bij Al- bert reeds op den Oostelijken oever van de An ere terug, het terrein op den Westelijken oever prijsgevend, thans beginnen zij aan de Avre, ten W. van Montdidier, en wel tus schen Braches en Mesnil St. Georges te wij ken. Havas meent te mogen aannemen, dat de Duitsehers hier een heel eind zullen terug trekken, omdat zij telefoonlijnen en smalspo- ken. In de eerstvolgende dagen zal wel blijken of de terugtocht der Duitsehers beperkt blijft tot de Oostelijke oevers van Avre en Ancre, dan wel of de meening van Havas de juiste blijkt. Zeker is intusschen, dat de positie der geallieerden in Amiens door deze operatie van den vijand heel wat gunstiger wordt. Waarom de Beieren hier terugtrekken, is niet r»rht duidelijk. Volgens de berichten was de op hen door de Engelschen uitgeoefende druk toch nu juist niet zoo bijzonder zwaar. Zou Hindenburg in dezen sector misschien een offensief der geallieerden verwachten, dat hij, door reeds bij voorbaat terug te trek ken, wil ontwijken? Of zou hij gunstige stel lingen willen zoeken, om van daar uit een besiissemtea slag te slaan, nog eer de gealli eerden, die immers bij den dag sterker wor den door de hulp van Amerika, op volle kracht zijn?' Lloyd George heeft in het Engelsche La gerhuis ever den militairen toestand gespro ken en daarbij gewaarschuwd voor al te groot optimisme. Duitschland's krachten zijn nog lang niet uitgeput, daar, het nog mach tige reserves heeft, maar het is niet h vroeg om te z-ggen dat de kansen vei 21 Maart niet zullen terugkeren meende hij. Hij ont kende net, dat de verliezen aan mannen ca oorlogstuig grooi waren, rnaa- cr weiden voldoende mannen over het Kanaal gezon den om de opengevallen plaatsen aan het front in te nemen, en materiaal kwam er ook genoeg. Amerika zendt zooveel mannen en materiaal naar Frankrijk, dat zijn leger wel dra even sterk zal zijn als het Duitsche. Wat de vredesvoorwaarden betreft, staat Lloyd George nog op het oude standpunt. Hij zei: „De menschen die dezen oorlog heb ben ontketend zijn er nog altijd en wij kun nen geen vrede krijgen zoolang zij de opper machtige raadslieden van den vijand blijven 'Iedereen verlangt naar vrede, maar het moet een duurzame vrede zijn, met een macht om hom te handhavend Het bericht v&r de bezetting van Archan gel door de geallieerden, na een beschie ting door de Engelsche vloot, is nu ook van Engelsche zijde bevestigd. De bolsjewikï daar zijn er snel vandoor gegaan en de be volking heeft de geallieerden als bevrijders ingehaald, vermoedelijk niet in het minst, omdat zij van hen een betere levensmiddelen voorziening verwacht. De mededeeling van het met gejuich inhalen zullen we maar la ten voor wat ze is Hebben volgens de be richten ook niet de Russen en Oekrainers ge juicht, toea de Duitsche er. Oostenrijksche „bevrijders" kwamen? Als dit zoo is ge weest, dan is toch de geestdrift al heel gauw bekoeld, want voornamelijk in de Oekraïne openbaart zich steeds meer een geest van verzet tegen de centralen. Voor de operatie aan de Moerman-kust hebben de geallieer den ou een sterk steunpunt to handen gekre gen Archangel is het eindstation van den spoorweg van Moskou over jaroslaf en Wo logda en de belangrijkste haven en handels stad aan de noordkust van Rusland. Door middel van a<* Dwina en talrijke kanalen staat zij in directe verbinding met een groot gedeelte van noordelijk Rusland, Buiten land. KORTE BERICHTEN. Generaal Foch is 'tot maarschalk van Frankrijk verheven, Uit de verklaring van den Belgischen minister-president blijkt, dat alle kwesties, het belang ider Belgische onderdanen betref fende, zoowel in het bezette gebied als in vij andelijke en neutrale landendoor de regie ring naar behooren worden behartigd, dat er op wetgevend gebied thans mei veei kan ge schieden, omdat de mcening van de bewoners van