laster van Iiaptmial ei Fabrieken. tp laanda; 2 September a.s. X ff ZEEP. te ALKMAAR, Oemenard Nieuw*. Proyineinnl Nirmv*. TeUtrntiimeii tab huhms feladsnifliin a De ADJUNCT-DIRECTEUR van het DISTRIBUTIEBEDRIJF van ALKMAAR maakt betod, dat morgen 22 AUGUSTUS 1918 Dp BON NO l vac de aeepkaart ver- luijgtói woidt gesteld de helft van ten en kel shik zeep (öaVi gram). De Aaiuact-Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks Directe Belastingen binnen deze Gemeente ter invordering zijn overgegeven: TWEE KOHIEREN DER PERSO- NEELE BELASTING, Nos. 10 en 2, voor het dienstjaar 1018, executoir verklaard door den Directeur der Directe Belastingen in Noord-Holland te Amsterdam den 19en Augustus 1.1.; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bijjie Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welken daartegen bezwaarschriften kun nen worden ingediend. Alkmaar, den 21 Augustus 1918. Het Hoofd van het Plaatselijk Be stuur voornoemd, O. RIPPING. HINDERWET. BUROEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij hunne besluiten van heden vergunning hebben verleend aan: lo. D. HEINSTMAN, aldaar, tot het op richten van een smederij in het perceel - No. 35; I. DE LANGE Zn tot het uitbreiden van een zeepfabriek. Lindengracht, Wijk A, No 2o. de firma J. J. DE LANGE Zn. aldaar, door het bijplaatsen van een stoomketel met verwarmend oppervlak van 29 M'.. dienende tot zeepfabricatie en tot het drijven der bestaande machine, in het perceel Wortelsteeg, Wijk C, No. 2. Alkmaar, den 21 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPINO, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat ter Secretarie dezer Gemeente, van 1 SEPTEMBER a.a. af, gedurende ACHT TIGDEN voor leden van de KAMÉR VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN alhier. Bezwaren tegeni die lijst, hetzij die dien klager, hetzij die andere personen betreffen, kunnen binnen acht dagen na>l Septem ber a.s. bij den Oemeenteraad worden inge bracht. Alkmaar, 21 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPINO, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Bij de opvorderlngscommlssie te Qalatz zijn verduisteringen ontdekt tot een bedrag van vier millioen mark, welke onder de voor malige regeering van Bratianu en Take Jo- nescu door de leidende beambten in de stad en het district zijn gepleegd. Een bericht van het bureau van Wolff beschuldigt de geallieerden, dat zij den 15en- Augustus een afdeel ing van 100 man op de DultsChe linies hebben afgestuurd, die als Duitsche troepen waren vermomd en in het Duitsch riepen „Niet schieten." De verschillende regeeringen, in Siberië hebben besloten een commissie of raad in te stellen, (üe alle partijen zal omvatten. Thans doen zich echter moeilijkheden voor met de benoeming van een voorzitter. Dr. Solf, de Duitsche staatssecretaris van Koloniën, heeft een rede gehouden, waar in hij o.a. Balfour's uitlatingen over de kolo niale politiek bestreed. Volgens de Liberal ligt de koning van Bulgarije te Frankfort op sterven. Von Payer en v. Hintze zullen aan de leiders der partijen nadere inlichtingen ver schaffen over de besprekingen in het groote hoofdkwartier. Volgens het Italiaansch legerbericht be proefden de Oostenrijkers een aanval op den Cornone; hij werd afgeslagen. Sir Charles Fielding, directeur-generaal van voedselvoortbrenging te Londen heeft ge zegd dat de tarweoogst een zeer groote op brengst belooft, naar zijn schatting de groot ste sedert 1868. Er zullen voldoende werk krachten voor den oogsit beschikbaar zijn. On geschoolden zijn er zelfs in oyervloed. Gisternacht hebben Duitsche vliegtui gen Nancy gebombardeerd. Men meldt, dat onder de burgerbevolking zes menschen zijn gedood en een twintigtal gewond. De Japanners hebben marinetroepen ■eland te Nikolajefsk aan den mond van de moer. Duitsche duikbooten hebben in de Mid- dellandsche Zee weer 4 stoomschepen van te zamen een 16000 ton vernietigd. Bin itonln iirt. