DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HC De strijd in en buiten Europa. Gekocht No. 197 Honderd en twinatigste Jaargang 1918 VRIJDAG 23 AUGUSTUS FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. Aboooemeotsprlis bli Toornltbetallof d. 3 maanden 11.65, tr. p. post 11.90. 5 et. Advertentieprijs 1b et. p. regel, gfootere letters naar plaatsntmte. Br. tr. N.V Boek en Haadelsdrikkerlj fierms. Coster d Zn.f Voordam C 9. Tel. 3. Niemand erkent graag zijn mislukkingen1 en zooals het in het dagelijksch letfen gaat, zoo gaat het ook bij de strijdvoerende mo gendheden. Bij eiken succesvollen aanval is er natuur lijk een partij die vooruit gaat en een andere partij, die terrein moet prijs geven. Maar in het vaderland waar men met span ning naar de overwinning van de higen par tij uitziet, verlangt men nu eenmaal geen be richten van emstigen tegenslag, want het is duidelijk, dat, zooals de tijding van een suc cesvollen opmarsch de bevolking tot enthou siasme brengt, die van een nederlaag tpt groot? teleurstelling en verontwaardiging aanleiding moet geven. De militaire leiders beseffen dat heel' goed en waar zij bij de wisselende krijgskans meermalen genoodzaakt zijn een tegenslag bekend te maken, hebben zij langzamerhand geleerd, dit in zulke bewoordingen te doen, dat het geheel eigenlijk den indruk geeft van een succesvolle actie op het gevechtsterrein. Zoo komt het dan ook, dat nlen tegen woordig zoowel uit de Fransche als uit de Duitsche communiques den indruk krijgt, dat beide partijen over den loop van het krijgsbedrijf zeer voldaan zijn. Natuurlijk moet wel eens het verlies van een belangrijk strategisch punt vermeld wor den, maar dit geschiedt tegenwoordig ook al in zulke bewoordingen, dat de oningewijde den> indruk krijgt, dat de verliezende partij toch eigenlijk haar tegenstander de loef af gestoken heeft. Men kent de verschillende theorieën over aanvallen, die den aanvaller zware offers ge kost hebben. In dat geval aarzelt de terugge slagen partij niet op deze bijzonderheid de aandacht te vestigen en wordt de theorie naar voren' geschoven, dat het van groot mi litair inzicht getuigt eenig terrein vrijwillig prijs te geven wanneer men den aanvaller daardoor een belangrijke aderlating kan be zorgen, terwijl de eigen reserves door een doeltreffenden terugtocht vrijwel gespaard kunnen blijven. De Duitschers krijgen dezer dagen wel ge legenheid zinswendingen te bedenken waar in een nederlaag zoo wordt omschreven, dat" de teleurstellende feiten niet onvermeld blij ven en toch het Duitsche volk den indruk krijgt, dat de vijand bezig is zijn laatste krachten voor een vrijwel nuttelooze actie uit te putten. Het Berlijnsche communiqué van gister middag geeft eenige prachtige staaltjes van de kunst om een nederlaag als een succesvol le onderneming voor te stellen. Het communiqué maakt allereerst melding van. den grooten aanval der Engelschen ten Z. van Atrecht. Engelsche legercorpsen en Nieuw-Zeelan- ders, aldus het communijué, waren tusschen Moyenvillp en de Ancre in de richting van Bapaume in diepe gelederen opgesteld. En gelsche ruiterij stond achter het front gereed om in te grijpen. Door zeer sterk geschut- vuur en verscheidene honderde tanks ge steund, ging de Engelsche infanterie op een 20 K.M. breed front tot den aanval over. De eerste stormloop liep" voor onze slagstellin gen' dood en in plaatselijke tegenstooten her namen wij gedeelten van de den vijand vol gens het plan gelaten terreinstrook. Hieruit valt niet anders te lezen dan dat de Engelsche aanval mislukt is, al erkent men ook, dat men „volgens een vaststaand plan" den vijand wel eens een terreinstrook present geeft. Den geheelen dag, verduidelijkt het tele gram verder, zette de vijand zijn hevige aan