DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 08 strijd in en bulten Europa. Honderd «u twintigste Jaargang. *18. ZITERb 10 AUGUSTUS. «o. 186 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 6 maanden voor Alkmaar f 1.65, frnnco door het ge- heele lip f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Telefoonnummer 3. Bmiicuiaüd. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabai. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan tie N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Buitenland. rAapolie Aller belangstelling wordt thans getrok ken door de krijgsbedrijven aan het front ten oosten en zuid-oosten van Amiens, nu het blijkt dat de geallieerden ook hier de aanval lers zijn en blijkens het Duitsche avoad- stafbericht tot heden ook bleven. Dat is trouwens ook het eenige wat gister avond door de Duitschers werd medege deeld. Gistermiddag gavfen zij toe verliezen te hebben geleden aan gevangenen en kanon nen en spraken verder van gedane tegenaan vallen. De berichten der geallieerden over het verloop hunner aanvallen' zijn natuurlijk veel uitvoeriger Het blijkt we! dat de mot verrassing on dernomen aanval oen flink succes is geweest voor de Engelschen en'Fransdien. Zij heb ben al een heel stuk van de bocht in het front tegen Amiens weggenomen, zoodat de linie nu met eenige bochten loopt van Momt- didier naar Albert. De terreinwinst gaat tot 13 K.M. Verschillende groots plaatsen liff- gen in het veroverde gebied Marcelcave, Harbonnière», Caix en Moreuil en -méér dan twintig dorpen. Het eerste doel van den aanval het ver schaffen van 'lucht aan Amiens, dat stellig zou zijn gevallerv als de andere partij aange vallen had is bereikt, maar dat de aanval blijkbaar over het geheele front nog voort duurt, schijnt er op te wijzen-, dat de gealli eerden kans zien hun succes uit te breiden. Er wordt door hen nog wel niet van een doorbraakpoging gesproken en ook het be kende verhaal van Duitsche zijde dat krijgs gevangenen spreken van opdracht tot door braak is nog niet gehoord, maar desniette min is het toch zeer wel mogelijk,, dat de entente groote verwachtingen koestert van den afloop van dezen aanval. Want mm be denke, dat, mocht het hun gelukken hunne aanvankelijke overwinning uit te buiten, de daardoor steeds verder in den Duitschen rechtervleugel gedrongen wig zeer zeker ge vaarlijk zou worden niet alleen voor den nu ontstane» „zak" in het front (Framerville- Montdidier-Noyon), maar ook voor het le ger van den Duitschen kroonprins. Tot dusver hebben de geallieerden 14000 gevangenen gemaakt. Ten noorden van de Vesle gaat de strijd nog steeds voort, zij het dan ook in minder snel tempo. Er zijn nu genoeg Amerikanen over de Vesle getrokken, om de bruggen hoofd n op den rechteroever dezer rivier be zet te houden. ring niet in staat is de Tsjedao-Slow ai te overwinnen Rusland sal neerstort©)! on der de heerschappij geraken van een anderen1 staat. Ook zeidè Troteky, dat een strijd op levm am dood) moet worden aangebonden' te gen de witte garde. Hij vaardigde een oekase uit, volgens welke alle officieren, die in ver binding staan met de Witte Garde moeten worden doodgeschoten KONINKRIJK POLEN. Het centrale Pools--* e agentschap te Lau sanne meldt, dat de Poolsdie raad van state 30 Juli met atoemeene stemmen eeu motie heeft aangenomen, dse de regeering uitnoo- ottvarwökf alle mogelijke maairajek nemen om ten sne'ste te bewerken, dat het koninklijk Polen, zijn gebied ten volle terug krijgt en dat de besluiten worden ingetrokken, die het land van Soewalki zoomede itet etap- pegebixd, dai van Congres-Polen deel uit maakt, buiten te