DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ba li strijd in en buiteu Europa. feuilleton!" Gekocht No 193 Honderd en twintigste 3aargang. 1918 Deze Courant wordt eiken avond, behalve ep Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge- heele Rijk f 1..90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. lAANDA O Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 19 AUGUSTUS. Buitenland. Binnenland. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Op het gevechtsterrein in het Westen bleven groote veranderingen uit. De tegenstand der Duitschers wordt merk baar krachtiger, wat niet wegneemt, dat het initiatief nog steeds en dit zal voorloopig wel het geval blijven aan de zijde der Ge allieerden is. Er zullen buiten de centrale rijken weinigen meer zijn, die aan een Duit- sche overwinning geloof hechten. In het Oosten spert de Russische beer, die men te Brest Litofsk zoo stevig aan ketenen vastgelegd dacht te hebben, zijn muil steeds verder en verder opent en zijn gebrom dringt onheilspellend tot ver over de Duitsche gren zen. En in het Westen staan niet meer zooals vroeger de bekwame krijgskundigen met hun ontelbare goed' gedisciplineerde regimenten te genover een heterogene massa van de meest uiteenloopende ongeoefende volksgroepen, die door onderlinge verdeeldheid1 en geringe samenwerking slechts zwakken1 tegenstand kunnen bieden. De vier oorlogsjaren zijn niet tevergeefs over Europa gegaan, zij hebben ook den Ge allieerden hun fouten dikwijls op zeer gevoe- fige wijze onder de oogen gebracht, en veel is aan die zijde verbeterd, wat vroeger tot voortdurende mislukking leidde. Engelsche, Fransche en langzamerhand ook Amerikaansche troepen zijn soldaten van groote gevechtswaarde geworden, de fa brieken van munitie en oorlogsmateriaal hebben met volle kracht gewerkt om die troe pen tot in alle onderdeden voor hun taak be rekend te maken en de eenheid in het opper bevel heeft geleid tot een samenwerking, welke niet anders dan succesvol zal kunnen zijn. Daarbij komt de kwestie der reserves. Duitschland telt vele millioenen voor den krijgsdienst geschikte mannen, maar de oor logsjaren die thans achter ons liggen, heb ben wel bewezen, dat aan dooden, 'gewon den en krijgsgevangenen zeer zware offers geëischt worden. Op den duur moeten de Duitsche reserves uitgeput raken of zal men daar zijn toevlucht tot mannenmateriaal van geringer gevechtswaarde moeten nemen. Was door den onbeperkten duikbootoor log Amerika niet overgehaald om mede het zwaard in de weegschaal 'te werpen, dan zou Duitschland, ook wat reserves van voldoende gevechtswaarde betreft, den strijd op het Westfront wellicht tot een succesvol einde hebben gebracht. Maai Amerika heeft zich openlijk aan de Waar bot Engeteeb van 311 „Precies freule." stemde de agent toe, zeer ingenomen1 met cie blijkbare bekendheid van freule Hope met crimineele letterkunde „En daar nog niet mee tevreden, heeft hij nog de onbeschaamdheid hier terug te komen." „Hier, waar hij bekend was?" „Hier waar hij bekend was, freule." „Arme vent! ofschoon ik hem, geloof ik, niet moest beklhgenmaar soms beklaagt men den vos aan het eind van een jacht, nietwaar Hij kwam zeker terug om zijn familie te be- „Waarschijnlijk wel, freule. Er was nog maar één dochter ea die is de stad uitgegaan. -Hij heeft dat zeker gehoord, want hij is niet in de buurt van zijn hut geweest. We zouden hem gehad hebben als hij daar naar toe ge gaan was, want wij hielden de wacht." „Waar ging hij dan naar toe?" vroeg An- drey. „Ja freule, dat is moeilijk te zeggen. Hij werd gezien binnen het gebied van de Court" „Van Lynne Court?" riep Andrey voor de eertse maal met belangstelling. „Ja freule; een van de pachtboeren1 zag hem maar even eni was te verschrikt om alarm te maken, voordat hij thuis was en thee gedron ken had. In dien tijd was de man schoon verdwenen en na dien tijd hebben1 we niets meer van hem gehoord." „Misschien was het de man niet," zei An drey. „O, daar is geen' twijfel aan, freule. De man die hem gezien heeft, kende hem heel goed. Het was Jim Banks, stellig en zeker." ,,En verdween' hij op Lynne Court?" zei Andrey. „Wanneer