ma DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Do strjjd in on bniten Europa. JBo. 185 Honderd en twintigste Jaargang. Deze Courant wordt eiken avond, behalve ®p Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs vooruitbetaling per maanden voor Alkmaar f 1.65, ibanco door liet ge* heele Ilijk.f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents, Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h; HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. V RIJ n A. 9 A IJ G U S T 8. Buitenland. FKU ILL KT OU. Gekocht Telefoonnummer 3 Prijs der gewone Advertentiën In een deel van onze oplaag konden wij onder de telegrammen nog opnemen het be richt van een offensief van de onder den En» gelschen maarschalk Haig staande legers ten oosten en zuidoosten van Amiens. Het gaat er om. de groote vooruitspringende bocht in het front op dit punt te effenen. Ve len hadden een poging daartoe verwacht tegelijk met het Fransche offensief tegen den „zak" zuidelijk van Soissons. De aanval schijnt echter voor de Duitschers toch nog onverwacht te zijrt gekomen, het heet ten minste, dat het Fransche eerste en. het Engel- nche vierde leger gisterochtend om 5 uur „eensklaps" over een breed front tot .den aan val overgingen. Een groet aantal tanks nam aan den aanval deel. Vobr zoover mans be kend, mag men zeggen, dat het een hevig® stoot is geweest, dien de troepen van Hatg het leger van kroonprins Rupprecht van Beie ren hebben toegebracht. Bonar Law deelde in het Engelsche Lager huis reeds mede, dat over een front van 20 mijlen tusschen Morlancourt en Montdidier alle doeleinden bereikt waren, dat vele dor pen werden veroverd, dat 100 kanonnen wa ren vermeesterd en 7000 man gevangen ge nomen. De vordering bereikte een diepte van 4 h 5 mijl, op een enkele plaats zelfe 7 mijl. De Duitschers waren in deze streek, zoo als men weet, de laatste dagen reeds terug getrokken over de Avre en de Ancre. De te genpartij heeft hun nu niet de gelegenheid gegeven om een goed verdedigingssysteem 'fit te werken. Eenige weken geleden bestond nog de meening, dat de Duitschers op dit front een aanval zouden doen, maar volgens berichten van entente-zijde heeft prins Rup precht aan het leger van den Duiischen kroonprins voor het Mame-offensief zooveel troepen moeten afstaan, dat hij tot dien aan val niet meer in staat was en daarom maar terugtrok. Die verzwakking zou, naar de Daily Express meent, minstens 20 divisies zijn. Als dit waar blijkt, is het zeer goed te verklaren, dat het Fransche stafbericht meldt, dat de aanval zich onder gunstige omstandig heden ontwikkelt Het Duitsche legerbericht van gisteravond erkent dat de vijand in de Duitsche stellin gen binnendrong. Overigens komen er noch van het Weste lijk front, noch van de andere gevechtster reinen, belangrijke berichten. De Londensche pers toont zith nog al In genomen met de rede vam Lloyd George, ge- houden aan 't linde vs» den priementairea zomer-arbeid. Men is bet er algemeen over eens, dat ieder naar vrede verlangt, maar dat j het geen vréde zal worden vóór Duitschland den door Wilson aangegeven weg op wil. De mededeelingen van Lloyd George over de uitbreiding der marine hebben de Engel- schen met trots vernomen, evenals de mede- deeling, dat minstens 150 duikbooten zijn vernield. Aangedrongen wordt op het bou wen van steeds meer nieuwe schepen, want ofschoon de totale nieuwe aanbouw door de geallieerden zeker bevredigend is, yergele- ken met de hoeveelheid scheepsruimte welke door den vijand tot zinken is gebracht, is de aanbouw in. Engeland niet voldoende, en dient krachtig vermeerderd te worden, wan neer liet Laid, wal d>. ioopvaarJljvloul. aan gaat, aan Let einde ••au den qoriog in een gunstige