DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lm Broodjes en Kadetjes CHAMP.-PILZ l LIMONADES, De strijd in es buiten Enrepa. feuilleton. Gekocht No. 190 Honderd en twintigstef-l aargang. 1918. Deze Courant wordt eiken avond, feehalvo ®p Z®»- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij v®©ruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franc® door hot ge- keele Rijk f 1.90. Afzonderlijke ©n bewijsnummer# 6 Cents. DONDER!) AO Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote lettors naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. 15 AUGUSTUS. Buitenland. Vraagt ACKERMANN's vervaardigd van ZUIVER CITROENZUUR, Binneulan(i. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Het nieuws over het westelijk front blijft 6chaarsch. De Duitschers zeiden gisteravond in twee woorden wat er te zeggen vielNiets nieuws. De Engelsche maarschalk Haig sein de wel iets meer, maar toch ook al niet veel. Hij deelde mede, dat de Engelsche linie oos telijk van Meteren is vooruitgebracht, dat Duitsche aanvallen in den Dickebusch-sector zijn afgeslagen en dat in den VieuxBer- quin-sector de linie vooruit is geschoven. Óók het Fransche avondbericht is sober in zijn mededeelingen. Het meldt weer eenige vorderingen tusschen Matz en Oise, den val van Ribecourt en het gevangen nemen van een? aantal Duitschers ten oosten van Belval. In de streek van Roye en Lassigny duurt de hevige artilleriestrijd voort, zegt het bericht Nog steeds dus zijn deze punten in handen der Duitschers, die zich taai tegen de op dringende vijanden verzetten. De vooruit gang van dezen heeft de laatste paar dagen dan ook niet veel meer te beteekenen. De frontlijn loopt nu nagenoeg weer net als in Februari 1917. Tusschen de legergroep Rupprecht van Beieren en die van den Duitschen kroonprins heeft dex Duitsche legerleiding een nieu we le gergroep, de groep von Boehn, ingevoerd. Voor het eerst gedurende dit offensief ge ven de geallieerden cijfers daarover. Dat zal wel zijn op te vatten alshet is vooreerst af- geloopen. Het Engelsche stafbericht meldt dan: Sedert 6 Augustus hebben het eerste Fransche en het vierde Britsche leger meer dan 28 000 gevangenen gemakt, onder wie 800 officieren; onder de laatstèn zijn 8 regi mentscommandanten. Veroverd werden 600 kanonnen, waaronder vele van zwaar kali ber, verscheidene duizenden machinegeweren en vele loopgraafmortieren. Onder het mate riaal bevinden zich 3 volledige treinen en groote voorraden. De Parijsche bladen haasten zich om daar- aan toe te voegen, dat deze 28000 gevange nen alleen die zijn, welke door de Engel- schen zijn binnengebracht. De Franschen maakten er ook nog 10.000. Tevens moesten er nog 400 kanonnen bijgeteld worden, die door de mannen van generaal Humbert wer den vermeesterd. Aan het Italiaansche front, waar de ge vechtsbedrijvigheid de laatste dagen weer is opgeleefd, hebben de Italianen in het Tonale- gebied Óen Montello bezet, benevens den Punta di Matteo en de groote helling ten Z van den. Zigolon. Eiken, voet gronds betwisr ten de vroegere bondgenooten hier elkaar. Bij brokjes en beetjes geven de Oostenrijkers wat prijs. In Rusland schijnt de positie van de sov jets nog onzeker te zijn, niettegenstaande het gisteren meegedeelde succes van den strijd aan de Wolga. Men verneemt niet het rechte van hetgeen er gebeurt in het voormalige czarenrijk. Den 7en Aug. meldde Wolff de overwinning van het leger der sovjets en den' 12en kwam uit Londen het bericht van de vlucht uit Moskou van Lenin en Trotzky. Is het gevecht aan de