Slaximumprjjzen zeep. Verstrakking van Rist ei PenlTrnchtea ter wnaiïiif "i aardappelse. 2 ons groe&c erwten. 2 ons rijst. Opgave voorraden boter en diverse IiéMigfl ui lit IMitiMff. Versteking vu warme maaltljdei ui Stations-restaurants. Batreffndo TirTiorTirbod tbb rroege Yerbod vervoer en aflevering van gecondenseerde melk en melkpoeder Gemengd Nieuws. De ADJUNCT-DIRECTEUR van het DIS TRIBUTIEBEDRIJF maait beiend, M to vervssglag vm dr rtog te vrnitrdMen Aard appelen beschikbaar wordt a&tdd m BON No. 6 van de Peul^ud»toterts BON No 2 van de Rljatkaart: De Adjunct-Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. H.H. WINKÉLIERS die belast zijn met den verkoop van BOTER en diverse BO- TERSOORTEN, moeten bij de in lever in, van hun Bons SCHRIFTELIJK OPGAV: DOEN VAN DEN VOORRAAD welke bij hei begin van de nieuwe periode bij hun aanwezig is Zij, die reeds hunne Bons heb ben ingeleverd, worden beleefd verzocht deze opgave alsnog ZATERDAG vóór 12 UUR aan het Distributiebedrijf te verstrek ken. De Adjunct-Directeur van het Distributiebedrijf C. H. SCHNEIDERS Ik heb de eer U te berichten dat mij van wege een der pachters van meerde Stations restaurant het verzoek bereikte, toe te staan, in bedoelde restaurants des morgens vóór 12 uur en des middags van 3 tot 5 uur, warme schotels te mogen verstrekken. Waar het hier in hoofdzaak geldt reizi- Sers, die ingevolge den loop der treinen ver tederd zijn, op ae In hel algemeen voor den maaltijd- geldende uren daarvan gebruik te maken, ontmoet het bij mij geen bezwaar, dat aan dit verzoek wordt voldaan. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, POSTHUMA. Qroothandelprijs Tusschenhandelp Scheerzeep. 3.66 per K.G. netto prijs 3.40 per K.G. uetto Kleinhandelprijs 4. per K.G. netto te bepalen, dat voor r' over bij het inwerking treden van de bepaling sub I voor partijen, die ets minder gewicht hebben dan 75 gram netto, een' maximum kklnliandelprijs in rek* ning mag worden gebracht van 0.30 per Stuk. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bkeend: onder verwijzing naar de door hem met in gang van 1 September 1918 ten opzichte van toiletzeep en scheerzeep gestelde maximum prijzen, dat degenen, die op den dag van het inwerking treden dezer maximumprijzen nog zullen beschikken over voorraden luxe-zeep, welke uit den aard harer samenstelling naar hunne meening niet onder de toiletzeepen, waarvoor met ingang van 1 September 1918 maximumprijzen zullen gelden, kunnen wor- in de gelegenheid worden dezen voorraad op 1 September opgave te doen op formulieren, die zij daartoe voor 1 September 1918 bij het Rijks- kantoor voor Zeep, Parkstraat 4a, 's-Graven- hage, hebben aan te vragen. Defce formulieren zullen uiterlijk 10 September 1918, volledig ingevuld, weder bij het Rijkskantoor voor Zeep moeten worden ingeleverd, opdat daar na kan worden overwogen of en in hoeverre het mogelijk is, ten opzichte van deze oude voorraden luxe-zeep nog bijzondere maatre gelen te treffen. De Minister voornoem elf De Secretaris-Generaal VERSTEEG. »e COMMISSIE voor ds DISTRIBUTIE van SCHOENEN enz. maakt bekend, dat mllU»lre naboe nen thans verkrijgbaar zijn voor degenen, die tot en met de 10e kl. li den H.O. zijn aangeslagen en minsten» 4 kinderen beneden de 10 jaar hebben. De Directrice voor de Dietributle, C. E. MÜHRING—DOORENBOS. De Minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel heeft goedgevond enfce bepalen: het gestelde in de beschikking