fi Inlevering van opplakbladen verzamelstaten en bonnen. MARKTPOUTTE. Binnenland. De ADJUNCT-DIRECTEUR van het DIS TRIBUTIEBEDRIJF deelt aan belangheb benden méde, dat de OPPLAKBLADEN roek de daarbij behoorende VtR/AMELSTA- TEN, alsmede de BONNEN uiterlijk DINS DAGSMORGENS vóór 12 uur aan het Dis tributiebedrijf moeten zijn ingeleverd. Belanghebbenden, die daaraan niet vol doen, zullen voor het ontvangen van regee- rings-artikelcn worden uitgesloten. De Adjunct-Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Overwegende, dat er aanleiding bestaat te voldoen aan een verzoek van het bijkantoor Noordholland van het Rijkskantoor voor vee en paarden, Brengen hierbij ter algemeene kennis, dat met ingang van Zaterdag, 17 Augustus a.s. het voor de weekmarkten bestemde vee slechts zal mogen worden toegelaten en verwijderd door de Houttilstraat, in de richting van en naar de Pieterstraat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 15 Augustus 1918. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, lol dat zij bij nunne besluiten van heden ver gunning hebben verleend1: a. aan de firma P. Hekket Co aldaar, tot het uitbreiden van eeu> papierwarenfabriek, door het vervangen der bestaande electro motor van 4 PK. door cm van 7 yt P.K., en het bijplaatsen van drie machines, in het perceel Kanaalkade, Wijk B, No. 12; b. onder een voorwaarde, aan ae Gebr. Span jaard, muziekhandel aren aldaar, tot het uitbreiden van eene inrichting tot het ver vaardigen van muziekinstrumenten, door het bijplaatsen van drie electro-motoren, waarvan twee van 3 en één van 1 P.K., dienende tot het aandrijven van diverse werktuigen, in het perceel Langestraat, Wijk B, No. 88: 2o. dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan hen ingediende ver zoeken met bijlagen van: a. W. Zaadnoordiijik, koopman, wonende te Schoorl, om vergunning tot het uitbreiden van een erwten- en hoon en rcinigi ngsinrich- ting, door het bijplaatsen van drie electro- motoren, resp. van 3, 4 en 5 P.K., dienènde tot het aandrijven van diverse werktuigen, b. voor het reinigen van erwten en boonen en het tot poedèr bewerken van lijnkoeken, in het perceel Aohteretraat, Wijk B, Nrs. 5 en 7; dé firma F. H. Ringers Zn. aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van een tim mermanswerkplaats, bestaande uit het ver vangen der aanwezige gasmotor door een elecfro-motor van 5 P.K., voor het in wer king brengen van houtbewerkingsmachi nes, in hef perceel Laat, Wijk A, No. 152 Bezwaren tegen de sub 2o, a en b, genoem de uitbreidingen kunnen worden ingediend ten raadhulze dezer gemeente, mondelin Donderdag 29 Augustus e.k., 's voormid. te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tij Gedurende drie dagen vóór gemeldcn dag kunnen de verzoekers en zij, aie bezwaren hebben ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingokorflen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 15 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. op klei-,zand- en veengronden, geleverd in het najaar 1919 7.50, uien 5, suikerbieten 30, voederbieten en mangelwortekn 13, koolrapen, knolrapen eft knollen 14, paar- denpeen 16 per 100 KG: b. bepaald, dat deze prijzen, indien zij tot definitieve prijzen worden verklaard, uitslui tend zullen worden betaald voor producten, welke voldoen aan de in den zomer van 1919 vast te stellen eischcn omtrent kwaliteit en levering, terwijl bij afwijking daarvan kor tingen zullen worden toegepast. MAXIMUMPRIJZEN VOOR PRODUC TEN VAN DEN OOGST 1918. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft, met intrekking van een beschik king van 3 dezer, vastgesteld de volgende maximumprijzen voor producten van den oogst 1918, geleverd, voor zooverre het be treft de sub a genoemde producten, daar, waar zulks door den regeeringscommissaris voor de rijksgraanverzameling wordt ge- wenscht a. winter- en zomertarwe 25, spelt 23.50, rogge 26, haver 20, evene 18.50, win- tergerst en vierrijige zomergerst 20, twesriji- ge zomergerst ƒ21, boekweit 35, kanarie zaad 28, erwten (alle soorten 34, veldboo- nen 26.50, stamboonen (alle soorten) 32, lijnzaad 40, koolzaad (raapzaad, boter- zaad, dedérzaad) 45, blauwmaanzaad 60, 'ed mosterdzaad 35, bruin mosterdzaad 50, karwijzaad! 45 per 100 K.G.; b. aardappelen, voor tafelgebruik geschikt, van klei-, zand- en veengronden, geleverd in het najaar van 1918 en voorjaar 1919 6.50, uien 8.50. 2o. Vastgesteld ae volgende maximumprij zen voor producten van den oogst 1918, wel ke niet worden geleverd, daar waar zulks door den regceringscommissaris voor de rijks graanverzameling wordt gewenscht winter- en zomertarwe 17.50, spelt 16, rogge 18.50, haver 12.50, evene ƒ11, wintergerst en vierrijige zomergerst 12.50, tweerijige zomergerst 13.50, boekweit f 27.50, kanariezaad f 20.50, erwten falie soorten) 26.50, veldboonen 19, stamboo nen (alle soorten) 24.50, lijnzaad 32.50, koolzaad (raapzaad, boterzaad, dederzaad) 37.50, blauwmaanzaad 52.50, geel mos terdzaad 27.50, bruin mosterdzaad 42.50, karwijzaad 37.50, per 100 K.G. FABRIKANTEN CONTRA DE REGEERING. Door de firma Isaac Bendien Jzn., de N.V. Confectiefabriek v.h. H. Smits en Co. te Al melo en de firma Blom te Enschedé, is beslo ten de met de gemeente en het Nationaal Steuncomité overeengekomen steunregeling op te zeggen, indien de regeering mocht overgaan tot inbeslagneming van grondstof fen in hun fabrieken. Het totaal arbeiders hierbij betrokken bedraagt 2000. TURF EN AARDAPPELEN. De heer Van Doom heeft aan den minister van Landbouw de volgende vragen gesteld: Waaraan is het toch te wijten, dat, terwijl in Nederland overvloed van turf is, deze niet in voldoende mate ter beschikking van parti culieren en nijverheid wordt gesteld? Ligt de schuld bij de kolendistributie? En zoo ja, waarom werkt deze de beschikbaarstel ling van turf tegen? Ligt de schuld bij de schipperij, die wei gert te vervoeren? En, zoo ja, acht de minis ter dan niet de tijd gekomen om vervoerplicht in te voeren? Is de min1's/ter voornemens zorg te dragen, dat tegen den a.a. winter voldoende hoeveel heid turf ter beschikking wordt gesteld? De heer Mardhant heeft aan den minister van Landbouw de volgende vragen gesHd: I. Van verschillende zijden verluidt dat de wijze van bezoldiging der opkoopers van aardappelen een prikkel geeft om zooveel mo gelijk aardappelen te verzenden daarvoor zou het gevolg zijn, dat de aardappelen on danks het algemeen gebrek aan vervoermid delen her en der door het land rotten en scha de beloopen en1 dat de regelmatige distribu tie is verstoord. Kan dit juist zijn? Zoo niet wat is dan de oorzaak van die stoornis? II. Op weilke grondtn is de uitvoer van ge condenseerde melk en die voorgenomen vee- uitvoer te verdedigen bij den stijgenden voed- selhood? DE STAKING IN DE ROTTERDAM- SCHE HAVEN. In verband met de staking in de haven van Rotterdam is het Zweedsehe stoomschip Lyg- nem, oorspronkelijk voor die 'haven met een lading tarwemeel van Galveston