Wolga nu toch nog een succes geweest van de Tsjecho-Slowa- ken? Men zou het opmaken uit de bijkom stige verschijnselen: het vertrek van het Duitsche gezantschap uit Moskou en de reis van Hellferich naar het groote hoofd kwartier. Maar dit behoeft nog niet het ge volg te zijn van een bedreiging van Moskou van buitenaf. Het kan ook zijn oorzaak vin den in den uiterst slechten toestand in Mos kou zelf, dus onafhankelijk zijn van hetgeen er aan de Wolga voorvalt Het waarschijnlijkste lijkt, dat op het Tsje- cho-Slowakische front de toestand wisselend blijft en dat den eenen dag Simbirsk zich in handen der.sovjettroepen, den anderen dag in handen der Tjsecho-Slowaken bevindt, zooals dit vóór dien ook reeds eenige malen het geval is geweest. Aan het Moermanfront zijn de sovjet-troe pen met succes de entente in den weg getre den. Na een strijd van zes dagen zijn zij er in geslaagd den Fransch-Engelschen op- marsch tot staan te brengen. Wolff noemt het optreden der geallieerden in Rusland „een duister spel" en wrijft hen allerlei mis daden aan, als het fusilleeren van bolsjewiki, het doodschieten van de geheele arbeiders jeugd eener door de Tsjech o-Slowaken be zette stad, enz Daar zal, als altijd bij derge lijke berichten over gruwelen door den vij and begaan, wel weer heel wat overdrijving bij zijn. Inmiddels heeft de Britsche regeering een verklaring gepubliceerd, waarin zij de een heid der drie Tsjecho-Slowakische legers er kent als een geallieerd en oorlogvoerend le ger, dat een geregelden oorlog tegen Oosr tenrijk-Hongarije en Duitschland voert. Eveneens erkent Groot-Brittannië den Tsje- cho-Slowakischen Nationalen Bond als op perst orgaan voor de nationale belangen en als voorloopig gevolmachtigde der toekom stige regeering voor-het uitoefenen van het hoogste gezag over dit Tjsecho-Slowakische leger. Volgens berichten uit Finsche bron zijn de Duitschers voornemens Petrograd te be zetten en zijn zij reeds bezig troepen in de richting van die stad ie vervoeren. Het te den Haag verschijnende Russische blad „Go- Naar het EfflgeteBh van ©tante* 18) „Goeden nacht, Jack," zei ze met een heel zacht stemmetje. Maar lang nadat vrouw Meth de nachtelijke stilte verstoorde door de muziek van haar gesnork, ging de binnen deur langzaam open, heel zachtjes en pylvia nog geheel gekleed, kwam haar kamertje uit. Neville was vast in slaap, in zijn deken ge rold, met zijn gezicht op zijn arm en de revol ver in de hand. Zij sloop zoo licht als een schaduw naar hem toe en keek een minuut lang op hem neer, toen knielde ze op éen knie naast hem -neder en met een aanraking zoo zacht als een blad, dat in den herfst op het gras valt, streek zij het haar van zijn voor hoofd en fluisterde zijn naam. Hoe hcht de aanraking ook was, Neville bewoog zich even en dadelijk was zij gevlucht, terug naar haar eigen heiligdom. Den volgenden morgen voor het ontbijt be gaf Neville zich naar het kamp. Macgregor s winkel was al aardig vol en Neville's ver- schijning met de revolver, duidelijk zichtbaar in zijn gordel gestoken veroorzaakte plotse ling een pauze in het schijnbaar opgewonden g£S,Goeden morgen," zei Neville. „Heeft een van jullie Lavarick van morgen gezien? De vraag werd begroet door een stortvloed van vloeken. „Lavarick!" riep Locket. „Wou je Lavarick hebben, Jonge Baas?" „Ja, graag," zei Neville. Welnu," en hier volgde een aaneenschake ling van sterke, krachtige bijvoegelijketeaam- los Rodiny" voorziet ok de bezetting van Moskou en de instelling van een Russisch bewind in beide hoofdsteden naar het