.PI f W 1 1 QBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 7 LUB I CHfliP.-PILZ, ft strijd in en bniten Eurepa. Gekocht fo. 195 üonderd en twintigste Jaargang. 1918 m WOENSDAG 21 AUGUSTUS. FEOÏLLSTOH. Deze Courant wordt eiken av©nd, bekalv® op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs to|j vooruitbetaling per maanden voor Alkmaar f L65, feanco door bet ge- heele Kijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Per regel f 0.15. Bjj groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEEMs. COSTEB ZOON, Yoordam C 9. Vraagt ACKEEMANN's vervaardigd vai ZDITER CITROENZUUR Vai 25 lag. tot 2 Sept. Zaandanscfie kermis. Wié ■M L-J' 3 t% ^k«üè; Teku&eaBumsBer 3. Prijs der gewone Adverteniiën Nu Amaüca openlijk aile betrekkingen, met de Bolsjewikische regèering heeft afgebro ken, zal hot deze wel duidelijk zijn, dat zij langzamerhand in de positie van Duitsch- land komt, namelijk, dat zij zeer weinig vrienden maar een. wereld van vijanden telt. Dat is .het lot van een regeering die niet sterk genoeg is om haar wil te doen eerbiedi gen, die voortbouwend op nieuwe theorieën ©vwó! op ntóstawfaig en. onw.' stuit *3 -.'z macht m'st haar besluiten door tea krachtig leger te doen eerbiedigen. Het Rusland der Bolsjewiki ia vrijwel een' terrein geworden waar de meest velschillende indringers met diverse bedoelingen binnen rukken om onder het voor-*endsel land en volk tegen Duitschen invloed te beschermen hun eigen wel overwogen weg gaan. Er zijn er die in het Rusland1 van thans een prachtig terrein zien om zich ten eigen bate te verrijken, er zijn er die vóór alles de Bolsjewiki een hak willen zetten, die zich er over verlustigen wanneer de theorieën der ar beiders, boeren en soldaten óp mislukking ult- loopen en er zijn er ook, die een nieuw Rus sisch gevechtsfront in het leven willen roepen om Duitschland te noodzaken een belangrijk deel van zijn troepenmacht weer van het Wes ten naar het Oosten te verplaatsen. Van alle zijden bedreigd, zien de sovjet- ccmmissarisad; zeer goed het gevaar dat hen te wachten staat en waar zij reeds te Brest* Litofsk bewezen hun sympathieën en anti pathieën niet onder stoelen en. banken te ste ken, daar is het zeer wel begrijpelijk, dat zij ijhans de entenfe-mogendheden die het hun lastig maken in een zeer slecht daglicht plaatsen. Men zond ons heden een' oproep door Le nin, Tsjitsjerin en Trotzki namens de sovjets- regeering tot het proletariaat van Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië en Japan gericht, waaruit ten duidelijkste blijkt hoe het geduld van de Russische hervormers vrijwel opge raakt is. De geheele kapitalistische pers uwer lan den, aldus de volkscommissarissen, blaft als een van den ketting gelaten' kwaadaardige hond over de interventie van uwe regeeringen in de Russische aangelegenheden, maar deze knechten uwer uitbuiters hebben alle maskers afgeworpen, want op hetzelfde oogenblik, dat zij met interventie dreigen voeren zij reeds militaire operaties uit tegen het Rusland' der arbeiders en boer ai. Engdsch-Fransck. ban dieten achttien icecis ai-belden» der sovjets Naar het ffitrgefseh «ar. 23.) HOOFDSTUK XII. tamOta. Den elfden December arriveerden de gas ten op de Grange en Lady Marlow voelde zich omringd, hetgeen zij heerlijk vond, door een vroolljk en prettig gezelschap. Dc meeste» waren jong, maar een paar heeren van middelbaren leeftijd, oude vrienden van Lord Marlow, waren niet vergeten. Het was een verrukkelijk huis om te lo- geerén en Lady