bcvocdheid der "oolsdoe rc- geering stellen KORTt: BERICHTEN In de eei te instantie werd het vooistel Finland tot eea monarchie te maken verwor pen. De Deutsche Tagesztgis voor drie da gen verboden. De Federale Handelscommissie heeft, zoo meldt Reuter uit Washington, na een groifdig onderzoek aan de regeering geadvi seerd de voornaamste slachterijen en koelhuis- inrichtingen in de Ver. Staten te naasten tte Vereenlgde Staten zijn bezig zich zelf kalt te verschaffen Tem westen van Ne braska woiden terreinen geëxploiteerd. In 1916 werden 9720 ton verkregen, in 1917 32,509' ton. In 1918 'zal tweemaal zooveel worden aangemaakt. Men hoopt na den oor log in dat opzicht onafhankelijk van Duitech- Land té zijn. Finsdie bladen melden, dal ook de zoon van den czaar vermoord ia. Generaal Pau is als leider van een Fransche militaire missie naar Australië in Nieuw-York aangekomen. Ten! zuiden) van Artbangel rukken de geallieerden langs d«n Wologda-spoorweg op. De Duitschrbolsjewistlsche troepen zijn, Prijs der gewone Advertentiën DE' KABINETSCRISIS. Volgens bericht uit Rome van 8 dezet zou onze gezant bij; het Vat;caan, jhr rnr. Van Nispen tot Sevenaei den avond van dien dag op reis gaan naar Nederland. pelen op dit oogenbib, in verband met de sefaaarsebte van andere voedingsmiddelen, verre boven het normale gaat. Dit heeft me de ten gevolge dat al wat wordt aangevoerd, ook onmiddellijk weggaat; van het vormen van eenigen voorraad is dan ook nog geen sprake. Feitelijk zijn er door den1 slechten oogst niet voldoende aardappelen om op dit oogenblik in de sterk gestegen, behoefte ge heel te voorzien. Er zullen zich daarom nog eenigen tijd stoornissen in de levering van dit handhaving der aarde-zeep en zeeppoederre- belangrijk voedingsmiddel blijven voordoen. -Hing en der zadite-zeepregelmg, bepaald,Volkomen onjuist is de bewering, dat ef t de verkoop, de aflever ng en net vervoer gchaarschte aan aardappelen zou bestaan, WASCH- ENft SCHUURMIDDELEN. De minister van Landbouw heeft, met is verboden van allé reinigings-, wasch- of schuurmiddelen, ongeachj. of deze producten zeep of vetzuren bevatten KALKEIEREN en De minister van landbouw, nijverheid handel helft verboden de bij E. I iet ring ie Ca&tricum, P. Loutei, G. N Vleyrous en O- Ligthari, allen ie Alkmaar, in voorraad ziju- de kalkkippeneieren. door hen, hetzij voor' eigen rekening, hetzij voor rekening vam an deren opgeslagen in een kalkinrichimg ox daarmede gelijkstaande inrichting ie vervoe ren of te doen1 vervoeren. Dit vervoer geldt zoowel voor vervoer bin nen als buiten de grenzen der gemeente, waarin zich de kalkeieren bevinden. De directeur van het Rijkskantoor van Pluimvee en Eieren kan in bijzondere geval len van dit verbod ontheffing verkenen, VOEDERBIETEN, MANGELWORTE- LEN, KOOLRAPEN EN PAARDEN- FE ER De minister van landbouw heeft de vol de prijzen vastgesteld, welke voederhie- omdat er te veel zou zijn uitgevoerd en ook dat men om dezelfde reden hier te lande slechte aardappelen zou hebben gegeten. In werkelijkheid heeft de uitvoer van vroege aardappelen kwalijk 1/3 bedragen van dien van het vorig jaar. Uitgevoerd zijn alleen aardappelen, waarvan blik, gelijk geval is, meer werd geproduceerd dan de bin nen iandsche behoefte en dan nog alleen de groote witvleezige exportsoorten, die hier te lande in het gefaeei niet gewild zijn. DE SCHEEPVAART OP FRANKRIJK men 'Lsjewistische troepen na tegenstand geboden te hebben, tot 70 mij len ten Zuiden van Archangel teruggewor pen. De bij' hét Amerikaansche Congres inge diende nieuwe legerwet stelt de grenzen van den dienstplichtigen leeftijd op 18 en. 45 jaar. Hierdoor zullen, de