DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit dsn ftltaralien Raad, WSM 8 HIDE Da strijd io gd bulten Europa. No. 210 S Honderd «n twinatigst* Jaargang 15*18 AboDoemeotsprtis bil Toornltbatalllg p. 3 maaodea f 1.65. Ir. p. post 11.90. Beviisanmmers 5 et AdYerteotleprlU 1b et. p. regel, grootere letters eaer pleetsritmie Bi. Ir. IJ Boek- ee BaQdelsdnkkarll Henna. Coster 4 Zi« Voordam C 9. Tel. 3. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 73i ZUIYEE CITRIENZSBK TirTaardifd, Baangracht. J. B. flCKEBIHAHN. Iel. 536 Buitenland, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VERLANGT GIJ Ziet men in langdurige debatten een maat staf voor het gewicht der gehouden bespre kingen, dan hebben Alkmaar's vroede vade ren zich in de jongste Raadszitting weer ern stig met de belangen der burgerij bezig ge houden. Er was onder de leden die bij het einde der zitting allen aanwezig bleken een ze kere strijdlust waar te nemen, een voornemen om elkaar nu eens goed de waarheid te zeg gen en het dezen middag niet bij halve maat regelen te laten. Die strijdvaardigheid-kwam al dadelijk tot uiting bij het voorlezen van de lange lijst in, gékomen stukken. Bij een schrijven toch van B. en W ten ge leide van de rapporten inzake de schooltijd- regelingen gedurende een gedeelte van den winter, gaf de voorzitter den Raad te kenr nen, dat B. en W. het plan hadden bij gebrek aan brandstof de schooltijden evenals in den -vorigen winter te regelen en dus de leerlin gen, zoo noodig, minder lesuren te geven dan voor normale tijden is vastgesteld ge worden. Deze mededeeling ontketende onmiddellijk een storm van verontwaardiging. Artikel 21 der Lager Onderwijswet geeft den gezamenlijken hoofden der scholen de bevoegdheid, onder goedkeuring van B. en W. en den districts-schoolopziener, de schooltijden te regelen tón de burgemeester Was dus absoluut niet verplicht den Raad in deze regeling te kennen. Hij deed dit, naar hij mededeelde, uit be leefdheid, maar heeft moeten constateeren, dat deze 'attentie zeer weinig, op prijs ge steld werd. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat in den afgeloopen winter van de 1300 H.L. cokes slechts 900 H.L. op de diverse scholen verstookt zijn en zeer te recht was men van oordeel, dat bij gebruik van het geheele quantum een verkorting van de schooltijden en daardoor een benadeeling van het onderwijs-, niet noodzakelijk was ge weest Het opmerkelijke bij de daarna gevoerde besprekingen was evenwel, dat B. en W. er ten slotte precies- zoo over dachten als de Raad en er zelfs een zoo roerende een stemmigheid bleek, dat de voorzitter er geen bezwaar in zag, de motie Verkerk in haar geheel tot de zijne te maken. Deze motie houdt in, dat de Raad van oordeel is, dat#de beschikbare hoeveelheid kolen voor de scholen ook Werkelijk gebruikt moet worden. Niets liever wenscht evenwel het college van B. en W., maar dit college houdt tevens rekening met de practijk van het kachelsto- ken en de grilligheid der, we zouden bijna zeggen, moderne winters. Wie kan een schoolhoofd met zekerheid voorspellen of het in den nawinter al dan niet bijzonder koud zal zijn, wie durft hein ongelijk gevep als hij van zijn rantsoen een reserve-voorraad achter houdt en wie zal er verbaasd staan als ten slotte de .nawinter niet streng blijkt en er dus van het toegestane quantum een beduidend gedeelte is overge bleven. Niemand kan de grilligheden van een Hollandschen winter voorzien en van te voren het gebruik van kolen voorraden daarnaar re gelen. Er werd van ernstige benadeeling van het oiïderwijs en halve schooltijden gesproken, m.