van 17 Juni 1918 La B, Afd. Crisiszaken, Bureau Landbouw, ten aanzien van het vervoer van vroege aard appelen, is mede van toepassing op het ver voer van alle soorten aardappelen, oogst 19ia De Minister voornoemd, POSTHUMA. De Minister*van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: 1De leveranciers van koffie aan detaillis tten zullen in het tijdvak van 27 Aug. tot en met 24 September 1918 aan detaillisten mo gen afleveren en wel op een hun door den de taillist over te leggen: Bon No. 34 echêr thee- cn koffiekaart 0.05 K.O. koffie; Bon No. 35 eener thee- en koffiekaart 0.05 KjO. koffie; geldende deze hoeveelheden als voorziening In de behoefte van den detaillist voor de ge heel* maand September. 2. Leveranciers van koffie aan detaillisten zullen voor den aangegeven, datum v*n 27 Augustus 1918 geen koffie bestemd voor die detaillist enmogen afleveren uit het pand waar die koffie werd gebrand. 3. Gedurende het tijdvak aanvangende op l September en eindigende 15 September 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen- worden afgelevrd op: Bon No. 30 eener thee- en koffiekaart 0.05, K.G. koffie. 4. Gedurende het tijdvak aanvangende op 16 September en eindigende 30 September 1R18, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: Bon No. 37 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.O. koffie. 5. Bons Nos. 36 en 37 door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen mogen door den betreffenden detaillist desgewcnscht dadelijk aan zijn leverancier worden afgege ven-; nader zal worden bekend gemankt, wel ke hoeveelheden de leverancier op deze bons zal mogen afleveren aan den detaillist na 26 September 1918. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, onder intrekking van zijne beschikking van 13 Juli 19Ï3: a. de aflevering van gecondenseerde melk, gecondenseerde taptemelk, melkpoeder en taptemelkpoeder, alsmede het vervoer dezer artikelen in grootere hoeveelheden dan 1 K.G. is met ingang van 15 dezer verboden. b. Het verbod sub a gesteld, is niet van toepassing voor zoover voor de aflevering en het vervoer, zoo noodig onder daarbij te stel len voorwaarden toestemming is verleend door het Riikbkantoor voor Melk en Kaas, te 's-Oravenhage. De Minister voornoemd: De Secretaris-Generaal VER9TEEO. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden-: 1, met ingang van 1 September 1918 vast te stellen de volgende maximumprijzen voor toiletzeep en scheerzeep: Toiletzeep. Oroothanddprijs 0.29 per stuk Tussohenhandelprijs 0.32 per stuk Kleinhandelprijs f 0.40 per stuk elk stuk wegende ten minste 75 gram netto. lande verwacht. Intussdien zal er nog wel eenigen tijd heengaan, alvorens de volle toe gezegde voorraad in ons land is gearriveerd, maar wanneer de aanvoer op dezelfde wijze blijft geschieden als ln den laataten tijd, kan dat niet lang meer duren. Inflisschen zal, wanneer de 100.000 ton binnen is, zeer vermoedelijk het brrodrant- soen nog niet worden verhoogd. DeTtieuwfe minister zal hieromtrent een beslissing die nen te nemen, maar die zal wel tot handha ving van het bestaande rantsoen besluitenj Het streven is er op gericht, een bescheiden reserve aan te leggen, wanneer dat mogelijk is. In verband hiermee zal een groote voor raad aardappelen worden gedroogd, ten einde als grondstof voor de brood bereiding te dienen. Het staat thans zoo goed als vasit. dat de militaire graanvoorraad^ in den komenden herfst niet zal behoeven te worden