n DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. KtluL MililitntiE- to Cntiilc-Iiitiii Luis Broodjes sn Kadetjes p.-nu a De strijd in en buiten Europa. Belast zich met liet Inrichten, bijhouden tf contrOleeren administration. V ZATERDAG AUGUSTUS Honderd en twinstigste Jaargam C 9. Iel. 3. Buitenland. Traagt ACKERMANN's vervaardigd van ZUIVER CITROENZUUR, Binnenland. O 192 DFt nummer bestaat uit 2 bladen. 19'8 iHiomiMDUDilii UI ïnntaltbetallng i. 3 maanden 11,65, Ir. li. Bost 11.90. Bewiisnnmmerj 5 et. Jdtertiiileerlii 15 ei g ujgi. ireeiwe leltari eaa, giaatinlite. Br. Ir. N.V Beek ei dandetsdrnkkgrli Bei#!. Coster 4 Zn- loo Wat staat er op het Westelijk oorlogster rein te gebeuren? Met spanning wordt het antwoord oz> deze vraag verwacht, want dat de toestand van betrekkelijke rust, zooals die de laatste paar dagen hecrschte, lang zal du- ïen, verwacht men niet. Integendeel. Men neemt aan, dat binnen niet te langen tijd zoo wel de Duitschers als de geallieerden nieuwe frocue ondernemingen op touw ru'hi zet ten en dal er nog ernstige gevechten te wach ten staan De generalissimus der geallieer den, maarschalk Foch, zou geconfereerd heb ben met den Franschen minister-president Clemenceau. waaraan Parijsche bladen de mogelijkheid ontleenen van een offensief op een geheel nieuw deel van 't front. Het zal er nu maar op aankomen welke van dc beide legerscharen het eerst vooig den nieuwen aanval gereed is. Dat de Drdtschers hun tegenstand tegen hef verder opdringen der geallieerden met steeds meer succes organiseeren, is bekend. Naar de Matin thans mededeelt, hebben zij tien nieuwe divisies aan het front gebracht, die tot dusver nog niet in het vuur waren geweest en die den Duitschen druk in den En'gelschen sector tusschen Somme en Avre aanmerkelijk verzwaarden. De Fransche bla den schijnen reeds rekening te houden met een klap van Duitsche zijde, althans zij waar schuwen voor hei/ te hoog spannen der yer- wachtingen, opdat latere ontgoochelingen bespaard mogen blijven. Wat de tot dusver door de geallieerden behaalde successen betreft, de Duitschers noemen ze natuurlijk als niet in verhouding staande met den prijs, die er voor betaald moest worden. De gestelde doelen zouden lang niet bereikt zijn. Maar ook in Frankrijk zelf gaan stemmen op, die zich ontevreden betoonen over het verloop van het offensief. De bekende publicist Hervé masStt een verge lijking tusschen vroegere Duitsche offensie ven en den jongsten aanval der geallieerden en concludeert, dat de Duitschers in denzelf den tijd twee keer zoover kwamen dan d< laatstgenoemden. Den 3en of 4en dag van het offensief hadden de Engelschen onder généraal Rawlinson in Ham en Peronne moeten zitten in plaats van te blijven staan voor Roye en Chaulnes. Ook de vooruitgang der Franschen was geheel onvoldoende ge weest. Het zou ook al een wonder zijn, als alle Franschen met het behaalde succes .tevreden waren. Er zijn natuurlijk overal Nurksen. Groote successen zijn behaald met betrekke lijk weinig troepen, dat staat vast en is zelfs door Duitsche autoriteiten erkend. We zul len afwachten wat er verder zal gebeuren. brengen en te nopen tot bescherming van de in den laatsten tijd verworven rechten. On derlinge verschillen worden minder zwaar gerekend, men slaat steeds meer de handen ineen tot steun van de partij, die thans aan de regeering is. Althans, dezen indruk krijgt men thans uit verschillende telegrammen, die successen van de sovjet-troepen melden. Op verschillende punten moeten deze den strijd hebben aangebonden met de contra-re- volutionnairen, die o.a. Simbirsk zouden hebben ontruimd ea ook den spoorweg naar Jekaterinenburg in handen hunner tegen standers hebben gelaten. Een heel leger ko zakken, 6000 man sterk, zou, naar uit Oren- burg gemeld