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft aan den heer -De Savornin Lobman, minister van Staat, de ui'noodiging gericht, om zich met de samen stelling van een Kabinet tc belasten De heer Lobman heeft echter, na door H. M. in au diëntie te zijn ontvangen, gemeend wegens zijn hoogen leeftijd in het te vormen Kabinet geen zitting te mogen nemen en dientenge volge de hem gedane opdracl»t niet te mogen aanvaarden. (Reeds in een deel der vorige oplaag ver meld). Op grond van ingewonnen informaties ver zekert de Limb. Koerier, dat de politieke toe stand van dien aard is, dat het bericht der N. Tilb. Ot. als zou de commissaris der koningin in Limburg? jhr. mr. Ruya de Beerenbrouck, in aanmerking komen voor het ambt van mi nister van binnenlandache zaken, niet zoo on waarschijnlijk moet worden geacht als eer. ekler» gepubliceerde tegenspraak zou doen gelooven. De konigin heeft gistermiddag den heer H. Colljn,' lid der Eerste Kamer, oud-Minister van Oorlog, in audiëntie ontvangen'. AARDAPPELEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening schrijft ons: Eenige dagen geleden kwam in een der bladen eene becijfering voor, volgens welke 9Va K.G. aardappelen per week ter beschik king der bevolking behoorde te zijn. Die be rekening was de volgende: Vóór den oorlog werden jaarlijks ongeveer 40 millioen H.L. aardappelen verbouwd. De schrijver meende dit thans „veilig" op 50 millioen. H.L. te kunnen schatten, d. i. onge veer 3500 millioen K.G. Verdeeld over een bevolking van 7 millioen, zou men dan ko men op 500 K.G. per hoofd der bevolking, d. i. 914 K.G. per week. Ware deze becijfering ook maar bij bena dering juist, dan zou inderdaad eene con sumptie van 4 K.G. per week een „al te Eoover figuur" maken, zooals de schrijver et uitdrukte. Jammer genoeg is echter zijne becijfering veel te optimistisch. In de eerste plaats is er geen enkele reden om den aardappelenoogst op 50 millioen H.L. te schatten. Integendeel. Voor 1915 werd de oogst op 44% millioen H.L., voor 1916 daarentegen op slechts 37 millioen ge raamd. De oogst van dit jaar behoort stellig niet tot de gunstige: hoogcr dan 40 milli oen H.L. mag die zeker niet wordefi geschat. Maar die oogst is niet geheel voor de con sumptie beschikbaar. Een zeker kwantum is noodig om vermalen of wellicht gedroogt te worden, waarvoor minder voor consumptie eschikte aardappelen in aanmerking komen, 'oeveel dit zal zijn, is nog niet te zeggen, maar het vorig jaar werd ruim 5 millioen H.L. vermalen, ten deele voor broodmateri aal. Het is dus veilig deze hoeveelheid' ook dit jaar in mindering te brengen. Blijft over 35 millioen. Daarvan gaat echter een aan merkelijk deel af voor pootgoed, kriel, afval en bederf; in de „Beschrijving van de Aard appelencultuur in Nederland in 1910 uitge geven door het Departement van Landbouw, wordt daarvoor 13 afgetrokken van de totale productie consumptie-aardappelen. Zoodoen de zou er overblijven 22 h 23 millioen H.L. Zonder nu nog rekening te houden met wat er ongetwijfeld ondanks het verbod aan aardappelen zal worden vervoederd, mag dus hoogstens worden gerekend op 23 mil lioen H.L. voor de consumptie. Dus niet op 3500 millioen, maar slechts op 1600 mil lioen K G. Dus niet op 500, maar slechts op 230 KO. per hoofd der bevolking. Neemt men aan, dat toch ook nog een kleine reserve noodig is, dan mag dus tnans niet meer dan 4 K G. per week worden gegeven. Het spreekt van zelf, dat deze cijfers slecht ruwe ramingen zijn. Maar in ieder ge val benaderen zij de werkelijkheid heel wat dichter dan de gevaarlijk-optimistische bere kening die hierboven werd vermeld. DE AARDAPPELEN-DISTRIBUTIE. Het Rijks Cenfraal Administratiekantoor voor