DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Belast zich met het Inrichten, bljhnnden d cnntrhleeren f. administration. De strijd in en bulten.Enrnpa. C1ÏP.-PILZ ILIIHIES ZATERDAG 31 AUGUSTUS No. 204 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 AboDDBmeBtsprlis bij Toornltbetallng o. 3 maandeo f 1.65. Ir. p. post 11.90. Bewljsnnmmers et. Advertentieprijs 15 et. p. regel, grootere letters neer plsetsrilnte. Br. Ir. N.V Boek en Handelsdrnkkerij Herms. Coster Zn.. Voortiam C 9. Tel. 3. Een voorbeeld voor volen. Buitenland. Til ZUIfER CiïKüil nmmiti Biaifrukt, J. B. UKHIMN. Tel. 536. Binnenland. il!» ÉI li Dit nummer bestest uft 2 btaden. Toen wij eenige weken geleden vernamen, dat het bestuur der Vereeniging „L. E. T. T." te Heiloo het plan had, op eigen houtje een land- en tuinbouwtentoonstelling te or- ganiseeren, hebben wij wel den moed dier Heiloosche bestuurderen bewonderd maar daarnaast toch de vrees gekoesterd, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden van een onderneming als deze heel weinig terecht zou komen. Want wanneer er één bedrijf is, dat door den oorlog ontwricht werd dan is het wel het landbouwbedrijf met de daaraan verbon den Yeeteélt, wanneer er één categorie man- 'nen- is, die door tallooze regeeringsmaatre- gelen in de vrije uitoefening van hun bedrijf aan banden gelegd worden, dan zijn het ze ker de boeren, wier arbeid vrijwel geheel aan de belangen van binnenlandsghe consu menten is dienstbaar gemaakt. Vóór den oorlog was er niemand vrijer dan de boer, tijdens den wereldstrijd, en wel ieder jaar in sterkere mate, wordt hem van hoQgerhand voorgeschreven wat hij te doen heeft en wat hij moet laten, hoe hij zijn grond moet bemerken, wat hij daarop mag voortbrengen en hoeveel hij van zijn oogst zal mogen behouden of beter gezegd niet zal mogen behouden. En daarbij worden den boer door het stopzetten van het internationale verkeer de meest noodzakelijke grondstoffen onthouden. Er is gebrek aan veevoeder, aan kunstmest, aan talrijke producten waaraan de boer nu eenmaal groote behoefte heeft en daardoor wordt van hem geëischt, dat hij met de meest gebrekkige hulpmiddelen deh grootst mogelijken oogst zal leveren. Deze tijden drukken inderdaad zeer zwaar op het bedrijf van den boer en om op dit oogeTiblik pen tentoonstelling te organisee- ren, de boeren uit te noodigeü aan duizenden belangstellenden te toonen, wat de resulta ten van hun arbeid zijn geweest, het was in derdaad een waagstuk, dat groote kans op mislukking had. Maar ziet, het bestuur der ll E. T. T. heeft zijn plan met groote voortvarendheid en energie doorgezet, het heeft vertrouwen ge had ih. den arbeid der landbouwers en vee houders uit deze streken en een oproep ge daan tot allen, die de resultaten van hun be drijf aan het publiek zouden durven en wil len vertoonen. En nu is juist dit het merkwaardige, dat de inzendingen op deze tentoonstelling vol lediger en beter waren dan in 1916. Wat dus zeggen wil, dat ondanks twee der moeilijkste en zwaarst te dragen oorlogs jaren, ondanks het boekdeel van ministerieele voorschriften, die de vrijheid van landbou wers ai veeboeren aan banden- leggen, de boeren in productieve kracht en in het voort brengen van waardevolle bedrijfsresultaten vooruit zijn gegaan. Dit bewijst, dat de boeren in deze streken niet stil hebben gezeten, dat zij met hun tijd zijn meegegaan en dat de moeilijke jaren welke zij thans doormaken, hun energie niet verslapt hebben, maar hen integendeel prik kelden te toonen, dat zij met gebrekkige hulpmiddelen beter werk konden leveren dan in vele