DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Lus Broudjos on li I)o strijd in or« feniton Eur#!**.. üifl HM AA fiWA AA AA AA AA AJ AA AA A# AiH ftU flfc L Gekocht flo. 187 Honderd en twintigste Jaargang. ^18. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, feanco door het ge- heele Kijk f L90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. M A A IN n ii Per regel f 0.15. BJj groote contracten rabat, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij y/h. HERMs. COSïER ZOON. Yoordam O 9. 12 AUGUSTUS. flUlLLKÏOh. Buitenland. Binnenland. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Het Fransch-Engelsche offensief ontwik kelt zich tot een krijgsbedrijf, dat voor de Duitschers een bedenkelijke achteruitgang met zich brengt, waartegen zij zich tot heden niet met veel succes vermochten te verweren. Wel slaagden zij er Vrijdag in het door de tegenstanders veroverde Chipilly te herove ren, maar op andere punten maakten de ge allieerden daarna weer aanzienlijke terreinr winst. Vrijwillig zijn de Duitschers daarop aan het front ArvillersMontdidier terugge trokken, zoodat laatstgenoemde als spoor- wegkruispunt zeer belangrijke stad, voer het bezit waarvan Hindenburg zooveel zijner manschappen had geofferd, aan den vijand werd overgelaten, 't Zal wel niet heelemaal stiekem zijn gebeurd dat de Duitschers te rug trokken in het door Berlijn meege deelde komt althans niet voor de in den iaat- sten tijd meer dan eens gebruikte uitdruk king, dat de vijand den terugtocht niet be merkte maar op zeer gemakkelijke wijze zijn de geallieerden toch in het bezit geko men van het voor hun verder offensief van zoo groot belang zijnde Montdidier. En nu sindsdien volgens de laatst ingekomen be richten ook nog de groote steden Roye en Chaulnes door de vereenigde Engelsdien en Franschen zijn genomen, welke steden even eens belangrijke wegenknooppunten zijn, kan hot niet anders of ook het front Montdidier Noyon komt aan het wankelen. Ten Noorden van de Somme hébben de Engelsch-Amerikaansche troepen met succes aanvallen gericht tegen Morlancourt en het hooge terrein ten Zuid-Oosten daarvan. Na dat zij deze punten hadden bezet, deden de Duitschers wel heftige tegenaanvallen, maar tot dusver werden deze afgeslagen. De ver wachting bestaat wel, dat de Duitschers ook op dit deel hunner linie (tot .bij Albert) zul len moeten terugtrekken. Gemeld wordt, dat tot heden ongeveer 500 kanonnen zijn buit gemaakt en 35000 man zijn gevangen genomen bij dit offensief, waarbij de tanks en vliegtuigen zulke ge wichtige diensten bewezen. Behalve hunne gewone verkenningsdiensten, voerden laatst genoemden nog munitie aan en wierpen rookbommen voor de tanks, waardoor de Ehiitschers deze oorlogsmonsters niet zagen eer zij vóór hen stonden, en toen was het natuurlijk te laat. Deze nieuwe functie in den oorlog voor de vliegers hebben zeer zeker tot .het succes der aanvallen bijgedragen, al moeten dan de Engelschen ook erkennen, dat 51 hunner vliegers vernist worden. Aan Duitsche zijde vielen 58 vliegtuigen en wen den er 17 stuurloos tot dalen gedwongen. Nasar het EngelSÖfl V5BJ Gwvu». 