aange sproken. Ontegenzeggelijk is er in onze graan-poei- tie een lichte verbetering waar te nemen, ook al is deze nog niet van dien aard dat het rantsoen kan worden verhoogd. Intusschen zou deze verbetering weer verdwijnen, wan neer de aanvoer uit Amerika ophield. Het streven van1 onze autoriteiten ia er dan ook op gericht, een geregclden aanvoer te ver krijgen, ook nadat de voorloopig-toegezegde 100.000 ton binnen zullen zijn. Maar ln ver band hiermee is de oplossing van de regee- ringscrisis van het allerhoogste belang. In tweeërlei zin. In de eerste plaats moet er een spoedige oplossing komen en vervolgens dient de nieuwe regeering in haar neutral) teils-politiek volkomen het vertrouwen der geassocieerden te bezitten, zoodat ook de personen der betrokken ministers gewicht in de schaal leggen. De vraag, of in de naaste toekomst het broodrantsoen verhoogd kan worden, hangt geheel samen met het slagen van de onder handelingen in zake een geregelden graan invoer uit Amerika. HET VLEESCHRANTSOEN. Volgens een bericht in de „Telegraaf" heeft de veetelling verrassende resultaten opgele verd, en zou onze veestapel zóó gunstig staan, dat thans wordt overwogen, per week 2 ons vleesch in plaats van 1 ons vleesch per hoofd te distribueeren. Met deze distributie zou echter niet eerder dan over twee weken oen'aanvang gemaakt kunnen worden, omdat zidh thans nog moeilijkheden' -voordoen met de aanwijzing van de centrale slachtplaatsen. Voor het geneele land, uitgezonderd voor Amsterdam, is n.l. een regeling gemaakt, dat voor een bepaalden kring een z.g.n. centrale slachtplaats zal worden aangewezen, waar door dus op de meest economische wijze zal kunnen worden geslacht en gedistribueerd. DE OVEREENKOMST TU'SSCHEN DE VER. STATEN EN NEDERLANDSCH- iNDie. Uit den Haag meldt men aan het Hbl Tot dusver is er noch op het departement van bu'itenlandsche zaken, noch op dat van ko loniën eenig bericht ontvangen omtrent de le verings- en scheepvaariscfnkking tusschen de Ver. Staten en Ned.-Indië. DE RIJKSMIDDELEN Over de maand Juli 1918 toonen de rijks middelen een kleine vermeerdering aan hij 1017. Bedroeg verleden jaar de opbrengst 22136 868.2?Va. de afgeloopen maand bracht f 22 324.382 16)4 in de schatkls', ecu vermeerdering ous van 188 513,83. De grondbelasting gaf een grooier in komst aan van 213 184 51H, doch de'per soneele belasting verminderde daarentegen met f 958 983 25 De inkomstenbelasting ver minderde eveneens en wel met 560 186,95 De vermogensbelasting bracht f 79789 12'/> meer cp Ook de suikeraccijns vertoonde een verhocging, cn wel van 1 279.22 B84 Hier tegenover verminderde de wijn-accijns met 7 313,79 De accijns op binnen- en buiten- landsch gedistilleerd bleef 648 649,01 ach ter bij Juli 19 >7 De zout-accijns steeg met 120.926,07, doch die op het bier daaid: met 117.696 19 en die op het geslacht met 358.912,54 De zegeireckten verminderden met een be drag van 283.697,4554, tegenover dezelfde maand van het vorig jaar. De registratierech ten waren echter 880.106,2954 hooper De successierechten4t>leven 246.480/4 ten ach-1 ter bij Juli 1917; de invoerrechten zetten I hun achteruitgang voort met 285.913,S7 De belasting op gouden en zilveren werken was weer stijgend en bracht 14.406,8254 mm ep= Het ektistiekrecht gd een daling aan vaa 61.807,53; de domeinen- brachten evenwel 14.614,9554 meer op. De Staatslo terij ging tm t 75.045 achteruit, doch de jacht- cn vischakten brachten 40.356 meer op Ook