jaren van overvloed het geval is geweest. Waar in hoofdzaak boeren uit Heiloo en omstreken hiér geëxposeerd hebben, daar verdient het bestuur van de L. E. T. T. de voldoening, dat hij er in krachtige mate toe medegewerkt heeft den prikkel te scheppen om In deze streken een onderlingen wedijver in het bereiken van de beste resultaten op het gebied van landbouw en veeteelt in het leven te roepen. Heiloo heeft niet alleen getoond wat het kan, het heeft tevens bewezen, dat het meer verm ;g dan vroeger en daarnaast zoo meni ge andere gemeente ten duidelijkste getoond, dat waar goede samenwerking bestaat, de resultaten van den arbeid niet andere dan uitstekend kunnen zijn. Nu de jongste tentoonstelling met zoo schitterend succes bekroond is, nu ook de «fdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw weer op he: punt staat met haar jaarlijksche tentoonstel ling het nut van goede samenwerking te de monstreer®, daar moge dit een voorbeek zijn voor zoo tal van gemeenten in onze om geving otn het dóór Alkmaar en Heiloo ge- geval voorbeeld na te volgen. Wat in Heiloo mogelijk is, dat is het ook in zoo vele andere plaatsen die in dezelfde minder gunstige omstandigheden verkeeren Laat men ook daar de handen ineenslaan, laten ook daar de mannen met breeden blik en energie op den voorgrond treden en het besluit nemen, dat men voor een tweetal ja ren te Heiloo genomen heeft, het stichten- van een vereeniging, die door jaarlijksche ten toonstellingen de belangstelling in het bedrijf der boeien uit deze streken weet gaande te houden. De burgerij zal vaa dergelijke, het vreem delingenverkeer bevorderende, tentoonstel lingen slechte baat hebben en de boeren worden er door gesterkt in hun streven öm te trachten hun bedrijf tot de grootst moge lijke volmaking te brengen, wat de gemeen schap weer niet anders dan ten goede kan komen. De beschermheer der Heiloosche L. E. T. T., jhr. mr. P. van Foreest, heeft Donderdag bij het uitreiken der talrijke prijzen gezegd: „in het hartje van Noord-Jiolland te Hei loo, ziet men het beste wat op landbouw- en veeteeltgebied te verkrijgen is." Mogen deze woorden voor andere ge meenten in onze omgeving een spoorslag zijn, het thans gegeven voorbeeld te volgen, zoodat binnen weinige jaren kan worden ge tuigd: „hier op de vruchtbare gronden rond om het nijvere Alkmaar, wordt op het ge bied van landbouw- en veeteelt het beste voortgebracht, wat door overleg, vlijt en energie in ons land slechts geproduceerd kan worden." onder Directie van P. NASSETTE. Lsl4MhsilfSSt it, imiterdam. tTsletson Centrum ISO. In Duitad-and heeft men gehoopt dit jaar een beslissen de overwinning te zullen behalen. En werkelijk in het'voorjaar toen 4e Engel- schen haastig naar Amiens en Montdidier terugtrokken en daarna toen de Duitsche stormtroepen tusschen 'Soissons ea Reims een geweldigen deuk in het Fransche front sloe gen, had het er veel van of het oogenblik was aangebroken dat een opmarech der Gen- tralen naar Parijs de iaatete verwachtingen der Geallieerden in duigen zou werpen. Maar wederom was de Marge het keerpunt. In de ure de* gevaars trad plotseling, evenals in 1914, een Fransche bevelhebber op den voorgrond, die den toestand overzag en op het juiste oogenblik wist in te grijpen. Plotse ling ging het initiatief van Duitsche in Fran sche handen over en toen aan de zijde der Ge allieerden de eenheid in legerleiding eenmaal verkregen was, en de Franschen met succes de Duitsdie stormtroepen weer van de Marne terugdrongen, kwamen ook op andere 4eeien van het gevechtsiront de troepen tot de Over tuiging, dat door