151 Haar oogen waren inderdaad zelden van hem af wanneer hij binnen haar gezichtskring was en zij volgde hem steeds bescheiden wan neer zij maar kon en scheen volmaakt tevre den als hij haar toestond hem gezelschap te houden; zijn langdurige buien van stilzwij gendheid konden naar niet schelen. Neville was geen druk prater; dikwijls als Sylvia dacht dat hij niet wist dat ze bij hem was of het vergeten was, dacht hij aan haar. Half onbewust vond hij het prettig haar in zijn nabijheid te hebben en als zij langer dan gewoonlijk van de Claim wegbleef, betrapte hij zich zelf naar haar uit te zien. Overigens behandelde hij haar zooals een jong mensch van ongeveer twintig jaar een meisje van vijftien altijd behandelt. Zij was een kind in zijn oogen, een kind dat moest worden vertroeteld en toegegeven en ver zorgd maar soms schrikte hij en het hinderde hem als hij een uitdrukking of gedachte van het kind opmerkte dat zeer sterk aan de vol wassen vrouw deed1 denken en als zij bijvoor beeld Tennyson aanhaalde, zooals ze Sha kespeare had aangehaald en een woordje van wereldwijsheid van haar zachte, roode lippen deed vloeien, dan richtte hij zich hoog op cn wischte de zweetdroppels van zijn voorheod, en zag haar peinzend aan en dan kwam de vraag in hem op cn dat stemde hem met prettig: „Wat ter wereld moet ik met haar uitvoeren als zij volwassen' is?" Maar hij zette die vraag altijd op zij met cte overdenking dat het nog maar een kind was en het nog jaren zou duren voordat zij In Noord-Italië begint ook weer meer be weging te komen in de tegenover elkander staande legermachten. Op verschillende pun ten (tusschen Canove en Asiago en aan den Monte Sisemol, den Monte di Val Bella, den Col de Rosso en den Col di Echelle) hebben de geallieerden aanvallen gedaan, waarbij zij de Oostenrijksche linies binnendrongen en een 600 gevangenen maakten. De Oostenrijkers deden tegenaanvallen «n maakten ook gevangenen. Belangrijke wijzigingen aan één van beide zijden hebben er echter niet plaats gehad. De opstand der Tojechs-SIowaken wordt nu toch werkelijk een gevaar voor de Sovjet- regeering in Rusland. Txoteky heeft er van gesproken op het tweede congres van de Sovjets in het Noordelijk gebied. Hij meende echter, dat de beweging niet uitging van eenige Tsjecho-Slowaken, maar van Fran- sche en Engelsche imperialisten en dat zij gericht was tegen de Sovjetrepubliek. Trotz- ky zag een verband tusschen den opstand en de landing der geallieerden aan de Moesr- manskust. Wijl de Roode Garde nog niet voldoende beseft het groote gevaar van den opstand, zullen eenige van de beste bolsje- wiki naar den Oeral gaan, om met de roode gardisten de ellende van den strijd te deden en hun leiding te geven. Wij koesteren groote verwachtingen van het roode noordelijk gebied, het zal de noo- dige arbeiders aan het front geven, zei Trotzky. We zullen overwinnen, maar wij hebben niet het recht, de overwinning uit te stellen en onze vrouwen, moeders en zusters te laten hongeren, omdat het brood, dat in den Oeral voorradig is, tengevolge van den Tsjecho-Slowakischen opstand niet vervoerd kan worden. Daarom eindigde hij met den kreet: Allen naar het Oosten! Het vaderland is in gevaar 1 Hoe zal het nog gaan in Rusland? Het ziet er wel donker uit in dat door oorlog buiten en binnen zijn grenzen verzwakte land. Ook de tegenwoordige regeering ge voelt zich al niet zeker meer van hare plaats en zal daarom haten zetel verplaatsen naar Kroonstad. DE ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEENEN. Wij hebben reeds medegedeeld, dat een aantal Italaansdie vliegtuigen een bezoek brachten aan de Oostenrijksche hoofdstad, maar, integenstelling met de gebiulkeliike bommen, duizenden biljetten over de hoofden der Weensche ingezetenen uitstrooiden. volwassen was en dan lachte hij ten slottecm haar wijsheid of vroegrijpheid'. En het licht waarin Sylvia hem beschouwde wie kan dat beschrijven, of zelfs gissen? Dit kan ech ter gezegd worden, zij beschouwde hem als haar broeder en In dc schuilhoeken van haar meisjesziel vond zij hem den