wordt, naar de sovjettroepen zijn overgeloopen. Als het zóó gaat, zijn Trotzky, Lenin c.s. al gauw weer meester van den toestand. Wat de vlucht van Trotzky naar Kroon stad betreft, dit schijnt een zeer voorbarig bericht te zijn geweest. Hij blijkt tenminste nog steeds aan het front te vertoeven en geestdriftige redevoeringen te houden om zijn mannen op te wekken tot den strijd voor de republiek. Hij schijnt daarmee wel succes te hebben, want volgens een bericht krijgen thans totaal 30.00Q, arbeiders uit Moskou bij verschillende groepen onderricht in den wa penhandel. Maar wat niet is, kan komen. Dit geldt voornamelijk in Rusland. Want tegelijk met de berichten over de successen der bolsjewiki komt de mededeeling, dat Moskou ontremd zal worden en reeds verschillende maatrege len worden genomen om de rijksbank en an dere instellingen naar elders over te brengen, terwijl het treinenverkeer van en naar de oude hoofdstad is stopgezet. Van de expeditie der geallieerden in Moer man kwamen geen nieuwe berichten. De Duitschers schijnen klaar te staan om hen tegemoet te trekken. Over de stemming der bevolking ten opzichte van de entente melden berichten uit Engelsche bron, dat die geheel op hunne hand is, terwijl van andere zijde wordt gezegd (o.a. door de Prawda, het Russische blad), dat de bevolking zich tegen de ententetroepen wapent. onder Directie Leldsehestraat 43, Amsterdam. van P. NASSETTE. Telefoon Centrum 150. V SL 1 zijn do volgende dag smakelijk Oit is kwaliteit. nog Van de conferentie in het Duitsche hoofd kwartier wordt nog niet veel meegedeeld. De Vossische Zeitung zegt, dat het niet de militaire gebeurtenissen aan het Westelijk front zijn geweest, die de aanleiding gaven tot deze conferentie. Reeds half Juli was daartoe besloten. Men wil tot een besluit ko men omtrent hetgeen ter vorige conferentie nog slechts is overwogen, en wel vooral ten opzichte van de. vraagstukken in het Oosten en de vernieuwing van het bondgenoot schap. Naar eenige Duitsche bladen vertellen, zou voor de Poolsche kwestie een oplossing zijn gevonden, afwijkende van die, welke Oóstenrijk voorstond. Keizer Karei had er zeer veel voor gevoeld zich zeiven de ko ningskroon van Polen op, het hoofd te druk ken, zoodat hij dan een drievoudige kroon zou dragen, een denkbeeld waarmee Duitsch- land zich niet kon vereenigen, omdat het zulk een machtsuitbreiding van den bondge noot wel wat sterk vindt. En nu zou het vraagstuk zóó zijn opgelost, dat Polen een geheel zelfstandig koninkrijk zou worden. Als toekomstig heerscher over dit nieuwe rijk wordt genoemd de Oostenrijksche aarts hertog Karei Stephan, geboren in 1860 en wonende in Galicië. Een zekere band zou er dus wel gelegd worden tusschen de Donau- monarchie en Polen. Twee dochters van den kroonpretendent zijn gehuwd met Poolsche DE DEENSCHE NEUTRALITEIT IN GEVAAR? Het Stockholmsche blad Svenska Dagbla- det brengt, zoo meldt Wolff, een hoofdartikel met het opschrift: „Fransdie plannen tegen Denemarken". Daarin Wordt beweerd dat Fransche stemmen zijn opgegaan om een aan val tegen de Duitsche kust te beproeven. Eeni geschrift van den Franschen admiraal E)egeuy zou daaromtrent aanwijzigingen be vatten1. Men zou van die zijde in Denemar ken door doplimatieke actie willeni zien te be werken dat een steunpunt verkregen werd' op Deensch gebied, zooals Saloniki op Grieksch gebied wend verkregen. Ook tegen Nederland zouden dergelijke plannen' worden gesmeed. KOÖTE BERICHTEN. Dm 11 dezer heeft de 399e luchtaanval op Duinkerken plaats gehad. Een 100-tal bommen werden geworpen, waardoor ver scheidene personen omkwamen, o.a. een vrouw met hare twee dochters. Volgens de Westminster Gazette begin nen de Duitschers in te zien, dat, indien de situatie niet onmiddellijk kan worden verbe terd, er