Marlow was een model gastvrouw, zij altijd vroolijk en goed in aar humeur en zij was ook veel te veel een vrouw van de wereld en veel te verstandig daarenboven om zich schuldig te maken aan die grootste van alle fouten, te trachten haar en Audrey's gasten te amuseeren. „Als een twaalftal welopgevoede men- schen zich zelf niet kunnen amuseeren op een buiten, dan kan niemand hen amuseeren" had zij tot Andrey gezegd en Andrey was het geheel met haar eens. De bel om zich te gaan kleeden ging, om half negen; maar als iemand geen lust had op te staan, dan kon hij er nog een half uurtje bij nemen of een heel uur, zonder ge vaar te loopen een half warm ontbijt te krij gen, want men kon ontbijten van half tien af tot elf uur toe, al dien tijd kon men zeker zijn knappenden toast te krijgen, versche koffie en warme schotels. Maar daar het ontbijt een heel gezellige maaltijd was op de Grange, kwamen de meeste gasten beneden zoodra de'bel luidde en werden beloond met een kop koffie, ingeschonken door Andrey of Lady Marlow, die aan het hoofd van de tafel gezeten, in haar lichte morgenjapon nen, werkte ai* een versterkend middel dat Moermanspoorweg. In den Oeral verjagen zij de arbeiders-sovjets en laten hun vertegen- j woord igm door de Tsjecho-Slowakscke af- deelingen die met het geld van Ihet Fransche volk onderhouden en door Fransche officieren j worden aangevoerd, fusileeren. De thans plaats vindende openlijke aanval j van het Fransch-Engelsche kapitaal op de Russische arbeiders, aLdua de volkscommissa- rissen, is slechts de bekroning van den reeds sinda acht maanden gevoerde» ondargrond- sclien oorlog tegen het Rusland der sovjete. Van af den' eersten dag, dat de arbeiders en boeren hun uitbuiters ten val brachten en u uitnoodügden dit voorbeeld te volgen en de in ternationale slachting te slaken, hebben uwe uitbuiters gezworen, dat zij zullen afrekenen met het land, welks arbeidersklasse het voor de eerste maal in de geschiedenis der mensch- •heid gewaagd heeft het juk van hei kapitalis me af te werpen en het hoofd uit den strop van den oorlog terug te trekken. De volkseommissairssen wijzen er op dat de entente-regeeringen de Oekrainsche Rada die zich aan het Duitsche imperialisme heeft verkocht heeft gesteund en ook de Roemeen- sche oligarchie die door haar aanvallen op het Z. W. front de weerstandskracht van Rusland1 hielp vernietigen. Tevens hebben, de entente-regeeringen finan cieel en moreel de partij der rechter sociaal revolutionairen ondersteund, de partij van de verraders der revojptie die zich gewapender hand1 tegen de arbeiders en boeren verzetten. Thans moeien de Engelsche en Fransche arbeiders cn boeren ook hun bloed op de sneeuwvelden van Noord Finland en op de bergen van den Oeral offeren. In het belang van het kapitaal, aldus de volkscommissarissen, moet gij de beul van de Russische arbeiders-revolutie zijn. Uitvoerig verdedigen de volkscommissaris sen zich vervolgeus tegen de beschuldiging dat zij zich aan het Duitsche imperialisme zouden verkocht hebben waardoor de strijd tegen de sovjets een noodzakelijk kwaad zou zijn. Niet het uitgeputte Rusland, zeggen zij, heeft uw zaak verraden doch uwe regeeringen hebben Rusland onder de voeten van het Duitsche imperialisme geworpen. De aanvallen waaraan wij van entente-zij de bloot staan, aldus de oproep, beoogt slechts de bezetting van een rijk Russisch gebied om aan het Fransche en Engelsche kapitaal de rente der leeningen te kunnen waarborgen, de onderdrukking der arbeiders