vallen voort Het zwaartepunt daarvan lag op de vleugels van het aanvalsterrein en de aanvallen zijn ten eenenmale mislukt onder zware verliezen voor den vijand. Pogingen van de Engelschen om bij Hamel de Ancre over te trekken zijn verijdeld en een groot aantal onklaar geschoten tanks liggen voor het Duitsche front. Tusschen Somme en Oise ging de dag rus tig voorbij. Ten Z. W. van Noyon, aldus het commu niqué, hebben wij in den nacht van 20 op 21 dezer ons zonder strijd iewat van den vijand losgemaakt. Den geheelen dag beschoot de vijand nog onze oude linies en tegen den avond trokken zijn verkenningsafdeelingen voorzichtig tastend naar het dal van de Divette. Het Duitsdhe volk, waarvoor deze verkla ring bestemd is, kan hieruit lezen hoe de le gerleiding den vijand een poets gespeeld heeft In werkelijkheid echter houdt de Duitsche medededing de erkenning in, dat de Fran- schen op dit deel van het gevechtsfront zulke vorderingen maakten, dat de Duitschers tot wijken gedwongen werden en daar de Divette Oostelijk van Lassigny ligt, wil de Duitsche mededeseling tevens zeggen, dat die plaats in Fransche handen is gevallen. Maar wie het niet weet, zal het er heusch niet uit opmaken. Op dezelfde tegenslagen' bemantelende wij ze gaat het communiqué vervolgens1 door. Zoo vernemen wij bij voorbeeld, dat de in het bosch van Carlepont strijdende troepen achter de Oise teruggetrokken zijn zonder dat de vijand zulks bemerkte, zoodat de aanr vallen die de vijand hier met buitengewoon sterk vuur voorbereidde, niet tot hun recht kwamen. De Duitschers mogen zich daarover ver heugen, den Franschen zal deze erkenning van een terugtocht over de Oise niet minder genoegen doen. Het communiqué meldt vervolgen» het veldwinneu der Franschen bij Bléianoourt en het mislukken van vijandelijke aanvallen aan weerszijden van de Idoof van Morsain. De Engelschen en Franschen kunnen te genwoordig in hun oorlogscommiuniqué's eer lijk zijn zonder de bevolking in het vader land te verontrusten De Engelschen noemen' hun aanval tus- Naar het Engeisch van Ghatles Garvioe. 25) „O, dat weet ik niet meer", zei Andrey glimlachende, alsSf zij zich iets herinnerde wat Sir Jordan gezegd had. „Hij was heel amusant. Hij deed mi] een klein beetje denken aanZij zweqg. „Aan wien?" vroeg Lilian Lawson. „Aan zijn halfbroeder Neville." Andrey sprak langzaam en met eenige aarzeling in haar stem. „En toch heeft hij hoegenaamd niets, van hem." Toen de heeren binnenkwamen ontwaakte Ldian Lawson tot al haar gewone pracht en liet een stoel naast zich open voor den be roemden man, maar nadat Sir Jordan even met Lady Marlow gepraat had, kwam hij wber op Andrey af. Iemand vroeg haar of ze wou zingen. Onmiddellijk stond Andrey op om naar de piano te gaan» Gewoonlijk ging Lord Lorri- more met haar mee, maar vanavond was het Sir Jordan die de pianokruk goed zette en de piano voor haar open deed. Maar Lord1 Lorri- more stond naast haar en beide mannen vroegen uit één adem wat zij zingen zou. Zij keek van den een naar den ander, van het donkere, luiappe gezicht van Lord Lom more links en het verstandige gelaat van Sir Jordan rechts. „Och, 'k weet het niet." „Zing dat air uit Martha," zei Lord Lom- more bijna kortaf. Sir Jordan bukte, nam een lied op uit de muziekportefeuille naast zich en zette dat op die piano. „Wilt u dat zingen:?" zei hij met zachte schen Ancre en Moyenville geslaagd en melden dat zij diep in de vijandelijke linies doordringen. De dorpen Beaucourt-sur-An cre, Puisaumont, Buequoy, Ablain sur Ville en Moyenville werden genomen en de op marsch voortgezet tot nabij den spoorweg Albert-Atredht, waarbij ook de dorpen Achiet- le-Retit en Courcelles genomen werden. Tusschen Boisleux en St. Marcatel werden de Engelsche linies vooruitgëbracht, evenals aan'het front aan de Leie. In het N. hebben de Engelschen den spoordijk van Atrecht naar Albert over schreden en ten O. daarvan gelegen plaatsen bezet. Meer Zuidelijk namen zij Courcelles- le-Comte. De Duitschers houden Achiet-le- Grand nog stevig vast en de Engelschen konden hier tot dusver slechts sterke Duit sche aanvallen tusschen Achiet-le-Grand en Miraumont en bij het Noordelijker gelegen Irles afslaan Ten Z. en Z.