E leidit tot een zeer verhoogd gebruik van dit voedingsmiddel, die niettegenstaande gelijk u doet zal wagen te verklaren „dat ieder weet dat de goede soorten aardappo bodem, woj> öaverklsm nuttigd zijn." Een en ander, alsmede het bericht in de dagbladen, dat door u .terzake een ernstig vertoog tot dc regeering gericht is welk bericht wel niet zonder uw medeweten ge publiceerd zal zijn geeft mij aanleiding meer in den breede op uw schrijven in te gaan, ten einde dusdoende te pogen het bij u bestaande misverstand uit den weg te rui men en volle klaarheid te scheppen. Moch ten ook na de gegeven uiteenzetting bij u nog vragen over zijn gebleven en u omtrent eenig punt nog nadere inlichting wenschen, dan ben ik gaarne bereid zooveel in mijn vermogen is bedoelde vragen te beantwoor den en de gewenschte inlichtingen te ver schaffen. Wat de aardappelen betreft, merkt de mi nister dan allereerst op, dat van vroege aard appelen in normale jaren 10,000 12,000 waggons geoogst worden; waarvan 5000 h 6000 waggons plegen uitgevoerd te worden. De cultuur ervan is in hoofdzaak beperkt tot 3 gebieden: Noord-Holland, het Westland en Friesland. Op de Zuid-rfollandsche Ei landen, die in normale jaren Rotterdam van aardappelen'voorzien, worden de eigenlijke vroege soorten slechts in geringe hoeveel heid geteeld; de soorten, die in normale ja ren van daar omstreeks half Juli aan de markt .worden gebracht, zijn „vervroegde eigenheimers" en behooren dus, feitelijk ook tot de late soorten. Met cijfers betoogt de minister dat het on mogelijk is geweest, dit jaar de uit Neder- landsch oogpunt goede soorten aardappelen op groote schaal uit te voerende plaatsge vonden uitvoer toch is zeer aanzienlijk klei ner dan het verbruik hier te landemot al leen, dodi de uitvoer is in verhouding tot de productie en tot den uitvoer in andere jaren zeer gering geweest. Uit die cijfers blijkt, dat de afievering van vroege aardappelen in 1918 zooveel langer heelt geduurcf dan in 1917, gulk» in verband me het systeem om zoo laat mogelijk de vervroegde eigenhei mers te rooien; zoo werden in begin Augus tus 1917 in hoofdzaak reeds late "soorten ge geten, terwijl op het overeenkomstige tijd stip van 1918 de aflevering' van vroege soorten, waaronder vervroegde eigenhei mers, in vollen gang was. Ten slotte merkt de minister ter zake van de vetvoorziening nog op, dat een organisa tie in voorbereiding is, die ten doel heeft de inzameling van beukenootjes zooveel moge lijk te bevorderen. De minister wijdt nog aandacht aan de vraag, of de inperking van het gebruik van volle melk noodzakelijk moet leiden tot het beschikbaar zijn van minder voedsel. Naar zijne meening kan deze vraag ontkennend be antwoord worden. Weliswaar wordt het ver- verbruik geremd, doch daartegenover staat dat een groot ere hoeveelheid eiwit verkregen kan worden. Op de vraag van den burgemeester of dé süikcr niet beter besteed had kunnen worden voor directe v< reling dan thans in geconden seerde (tapte) melk te venverken, antwoordt de minister ontkennend. Indien het gecon- fcomen Thans bleek al, dat men hier en daar handelaren noodig heeft, om het begonnen werk te helpen voleindigen. CRISISMAATREGELEN ZUIVEL BEREIDING.. In de algemeens vergadering vau den Al gemeenen Ncderlandscnen Zuivelbond heeft de heer O. Reitsma, gedelegeerd bestuurslid dezer vereen iging, een rede gehouden over de crisismaatregelen ten opzichte van de zuivel bereiding. Hij ging hierbij in het kort den ontwikkelingsgang der coöperatieve zuivelbe' reiding na, om te komen tot datgene, wat deze was bij het