goede samenwerking een succes van betekenis zou binnen behaald worde», De Fras -sa, door Amerikaaiwdte troepen gesteund, iea tusschen O; se m A ir.se ver woede aai dien. en de Britten gr-pen meer Noordelijk in en trachtten van Atrecht tot aan de Fnosche linie het Duitsche front achteruit te drijven. De Dintediexl waren gedwongen, hier en daar terrein prijs te geven en het bleek al heel spoedig dat hun geheele linie tot de oude Hindenburg-stelling terug zou moeten gaan. Mi-ar juist dit wijken moest met de noodige omzichtigheid gebeuren, want ging men op eenige plaats te vlug tot den terugtocht over dan on tetoadhet-gevaar van- een ernstige flankbedrciglng. Het front bij Bapatime e» Zuidelijk daar- van moest alkrèerat wijken en dit wijken moest gebeuren met Atrecht als spil. Vandaar de krachtige pogingen der Brtitea om bij Atredht het Duitsche front aan het wankelen te brengen vóórdat de DuitsCher» meer Zuidelijk voldoende geweken waren en vóórdat de moeilijke overgang over de Soxaxne tot stand1 was gekomen, welke overgang bij een doorstaand succes der Biitsche troepen een ramp voor de Duitsche legere had kunnen worden. Maar thans kan wei worden geconstateerd, dat het ergste gevaar voor em débade voor de Duitschere voorbij is. De terugtocht over de Somme heeft in goe de orde plaats gehad, het front b* Bapaurae en Noyoa blijft wijken ea de Britten zijn êr niet in geslaagd beoosten Amiens zoo krach» tig door te stoot®, dat de terugdraaiende Duitsche deur uit haar scharnieren gelicht werd. Wat niet wegneemt, dat deze Duitsche te rugtocht over de gehöele l'nie voor de Geal lieerden een succes van beteekcais is, ea dé Britten aaa beide zijden van de Scarpe be langrijke vorderingen hebben gemaakt. Bapaume «a Combles moesten meer Zuide lijk door de Duitschere worden prijs gegeven. Péronne maakt tot nu toe nog deel van dc Duitsche linie uit Op de Ailette-atellingen deden Franschen en Amerikanen krachtige aanvallen en trok ken zij de rivier bij Champs over. Péronne wordt steeds ernstiger -bedreigd. De Britten drongen ten Z. en- ten W. van de stad over de Somme en Cléry sur Somme op e&L uur afsiands van Péronne is door de Engelschen bezet, die eveneens uit het Z. oprukken en op den linker Somme oever reeds tegenover Bric staan. Meer Zuidelijk rukten de Franschen ten N. O. van Noyon het bosch van Queaoie bin nen en wordt Guiscard bedreigd. Ten N. van BApaume namen de Britten ten O. van de Sensée Bullecourt en Hendi- oourt-lesc-Gagnicourt. Aan de Scarpe wonnen de Engelschen terrein in de richting Eterpig- ny, Hamblaia-les-Préa en PLauvain. Volgens eeni Reuter-telegram hebben de Britten ook Riencourt genomen en bedraagt de vooruitgang tusschen Builicourif en de Scarpe op een front van zeven mijlen meer dan 2000 yards. Het officieele Fransche avondconununiqué meldt de bezetting van Catigny en Sermaire, den overgang op twee plaatsen van heft Noorder kanaal, het vermeesteren van Chevü- ly en Genevry. Ten N. O. van Noyon houden de Franschen Happlincourt en den St. Simeomberg in han den, zij vermeesteden ten N. van Soissons Chavigny en Cuffies en brachten hun linies tot de W. rand van Crpny vooruit. De Britten maken siog melding van nieu we aanvallen van Canadeezen tusschen Hen- decourt en den straatweg Atrecht— Kamerijk en den tèrreiawiasi aan beide zijden der Scarpe waai bij Remy werd genome». Vol gens een Reuter-telegram zouden de Duit schere Bailleul ontruimd hebben en over schreden de Engelschen de Hindenburg-li nie bezuiden Bullecourt zoodat zij nu op één mijl afstand van de lijn Drocouri— Quéant staan. Het Berlijn&che