-G. van Beau- court trokken Engelsche patrouilles reeds over de Ancre. Het Parijsche middagberieht meldt, dat de 'ranschen in aanraking bleven met den vij and bij zijn terugtocht tusschen Matz en de Oise. De Franschen bezetten de dorpen Plémont, Thiescourt, Cannectancburt en Ville en1 bereikten de Divette. Zij hebben den oever van de Oise ten O. van Noyon van Sampig- ny af tot aan Bretigny bezet, vermeesterden verder Oostwaarts Bourguignon en Saint- Paul-au-Bois, stieten tot benoorden dit dorp vooruit en bereikten bij la Guincy-basse de Ailette. Het avondcommuniqué vermeldt een voor waarts gaan op het geheele slagfront. De -ranschen staan nu tusschen' Matz en de Oise langs de Divette van de uitmonding af tot aan Evericourt, Ichoven ten O. van de Oise hun linies tot vlak bij Qierzy, bemach tigden tusschen de Ailette en de Aisne dé dorpen St. Aubin, Selens, Bagneux, Epagny, Rieuxy, Vaurezis en Pommiera. Volgens een Reutertekgram zou Albert nu volkomen in Engelsche Manden zij.n Het Duitsche avondberidht meldt gedeelte- ijke gevechten bij Bailleul en bezuiden de Leie. Aan Ancre en Somme is een geweldi ge worsteling aan den gang. Op het slagveld ten N. W. van Bapaume en aan het front tus schen) Albert en de Somme brachten de Duit schers, volgens dit communiqué, breed opge zette aanvallen der Engelschen' tot misluk king en eveneens Fransdie aanvallen tus schen Oise en Aisne voor de nieuwe Duitsche stellingen. Over de plaats van die nieuwe stellingen word't maar niet veider uitgewijd. Dat zij voor en niet achter de oude liggen rullen, on danks alle voorzichtige uitlatingen, de be langstellenden in het Duitsche vaderland) wel niet meer gelooven. Daar moet de tegenslag 'der Duitsche troepen een groote teleurstelling brengen al bereiken ons opmerkelijk weinig berichten die de stemming in Duitschland in bijzonderhe den weergeven. De Duitsche oensuur zal wel strenger dan ooit te werk gaan'en het is bovendien wel van stem. Andrey toon moeilijk weigeren.' met de mu ziek voor zich en' na een oogenhlik aarzelen zong ze wat Sir Jordan had gekozen. De twee mannen stonden naar haar te kij ken, terwij! het zachte kaarslicht op haar lief geziditje scheen Lord Lorrimore met een Hartstochtelijke aandacht, die hij nauwelijks trachtte te verbergen, Sir Jordan met een aangenamen, eerbiedigen glimlach Lord Lorrimore nam ieder woord, iederen klank in zich op van de frissche jonge stem, die hij veel schooner vond dan die van Patti zelfs en hij was <zoo verdiept in het gezang, dat hij' zijn medeminnaar een tweede lied' liet vragen en u'tkiezen. Hij bleef een naar minuten bij de piano staan die het andere go toch zoo dat hij de vrouw, die hij lief had, en den' man, dien hij haatte, zien kon. Lady Marlow zag duidelijk wat er voorviel maar zij kon niet tusschen beide komen, en al had zij gekund, zij zou het misschien niet daan hebben, Het waren twee mannen!, vol geerte haar pupil te bezitten' de eene, Lord Lorrimore, met een ouden naam en rijke grondbezittingen; de andere, Sir Jordan Lynne, de man die zich nagm begon te maken en rijk was bovendien. 