de slotpost der 'rubriek, de op- bi engst der loodsgelden toonde weer een achteruitgang van 9.210,90. Over de eerste zeven maanden is thans ontvangen 146.745.171,5754 tegen e£n be drag van 135.719.413,3854 in hetzelfde tijd perk van 1917, dus 11.025.758,19 meer, erwijl cle raming 126.457.333,31 bedraagt, De belastingen in verband met de buiten gewone omstandigheden hebben in de eerste zeven maanden 137.507.508,1354 opge bracht; aan opcenten voor het leeningfonds 191*4 is ontvangen 25.096.504,94. (N. Ct.) DE VOLKSBOND. Gisteren werd te Groningen de jaarverga dering gehouden van de Nederlandsche Ver eeniging van den Volksbond tegen Drank misbruik. Voorzitter was de heer mr. df. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke te 's Hage. Woensdagavond was-de officieele ontvangst op het stadhuis. Door den burgemeester, mr. dr. Ketwidh Verschuur, werd eene toespraak gehouden, waarin hij zeide voor de geheelont houding uit beginsel grooten eerbied te heb ben, doch het_getuigt zoo zeide de burge meester van een gebrekkig inzicht in de samengesteldheid van het vraagstuk van het alcoholisme en zijne bestrijding, wanneer men niet het groote belang eikent ook van de mar tigheidsbeweging en van de indirecte bestrij ding van het alcoholisme, op 't gebied waar van de Bond zoo ontzaglijk veel gedaan heeft. Opsommende wat de vereen, in al die jaren heeft verricht door verbetering van volksvoe ding, volkshuisvesting, spaarzaamheid, ver spreiding van kennis, arbeiderswoningen, wees spr. er op, dat deze vereeniging mede werkt met de overheid', waar deze wil open bare orde, zedelijkheid en gezondheid. De rekening der vereeniging sluit in ont vangsten en uitgaven met 41359.2954. Er is aan effecten- 17004.38, saldo in kas 198.44#, deposito en- spaarbank 3419.32. In de vacature ten gevolge van het aftre den van prof. dr. Gh. H. H. Spronck te Utrecht werd gekozen als bestuurslid' dr. N. P. van Spanje, geneesheer-directeur van het O. L. V. Gasthuis te Amsterdam. Namens de „Commrssie voor de hervorming van het heibergwezen" deed de heer mr. J. J. Tilanus te Tiel eenige mededeel ingen over het resultaat der onderhandelingen tussdien de commissie en een vijftal vereenigingen van koffiehuishouders. Het resultaat is geweest, dat met den Nederl. Hotelhoudersbond, den Nederl. Bond van Ko f fichu ishouders, de Fe deratie van Provinciale Bonden van Vergun ninghouders en> den Frieschen Bond is over eengekomen, dat door den Volksbond op ver zoek van de koffiehuishouders zullen moger worden aangebracht aan den ingang van nei café bordjes, waarop bij de bezoekers wordt aangedrongen op het gebruik van alcoholvrije dranken, en andere,' waarop wordt vermeld dat men' tegen, betaling van 15.cent plaatSr geld vrij is van vertering. Aan de orde kwam het voorstel van het hoofdbestuur: „De Volksbond wende zich tot de regeering met verzoek een wetsontwer] in te dienen, waarbij wordt voorgesteld ar 487 van het Burgerlijk Wetboek al. 2 aldus te wijzigen, dat het zou luiden: „Een meer' derjarig persoon kan ook uit hoofde van dronkenschap onder curateele worden ge steld." V«worpen werd een voorstel van de afd. Bussuin omi in den lande een Volksbond bloempje te verkoopen, met het doel de op brengst te bestemmen voor den Volksbondar- beid. Aangenomen weid een voorstel van de afd. Arnhem: Het hoofdbestuur verzoeke aan de regeering de hoedanigheid van de thans in het klein verkocht wordende steike dranken te doen onderzoeken en voor