uitbreken van den oorlog op 1 Augustus 1914. Door de abnormale invloe den van den oorlog was het noodig, aldus zeide spreker, dat bijzondere maatregelen werden getroffen voor wat binnenlandsche voorziening en prijzen betreft. Bij het nemer, van deze maatregelen werden de belangheb benden voor de keuze gesteld, de uitvoering hiervan onder toezicht der regeering zelf uit te voeren, of dit geheel door de regeering zelf uit te voeren, of dit geheel door de regee ring te doen geschieden. Aan het eerste werd natuurlijk de voorkeur gegeven en alzoo kwa men in October 1914 de Rijkscentraalbureaux tot stand. Na een jadr bleken deze niet aan zoodanige eischen te voldoen, dat zij voor een langeren duur van den oorlog konden worden gehandhaafd, en kwamen de vereenigingen van belanghebbenden tot stand, die werkten onder een Rijkscommissie van Toezicht. Hoe wel aan dit stelsel fouten kleefden, bezat men hierin een instituut, dat dqor zijn opzet in hooge mate rekening kon houden met de prak- tijk, dio in gewone tijden voor elk artikel gold. In Maart 1918 heeft men dit stelsel evenwel op aandrang van de Tweede Kamer vaarwel gezegd en zijn de Rijkskautoren ingesteld, met voor elk kantoor een commissie van ad- vietf. De uitvoering van de crisismaatregelen is, zoo ging spr. voort, hierdoor zoo goed als geheel m handen der regeering gekomen en in het algemeen kan worden vastgesteld, dat zulks den goeden pang van zaken allerminst ten goede komt. Men Leeft hierdoor een z- r sterke centralisatie gekregen, die tengevo'ge heeft, dat niet voldoende met de praktijk reke ning wordt gehouden. Met name wordt hier genoemd de betere positie, waarin aanvanke lijk de zelf-boterbereiders waren geplaatst bo ven de melkleveranciers aan zuivelfabrieken, hetgeen een sterke neiging tot zelfkarnen door deze laats ten tengevolge heeft gehad; de slechte betalingsregeling voor aan de re- I geering geleverde boter mede, waardoor de boeren boter in betere conditie kwam dan de fabrieksboterde onvoldoende controle en de te lage prijzen van de koelhuisboter. Op aan drang der producenten is in vele dezer onder deden wijziging gekomen, doch een en ander heeft niet nagelaten een slechten invloed zoo wel op de voorziening in het algemeen als op den producent uit te oefenen. In aansluiting hiermede behandelde spr. de moeilijke omstandigheden, waaronder, zoo zeide nij, de zuivelbereider in deze oorlogsja ren had te werkenden die hd vooral voor eten zandboer steeds moeilijker .maken zijn bedrijf loonend uit te oefenen, hetgeen ongetwijfeld denseerde product hier te lande niet noodig mocht zijn. zou dit een zeer waardevol rull- artikel blijken ter verkrijging uit het bui tenland yan ten onzent zeer noodige goede, ren. Evenmin Is er verspilling van suiker door deze in lama te verwerken, Nu liet vet schaarsch is, is het noodig een product In froote hoeveelheid beschikbaar te hebben, etwelk althans oenigermate het vet kan ver vangen. De minister vertrouwt dat ook de burge meester zal toegeven, dat als zoodanig aller eerst jams in aanmerking komen. In dit ver band is het ook niet ondienstig er op te wij zen, dat de jamfabrieage thans uitsluitend voor het binnenland geschiedt, en dat van den^ suikeroogst 1917 Tn het geheel geen uit voer plaats gehad heeft, noch in natura, noch in den vorm van suikerhoudende goe deren. Voor zooveel noodig teekent de minister hierbij nog aan, dait het totale suikerverbruik hier te lande vóór den oorlog d. i. dus met Inbegrip van alle suiker, in de industrie circa 15 K.O. per hoofd en per kan jaar bedroeg. Met dit c fcr