Vereenigde Staten beschikken over een militaire macht, welke met inbegrip van hen, die werkzaam zijn aan de verschillende bedrijven ten behoeve van den legerdienst 22 V» "millioeni man telt. In het afgesloten' geb:ed om de Azoren en Westelijk van Gibraltar werden vijf stoom- booten en één zeilschip, zamen 25000 bruto- registerton, tot zinken gebracht. De ladingen waren voor een groot deel zeer kostbaarmet één schip ging verloren 370 ton munitie en ki Reuter's corresponded bij het Amerifcaanr mdiloen mark aaw gemunt Engeisch geld sche hoofdkwartier schrijft naar van generaal Petain's opmarsch over de po j meld, dat de stam der Ononéaga-lndianen, Uit Auburn (Ver, Staten dat de stam der Onond sitie der Duitschers tussehen Vesle en Aisae die in Amerika als autonoom wordt erkend, en zegt; Het zal de moeite waard zijn te j aan DuUschlmd den oorlog heeft verklaard. k - - - - De stam heeft een beroep gedaan op de jon - zien, hoe de vijand dit gevaar (het rekken van het front ten noorden van Reims) denkt te keeren, daar het een graadmeter is voor zijn kracht. De man schijnt te meen en, dat Duitschland aan het einde van zijn kracht is. Hij had ze ker nog niet gehoord van Lloyd George's jongste rede, waarin o. m. gezegd wordt, dai Duitschland nog over zeer sterke reserves beschikt. Er duiken al weer vredesgeruchtec op. Ditmaal zouden het onzijdige staten zijn, die in onderling overleg zoeken naar een grondslag, waarop bemiddeling bij de oor logvoerenden mogelijk zou zijn. Veel Ter- wachtingen koestert men van deze pogingen voorloopig nog niet, al verlangt men ook al- lerwege naar een spoedig einde van den vol- kerenmoord. RUSLAND. Reuter verneemt, dat de Britsdie regeenng het bericht ontving dat Lockhart, de Britsche consul-genei aal te Moskou, door de Bolsje wistische autoriteiten is gearesteerd Als re= den van, dezen maatregel wordt opgegeven de terechtstelling der Sovjet!eden te Archankel. De Britsche regeering heeft Lockharfs ïnvnj- heidsstelling geëischt. Men' gelooft dat ook het personeel der Fransche en Engelsche con sulaten te Moskou in arrest zijn gesteld. Stockholm® Dagbladet" verneemt uit Hel- linfrotzky verklaarde, dat, al» de Sovietregee- ten, mangelworteleni, koolrapen en paarde- peen ten hoogste mogen worden te koop aan geboden of verkocat: a. Geleverd door den verbouwer franco op wagon en/of het schip aan het naaatbijgele- gen spoor- of tramstation of haven: Voederbieten en mangelwortelen ƒ13. Koolrapen, knollen en knolrapen ƒ14. Knollen 10. Paardepeen 16. b. Geleverd aan den verbruiker netto inge laden gewicht franco schip of wagon of wa gon op afleveringsplaats bij verbouwer: Voederbieten en mangelwortelen ƒ16. Koolrapen, knollen en knolrapen 17. Knolen 13. Paardepeen 19. Alles per 1000 K.G. Deze maximumprijzen worden met 15 Nov. 1918 verhoogd met 1 per 1000 K.G. per maand bewaarloon voor elke partij, waarom trent eene koopovereenkomst is afgesloten vóór 1 September 1918. Voor partijen, waar omtrent op of na 1 September 1918 eerst eene koopovereenkomst wordt afgesloten, is geen bewaarloon verschuldigd. De Minister van Landbouw zegt in een circulaire aan de Gemeentebesturen, dat de in het land aanwezige voorraad raapolie zoo gering is, dat van eene gerégelde distributie van dit artikel ge«n sprake kan zijn. Toch meent de Minister, dat, waar het artikel in natura evenzeer, zoo niet beter te gebruiken is dan margarine, er geen aanleiding bestaat, het eerst tot margarine te verwerken; vooral eer het in consumptie tc brengen Het ligt mitsdien in het voornemen om te ceniger tijd voor die gemeenten, welke daar toe den wenscb hebben doen kennen, eene geringe