zoover het on derzoek daartde aanleiding geeft, de samen stelling dier dranken onder rijkstoezichtte stellen. Ook werd aangenomen een voorstel van de afd. Bussum, luidende: „Meer dan tot dus verre worden vanwege de afdelingsbesturen in het werk gesteld om tegen kos- [enden, althans zeer matigen prijs, den arbet der en kleinen burger de beschikking te geven over een klein stukje grond, waar fiij in zijn vrije uren de eerste levensbehoeften voor zich en zijn gezin, met name aardappelen en grove roenten, verbouwen kan. Een organisatie die et geheéle land omvat, Worde daartoe door het hoofdbestuur, dat zich zoo noodig door een deskundige kan doen voorlachten, in het leven geroepen De afdeeling Breda wilde tot meerdere po- ulariteit van de beginselen van den l/olks- nd onder de jeuga en tot bevordering der ledenwerving de oprichting van jeugdorgani saties als onderafdeeling. ipreki stel verworpen. Het hoofdbestuur nam echter uit te nieuw Na langdurige besprekingen werd het voor op zich het goede in het voorstel er lichten en het volgende jaar met' een voorstel te komen. Het hoofdbestuur stelde voor aan de „Ver eeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen" voor 1919 een subsidie te verleenen van 150. Dit werd goedgekeurd. De begrooting voor 1919 werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 17,450. Door den heer J. H. E. Rückert, directeur van gemeentewerken werd hierna ingeleid de bespreking van de taak van den Volksbond bij den tegen woo rdigen woningnood. De heer Rückert begon met te zeggen, dat zoolang ons volk nog zoo ellendig is gehu s- vest, er ook nog werk zal zijn voor alle afdee hogen van den Volksbond. In elke Volks bondafdeeüng moeten volkshuisvestingscom- missiën komen. Zij moeten de maatregelen beramen voor de toekomst. Die toekoms moet voorop staan en in wat mem doet moe vaste lijn zitten. Wij zijn'thans zoover, da we weten dat woningzorg overheidszorg is Het eerste werk moet zijn het houden van een woningtelling, waaruit het maken van een won Lags ta t istiek volgt. Daaruit leide de ge meente de maatregden af, die zij nemen moet. Het woningvraagstuk is in de kern een grondvraagstuk. Daarom moet de gemeente 5f allen grond in het uitbreidingsplan in be zit hebben of zien te krijgen, öf aïthtfn» zoo veel dat zij de grondmarkt beheerecht. Maar indien men niet zoo ver gaat, dan moet men toch zooveel grond ln bezit hebben, dat men den kettinghandel in grond kan tegengaan. Het uitbreidingsplan moet voldoen aan de werkelijke behoeften aan woonruimte. Daarom is het niet mogelijk een goed uitbreidingsplan te maken, als men niet uit de woningstatistiek weet welke in de verschillende klassen der be volking de behoeften zijn en niet weet welk woningtype elke klasse wenscht. En ook de bouwverordening moet doelmatig zijn en zich aanpassen aan het uitbreidingsplan. Vele verordeningen zijn te zwaar en belemmerden den woningaanbouw. Als de Volksbondcom missies weten te bewerken, dat overal deze wegen worden afgebakend waarlangs het wo ningvraagstuk wordt opgelost, dan doen zij enorm véél sociaal nut. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd aangewezen 's-Heriogenbosch. GEVECHT MET DIEVEN. Ter aanvulling van een telegram in ons vorig no. nog het volgende: Herhaaldelijk werden bij de firma Jac. de Graaf, maalderij „Zijlstroom", aan den Zijl- weg te.Leiderdorp, goederen vermist: graan, erwten; meel, enz., reeds tot dusver ter waar de van f 6000. woensdag weer werd de heer De Graaf door een particuliere' detective uit Den Haag gewaarschuwd, dat vannacht bij hem zou worden ingebroken. De detectieve was toevallig met eenige bekende boeven uit Leiden in aanraking gekomen en had van hen gehoord, dat zij hun slag zouden slaan. Hij zou mede van de partij zijn. Een drietal ging alvast met een schuit naar de maalderij, terwijl de detectieve den heer De Graaf nogmaals telefonisch waarschuwde en aanried» de politie te roepen. De heer De Graaf zeide zichzelf wel te zullen verdedigen en stelde zich met zijn personeel verdekt op, gewapend met geweren. Toen de detectieve met de twee anderen aankwam en zich bekend maakte, had het eer ste drietal reeds eenige zakken meel in de schuit gebracht. Er ontstond een- woratéling en daarbij werd met dubbelloopsgeweren ge schoten met het gevolg dat een der dieven, de 36-iarige los werkman D. doodelijk werd ge troffen. Een ander, de visscher L., kreeg een schot in den buik en werd ernstig verwond, hij is thans naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Een derde, K„ kreeg een schot door het dijbeen; de twee anderen kwamen vrij doch zijn later in hechtenis genomen. Zij wer den Woensdagmiddag met den heer de Graaf, de detectieve Ti. en eenige van Leiderdorp gehoord. Het parket uit Haag kwam Woensdagmiddag en stelde een onderzoek in. ROODVONK TE ZANDVOORT. De waarnemende Geneeskundig Inspecteur van de volksgezondheid in Noora-Holland en Utrecht deelt het volgende mede, ten einde te vooikomen, dat omtrent het heerschen van roodvonk te Zandvoort onjuiste voorstellingen ontstaan en onrechtmatige vrees wordt inge boezemd. Van 1 tot 20 Augustus zijn te Zandvoort 15 gevallen van roodvonk voorgekomen, groo- lendeels bij badgasten, van wie na de aangifte verscheidenen naar elders zijn vervoerd, ter wijl bovendien eenige patiënten vóór het stel len der diagnose naar Haarlem zijn gebracht. Dit aantaf is volstrekt niet verontrustend, te meer waar mij, na herhaald persoonlijk on derzoek in hotels en pensions van het verzwij gen van gevallen niets ts gebleken. De overtuiging, dat Juist door het niet open lijk behandelen dezer aangelegenheid de grootste schade ontstaat, heeft de belangheb benden er toe gebracht, mijne wenken tot dtisver zonder aarzelen op te volgen. De krachtige medewetking van den voorzitter der Gezondheidscommissie te Bloemendaal en. van het lid dier commissie den directeur van het Groot-Badhuis, geeft het publiek de edkerheid, dat hier geen verborgen gevaar schuilt, maar juist alle bronnen van besmet tingsgevaar worden blootgelegd. Laat het publiek van zijn kant medewerken, door vertrouwen te geven en openbaarheid te bevorderen. De verpleging der niet naar elders vervoer de patiënten geschied! in de gemeentebarak, die hoewel in een zeer onvoldoenden staat aangetroffen op het oogenblik door de goe de zorgen van 2 gediplomeerde verpleegsters aan redelijke eischen voldoet, waarom ik er op durf aandringen, de zieken hierin te laten op nemen, waardoor het vervoer naar elders, het geen gevaar voor den lijder en voor anderen oplevert, zooveel mogelijk wordt voorkomen. SMOKKELAARS VAN TANDRUBBER. De twee op vermoeden van smokkelarij gearresteerde brievenbestellers F. en A,, te Ensriiedé. hebben bekend Het tandrubber kwam daar aan het fictie ve adres van ,Dr. I.angelaan", te Olaner- brtig, maar werd door genoemde bestellers in bezit genomen, omdat het feitelijk voor hen bestemd was. Rechercheurs uit Amsterdam