beste, den schoonste, den daperste, en den edelste van alle mannen. Daarenboven hij was iets meer dan haar bloeder. Zij vergat geen oogenblik, ofschoon zij sedert zijn bevel er nooit meer over gesproken had, dat hij haar „gekocht" had en zij beschouwde hem als haar eigenaar en meester. Zij vond dat zij 'hem niet alleen zusterlijke liefde verschuldigd was, maar on begrensde gehoorzaamheid. Neville had slechts een wensch te kennen tc geven of zij stond op om er aan te volduen, zeer vaak zelfs gebeurde het, dat zij Neville's weuschen voorkwam voordat hij ze had uitge sproken. Zij voelde dat zij' hem gehoorzaam heid' verschuldigd was, dat sprak van zelf. Als hij haar gevraagd had den steilen heuvel op te klimmen, die boven de vallei oprees.cn ziA in den diepsten afgrond te storten, dan zou zij het gedaan hebben. Zij was de zijne volgens eigendomsrecht en iets meer dan dat; en deze overtuiging, die even sterk was in haar geest als een godsdienstige, veroorzaak te haar geen- pijn, maar eerder een' vaag ge voel van genoegen; en voldoening. In die maand waren' de zaken wat vooruit gegaan in hét kamp de Verloren Hoop en of schoon niemand zulk een grooten goudklomp gevonden had als Neville, de mannen' waren gelukkiger geweest dan te voren en sommigen verklaarden, dat de „Wees?', zooals zij Sylvia noemden, het kamp geluk had aangebracht en dat zij allen nog rijk zouden worden. Neville's da-rn bracht juist zooveel op, dat hij weinig verdiende voor zijn werk, maar toch bieeihij, en zelfs met meer genoegen dan De Giomale d'Italia deelt nu den inhoud dier'biljetten 'mede, die luidt als volgt: „Weeners, leert de Italianen kennen! Wij vliegen bover, Weenen en zouden bommen bij menigte op u kunnen werpen, maar wij wer pen slechts een1 groet omlaag in de drie kleu ren der vrijheid. Wij Italianen voeren geen oorlog tegen kinderen, grijsaards en vrouwen, maar wij voeren oorlog tegen uwe regeering, die vijandig staat tegenover de vrijheid, tegen uwe verblinde, stijfhoofdige wreede regeering, die u noch den vrede, noch brood weet te ge ven, maar die u voedt met haat en xjdc 1 en waan. Weeners, gij staat bekend als scherp zinnig, maar waarom hebt ge u dan de Prui sische uniform laten aantrekken? Voortaan zult ge zien dat de geheele wereld zich tegen u zal keeren. Wilt gij den oorlog voortzetten? Als gij dien voortzet beteckeiit dat uw zelf moord! Wat verwacht gij van uw beslissende over winning, d'e u door de Pruisen is beloofd? Hun beslissende overwinning is als het brood van de Oekrajine. Men sterft terwijl men er op wacht. Volk van Weenen kom tot bezinning, ontwaak! Leve de vrijheid, leve Italië! leve de Entente!'' Volgens de Weensche pew ia men aldaar veronrivaardigd over dit vlugschrift, omdat de Oostenrijksche bevdlking de bomaanvallen op Triëst, Laibach en andere steden, waarbij kinderen, grijsaards en vrouwen gedood' wer den1, niet heeft vergeten. E)e vliegeraanval wordt slechts ala een sportieve daad beschouwd, daar reeds naar de Oostenrijkers beweren met het oog op den af te leggen grooten afstand het meene men van bommen uitgesloten was. KORTE BERICHTEN. De Morning Post" verneemt, dat com mandant Sichweiger, die het bevel voerde over de onderzeeër waardoor de „Lusitania" in Mei 1916 in den grond werd geboord, het leven heeft verloren aan boord van de U 88, die in September 1917 in een Engelsdh mij nenveld vernield werd. De Roemeensche Senaat heeft zich met 57 van de 64 stemmen vereenigd met het be sluit van de Kamer, waarbij Bratianu en 7 andere ex-ministera in staat van beschuldi ging worden gesteld. Een lid stemde tegen, 6 