voor het Bel- Jische Ralief-Comité bestemd naar Amster- am gegaan, teneinde de lading te ontsche pen. De eerst komende schepen voor de Relief- commi8sie zullen in plaats van te Rotterdam, te Amsterdam gelost worden. De Rotterdamsdie correspondent van Het Volk seint, dat de combinatie van havenar beiders-organisaties te Amsterdam besloten heeft de twee aldaar arriveerende Reliefbooten te lossen om de havenreserve te Amsterdam niet in gevaar te brengen. In de havqj van Rotterdam ligt zoo goed' als alle werk stil. Bij: Bilaauwhoedenveem werken ongeveer 30 havenarbeiders in vereeniging met geniesol daten voor den étappenldienst. De reliefboot „Adolf Deppe" is, ongelost naar Schiedam vertrokken. Ingevolge een oproep van bootwerkers, eventueel voor vast weik, hadden zich Dins dagmiddag 12 uur negen havenarbeiders bij de firma Huldig en Pieters aangemeld. Het manifest der Comm.ssion for relief in Belgium, waarbij zij een beroep deed op de Rotterdamsche havenarbeiders om het werk op hare booten' te hervatten en er aldus toe mede te werken, dat de noodlijdende bevol king In België en Noord-Frankrijk voor den hongersnood gespaard zal blijven, heeft niet het gewensche gevolg gehad. De stakers pos* ten bij de veeren en houden de werkwilligen van den arbeid af. De havenarbeider M. de Zeeuw, voorzitter van de Christelijke bootwehkersvereeniging „Toenadering", is in de Hillelaan door eeni- ge honderden, stakende havenarbeiders staan de gehouden, toen hij: op weg was naar zijn werk aan de Holland— Amerika-lijn aan de Wilhelminakade. Hem is onder bedreiging aangezegd, dat hij te zorgen had, dat er aan de HollandAmcrika-lijn niet gewerkt wordt. De Zeeuw, die daarop niet naar zin werk durfde gaan, is, naar hij zegt, bij de Holland- Amerika-lijn ontslagen. De comoinaitie van besturen der vier ver- eenigingen van transport* en havenarbeiders heeft een vergadering gehouden. Op deze bij eenkomst is de oproep ter sprake gekomen, door de Commission for relief in Belgium bij advertentie tot de havenarbeiders gericht. De combinatie heeft aan de directie van de Reliefcommissie in overweging gegeven, zich te wenden tot het Kon. Nat. Steuncomité en te trachten te bewerken, dat de combinatie een conferentie met dit Steuncomité krijgt. Het Zweodsdie reliefstoomschip „Rygncm" van Galveston naar Rotterdam, is, in verband met de staking naar Amsterdam gedirigeerd en arriveerde heden aan de Sumatrakade. Dinsdagavond en gisterenochtend zijn vier honderd Belgische geïnterneerden naar Rot terdam vertrokken om de lossing der aldaar liggen Relietschepen te bewerkstelligen. BAKKERSSTAKINO. Aan de broodfabriek Ceres te Amsterdam is, wegéns het niet voldoen der directie aan de Amsterdamsehe loonregeling, een staking uitgebroken. Eerst ging het nog zoo wat met de broodproductie, maar gisteren is deze ge heel stopgezet, daar van de vijf aan het werk geblevenen zich slechts twee meer aanboden. Vermits dit aantal onvoldoende was om zelfs maar de gereedschappen en ovens te kunnen bedienen, -heeft de directie hen weer terugge zonden Onder geleide der politie en gevolgd door een sterke stakingspost, werden zij onder groolen tóeloop van het publiek huiswaarts gebracht. Van dag tot dag neemt nu de stagnatie in de broodvoorziening toe, want de Amster damsehe bakkerijen kunnen thans onmogelijk in de broodbehoeften voorzien. Daarbij komt, dat de bakkers slechts een bepaald meelrant- soen voor het loopende brooatijdvak in huis hebben. Rceos thans is in