gingen de postpakketten uit Amsterdam na en kwamen tot de ontdekking in vetbafld met deze zaak ziin rearre.suerd de fabrieknbaas G., uit En schede. en cle handelaar van V., uit Olanei- t'tig, die de smokkelarij bevorderden. Nog meer peisonen moeten er bij betrokken zijn. MARINE-VLOT AANGEBRACHT Behalve het reeds gemelde Engelsche red dingsvlot met den boei, gemerkt K M.S t'liis-water, is nog bij de marine-autoriteiten te Ijmuiden aangebracht een door de stoom- Irodsboot No. 12 opgevischt Engelsen ma- rine-reddingvlot. gemerkt RB.C.—U.S 1 No. 4758 20 personen. Het'vldt is door vele schoten getroffen. VREEMDE VLIEOERS. Bij een vlieger-actie. Woensdagavond- bo ven "de Belgische kust, kwam een vliegtuig tot tweemaal toe tot boven Walcheren en vloog dan over Zeeuwsch-Vlaanderen. waar onze militairen ze hevig beschoten. Tijdens ern der aanvallen werd waargenomen, dat twee vliegtuigen brandend in zee stortten - Ze kwamen buiten onze territoriale waicren neer. Woensdagavond 9 uur is te Oostburg "een Duitsche vliegmachine tweedekker ua'oij d:- hofstede van den landbouwer De Keuing in een ploegland gedaald. De inzittende vlteger wera geïnterneerd. Het vliegtuig is door de landing wat beschadigd, er staat een machi negeweer op waarmede de vlieger nog schoot toen hij geland was. Van elf tot half een uur was weder een he vige bomaanval gedaan op de Belgische ha venplaatsen en op Brugge en omgeving. Het afweergeschut schoot voortdurend; in de lucht hoorde men de vliegers op elkander vuren. Ook ons afweergeschut kwam her haaldelijk in actie. Dienzelfden' avond omstreeks half negen daalde,een Duitsch vliegtuig bij de hoeve van den boer Sturm te Biervliet. De vliege nier is gevlucht en wordt opgespoord. EEN MOEILIJKE ARRESTATIE. Woensdagmiddag zagen voorbijgangers hoe een man een fiets stal uit een portiek aan de Zwarte Handstraat te Rotterdam. Een wil de jacht volgde. Het gelukte een rechercheur deirman, tiïe op de Groote Markt de fiets wegwierp omdat de ketting brak, te arrestee ren. Een varensgezel, P. J. H., wonende Schildersteeg, die juist passeerde, greep den rechercheur bij de keel en dlwong hem dén arrestant los te laten. Een telegrambesteller, die den- politiebeambte wildé helpen, kreeg een stomp van hem, waardoor hij bloedend aan neus en mond werd verwond. Een mede van den rijwieldief, zekere C. A wonende aan de Vlietstraat, ranselde onder- tusschen een militair af, die-den1 rechercheur wilde helpen. Aan toegesnelde agenten geluk te het C>A. en P. J. H. te arresteeren. Later werd ook den rijwieldief, zekere E. de G., wo nende Hang. in bewaring gesteld. KLAPPEROLIE. Een N. I. P. A.-bericht uit Batavia, dat de Noordam een groote hoeveelheid klapperolie ten dienste van de regeering herwaarts ver voeren' zal, is uit de lucht gegrepen. Dit stoomschip wordt begin October in Indië ver wacht; omtrent het tijdstip van de terugreis en de te vervoeren lading is nog niets vast gesteld. DE MOORD TE TILBURG. Jansen, verdacht van den moord op korpo- bekc raai Wasselie, he hij Zondag te T :end dat eweest in gezel- ij /.ondag te i rnurg is g schap van w. Hij beweert dat deze zelfmoord heeft gepleegd. Bezwarende getuigenissen maken dit ongeloofwaardig. HE IB RAND Een groote hcibrand brak gistermorgen 7 uur uit ten oosten van den Centraalspoorweg in de gemeente Oldebroek, vermoedelijk door het vuren. Direct werd van het kamp uitge rukt en om 2 uur slaagden de militairen er in het vuur meester te worden. Ruim 