'Het minste wat zij er aan dioen kon was hun vrij spel te laten. Toen Andrey ophield met zingen, brach' Sir Jordan haar terug nar haar plaats en bleef eenige minuten achter haar stoel staan met haar praten, toen ging hij er vandoor, zooals de mijnwerkers in het kamp op hun minder beschaafden toon gezegd zouden hebben en begaf zich naar het overige gezel schap en maakte zijn hof aan Lilian Lawson hij luisterde met eerbiedig gebogen hoofd naar Lord Cchesteiton; sprak over jagen en algemeene bekendheid dat het Duitsche volk ook in de uren des gevaars eensgezin blijft en zijn teleurstelling onder 't masker van on verschilligheid, zooveel mogelijk voor juiten- staanders tracht te veihergen. schieten met Lord Marlow, over de laatste schandaaltjes met zijn vrouw, in één woord, hij maakte zich zelf zoo aangenaam, als een man van de wereld dat alleen kan. En al dien tijd zat Lord Lorrimore in zijn hoekje op de punt van zijn snor te bijten en zijn me deminnaar aan te zien met sombere blikken uit zijn donkere oogen. at gaat u morgen doen, Sir Jordan?" i Sir KORTE BERICHTEN. Trotzky is, naar uit Moskou wordt ge meld, van "zijn inspectiereis teruggekomen. Hij was zeer optimistisch gestemd ten op zichte van de actie der Tsjecho Slowaken en achtte het gevaar voor Petersburg bezwo ren. De oogst in het Russische gouverne ment Simibirek is in vollen gang, zoodat de graanprijzen dalen. In net Oostelijk gedeelte van de Middel- Iandsche Zee hebben Duitsche en Oostenrijk- sche duikbooten 15,000 ton br. aan scheeps- ruimie vernield. In Siberië heeft zich een troepenmacht van 7500 Roemeniërs en Transsylvaniërs ge vormd, die zich naar het Westfront wenschen te begeven om daar tegen de Duitschers te strijden. In Kaluga heeft zich een „Groot-Russi sche" regeering gevormd, die pogingen wil doen tot redding van Rusland uit den chaos van thans. De vliegers der geallieerden bombar deerden Keulen. Woensdagnacht is de stad Tyler in de Vereenigde Staten door een orkapn geteisterd. Tot dusver zijn 50 h 100 dooden gemeld. De Lokal Anzeiger deelt mee: de kei zerin is op kasteel WiThelmshöhe ziek gewor den, daar ze zich in den liefdedienst harer onuitputtelijke zorgen in vexband' met den oorlog heeft oververmoeid. von Payer en Von Hitftze hebben den partijleiders mededeelingen gedaan over den vrede van Brest en over de besprekingen in het hoofdkwartier. Het P. T. A. meldt: de Siberische regee ring werkt een plan uit Voor het toekennen van landbezit aan Tsjecho-Slowaken, die aan de gevechten tegen de heerschappij der soviët hebben deelgenomen. Den 2en September zal de verkiezing van den Poolschen koning plaats hébben. Uit Karlsruhe in Baden wordt gemeld dat Prins Max van Baden ter gelegenheid van het eeuwfeest een toespraak richtte tot den Groothertog, waarin hij aandrong op eensge zindheid, vooral nu in de vijandelijke landen de wil tot vernietiging weer toeneemt. Dit op zich zelf is voor de Centralen reeds een aan sporing tot die eensgezindheid. Prins Max besloot: de storm die ons nationaal leger be dreigt is zwaar en duurt lang; dat wij hem zegenrijk mogen doorstaan. Het Amerikaansohe stoomschip Mon- tanan (6650 ton) is 16 dezer buiten de Ame- rikaansche wateren getorpedeerd en gezon ken. Drie leden der bemanning kwamen om, 80 overlevenden zijn ontscheept. Aartshertog Jozef van Oostenrijk, wien de hoogeschool van Boedapest het eeredocto raat heeft verleend, heeft den rector verzocht de plechtigheid uit te stellen, aangezien men wellicht Mchter bi) den vrede is dan men denkt. Er is bericht ingekomen dat in Twer een opstandige beweging is ontstaan, de Tsjecnen hebben zich van de stad meester ge maakt en zelf het bestuur ingesteld. Zij wen schen geen samenwerking met de Tsjecho Slo waken, doch met de Donkozakken. - De Duitsche fractie-leiders hebben in een conferentie met den vertegenwoordiger van den kanselier de aanvuüingsverdragen van Brest-Litowsk besproken. Er werd beslo ten den Rijksdag niet bijeen te roepen. Von vroeg Lord Marlow, toen