voor oogen er, naar het hem voorkomt, kwalijk sprake van zijn, dat het huidige rantsoen van 10 K.O. gebra meent het gebruik van suiker bij de arbeidende klasse over het algemeen ook thans nog be neden het gestelde rantsoen blijft. Ten aanzien van 's burgemeesters opmer kingen over de zeepvoorziening, verwijst de minister naar zijne uiteenzetting daaromtrent ia de Staalscöuiairt van 3 Augustus. DE HEER VAN KOL NAAR ENGELAND Het lid der Eerste Kamer de heer Van Kol heeft aan het Vaderl. meegedeeld, dat de da tum van zijn reis naar Engeland nog niet vaststaat en dat het ooel is, opnieuw in aan raking te komen met sociaal-dcmocratisdie leiders in de entente-landen. GfMHOnud NilMIMv HOLLANDSCHE VEREEN IGING VAN (KLEIN) HANDELAREN IN HOOI EN STROO. Bovengenoemde Vereen, hield Vrijdag j.l. te Utrecht een vergadering in hotel Noord-Bra bant. Nadat eenige huishoudelijke zaken wa ren behandeld, kwam de Hooi- en stroodistri- butie ter sprake. Uit de besprekingen bleek, hoe oupracVsch deze distributie was op touw gezet. Algemeen was men echter van mee' ning, gezien de wijze, waarop dc deskundige adviezen worden van de hand gewezen, geen verdere adviezen aan de betrokken Bureaux te moeten geven. Waar de minister alle raad gevingen van den handel had terzijde ge schoven en zich uitsluitend liet aaviseereti door landbouwcoöperators, (leeken in de hooi en strouvoorziening) meende men kalm liet oogenblik te moeten afwachten, waarop deze hooi-en stroodistributic spaak loopt Ieder was er van overtu;gd, dat dit oogenblik z a 1 een zeer nadeeligen invioecT heeft op"de voed selvoorziening van het Nedcrlandsche volk. In verband hiermede werd ook vooral gewezen op de z. i. te lage boter- en kaasprijzen van dezen zomer. Bij de besprekingen, welke op deze( rede volgden, traden de verschel Sn de grieven, die men tegen de regeeringsmaatregelen heeft, zeer sterk naar voren. Gewezen werd op dc hooge productiekosten door de hooge prijzen voor veevoeder, kunstmest e.d. Men achtte het noodzakelijk, dat de regeering dezt prijzen zou verlagen om de productiekosten geringer te doen zijn. Qroote ontevredenheid trad naar voren van de zijde der zuivelarbeidersmp de lichte gronden in het Zuid-Oosten van Fries land en Noordelijk Overijsel. De hier te ma ken prijzen zijn. aldus werd er gezegd, zoo danig, dat het bedrijf met verlies geareven moet worden. Bij monde van den hber Arietna, 4an Wofvega, werd scherpe crjtiek geoefend op de prijzenregeling van boter en kaas en het stellen van de eonsuniptiemelkprijzen in de gemeenten in de zandstreken. Hiermede houdt, zoo zeide hij, de regeering hare belofte niet orn de zandstreken te steunen. De regee ringsmaatregelen ten opzichte van de boter- voorzmning gaven eveneens reden tot groote ontevredenheid. Versdiillende zuivelfabrieken worden uitgeschakeld van den kleinverkoop, terwijl deze in winkels vaak zeer gebrekkig ia. Spr. eindigde met vast te stellen, dat de ge organiseerde producent steeds heeft getoond met de regecring te willen medewerken. Wan neer het echter langer zoo gaat, zullen de boeren in opstand komen en zal de georgani seerde medewerking omslaan in een georga niseerde tegenwerking. Tegen deze laatste uitlating werd van be stuurszijde opgekomen, daar de organisatie niet zal kunnen eh mogen tegenwerken. Zij dient haab taak ten opzichte van het Neder- landschc volk na te komen, en georganiseerde tegenwerking zal niet worden toegelaten. Wel wenschte het bestuur der regeering ernstig te waarschuwen, dat vele ernstige grieven den laatsten tijd door "de onderscheiden regee