bepaalde buurten geen brood te krijgen. Dit heeft de stakings leiding reden gegeven zich tot wethouder wi- baut te wenden met verzoek of hij nog iets in het belang der broodvoorziening kan ^oen. Thans omvat de staking 77 personen, waar van 61 georganiseerd zijn in de verschillen de organisaties. De directie der broodfabriek Ceres bericht, dat zij ingevolge een clausule in het arbeids contract het geneele personeel ontslagen acht, daar de arbeiders driemaal van het weilk zijn weggebleven. ERSATZ-ARTIKELEN GENOEG, ïn de centrale landen leeft men tegenwoor dig van Ersatz: er is meer surrogaat dan origineele waar te krijgen en natuurlijk schuilt er onder dien namaak veel slechte, waardelooze. of zélfs gevaarlijke waar. Daatw heeft men zieh thans in Duitaehland bracht worden zonder officieel e goedkeuring van het preparaat en het merk. Dat zulk een controle noodig is, blijkt- wel daaruit, dat reeds 700 surrogaten verboden zijn! VERBODEN VERVOER VAN KAAS. Door controleurs van het Rijkskantoor voor Melk en Kaas zijn gistermorgen 15 pro cessen-verbaal opgemaakt in Den Haag, we gens verboden vervoer van kaas. Zoowel de kaas, als de wagens, waarop de kaas vervoerd werd, zijn in beslag geno men. LEVENSMIDDELENNOOD TE HAAR LEM. Dinsdag waren te Haarlem geen aardap pelen te verkrijgen. Gisteren werd 1 K.G. per persoon op het bonboekje beschikbaar gesteld. Honderden vrouwen stonden voor het levensmiddelenbureau. Een deputatie trok naar den burgemeester, maar deze was met verlof. Tegen den middag werd bekend .kt dat nog dien dag 1 Vt ons bruine >onen op het bonboekje wordt verstrekt. In enkele bakkerswinkels is brood wegge nomen zonder afgifte van bon. DÈ AFGEBRANDE F. E. D. V. A. K In verbandi met de assurantieregeling van de afgebrande veevoederfabriek te Diemen, vernemen wij, dat de gebouwen afzonderlijk verzekerd waren voor 130.000, welke verze kering echter nog liep ten name van de aan nemers Westerbeek en Diepgrond te Diemen, aangezien' de fabriek nog niet aan hare last- geefster was overgedra gen en dé werkzaam heden op 7 en 8 dezer slechts beschouwd moesten worden' als een „proefdraaien." Zoo waren op het oogenblik van den brand nog de electrische installatie en de machines' res pectievelijk eigendom van de A. E. G. en de firma Gebr. Strooband, die ooik tot zoolang voor de assurantie zorg droegenAlléén de transport- en maalinrichting stonden reeds voor rekening der F. E. D V. A. K„ welke haar na reparatie, in de nieuw te bouwen fa briek weer hoopt te kunnen' gebruiken. Aan gezien van de gebouwen de groote magazijn- loods, welke een oppervlakte van 1800 vierk. M. beslaat, gespaand] is gebleven, zal ook dit deel der schade vermoedelijk wel meevallen. Naar men ons mededeelde, ligt hèt in 't voornemen, zoo spoedig doenlijk met den her bouw aan te vangen, doch alsdan een minder brandbaar materiaal dan hout voor den we deropbouw te bezigen. Ook bestaat het plan een stank- en stofzuigapparaat aan te bren gen, ten einde den overlast voor de burgerij van Diemen en omgeving tot een minimum te rediuceeren; een en ander tevens (naast eigen veiligheid) om de hoogstwaarschijnlijk door Dieméns gemeentebestuur te opperen bë- :1 mogéliif Een groote factor bij de overwegingen, om zwaren zooveel mogélijik te ondervangen. vergunning tot den herbouw te verleenen. zal zéker wel de Omstandigheid zijn, dat F. E. D. V. A. K. de eerste jaren contractueel aan het rijk verbonden is In velband met deze overe^picomst kunnen wij' het volgende