10 H.A. hei en opslag dennen, toebehoor end aan den staat der Nederlanden, brandde af. PROVIANDEERING VAN VISSCHERS- SCHEPEN. De politie te Ijmuiden heeft tegen den schipper van een aldaar in de haven liggend visschersvaartuig uit Pernis proces-verbaal opgemaaflrt wegens het aan bóord hebben van te veel levensmiddelen' benoodigd voor het maken! van eene reis. Eene hoeveelheid levensmiddelen is van boord gehaald en dn beslag genomen. HET VERVOER VAN GRANEN EN PEULVRUCHTEN. Aan de burgemeesters in Noord-Holland is door den regeeringscommissaris in die pro vincie ter kennis gébracht, dat, in veCband met het ontbreken van een algemeen vervoer- verbod, het zoogenaamd frauduleus of clan destien vervoer van gcdorschte granen, zaden en peulvruchten op zichzelf niet strafbaar is. Slechts het vervoer van ongedorschte gra nen, peulvruchten enoltehoudende zaden, als ook ae aflevering van inbezit genomen of ln bezit te nemen producten door landbouwers aan anderen dan aan den regeeringscommis saris, leveren op zichzelf strafbare feiten op, terwijl bij nlet-inlevering van inbezit genomen granen enz. ook de mogelijkheid bestaat van een strafvervolging, ingevolge art. 16 der distributiewet 1916. Den burgemeesters wordt verzocht, te wil len zorg dragen, dat bij vervoer van granen, zaden en peulvruchten, anders dan in boven omschreven gevallen, geen proces-verbaal wordt opgemaakt, daar zulks zonder eenig resultaat zou blijken. Ingevolge de mlnlsterieele circulaire, dato 13 Juli j.l., en die van den regeeringscommis saris, dato 24 Jüli j.l. worden de burgemees ters alsnu gemachtigd, in alle gevallen, waarin niet kan worden aangetoond, dat het vervoer geschiedt in opdracht van de met in zameling of distributie belaste autoriteiten, of met het klaarblijkelijk doel. de producten aan de regeering te leveren, or Ingevolge en vol gens de regels, vastgesteld bij beschikking van 19 Juli J.l., tot inbezitneming der aldus vervoerde producten over te gaan. KORTE BERICHTEN. Tot directeur van productie ten burcele van den Kgccringscommissaris voor Noorri- I lol land is benoemd de heer S, W. de C'ercq te Bloemendaal Naar men verneemt, bestaat er in enke le kringen van wielrijders het plan, pogingen in het werk te stellen om te geraken tot een fusie tusschen den A. N. W. B. en den N. W. B. Toen de politie te Benncbroek een po ging deed cm een kar met smokkelgoederen uit Haarlemmermeer aan te houden, hebben de smokkc aars den gemeenteveldwachter ijwlc'. 't onderst boven gereden. i^W I bekwam ei ns! ge verwondingen De dienst van de stoomboot-maatschap pij „De Hunze", te Groningen, omvattende omstreeks 15 booten, ligt stil ten gevolge \fen staking Het walpersóneel verdient 17 por wcék, plus 10 cfuurtetoeslag par maand. De eiach is 20 per week. Aan de Duitsch-Oroningsche grens zijn eenigen tijd geleden vele posten van de Duit sche grenswacht ingetrokken. In de nabijheid van Staienzijl ziet men maar één soldaat over een grooten afstand langs de giens. Al de anderen zijn zeker naar het front. In Ijmuiden zijn-reeds enkele dagen geen aardappelen en wordt wegens gebrek aan med nog sledhts om den anderen dag bruinbrood gebakken. fn Friesland heersrht op s' mm' plaatsen de aardappelziekte; ,nen trach. floor besprodmg de voortnlaatsm der ziek te zooveel mogelijk tegen te gaan. Handelaren op Texel hebben den minis- met zijn vijwlc'. Het rijwiel \urd vernield en de veldwachter

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2