om te voorkomen- dar ook het proletariaat der entente-rijken het juk van het kapitalisme zal afwerpen en de vorming van een nieuw Oos telijk front. De volkscommissarissen bepleiten de be ëindiging van den volkerenkrijg opdat een in ternationale burgeroorlog, een oorlog der uit- gebuiten tegen de u'tbuiters een eind make aan alle sociale en nationale ongerechtig heden. Het manifest doet ten slotte een dringenden oproep op de proletariërs der Entente-landen om de Bolsjewiki te steunen in hun strijd tegen het entente-kapitaal, dat het juk de sov jets door het Duitsche imperialisme opgelegd nog wil verzwaren. Of deze aansporing tot de internationale revolutie in de ententelanden grooten weer klank zal vinden durven wij ernstig betwijfe len. Er zijn ook in de geassocieerde statiën velen, die de inmenging in Rusland afkeuren maar over 'het algemeen gevoelt men daar nog heel weinig voor de Russische theoriën van vrij heid, gelijkheid en broederschap zooala deze door de Bolsjewiki worden verkondigd en In practijk gebracht. Trouwens de toepassing van die theorieën hebben Rusland tot dusver weinig rust en weinig voordeel gebracht. Wanneer er één Europeesche staat is waar onderlinge verdeeldheid helt land verzwakt en tot een speelbal voor buitenlandsche intriges gemaakt heeft dan ia het wel Rusland na de groote revolutie onder bestuur van het illuste re driemanschap Lenin, Tsjitsjerin en Trotzki. Tusadien öise en Aisne hebben de Fran sche» over een breed front van 10 mijlen een voortgang van 2 mijlen gemaakt, waarbij het dorp Vassens genomen werd. Tusschen Sois- sons en Carlepont zijn de Franschen nu reeds over een afstand van 20 K.M. ongeveer 5 K.M. over de oude loopgraaflinie vooruitge drongen. Lanigny wordt ernstig bedreigd, waardoor ook Roye moet vallen en Noyon zal moeten prijs gegeven worden. De geheele Duitsche linie tusschen' de Somme en Avre komt In ge vaar en tusschen Noyon en Soissons komt dan het Fransche front rechthoekig met het Duitsche ten N. van de Vesle, waardoor een Duitsche terugtocht naar de Aisne of wellicht naar den Ghemin des Dames zal moeten vol gen. Het officieele Parijsche avondoommuniqué vermeldt een' heel wat succesvoller actie dan het Duitsche. Ten Z. van de Avre, zegt Parijs, hebben de Franschen Beuvraignes na een harnekkig ge- je dea heeien dag goed deed, zeiden de hee ren. Onder de mannelijke gasten waren een paar jonge officieren van de garde, dia zich stellig best met hun geweer den heelen dag konden amuseeren, en die bereid waren den heelen avond te dansen als het hun gevraagd werdeen jonge advocaat, die echter de balie verlaten had om zich aan de muziek te wij den, en wiens lichte tenor een voortdurende bron van genot vormde voor zijn vrienden en zich zelf. Percy Hale kon niet alleen zingen, maar om de woorden van kapitein Barker te ebruiken, „hij kon de muziekdoos (hij meen- le de piano) voor iedereen doen trillen Hij was eveneens een heel aardige dilettant acteur en er werd reeds gesproken van tooneelvertoo- ningen, maar dat hing nog in de lucht. Men moest ook Lord Chesterton niet ver geten. Dat was een der heeren van middelba ren leeftijd en, zooals Lady Marlow ver klaarde, en zij was een bekende autoriteit op dat gebied, de meest beschaafde man van zijn tijd. Het was nog een bijzonder knappe man van uiterlijk, met een glimllach en een manier van buigen en een beschikking over loffelijke woordjes en beleefde antwoorden, die de mees te jonge menschen, bij hem vergeleken, ruw en kortaf deden