DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. n*. im D© strijd in m buiten Emrepa. 1 1<; 1 L L K T O S. Gekocht Honderd en twinsti»»te Jaargang 1918 AbonnsKiBDtsprlis bli vooroltbetallng d. 3 maanden f 1.65. fr. p. post.11.90. Bewlisnnmmars 5 ct. AdTertsitleprlls 15 ci. p. regel, grcotere lettors naar plaatsruimte. Br. Ir. N.V Boek oi Handelsdrnkkerli Horms. Coster d Zn.. Voo dam C 9. Tel. 3. DINSDAG 20 AUGUSTUS. Buitenland. Binnenland. Er is, voornamelijk in het begin van den oorlog, door bezadigde menschen meermalen gewaarschuwd tegen het ongemotiveerd1 vej> wekken van haat tegen den vijand. In ieder volk schuilen goede en slechte ele menten, en het gaat niet aan een geheel volk door de daden v.an een kleine groep fanatici als, barbaren en misdadigers te bestempelen. Wij hebben ons meermalen scherp uitgela ten over de pogingven van entente-zijde aan gewend om alle Du itschers met wilde dieren gelijk te stellen en wij herinneren ons nog heel goed hoe men' ons van Engelsche zijde tegen ruime belooning trachtte over te halen eenige berichten uit Amerikaansche bladen over te nemen, waarin het Duitsche volk in zijn geheel een groep barbaren "van de slechtste soort genoemd werd. Er schuilen ongetwijfe ld onder de Duitsche machthebbers mannen, die door oorlogs waanzin bevangen, door imperialistische en anexionistische droombeelden gedreven, heel slechte raadgevers zijnHun invloed is groot en de protesten van vele volksgoepen tegen hun optreden leggen nog geen vol doende gewield in de schaal. Zij zijn het in hoofdzaak, die Duitschland door hun woorden en daden t'ot zelfvernieti ging drijven en tot hen, zijn dan ook de ver manende woorden gericht, die mannen als president Wilson van tijd tot tijd doen boo- ren. Weet het Duitsche volk, dat vóór den oor log toch algemeen beschouwd werd als een zeer hoogstaand, intelligent en energiek volk, zich van deze slechte raadgevers t e bevrij den, verbreekt het de boeien van discipline en militairisme, waarin het door jonkers en mi litaire machthebbers reeds te lang is vastge klonken, maakt het zich vrij van zog* vele slechte wetten en beperkende bepalingen, die het onmopdig houden, dan zal het Dui tsche volk niet beter en niet slechter dan ieder an der volk zijn. Want het is onjuist en onlogisch om te ver onderstellen. dat deze oorlog uitsluitend ge voerd wordt tusschen barbaren en' voorstan ders van beschaving en menschelijkheid Het Duitsche volk heeft ook zijn goede zij de en voornamelijk jn Duitschland vindt men een zeer sterke vaderlandsliefde en gemeen schapszin. En juist daarom is het zoo jammer, dat fanatici steeds weer pogen de vijanden als minderwaardige individuen af te schilderen. Wij herinneren ons nog hoe een deputatie verminkte Belgen naar Zuid-Afrika gestuurd werd om daar aan iedereen te laten zien hoe barbaarsch het Duitsche volk was. Dat de daarbij gedane verhalen niet van overdrijving waren vrij te pleiten, laat zich begrijpen. Trouwens, ook de Northcliff-pers heeft er het hare toe bijgedragen de meerling over Di uul 'a verschillende geassocieer de rijken, voornamelijk Amerika, in een be paalde richting te drijven. Een sterk staal Ije van oorlpgsrazernij vin den wij' thans in Duitschland vermeld. Ook daar te lande zijn er velen, die hun uiterste best doen den haat tusschen de volkeren zoo aan te wakkeren, dat een vrede door overeen stemming onmogelijk zal worden. Het Berliner Lehrerblatte bevat thans eeh feestrede voor de jeugd van de hand van den onderwijzer Francke tér gelegenheid van de herdenking van den Sedan-dag. Deze illustere paedagoog vertelt de Duitsche jeugd onder andere, dat de Franschen uit Noord Afrika komen en sinds den oertijd berucht zijn om hun bloeddorst, wraakzucht en moordlust. In oorlogstijd, aldus de feestredenaar, wordt de tijger in deni Franschman wakker en wil hij bloed zien. Dan voelt hij een ontembare wel lust in kwellen, mishandelen, martelen en vermoorden