was dat!" Zij had geen reden zijde van Duiischland's tegenstanders ge schaard en de goed geoefende en goed uitge ruste Amerikaansche reserves worden met verbluffende snelheid en in grooten getale ondanks het duikbootengevaar over den Oceaan gebracht. Uit Parijs werd gisteren gemeld, dat, pre sident Poincaré een bezoek aan Brest bracht en daar de reusachtige nieuwe havenwerken en de Amerikaansche vlootbasis inspecteerde, welke thans drijvende aanlegsteigers heeft, waarvan de bouw reeds zoover is gevorderd, dat een convooi uit Amerika reeds 33000 man met de noodige voorraden in tien uren tijds aan wal kan brengen. De aanvoer van nieuwe reserves voor de Geallieerden gaat dus, laten we zeggen op Amerikaansche manier, en daartegen moe ten de Centralen het op den duur afleggen. Evenwel niemand1 verwachte, dat een voor de Geallieerden gunstige beslissing reeds binnen weinige maanden verwacht mag worden. Het terugwerpen en definitief verslaan van een leger als het Duitsche zal zeer zwa re offers en veel tijd kosten ondanks de steeds grootere gevechtswaarde der gealli eerde legermachten. Zelfs een voet voor voet tot zijn eigen grenzen terug gedreven Duitsch leger is nog niet verslagen en het is duidelijk, dat de moeilijkheden voor de Geallieerden grooter worden naarmate de strijd-op Ehiiisch ge bied wordt overgebracht. E>e strijd in België heeft wel bewezen hoe de bevolking van het bedreigde land het den invallers bijzonder lastig kan maken'. Moet het in dezen oorlog werkelijk tot een volslagen overwinning van de eene par tij over de andere komen, dan staan wij nog slechts aan het begin van een lange reeks bloedige en uitteraard op zich zelf be schouwd weinig belangrijke gevechten, al mogen zich die dan ook voortdurend in de lijn van een gestadigen vooruitgang der Ge allieerden bewegen. Zooals wij reeds meldden brengen de be richten van het gevechtsterrein voor heden weinig nieuwe bijzonderheden'. Het Ehiitsche communiqué van gisteren vermeldt afgeslagen vijandelijke aanvallen od vele plaatsen van het front, maar erkent, dat de vijand ten N. van Autrephes vasten voet in de Duitsche linies kreeg alsmede, dat in de Vogezen, dank zij de actie der Ameri kanen, de vooruitgeschoven Ehiitsche posten overeenkomstig het bevel, in het gebied van om die vraag te doen en toen de agent aarzel de en over zijn kin streek, pogende het zich te herinneren, zei ze: „O, het doet er ook niet toegeef je geen moeite." Maar Trale liep naar het aanplakbiljet en het met zijn vinger na. m ik ben den datum vergeten en het is weggescheurd, zie ik. O ja, freule, nu herin ner ik het mij. Het was in den nacht dat Sir Greville gestorven is Andrey kromp even ineen. 'Het scheen of het dien dag haar noodlot was aan den dood van Sir Greville herinnerd te worden. „Het was in dien nacht, freule. Daar is de graaf. Ik hoop, dat het u goed gaat, mijn heer?" Lord Marlow wou even stilstaan om een praatje met den man te maken, maar Andrey raakte haar paard met de zweep aan. „Kom mee!" riep zij met voorgewend onge duld. „Een volgenden keer laat u mij met weer „een paar minuten" wachten, terwijl u boodschappen doet, oom. Waarlijk, als u eenig schaamtegevoel had, dan zou u een kleur krijgen tot achter uw ooren." „Heelmeaal niet, lieve. Ik weet maar al te goed, dat je het alleraardigst vond een praatje te maken met Trale. Waar heeft hij met je over gesproken?" Andrey deed haar mond reeds open, om hem de geschiedenis van Jim Banks te ver tellen, maar hield dadelijk op. „Ik vertel u geen woord," zei ze. „En nu ga ik met u om het hardst rijden voor dat stel bont waar u mij verleden in Regent Street naar zag kijken." „En wat krijg ik als ik het win?" „O, als u het wint dan zal ik een lief, een heel lief 'kusje geven," was het ondeugende antwoord en laaiende galoppeerde zij weg. HOOFDSTUK XI. Sir Jordan kwam met den avondtrein aan het station Stoneleigh aan, de stationschef Fave tot Frapelle voor partieele vijandelijke aanvallen geweken zijn. Het Britsche communiqué vermeldt een succesvolle plaatselijke operatie, uitgevoerd over een front van meer dan vier mijlen tüsschen Vieux Berquin en Bailleul. Onder geringe