de distributie van Levensmiddelen heeft aan de gemeentebesturen- bericht, dht met in gang van 2 September a&. de orders op aard appelen wederom rechtstreeks door genoemd kontoor zullen worden uitgevoerd en dat van dien datum af de levering van aardappelen door lusschenkomst van het Rijkskantoor voor Oroenten en Fruit ophoudt. Aangezien de thans (oopende vierweeksche periode eindigt op 9 September as. en de daaraanvolgende vierweeksche periode loopt tot ën met 7 October d.a.v., wordt aan de ge meenten verzocht de eerste bestelling reeds thans in tc zenden voor de behoefte van 2 Septembcr-7 October 1918, berekend naar een rantsoen van 4 K.O. per hoofd per week. De bestellingen voor daaropvolgende vierweek sche tijdvak-ken kunnen dan wederom op de gewone tijdstippen worden ingezonden, waar bij aangeteekend wordt, dat het aanbeveling verdient, met het oog op een regelmatige ver zending, de orders tien dagen voor den aan vang van een nieuw vtorweeksch tijdvak aan het R. D. K. in te zenden. Aangevangen zal worden met de distributie _n Eigenheimers (Borgers) en In daarmede gelijk te stellen soorten en industries en De ge meenten zullen in de eerste plaats worden voorzien van de aardappelen, welke van deze soorten in de gemeenten zelve worden ver bouwd. Worden in eenige gemeente geen of geen- voldoende aardappelen van deze soort verbouwd, dan zal gelijktijdige aanvoer van kiel- en van zand- of veenaardappelen plaats hebben en zal- iedere toewijzing voor dergelij ke gemeenten bestaan uit ten hoogste 40 pet. kl-eiaardappelen, naar boven en naar beneden afgerond op heele wagons. 'De aandacht van de gemeentebesturen wordt d-oor het R D K. er nadrukkelijk op gevestigd, dat het van het grootste belang is, dat bij het vaststellen van het aantal inwo ners (boVen den leeftijd van één jaar), dat recht heeft op regeeringsaaidappelen, door de gemeenten nauwlettend rekening wordt ge houden met hm, die zelf aardappelen ver bouwden. Met het oog op de mindere houdbaarheid der aardappelen, welke thans beschikbaar zijn. zullen de orders der gemeenten tot 7 October a.s. zooveel mogelijk in gelijke hoe veelheid voor de behoefte van één week wor den uitgevoerd Hierdoor zal het voorkomen, dat minder dan één wagen moet worden ge zonden, in welk geval zendingen van naburi ge gemeenten zullen worden samengevoegd, tenzij de betrokken gemeente bij hare bestel ling mededeelt, dat het spoorvrachtverschil, ontstaande bij zendingen van minder dan 10.000 K.G. te harm las-te komt. Alle schade, ontstaan door verkeerd opge geven instructies, komt ten laste van de ge meente die de onjuiste order opgaf. Omtrent prijsbepaling zal door bovenge- noemdi kantoor spoedig nader worden bericht. PAKKETPOST. De minister van landbouw heeft den bur gemeesters opgedragen aan de directeuren van postkantoren, resp. aan de brievengaar ders in hun gemeenten regelmatig en telken male zoo spoedig mogelijk medcdeeling te doen van de afkondiging van vervoerverbo- den, omldat. ithans verzending per pakketoost nog vaak ongehinderd kan geschieden door onbekendheid d'er postambtenaren met de vervoerverboden. Voorts vestigt de minister bij herhaling de aandacht er op, dat' een beschikking in werking treedt, wanneer zij .is afgekondigd in de „Staatscourant" en mei wanneer zij in afschrift aan de burgemeesters wordt toege zonden. Deze afschriften worden slechts ge zonden om de raadpleging def beschikkin gen te vergemakkelijken. AARDAPPELMEEL. Naar gemeld wordt zal aan de aardappel drogerijen jp ons land zeven millioen H.L aardappelen worden toegewezen, om daaiuit 90 000 ton broodmeel te fabriceeren. Met be hulp van de regeering worden er nog eenige mil boenen guldens besteed voor het bouwen van aardappeldrogerijen. NEUTRALE BEMANNINGEN IN ENGiELSCHE HAVENS. Sinds 17 Augustus mogen de leden der bemanningen