ringsmaatregelen ontstaan, dienen te worden weggenomen, zal de organisatie wederom de volle medewerking harer leden kunnen \9har- borgen. De conclusie van den heer Reitsma en het resultaat van deze besprekingen werden ten slotte op voorstel van het bestuur, in overleg met den heer Anc'ma in de volgende motie neergelegd en ter kennis van de regeering ge bracht-: De algemeene Nedcrlandsche Zuivelbond, gclipord de inleiding van den heer Reitsma over de r'sismaalregelen ten opzichte van de zuivelbereiding en de daaruit gevolgde be sprekingen verwacht een daadwerkelijke in lossing van dc belofte inzake de tegemoetko ming van' het veehoudersbedrijf op ae lichtere gronden, hetwelk zich onder de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk staande kan hou den dringt bij de regeering met klem aan op een herziening van de productieprijzen van de zuivelproducten, teneinde: a. deze op zoodanig peil te brengen, dat zij inderdaad een loonende melkproductie moge lijk maken, b. een einde te maken aan den huidigen toe stand, waarbij de boter- en kaasindustrie in veel ongustiger conditie verkeert dan die van de andere melkproducten, welke laatste onte genzeggelijk voor de Nederlandsche levens middelenvoorziening van veel geringere be- teekenis zijn dan de boter en de kaas, waarbij wordt opgemerkt dat een zoodanige achter uitzetting in strijd is met de grondslagen neergelegd in de circulaire betreffende rege ling voor consumptiemelk van 17 April 1918 van den minister van landbouw, nijverheid en handel constateert, dat de coöperatieve zuivelorga- nisaiie van den aanvang van den oorlog af tot zoolang de regeering zulks wenschte, aarne en met volle toewijding haar aandeel eeft genomen in de organisatie van de le- veusmid'delenvoorziening verklaart zich hiertoe bij voortduring be reid, waarbij echter wordt aangeteekend, dat de aangesloten bedrijven gedurende den laat sten tijd zoodanig zijn teleurgesteld door de regeeringsmaatregelen, dat eerst bij algeheel herstel van de aangegeven misstanden, de organisatie de bereidwillige medewerking ha rer leden kan waarborgen waarschuwt tegen den sterk gecentraliseer- den vorm, waarin de regeeringsbemoeiingen ten opzichte van melk, boter en kaas sedert 1 Mei 1918 zijn gebracht en die reeds belang rijke nadeelen voor de levensmiddelenvoorzie ning tengevolge heeft gehad. DE OPHEFFING VAN HET INTERNEERINGSDéRöT TE ZEIST. De minister van oorlog heeft bepaald, dat het depot voor Belgische geïnterneerden te le gerplaats bij Zeist zal worden opgeheven en vereenigd worden met het interneerings-dé- pót te Harderwijk. Zaterdagmorgen bracht de commandant van het Zeister aépót, kolo nel Oositerman, dit besluit ter kennis van de geïnterneerden. Het wekte groote ontstelte nis. Aanstonds werd een groote vergadering van vele geïnterneerden belegd, waarin be sloten werd een telegrafisch verzoek te zep- den aan H. M. de Koningin, teneinde Hare tusschenkomst in te roepen tot het verkrijgen van scholing van liet ministerieel besluit. En wel „om gevoelsredenen, doch hoofd zakelijk uit hooge tevredenheid over hunne ti-renw -ordige verblijfplaats Des middags werd een met redenen om kleed verzoekschrift, voorzien van omstreeks 4000 handtekeningen, aan H. M. de Ko ningin verzonden. Blijkens dit verzoekscin ift itad men gehoopt, dat het kamp te Harder wijk zou worden opgeheven en met Zeist vereenigd in plaats van omgekeerd. DE EEN'HEIDSSIOAAR. O eert vijf, maar drie sigaren E>e sigarenwinkeliers te Amsterdam heb ben thans formulieren ontvangen ter invul ling voor het betrekken van sigaren van het Algemeen Sigaren-Syndicaat, de eenheids sigaren. Een groote teleurstelling zal het voor alle rookers met kleine beurzen zijn, dat niet meer dan drie sigaren tegelijk per dag aan één persoon mogen worden verkocht. Der A S. S.