mede- deelen Oorspronkelijk waS de bedoeling van de F. E. D. V. A. K. (een associatie van Neder* landsche slagers), om uit de te slachtafvallen uit de eigen bedrijven, beender meel en bloedmeel te iabricceren, welke pro ducten als kunstmest aangewend zouden wor den j vandaar ook de naam: Fabriek en dro gerij van annimale kunstmestproducten. Toen echter de grondstoffen voor het nieuwe be drijf, in casu de slachtafvallen, bij afwezig heid (of groote schaarschte) van slachtvee vrij' wei achterwege bleven, kon ook de pasge bouwde fabriek (welke staat achter de thans afgebrande) niet in werking gesteld worden en besloot men een anderen weg in te slaan. Men stelde zich ixL verbinding met de regee ring en het resultaat der onderhandelingen was, dat tussehen rijk en F. E. D. V. A. K. een overeenkomst tot stand kwam, waarbij laatstgenoemde zich verbond, binnen zeer korten tijd een fabriek neer te zetten, waar ge legenheid zou zijn, volgens het systeem van prof. v. Calcar, groote hoeveelheden veevoeder te produceeren uit groentenafval, schillen, enz. De regeering zou zorgen zoowel voor de afname van het product tegen een overeenge komen prijs (naar wij vernamen van 24 per 100 K.G.) a£» wel voor de levering der grond stoffen. (Met dit laatste onderdeel der over eenkomst staat in nauw verband de dezer da len door den' minister van Lanbouw, Nijver- eid en Handel rondgezonden circulaire aan de gemeentebesturen, m zake het ophalen van aardappelschillen en groentenafval.) Verder zou het Rijk garandeeren een af schrijving op de oprichtingskosten van 40 pet. per jaar. en zou er zorg gedragen worden, dat te allen tijde over voldoende steenkolen beschikt kon worden, om de fabriek vlot te drijven. Voorloopig werd gecontracteerd voor den tijd van twee jaar, terwijl het Rijk aan zich ae keuze hield, om het contract daarna te verlengen. Toen ceze overeenkomst gesloten was, werd met bekwamen (wij zouden haast zeggen Anrerikaansalien) spoed' aan den bouw der nieuwe iabriek gewerkt, en dank zij de haast, die met dat werk gemaakt werd, waren fa briek en magazijn in tijd) van 38 dagen ge heel voltooidEn de vorige week zou het be drijf, hetwelk in zoo'n enorme behoefte de veevoederaangeiegenheid voor een groot deel zou vootzien, met volle kracht in exploi tatie zijn getreden, als niet de brand van 8 Augustus een onverwachte spaak in het wiel gestoken had. In aanmerking genomen de groote belangen, die hier op het spel staan, mag verwacht worden als de Hinderwet niet al te hinderlijk ingrijpt dat met den herbouw evenveel spoed betracht zal worden als in het voorjaar bij den bouw der houten fabriek aan den dag werd gelegd. (Tel.) VREEMDELINGENVERKEER. De algemeene vergadering van de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (A. N. V. V.) zal niet, gelijk in het voornemen lag, te den Haag worden gehouden, doch op 18 September aa te Utrecht. Lag het in de bedoeling eeaige onderwerpen over het vreemdelingenverkeer te doen bespreken en aan de vergadering een ontvangst te bereiden, wegens den ernst der tijdsomstandigheden is van dit voornemen af gezien. DE NEERGESCHOTEN ZEPPELIN. De berichtgever te IJmuiden van de Haag- sche N. Ct. meldt, dat na een door hem te be- voegder plaatse ingesteld onderzoek is geble ken, dat het bericht omtrent het aanbrengen aldaar van een lid der bemanning van de na bij Ameland in brand geschoten Zeppelin door den sleepboottreiler R.O. 56 Noordzee, totaal uit de lucht gegrepen is. Van een der gelijke