hoeveelheid raapolie beschikbaar te stellen, die voor éénmaal op bon van de Rijks- vetkaart zou kannen worden gedistribueerd. De Minister stelt zich voor, dal op een bon van 250 gram vet of boter 2 d.L raapolie zou kunnen worden verstrekt. De verstrekking der raapolie is dus niet een aanvulling van het vetrahtaoen, doch komt in de plaats daarvan HET AARDAPPELGEBREK. Het Bureau, voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt ten aanzien van de klachten over onvoldoenden aanvoer van aardappelen Het is volkomen onjuist, wan neer men het voorstelt alsof er in dezen tijd volop aardappelen zouden zijn. Reeds in nor male jaren is dit niet geheel waar. Ook dan komt 't in dezen overgangstijd van de vroege naar de winteraardappelen voor, dat er, in verband' met de weersgesteldheid, weinig aardappelen werden gerooid en de handela ren. alleen door hoogere prijzen te bieden1 de een gezamenlijk optreden van Rusland, boeren kunnen bewegen anderen arbeid te Duitschland en Finland om de Móermankusl laten rusten en eerst aardappelen te delven te zuiveren en verwacht een ingrijpen' der 1 p>it jaar ;s echter de toestand veel' moeilij- Duitschers .tegen de Tsjecho-Slowak®», daar ker. Het droge koude weer in den voorzomer Bekend is overigens, dat de vfoege aard* appelen niet bewaard kunnen worden en tegenover dezen aardappelenuitvoer stond een invoer van steenkool. J AARDAPPELEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt; Dat in den laatsten tijd met name in de groote steden witvleezige aardappelen moes ten worden geconsumeerd, die minder in den smaak vielen, vindt zijn verklaring in de voornaamste plaats in het abnormaal groote verbruik Terwijl bijv. van 9—14 Juli m 1917 in het binnenland werden verbruikt 736 wagons, liep dit cijfer in 1918 tot niet minder dan 1955 wagons op Voor de perio de van 16—21 Juli vmdt men eene stijging van 774 op 2258 wagons. De uitvoer was naar evenredigheid lager. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat in de latere jaren de verbouwers steeds meer de voorkeur zijn 1 gaan geven aan de witvleezige exportsoor ten, omdat deze door een ruimer beschot loo- t nender zijn, zoodat zij thans de grootste helft van het beschot der vroege aardappelen r uitmaken, dan is het duidelijker, dat in de I afgeloopen weken aanmerkelijke hoeveelhe den dier witvleezige aardappelen in het bin derland gewaarborgd was. Op hun eiachen da Geassocieerden het storten nenland moesten worden gegeten. Aardappe len, die anders het land uitgingen, moesten nu hier blijven om de buitengewone vraag te duiUrooteii te v nde, ai te wordt g<v roep or van alle Indiaansche stammen in e Unie, om zich bij het Amerikaanschc leger aan te sluiten, - Acht Italiaansche vliegers hebben een tocht gemaakt naar Weenen en boven de stad duizendenbrochures uitgeworpen. De Duitsche militaire staf te Kief heeft medegedeeld dat de boerenontusten in Oekrajina, die onbeduidend waren, onder drukt zijn en dat overal in het land rust heerscht. De Finsche Landdag debatteerde over de vraag' republiek of monarchie De staf van het leger der Don-kozak ken heeft medegedeeld dat hei Dongebied na genoeg van bolsjewiki bevrijd is. De Britsche regeering heeft aan de on derteekenaars der Suiker conventie van Brus sel medegedeeld dat zij over 6 maanden1 haar vrijheid van handden inzake de suikerpolitiek herneemt. Stockholms Dagblad bespreekt, volgens een bericht uit Nawen, de mogelijkheid van blijven om de buitengewone dekken. Van veenaardappelen is intuaschen geen sprake geweest, wat men daarvoor heeft aangegeven, waren witvleezige Noord-Hol - Iandsche soorten. Dat de grootere bevol kingscentra