weinig of is. Het denkbeeld, een Duitschen vrede aan de geallieerden te kunnen opleggen, wordt steed's phantastischer en behalve, indien de geallieerden vele fouten begaan, kan niets ver hinderen, dat Duitschland zich bij een gealli eerden vrede zal moeten neerleggen." Er heeft weer een luchtaanval op Parijs plaats gehad. Eenige slachtoffers zijn geval- i len, eenige materieele schade is aangericht. Naar aanleiding van zijn reis naar Frankrijk en Engeland heeft Branting zich geestdriftig uitgelaten over Engélandls vast- eradenheid en Frankrijks moea. De Ameri- bij het debat over óp dienstplichtwet, dat 2,600,000 man nu over zee waren of gereed stonden. Voorts werd medegedeeld, dat het volgende jaar Juni meer dan 3 millioen man in Frankrijk zullen zijn. Exportfirma's te Berlijn hebben1 mede deeling ontvangen, dat het spoorwegverkeer, dat verscheidene maanden onderbroken was tengevolge van de spoorwegstaking, weer zal worden hervat. Bij de laatste gevechten in Italië is ge sneuveld1 generaal Paira, een der oudste ge neraals in het leger die de verschillende groo te slagen op het Karstplateau heeft meege maakt. In goed ingelichte kringen te Londen gelooft men, dat Lockhart, de Engelsche con sul-generaal te Moskou, en de andere Engel sche beambten aldaar binnenkort teruggeroe pen zullen worden. Een definitief besluit over Lockhart's vertrék is echter nog niet genomen. De Du its die vlieger, luitenant Puettor, die 25 overwinningen had behaald, is ge sneuveld; zijn vliegtuig werd brandend neer geschoten. In den nacht van 11 Augustus heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad' op de lijn van Parijs naar Vemeuil, naoij.het stati- o nSoignolles-Coubert, waar twee treinen op elkaar zijn geloopen. Er waren 18 dooden en 50 gekwetsten1. In de Midellandsche Zee brachten Duit sche duikbooten uit krachtig beschermde con- vooien 6 schepen tot zinken, in totaal 22.000 ton metend, waaronder een dicht bezet troe pen-transportschip van minstens 6000 ton. Binnenkort moet in China de verkiezing van een president plaats hebben. Met het oog op de voortdurende partijtwisten in Chi na, hecht meni aan de presidentskeuze groote beteekenis. De Duitscher staatssecretaris Von Hintze zal waarschijnlijk morgen uit het groote hoofdkwartier te Berlijn aankomen. De Matin meldt uit Nieuw-YorL op grond van een telegram uit El Baso (Texas) dat bij Consuelo nabij Chihuahua een trein is geplunderd. Zes en twintig, reizigers en 40 Mexikaansche soldaten van het geleide werden gedood. Volgens Havas zouden de Duitschers sedert het begin van den oorlog ca. 6.000000 manverloren hebben aan dooden, gewonden en vermisten, waarvan het aantal dooden alléén bedraagt 1.520.000. In het noorden van Frankrijk is in min der dan 100 dagen tijds een spoorlijn met dubbel spoor van 210 KJV1. lengte aange legd. Clemenceau heeft ue lijn plechtig ge opend, waarbij o.a. ook Joffre tegenwoordig was. Een Nauen-bericht berekent, dat de ftaÜaanscfoe tonnenmaat ten gevolge van den duikbootoorlog met 1914 vergeleken wat de stoomschepen aangaat yan 550 schepen en 1,940,000 ton tot 275 schepen en 1.020.000 ton is gedaald. Foch is, volgens Progrès et Lyon, den 14den Augustus te Parijs geweest, en heeft er een onderhoud gehad met Clemenceau. De bladen spreken over de mogelijkheid van een offensief op een nieuw gedeelte van het front. De luitenant-vlieger Piitter uit Muns ter, die na zijn 25e overwinning in de lucht werd gewond, is thans aan de gevolgen daarvan overleden. Graaf Tisza, de gewezen Hongaar- sche minister-president, pleit in de Igas- mondo voor samenwerking tusschen de nati onale arbeiderspartij met de regeeringspartij van Wekerle. len beschikken over voorraden luxe zeep, welke uit den aard harer samenstelling naar hunne meening rtiet onder de