-sigarcn mogen niet worden verkocht dan aan de vaste afnemers voor persoonlijk gebruik, in geen geval aan niet- vaste afnemers, zoowel om opkoopen te voorkomen als in het belang van de winke liers, ten einde hun eigen vaste klanten te ge rieven. De prijs van de eenheidssigaar is 5 cent. De winkelier mag daarvoor geen anderen prijs vragen en in zijn winkel moet een door het A. S. S. gewaarmerkte „winkelkaart" worden opgehangen. Ter controle van de opgaven zal de be trokken winkelier den directeur, administra teur van het A. S. S. of de door één dezer aangewezen persoon te allen tijde toegang moeten verleenen tot zijne opslag- en ver koopplaats en inzage in zijn boeken moeten verleenen. -» Het A. S. S. houdt zich het recht voor om over de bij de winkeliers aanwezige voorra den A S. s.-sigarcn tegen kostprijs te be schikken, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. De winkelier kan niet eischen aflevering van het fabrikaat van een bepaalden fabrikant en/of levering van zekere soorten, terwijl door het K, S, S. geen garantie kan worden gegeven op welke wijze en op welke dagen de toegewezen hoeveelheden zullen kunnen worden afgeleverd. Vervoer ruiling of aflevering van den oenen winkelier naar den anderen, ook in de zelfde gemeente, is ten strengste verboden. RELLETJES TE KATWIJK. Bij het disiribueeren van een in beslag genomen varken op een bevolking van onge veer 13000 zielen hebben zich relletjes voor gedaan Henderden vrouwen die teleurge steld moesten worden, weigerden te vertrek- ken»cn ei achten vlcesch. De politie heeft door kalm optreden de orde weten te hand haven en plundering voorkomen. Een aantal militairen echter, partij kiezende voor de vrouwen maakten het de politie zeer lastig en weigerden eveneens uiteen te gaan. DRIJVENDE DUIKBOOT? In verband met het#door den schipper van de H. D 355 gerapporteerde, n 1. dat hij ongeveer 8 miilen beoosten het lichtschip Haaks een duikboot met het achterachip on der water heeft zien drijven, hetgeen zeer hinderlijk is voor dc scheepvaart, heeft de stelling-commandant van den Helder Zater dagochtend j.l een sleepboot uitgezonden die 'ateni in-nvond we.er is binnengekomen. De boot heeft niets gevonden SIOARF.NPEUKJES. Dp Panische mégrtjer heeft, dank zij den fhbaksnood, in den Ifcag zijn concurrent ge vonden Naar men verzekert verdienen vele icden tegenwoordig een aardig daggeldje met he' verzamelen van eindjes sigaar, met welk doel zij 's avonds laat, als de café's uit-, gaan ijverig dc hoofdstraten der stad afzoe ken om mémVs" Je verzamelen, waarvoor zii bij k'eine tabakshandclaartjes een aardig prljsie maken De eindies worden volgens cte regelen der kunst verwerkt tot rooktabak. Vindingrijk is 't zeker; maar ook hygiënisch? AARD\PPELEN-MISéRE TE BUSSUM Het levcn^middelenbedrijf te Bussum heeft Zaterdag van de militaire overheid aardap pelen moeten lecnen, ten einde een deel der buigerij van aardappelen te kunnen voor zien Dc""ge!eonde 7000 KG. beteekreit ech te op een bevolking van 19000 personen niet veel. SPAANSCHE GRIEP. Een soldaat van het fort te Edam is ver voerd naar hrt hospitaal te Amsterdam en a daar overleden. Onder het gemeente-personeel in de hoofd stad neemt de ziekte sterk af. y De Spaansche griep breidt zich te Tiel nog steeds uit. Een tweede slachtoffer, een 24-jarig jongmensch, is nu aan die