schijnen. Geen enkel man in heel Europa kon een kamer binnenkomen of doorloopen mét de gratie en de gemakkelijk heid die Lord Chestehton aangeboren schenen te zijnen zijn wijze van omgang met het schoone geslacht was zulk een volmaakte ver- eeniging van eerbied, vereering, bescher ming en oprechtheid, dat de meeste jonge meisjes op de Grange verklaarden dat indien hij een van haar ten huwelijk vroeg, zij het allen onmogelijk zouden vinden hem te weige ren. Maar Lord Chesterton, ofschoon hij weduw naar was, bepaalde zich voorzichtig tot een algemeene vereering van het schoone geslacht en behield rustig zijn vrijheid, al gaf hij zich uit voor den slaaf van iedere vrouw, die hij ontmoette. Hij had zijn dochter, Lady Maiy, meegebracht, een meisje, dat er eenvoudig uit zag en ofschoon een volmaakte tegenstelling van haar vader, algemeen in den smaak viel. Er waren nog een paar jonge meisjes, een daarvan was de bekenllde schoonheid. Lilian Lawson. Volgens het grondbeginsel dat twee grappenmakers een te veel is, had Lady Mar low zich bepaald tot het 'nviteeren van één bekende schoonheid en daar Lilian Lawson geen mededingster had, was zij altijd bemin nelijk. Lord Chesterton en de Schoonheid bij elkaar te zien, was. zooals Percy Hale zei, een stu die. De hoffelijke oude heer was een aanbid der van schoonheid en wierp zich dadelijk op als de ridder en dienaar van de schoone, ech ter steeds voortgaande den geringste» schijn te vermijden de andere dames te veronachtza men en vooral Andrey, een der favorietjes van den' ouden man. Maar Andrey was inder daad de lieveling van allen. Lil lie Lawson mocht haar overtreffen in beminnelijkheid, of- schoon sommigen dat bepaald ontkenden, maar And rev had een charme, die de Schoon heid zelfs miste. vecht vermeesterd. Bij hun vooruitgang van gisteren tuscben Matz en Oise hébben de Franschen 500 gevangenen gemaakt. Beoosten de Oise vielen de Fransche troe pen vanochtend de Duitsche linies op een front van 25 K.M., ongeveer van de streek van Bailly af tot aan de AiSne, aan. Ondanks den tegenstand der Duitséhera hebben de Franschen op hun linkervleugel den zuidelijken zoom van het boech van Ours- camps alsmede den naasten omtrek van Carle pont en van Ca;snes bereikt. In het centrum bemachtigden de Franschen Lombray en Bléraucourdelle en kregen ze voet op de hoogvlakte ten N. van Vassens. Op den rechtervleugel vielen de Franschen de dorpen Vézapomn, Tartiers, Cuisy-enrAlmont en Osly-Courtil in handen. De Franschen hebben over geheel het aan valsfront een gemiddelden vooruitgang van vier K.M. gemaakt en meer dan 8000 vijan den gevangen genomen. Het aantal gevange nen, door de Franschen sinds 18 dezer tus schen Oise en Aisne genomen, gaat' de 10,000 te boven. Het Berlijnsche communiqué melldt slechts, dat tusschen Oise en Aisne de sinds eenige dagen verwachte en door forsche aanvallen iögeleide hernieuwde doorbraakpoging der Franschen begonnen is. De eerste stormloop des vijands zou in de Duitsche gevechtastellingen gebréken zijn. Aan het front van ArmentLèrea rukten de Engelsche» over een breed front vooruit en namen Merviille. Generaal Foch blijkt werkelijk geen man van halve maatregelen. Het initiatief is nog steeds aan Fransche zijde en nu het terugwerpen der Duitsche le gers eenmaal begonnen is mag men met be langstelling afwachten hoever de steeds was sende aanvalskracht der Franschen den vij and van den vaderlandsdien grond zal weten te verwijderen. en onder controle voor luiverhtid bij de Firma BROM ft WANNA slhier. 