stemden blanco. De postverbinding tusschen Rusland en Zweden is weer gestoord. De tusschen deze landen varende schepen weigeren de post aan te nemen. Binnen korten tijd zullen ook Noor wegen en Denemarken zonder eenige postver binding met Rusland zijn. Volgens berichten uit Pëtrograd zijn wederom alle gewone couranten voor onbe- paalden tijd verboden. Naar uit Pëtrograd' bericht wordt, wer den in den nacht van 5 Aug. 1000 officieren op bevel der Sovjet-regeering gearresteerd. Van 12 tot 18 Augustus zal te Weenen een Weener-mode-mis worden gehouden. De tentoonstelling wordt gehouden in de ver schillende winkels der deelnemers. In de Middellandsche Zee hebben Duit sdie duikbooten uit konvooien zes Stoomsche pen samen 22.000 ton vernield, o.a. het Fran- sche transportschip „Djemrah", waarop, vol gens mededeeliug van gevangenen, zich 21 liij voor mogelijk gehouden zou hebben. Werken voor zich zelf, zonder iemand die zijn hoop en vrees kon deelen, was heel wat anders aan werken' md de voortdurende sym pathie van Sylvia, en het stof en de hitte, hoe wel precies even kwaad als te voren, leken niet half zoo onuitstaanbaar en bezwarend wan neer Sylvia op den rand van den kuil zat, precies buiten hét stof en in de sdiaduw van een dekzeil, dat hij voor haar had aange bracht. Hét verveelde haar nooit daar te zit ten soms na langdurig stilzwijgen dacht Ne ville dat zij in slaap was gevallenhij keek naar haar en zag haar grijze oogen op zich gevestigd, alsof zij hem haar aandacht meer waard vond dan het boek of de werkelijk schoone natuur die zich voor hen uitstrekte. Eens op een dag, te midden van zulk een stilte, begon zij te zingen. Eerst zong zij met een- zachte, ingehouden stem toen, alsof zij niet meer dacht aan zijn tegenwoordigheid, werd1 haar stem voller, maar niet minder lief en zij zong als een nachtegaal. Neville was getroffen, maar hij zorgde wel met zijn rag naar haar toe te blijven zitten en het vogeltje niet te verschrikken, dat de gloeiende stilte met zulk een heerlijke melodie vervulde. Hij wachtte totdat zij klaar was met haar lied en toen' zei hii zoo nonchalant als hij kon, terwijl hij de aarde van zijn spade schrapte „Bravo Syl! Je fluit niet kwaad. Ik dacht eerst dat het een lijster was, een Engelsche lijster weet je". „Ja, dat weet ik wel", zei ze met een vol maakte afwezigheid van zelfbewustzijn, zon der te blozen zelfs ik herinner het mij". Haar oogen werden peinzend, 't was of ze afwezig was met haar gedachten. „Ja, ik herinner het mij. Het moet heel lang geleden zijn." „Toen je in Engeland was?" zei Neville. Zij knikte. passagiers en 800 soldaten bevonden. Het stoomschip zonk binnen vijf minuten. Twee Britsdie offideren zijn vergezeld van twee mechaniciens, van Engeland naar Egypte gevlogen; zij daalden een of twee maal om benzine in te nemen. De keizer van Oostenrijk is naar liet zuidelijk front geweest en deelde er onder scheidingen uit. Hij was cok getuige van luchtgevechten. De Amerikanen hebben plannen gereed voor groote kanonnen-fabrieken in Frankrijk, waarvoor circa dertig millioen dollars is be stemd en die wat grootte betreft overeen zul len komen1 met de Krupp-fabrieken te Ea&en. De „Neue Zurcher Ztg verneemt uit Madrid: In Guudalaquavc in Spanje zijn wegens de duurte opstootjes uitgebroken. De politie moest iussdienbe>de komen, waarbij geschoten werd. Het „Berliner Tagebl.'" verneemt, dat een doorgaande sneltreinverbinding Berlijn- Helsingfors van Zweedsdie zijde aangekon digd is. De lijn zou loopen over Koningsber gen, Riga, Dorpat en Reval. Het diplomatieke corps der Geallieer den is uil