toiletzeepen, waarvoor met ingang van 1 September maxi mumprijzen zullen gelden, kunnen worden gerangschikt, in de gelegenheid wordpn ge steld van dezen voorraad op 1 September opgave te doen op formulieren, die zij daar toe vóór 1 September bij het Rijkskantoor voor Zeep, Parkstraat 4a, te 's-Gravenhage, hebben aan te vragen. Deze formulieren zullen uiterlijk 10 Sept. volledig ingevuld weder bij het Rijkskantoor voor Zeep moeten worden ingeleverd, opdat daarna kan worden overwogen of, en in hoe- Verre het mogelijk is ten opzichte van deze oude voorraden luxe zeep' nog bijzondere maatregelen te treffen. SCHAPENVELLEN. De minister van Landbouw heeft vastge steld een distributieregeling voor schapen vellen, schapenblooten en blootwol. Daarbij is o.m. bepaald, dat de aflevering en het ver voer van schapenvellen zijn verboden, met enkele uitzonderingen. KOFFIE EN THEE. Omtrent den aanvoer van koffie valt te be richten dat uit Engeland gaandeweg ook hier nogal vrij wat is aangekomen, doch dat er toch nog veel tijd moet verloopen voordat men er gebruik van zal kunnen maken, zoo wel wegens de formaliteiten daaraan verbon den als wegens de beperkte toestemming tot aflevering. Ditzelfde geldt ook voor thee. DE BOMMEN BIJ SLUIS, koppen van de bij Sluis neergekomen bommen dragen Engelsche opschriften. Een De t.:: vnklacren vreemde I kanen noemde hij kruisvaarders, die optrek prinsen, zoodat hij geen volslagen vreemae vernietigi^g van het m,ilitar;sme. De minister-president van Montenegro is in het nieuwe koninkrijk. Maar er zullen nog wel meer candidaten voor den nieuwgevorm'den staat zijn! Het schijnt met de sovjet-regeering in Rus land toch niet zoo hopeloos te staan als men uit verschillende telegrammen wel reeds heeft willen opmaken. De gevaren, die van allen kant de republiek bedreigen, schijnen de boe ren en arbeiders meer en meer samen te i ken ter vernietiging van het militarisme. De minister-president van Monten is te Rome aangekomen. Tegelijkertijd houdt zich ook dé Jóego-Slavisdie legeraanvoerder Trombitz te Rome op met het doel besprekin gen te houden met de Italiaansche regeering. Volgens de Neue Züricher Zeitung meldt de Daily Mail, dat de Engelsche re geering besloten' heeft, den gezant der bolsje wiki, Litwinof, onder politietoezicht te doen stellen. De Amerikaansche minister Baker zei gevallen Ucntoom heeft een Fransch opschrift, vermoedelijk zijn de bommen weg geworpen bij een' luchtgevecht tusschen Duit sche en geallieerde vliegers. VERVANGING VAN GETORPEDEERDE SCHEPEN. Naar uit goede bron gemeld' wordt, hebben de onderhandelingen tusschen den Duitsdien en den Nederlandschen gevolmachtigde over de voorwaarden, onder welke, in plaats van de zes indertijd bij Falmouth getofpilleerde Ne- derlandsche schepen, zes zich i% Neder- landsch-Indië bevindende Duitsche stoom schepen zouden worden uitgeleverd, tot een gunstig resultaat geleid, zoodat telegrafische orders naar Indië gezonden kunnen' worden om aan de gemaakte overeenkomst gevolg te geven. DE LOSSING DE RELIEFSCHEPEN. Het reliefschip VHssingen is te Vlissingen gelost, de President Bunge en de Leopold II liggen in de binnenhaven aldaar. Vermoede lijk zal vandaag de lossing beginnen. DIRECTEUR VAN DEN LANDBOUW IN INDIë. Naar gemeld wordt, zal het lid der Twee de Kamer, de heer J. Sibinga Huider, ver moedelijk spoedig naar Nea.-Indië vertrek ken, daar hij bestemd is den heer Lovinck als directeur-generaal van den Landbouw in Ne- derlandsch-Indië op te volgen. UITWISSELING VAN KRIJGSGE VANGENEN. Gistermiddag 2 uur arriveerde op het ter rein vaq den' Rotterdamsche Lloyd een trein uit Duitschland met krijgsgevangenen, 360 man, waaronder 1 officier, en een trein uit Scheveningen met 92 man. De Duitsche trein had 121 brancardpatiëntende Engelsche 18, zoodat het transport naar de booten nogal op hield. Aan boord van de Zeeland werden 132 en op de Sindoro 320 man gebracht. Dr zonder tosvoeging van schadelijke zuren, 't Hoogst in Quallteit. 