2e munt uit door F|ne Smaak en Qnnliteit. Huilen land. KORTE BERICHTEN. In een interview met een redacteur van de Neue Freie Presse heeft Burian. de Oosr tenrijksche minister van Buitenlandsche Za- Deze kleine uitwisseling van gevoelens had plaats in de rookkamer en de heeren knikten goedkeurend en wilden meespreken en eenigen zeiden: „Bravo, Chesterton!" Maar Lord Lorrimore knikte niet en sprak niet. Andrey te vergelijken met den mooisten vogel die ooit door de lucht vloog, scheen hem heiligschennis toe. Er was slechts één wezen met vleugels, waarbij hij haar had kunnen vergelijken, en dat was een engel. Hij had Lady Marlow's Invitatie met ge mengde gevoelens van genoegen en aangenomen Het zou een onuitsprekelijk in Het zou een onuitsprekelijk genot voor h< net zelfde huis te" zijn als Andrey en toch ?enot voor hem zijn, veertien dagen lang „An drey Hope," r alse music zei Percy Hale, die zoowel dichter alse musicus was, „is gelijk een schoone vogel wiens prachtige veeren iemand het eene oogenblik met bewondering vervul len, terwijl de muziek van haar stem het vol gend oogenblik de ziel doet ontgloeien." „Ja," zei Lord Chesterton, die hem aan hoorde, „maar met allen eerbied gespro ken," en hij maakte een beleefde buiging voor Percy, „uw vergelijking, hoe uitste kend ook, is niet volledig. Ze gaat niet ver genoeg. Want de uitnemendste zanger van net woud mist een bekoorlijkheid, die freule Andrey in hooge mate bezit. Vogels, beste Percy, kunnen niet glimlachen en dat kan freule Hope wel. Ik zie liever haar glim lach, dan de mooiste paradijsvogel en noor liever haar vroolijken lach. dan het gezang van den besten nachtegaal." ■aar V»» ALKMAAR 6.— 10. - 2.30 6. - 1.30 AMSTERDAM 6.30 a - 0.30 2.19 30 „ALKMliB PiOKVr. ken. eenige vragen beantwoord over hetgeen in net Duitsche hoofdkwartier ter sprake is liep hoofdzakelijk Vertegenwoordigers raad van Litauei helmen i gekomen. Het onderhoud' liep over Polen en over den vrede. van den Staats- In een brief aan Lu- dendorff om steun verzocht bij hun actis voor een koning van Lttauen. Zij willen dit vraagstuk op grond van het zelfbeschikking»* recht oplossen. Aan het Albaneesche front heeft Itali- aansche cavalerie aan de beneden-Semeni Oostenrijhsche verkenningsafdeelingen ver- dreven en eenige gevangenen gemaakt. Volgens bericht aan de Daily News is de positie der Sovjetregeering verzwakt door den voedselnood. Evenwel blijft de Sovjetre geering het eenige organiseerende en georga niseerde lichaam in de republiek. Aan de Oessoerl (zijrivier van d« Amoer) zijn de Tsjechen na een gevecht met de bolsjewiki teruggetrokken. Naar de officieuse Berlijnsche coma- pondent van de „Köinische Ztg." verklaart, kan aangenomen worden, dat over 1 geheel genomen tusschen Duitscnland en de Sovjet regeering overeenstemming verkregen is. Tevens deelt hij mede, dat over dén terug* keer van vou Htlfferich naar Rusland noj geen definitievé beslissing gevallen is, do< deze wel spoedig verwacht kan worden. Twee Oostenrijksche vliegtuigen hebben 4 bommen geworpen op Bart. Twee daarvan vielen op de stad en noodden 2 vrouwen, een ouden man en een kind. Acht personen wer den gewond. De havenwerken leden geen schade. De vijandelijke vliegtuigen moesten dicht bij de kust dalen en werdén buitge maakt. De inzittenden werden gevangen ge nomen. Volgens een Reu ter-bericht is Lindley, voormalig iegatie-raad te Petrograd, be noemd ot Britsch hooge-commissaris van Noordelijk Rusland met hoofdkwartier