van neutrale schepen, die op neutrale havens varen, in gem enkele Brit- sche haven meer aan wal gaan. Alle zaken moeten aan boord van (het schip worden af gedaan. Tot nu toe was, naar Ide correspon dent van „British News" te Londen releveert, aan 'dm kapitein van zulke schepen nog toe gestaan het schip te verlaten; dit voorrecht is nu vervaillen. Alleen als de schepen em meer langdurig oponthoud hebben, krijgen de be manningen verlof om, ter wille van hun ge zondheid, aan lanld te gaan, maar dan alleen met speciale permiss'e der Britsche autoritei ten. LEDERSCHAARSCHTE. Het ledergebrek neemt toe, zegt „De Le derindustrie". Nu zou pfoduchevermeerde- rlng kunnen plaats hebben door het meer be nutten van eikenschors (de schorsoogst is echter zeer tegengevallen), het gebruik van andere looimaterialm (chroomzouten) en uitbreiding van de extract-fabricage. Wat dit laatste betreft, de extractfabriek d'er firma Wichersen te Steenwijk zal belangrijk ver groot worden, zoodat misschim ae vache- fabrikanten hun bedrijf op bescheiden wijze kunnen hervatten. In alle geval zal deze leerproduotie en vooral de vlugge fabricage want diie vol- ens de thans geheel ouaerwetsche methode uurt onmenscnelijk langer weer wat ver meerderen. Met ingang van 23 Juli is de levering van di8tributieleer stopgezet. Hieruit behoeft mm niet de gevolgtrekking te maken, dat er gem distributieleer meer is. 't Is meer een voorzorgsmaatregel en met het natte en koude-seizoen zal de distributie wel weer beginnen. Maar wij meen en, dat het verbod inzake aflevering van distributieleer als voorbode te moeten beschouwen als maatregelen voor het andere leer. Dat het er met dien zoolleer- voorraad niet zoo rooskleurig voorstaat is af te leiden uit het feit, dat er door het R. B. L. tal van consenten voor zoolleer, vooral vache-leer, ingehouden worden. De leerhandel kan op deze wijze zijn za ken wel sluiten :geendistrlbutieleer meer en geen z.g. „vrij" zoolleer meer, behalve mis- schien wat afval, halsbanm en dergelijke. Hij moet nu den naam op zijn bordje maar laten veranderen in „hout- en rubberhande laar". Want daar gaat het nu inderdaad naar toe. ONTHULLING STANDBEELD OEBR. DE WITT. Te Dordrecht werd gisteren het standbeeld voor de Gebr. Cornells en Johan de Witt ont huld. In het museum was em tentoonstelling ingericht waar van alles te vinden- was, wat op de beide de Witten betrekking heeft: hunne portretten die van familieleden., penningm, munten, prenten, enz. In de Fransche kerk, waar vlak bij het standplaats geplaatst Werd, hield prof. dr. Brugmans uit Amsterdam em rede, waarin hij stilstond bij de studie, de functies en het de staatsbeschouwing van den raad-pension karakter der de Witten. Uitvoerig besprak hij naris en herinnerde tevens aan zijn huwelijk, dat hij 16 Febr. 1655 sloot, hetwelk in den grond een politiek huwelijk was. Na het einde der rede ging mm naar 'het plein, waar,het standbeeld staat en waar de commissaris' der koningin in Zuid-Holland het woord nam om den hoogleeraar dank te brengen voor dm blik op het leven der de Witten, welken hij dm aanwezigen geschon ken had. Voorts bracht hij dank aan den beeldhou wer Dupuis en> aan allen, die de opstelling van het standbeeld hadden mogelijk gemaakt. Spr. bracht verder in herinnering, hoe fier de de Witten er op gingen, kinderen te zijn van Dordrecht, de oudste stad1 van Holland, tevens eenmaal de eerste in rang, toen haar rechtsgebied zbh uitstrekte over den breeden stroom en over het vlakke land aan de over zijde, verder dan het oog kon zien. En ook thans nog zouden zij trotsch kunnen zijn op hun geboortstad. Want nog immer neemt Dordrecht in eene eereplaats in de rij van Holland's steden en. vooraan staat zij in het bewustzijn, flat van de zorg voor de ontwik keling van het komend' geslacht afhankelijk is