avondeommuniqué is zeer sober. Het meldt slechts, dat grootscheepsche aanvallen dervEngeischen op een breed front ten Z. O. vs": Atrecht mislukt zijn en dat plaatselijke gevechten -ten N. O. van Noyon en aaa de /alette zijn. geleverd. Men krijgt hieruit weer geenszins den in druk, dat het geheele Duitsche front wijkt en. het met zoo veel inspanning veroverde terrein langzaam ma ar zeker weer aaa den tegen stander wordt prijs gegeven In Landed te een eigenaardige staking uit gebroken. Tot groote voldoening van alle bereepsmte- dadigers -.telken namelijk,de politieagea lat. En waar nu eenmaal een stad ais Londen niet zonder politie-toezidtt kan zijn worden de staken# op groote schaal vervangen door bij zondere agenten van de vrijwllllgeripoUtli, die ïinda den oqrlog rijn .cangeworvm, als mede door militaire politie. De stakers willen- verhoogteg vaa- den oor- logitefriag van 12 op 20 shilling.en dachen dat mi polls temau, die ontelagm was wegen» ziyu vmtea ia da vakvereeniglng, woer aan gesteld zal worden en die vereeniging in haar geheel s»l worden erkend. Het is te verwachten dat deze strijd om betere arbeidsvoorwaarden wel succes zal hebben, Een stekte#; op groote schaal van politie agenten aioet in een wereldstad als Londen toch wei de meest ongewenschte toestanden in het leven roepen. door den- koning van Spanje, wiens arbitrage was ingeroepen, ten gunste van Honduras be slist. Nicaragua kon zich hiermede niet ver eenigen en heeft troepen naar de grens gezon den. De bemiddeling der Vereemgde Staten wordt ingeroepen. In Brussel is wrijving tusschen de Duit sche overheid en het Belgische bestuur over de toepassing der nieuwe schoolwet. De Amerikaansdhe Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de ver vaardiging en verkoop van alcoholische dran ken na 10 Juni 1919 verboden is. Men ge looft dat het Huis het ontwerp eveneens zal aannemen. Aan de vrouwen bij de bus- en tram- dienst te Londen is gelijk logn als aan de mannen toegestaan. Duitsdie duikbooten hebben in het noor delijke oorlogszeegebied rond 16.000 br. reg. ton tot zinken gebracht, waaronder in een geschutstrijd een duikboptval, in den vorm van een zeilschip. Blijkens berichten uit België heerschi daar een ziekte, waarschijnlijk de choleraer zijn vele sterfgevallen-. Het concilie te Moskou heeft gepleit voor maatregelen tot hereenigingjer christe lijke kerken. Havelock Wilson, de leider der Engel- sche zeelieden, wil em nieuwe arbeiderspartij stichten, die de boycot tegen Duitechlana wil. Oostenrijlcscne vligera hebben het stati on Montebelluna omgevallen en er 50 bom men op geworpen. Volgens de „Evening Standard" is in de eerstvolgende weken oen sensationeele politie ke verklaring te waditen als resultaat van de IntergealWkrée besprekingen te Londen. De correspondent te Bern van de Köln. Ztg. verneemt, dat dc reden, waarom presi dent Wilson niet naar Frankrijk en Engeland aat deze is, dat het onvermijdelijk zou zijn 'ij den» zijn reis de den van den is van meening; ne volmachten zijn persoon geiden en niet overgedragen kunnen worden op den vice-pre sident en dat deze dus tijdens zijn plaatsver vangerschap slechts de loopende zaken kan afstaan en wel onder toezicht van een door Wilson benoemden raadsman en het eigenlij ke regeeringsgezag in Wilson's handen blijft. De vice-prmdent, die biijkbaar minder oor logszuchtig is dan Wilson, verzette zich hier tegen en verlangde dat de buitengewone be voegdheden op hem overgedragen zouden worden. Uit Stockholm wordt gemeld dat 14 schepen, door een oorlogsschip geëscorteerd, bij de Moermansk-ust zijn opgemerkt. Men