voor beeld van hetman Skoropadski in de Oe- kraine. De geallieerden zouden dit zeker wel gaarne zien. Met een betrekkelijk geringe troepenmacht zouden zij een vrij groot Duitsch leger in het Oosten kunnen binden en onttrekken aan het Westelijk front. En daar is het hun van het begin af aan toch om te doen geweest. Er zou dan weer een nieuw Russisch front zijn en in het Westen- zou het een beetje lichter worden. Bij de samensprekingen in het groote Duitsche hoofdkwartier, die nu zeker wel al begonnen zullen zijn, zal ook deze kwestie wel onder de oogen worden gezien. Zeer ze ker zal een beslissing genomen worden of de centralen zich al dan niet verder in het Russische warnet zullen verstrikken. Als zij daartoe besluiten, zullen zij, zeker ook moe ten optreden in Wladiwostock, waar blijkens een gisteren ontvangen telegram thans de eerste Japansche troepenafdeelingen zijn ver schenen, zooals gebruikelijk door de me nigte vriendschappelijk begroet. woorden-, „ie bent niet de eenige die dat wenscht. Wij allen wilden hem meer dan graag hebben. Wij smachten naar ham, Jon ge Baas, de Ondernemer is er van door ge gaan. Vannacht vertrokken zonder afscheid te nemen en hij heeft de twee beste paarden van het kamp meegenomen." Neville keek niet verbaasd en evenmin te leurgesteld. „Is hij weg?" zei hij. „En nu zal je me mis schien willen zeggen wie van jullie hem zoo geplaagd heeft, dat hij gisterenavond naar mijn hut toe kwami?" De vraag werd ontvangen met blijkbaar echte verbazing. Locket keek rond. „Gisteravond naar jou toe gekomen?" zei hij. „Nu ik had nooit gedacht, dat de Onder nemer daar moed genoeg voor had. Dat valt mij van hem mee. Maar als hij dat gedaan heeft dan deed hij- dat op zijn eigen houtje, Geen een van ons heeft hem gezonden' is 't wel jongens?" Iedereen wees deze veronderstelling met kracht 3f ,Ik denk, dat je van plan was voor een van ons hier te komen, hè, Jonge Baas?" zei Locket. „Daar ben je brutaal genoeg voor Niets is te moeilijk voor je om op .je te nemen en je zou gauw een middelmatig groot kerk hof maken van Verloren Hoop, niet waar?" Neville glimlacht. „NU, ik bewonder iemand, die durf heeft en ik ben je niet kwaadwillig gezind," ging Locket voort. „Hier, wacht even. Wij hebben twee jongens uitgezonden om Lavarick den terugweg te wijzen. Ze zullen wel gauw hier zijn. Drink een glas." Neville nam het aanbod aan om te toonen zijn ingenomenheid, dat zij niets te maken hadden met Lavarak's poging en terwijl hij stond te praten, kondigde het geluid van paardehoeven den terugkeer aan van de HET BESTE BEWIJS voor de kwaliteit van onze is d© groote omzet. Bewtlzea ter Inzttge. W. G. E. VAL K. ONDER VRIENDEN. De Köln. Ztg. meldt, deels aan de hand der rede, 7 dezer door Lloyd George in het La gedruis gehouden, dat de Engelsche regee- ïing na de nederlaag van 21 Maart Wilson dringend! om troepen vroeg, deze dat inwil ligde op voorwaarde, dat Engeland de sche pen voor hen beschikoaar stelde en dat Enge- and daarop schepen aan gewichtige handels- lijnen onttrok, waarop het - maandelijks 200.000 ton belangrijke goéderen had over gebracht. Amerikaansche reeders eigenden zich vervolgens deze handelslijnen toe. KORTE BERICHTEN. De beroemde Engelsche vliegtuigbou wer en uitvinder der Page is bij een proef vlucht omgekomen. Page heeft o.a. den En- gélsdh'en tanik en het Engelsche bombarde- men ts-vliegtuig, dat in 1914 door de Engel sche regeering werd ingevoerd, geconstrueerd. De militaire commissie uit den Ameri- kaanschen Senaat bracht een gunstig verslag uit over