haar blijvende bloei. Daarop droeg hij. het beeld namens het comité over aan het gemeentebestuur. De burgemeester bracht dank aan het co mité en aanvaardde namens de gemeente het monument, waarna het omhullende doek werd weggenomen. Op het fund'ament is in hardsteen f een achtergrond opgetrokken, welke in het midden eenigszins verhoogd is. Middenvoor is een soort platform, door een. rondgebogen hard- steenen trap te bereiken. Op dit platform in een soort ondiepe nis, ziet men de,gebroeders, de oudste, Cornells, rechts, staande en leu nende op Johan, die, zittende, links te vinden is. In dm. vleugel rechts staat gebeiteld De tijd en heeft noit wechgenomen Dm naam en 't overschot der vromen. Want na dat zij zijn overleen, Zop blinkt hun deucht voor ieder em. Het zijn de slotregels van Vondels Jaar Getijde, van wijlen Heer Johan van Olden- bameveldt. Aan de andere zijde is gebeiteld: Zijn doodt, al t'onverdient, zal Holland eeuwig smarten. Hij storf voor 't Vadeflandt, een marte- J laar van Staat. (Vondel). EEN TRUC. 't Is te Breda gebeurd. Bij een bekend „verzamelaar" van gouden muntstukken ver voegden zich twee Amsterdamsche heeren. Op hun vraag, of er ook gouden tientjes te koop zijn, wordt bevestigend geantwoord. Vierhonderd konden de heeren krijgen en wel voor 18 het stuk. Als de koop geslo ten is en de vierhonderd geeltjes in aardige rijtjes op tafel liggen, maken de heeren zich bekend als Amsterdamsche rechercheurs, leg gen beslag op de tientjes en keeren den eige naar er voor uit: vierhonderd briefjes van 10, wat voor hem een schadepost beteekent van ongeveer 3000. Bij nader onderzoek bleek bovendien, dat de Amsterdamsche „heeren" heelemaal geen rechercheurs waren. MtsMAb ÓF ZËLFMÓÓM)» Gisternacht werd één der op schildwacht staande militairen, behoorende tot het artil lerie-detachement te IJmuiden, bij het aflos sen aan het Zeestrand aldaar niet op zijn post aangetroffen. Na eenig zoeken vond men hem dood liggen met een schot door het hoofd. Eén der patronen uit zijn geweer bleek te zijn afgeschoten. Door de militaire autoriteiten wordt thans een onderzoek ingesteld of hier misdaad in het spel kan zijn. ONGELUK AAN BOORD VAN DE „HAVIK". Bij den marinestaf is bericht ingekomen, dat de sergeant-torpedist P. Hoenderbos, van Hr. Ms. „Havik", is opgenomen in het hos pitaal te Terschelling met afgeslagen linker hand tengevolge van een ongeluk niet ont- ploffingsmiddelen aan boord van de „Ha vik". HET REMBRANDT-THEATER TE AMSTERDAM. De directie van het Rembrandt-theater heeft besloten, in verband met de toon act ie der musici m van het technisch personeel, waaildoor de voorstellingen niet kunnen doorgaan, het theater te verhuren voor bios coop- m andere voorstellingen. Naar de di rectie mededeelde blijft zij haar eenmaal in genomen standpunt handhaven. Wanneer dc Amsterdamsche Toonkunstenaars-vereeniging genoegen neemt met haar voorwaarden of zelf met voor de directie aanemelijke voorstellen komt, kan de hangende kwestie worden opge lost. Zoolang dit met geschiedt, blijft 't thea ter gesloten. DE CHINEEZENMOORD Een der moordenaars, Scheng Schou ge naamd, is, na verhoord te zijn, ter beschik king van de justitie gesteld. De ardere moor denaar, Liang Loetack, zit nog op het politic bureau Kattenburg, daar het getuigenverhoor in deze zaak nog niet is afgeloopen Indien het den hoofdinspecteur Tinholt ge lukt, een tolk te vinden, zullen heden de twee gewonden, wier toestand bevredigend is, aan een verhoor worden onderworpen. SPAAN1SCHE GRIEP ALS PAARDEN- ZIEKTE. In, Duitschland doet zich de Spaansche griep thans als paardenzieJfte voor; ae dieren krijgen hooge koortsen en andere bekende ver schijnselen en herstellen als men ze rusten laat, sterven echter aan de ziekte als men ze laat werken. Ondervoeding schijnt de paar den zeer vatbaar