gelooft dat belangrijke Engelsche troepenïan- dingen zullen plaats hebben. Men meldt uit Madrid aan de Franki'. Ztg.; 7V Sevilla is een algemene staking uit- ebroken. Stakers zijn in ernstig;; botsing ge- omen met de ontboden troepen. Het tramver keer staat stil. Te Barcelona zijn ook klop partijen voorgekomen. In alle steden heersent voedselgebrek. De bondsrechter te Chicago heeft een nieuw gerechtelijk onderzoek geweigerd in de kwestie van de honderd leiders uit de arbei- dmwereld-, die onlangs Bchuldig bevonden zijn aan samenzwering ten einde het oorlogs program van de Ver. Staten te veretoren. 400 Ruaateche vrijwilligers, die naar Horvath wart:.-:- owrgeloopen, zijn te Wladi- woafok door de geallieerden ontwapend. De vLojf Amager" maakt welding van bloedige werrnopstaoden in eenige centraal- Russische districten. Een- aantal dorpen zijn verwoest. - Brazilië heeft zich voor een onafhanke lijk en vereenigd Polen verklaard en het nati onale Poolsche comité te Parijs als het wettig orgaan daarvan erkend. Het kabinet zou dus bestaan uit vijf Koom- sdhen (de heeren Aalberee, Bongaerte, Trip, Von Geusau en Kuys), drie aati-revolution- nairen (Idenburg, IJisselstein ea. Heemskerk) benevens den- heer Van Kamebeek, wiens poli tieke kleur tot nu toe min of meer onzeker ia geweest. AARDAPPELEN. Het Bureau voor Mededeelingi» inzake de voedselvooziening meldt: Voor verecheidfene artikelen werden, gelijk men weet, naar de kwaliteit verschillende prij zen in rekening gebracht bij de distributie. Naast een soort, waarop door het Rijk toeslag wordt gegeven, is dan een tweede soort ver krijgbaar gesteld, waarvan de maximumprijs beantwoordt aan den kostende» prijs. Zoo wordt toeslag gegeven op bnrnbrood, groene erwten, bruine boonen, witte suiker en mar garine en margarine-melanges, terwijl daar nevens, maar tegen hoogeren prijs, ook te be komen zijn wittebrood, capurijnere, witte boo nen, bruine suiker én boter. t Hetzelfde stelsel zal nu voortaan -r gelijk trouwens reeds in het voorjaar bij de behande ling der distributiecredieten in uitzicht werd gesteld- worden toegepast op de aardappe len. Naast den prijs voor zand- en veenaard- appelen, die, dank zij den rijkstoeslag, op 5* cent kan worden gesteld, Aomt de prijs van 91/* cent, overeenkomende met den kostend-en prijs voor kleiaardappelen. Dit prijsverschil er zand- en veenaard- wordt de prijs van de Meiaardappelen öV» et., even als het vorig jaar THEE UIT DE OEREQUIREEKDE SCHEPEN Van Londen is te Amsterdam aangekomen het Nedcrlandsche stoomschip Eemstroom, geladen met goederen uit onze door de gealli eerden in beslaggenomen stoomschepen. On der deze lading bevond zich ook een hoeveel heid van ongeveer duizend- kisten thee, welke door de .Brüsche regeering was vrijgelaten-. AMERIKA EN ONZE ZEELIEDEN. De aanspraken voor de verliezen en uitga ven, die de Nederlan-dsche zeelieden, vroeger aan boord van Nederlandsche schepen, welke door dc Geassocieerde regeeringeti zijn grao- men, in de Vereenigdie Staten hebben geleden of gedaan, wordcu, raa" *er Hol» Nb. meldt, thans onderzocht. De Amerikaanache raad van scheepvaart treft maatregelen om de be dragen/ uit te betalen en verklaarde zich in beginsel bereid aanspraken van óezen aard voor rekening van de regeering der Vereenig- de -Staten te behandelen EEN NIEUW PROTEST Den Nederlandschen gezant te Londen te wordt v«fl KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Wladiwostock hebben- de Bolsjewüri, een wanhopigen aanval fedaan met ten zeer groote strijdmacht. Alle •oepen der geallieerden, behalve de Amerika nen,^ aan