aanbrenging is hoegenaamd niets be kend. VRIJGELATEN. De K.W. 151 te Katwijk, welk vaartuig eenige maanden geleden door oe Duitsche ma rine naar Hamburg werd opgebracht, omdat de bemanning verdacht werd van spionnage, is losgelaten. Het vaartuig was voor het Prij- zenhof gebracht, doch dit hof heeft in boven- staanden zin een beslissing genomen. Morgen keeren naar Duitsdiland terug 7 geïnterneerde Duitsche militairen '"uit Noordwijk, 60 uit Rotterdam; verder 10 ge- interneerde burgergevangenen uit Rotterdam en 40 uit Haarlem. BELGISCHE GEÏNTERNEERDEN. Uit Harderwijk wordt aan de Tel. ge meld: Bii een bespreking, welke dezer dagen werd gehouden tussehen den Belgischen lui tenant-generaal E. Dossin en eemge geïnter neerden uit Harderwijk, naar aanleiding van mogelijke concentratie van de intemeerings- kampen, heeft de generaal verklaard, dat tus sehen de betrokken regeeringen onderhande lingen worden gevoerd over het ontslaan uit de Hollandsche intemeering van de 4 of 6 oudste lichtingen- van het Belgische leger, welk ontslag circa 18,000 man zou betreffen. Dat besprekingen dienaangaande gevoerd worden, werd Bevestigd door den dmxteur van het Office Beige, dr. M. Terwagne. Of deze Belgen naar de geallieerde landen overgebracht zullen wordeïï of dat ze vrij heid in ons land zullen geniéten, is nog. niet bekend. Evenmin of de overige 12,000 Belgen in één kamp vereenigd of over de verschillende intemeeringsgroepen verdeeld zouden wor den. ZWEMMEN. In de Zijl te Leiderdorp is een militair uit het garnizoen te Leiden, bij het zwemmen verdronken. Twee andere militairen zouden hun kameraad leeren zwemmen, waarbij zij zich bedienden van een lijn. Deze brak, waardoor de man in de diepte verdween. Alle dadelijk in het werk gestelde pogingen om hem te redden, bleven vruchteloos. Het lijk is nog niet gevonden. ZELF AARDAPPELEN GEHAALD. In Oudehaske was van de distributie geen aardappelen eru boter te krijgen. Er heerschte veel ontevredenheid. Men is toen naar de te veld staande akikera getrokken en heeft aard appelen gestolen. De troep heeft er raar huis gehouden. EEN HANDIGE HAMSTERAAR. Een- zorgzaam huisvader heeft vijf mud kleiaardappelen gekocht, die hem op klaar lichten dag worden thuis bezorgd, vertelt de Zw. Ct. De boerenknecht, die ze brengt, heeft al vier mud veiligrin den kelder en- wil juist met den laatsten zak naar binnengaan, als er een agent aankomt. Je weet toch wel, dat je geen aardappelen mag vervoeren, merkt de agent op. Tsja zegt de boerenknecht, ik weet niks, ze zijn van mijnheer. Mijnheer wordt er bij' gehaald en toont zich erg verbaasd. Ik dacht dat het binnen de gemeente wel mocht. Zij zijn voor een vriend van mij, die heelemaal zonder zit. Niets aan te doen, mijnheer, antwoordt de agent on verbiddel lijik, 't mag niet. Dan is er niets aan te doen, besluit mijn heer. Breng ze maar weer in den kelder. EEN NIEUWE DRAAD. Naar men verneemt, is een fabriek in ons land er in geslaagd een draad te vervaardi- fen, die in staat moet zijn den electrischen raad, waar aan zulk een behoefte bestaat, te vervangen. Voor de samenstelling zijn waar schijnlijk koperen voorwerpen versmolten, die algemeen opgekocht werden. De stroomsterk- te van deze nieuwe samenstelling moet onge veer bedragen van de gewone sterkte, maar door het dikker nemen van den, draad is aan de lampen de gewone lichtsterkte te ge ven, hoewel er aan stroom mee verloren gaat. Naar men mededeelt, zijn de proeven met den nieuwen draad