van Duitschers. De heer Francke vertelt, dat er in Frank rijk buitengewoon ved verminkte kinderen zijn, want de ouders laten ze verminken om ze uit bedelen te kunnen1 zenden. Wij zullen alle fraaiigheden, die verder ver meld worden, maar niet mededeelen. In vele Duitsche kringen is men op zulke paedagogische lessen voor de Duitsche jeugd allesbehalve gesteld en de Vorwarts wijst er zeer terecht op, dat zulk geschrijf duizende kinderzielen zal kunnen vergiftigen en het zaad is voor een nieuwen wereldoorlog. Het blad acht het gewenscht, dat in het vredesverdrag dat toch eenmaal zal1 moeten vastgesteld' worden, de bepaling wordt opge nomen, dat ieder der verdragsluitende staten zich verplicht ophitserij van het volk in eiken vorm met name echter door bet verachtelijk maken van een ander volk als geheel ten scherpste tegen te gaan. Onderwijzers die zich bij openbare onderwijsinrichtingen aan ophitserij schuldig maken nioeten onmiddel lijk uit hun ambt ontzet worden. Dat is inderdaad een bepaling, die het over wegen wel waard is. Door het rondstrooien van valsche beschuldigingen, door het steeds weer opzettelijk in een zeer ongunstig, dag licht stellen van de volkeren waarmede men in oorlog is kweekt men 'n ouderlingen haat, die niet alleen het sluiten van den vrede door overleg buitengewoon moet bemoeilijken, maar die tevens de oorzaak zal zijn, dat nieuwe oorlogen in de toekomst niet zullen kunnen uitblijven. Op het Westelijk gevechtsterrein dringen de Geallieerden' tusschen Somme en Oise steeds dichter naar Chaulnes, Roye en Las signy op, hoewel het Duitsche communiqué de vijandelijke aanvallen ,ten W. van Chaul nes en ten N. van Roye mislukt noemt. Tusschen Avre en Oise, zegt dit communi qué, zijn Fransche aanvallen over een breed .front onder zware verliezen doodgeloopen. De Franschen vermelden een succesvol len aanval tusschen1 de Oise en de Aine. Zij zijn hher op een front yan 16 K.M. over een af stand van 3 K.M. vooruitgekomen. Nouvron- Vintfré werd veroverd. Het Parijsche officieele avondcommuniqué vermeldt, dat de Franschen tusschen de Matz en de Oise hun opmarsch voortzetten, Fres- mières bezerten en den W. rand van Lassigny bereikten. Meer naar het Zuiden drongen zij in het bosch van Thiescourt. Op hun rechtervleugel namen zij Pimpres en drongen door tot aan den Z. rand van Dreslincourt. Ten N. van de Aisne bezetten de Franschen tusschen Carlepont en Fontenoy nog het dorp Morstin. Het aantal gevangenen bedroeg in deze streek van het front niet minder dan 2200. De strijd om Roye, Chaulnes en Lassigny is zeer hamekkig en de tegenstand der Duit schers is hier buitengewoon groot. Het ver lies van deze plaatsen zou de Duitschers noodzaken over de Somme terug te trekken welke terugtocht een buitengewoon gevaarlijk karakter zou dragen. Volgens een Reuter-bericht zouden de Ge allieerden het spoorwegstation van Rbye reeds genomen hebben. x Naar te 22) „Zeker Sir Jordan," F.en prachtig dessert werd op tafel gezet, waarvan Sir Jordan drie druiven at; toen trokken de butler en zijn satellieten zich ge- ruischloos terug en lieten hun meester al leen. Sir Jordan ging in een armstoel zitten en trok een klein tafeltje met zijn boeken naar de twee portretten en hij zat ze beurte lings aan te staren met een onnaspeurlijken blik. En toen, alsof de geschilderde oogen, die zijn blik zoo onverschrokken en voort durend terugschonken, hem rusteloos maak ten, stond-hij op en begon de kamer op en neer te loopen met gebogen hoofd, de groo- te witte handen op den rug gevouwen; zijn geliefkoosde houding. Nu eens was hij in het donkere gedeelte van de kamer, dan weder in het licht van de lamp was dit laatste het geval, dan was zijn gezicht niet juist aangenaam om aan te kij ken. Het was in de eerste plaats in 't geheel niet het gelaat, dat men van een man, die succes heeft in de wereld, verwachten zou. De vroolijke avond ging voorbij, de reeds KORTE BERICHTEN. Naar