't Fijnst van Smaak. per KG. DE MAXIMUMPRIJZEN VOOR ZEEP. De minister van landbouw heeft met 1 Sep tember de volgende maximum-prijzen vast gesteld Toiletzeep. Groothandelprijs 0.29 per stuk; tusschenhandelprijs 0.32 per sttuk kleinhandelprijs 0.40 per stuk, elk stuk wegende ten minste 75 gram netto. Scheerzeep. Groothandelprijs 3.06 per K.G. netto; tusschenhandelprijs 3.40 K.G. netto; kleinhandelprijs 4 per netto. Voor zoover bij het in werking treden van deze maximum-prijzen nog stukken toilet zeep in den handel mochten zijn, die een minder gewicht hebben dan 75 gram netto, mogen daarvoor een maximum kleinhandel prijs in rekening worden gebracht van 0.30 per stuk. De minister maakt bekend, onder verwij zing naar de bovenstaande maximumprijzen, dat degenen, die Op den dag van het in wer king treden dezer maximumprijzen nog zul- Vinkhuizen was met de leiding belast. Schout bij-nacht Vorstman, van het Roode Kruis, af blijk van belangstelling. De schepen zou- en om 5 uur vertrekken. Gisternamiddag 12 u. 10 min. zijn per extra trein van het Ned. Roode Kruis van Scheveningen naar Rotterdam vertrokken ongeveer 100 Engelsche krijgsgevangenen, onder wie 24 officieren, de meesten zwaar verminkt of wegens ziekte hier in Nederland afgekeurd voor den militairen dienst. Ook waren er 5 krankzinnigen bij. Aan hqt station waren ter afscheid aanwe zig de Engelsche generaal Thompson, de ge- biedscommandant, baron van Heeckeren van Keil, en. verder talrijke officieren en minde ren Generaal Thompson nam persoonlijk van de manschappen afscheid en wenschte hen een welkom tnuis. Het transport stond onder leiding van dr. Dietz van het Ned. Roode Kruis, Dr. jhr. L. van Loon, vertegenwoordiger van generaal Collette, van het hoofdbestuur van het Ned. Rooae Kruis maakte dep tocht tot Rotter dam mee. Ook baronesse Van Brienen, van Clingen- daal, waar de officieren verpleegd waren en mej. Vulliamy namens de Y. M. C. A. en talrijke pleegzusters gingen mee naar Rot terdam. Op het station speelde het Engelsche mu ziekkorps eenige stukken, o.a. Tipperary. De hospitaalschepen -Sindoro en Zeelanc zjjn gistermiddag ongeveer half vijf van den wal aan de Lloydkade alhier vertrokken. Zij waren te 6 uur 10 min. in zee. Het oordeel van den Minister over het adres van de Ver. v. Nederlandsche Akker- bouwers en den Coöperatieven Bond In Noordholland, In aake het laten van graan aan de landbouwers en de komende teelt regeling. Door de Vereeniging van Nederlandsche Akkerbouwers is inzake het laten van brood- graan aan de landbouwers in verband met de teeltregeling een breedvoerig adres aan den Minister gericht. De Coöp. Bond van Coöp. Landbouwvereenigingen in Noord- Holland heeft aan dit request adhaesie be tuigd, terwijl mede door genoemden Bond zelfstandig is geadresseerd, waarbij de wen- schelijkheid werd betoogd em den verbou wer van eigen broodgraan, zijn gezin en in 't bedrijf werkende arbeiders voldoende broodgraan te laten voor eigen gebruik, en dat dit doel volgens den Bond het best be reikt kan worden door: le. den landbouwer een zeer toonenden prijs te betalen voor het door hem geteeld» broodkoren; 2e deze prijs te verlagen, wanneer het be te 1de oppervlak blijft beneden het voorge schreven minimum en te verhoogen, wanneer een grooter oppervlak dan de vereischte grootte met broodgraan wordt bezaaid; 3e. de regeling en uitvoering op te dra gen' aan de direct belanghebbenden (land bouworganisaties of door hen aan te wijzen deskundigen). De Minister is in een breedvoerig schrij ven op het adres der V. N. A. teruggekomen, waarvan wij om de groote