genomen, geslaagd Voorloopig zullen er alleen kleine partijtjes van kunnen warden geleverd. DE SPAANSCHE GRIEP. Onder de soldaten te Boxel heerscht de Spaansche ziekte hevig. Te Strijp zijn vijf personen aan de ziekte overleden. Een militair'uit Stratum is te Kerkrade overleden. Te Purmerend hebben zich twee gevallen met doodelijken afloop voorgedaan. In het kamp van Zeist is een 26-jarige landsformer overleden. Te Kaatsheuvel heeft de Spaansche griep zich sterk uitgebreid; ongeveer twee aerae der bevolking ligt ziek. Van het ruim 1100 man sterke postperso- heel te Amsterdam zijn plm. 300 nog door de ziekte aangetast, vooral onder het lagere bu reaupersoneel en den besteldienst. De ziekte is aan het verminderen. Tet Harderwijk zijn nog vele patiënten on der de militairen. Bijna geen hunner is van de ziekte verschoond gebleven. Ook onder de recruten van de lichting 1919 die eerst dezer dagen zijn ingelijfd, hebben zich reeds een groot aantal gevallen voorgedaan. In het in- terneeringskamp is thans ae ziekte ook alge meen verbreid. Volgens het weekbericht van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam, zijn in de week van 28 Juli tot 3 Augustus aldaar 7 personen overleden aan de Spaansche ziekte. Onder de Almelosche padvinders, die sinds 5 dezer in het landgoed' van baron van Pal- landt, te Eerde kampeerden, is Zondag de Spaansche ziekte uitgebroken. De hopman en 6 padvinders zijn er door aangetast. De ove rigen konden Maandag, den dag voor ver trek bepaald, naar Almelo terugkeeren. De ziekte heeft een zeer bevredigend1 verloop. TOENEMENDE CRIMINALITEIT. Men meldt uit Zaandam Het aantal geval len van inbraak en diefstal stijgt onrustba rend. Van rijwieldiefstallen neemt het publiek al geen notitie meer. Thans is een oude vrouw aangehouden, die uit den horlogewinkel der firma Koster horloges had ontvreemd, terwijl de politie tevens de hand wist te leggen op den dief van 1000 dweilen ten nadeele van de firma Polak. Dit bleek te zijn een bediende van deze firma. VEE-DIEFSTALLEN. Nu de veeinventarisatie in Friesland groo- tendeels is afgeloopen, neemt het aantal dief stallen van vee uit de weide zeer toe. Zeker is het, dat ondanks de inventarisatie toch nog vleesch tegen hoogen prijs te bekomen- is, schapenivleesch tegen f 2, varkensvleesch te gen 2,25 het pond. Men beweert, dat de boeren- geen schade dóór deze diefstallen lij den ze zijn gedekt voor de controle der in ventarisatie met de mededeel ing „het vee is me ontstolen." een SPELEN. Gisterochtend omstreeks 11 uur is 8-jarige jongen uit de Josephstraat te Rotter dam, doordat een andere jongen hem van den Rotterdamschedijk afgooide, onder de electrische tram geraakt. De jongen werd ernstig aan het hoofd verwona en is naar hétziekenhuis gebracht, waar hij vannacht is overleden. 1 DE UITWISSELING VAN DE KRIJGS GEVANGENEN. Het Hbl. schrijft naar aanleiding van de hervatting van de uitwisseling der krijgsge vangenen tussehen Engeland en Duifsehland op onze schepen o.m. Waarom gebruiken de oorlogsvoerenden hunne eigen schepen niet voor den uitwisse- lingadienst? Waarom doet Engeland het niet? Om geen andere reden immers dan asm geen schepen voor zijne eigen aóuvoeren te missen. En waarom stelt Duitschland zijne schepen niet ter beschikking voor de repa- trieering van zijne gevangen genomen solda ten, terwijl het toch schepen genoeg onge bruikt in zijn havens heeft liggen? Om geen andere reden- immers dan om na den oorlog al deze schepen- weder voor zijn