positie zal veikeemi. ir~ Ook Balfour heeft in het lagerhuis een rede gehouden, naar aanleiding van het aan dringen der pacifistische groep op het doen van een meer rechtstreeksche poging in de richting van den vrede. Van het beïnvloeden van de Duiiache de mocratie wou Balfour niet» weten. Al het gepraat daarover vormde een beletsel voor een wettigen vrede. Heftig voer hij uit tegen Duitschland's optreden in de overwonnen landstreken, waarop natuurlijk volgde een verheerlijking van de Britsche methoden in bezette gebieden. Na de meest nauwkeurige studie van de daden der Duitsche regeering, de verklarin gen der Duitsche politici, de artikelen der Duitsche publicisten, zeide Balfour, kon hij niet het kleinste symptoom waarnemen dat zij in staat waren om eventueele besprekin gen vruchtbaar te doen zijn. De kloof welke de geassocieerde mogendheden scheidde van de centralen was diep, bijna onmetelijk; zoo diep dat zij niet kon worden opgevuld, zoo breed dat zij nauwelijks kon worden over brugd. Er zal dus ook volgens Balfour moeten worden doorgevochten totdat Duitschlatyl totaal is verslagen. Tot deze conclusie komt ook het Fremden- blatt te Weenen, natuurlijk op andere gron den. Het blad wijst er op, dat de ententenog 'geen enkel van hare oorlogsdoeleinden heeft laten varen, en zoolang zij daaraan blijft vasthouden, is het bestaan en de vrije ont wikkeling dér centrale machten niet verze kerd. Er rr^et dus verder worden gestreden. Als men zóó denkt in beide kampen, is er nog niet veel hoop, dat de vredeszon einde lijk eens zal doorbrekea Niw* toert iwgeteah vwn öwrtwi Osrvtes IJ) HOOFDSTUK VIL Sir Jordan bleef eenige minuten daar, waar Lord Lorrimore en Andrey hem verlaten had den, schijnbaar stond hij met genoeglijke en vriendelijk belangstellen de aandacht naar de volle zaal te kijken, maar in werkelijkheid was hij zich die menschen niet bewust, zoo vervuld was hij van zijn gedachten. Wanneer men aan Napoleon vroeg of hij dacht een slag te zullen winnen, dan antwoordde hij: );ja want ik ben van plan hem te winnen." Jordan Lynne was van plan met Andrey Hope te trouwen. Niet omdat hij haar lief had. want, ofschoon hij haar bewonderde en hij moest zoo ongevoelig zijn als een blok hout om dat niet te doen liefhebben deed met zulk een krachtige, alle overweldigende liefde, dat er geer. gelegenheid was, vn:i iemand anders te houden. Andrey was niet alleen het mooiste meisje dat hij kende, maar een van de rijksteen omdat zij rijk was en dat het landgoed de Grange parallel liep met het zijne, had hij be sloten haar tot vrouw te nemen. Dat hij der tig- was*en Andrey slechts negentien, schrikte hem in het minst 'niet af; en evenmin ontmoe digde hem het zeer duidelijke feit, dat Andrey zijn handige toenadering afweerde. Jaren ge ledén, toen hij een lange sukkel van een jon gen was, had hij Andrey en Neville samen zien spelen en hij had besloten dat zii zijn, Jordan's vrouw zou worde», au niet die van DE DUITSCHERS IN BULGARIJE, Een particulier telegram uit Milaan deelt aan de Times mede; De Italia verneemt van haren Zürichschen correspondent, dat de toestand van de Duit schers in Bulgarije ernstig wordt. De solda ten, die door hun officieren daartoe aange moedigd worden, weigeren den Duitschen of ficieren, die aan het Bulgaarsche leger toege voegd zijn, te gehoorzamen Aan protesten van de Duitschers wordt geen aandacht ge schonken. De ontevredenheid aan het front is ontzaglijk. Als de slecht gevoede soldaten klagen, maakt mem hun duidelijk dat dat de schuld van de Duitschers is die alles opge vorderd en naar Duitschland gezonden heb ben. Koning Ferdinand heeft alle populari teit verbeurd, van wege zijn Duitsche af komst. Er loopen zonderlinge geruchten, vo!