in bijzondere mate op deze soor ten waren aangewezen, was kwalijk te ver mijden. Immers de aanvoeren op de veilingen om de steden heen, konden niet de stadsbe- hoeften dekken. Indien men dus deze aard appelen had bestemd voor de stad, zou men van de groote productiestreken uit toch nog aanzienlijke hoeveelheden hebben moeten zenden naar die stad, maar bovendien naar dc vele kleinere plaatsen op het omringende platte land. Het laatste zou praktisch vrij wel onuitvoerbaar zijn geweest Men heeft dus dit stelsel gekozen, dat de kleinere plaat sen werden bediend uit de eigen streek, ter wijl dan de stad haar behoefte gedekt zag door aanvoer op ruime schaal uit Noord- Holland en Friesland. De tiansportmoeilijk- heden en kosten waren aldue veel geringer, dan wanneer men de groote bevolkingsunti a ten deele uit de eigen omgeving hao voor zien om daarna èn naar die centra en naar zenden ring tot het Russische volk, welke in Archan-j klein"is, zoodat thans reeds soorten moeten gel, Moerman^k en Wladiwostock is gepubli- j gerooid! worden, die beter nog eenigen tijd in ceerd, wordt nogmaals medegedeeld, da{ de den grond bleven. Maar ook met het vroegtij- Entente geen Russischen grond wil veroveren i dig delven van deze soms nog niet geheel vol- en slechts de bevrijding der Russen van den groeide soorten kost het de grootste moeite Duitschen druk beoogt, waarvoor zij des eenigermate in de behoefte te voorzien, steno der Russen vraagt. 1 Men bedenke, dat de vraag naar aairiap- Na langdurige onderhandelingen' is er in geslaagd het directe scheepvaartverkeer tussehen1 Nederland en Frankrijk voor han delsdoeleinden te doen hervatten, schrijft de Rotterdamsche correspondent van de Te! Dat is voornamelijk te danken aan den' onderne mingsgeest van eenige Rotterdamsche reeder» en cargadoors, die de talrijke moeilijkheden uit den) weg wisten te ruimen1. Reeds is een vaartuig met Fransche wijnen geladen bin nengekomen, terwijl nog eenige vaartuigen' te Havre en Bordeaux bezig zijn lading in te nemen. De Fransche autoriteiten hebben alle medewerking verleend voor het tot stand ko men) der verbinding. Toch moeten de schepen nog vaak drie ver wéken1 Ln de Fransche haven verblijven alvorens zij kunnen afrei zen'. De controle op den uitvoer blijft z op een bepaald oogen i streng. Het zijn voornamelijk luxe artikel gelijk met vroege aardappeHn altijd het en wijnen, die wij nu uit Frankrijk kunne» bekomen1. Van een vasten dienst kan natuurlijk geen sprake zijn in dézen oorlogstijd De uitvaart- vergunningen, de controle op de lading, de evareni op zee, ziedaar eenige factoren, die reizen z èevrertragen en een geregeld» tijdsopgave van aankomst of vertrek onmoge lijk maken. Het voordeel van de directe vaart is, dat men geen oponthoud of overlading in Enge land neeft. Toch gaaf de route nog om het mijnenveld via de Downs, alwaar ook nader onderzoek plaats heeft. De moeilijkheden; die men overwinnen moest aleer het zoover was, waren talrijk. Vooreerst wilde onze regeenng onder den in vloed van Duitschland geen' uitvaartverlof even, alvorens de Geassocieerden verklaard adden, de vaartuigen niet te zullen ophou den voor reizen tussehen Frankrijk en Enge land' vice versa en de terugkomst naar \'<- beurt eener bankgarantie, opdat het vaartuig, dat voor dezeni dienst gebezigd wordt, ook in de vaart blijft. Het ligt in de bedoeling der bij de vaart op Frankrijk betrokken reenters en cargadoor* den1 dienst gestadig uit te breiden en meer schepen in de vaart te nemen. Voornamelijk worden' daartoe kleine vaartuigen gebezigd. Er zijn er bij van 120 ton. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat verhoudingsgewijze ;emakkel'ijk door reffen zijn. Ook zijn deze spoediger afgeladen. Het spreekt vanzelf, dat er hier groote be hoefte is aan de voor uitvoer in aanmerking komende Fransche goederen. Ift de Fransche havens liggen groote partijen1 <m vertrek te wachteh. zoodat er steeds overvloed van la ding is. Toch wordt er streng tegen gewaakt, dat wij ook niet te veel zullen krijgen en er niets vafl het ingevoerde naar onze Oosterbu ren vertrekt. Dat maakt langdurige controle maatregelen noodzakelijk. Vooral met het oog op de ontwikkeling van dem handel na den oorlog worden de pogin gen der Rotterdamsche reeders en cargadoor» door de Fransche regeering met vreugde be groet en verleent men alle mogelijke moreele steun om de scheepvaartverbinding Neder land—Frankrijk te bevorderen. O EEN ENGELSCHE SOCIALISTEN NAAR ZWITSERLAND. Door de Engelsche Labour Party wordt medegedeeld, dat de regeering het niet wen- schelljk oordeelt, passen' te verlcenen aan de vertegenwoordiger» der Labour Party, om naar Zwitserland te vertrekken, ten einde daar te lande met Troelatra én andere socia listen een samenkomst te hebben. Zij grondt dit op het feit, dat Troelatra. door een vijan delijk land geréisd ia. FRANSCHE BLADEN OVER MR. TROELSTRA. „L'Heure" en „La France libre", twee bla den van de socalistische meerderheid te Pa rijs spreken1 hun ernstige verontwaardiging uit over de houding van Troelstra naar aan leiding van het in de „Gazette de Lausanne" gepubliceerde interview, waarin Troelstra de teruggave van Elzas-Lotharingen aan Frank rijk onmogelijk noemde. „L'Heure" noemt Troelstra een uitgespro ken pro-Duitscher en „La France libre" acht hem een gevaar voorset internationaal so cialisme. DRAADLOO'ZE VERBINDING MET INDlë. De minister van Waterstaat' heeft besloten het station voor de draadlooze verbinding met Indië te bestellen bij Telefunken te Ber lijn. DE BOTERFABRICATIE. Voor de aanvragen om ontheffing van het verbod op het verwerken van melk (koemelk, geitenmelk, en schapenmelk), van room en van wei op boter door niet bij de boter-con- trölestations onder Rijkstoezicht aangesloten fabrieken «c aelfbereid»; alsmede door het omliggende platteland aardappelen te if de groote productiestreken, tussehen ia het bij dit stelsel niet mogelijk In een onderscheid te maken naar de soorten Men zou dan de verschillende kwaliteiten als het ware ponds ponds gewijze over het land moeten verdeelen, maar de enorme omvang dezer distributie en de noodzakelijkheid uit dagelijksche aanvoeren snel te distribueeren laat dit niet toe. KOLENBESPARING EN HEETE- LUCHTOVENS Het Bureau voor Médedetlingert inzake de Voedselvoorziening meldt; De technische voorlichtingsdienst van het departement van landbouw heet een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid van be sparing van brandstoffen in heete luchtbak- kerij ovens, smeltovens, bakovens e. d. Daaruit is gebleken, dat door aanbren ging van een luchtblaasinrichting onder het vuur het verbruik van brandstoffen aanmer kelijk kan worden verminderd en bovendien met allerlei minderwaardige brandstoffen kan worden gestookt. Deze inrichting wordt reeds in verscheide ne bedrijven met succes gebruikt. De Rijksko- lendistributie heeft de gebruikers van aerge lijke ovens aanbevolen zich in verbinding te stellen met den Rijks Nijverheidsconsulent in hun district, om na overleg over te gaan tot het aanbrengen van dergelijke inrichtin gen, die de mogelijkheid openen van kolen- Besparing en daardoor ook van bedrijfskos ten IFiEMAARSOHE COURANT WA VUUilUU^UljA W^gS40l. UV& ten.) 1 pi

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1