het wetsontwerp, waarbij wordt voor gesteld den militairen leeftijd van 18 tot 45 jaar uit te breiden. Voorgesteld wordt, om na den oorlog jonge mannen beneden dien 21- jarigen leeftijd kosteloos militair onderricht te geven. De geheele Fransche grens (ook Genève troep, die Lavarick moest arresteeren. Allen liepen ijlings naar de deur en een gejammer van teleurstelling ging op Men zag dat La varick er niet bij was. „Het heeft niet geholpen," zei een der rui ters. „Hij is weg. Die merrie, die hij meege nomen heeft, wint het van al deze andere paarden, en hij had zeker vijf of zes uur voorsprong." „En hier is de Jonge Baas, die verlangt zoo naar hem, dat zijn hart breekt van verdriet, niet waar?" zei Locket. „Dat doet er niet toe," antwoordde Neville. „Als hij soms terugkomt wou ik hem graag spreken." Een spotlach begroette deze woorden. „O maak je niet ongerust," zei Locket sar castisch, „zoodra mijnheer Lavarick terug komt moet hij kunsten maken op een gespan nen- koord zonder iets onder hemen we zul len je een1 uitnoodiging zenden voor de voor stelling." Neville keerde naar zijn hut terug in ge peins verdiept. Lavarick's gedrag begreep hij niet. Maar hij bracht zijn gemoed iot rus. met de overdenking dat de man hem of Syl via waarschijnlijk niet meer zou lastig vallen, en hij lachte vroolijk toen hij: Sylvia een be schrijving gaf van het tooneel dat hij bij Macgregor had bijgewoond. „Je vervolger is voor goed weg, Syl", zei hij, „Hemel, wat heb ik een honger!" en hij begon aan zijn koffie met koek met een zucht van genoegen. Het was gelukkig voor hem, dat hij niet in de toekomst kon leven, anders zou Neville's ontbijt bedorven zijn door hetgeen hij zag. HOOFDSTUK X. en Bel'legard) blijft van Zwitsersche zijde voorloopig nog gesloten met het oog op de Spaansche griep. De vroegere Russische minister van oorlog, Soechomlinofdie na zijn vrijlating een kommervol bestaan leidde, ligt volgens berichten uit Petrograd) op sterven. Eenige dagen geleden werd hij zwaar ziek in een hospitaal binnengebracht. De Fransche paketbooten „Diemnah" en Australiën" zijn tn de Middellanasche zee getorpedeerd en tof zinken gebracht, 450 op varenden worden vertnist. Verschillende gemeenten hebben bij de Oostemrijksdie regeering tegen de voorgeno men verhooging der broodprijzen geprotes teerd. Deze zou niets anders zijn dan een in directe belasting van de consumeerende be volking van Oostenrijk, welfcè onvermijdelijk een snelle stijging van de prijzen van andere levensmiddelen tengevolge zal hebben. De Weensche Reichspost noemt de me dedeelingen over neutrale vredesbemiddeling willekeurige beweringen. Tot dusver is van geen enkele zijde een affldeele stap gedaan. Naar Wolff seint, hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten gedurende de gevechten in Juli 760000 K.G. ontplofbare stof uitge worpen. In het geheel verloren de vijanden 518 vliegtuigen en 36 kabelballons; 239 van deze vliegtuigen bleven in Duitsdi bezit. De Duitsche verliezen bedroegen 129' vliegtuigen waarvan er 68 binnen eigen linies neerkwa men en 62 kabelballons. Een- draadloos bericht uit Duitschland optleent aan de Neuesten Nadirichten, dat men de verwoesting van Oostenrijksche ge zondheidsinrichtingen en het dood en van weerloos verplegend personeel, benevens ge wonden- door Italiaansche vliegers en ver dragende kanonnen als stelselmatig kan be schouwen. Het laatst werd Porto Gruaro ge teisterd. Te Kopenhagen hebben de syndicalis ten stormachtige betoogingen gehouden, waarbij: hard met de politie is gevochten. In