- gens wélke hij niet in het land zou zijn. Er zijn herhaaldelijk bommen geworpen naar het Duitsche gezantschap te bof ja, zoodat de Duitsche gezant verplicht is geweest, een ge wapende wacht voor zijn bescherming aan te vragen. Daar soldaten1 van verschillende re gimenten weigerden om het Duitsche gezant schap te bewaken, moest de minister van oorlog voor dat doel Duitsche soldaten kiezen en hen in Bulgaarsche unifonhen steken. De haat heeft zich ook uitgebreid1 tot de Turken. Op I Augustus nam een menigte welgestelde burgers deel aan een vijandige betooging te gen Turkije en Duitschland. Zij wierpen de ruiten1 van het Turksche gezantschap in en haalden de Turksche vlag door de modder. Offkieele verontschuldigingen die gevraagd zijn, zijn nog niet gegeven en er zijn geen menscheni in hechtenis genomen. DE TOESTAND IN BELGIS. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde ver neemt het Corr.-Bureau een en ander omtrent den toestand in hat bezette gebied van België: België moest voor den oorlog drie of vier maal meer tarwe invoeren dan het land zelf voortbracht. De gemiddelde jaarlijksche in voer van voedingsmiddelen bedroeg 2,800.000 ton. Sedert vier jaar 1» dat land op eigen krachten aangewezen. De vrije handel bestaat niet meer; zijn voorziening uit vreemde her komst is uitsluitend beperkt tol de door de Belgische Relief commissie ingevoerde (hoe veelheden. Als grondslag aannemende de cijfers der Neville, dat besluit gevoegd bij andere rede nen had hem aangemoedigd twist te doen ont staan tusschen Neville eri zijn vader, waar door Neville later onterfd werd. Neville was verdwenen, zoo volkomen, alsof hij dood was, maar Jordan scheen niet veel vorderingen te maken met Andrey. Wanneer hij ook maar met haar praatte, het was steeds over Neville dat zij wenachte te spieken en waarvan zij voortpraatte, zooals zij vanavond gedaan had en ofschoon haar volharding, dien jeugdigen deugniet niet te willen vergeten, maakte, dat Jordan zijn broeder erger dan ooit haatte, hij liet nooit iets merken, wat van deze zijne gevoelens kon doen blijken. Maar aangezien hij zelf zulke onmetelijke rijkdommen bezat, was het wel vreemd dat hij zoo begeerig was nog meer te verkrijgen door Andrey Hope, de rijke erfgename, te trouwen. Maar Jordan had zijn eigen redenen, waarom hij zoo zeer verlangend was in deze zaak. En dien avond, niettegenstaande Andrey's koelheid cn afge trokkenheid, wanneer zii over iets anders praatten dan over Nevii plaats van zich te laten dan coit vast besloten cm zijn plan door te zetten Hij wist dat Lord Lorrimor haar lief had en haar bleef liefhebben en haar liefde hoopte te winnen, al had zij hem geweigerd; maar dat kon Jordan niet schelen. Zoo veel mannen hadden haar lief en wenschten haar tot vrouw, en juist zulk een groot aantal is veilig. Zoo bleef hij een half uur zitten met het eene been over het andere en praatte zoo vroolijk mogelijk met deze en gene van de velen die verlangend waren in gesprek te zijn met Sir Jordan Lynne, maar hij hield Andrey al dien tijd heimelijk in het oog. Toen ging hij naar Lady Marlow, nam af scheid en daalde de trap af. De staking van de nvoeren van veevoeder heeft de productiviteit van het vee vermin derd de door de Duitschèrs aan de bevolking opgelegde verplichting het graan tot 97 pCt. te vermalen en het verbod op het gebruik van haver, gerst en aardappelen voor veevoeder, hebben aan "de veeteelt haar laatste hulpmid delen1 ontnomen. v Zonder eenige overdrijving kan beweerd worden, dat er ten huidige dage geen levens middelen meer in het land zijnnegen tiende der bevolking kan zich slechts staande hou den van de karig? rantsoenen, die de toewij ding van de B. R. C. er in slaagt haar