ziekte overleden. GEMEENTELIJKE SLAGERS- COMBINATIE. Te Wormerveer heeft het distributiebedrijf sinds eenigen tijd alle slagers in eene combi natie vereenigd. Het slachten en verkoopen geschiedt in drie centrale slachtplaatsen- winkels door alle slagers* in de gemeente, die te zamen de gemaakte winst onder elkander verdeden. Een ieder is Verplicht het vleesch aan den winkel te halen, zoodat in enkele uren het slachten en. verkoopen is afgeloopen en alle ingezetenen in het bezit zijn van het hun toekomende kwatum vleesch. DE DISTRIBUTIE TE LEIDEN. Vanwege de gemeente Leiden zal een tijde lijk distributiebedrijf van vleesch en visch worden ingesteld, mede in verband met de gemeentelijke yarkensmesterij en het aldaar vestigen van een centrale slachtplaats van het rijk. Dit bedrijf zal afzonderlijk worden be heerd en de inkomsten en uitgaven afzonder lijk gehouden worden van het slachthuisbe- drijf. Echter zal wel de directie worden op gedragen aan den directeur en den adjunct directeur van het openbaar slechthuis. GEVAARLIJK WERK. Terwijl de rijksgraancontroleurs Brör- mann en De Bont, vergezeld van den burge meester en een veldwachter te Lage Mierde (N.-Br.) een, molen wilden binnendringen om er de achtergehouden 5000 K.O. granen in beslag te nemen, werden ze door een groot aantal boeren van uit den molen zoo danig met steenen en allerlei vuil geworpen, dat zij genoodzaakt waren de vlucnt te ne men en den regeeringscommissaris telegra fisch van den tegenstand der boeren kennis te geven DE ROTTERDAMSCHE HAVENRESERVE OPGEI IEVENA De Rottrrdamschc havenarbeiders hebben zich gisterenmorgen weei, evenals vóór de staking, aan de verschillende kantoren ge meld voor het afstempelen der boekjes Er werd een bekendmaking in de boekjes geplakt, waarin wordt medegedeeld, dat de haven reserve definitief is opgeheven, doch dat voorloopig moet doorgegaan worden met stempelen, totdat een nadere regeling is getroffen Bij de reliefschepen werd een aantal boot werkers te werk gesteld. OPENING JACHT, icleir Noord-Holland worden geopend als volgt: De jacht op reebokken op Dinsdag 1 Oc tober met zonsopgang en gesloten op Zater dag 14 December met zonsondergang. De jacht op reegeiten op Vrijdag 15 No vember en gesloten op Zatejdag 30 Novem ber. E)e jacht op reekalven zal niet worden ge opend. De jaeht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, op Zaterdag 31 Augustus met zonsopgang. De jacht op hazen en fazanten op Dinsdag 1 October, met zonsopgang. De korte jacht dagelijks, met Uitzondering vin den, Zondae, dc lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag. Voor enkele gemeenten in het Gooiland en voor het gebied van de stelling der Nieu we Hollandsche Waterlinie gelden eenige uitzonderingen. - SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. De Ned Vereen, van Spoor- en Tramweg- De jacht op grof en klein wild zal in rd- omstandigheden het bedrijf stopzetten, uitbe taling van het Joon gewaarborgd wordt. Genoemde véreeniging zal op 22 Septem ber een congres houden, waarop zullen worden behandeld de eisphen van het perso- neel. in het bijzonder die ten aanzien van een betere loonregeling, een ruimere distï-i- bittie van levensmiddelen en verkorting van den diensttijd. EEN MOORDAANSLAO Zaterdagnacht, omstreeks half een, werd de Binnenvi&schersstraat bij de Haarlem merstraat te Amsterdam in opschudding ge bracht door een vechtpartij tusschen twee vrouwen Dit ging zoover, dat de eene hare tegenpartij met een knipmes een snede tn den hals toebracht Een paar soldaten, bijgestaan door ren beambte