-var ten slotte bleken op de 26 wekelijksche huren in den afgeloopen winter slechts 2 uren' vervallen te zijn en waar men voor de voomtaamsie vakken de oude tijden wel ge handhaafd zal hebben, mag er van minder waardig onderwijs eigenlijk geen sprake zijn Slech t - noodgedwongen iulléh B. en W, deze twive lesuren per week doen vervallen en wanneer de brandstoffencommissie er nog in slaagt 17dX> H.L. in plaats van 1300 H.L. in het komende stookseizoen voor de scholen beschikbaar te stellen, zal vaststaan, dat dit geheele Raa,dsdebat een nuttelooze discussie geweest is. Bij de besp reking vro het aangevraagde vierdaagsche volksfeest heeft de voorzitter medegedeeld, dat zijn houding in dezen van algemeene bekendheid was en hij zich dus van een nadere niotiveering zijner meening kon onthouden. Wij zouden hiei' ter plaatse hetzelfde kun nen zeggen. Wij hebben steeds gestreden voor alles wat de belangen van Alkmaar's burgerij kan bevorderen en wij rekenen daar toe het op gepaste wiljze houden van volks feesten, waarvan voornamelijk de midden stand door het drukke vreemdelingenbezoek de zeer rijpe vruchten zal plukken. Het meerendeel van dén Raad denkt er an ders over. De heeren zien niet hoe bij elke gelegenheid de drang naar gepaste ontspan ning tot uiting komt, zij willen het niet op merken hoe bioscopen, revue's en tooneel- voorstellingen honderden bezoekers trekken, zij staren zich blind op de duistere tijdsom standigheden en maken die inmiddels voor den middenstand nog zorgwekkender door angstvallig alles te weren waardoor zeer ve len in onze gemeente gebaat zouden zijn. Zij treffen de burgerij dubbel, èn door haar het voqfdeel van 4een druk vreemdelingen- bezoek te ontnemen, èn door de gemeentekas aan staangeld een belangrijk bedrag te ont houden, een bedrag dat toch weer in hoogere belastingen terug gevonden zal moeten wor den. Den heeren sociaal-democraten, die in den Raad zoo roerend over de belangen van hun beschermelingen kunnen spreken, schijnen de belangen der kleine middenstanders ten slotte niet ter harte te gaan Men is in dehi Alkmaarschen Raad1 nu een maal huiverig van hei woord kennis gewor den en zoo gauw als bij de aanvrage van volksfeesten dit woord slechts zijdelings ge noemd wordt, kan er van, inwilliging der ge dane verzoeken geen sprake meer zijn. De heer Govers pleitte als vertegenwoordi ger der afd. Alkmaar'van de Hollandsdie Maatschappij van Landbouw voor doove- mansooren. Hij en zijn vijf medestanders zijn er niet in geslaagd den Raad van het onge motiveerde van diens afwijzende houding te overtuigen Mr. Prins die een warm pleidooi voor inwil liging van het verzoek hield, liep heerlijk naïf in het valletje, dat de voorzitter glunder lachend voor hem openzette Qf hij dan werkelijk zoo veel menschen op die volksfeesten verwachtte, vroeg de voorzit ter en de heer Prins haastte zich om toestem mend te antwoorden en kreeg daarna heel on verwacht te hooren, dat dit dan toch niet in den geest van den min. zou zijn, die het elkaar brengen van groote menschenmassa's in deze tijden onwenschelijk had geoordeeld. Maar mr. Prins kon onmiddellijk daarna zijn tegenstander het papier uit de handen slaan met de opmerking, dat dit dan toch evenzeer voor de tentoonstelling van de afd. Alkmaar der Holl. Maatschappij van Land bouw gold, voor het houden van welke ten toonstelling door B. en W. geen enkel be zwaar was geopperd. Mr. Sluis bleek van meeaing, dat de Raad zich onsterfelijk zou blameeren wanneer hij thans op het besluit om geen- kennis te houden terug kwam. Hij zag hierbij evenwel over het hoofd dat v Her geen kermis maar een vier daagsch v sfeest gold en dat, wal het terug komen op u vroeger genomen raadsbesluit betreft, de Raad bij de goedkoope gaslevering reeds getoond heeft, dat het menigmaal van wijs beleid getuigt om op een eenmaal geno men besluit terug tejtomen omdat het altijd béter is ten halve te fceeren dan ten heele te dwalen. Met het bekend worden der voor hen $n gunstige raadsbeslissing verdwenende be langhebbende middenstanders, ondankbaar en allerminst voldaan, van de publieke tribu ne en ging de Raad over tot het behandelen van een z«x tecre kwestie, namelijk de ver houding van het Burgerlijk Armbestuur tot den Armenraad hier ter stede, Die verhouding is allerminst gunstig en van een door de wet bedoelde goede samen werking is dan ook geen sprake Wie onbev .xnoordeddi de verschillende stuk ken deze kwestie aangaande, heeft gelezen, krijgt den indruk, dat het B. A. niets liever zou zien, dan dat de Armenraad te dezer ste de maar zoo spoedig mogelijk weer werd op geheven. Deze armenraad is een wettelijke instelling en kan volgens artikel 53 der Armenwet door de Kroon worden opgeheven indien bij voort during blijkt, dat hij niet aan zijn doei beant woordt of