verliezen, aldus dit com muniqué, werd de Britsche linie aan dit front tot een cliepte van duizend h tweedui zend meter vooruitgebracht. Tevens maak ten de Engelschen vorderingen ten Z. W. van Merville en tusschen Chilly en Frau- sart Wat het Zuidelijk front betreft, wordt ge meld, dat aan de beneden-Piave de Oostenrij kers tot een krachtigen aanval overgingen. Zij werden evenwel met zware verliezen en met achterlating van mitrailleuses, materiaal en gevangenen teruggeslagen. Volgens het Fremdenblatt, zooals bekend het officieuse Oostenrijksche orgaan, zijn bij de samenkomst in het groote hoofdkwartier alle groote aangelegenheden met oorlog en vrede in verband staande, in den breede be sproken en is er geen spoor van eenig mee- ningsverschil blijven hangen. Wat het Poolsche vraagstuk betreft zegt het blad, dat Oostenrijk naar een oplossing streeft, die met de wenschen van het Poolsche volk strookt en tevens rekening houdt met de rechtmatige belangen van Oostenrijk-Honga- rije en Duitschland. Ook dienaangaande zou een volledige over eenstemming tijdens de beraadslagingen in het Duitsdie hoofdkwartier verkregen zijn Ten slotte geeft '.et blad de verzekéring, dat Oostenrijk-Hongarije en Duitschland on danks alle intriges te zamen willen blijven. Het is voor beide mogendheden te hopen, dat wat thans in het groote hoofdkwartier be disseld' is ook in de,practijk uitvoerbaar zal blijken. In Siberië schijnen de Tsjecho-Slowaken op groote moeilijkheden te stuiten. De Tsjechische opperbevelhebber heeft al thans een memorie aan de vertegenwoordigers der Geallieerden doen toekomen, waarin hij wijst op de dringende noodzakelijkheid, spoe diger en omvangrijker hulp te bieden teneinde den opmarsch naar Irkoetsk mogelijk te maken. Wanneer de strijdmacht Irkoetsk niet bin nen zes weken bereikt heeft, zou zulks, vol gens den opperbevelhebber, gelijk staan met den ondergang van alle Tsjecho-Slawaken in West-Siberië, waardoor de Russen volko men aan de genade der Duitschers zullen worden overgeleverd. kwam vooruit met de hand aan de pet en de portiers en de knechts van Lynne Court bega ven zich haastig naar den' goederenwagen voor de bagage, maar ofschoon er eerbied ge noeg was, niemand groette hem met den har- telijken glimlach waarmee men Lord Marlow en Andrey welkom geheet en had. Sir Jordan ptapte in zijn rijtuig met de kolossale zwarte paarden bespannen zwart was Jordan's lievelingskleur en zij reden deftig weg. Sir Jordan zonk achterover in de kolosale kussens en keek niet uit voordat het rijtuig de poort door was en het huis nader de. Toen. boog hij zich voorover en keek uit, Indien hij trotsch was op deze bezitting, er was zeer weinig trots in de uitdrukking van zijn gezicht toen hij zijn oogen langs den ge vel liet gaan. De meeste ramen waren ver licht, de plaats zag er dus veel vroolijker uit dan toen Andrey en Sir Marlow er naar op keken, en toch week Sir Jordan terug met zoo iets als een huivering van afkeer. De bedienden wierpen de groote halldeur open en de butler, een lange, magere map, die den naam had geheelonthouder te zijn, boog voor zijn meester en ontving hem vrijwel als het hoofd eener begrafenisonderneming de voornaamste uitgenoodigden bij een lijkstoet ontvangt. Sir Jordan liep de hall door, niet geheel verlicht door een twaalftal lichten en zijn kamerd'enaar, die met een vroegeren trein gekomen was, ontdeed zijn meester van zijn Eels: want ofschoon het weer volstrekt niet oud was, Sir Jordan was kouwelijk van aard en was bang voor de avondlucht buiten. De butler kwam naderbij met het kaartje van Sir Marlow op een blaadje; Sir Jordan kreeg een lichten blos op het gelaat toen hij de korte uitnoodiging las. Toen bleef hij een oogenblik als 't ware aarzelend staan, maar een blik in den spiegel boven den schoorsteen deed hem decideeren. Hij was moe en zag er vermoeid uit; en als iemand moe is, ziet hij er lang niet jonger uit dan hij is. Sir Jordan was veel te verstandig om zich op zijn onvoor- Dai ziet er voor de Tsjecho-Slawaken in Siberië niet erg schitterend uit. Maar de Ja panners schijnen daar een grootere kracht te kunnen ontwikkelen en uit Wladiwostock