van dc Hollandsche Spoor, brachten de beide strijdstera naar het politiebureau vanwaar de blijkbaar ernstig gewonde en hevig bloedende vrouw door den geneeskundigen dienst werd verbonden en naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het vet- hoor bleek, dat de daderes vroeget met haar slachtoffer had samengewoond. Zij zeide er wel 20 jaar voor over te hebben als zij haar vermoord had. MORPHINE IN BESLAG OENOMEN. Aaterdag sloeg een politieambtenaar, be last meit de naleving van de distributiewet te Leiden, in samenwerking met de distributie- ambtenaren van het naburige Lisse, een mooie slag Hij was een partijtje morphine, dat in handen van renige kettinghandelaren was, on het spoor gekomen dat reeds allerlei omzwervingen had gemaakt. Ijl een café te Lisse meenden, de bezitters de partii, ongeveer 10 K.O., zoo gelukkig te zén het te /uilcn^af'everen vóór 950 "per K O toen de kooper. een politiebeambte, het lit bos'an nam Een wreede ontgoocheling voor dc handelaren. .DRHVENDE OEVONDEN, Te den Helder is op de werf een scheepje aangebracht dat ongeveer ter hocgte van rernrhrl'big c rijvende was gevonden Men vermoedt, dat het deel uitmaakte van het füHI'te oorlogsschepen dat kopgeleden 's ruil-te met Duitsche luchtschepen na bij 5mrland. Het scheepje is niet grooter dan een steowtiocp en kan hoogstens drie man als bemanning bezigen. REDDINGVLOT OPGEPIKT. Het zelikuntvisschersvaartuig W R, 1 hoof 5 n ijlen N.-W.van IJmuiden opgepikt en in dit' haven aangebracht een groot red dingsvlot, waarop.een boei bevestigd was met het opschrift: „H. M. S Ulyswater" Het vlot en de boei zijn bij de marine autoriteiten afgeleverd. ilj aangifte GOEDKOOPE BRANDSTOFFEN. B. en W. van Haarlem vragen een crediet van 160.000, om dezen winter goedkoope brandstoffen beschikbaar te stellen. Zij, die een belastbaar inkomen van min der dan 500 hebben, zullen 1.50 per een heid betalen en van 500 tot 1000 2.5'ü per eenheid. EEN PORTEFEUILLE MET 22.400 VERMIST. Een kassierlooper, die met een portefeuille waarin 22.400 aan bankpapier, was ge gaan van de Twentsche Bank naar het 'post kantoor te Amsterdam, ontdekte in het post kantoor plotseling dat zijn portefeuille; was verdwenen. De politie is van meening dat thans een bende ageert die speciaal op kassiersdoopers het oog houdt. WONINGNOOD Zaterdagavond hielden voor de woning van den Amsterdamsclien burgemeester twee sleeperswagens jnet huisraad stil. Teen man schelde aan (de burgemeester is- ui tstedig) en eisebte, dat het hoofdi der gemeente hem een deel van zijn huis ten gebruikte zou af staan, daar hij te Watergraafsme/jr uit zijn woning gezet was. De politie beduidde hem, dat dit een al te ongewone op/lossing was van het vraagstuk van den woiningnood en onder geleide van agenten te voet en te paard werden de wagens met den inboedel weer over de gemeen tegrens«?gebracht. DIEFSTAL VAN ET£N AANGE- TEEKENDEN J3RIEF. Een bediende® van den hf.er Richard Jan sen. consul van Noorwegen te Amsterdam, had gistermorgen een aarjgeteekenden brief uit Nijmegen, waarin een assignatie op de Nederlandsche Bank, groot 2200, op het postkantoor in ontvangst, genomen. Door de Kalverstraat begaf hij zich op weg naar de Nederlandsche Bank, doch be merkte, in de nabijheid dier Bank gekomen, dat de in zijn rechterbwitenzak gestoken brief was verdwenen. 