uit Stockholm gemeld wordt, heb ben de Russische Volkscommissarissen in principe toegestemd in het verzoek van den Paus tot vrijlating van de ex-Czarina en haar dochters. Er zullen echter eenige voorwaar den worden gesteld. Het verzet tegen haar vrijlating is als overwonnen te beschouwen. Onder de Oostenrijksche Slavische nüti- onaliteiten is een toenemende agitatie- merk baar; terwijl men in Bosnië vreest voor een aansluiting bij Hongarije en verdrukking door de Hongaren, hebben de Polen, Tsje chen en Zuid-Slaven een bondgenootschap ge sloten ter nastreving van de onafhankelijkheid en hebben de Slowanen en Kroqten zich uit gesproken voor aansluiting bij dê Serviërs. Uit Bern wordt gemeld Volgens het Petit Journal is de vroegere directeur van het observatorium op de Mont Blanc, de Tsjechi sche astronoom professor Stefanitsj, die bij het uitbreken van den oorlog als vlieger in het Fransche leger dienst heeft genomen, tot lei der der Tsfecho-Slowaken in Siberië benoemd. Stefan istsj zal zich dezer dagen tot het aan vaarden van zijn post naar Siberië begeven. In tegenwoordigheid van militaire en magen ge- Volgens bericht uit Boedapest spreekt de Az Est. de geruchten tegen dat Aartsher tog Karl Stephan tot koning van Polen zou ivorden verkozen. Het blad weet mede te dee- len. dat een monarch gezocht werd £ie voor de Centralen aannemelijk zou zijn en ook de Entente niet onsympathiek zou zijn. Deze monarch zou dan gevonden zijn in den per soon van keizer Karl. Duitscfie duikbooten hebben in het Ka naal en. ten Westen daarvan 13,000 ton aan vijandelijke scheepsruimte in den grond ge boord. March (chef van den Amerikaanschen generalen staf) heeft tegen journalisten ge zegd, dat volgens het program der V. S., te gen Juni van het volgende jaar 80 Ameri kaansche divisies in Frankrijk zullen 'staan 1,400,000 Amerikaansche troepen zijn al in Frankrijk, Italië of Siberië ontscheept. Naar uit Helsingfora wordt gemeld be- innen de onderhandelingen tusschen duitschland, Zweden en Finland over de Alands-eilanden den 21 en Aug. te Marie- hamm. In Jena heerscht schaarschte aan water: Het is elk lid van een gezin slechts toegestaan om één maal per week een bad bij zich thuis te nemen. Wanneer men deze verordening overtreedt, woédt de badtoevoer afgesneden. Wolff seint, dat de Duitschers bij het afweren van de aanvallen tegen Roye een uit nemende dekking vinden1 in die oude loopgra ven van 1946, die reeds lang met gras zijn begroeid en die de artillerie zeer moeilijk kan ontdekken. heim en de Ludendorffbrug opend. Uit Warschau wordt gemeld dat een buitengewone zitting van den Poolschen Mi nisterraad heeft plaats gehad, waarin prins Radziwoll rapport uitbracht over zijn reis naar het Hoofdkwartier. In verband met de daar gevoerde besprekingen is tegen heden ëen zitting van den Kroonraad belegd. Naar meld1 wordt zal Prins Radziwoll zich he ienavond naar Weenen begeven ter bijwo ning van politieke conferenties. Wolff's correspondent te Moskou seinde Woensdag een telcpram van het St. Pet. Tel.- Ag. door, volgens hetwelk de buitengewone regeer in gscomniissiën hebben besloten, afdëe- lingen samen te stellen tot het bewaken van de spoorlijnen en tot het op touw zetten van een schrikbewind op grooteschaal tegen de contrcFrevolylionalren. In een haven aan een der groote meren te Detroit (V. S.) is een stalen vrachtschip van 3500 ton in .30 dagen tot in alle onder deden voor den dienst gereed afgeleverd. Dit is een record op het stuk van den scheeps bouw. Sir Charles Eliot, rector van de hooge- school te Hongkong, die vroeger in diploma- tieken dienst is geweest, is tot hooge gevol machtigd commissaris in Siberië benoemd. Hij zal binnenkort naar Wladiwostok vertrek ken. De gezanten van Servië en Grieken land te Washington publiceerden een nota over de geruchten van een afzonderlijke vrede tusschen de geallieerden en Bulgarije. Uit Weenen wordt gemeld dat in re- geeringskringen