belangrijkheid het voornaamste meededen. Tegen- een der hoofdbezwaren in het bedoelde adres der Akkerbouwers, dat de bedrijven, die vóór den oorlog speculatieve gewassen verbouw den, en daarmede onder bepaalde beperking mee mochten doorgaan en groote winsten maakten, deelt de Minister mede, dat de daarvoor te stellen maximumprijzen zoo laag zullen zijn, dat alleen zij, die deze gewassen door den aard van hun grond en de ligging en den toestand van hun bedrijf zoo goed koop mogelijk kunnen produceeren en ze nog met eenigen kans op winst kunnen ver bouwen, terwijl de teelt van karwei zelfs ge heel zal verboden worden. Ernstig zal er naar gestreefd worden, dat de prijzen zooda nig worden geregeld, dat daarin de grootste prikkel gelegen moet zijn, om de productie der meest noodige gewassen krachtig uit te breiden. Hierbij zullen de prijzen voor den oogst 1919 definitief vastgesteld worden met inachtneming van de "vermoedelijk hoogere onkosten dan een jaar geleden. Omtrent de garantieprijzen voor de producten van den oogst 1919 hebben de lezers reedis in een der vorige nummers kunnen lezen. De Minister vestigt voorts de aandacht op de zeer voordeelige voorwaarden voor den, verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland, wat bij een normale opbrengst met inbegrip der scneurpremie 1200 en meer per H.A. kan opleveren en tevens op die van winterkoolzaad, waarvoor bij een opbrengst van 200 K.G. met inbegrip der scheurpre- miën circa 1500 kan besom'd worden. Verder wordt gewezen op de noodzakelijk heid tot indiening van een wetsnotwerp tot het scheuren van gra land in de onverzwakte overtuiging dat alleen door het scheuren van grasland op ruimen1 schaal, in de ver- ïoogde productie van voedsel voor den mensch op onvoldoende wijze kan worden voorzien. Indien de landbouwers uit eigen beweging en door onderling overleg op ruimer schaal laten scheuren zal de verplichte scheuring des te geringer behoeven te drukken. Bij eene becijfering betreffende de opvoe ring der graaiiproductie dient volgens den Minister vooropgesteld, dat de teelt van an dere gewassen niet mag,lijden ten koste van den graanbouw. Tit die gewassen behooren: aardappelen gerst, boonen, erwten, kool zaad, klaver, lucerne en haver voor voedsel der bedrijfspaarden en een hoeveelheid sui kerbieten juist genoeg om het normaal sul- kergebruik te dekken rgebr Gebleken is voorts, dat de zand- en dal gronden niet in staat zijn om de roggiepro- ductle nog beduidend op te voeren, zonder het onderhoud van den daar noodzakelijken veestapel grootendeels onmogelijk te maken, waardoor het productievermogen dier gron den grootendeels vernietigd zal worden. De zand- en algronden leverden dit jaar 72 pet van het broodgraan, en bovendien van de gedistribueerde aardappelen. De billijkheid eischt, dat men van die streken niet meer ei- schen mag. Op grond der berekeningen durft de Mi nister de thans in Nederland op het bestaan de bouwland mogelijk te teelen broodgraan zeker niet hooger te schatten dan 100 mil lioen K.G. tarwe en 200 millioen K.G. rogge, te zamen 300 millioen K.G. broodgraan, waarvan dan het zaaizaad, wat bij voor noemde opbrengst op pl.m. 32 millioen K.G. getaxeerd wordt, nog moet worden afgetrok- ken. De omstandigheid, dat de vruchtbaarheid van het bouwland sterk moet achteruitgaan door mestgebrek, is hierbij nog niet eens in rekening gébracht. De beschikbare hoeveel heid brood bedraagt dan pl.m. 100 gram brood per hoofd en per dag. Aan de volle medewerking der landbou wers wordt door den Minister dan ook een groote waarde toegekend en als steeds zal het 's Minister's streven blijven, voor zoover de voedselvoorziening van het geheele volk daarvan geen nadeel ondervindt, bij het ne-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1