gemaakt te hebben. LEERDIEFSTAL. Te Utrecht is ingebroken in het lederpak huis van den heerK, aan de Lange Lauwer- straat. De inbrekers hebben een drietal groote rollen leder en 20 paar lederen beenstukken medegen omen. Door ide recherche werden een drietal per sonen in hun woning gearresteerd en het ge- stolene, tot een waarde van ongeveer 1000, in beslag genomen. Een der daders heeft reeds bekend. De ziekte, die in de legerplaats bij broek geheel geweken was, heersent DE SPAANSCHE ZIEKTE. Olde- daar thans opnieuw in hevige mate onder de nieuwaangekomen recruten. Bij één compag nie hebben zich 80 ziektegevallen voorge daan. JACHT OP EEN ARRESTANT. Maandagavond laat hield de politie te Gouda een J~' J~ serteur uit tot oplichting. Hij der politie te ontsnappen. Een wilde jacht was er het gevolg van. Door sloppen en ste gen, over heiningen: en door tuinen verdween net jongmensch, tot men hem eindelijk ont dekte op het dak van een huis. Door burgers en politie werd de vervolging voortgezet, doch op de daken was hij niet meer te vinden Na lang zoeken vond men hem eindelijk op een zolderkamertje in het huis van mevr. wed. Nederhorsf, waar hij zich onder een le dikant had verborgen. Daarna werd hij voor goed opgeborgen. EEN GOEDE VANGST. Te Amsterdam is gearresteerd en naar Roermond overgebracht een groothandelaar in lompen, als verdacht van heling van een aanzienlijke partij koperen kranen enz., gesto len in een bierbrouwerij aan de Roerkade te Roermond. Bij de in verband met deze zaak bij den arrestant gehouden huiszoeking, kwam de po lice tevens op de hoogte van een plaats te hebben frauduleus vervoer van goudgeld van Amsterdam. De vervoerster, een juffrouw uit Amster dam, werdi te Roermond bij het verlaten van het station gearresteerd. UIT BERGEN. De reserve-2e-luitenant Venderbos, van het 21ste reg. infanterie, is met 19 dezer overgeplaatst bij het interneeringsdépót al hier. Vrijdag a.s. wordt alhier in het park „Meerwijk" een tentoonstelling geopend van moderne kunstwerken van de kunstenaars Le Frauconnier, Piet van Wijngaardt, Frans Huysmans, Maroussiar le Fauconnier, Char lie Toorop, Mevrouw Jeanne Resink, Arthur Verbeek, Miek Jansen, Joan Colette, Daniël Chevalier, Raoul Martinet en D. Koning. Deze tentoonstelling is een zeer bijzondere, is er eene, zooals er nog nimmer in ons land werd gehouden. Ze wordt n.l. gehouden in een 17-tal onder architectuur van de architecten Mej. M Kropholler, J. F. Staal, G. F. la Qroix, C. J. Blaauw en P. Kramer gebouwde moderne landhuizen, op een terrein aan de Studler v. Surcklaan. Alleen de "bezichtiging van deze moderne villa*®., waarover de spraakmakende gemeen te al veel kwaacjg wist te vertellen, maar die volgens in de architectuur ingewijden, getui- >en. van een durf, die men in dezen tijd in ons and nergens aan den dag legde en een be langrijke factor zal vormen om Bergen voor uit te brengen, is op zich zelf reeds belang rijk. Men zal dit begrijpen wanneer men ver neemt dat de bopw en de grond een 350.000 vorderde. Wij twijfelen niet of deze keurige villa's, die gezet zijn om de moderne architectuur ge legenheid te geven zich te kunnen uiten, zul len hun koopens wel vinden. De entree van de tentoonstelling zal ge heel beschikbaar komen voor een door mevr. van Reenen, die de tentoonstelling zal open- nen, naar voren gebracht, aan Bergen ten goede kotnenid liefdadig doel. Niaar wij vernemen zal dit geld de grond slag wormen van een kapitaaltje, dat men zal trachten bijeen te krijgen om diaaruit zieken in de gemeente Bergen, naast de medische behandeling, voor zoover zij die noodig heb ben, die verpleging en voeding te verschaffen die noodig zijn om het herstel te bespoedi gen. Voorwaar een sympathiek streven, daar die zieken wel in de eerste plaats steun van de gemeenschap verdienen. Het belang