wordt gemeld, dat Amerikaansche troepen daar op geestdriftige wijze welkom zijn ge- heeten en het Japansche contingent te Nikolsk is aangekomen en thans oprukt naar het Us- suri-front. De Japansche regeering heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin zij wijst op het ge vaar van gewapende Duitsche en Oostenrijk sche gevangenen in Siberië langs de grenzen van Mandsjoerije, die thans aan de Chinees- sche grens opdringen in de richting van Mandsjoeli. De toestand houdt een recht- streeksche bedreiging van Chineesch gebied in en is van niet minder onrust voor Japan dat door banden van nauwe solidariteit met China vereenigd is. Beide regeeringen zijn daarom overeenge komen bij wijze van voorloopigen noodmaat regel een deel van de in Zuid-Mandsjoerije gestationneerde troepen naar Mandsjoeli te zenden. Het doet wel wat vreemd' aan die groote zorg van Japan voor zijn Chineeschen buur man gade te slaan. Wij herinneren ons, dat de verstandhouding wel eens minder goed is geweest en de belan gen der plaatselijke Chineesche bevolking minder zorgvuldig door Japansche troepen geeerbiedigd werden dan Japan thans be looft in het oog te zullen houden. In Japan zelf is/het door de hooge rijst prijzen tot zeer ernstige onlusten gekomen. Volgens een Reuter-telegram kwam het in bijna iedere belangrijke stad tot bloedige on lusten tusschen politie en de bevolking, die zich onledig houdt met het in brand steken der rijstwinkels. Volgens dit telegram zou het volk in hoofdzaak uiting geven aan zijn an tipathie tegen de oorlogswinstmakers, wat wel een bewijs is, dat de Japanners per slot van rekening dczeifde menschelijke, of beter gezegd onmenschelijke eigenschappen hebben als hun Europeesche vrienden en vijanden KORTE BERICHTEN. Aan de Times wordt uit Santander ge meld, dat er thans een Spaansche nota te Berlijn ontvangen is, waarin medegedeeld wordt, dat Spanje Duitsche schepen in Spaansche 'haven zal verbeurd verklaren tot een aantal als overeenkomst met de door de Duitschers vernietigde Spaansche schepen. Er zijn ongeveer 90 Duitsche schepen in Spanje. Onder de Londensche bus- en tramcon ductrices is een staking uitgebroken; zij deeligst aan Andrey te vertoonen, het meisje dat hij poogde te veroveren, daarom zette hij zich neer en schreef een' kort briefje om Lord Marlow voor de invitatie te bedanken; het speet hem zeer, hij had werk meegebracht uit Londen,, dat haast ha<ll; hij kon ae uitnoodi- dus niet aannemen King i ;,,.aat dit dadelijk op de Grange bezorgen", zei hij. „Ik zal thuis dineeren. Over een half uur ben ik klaar met klceden." „Dan zal het diner op tafel staan, Sir'Jor dan," zei de butler plechtig, en Sir Jordan ging naar boven naar zijn eigen vertrekken. Deze waren aan de voorzijde van het huis, de vroolijkste van al'le, maar ofschoon zij pas opnieuw waren geschilderd en gemeubileerd, het waas van stille droefgeestigheid, dat over de rest van de plaats hing, scheen ook hier doorgedrongen te zijn. Er was vuur aange maakt en er werd licht genoeg verspreid door de waskaarsen met kapjes; maar de kamers zagen er niet vroolijk uit. Misschien doordat de weinige personen in het groote huis even ernstig en stil waren als hun meester. Sir Jordan kleedde zich met zijn gewone nauwgezette zorgvuldigheid en ging naar beneden naar de eetzaal; hij had een kleine brievenportefeuille en een paar Blauwboeken bij zich (boeken met regeeringsza'ken). De eetzaal was groot veel te groot voor één mensch en de lamp midden in het vertrek ver lichtte de tafel en eenige meters in de rondte, maar liet de wanden met paneelen en de don kere eikenhouten meubelen in volkomen duis ternis. Er hingen enkele portretten in de kamer. Een van Sir Grevi'lile, als jongmensch; dit hing boven, den zwaar gebeeldhouwden schoorsteen. Aan den tegenovergestelden wand van de kamer hing het portret van een jongen met blond haar en blauwe oogen, die van kinderlijk geluk schenen te tintelen. Dit wa$ Neville. Sir Jordan keek naar de beide 'ortretten, naar zijn vader met een ontevreden lik, naar den jongen, zijn halfbroeder, met eischen evenveel loon als de mannen, d.w.z. 5 shilling per wede meer loon