handel be schikbaar te hebben. Wanneer dit de redenen zijn, waarom de belanghebbenden, huunë schepen- liever niet voor het menschlievend# werk van het vervoer der gevangenen in ge bruik nemen, is er dan eigenlijk wel reden voor ons om onze schepen daarvoor aan te bieden- en aan alle risico's bloot te stellen-, welke daaraap verbonden zijn, waaronder wij thans zelfs ook dat van torpedeering hebben te rekenen? Moeten wij: dan voor de Duitsche en de Engelsche krijgsgevangenen meer over hebben dan hunne eigen regeeringen? UITVOER VAN OECONDENSEERDE MELK EN JAM. B. en W. van Rotterdam hebben aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del den volgend en brief gericht Toen- wij u op 8 dezer schreven over den uitvoer van 5,000,000 K.G. gecondenseerde melk, gelijkstaande met 15,000;000 liter melk) hebben wij de aandacht gevestigd op de reus achtige hoeveelheid vet, welke op die wijze aan ae volksvoeding onttrokken werd. Het zij ons thans veroorloofd cr op te wijzen, dat behalve vet ook groote massa's suiker op deze wijze ons land verlaten. Het is Uwe Excellentie bekend, dat de meeste ge condenseerde melk een zeer groot percentage suiker bevat gemiddeld 40 pet. van het ge wicht, zoodat deze uitvoer de volkshuishou ding ook op een enorm kwantum suiker komt te staan. In dit verband maken wij bovendien mel ding van den belangrijken jamuitvoer, welke bij voortduring plaats neeft. Bij dit artikel is het suikergehalte nog veel grooter en be draagt niet minder dan 50 pet. 60 pet. van het gewicht. Moge dus al zooals in de communigué's wordt medegedeeld uitvoer van suiker als zoodanig njet zijn toegelaten, in de geconden seerde melk en in de jam heeft hij m elk ge val op ontzettend groote schaal plaats, en waar thans het binnenlandsch georuik van suiker gerantsoeneerd is, mogen wij niet nala ten hierop dé aandacht te vestigen. Indien inderdaad de voortbrenging van fruit hier te lande zoo groot is, dat aanzienlij* ke massa's aan het buitenland in den vorm van jam kunnen worden afgestaan, dan vra- fen wij ons af, of zulks niet op deze wijze zou unnen geschieden, dat het buitenland ons de suiker doet toekomen welke voor de fabricage van de uit te voeren jam noodig is. Indien de bedoelde uitvoer noodig is om daartegenover andere goederen van het bui tenland te verkrijgen, dan zou het o.i. aanbe veling verdienen zulks aan de bevolking mede te deelenalleen dan toch kan in een zoo grooten uitvoer van vet en suiker worden be rust. KORTE BERICHTEN. De wegens spionnage ter dood veroor deelde 27-jarige Nederlander Theodoor Ot- jen is Maandag te Orenoble (Frankrijk) ge fusilleerd. Onder de ontelbare dieverijen, waarvan tegenwoordig in Rotterdam aangifte valt te doen, bevindt zich ook iets wel bijzonders: van vijf spoorwegwaggons zijn 51 portier ramen gestolen I Te Enkhuizen zijn valsche boterbons in omloop. Het Ned. wapen op den onder grond ontbreekt. In de gemeente Haarlemmermeer doet zich de gevreesde aardappelziekte voor. Zondag 1 September zal de Sociali stische Partij een landelijk Congres houden, van 812, van 15 en-van 710, in het gebouw „De Bisschop", Dam, hoek Dam rak, te Amsterdam. De directie der N.V. W. van Driei's Stoomboot- en Transport-ondernemingen spreekt nadrukkelijk tegen dat zij hare Rijn- vloot naar Duitschland heeft verkocht. In het restaurant Koomans te Rotter dam is gearresteerd de voortvluchtige Belg Biddelo, de hoofdman van de onlangs te Til-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2