het Duitsche onderwijzersblad wordt geklaagd over de nog steeds toenemende ont aarding van de jeugd en wordt o.a. verteld, dat te Berlijn een gemaskerd bal is gehouden van jongelieden, dat van Zaterdagsavonds tot Zondagsoditends 10 uur duurde en dat vele der jonge meisjes als „Kriegerwittwe" waren venkleed, waarvoor een bizondere voorliefde schijnt te heerschen. De khedive van Egypte, Abbas Hilmi II, komt vandaag te München aan en zal mor gen door den koning van Beieren' ontvangen en aan tafel genoodrgd wordien. De Zwitsersche bondsraad heeft in bij zondere zitting ook den laatsten nog hangen den eisch van het congres der arbeiders inge willigd. De arbeiders in staatsdienst ontvan gen daarmee in den loop dezer maand een extra uitkeering van 500- frank benevens 50 zonder toevoeging van schadelijke zuren, 't Moogst in QiiHllielt. 't FMusl van Siunalt. laten, zonder even stil te staan bij de deur eq voorzichtig rond te kijken. Maar de vrouw Piet het vervallen, bedroefd gelaat, al vervolgde ze hem in zijn droomen, hinderde hem met door haar werkelijke tegenwoordig heid. Noch hij, noch de vriendelijke politie agent, die op haar letten moest, zag haar weer en ofschoon Sir Jordan nog om zich heen zag, zooals wij hem zagen doen dien eersten avond van onze kennismaking met hem, hij zag haar niet. Hij had inderdaad zijn gewone kalmte en opgewektheid teruggekregen en het groote publiek, dat zich verzameld had in de Eveter Zaal om hem een speech te hooren doen ten behoeve der Vereeniging voor de Hervor ming der u'itgeworpenen der maatschappij, verklaarde dat hij nog nooit zoo prachtig gesproken had. Hij hield een bewonderens waardige en ontroerende Speech, zoo ontroe rend inderdaad, dat hij schijnbaar geheel frank voor elk kind. De dreigende ramp van een algemeene werkstaking met alle gevolgen van dien is dus voorkomen. Het dagboek van tsaar Nieolaas II zal worden uitgegeven. Verscheiden zijp kamer in de ;en kon Sir Jordan Lynne uid Andley-straat niet ver- DE VAART OP SCANDINAVIë. De onderhandelingen, welke geruimen tijd geloopen hebben om een hervatting der vaart op de Scandinavische landen mogelijk te ma ken, hebben tot een schikking geleid, welke de hervatting van dit verkeer mogelijk maakt. Teneinde door de oorlogvoerenden niet te worden belemmerd, zal de lading der schepen aan de N. O. T. geconsigneerd moeten wor den en zullen de schepen van een Duitsch vrij geleide moeten worden voorzien. Het is aan de N. O. T., daarbij gesteund door 'de regeering gelukt de bezwaren die oor spronkelijk van Duitsche zijde tegen de N. O. T.-consignatie werden gemaakt, te onder vangen. Hiernaast werd over de voorwaarden, waaronder de Duitsche autoriteiten bereid waren brieven van vrijgeleide voor de Scan dinavische vaart af te geven, overeenstem ming bereikt. Inlichtingen nopens de formali teiten, welke vervuld'moeten worden, kunnen wotdien ingewonnen bij' het Bureau Scheep vaart van de Afdeeling Crisiszaken. Het Corr.-Bureau meldt N-aar aanleiding van de thans door de N. O. T., in overleg met en met steun van de Ne- derlandsche regeering, met de oorlogvoerende regeeringen gesloten, overeenkomst inzake het Scandinavische scheepvaartverkeer, wordt medegedeeld, dat in het vervolg door Neder- landsche importeurs geen goederen op Neder- landsdie schepen uit Zweden, Noorwegen of Denemarken zullen kunnen worden ingevoerd, zonder dat deze aan de N. O. T. geadresseerd zijn. Hiertoe is het noodzakelijk, dat de be trokken importeur zich, vóór de aflading der goederen plaats vindt, tof de N. O. T. wendt, teneinde