dan zij thans verdienen. Getracht wordt in geheel Enge land een staking onder het trampersoneel te verdekken. Aan Litvinof (de gezant der bolsjewiki te Londen) zulUn de paspoorten wonden ge geven, zoodra de Britsche consul te Moskou de zijne, heeft ontvangen en te Stockholm is aangekomen. Uit Stockholm wordt aan de Matin bericht In Finland loopt het gerucht dat de Duit schers zich van de haven Kroonstad hebben meester gemaakt. Het bestuur der Fransche sodalistische partij protesteerde in een laüge motie tegen de veroordeeiing van Malvy. In Duitschland bestaan plannen, die reeds in een wetsontwerp belichaamd zijn, om de portvrijheid voor vorsten op te heffen. De Amerikaansche regeering heeft alle betrekkingen met de Bolsfewlkiscne regeering verbroken. Naar aanleiding van Engeland's ver klaring inzake de Tsjecho-Slowaken. h< OostettrijhschrHongaarsche regiering offlcieele mededeetlng gepubliceerd. De Engelsche koloniën zullen voortaan door ministers te Londen vertegenwoordigd zijn. Keizer Karl is uit het hoofdkwartier in Relchenan teruggekeerd. heeft de een DE KABINETSCRISIS. Aan de 's-Hertogb. Ct. wordt medegedeeld dat jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck. commis saris der Koningin in Limburg, ae porte feuille van binnen landsche zaken is aange boden. met de bedoeling, dat hij tevens zon optreden als minister-president. De heer Ruijs de Beerenbrouck zou het tot a s. Maan dag in beraad houden. AARDAPPELEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: In verschillende dagbladbeschouwingen wordt nog steeds dc voorstelling gewekt, alt kon de schaarschte van aardappelen die zich op dit oogenblik voordoet, verband houden - met den uitvoer van jonge aardappelen, die heeft 'plaats gehad. Zoodanig verband bestaat niet. Uitvoer van aardappelen is geschied op een oogenblik, toen er meer aardappelen wer den geproduceerd dan hier te lande werden gebruikt. Deze uitgevoerde aardappelen kon den niet worden bewaard. Bovendien behoor den zij tot soorten die men in het buitenland zeer wel gebruiken kan, maar die in het bin nenland nooit zijn geconsuleerd en alleen in geval van groot aardappelgebrek dat op dat tijdstip allerminst bestond, zouden worden aanvaard. Deze zeer beperkte uitvoer, nauwelijks l/« van dien van het vorig jaar uitmakend, heeft de binnenlandsche consumptie in dien tijd een boos gezicht; maar beide uitdrukkingen waren> flauw en voorzichtig, want de butler en de knecht dwaalden als stille geesten door het vertrek rond. Het was een heel goed' diner; de soep was zoo helder als kristal, de visch goed gekookt, een flinke patrijs en een lamsbout, beMe per fect gebraden. Sir Jordan at echter zonder er bij te denken en te waardeerentusschen de erechten in, keek hij zijn brieven in. Hij ronk niets, dan water, waarin een citroen was uitgeperst, een drank die, hoe gezond ook, stenig niet vroolijk of opgewekt maakt. Niets blzonder geweest?" vroeg Sir Jlor- P' bl dan den butler» „Neen mijnheer," antwoordde de man ern stig en met langzame juistheid, alsof hij zieti even als Hamlet zeer nauwkeurig moest uit drukken; verzaking van dien plicht zou hem zijn betrekking kunnen kosten. ,,Neen, Sir Jordan. Alles is zooals gewoonlijk. De rent meester heeft zijn boeken in de biblotheek neergelegd." „Zeer goédik zal ze van avond inzien „En Giles is er vandaag geweest om u te spreken over 't nieuwe gebouw dat hij wenscht." Sir Jordan zag met koel misnoegen op. „Ik zal mr. Giles niet ontvangen" zei bij. „Ik heb hem reeds gezegd dat ik geen plan heb geld uit te geven voor zijn hoeve." De butler boog. „Is is er niemand anders geweest?" vroeg Sir Jordan na een pauze en zoo onver schillig sprekende als hem mogelijk was met het visioen van Rachel voor oogen. „Neen, Sir Jordan," niemand anders, be halve Lord Marlow en freule Andrey." „Ik ben hier gekomen om wat rust en kalm te te genieten, rrome, en wil niet gestoord worden, dat wil zeggen, door vreemdelingen. Als er menschen mochten komen die je niet kent, zorg dan dat ze niet bij mij toegelaten worden vootdat ik weet wie het zijn." (Wordt vervolgd) ii t „La

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1