te ver schaffen. Om te weten, wat er omgaat, moet men doordringen tot de haardsteden der drie h vier millioen Belgen, die steun ontvangen yan het Nationaal Steun- en Voedingscomité. Het broodrantsoen is 260 gram. Het brood bestaat voor een groot gedec'te uit roggemeel, gerst en maïs Voorts is het rantsoen 2,0 gram reuzel of spek, 15 gram boonen of erwten. Volledigheidshalve zij hier nog aan toege voegd1. dat bovendien nog om de drie maan den 50 gram koffie of cacao wordt uitgedeeld. Dat is een hoogerrantsoen. En men verbeelde zich niet, dat het onvol doende officieele rantsoen aangevuld1 kan worden door levensmiddelen van eigen bodem. De aanhoudende stijging van ae prijzen der door het eigen land voortgebrachte voe dingsmiddelen, maakt ze onbereikbaar voor negen' tiende der bevolking. Niet alleen zijn de ondersteunden buiten staat ze zich te verschaffen, maar iederen dag vermeerdert het aantal van de welgestelden, die door het stopzetten hunner zaken, het ver lies hunner betrekking, het opraken van hun spaarpenningen in dc onmogelijkheid verkee- ren tot deze noodzakelijke aanvulling van de door de ambtelijke organen verstrekte rant soenen te geraken. Rundvleesch kost 30 tot 35 francs per kilo het allerergste wordt voorkomen. Ondanks alles wat er gedaan wordt, zet het proces van het lichamelijk verval zijn heimelijk en nood- gram, varkensvleesdi 40' tot 45 francs, spek r en vet 65 francs, melk fr. 1 50 de liter, eieren jj naar zijn meening de oorlog binnen een jaar staat ze zich te verschaffen, maar iedere dag DE STRIJD IN RUSLAND Naar uit Moscou wordt gemeld zijn aldaar eenige naar voren tredende leden der Engel sche en Fransche bourgeouisie gearresteerd Ook zijn Fransche en Servische officieren ge arresteerd, welke zich in verband met den op- marsch der Engelschen in het Moermange- bied verdacht hadden gemaakt Tengevolge van tegenwerking van een groot deel der spoorwegarbeiders gaat de ppmarseh aan het Tsjedho-Slowakische front dikwijls zeer lang zaam. In een1 legerhevel wordt strenge straf festeld op sabotage Vrijwilligers krijgen ooge belooning. De burgerlijke pers zal overal geschorst worden. Te Omsk komen vooraanstaande politici samen en1 alle politie ke lichamen zullen1 daarheen worden overge bracht, evenals de partijbesturen, die daar heen reeds voor een deel zijn vertrokken. KORTE BERICHTEN. De Britsche academie van wetenschap- zal te Jeruzalem een Engelsche orcheo- igenschool vestigen om zich met het onder zoek en opsporen der Hebreeuwsche en Jood* sche oudheden in Palestina en van de daar vroeger gewoond hebbende oude volken bezig te houden. Als gevolg van den ooriog hebben zich in Japan verschillende Joodsche gemeenten gevormd. Zoo ontstond te Jokohama een aan zienlijke Joodsche gemeente, meest uit emi granten bestaande, die zich door het slechte verkeer tusschen Amerika en Rusland daar hebben neergezet. Ook te Kobe is reeds een aanzienlijke synagoge gesticht. Een aantal boeren en grootgrondbezit ters uit Oekrajina zijn gisteren te Bonn aan gekomen om vandaar uit de inrichtingen op landbouwgebied la den omtrek te bezichtigen. Lloyd George heeft bij de ontvangst van havenarbeiders uit Liverpool verklaard, dat fr. 1.45 per stuk, de boter wordt frauduleus verkocht voor 40 francs per K.O., aardappe len worden clandestien verhandeld voor frs. 4 per kilogram, meel voor 19 frs., suiker voor 18 frs. per K.G.. een klein bosje nieuwe peen- es kost fr. 1.50, een kilogram erwtjes frs. 50, een1 bloemkool 3 frseen kropje salade 50 centimes. Uit deze cijfers kan men afleiden hoe ge ring het aantal is dergenen die in staal zijn hun voedsel aan te vullen met levensmiddelen beslist zou zijn en dat de komende winterveld* todht de laatste zou