de door den vijand bezette streken niet kan gehoord worden. Wat de vredesaangele- genheidl betreft, dienaangaande staat dt re geering nog op hetzelfde standpunt als het antwoord, gegeven op de Pauseajke nota. In de „Kölnische Zeihmg betoogt kapi tein Kühlwetter dat de duikboot-oorlog niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, en dat de kracht van dert tegenstander onder schat is, al geeft hij de hoop op het eindsuc- ces niet op. Het Hooggerechtshof heeft Malvy schuldig verklaard en hem tot vijf jaar ver banning veroordeeld. Volgens een bericht van de Krasnaja Gazeta, een blad te Moskou, ia czaar Niko- laas door een metaalbewerker uit den Oeral, den communist Bjeloborodof gefusilleerd. Bjeloborodo? was vroeger lid van de sche constitueerende vergadering. De Oostenrijksche Rijksraad zal waar schijnlijk den i 8en Sept weer bijeenkomen. De bladen te Sofia maken gewag van de van een zelfstandig bureau (inge leefd bij het ministerie van handel) dat in opdracht heeft het economisch leven des lands gedurende het overgangstijdperk na den oor log te organiseeren en een plan uit te werken nopens de met vreemde staten te sluiten nieu we handelsverdragen. Dinsdag is een afvaardiging der Krlm- regeerlng onder leiding van graaf Tatistchef, minister van financiën, te Berlijn aangeko men. Te Strandrea, in Finland, werden ge wapende Russen gevangen genomen, die blijkbaar een nieuw oproer wilden voorberei den. De ex-minister Bratianu is door de Roemeensche Kamer eenstemmig in staat van beschuldiging gesteld. De vroeger naar Wologda gebrachte archieven van den Engelschen gezant zullen naar Archangel wórden overgebracht om van daar naar Londen te worden «rvoerd. Naar in politieke kringen verluidt, volgt hieruit, dat de Engelsche gezant uit Rusland wordt teruggeroepen. Volgens het Oostenrijksche legerbericht maakten de Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen opnieuw vorderingen aan de boven-De- vol in Albanië. Te Wladlwostok landden weder Brit- sche troepen De straatpatrouilles en wachten van Petrograd zijn versterkt. Er zijn vandaar uit versterkingen naar het Tsjecho-Slovakische front vertrokken. De diplomatieke vertegenwoordiger der keizerlijke regeering te i*\oskou. minist"? van staat dr. Hemerich. is naai Berlijn ontboden, om mondeling verslag uit te brengen over den toestand in Rusland. Hij is gisteren van Mos- u naar Berlijn vertrókken. Door de werkzaamheden der Duitsche duikbooten werden in het noord-westelijk zee- oorligsterre'n 18,000 bruto ton echeepsruimte vernietigd. Uit geheime documenten van de Ochra- tot op hem geschoten; de aanslagen zijn echter geheim gehouden. Uit de volkstelling te Petrograd is ge bleken, dat de bevolking der stad 1.417.000 zielen bedraagt. Dit is; milltoen minder dan 1Y jaar geleden. Op 1 Juli werd 20 pet. ge troffen dior werkdooah vischafval, gamalendoppen, krabben ea zee sterren, puf" nest, ongepelde garnalen, zoo wel in gekookten als ongekookte» toestand, gamalenmeel, garnalendoppenmeel, krab ben- en zeesterrenmeel, benevens vischmeel af te leveren aan anderen dan door het be stuur der gemeente voor die aflevering aan gewezen personen of aan hem, die zich legi timeert als door dat bestuur te zijn gezon den, om vorenbedoelde goederen namens hem in ontvangst te nemen Ook is het verboden de genoemde goede ren te vervoeren. Het verbod treedt in werking, zoodra *er zake een nadere bekendmaking in de Neder- landsche Staatscourant zal zijn opgenomen en alsdan uitsluitend in die gemeente of ge meenten, welke in die bekendmaking of be kendmakingen zullen worden aangewezen. Tevens heeft.de minister voor. genoemde afvallen maximum-prijzen vastgesteld ZACHTE ZEEP De minister van landbouw heeft ter ken nis van de gemeentebesturen gebracht, .lat tengevolge van de te Rotterdam uitgebroken staking der