Sir Jordan af scheid nam om heen te gaan, na 'n aangena men indruk op ledereen gemaakt te hebben „Ik weet het waarlijk nog niet", antwoord de hij. „Ga dan maar met ons mee", zei Lord Marlow vroolijk. „Wij gaan allen naar de Stoneleigh-Holen. Wij, heeren, nemen ons geweer mee en trachten een paar konijnen te schieten en de dames gaan mee om fe nu ik denk om te lunchen." „Met heel veel genoegen", zei Sir Jordan. „Goed; wij vertrekken om elf uur. Wacht ons op als wij uw poort passeeren." Jordan nam het voorstel aan en ging La dy Marlow goeden dag zeggen. Lady Mar low was vriendelijk heel vriendelijk. „U komt bij ons aanloopen, als u er lust in hebt, Sir Jordan", zei ze. „Als goede bu ren met elkaar omgaan, weet u." „U is zeer vriendelijk, Lady Marlow", zei hij, terwijl hij zijn stem liet dalen tot een toon van dankbaarheid, ..zeer vriendelijk om medelijden te hebben met een eenzaam man." Toen ging hij naar Andery, die als mid delpunt van een groep bezig was het laatste nieuwe spel uit te leggen, dat bestond uit het schieten van een zeicer aantal ivoren schijfjes in een klein houten bakje. „Lord Marlow is zoo vriendelijk geweest mij te vragen morgen mee te gaan naar Sto- neleigh Holen", zei hij. „O ja, dat moet u doenl" zei ze, terwijl ze Hintze deed mededeel" ngen over de besprekin gen in het hoofdkwartier. De Nation protesteert er tegen, dat de propaganda-minister Lord Beaverbrooto met regeeringsgeld propaganda maakt voor den ecortomischen oorlog. Het conflict aan trams en omnibussen te Londen is feitelijk bijgelegd. Men hoopt dat het verkeer Vrijdag weer normaal zal zijn. Maarschalk rock heeft in een voor het Parlement bestemd) schrijven gezegd (zoo werd via Genève bericht) dat in 1919 de be slissing zal vallen. Uit Fransche berichten blijkt dat op de laatste Intergeallieerde conferentie is beslo ten voor Frankr k, Engeland, Amerika en Italië een uniformsoort wittebrood in te voe ren. Het Harnb. Fremdenblatt verneemt uit Helsingfors: de Finsche regeering heeft een deputatie naar Duitschland! gezonden met de opdracht, de verkiezing van een koning over eenkomstig de besluiten van den Landdag voor te bereiden. De Russische volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken gaf een antwoord op het door de Entente, door bemiddeling van den vertegenwoordiger van Nederland, geda- ne voorstel in zake het vrijlaten van offuieele personen. Uit Boekarest wordt gemeld dat in de vergadering van Gedeputeerden een interpel latie zal worden ingediend1 betreffende de vernieling van Petroïeumbronnen door de Ge allieerden gepleegd tijdens den terugtocht in het laatst van 1916. Ln politieke kringen heerecht groote belangstelling. AARDAPPELEN. Het Bureau voor Medtedeelingen inzake de Voedselvoorz'ening meldt: In óns commun'qué over aardappelen, op genomen in de bladen van 21 dezer, wordt vermeld hoevfeel er volgens de in 1910 door het Departement van Landbouw uitgegeven „Beschrijving van dé Aardappelcultuur in Nederland'' van den oogst consumptieaard appelen moet worden afgétröjcken voor poot- goed, kriel, afval en bederf. Door een ondui delijkheid1 is het getal 13 komen te staan in plaats van 7«> waardoor de becijfering niet klopte. Volger - bovengenoemde „Beschrij ving" moet voor pootgoed $nz. één derde wor den afgetrokken, waartdoor van 35 millioen H.L. ongeveer 22 h 23 millioen voor de con sumptie beschikbaar komt. SCHENDINO VAN NEDERLANDSCH GEBIED. Het ministerie van buitenlandsche. zaken deelt het volgende rode: Op Augustus j.l. te 9 uur 50 minuten v.m. werd boven Groede en boven' Nieuwcsluis (gemeente Breskens) een geen beschoten. Raf Aan Hr. Ms gezant te Londen is opdracht gegeven bij de Engelsche regeering te protes teeren tegen deze schending van Neder- landsch gebied. GRAAN