zijn voor de lijdende vol* keren. Het broodrantsoen te Weenen is ver- aan den oorlog voorafgaande jaren, zou Bel- van eigen bodem. Onder jteze omstandighe1 gië gedurende dat tijdperk uit het buitenland j den kan men zich de verwoestingen voorstel- ongeveer elf millioeri ton levensmiddelen heb- len, welke door ondervoeding worden veroor- ben moeten ontvangen. Tengevolge van moei- zaakt; deze ondervoeding strekt zich uit tot lijkheden uit den oorlogstoestand voortvloei- i alle klassen van de maatschappij en veroor- end, vermocht de Belgische Reliefcommissie zaakt een ziektetoestand en een sterfte welke ondanks haar toewijding, niet meer in te voe- i totjiusver in België onbekend waren hoogd. De maatregel'zal binnenkort over het geheele land worden toegepast. Verscheidene ministers van het vroegere ren dan 2,500.000 ton, dat is minder dan een vierde van de normale behoefte van België. Het stopzetten van alle invoeren, buiten die van de Belgische Reliefcommissie. heeft voorts een noodlottigen (terugslag gehad op de binnenlandsche productie. Tengevolge van het gebrek aan kunstmeststoffen, waarvan België naar verhouding van zijn omvang een der grootste afnemers ter whreld was, if de it der gewassen van jaar tót jaar verminderd. Het was een prachtige avond of liever vroeg in den morgen en Jordan bleef een oogenblik staan om dc sterren te bekijken en besloot naar huis te loopen HIJ behoefde niet ver te gaan, want zijn kamers waren in de Ausleystraat en Lady Marlow*» huis stond op het Grosvenorpleinliet was dim niet de moeite waard voor zulk een kleinen afstand een cab te nemen gestoken hebben, maar Sir Jordan rookte niet en zooals reeds is opgemerkt, hii had geen kleine ondeugden; zoo wandelde hij met zijn handen op zijn rug langzaam voort en keek naar de straat&teenen inplaata van naar de lucht, met gebogen hoofd, zooals gewoonlijk in gepeins verdiept zoozeer verdiept, dat hij lichte voetstappen achter zich niet hoorde en niet wist dat bij gevolgd werd, voordat hij een hand op zijn arm voel de Hij schrikte en draaide zich om, toen week hij een stap achteruit en keek naar het bleek? gezicht van de vrouw die hem had opgehouden. Het was een droevig, zoowel als bleek ge zicht met holle oogen. die getuigden van smart en armoede, en lippen, flets en bevend van verdriet en zorgen; en toch helaas! was het een nog jonge vrouw, die eens, niet lang geleden, schoon geweest was. 7ij was armoedig gekleed, maar netjes: de oude zwarte sjaal werd vastgehouden aoor een magere hand, alsof ze er gedeeltelijk haar gezicht mee wou bedekken. „Jordan", zei ze met zachte stem. Sir Jordan. Lynne trok zijn arm terug en keek haar aan van onder zijn neergeslagen oogleden met de uitdrukking, welke de per soon, die iemand verongelijkt heeft, aan neemt tegenover dengene wien de beleedi- ging is aangedaan. Je hier doen hoe Om den toesiand onzer naburen te schilde ren is er maar één woord: hongersnood. Als die hongersnood in België nog niet gruwelijker gevolgen heeft dan is dat te dan ken aan het weit, dat in België in het leven is geroepen met medewerking van de Neder- landsche en Spaansche regeeringen. Deson danks leiden alle pog'ngen en alle opofferin gen der onderscheiden regeeringen, betrokken bij de hulp aan België en met name der onzij dige regeeringen hoogstens slechts hiertoe dat kom je hier?" vroeg hij en zijn stem werd harder bij ieder woord en hij keek om zich heen alsof hij bang was dat men hem zien zou „Vraag jt mij dat!" antwoordde zij, met dc donkere oogen op zijn gezicht gevestigd „Hoe ik gekomen ben? Te voet. Ik heb al die mijlen, dien vernielenden weg te voet af- fjelegd - maar het kan je immers niét sche en hoe ik hier kom? Waarom heb je mt| genoodzaakt te