qldaar de meerfing heerscht dat de Oostenrijksche regeering zich in zake de Poolsche kwestie nog aan geen enkele for mule heeft vastgelegd. De Oostelijke arm van de Canton is buiten zijn oevers getreden. Tengevolge daar van zijn 5000 menschen zonder onderdak 250,000 menschen. zonder voldoende voedsel. Het Amerikaansche Roode Kruis verleent de eerste hulp. In dezen oorlog 1 zer 500 maal de orae Pour In dezen oorlog heeft de Duitsche kei- Ie Mérite ver leend. De Spaansdie minister van buitenland sche Zaken ontkent dat Spanje een nota aan Duitschland heeft gezonden in verband met de torpedeering van Spaanséhe schepen, en verklaart, dat Spanje er niet aan denkt, zijn neutraliteit te laten varen. flauwe geluiden in het huis werden steeds flauwer. Sir Jordan haalde zijn horloge uit en keek hoe laat het was; toen schelde hij. „Zeg aan Greene" Greene was de ka merdienaar „dat ik hem vanavond niet meer noodig heb; hij kan naar bed gaan," zei hij tot den knecht. De man ging "naar benedqn, naar den be diendenkamer en bracht de boodschap van zijn meester over. „Een vroolijk huis hier!" zei hij. Het was een nieuwe huisknecht. „Verduiveld! een mensch zou er den schrik Van krijgen, alleen maar van het rondloopen hier. Ik denk nooit dat ik het lang kan uithouden." Sir Jordan vatte zijn Blauwboek weer op, maar hij bleef wel een- uur zitten, voordat bij een bladzij omsloeg; toen .stond hij op, alsof hij ergens op gewacht had, liep stil letjes naar ae deur, deed dié open en luister de. Het was stil in het groote huis, men hoorde niets dan het plechtige tikken van een groote klok op de trap; Six Jordan scheen tevreden en ging langzaam naar bo ven, naar zijn kamer. Hij verwisselde zijn gekleede jas voor zijn kamerjapon en zijn schoenen voor pantoffels en met een onop- gestoken kaars in de hand, ging hij lang zaam de bovengang in. Het was een breede, mooie gang, die rondom de heele hall heenliep; Sir Jordan bleef stilstaan en luisterde met aandacht. Toen sloeg hij een sma in, dat naar de achterzijde van het huis Teid de, zich verwijderend van de voornaamste slaapkamers, en stil staande voor een ma re deur, haalde hij een bos sleutels voor den dag en sloot de deur open. Zij kraakte een weinig op de zware heng sels, Sin Jordan bleef staan en luisterde we der. ,De omzichtige manier waarop hij in- zijn éigen huis rondliep, had veel van die van een inbreker; die overeenkomst scheen hem zelf te treffen, want hij keerde terug naar zijn kamer en haalde een boek, als een van de bedienden hem mocht zien, dan was het of hij een boek was gaan halen in, dit gedeelte van het huis, dat niet gébruikt werd. Hij duwde de deur open, deed haar weer dicht en op slot achter zich en op den tast een klein voorvertrekje doorgaande, ont sloot hij een andere deur en deed die weer dicht voordat hij 't waagde 'n lucifer af te strijken en een kaars aan te steken. Toen hield hij die boven zijn hoofd en keek rond. Hij was in Sir GrevTle's slaapkamer, de ka mer waarin hij gestorven was. Het was een sombere kamer; de meubelen waren van mahoniehout en dónker en zwaareen zeer groot bed met vier stijlen en zware bruine gordijnen stond aar) het' eene eind. Daar naast een klein tafeltje met een DE KABINETSCRISIS. Mgr. dr. W. H. Nolens heeft aan de ko ningin verzocht ontheven le worden van de vorming van een ministerie. H. M. heeft gisteren op het palels Het Loo ontvangen den Minister van Staat jhr. mr. A. F. de Savomin Lobman, die op het Ogen blik ïn Gelderland vertoeft. De conferentie auurdeanderfialf uur. Naar gemeld wordt, zou onze gezant bij het Vaticaan, jhr. mr. Van Nispen tot Seve- naer aan de koningin hébben meegedeeld, dat een harf'gebrek hem belet de zware taak van minister van buitenlanldsche zaken te aan vaarden. Ook zouden' zich nog andere moei lijkheden bij de samenstelling van het kabinet hebben voorgedaan. VISSCHERIJ BENOODIGDHEDEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het