havenarbeiders, het vervoer der voor de bereiding der zachte zeep benoodig» 'ce sta, 'ÉB de grondstoffen een belangrijke stagnatie on dergaat, daar een groot gedeelte der vetzu ren die voor de bereiding van deze zr~ moeten Worden gebezigd, uit de veemen m worde Ruasi- ij DE KABINETSCRISIS v. naar het va- met de De „Maasbode" verneemt, dat de Neder- landsche gezant bij het Vaticaan, jhr. O, Nispen tot Sevenper, op weg is na; derland, waarschijnlijk in verband kabinetscrisis. Nog steeds bieden Bui ten landsche Zaken en Financiën de grootste moeilijkheden. Hierbij is tevens nog gekomen het vraag stuk van het premierschap. We zouden, zegt het blad', het toejuichen als na de moeilijkheden met dit laatste punt ondervonden, dr. Nolens kon besluiten, den knoop door te hakken en zelf de verantwoor delijke leider van het Kabinet wilde worden. De N. Ct. zegt, dat het nog onzeker is, dat N««r feet Begrferit va» Chart® ©«Moo 11) „Het is heel natuurlijk dat u nog aan hem denkt," fluisterde Jordan vol sympathie. „Het zou niets voor u zijn met uw vriendelijk hart een ouden speelmakker te vergeten. Ar me Neville 1" en hij zuchtte weder. Zij zag hem aan met nauw verborgen on rust. „Waarom zegt u dat?" vroeg zij. „Is het slechte tijding geweest die u het laatst van hem vernomen hebt?" „Het spijt mij te moeten zeggen van ja," antwoordde hij ernstig en' met een somber droevige en sympathieke stem. „De arme Ne ville heeft zich zelf, zooals gewoonlijk oit- eerd." Het bloed vloog haar opnieuw naar haar gezicht. „Zich zelf onteerd Neville!" viel zij hem in de rede. ,.Dat geloof ik niet. Ik bedoel Zij zweeg en beet z:ch op de lip, beschaamd over de heftigheid1 waartoe zij vervallen was. Sir Jordan zag dat hij te ver gedaan was. „Misschien- is dat woord wat tc sterk," zei hij. „We zullen zeggen dat hij zich zelf weer, zooals gewoonlijk, in moeilijkheden gebracht heeft en hij had de plaats plotseling verlaten voordat ik tijding van hem kreeg; anders zou ik hem gevonden hebben." „Waar was dat?" „In Amerika," antwoordde Sir Jordan zon der een oogenblik aarzelen. Zij zuchtte toen zij bedacht dat Amerika al een heel vaag adres was. „Hij weet zeker niets van zijn vaders dood?" zei ze na enkele oogenblikken. „Neen, ik denk van niet," zei Jordan. „Of of dat Zij ahrzelde. „Of dat mijn vader zijn naam niet ge noemd heeft in zijn testament, meent ge?" vroeg jordan. „Neen, en ik wou bijzonder graag dat bij het ook van niemand anders hoorde dan door mij, omdat Hij zweeg een oogenblik. Andrey zag da- j delijfe tot hem op. „OmdatO, meent u dai u hem gaat „Wat begrijpt u mij goed 1" fluisterde hij, j ernstig en bescheiden. „Ja, ik wou den armen Neville gaan opzoeken en hem laten weten dat de helft van hetgeen ik bezit voor hem is. Ik zal geen oogenblik rast of geluk kennen voordat ik hem gevonden heb." Andrey Hope's lippen trilden en haar mooie bruine oogen werden zacht en feeder. „Dat is heel, heel vriendelijk en edelmoedig van u Sir Jordan," zei ze met zachte stem. „Maar men kan trouwens niet anders van u verwachten. U zou u niet rustig en tevreden kunnen voelen en dat zoit niemand kunnen, terwijl uw broeder geen cent bezit." „Neen, neen, natuurlijk niet," stemde Sir Jordan haastig toe, maar met de oogen ver borgen onder de zware witte oogleden. „Ik heb een advertentie geplaatst, adverteer steeds naar hem en ik hoop dat ik spoedig tij ding van hem zal ontvangen „O, dat hoop ik ook!" zei Andrey vol vuur. „Het is vreeselijk te moeten denken dat iemand waar men zooveel van hield, in de wereld rondzwerft, misschien in armoede en Weer zweeg zij. „Ja, Ja," fluisterde Sir Jordan vol sym pathie; „zoodra ik wat hoor zal ik het u la ten weten." „Ja, doe dat, als 't u blieft", riep zij nit^ ,,U gaat zeker gauw naar de Grange?" zei hij om van dat onderwerp te veranderen. „Ja. Lord