te Ar changel. Joffe, de Russische gezant te Berlijn, heeft eenige veranderingen voorgesteld in de herziening van het verdrag van Brest-Li- tovsk. Waarschijnlijk zullen na de besprekin gen in het hoofdkwartier vèr strekkende maat regelen betreffende dé Russische randstaten genomen worden. Volgens berichten uit Weenen is een de finitieve beslissing in zake het Poolsche vraagstuk nog niet genomen. re, knappe en bijna Spaansche gezicht zijn hart geschonken had en hij had het zoo ge heel en al en totaal wegegeven, dat er geen klein stukje was overgebleven om aan een andere vrouw te schenken. Andrey's gedrag tegenover hem was een behoorlijke vereent ging van vriendelijkheid en gereserveerd heid, soms gematigd door een zekere co- quetterie, waar een jong meisje zoo uitste kend over beschikken kan. Lord Lorrimore wist hij dat hij lijden zou wanneer hij haar omringd zag door andere mannen en even eens door ae overtuiging dat hij niet meer voor haar was dan een der overigen. Zijn overdreven vereering voor Andrey was zijn vrienden wel bekend en verschafte hun een onophoudelijk en interessant onder werp van discours. Hij was jong, knap van uiterlijk en rijk en het was geen geheim dat er een of twee meisjes warén die gaarne zou den bukken om den zakdoek op te rapen, in dien hij ze haar had willen toewerpen; maar zijn toewijding aan Andrey was trouw en onwankelbaar Voor hem was zij de eeni ge vrouw ter wereld en geen andere. Ver scheidene mannen hadden de vleugels ge brand aan. deze heldere vlam en waren heengegaan, gezengd en bedroefd; maar of schoon Lord Lorrimore zich zeer leelijk ge brand had, nog steeds zweefde hij rondom de vlam en liet zich liever tot asch verbran den dan weg te vliegen. Lilian Lawson had haar zaehten, flauwen glimlach, haar neergeslagen wimpers op hem geprobeerd, ze had voor hem gepo seerd in de beste houdingen, waarmee wij op photografieën zoo vertrouwd zijn, maar te vergeefs. Het was Andrey Hope, aan wie de ernstige, stille jonge man met het donke- was haar slaaf, de gevangene van haar pijl en boog en dat wist zij.' Zij had hem vrijheid aangeboden, maar hij had die willen aannemen en nu. waar dient het voor een slaaf te hebben ale uw slaaf ver kiest te blijven, indien ge geen gebruik van hem maakt? Hij was naast haar zoodra er gelegenheid voor was en zij veroorloofde daar te blij ven. Als zij eemge hulp noodig had met kof fie schenken aan het ontbijt, dan was hij het die toevallig naast haar zat en die gaarne bereid was gevaar te loopen zich te branden wanneer hij haar met het warme water hielp. Ging het gezelschap een rit doen te paard, een vroolijke, lachende, zorgelooze optocht dol van pret 'n optocht waar het boerenvolk goedkeurend naar stond te kij ken en te lachen dan was het Lord Lor- rimfcre die haar met zijn sterke handen op het zadel zette; en nooit stond hij haar toe te "Vertrekken voordat hij vlug maar voor zichtig met zijn scherpe oogen had nage gaan, of er niets mankeerde aan het gebit, het toom en den buikriem. Als zij onder weg soms een bloem bewonderde, dan zou hij die bloem voor haar plukken, al moest hij er kleiachtige oevers voor overklimmen of door een beekje waden. Hij lette op haar paard, zoodat, mocht het struikelen, hij den kostbaren last kon opvangen. Gedurende den rit was hij voortdurend op den uitkijk naar het een of ander voorwerp, dat haar kon interesseeren of amuseeren. (Wosdt vervolgd) app I a f fk ir-yytygy?*» ,.y*ar tu j

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1