Rijkskantoor voor visscherij-benoodigd- hedén heeft aan do ingeschreven handelaars en Visscherlivereenigingeni bekend gemaakt, dat tengevolge van de geringe hoeveelheid katoenen garens welke thans nog voor de vis- scherij beschikbaar is, de aflevering aan de handelaars van de. reeds goedgekeurde be stellingen voor de maanden Juli en Augus tus eenige vertraging ondervindt. Daarom werd het noodig geoordeeld; het tijdstip waarop alle tot dusver bestelde, katoen door de visschers afgenomen moet zijn, uit te stel len en dit thans te bepalen op 29 September in plaats van 1 September a.s. In verband hiermede kan deze maand geen gelegenheid gegeven worden bestellijsten in te zenden, voor September en October. naar de Vereenigtie Staten over te brengen. Dit volgens de modus vivend'i gesloten tus schen de ooriogs-board of trade en den Ne- derlamdschen zaakgelastigde. BESPREKINGEN OVER DE OPOE- VORDERDE SCHEPEN. Naar de Telegr. verneemt, zijn de heeren J. van Hasselt, van de Kon. Ned. Stoomboot- Mij., en Ruys, van den Rotterdamschen Lloyd, naar Engeland vertrokken voor het voeren van nadere besprekingen' over het jongste aanbod der geassocieerden ten aanzien van de opgevorderde schepen. HET ANTWOORD VAN MINISTER POSTHUMA AAN DEN BURGEMEES TER VAN ROTTERDAM. Minister Posthuma heeft d.d. 17 Augustus een zeer uitvoerig schrijven gericht aan den burgemeester van Rotterdam, waarvan de aanhef als volgt luidt: „Ik heb de eer u de goede ontvangst te be richten van nevenvermeld schrijven, waarvan ik niet zonder leedwezen héb kennis geno men, en zulks niet om de schampere wijze waarop u zich uitte, omtrent een bepaalden distributie-maatregel, doch wijl in yw ge- heelen brief doorstraalt een toon van moei zaam bedwongen ontstemming en verholen afkeuring over vrijwel het geneele complex maatregelen van Regeeringszijde getroffen ten aanzien van de belangrijkste voedings middelen voor het volk: de aardappelen, het vet, de suiker, en'de melk. De bij u in deze bestaande omvatting zal, naar het mij voor komt, niet zonder invloed kunnen zijn geble ven bij het onderhoud door u rpet vrouwen uit de volksklasse inzake de levensmiddelen- voorziening gevoerd, zoodat u dezen vrou wen niet .het besef zult hebben kunnen bij brengen hoe zwaar zulks ook te dragen mo ge zijn, deze en de eerstkomende maanden noodwendig tijden van groote ontbering moeten zijn, waarin elke overheid schier machteloos staat; dat het ondoenlijk ia het komende leed van de bevolking af te wenden doch hoogstens een en ander tot verzachting kan worden verricht. Slechts wanneer u er in had kunnen slagen dit besef bij de voreabe- doele vrouwen te doen doordringen en naar mijne meening is het de plicht van ei ken magistraatspersoon om meddte werken, dat dit besef zich vestigt en versterkt wordt slechts dan zou 't naar mijn meening mo gelijk geweest zijn, dat bij de bevolking een stemming werd gewekt, welke in staat zou zijn haar op den duur te weerhouden van het zich in daden uiten van bij haar aanwe zige diepe ontevredenheid over den gang van zaken bij de levensmiddelenvoorzie ning, wr /aar bij In tusschen wordit met de betrokken autori teiten onderhandeld over de toewijzing van nieuwe partijen garens voor de visseherij zoo dat zeer waarschijnlijk einde September weder katoen besteld zal kunnen worden voor een volgend tijdvak. Mocht evenwel voor dringende gevallen in September nog katoen noodig zijn voor de visschers, dan kunnen' deze door middel van hun handelaar of vereeniging hierVap kennis geven aan het R. K. V. Zoo spoedig mogelijk zal dan, voor zoover de beschikbare voorraad garens dit toelaat, aan de aanvrage voldaan worden. DE NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. Reuter seint uit WashingtonHet is te ver wachten' dat 40 Nederlandsche schepen met een tonnage van ongeveer 100.000 ton zullen worden vrijgelaten om suiker, tin en kina medicijnfleschje en een glas en een kaars met