Kandalaska te Archangel aange komen. Daar de staten der negen Belgische pro vincies weigerden besluiten te nemen om de betaling te verzekeren van de door Duitoch- land sedert Nk>v. 1914 opgelegde oorlogscon tributie, zijn de Duitedhe gouverneurs ge machtigd uit eigen bevoegdheid een leening uit te schrijven, ten einde 6 maandelijksche heffingen elk van 60 millioen bijeen te bren gen. Daarmee zullen de Belgen dan nu al 2 milliard 390 millioen aan de Duitschers heb ben betaald, dat is ongeveer 2 millioen per dag. De Associated Press verneemt uit Was hington, dat generaal' Kikuro Otani, een van Japan's voortreffelijkste soldaten, de expeditie der geallieerden in Siberië zal leiden. De Amerikaansche staatssecretaris van oorlog heeft medegedeeld, dat generaal-ma- joor W. S. Graves de Amerikaansche militai re expeditie in Siberië zal aanvoeren. In Amerika is een nieuwe recruteerings- wet aanhangig, die mogelijk zal maken, dat er minstens 250.000 soldaten per maand den Oceaan oversteken. Ook in Griekenland heeft de Spaansche griep haar intree gedaan. Veel menschen lig gen er ziek aan. De treinen in Duitscliland zullen dezen winter niet alle verwarmd worden, alleen de sneltreinen en de personentreinen die langer dan 2 uur rijden. Behalve gebrek aan voldoende brandstoffen is ook oorzaak hiervan te kort aan verwar- in ings- en remslangen. Ingevolge van het vredesverdrag met Roemenië, zal de spoorlijn BrassoPredeal 29 dezer door den Oostenrijkschen staat wor den overgenomen. Het meelrantsoen voor Groot Berlijn is nu vastgesteld opv oorloopig 1850 gram per i week (tot heden 200, vroeger 220 per dag), i De koning van Montenegro seinde aan j den koning van België een betuiging van hul de voor het Belgisch leger bij het begin van het vijfde oorlogsjaar en voegde er de beste wenschen bij. Koning Albert antwoordde door een dankbetuiging en goede wenschen voor Montenegro. Het Duitsche gezantschap acht zich te Moskou niet meer veilig en heeft zijn zetel naar Pskow overgebracht. Daar de Russische regteringsraad zijn positie te Pëtrograd bedreigt acht, zal hij zich binnenkort naar Kroonstad begeven, waar Lenin en Trotzki reeds aangekomen zijn. Naar verluidt zal de Finsche Landdag reeds den 27en Augustus in buitengewone zitting bijeengeroepen worden teneinde een honing te kiezen. Probeert het! 6 kunt uw rHiilovea brwvd niet beter verdeelcn dan doer het gebruik var W. G. E. VALK. „Ja; het was op het land dat ik de vogels hoordé zingen". Zij klemde de lippen op el kaar en fronste de wenkbrauwen totdat zij een rechte lijn boven haar oogen vormden. „Ja, het was op het land en ik herinner mij nu ik mijn nest doe dat ik reed op een kleine pony en cn Zij bracht de hand aan het voorhoofd en zuchtte. „1 let is nu alles weg. Wacht even", en zij fronste de wenk brauwen weder. „Trekv het je niet aan", zei Neville. „Neen", zei ze zorgeloos, „het komt er niet op aan. is 't wel? Zeg hoor je me graag zingen, Jack?" „Ja zeker, heel graag. Wat was het dat je daar zong? Het is net of ik het mij herin ner." „Het was", zij aarzelde eerst een oogen blik, maar slechts een cogenbiik „het was een van mijn vader's lievelingsliedjes. Hij heeft het mii geleerd en nog meer liederen van Biskop." „Laat mij dan nog een liedje van den bis schop hooren", zei Neville. „Niet van den bisschop;, het is de naam van een man. Heb je nooit van hem gehoord, Jack?" „Neen, nooit", zei Neville doodbedaard. Zij dacht een oogenblik na over deze be kentenis van onwetendheid. „Je schijnt niet veel te v/eten, Jack", merk te zij pp, niet op een toon van berisping, maar alleen om een eenvoudig