en Lady Marlow gaan met mij mee om Kerstmis te vieren." „Dan ben ik ook op Lynne. Ik ga er dade lijk na de sluiting van net Lagerhuis heen," zei hij. „Dus dan zijn we naaste buren, niet waar?"; hij zag haar daarbij van terzijde aan. „Ja," stemde zij. toe, maar zonder eenige warmte of iets meer dan de uitdrukking van genoegen, die de burgerlijke beleefdheid vor dert en Sir Jordan klemde de lippen op el kaar. Zij was hartelijk en belangstellend genoeg eweeat, terwijl zij dien schavuit van een alfbroeder Neville hadden gesproken, maar nu was bet of rij alk belangstelling ia bun rék verloren had, ik moet naar die arme Lady Marlow" zei ze. „Ze is doodmoe, dat weet ik, en Op aat oogenblik naderde een heer een lang jong mensch met donker haar en een knap gezicht en vrij ernstige, kalme oogen. „O Lord Lorrimorel" riep zij. „Heeft u Lady Marlow soms pas gezien?" „Ik ben juist door haar uitgezonden om u te zoeken," antwoordde hij en hij bood haar zijn arm aan en groette Sir Jordan vrij koel. Audrey Hope nam den toegestoken arm en hét tweetal verwijderde zich „Waar moest die man met u over praten?" vroeg Lord Lorrimore. op haar neerziende met zijn donkere ernstige oogen. „O, alleen maar Maar welk recht heeft u mij zulk een vraag te doen?" antwoordde zij scherp met voorgewende verbolgendheid. „Het recht, dat het feit, dat ik u liefheb mij geeft. Miss nope." Zij maakte een beweging alsof zij haar arm wou terugtrekken, maar hij hield hem stevig vast. „Ik dacht, dat u mij beloofd had zoo niet meer tot mij te spreken," zei ze verwijtend. „Dat heb ik ook gedaan," gaf hij toe, „maar als u mij een directe vraag doet ben ik genoodzaakt u een direct en waar antwoord te geven." ..Dat heeft er niets mee te maken dat is volstrekt geen reden," antwoordde zij weder op scherpen toon met echt vrouwelijke logica. I Maar waarom haat u dien armen Sir Jor dan?" „Ik haat den „armen" Sir Jordan zeer erg," zei hij op norschen toon„maar ik haat nog veel meer umet hem te zien praten." „En als ik u vragen mag, wat heeft u er mee te maken met wien ik praat?" zei ze prui lend. „Kijk, daar geef ik u waarlijk weer ge legenheid, maar ik wil niet naar u luisteren Lord Lorrimore. Als ik een man was zou ik mij schamen een arm, hulpeloos meisje te plagen nadat ze mij verteld had dat zij niets om mij gaf." feuiile van Binnenlandsche Zaken en het tij delijk voorzitterschap van den ministerraad op zich zal nemen. AFVAL. De minister van landbouw heeft ver-boden aardappelschillen en andere schillen, groen- tenafvallen. bloed en vleezige slachtafvallen, „Ik vraag u vej-giffenis," zei hij nog steeds bedaard„ik heb u niet geplaagd. U zeggen, ren die voor de bereiding van deze zeep ;d, uit de veemen te Rotterdam moeten worden vervoerd. Er zal dus zeer waarschijnlijk ook in de aflevering der. zachte regeeringszeep vertraging moeten ontstaan, hoewel alles in het werk ia gesteld om den aanmaak en aflevering daarvan, in verband met de heerschende zeepschaarschte, zooveel mogelijk te bevorderen. GEEN KINDEREN UIT HET BUITEN LAND MEER. Naar het Ned. Corr.-Bureau verneemt, hebben in verband met den hier te lande iieerschenden noodtoestand, de betrokken Ne- derlandsche consulaire ambtenaren instruc ties ontvangen om zich te onthouden van al Ie aanmoediging van uitzending van vacantie- kinderen naar Nederland. Tevens zijn de comité's hier te lande, die zich tot dusverre belastten met de huisvesting en voeding van die kinderen, ingelicht, dai om bovenbedoelde reden, voortaan geen vreemde kinderen hier meer mogen worden opgeno men. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. De behandeling voor verlcening van con senten voor bloembollen zal voorlaan ge schieden door de Technische Commissie, in- gesteldi door de Ned. Uitvoer-Mij. Deze eom- m'seie heeft haar zetel te Haarlem. KARNVERBOD. De groote vetnood, die in ons land heerscht, heeft net noodzakelijk gemaakt de beperkte vetvoorraden zoo gelijkmatig mog< lijk over de i geheele bevolking te verdeden. Daar gcb'e- ken is dat een aanzienlijk deel van de niet bij dat ik u liefheb ik geen plagen. liet is zelfs niets nieuws voor u' „Neen, zeker niet of een heel oud nieuwtje," antwoordde de jonge schoone. „Juist; daarom kan u het u niet erg aan trekken. En wat het feit betreft dat u mij niet liefhébt, ik weet heel goed dat u het niet doei: maar dat bewljtt nog niet dat u het nooit doen zult." „En ia u van plan „Ja juist; ik ben van plan voort te gaan mijn beat tc doen uw liefde te winnen tol mijn dood toe of tot dat u geëngageerd of ge trouwd ia", zij hij volkomen bedaard. Zij hief de oogen op tot het knappe, ernati- ge gezicht en lachte. „Dan ia inderdaad het beste, het eenige wat ik doen kan, te trouwen." „Als u met den rechte trouwt ja," stem de hij toe. „Maar u weet, ik beschouw mij zelf als den rechte." „En en misschien beschouwt Sir Jor dan zich zelf ook als den redhte, of of een ander," zei ze ondeugend. „Neen," sprak hij alsof hij de zaak volko men onpartijdig en gerechtelijk beschouwde „neen, ik geloof niet dat u zoo dwaas zou kunnen zijn met Sir Jordan te trouwen." „Zoo waarlijkEn waarom niet? Hij is jong, rijk en zal beroemd worden hij is het eigenlijk al, niet waar?" „Hij is jong, ja, en rijk en beroemd," zei Lord Lorrimore; .^naar ik zou niet denken dat u met een man zou willen trouwen om deze reden of redenen." „Dat is mooi grammaticaal gezegd merkte zij op. „Ja zeker, en het is gezonde taal. U zou nief willen trouwen1 met een man dien u niet liefheeft. U beloofde mij dat „O, als u alle dingen gaat oprakelen die ik beloofd heb!" antwoordde zij met een lach. „Maar zeg, Lord Lorrimore, dunkt u niet dat wij nu genoeg gekibbeld hebben voor één avond?" „Wij hebben niet gekibbeld," zei hij ern stig. „U zou met mij niet kunnen kibbelen al probeerde u het." „En ik probeer het, dat weet de hemel!" riep zij uit. „Maar dat is juist het ergste; als u maar wou toestemmen dat u beleedigd is, dan zou ik van u af zijn, maar dat wilt u niet, is 't wel? Zou u het niet willen probee- ren om mij plezier te doen en ,-il zag hem, dit zeggende, ameekend aan. „Als u maar ge- hoven wou, hetgeen volkomen waar is aat ik het onaangenaamste meisje met het sledit- sle humeur van de wereld' ben, dat ik niet waard ben om aan le denken, o, dan zouden we zulke goede vrienden zijnZou u dat niet eens willen probeerep, Lord Lorrimore?" „Ik geloof van niet," zei hij. „1 let zou tijd verspillen zijn en het is verkeerd tijd te ver spillen, zeggen de dominéés. U is het beste, zachtste en mooiste meisje in mijn oogen, dat ooit op de wereld bestaan heeft of bestaan zal en niets kan mij overtuigen dat u iets anders is, en daarom „En daar is Lady Marlow en u kunt gaan," viel Andrey hem in de rede, half brutaal, half droevig, want zij was getroffen door de vol hardende, hondentrouwe liefde van haar aan bidder. „Goed zoo", zei hij totaal niet beleedigd. „Goeder, avondgoeden avond, Lady Mar- ,low". Lady Marlow lachte toen zij hem de hand gaf. „Het is een vervelend, iastig meisje, niet waar, Lord' Lorrimore?" zei ze; zij was pre cies op de hoogte van den toestand tusschen hei tweetal. Hij glimlachte voor het eerst misschien, hield Andrey's hand een oogenblik vast en j verwijderde zich. „Arme Lord Lorrimore-" zei Lady Marlow. „O, beklaag hem niet. Beklaag mij!" riep i Andrey pruilend; „hoe zou u het vinden ge- 1 plaagd te worden door een man die je „Neen" j niet aannemen wil?" 1 „Als ik in jouw plaats was lieve, dan zou ik het heel prettig vinden," antwoordde de openhartige dame, „vooral als het een man was als Lord Lorrimore." (Wordt vervolgd) IIIRIIt-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1