een domper er op. Een dikke stok met een krukvormig handvat stond tegen een ande ren stoel geleund aan den anderen kant van het bed. Een oud jacht-horloge dat niet ge tikt had sedert den nacht' dat de eigenaar ge storven was, lag boven op het bureau met een kom en een paar boeken. Het bed was opgemaakt, maar behalve dat was de kamer precies eender als bij den dJood van Sir Gre- ville. Sir Jordan zette de blaken neer op ta fel en keek rond. Somtijds is het genegenheid die iemand dringt zulk een kamer in te gaan, maar van genegenheid was op Sir Jordan's gezich niet veel te bespeuren. Het was somber en be trokken en hij keek angstig en akelig om zich heen. Hij ging naar het bed en keek er onder; toen naar het bureau en andere meu belen, alsof hij den afstand wou meten en trachten een vraagstuk op te lossen, dat door sommige omstandigheden in verband stond met dc kamer en de voorwerpen die zich daarin bevonden. Eenige oogenblikken daarna stak hij een tweede kaars op en zette die boven op het bureau, sloot de laden met koper versierd open en onderzocht den in houd. Hij deed dit voorzichtig en geduldig en toch a'sof hij het al eens eerder gedaan had; en toen hij niet scheen te vinden wat hij zocht, trok hij met moeite het lastige IJl u zelf zulk een, groot wantrou wen gevonden wordt in de juistheid van het rogeerh sbcleid, dat u, om geen sterkere uitdrukking te bezigen, u de redeneeringen van de groote massa, die niet beter weet noch weten kan tot de uwe maakt, dan moe ten ook, naar het mij voorkomt, de door u in gehoor ontvangen vrouwen wel den indruk hebben ontvangen, dat inzake het distributie beleid de burgemeester van Rotterdam niet staat aan de zijde der Regeering, en in dien iets, dan is het juist dc wetenschap van de aanwezigheid van het gemis aan overeen stemming tusschen de vertegenwoordigers der overheid die naar mijne overtuiging yan heilloozen invloed moet zijn op de stemming der bevolking, en er méér dan eenige andere factor toe zal kunnen bijdragen, dat die stemming zich zal uiten op een wijze, die ook u ontoelaatbaar acht. Dit alles doet mij te meer leed, wijl uit uw schrijven niet met volle klaarheid blijkt, dat u gepoogd heeft met onbevangenheid u op de noogte te stellen van de genomen maatregelen, alvorens u daaromtrent een oordeel te vormen. Ik kan mij b.v. niet voor stellen dat iemand, die op de hoogte is van onze gewone productie van aardappelen, er zich rekenschap van geeft, hoe de aardappe len op dit oogenblik niet alleen moeten die nen om in de gewone, behoefte van dit voe dingsmiddel te_ voorzien, docH tevens moe ten aanvullen wat er te kort wordt ontvan- vn aan brood, rijst, gorf,.havermout, aller- hand andere meelspijs, vet, vleesch e. a., wat meubel een eindje van den mupr en' tuurde en zocht er achter. Toen schoof hij het weer terug en zocht in alle hoeken van de donkere kamer. t\ De stilte, het sombere van het vertrek zou de meeste menschen al lang hébben afge schrikt, en eindelijk scheen hét ook op Sir Jordan zijn invloed te doen gelden. Hij stond op van voor een kist waar hij voot geknield gelegen had, borstelde het stof van zijn kleeren alles was met een dikke stof- ,laag bedekt toen er iets aansloeg tegen de buitenzijde van de luiken. Hij. schrikte en zware zweetdroppels ver toonden zich op zijn blanke voorhoofd, toen hij naar het venster stond te kijken, dat als een spiegel zijn doodsbleek gelaat en in eenkrimpend gezicht terugkaatste. Toep trok hij de schouders op en om zijn dunne lippen vertoonde zich een spookachtig glim; lachje. t1 ,.Een vleermuis of een uil," mompelde hij Hij had er echter voor dien avond genoeg van, zette haastig de verschillende voorwer pen op hun plaats en ging de kamer uit. Maar zijn gezicht stond even angstig en on rustig en onvoldaan als toen hij binnen kwam, want hij had niet gevonden wat hij zocht (Wosét vervolgd) l'J I .gBBgggg^—

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1