den strijd deelgenomen. De vijand- heeft 300- dooden verloren. De Japan ners hebben het hardst gestreden- en zij ver- overden- twee gepantserde treinen en verêdiei- dene veldkanonnen. Naai ganeld wordt zijn vijf schepen, door Jcpan voor Amerika gebouwdia de Ver. Staten aangekomen. Japan bouwt thans nog 46 schepen. Het tusschen Nicaragua en Honditras sinds geruimen tijd bestaande grensgeschil is VERLANGT GIJ vraagt dsn vltil«lte#d «mi (Rbribasl, hptwelk ondier voortdurende contröle staat van de Firma BROM WANNA alhier HET NIEUWE MINISTERIE? Naar de hoefijzer-corr. van het Hbl. ver nam van een zijde die hem betrouwbaar scheen, zou het nieuwe kab'net als volgt zijn samengesteld: Bintoenlandschc Zaken: Ruys de Beeren- broucfc (tevens premier, doch hierover heerscht'nog onzekerheid). Buitenlandsche Zaken: Van Kamebeek. Justitie: Heemskerk. Defensie: Jhr Aiting von Geusau. Financiën Trip. Waterstaat: Bongaerts of Kognig. Landbouw en Crisiszaken: IJsselstein. Arbeid Aalberse. Koloniën: Idenburg. grondgebied, gepleegd op 16 Aug toen een F.ngelsch vliegtuig t»'« hommen wierp nabij Sluis. EEN TEGENMAATREGEL VAN DE GEALLIEERDEN. De maatregel waarbij aan neutrale «chepst ien. onder Duitech vrijgeleide te van de Enten- der Duitsche jaar heeft plaats gehad ër« waarbij die neutrale «hepen geacht zouden; worden in 's vijand» dienst te varen, welke behoorea aan een land- waarvan het overwegende deel van de zich in de vaart bevindende koopvaardijvloot voor den vijand vaart. De Nederlandsche regeexing heeft op 27 Mei aan de Tweede Kamer meegedeeld dat zij -tegen deze uitbreiding van de voorschrif ten van het Dui-teche prljzeirecht te Berlijn protesteerde en dat zij goede nota had geno men van -de door de Duitsche regeerfng ai- gelegde verklaring, dat de moeilijkheden van Duitsche zijde zouden vervallen, incte» een schikking werd geteoftefl inzake de voorwaarden waarop I>iit*ehl&r«d bereid te aan Nederlan-dschb «hepen em vrijgeleide (Gelei'techdn) te verstrekken, dwt bij voor- baat dc veilige vaart zou waartorge». Sedert i» niet gebleken of zoodanige schik king iuachen de beide reg< iriagen te ge troffen in de bedoelde mfidedeeïlng kwam a 1 echts voor dat daaromtrent thans besprekin gen gaande waren. Intus&chen blijkt uit de hierboven geschet ste maatregel vm de geallieerden dat obk schepen aan een Geleitschein van dc Duit sche regeering niet veel zullen hebben, aan gezien net. bezit daarvan hen aan niéuwe gevaren blootstelt. De Duitsche regeer:,«g zoo luidt blijkbaar dé redeneering zal de Geleitscheinè wel enkel uitreiken tas be hoeve van die schepen, welke bereid zijn haar op de een of andere wijze diensten te bewij zen en in zoodanig geval wordt dus, behou dens tegenbewijs, het schip aangemerkt als varend in 's vijands dienst. Onze schepen zullen nu voortaan om te varen noodig hebben: le. een verlof van onze eigen Regeering, 2e. een vrijgeleide van de Duitsche, 3e. een bewijs dat de Geallieerden met de vaart instemmen. Alles onder het motto: de vrije zee! Want men bedenke, dat deze bepalingen alleen gelden, voorzoover de aldus voorziene schepen zich niet binnen het versperde gebied begeven. Daarbinnen blijven zij vogelvrij. (N. Ct DE SCHEEPVAART OP DE OOSTZEE. Na ruim een jaar in- de haven- van Amster dam te hebben gelegen, is het Nederlandsch stoomschip Alblasserdam gisteren van IJtnui- den naar Hemosand vertrokken, teneinde al daar een vólle la-ding gezaagd hout in te ne men voor Nederlandsche rekening. - I I ALKMAARSCHE COURANT. Uttel. Ililiistiitli- tl CoDtiOle-KiDteir

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1