van de gemeenschap brengt dit trouwens met zich. Dat ook die gemeente dit gaat inzien, be wees ze, door het aanstellen van een wijkver pleegster, zooals Gezinsverpleging die voor verschillende gemeenten tezamen instelde. Wij vernamen nog dat er in het „Park Meerwijk" (de naam van de moderne villa wijk) Zaterdagavond een tuinfeest gehouden zal worden, met moderne muziek. VAN HET W. FRONT. BERLIJN, 21 Aug. Neuf Berguinmer- ville ten Z. van de Lys sloegen wij in het voorterrein van onze nieuwe linies meerma len Engelsche aanvallen af. Op het slag veld tusschen Antre en Avre weiden sedert 8 Augustus tot nu toe meer dan 500 vijan delijke pantserwagens door ons vuur ver nield. Tusschen Woeuvre en Aisne is gisteren de sedert eenige dagen verwachte door braakpoging van den vijand begonnen. Na dat het vuur tot de uiterste hevigheid was gestegen vielen de blanke en zwarte Fran- schen in den vroegen morgen in diepe gele deren aan. BESPREKING MET DE RIJKS- AOFT? AiCT IF S BERLIJN, 21 Aug. Hedenmiddag zal Von Hintze met verschillende Rijksdag fracties besprekingen houden over politieke kwesties. DE MOORD TE TILBURG. TILBURG, 21 Aug. Als verdacht van den moord op den korporaal W. is heden te Amsterdam aangehouden zekere J J die dhar bij de vrouw van W. in de kost is. J. moet Zondag naar Tilburg zijn overgeko men. De aangehoudene is naar Tilburg overgebracht en daar herkend als de man die het bij de spoorbaan op een loopen ge zet heeft. W. blijft echter ontkennen te Til- bung te zijn geweest. VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konigin, op Zaterdag 31 Augus tus a.s. dat feest door de alhier in garnizoen zijnde troepen feestelijk te vieren door het hou den van sportwedstrijden. Dien dag zal des middags op het Hofplein Dor de beide hier ter plaatse bestaande ver den burgerij een concert aanbieden. POLITIENIEUWS. Alhier is aangehouden een zwerver ge naamd A P., die zich aan verschillende dief stallen alhier heeft schuldig gemaakt. Het is de politie hedennacht gelukt de hand te leggen op een berucht individu, dat deze week inbraak pleegde In de goederen loods van de H. IJ. S. M. alhier en in de waschfabriek aan aen Westerweg. Het is de recidivist C. M., die kort geleden uit het krankzinnigengesticht te Medemblik is ont slagen, waarin h(j terzake een inbraak in de Buitensociëteit was opgenomen. Hij heeft reeds tal van ernstige vonnissen achter den GOED AFGELOOPEN. Hedenmiddag reden drie jongens in een trekwagentje bij de sluis de Zes Wielen, toen het wagentje plotseling te water ge raakte. De drie jongens geraakten te water en werden met moeite door den sluiswachter Helder op het droge gebracht. KALKKIPPENEIEREN. De minister van landbouw heeft verboden de bij K. de Boer alhier in voorraad zijnde kalkkippeneieren door hem hetzij voor eigen rekening, hetzij voor rekening van anderen opgeslagen in eene kal kinrichting of daarme de gelijkstaande inrichting te vervoeren of doen vervoeren. Dit verb«d geldt zoowel voor vervoer bin nen als buiten de grenzen der gemeente, waarin zich de kalkeieren bevinden. Het Rijkskantoor voor Pluimvee en Eieren kan in bijzondere gevallen, ter beoordecling van dat kantoor, van dit verbod ontheffing verleenen. HET DROEVIG ONGELUK. De beide, tusschen Egmond en Bergen aan Zee, bij het zwemmen verdronken jongens, uit het rijksopvoedingsgesticht, zijn Maan dag op de R. K. begraafplaats St. Barbara .alhier, ter aarde besteld. De door den dood vereenigde jongens, zijn bij de teraardebestelbng, nog gescheiden. Het lijk van de één werd n.l onder kerke lijk ceremonieel in gewijde aarde ten grave gebracht terwijl dat van den ander in een ver laten hoekje van het kerkhof, zonder eenige plechtigheid in ongewijde aarde begraven LUI 1ICI UllUiVUUCU Vttll vUl iva, DOfifCL-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2