1 lij herinnerde zich dat in dc Kalverstraat iemand tegen hem aa'nliep en zijn eerste in druk was, dat hem djen brief werd ontfut seld Hij begaf zich onmiddellijk naar het politiebureau Pietershal, waar hl deed. Daar waarschuwde men oogenblikkelijk de Nederlandsche Ba.mk. Twee uur later werd door deze Bank medegedeeld, dat iemand te haren bureele was, die de assignatie ter ver zilvering aanbood. Onmiddellijk werd die man gearresteerd, naar de PietersJ.ial overgebracht en1 daar aan ten verhoor onderworpen. Hij gaf voor koopman te zijn, in Den Haag thuis te behooren en de assignatie voor een ander te hebben, willen incasseeren. Hij werd v/oorloopig in bewaring gehou den F:'EN DIEVENBENDE. Onlangs werd bij de Visseherij-Maatsclian- pij Nordsoe te IJmuiden ingebroken zonder dat de po Ijlie er aanvankelijk in mocht sla gen de daders op te sporen. Vrijdag is het der recherche emdelijk gelukt de hand te leg gen op een bende jeugdige misdadigers van 16 en V7 jaren, die niet alleen bekenden aan dezen 'mbraak, doch aan een geheele. serie van inbraken en diefstallen in den omtrek schuk'Jig te zijn. De meeste gestolen voor werpen werden ver onder de waarde van de hand gedaan teneinde geld te verkrijgen om den snoeplpst bot te vieren Zoo werd b v. een regenias en een tuinslang samen voor X ,50 verkocht tegelijkertijd zijn twee personen aange houden onder verdenking van heling dezer gestoten goederen. Wegens plaatsgebrek In het Huis van Be waring tc Haarlem, moesten alio aangehou denen weer op vrije voeten worden gesteld. HET ONGELUK TH VLÏSSINOEN. De bij het ongeluk in de Handgranaten- school te Vlissingcn gewonde militairen ma ken het redelijk. Den milicien werd een been en den sergeant een voet afgezet De oorzaak van bet ongeluk is nog niet geheel opgehel derd, Alleen staat vast, dat het niet bij het werpen van granaten is gebeurd. FEN OEHEIMZINNTO TELEORAM. Aan het teltgraafkantoor te Helmond ver telt de „Zuid-Willemsvaart", werd dezer da gen een telegram ter verzending van den volgenden inhoud aangeboden: „N. N,, Alk maar. Eén Japanner dood, éen Lotharinger bijna, zending niet geaccepteerd, Wat te doen? X." Dat klonk erg verdacht. En bij de tegen woordig algemeen heerschende spionnage- vrees, was het geen wonder, dat de militaire censuur zich over dit geheimzinnig telegram ernstig bezorgd maakte. Of nu telegrafische inlichtingen gevraagd zijn aan onze hooge receering of misschien wel heel voorzichtig bij de oorlogvoerende mogendheden, is ons niet bekend, maar de afzender kreeg bericht, dat dit telegram zon der nadere opheldering niet' kon verzonden worden. Men kan zich echter de hilariteit van de hooge oomes voorstellen, toen door den af zender werd medegedeeld, dat in dit tele gram sprake was van een zending rasko- nijnen, die d,e r^is van Alkmaar naar Hel mond niet gelukkig hadden volbracht. (Hbld.) AANGEHOUDEN. Te Voorschoten is gearresteerd de rijwiel- dief, die Zaterdag een lieer uit s-Gravenhage nabij den Wassenaarschen Slag met een re volverschot in den schouder trof. De aange houdene heeft bekend en is naar Wassenaar overgebracht. De toestand van den gewonde is zeer bevredigend. BRAND. Té Petten brandde de bouwschuur van den heer A. Erlks tot den grond af. Ruim 50 wa gens hooi en verschillende landbouwwerktui- Sen gingen verloren. Men vermoedt dat de rand gesticht is door zekeren J. T. die zicli reeds in ar^st bevindt. Met verbrande Was laag verzekerd MOORDAANSLAG. Zaterdagavond heeft onder Meerkerk bij Gorinchem, een moordaans'ag plaats gevon den. Zekere G., werkzaam op~de secretarie teJ Geldemaalsen, losn met een revolver twee schoten op zijn meisje en richtte daarna het- wapen tegen zichzelf. Eén kogel is het meisje in het voorhoofd gedrongen, doch bracht gebezigd WJÊ

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2