feit te consta- ii0CT*€Tl „Daar heb je gelijk in, Syl", stemde hij vroolijk toe" „Wat ik niet weet zou het (fik ste boek kunnen vullen dat je ooit gezien hebt Mijn onwetendheid is is indrukwek kend. Als ik niet ruik een volmaakte sufkop geweest was, zou ik hier niet aan het goud graven zijn." „Waar zou je dan geweest zijn, Jack?" STROO De minister van landbouw beeft met intrek king van vroegere beschikkingen bepaald dat het vervoer van, stroo is verboden en dat dit verbod niet van toepassing is: a. op het vervoer van stroo van het land naar de opslagplaats van den verbouwer, voor zoover dit vervoer geschiedt lange den koristen weg, en wel tusschen één uur vóór zonsopgang en één uur na zonsondergang b op het vervoer van stroo, gedekt door een verVoerbewijs afgegeven door een pro vinciaal Hooibureau. Vastgesteld zijn de volgende maximum groothandelprijzen a. voor lig- en voerstroo van eerste kwali teit, geleverd naar plaatselijk gebruik aan ol op wagon of aan vlot vaarwater of op schip, resp. voor wit stroo ongeperst, doch gebonden 35 en geperst 40 per 1000 K.G.; b. voor stroo van erwten, wikken en stam- boonén ongeperst 50 en geperst 55 per 1000 K.G.; c. voor stroo van alle andere boonen on geperst 40 en geperst 45 per 100 K.O.; di. voor stroo van mosterd- en koolzaad, karwij- en blauwmaanzaad ongeperst 20 en geperst 25 per 1000 K.O. UITVOER VAN LEVENSMIDDELEN. Het Hbld. deelt mee, dat de buiten verwach ting ongunstige ontwikkeling der omstan digheden gedurende de laatste maanden, wat de voedselvoorziening aangaat, de stroo- ming in regeeringskrmgen tegen eiken uit voer van zee zeer heeft versterkt. Men kan er dus zeker van zijn, dat daartoe slechte in ge val van uiterste noodzakelijkheid wordt over- 'gegaan. Men zal intusschen, voegt het Hbld. hier aan toe, goed doen zich vertrouwd te maken met het denkbeeld, dat toch in ieder geval uitvoer in eenigerlei vorm naar Duitsdüand zal moeten plaats hebben, wanneer de nieu we regeering tenminste niet een algeheel isolement als basis voor haar handelspolitiek kiest i vroeg zij met het hoofd geleund op haar handje en de groote grijze oogen op hem ge vestigd „Bij het leger", zei hij, het zand opschep pende. „Ik was in de gelegenheid, maar ik heb die verzuimd. En ik had nog wel meer kunnen worden, want mijn vader was evengoed dol op mij als ik op hein, maar Hij zweeg plotseyng. Hij had meer tot zich zelf gesproken dan tot haar. „Arme Jack 1" klonk een zachte stem als liefelijke muziek. Neville keek op. „O neen, ik verdien geen medelijden, Syl", en hij lachte. „Ik kreeg "niets dan mijn ver diende loon. Menige betere jongen als ik „Dan ik", zei Sylvia. „Wat? O ja! Ik ben nielt sterk in de gram- maire; dat is een van de redenen waarom ik hier bén". „Dan ;s het een geluk voor mij, dat je dat niet ben", zei ze eenvoudig. Neville lachte. „Dat is één manier om de zaak te beschou wen," zei hij.. „Toe, zing nu wat anders, Syl". Zij begon weer te zingen ditmaal een outde Fransche ballade. Neville stond tegen den rand van: den ku'l geleund en luisterde met zijn beide ooren. Hij was een' hartstoch telijk Liefhebber van muziek. „Hallo!" zei hij. „Wat is dat Fransch? Wie heeft je dat geleerd? Maar het spreekt van zelf ik vraag je vergiffenis, Syl". „Ja", zei ze met zachte stem, „hij heeft me dat ja alles geleerd. Hij zei: „kennis is macht voor den! persoon die er gebruik van weet te maken" en toch was hij zoo arm", peinsde zij nadenkend. Zij was reeds beginnen te begrijpen, dat er geen grooter dwaas is dar, hij die zulke stdregels maakt. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1