UIT AMERIKA. EEN GEREGELDE DIENST? In verband net het bericht, dat de „Nieuw Amsterdam" 10.000 ton broodgraan uit Amerika zal ueebrengen, vernam de drie hoek-correspondent van de Tel. te den Haag: Zooals men weet, hebben de geassocieer den indertijd 100 rÓ0 ton grondstoffen voor de broodberësling als voorloopige schikking toegezegd. Daarvaii is thans reeds een flink gedeelte binnen of onderweg. Spoedig wor den weer één of two graanschepen hier te met haar opgewekten glimlach tot hem op zag „Het Hol behoort u toe en u zult onze gast zijn, nietwaar?" „Dat is een' onwc stros1 var wzoek", zei hij, zich over haar hand hem buigende. „Ja. ik ga graag meel" Lilian lawson zag hem na, toen hij de ka mer uitging. „Hij Ts heel aardig voor een groot man", zei ze kwijnend. „De- meeste groote mannen die ik ontmoet héb, schenen véél te veel ver vuld met hun eigen grootheid, om aan iets of iemand anders te denken. Ik geloof wel dat Sir Jordan zdb ontzettend rijk is als men zegt en hij zal nog wel eens pair worden." Lord Lorrimore liep' naar de rookkamer, stak een groote havana aan en zat in somber stilzwijgen te luisteren naar de andere hee ren die de kans van Sir Jordan' bespraken of hij bij de volgende zitting al of niet minister zou worden. In dien tusschentiid wandelde Sir Jordan naar huis, in nadenken verdiept,'maar niet ontevreden. Inderdaad, een glimlachje krul de zijn dunne lippen toen hij de gebeurtenis sen van den avond naging. Het was hem ge lukt zijn machtigen medeminnaar den loef af te steken, dien avond tenminste, en daar mocht hij tevreden mee zijn. Maar toen hij het groote, sombere huis binnentrad, dat hem meester noemde, stierf het glimlachje weg en een uitdrukking van angstige vrees en onzekerheid trad er voor in ae plaats; en toen hij de smalle gang op de boven-corri- dor passeerde, die naar de verlaten vertrek ken voerde, toen aarzelde hij alsof hij er naar toe getrokken werd alsóf hij werd aangedreven door een geheime macht om de zware eikenhouten deur open te sluiten en opnieuw het onderzoek te beginnen, dat hij dien avond van zijn komst had ingesteld. Maar hij schudde het hoofd en mompelde; „Neen, neen", en liep door naar zijp gen kamer, waar zijn knecb' ,i hem w&chtt. ÖOFDóT UK XIII. Den völgenden uioripv: koos. Sir Jordan het bcsb, paard uit den tal en ma zijn ge weer onder den ar m reen li; naar de oostelJjr ke poort en wachtte tot het gezelschap van de Grange zóu komen. Hij iiad dien nacht goed geslapen (de on- rechtvaardigen slapen dikwijls goed en de rechtvaardigen liggen wakker). Het geweten maakt bloodaards van ons allen. Sir Jordan wist dit en had zijn geweten sedert jaren op zij gezet. Hij had dien nacht goed geslapen en op den rug van zijn goed verzorgd echt raspaard zag hij er tien jaar jonger uit dan hij was. Hij behoefde niet lang* te wachten. Daar kwam het gezelschap al aangereden en ver brak de stilte van den iandel ijken weg door vroolijke stemmen en gelach. Sir Jordan voegde zich bij hen met een glimlach op het gezicht, zoo stralend alsof geen enkel com plot of boos opzet ooit in zijn listig brein was opgekomen. Andrey bereed haar geliefkoosde paard en Lord Lorrimore reed vlak naast haar op een van Lord Marlow's paarden een groot sterk jachtpaard. Jordan kwam dadelijk nqar Andrey toe en begroette het koele knikje van Lord Lorrimore met een vriendelijke buiging en glimlach. ,Wat staat er op het programma vroeg hij» „Is er een programma opgemaakt?" dit zeggende, sloeg ze haar vroolijk mooi ge ziditje tot hem op. „Dat weet ik niet. De heeren gaan schieten op konijnen en wij da mes ach ik denk dait wij alleen gaan lun chen en toekijken. U heeft uw geweer meege bracht zie ik. (Wordt vervolgd) COÜRA

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1