voor den invoer van de bedoelde goederen een contract af te sluiten. Zoodra een contract door de N. O. T. is toegestaan, zal op de gewone wijze een con sent wt verscheping worden verleend, welk consent aan den verscheper dlient opgezonden te worden, ter\|ij;l deze op zijn beurt dit docu ment aan de vervoerende reederij zal hebben af te geven, teneinde verscheping der goede ren mogelijk te maken,, aangezien deze anders zonder meer onvoorwaardelijk zal worden ge weigerd. werd meegesleept door zijn eigen pathos en welsprekendheid en er waren zelfs meer vochtige oogen dan gewoonlijk op te mer ken. Iedereen was verrukt over hem en dè da mes spraken van dien lieven, goeden Sir Jordan, weet je." Ook in het Lagerhuis hield hij nog een rede die veel indruk maakte, voordat het Huis uiteen ging en de nieuws bladen gaven vrij duidelijk te kennen, dat er plaats gemaakt moest worden in het ministe rie voor een staatsman, die zulke diénsten bewezen had aan zijn partij. De herfstzittingen waren afgeloopen en ieder verlangde Londen te verlaten, waar het drassig en vochtig geworden was en als 't ware uitgeput. De Marlows waren reeds uit Andley naar de Grange gegaan. Lord Mar- low bezat zelf een heel aardig landgoed in het naburige graafschap en zou daar liever naar toe gegaan zijn, maar Andrey had hem (Reeds in een deel onzer vorige oplaag ver meld.) GARANTIEPRIJZEN VAN LAND BOUWPRODUCTEN VAN DEN OOGST 1919. De minister van landbouw heeft, met aan vulling van een bekendmaking van 3 dezer: a. de volgende garantieprijzen vastgesteld: winter- en zomertarme 30, spelt 20, rog ge 33,50, haver 20, evene 18, winter- gerst en vierrijige zomergerst 24, tweeriji- ge zomergerst 25, boekweit 36, kanarie- zaad 20, erwten (alle soorten) 34, veld- boonen 26,50, stamboonen (alle soorten) 30, koolzaad (raapzaad, boterzaad, deder- zaad) 50, blauwmaanzaad 60, geel mos terdzaad 35, bruin mosterdzaad 50, aardappelen voor tafelgebruik bestemd, van gevraagd het Kerstfeest op de Grange door te brengen en ofschoon Lady Marlow aan haar vleiende vragen had kunnen weerstand bieden, Lord Marlow was er niet tegen be stand. Hij was, zooals zijn vriend zei. niet veel meer dan een kind, wanneer het Andrey betrof; en het was zoo, hij kon nooit iet» anders dan een vertooning van weerstand makèn wanneer de gebiedende jonge schoon heid iets wenschte. Er zou een groote massa menschen zijn op de Grange, want Lady Marlow was gaar ne omringd aoor vroolijk gezelschap. Lord Lorrimore was een van de gasten. „Ik hoop, dat u komen wilt, Lord Lorri more", had Lady Marlow gezegd. „Ik kan niet zeggen of wii u iets kunnen aanbieden, dat tegen Monte Car' loof dat er voor fazanten gezorgd is en rlo opweegt; maar ik ge- er zijn paarden, zoodat u opdacht kunt gaan als het niet vriest. Wees zoo goed en kom als u kunt." Lord Lorrimore aarzelde, toen sloeg hij de ernstige oogen op. „Verlangt vergeef mij, Lady Marlow maar verlangt freule Hope dat ik komen zal? Ik weet zeker dat het even goed een invitatie is van haar als van u." *- „Ja zeker, het is haar eigen huis, zooals u weet." „Ja, dat weet ik. Maar, denkt u, dat zij werkelijk graag wil dat ik kom?" „Beste Lommore, Andrey heeft mij speci aal gevraagd u te inviteeren." „O, best", zei hij, „dan kom ik natuurlijk en ik dank u zeer voor de uitnoodiging. Ik zou komen al welnu, al waren er geen fazanten, geen jachtstoet, niets." „Behalve Andrey", bracht de aardige Lady idden. (Wordt vervolgd) Marlow met een glimlach in het mid t

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1