komén? Waarom Ze zweeg en bracht de hand aan de keel, alsof de ontroering, hem te zien, haar te machtig werd Sir Jordan keek vreesachtig de straat op en af en mompelde een vloek tusschen zijn dunne lippen „Dit dit is bespottelijk en en kinder achtig van je. Racbhel", zei hij eindelijk „Heb je mijn brief gekregen?" „Ja, ik heb hem gekregen", zei ze met sde zelfde zachte, wanhopig? stem. „Zeker de wreedste brief dièr een nian ooit geschreven heeft aan de vrouw die hij eenmaal heeft liefgehad1 Jordan heb je alles wat je mij beloofd hebt je plechtige belofte, veren ten Het is nog zoo !ang niet geleden nog zoo heel lang niet! Je kunt niet meenen, wat je in dien brief gezegd hebt je kunt den moed niet hebben, zelfs jij niet, om mij zoo wreed te behandelen!" Jordan bewoog zenuwachtig zijn voeten een oogje houdend op de straat hij zette de kraag van zijn jas op en trok zijn hoed ovc zijn voorhoofd „Mijn beste Rachel", zei hij, „je je kunt niet verwachten dat ik op dit uur van den nacht, op de openbare straat, met je zal staan praten. Wij zullen gezien worden en en „Twee jaar geleden kon het je niét sche len oi je met mij gezien werd, Jordan!" zei Roeemeneche kabinet zijn door de Kamer;,,., in staat van beschuldiging gesteld. De Oékrajiensche ministerraad besloot tot de oprichting van staatsuniversiteiten, met het Oekrajiensch als onderwijstaal. De koning van Bulgarije is voor zijn gezondheid naar Nauheim gegaan. Volgens een beridht uit Madrid heeft de president van de Portugeesche republiek den pauselijken nuntius met groote onderschei ding ontvangen en na herhaalde conferenties werden- de grondlijnen voor een nieuw con cordaat tusschen Portugal en hei Vaticaan definitief vastgesteld. Het eerste Siameesehe troepencon tin- gent, uit een ambulance-motorafdeeling en een vliegerafdeeling bestaande, is in Frank rijk aangekomen. In een interview verklaarde de comman dant der Oosten rij ksche luchtstrijdkrachten, dat het in de bedoeling ligt om voor de Duit sche luchtvloot luchtschepen te construeeren, ze met bitter verwijt. ,,Neen?" dacht Jordan, maar luid zeidt h ..Dat was iets heel anders: de omstan- digheJen zijn niet meer dezelfde en en" Hij zag iemand van het gezelschap van Lady Mm low aankomen en wendde zich met nauw onderdrukten tooru tot haar. „Volg mij naar het park." De vrouw Volgde hem met vermoeiden gang, die spreekt van geestelijke zoowel als lichamelijke vermoeidheid; in het donkerste hoekje dat hij kon vinden bleef Jordan staan en zag haar aan. „Nu, Rachel", zei hij, en er was iets van zijn gewone minzaamheid in zijn toon van spreken, „vertel mij wat die buitengewone handelwijze beieekent" „Is het zoo iets buitengewoons, Jordan? Had je gedacht, dat ik dien brief zou ontvan gen en er niets aan doen? Dat ik mij zou on derwerpen behandeld te worden als een hond o erger dan een hond! een stuk speelgoed dat je begint te vervelen?" „Stil! Stil!" zei hij, want haar droevige stem was buitengewoon duidelijk en een po litieagent met zijn zwaren gang was blijven staan en keek naar hen. ,In 's hemels naam, meisjelief, maak geen scène; het kan hoegenaamd geen goed doen, juist het tegenovergesteld, en verduiveld! je hebt de aandacht al getrokken. Komaan, geef mij een arm, w moeten voortloopen." Met een gebaar bedankte zij voor zijn arm en liep naast hem voort, met de bevende handen haar sjaal vasthoudende. „Vertel mij nu alles en wat je hoopte gedaan te krijgen door mij op die manier na te loopen." zei hij vw. En borgen ongeduld m 's hemels ver- naam, "zei hij met een kwalijk i ii d ji dat ik je in mijn brief alles verklaard had spreek zachtjes en houd je bedaardIk dacht (Wordt vervolgd) I TlOg 1

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1