dat niet in voldoende mate door de besturen van de kerkelijke, bijzondere of ge mengde instellingen van weldadigheid tot de samenstelling wordt medegewerkt. Wij hebben in den Raad niemand hooren verkondigen, dat de Armenraad hier ter ste de niet «ar» zijn doel zou beantwoorden. Met groote lof werd over het werk van de secreta resse mej. Van Rijn gesproken, wier omvang rijken arbeid ook wij. van zeer nabij- hebben mo gen bewonderen. De samenwerking met het Burg. Armbe stuur laat evenwel alles te wen- scheni over en de spijtige opmerking van dit bestuur, dat door den langen duur van het on derzoek der Raadscommissie het leven van den Armenraad weer met vier jaren verlengd is, bewijst wel, dat hij liefst dien Armenraad een ontijdig einde had zien nemen. **Wij behoeven niet alle geschillen tusschen beide lichamen uitvoerig meer na te gaan om te constateeren dat hier, in strijd] met de be doeling van den wetgever, niet van samenwer king maar van een ouderlingen naijver sprake was, waarmede de armenverzorging in onze gemeente niet gebaat is. Deze kwestie diende tot eene oplossing gebracht te worden en deze oplossing vereischte inderdaad! een krachtig ingrijpen. De heer Verkerk concludeerde, dat er veel ruzie was, die er niet behoefde te zijn maar de Raad begreep, dat men met deze conclusie niet verder kwam. De voorzitter, die tever geefs getracht had de partijen tot elkaar te brengen, wilde het nogmaals met overreding probeeren en uitte de zwakke hoop, dat een te benoemen vijfde lid van het B. A., voorname lijk wanneer dit een vrouw met veel tact was, de vier oudere leden tot veranderde inzichten zou kunnen brengen, welke mogelijkheid de Raad ten slotte zeer gering achtte. Het rapport van. de Raadscommissie, die, geprikkeld door de houding van het B. A. te harer opzichte, van geen toegeven wilde we ten, was een openlijke erkenning van tegen werking van het B. A. en zou bij aanneming ongetwijfeld het gevolg hebben* dat de leden van dit Armbestuur collectief hun ontslag in dienen. riet werd ten slotte de eenige oplossing ge acht om op den duur tot de vereischte samen werking te kunnen komen en de Raad toeken de willens en wetens het doodvonnis van de leden van het B. A. van Alkmaar, dat niet had willen buigen en daarom thans werd ge broken Wij betreuren den onwil tot goede samenwer king met den Armenraad des te meer omdat thans zonder noodzaak een college van man nen wordt uitgeschakeld, die, zooals de voor zitter terecht opmerkte, in het moeielijke werk der armverzorging doorkneed waren en jaren lang hun beste krachten daaraan gegeven hebben. Over de rest der agenda kunnen wij kort zijn. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek, dat electi ificat'e van onze straatver lichting een geringe gasbesparing geeft maar toch in allen gevalle een besparing welke in deze tijden van nijpend gasgebrek niet over het hoofd gezien mag worden. Het aanschaf fen der materialen is momenteel zeer duur en het ware wellicht beter geweest ala deze elec- triücatie in goedkoopere tijden reeds tot stand was gekomen., la tal van plaatsen ia men daartoe overgegaian. In Amsterdam verwacht men. dat de eiectirificatie van alle daarvoor in aanmerking komende woningen in het begin van het volgende jaar haar beslag zal hebben gekregei en al het materiaal is daar aanwe zig Daar ziet men in electrificatie op zoo groot mogelijke schaal zeer zeker voordeel en wan neer men laar de benoodigde materialen kan betrekken moet dit voor Alkmaar ook mogelijk biijken.Het komt ons voor dat de burgerij door giki» gast «sparing ten slotte slechts ge baat kan zijn. De heer Weitterhof bepleitte het levéren van goedkoope brandstoffen naast die van goed koope cokes dooh om niet weer in de fout te vervallen een beHuit te nemen waarvan men de draagwijdte niet overzien, kan, besloot de Raad dit voorste l tot een volgende vergade ring aan. te houdtm- Ondank» het p leidooi van d« heeren Wes terhof en Verkerk werd het voorstel van B. en W. inzake de loonen der kaasdragexa on veranderd goedgekeurd en hoewel de heer Melend-rink den moten van den heer Riet al les behalve ooi vindt, besloot da Raad, ge dachtig aan het ,de gestibua ndk est dispu tandum", dien molen toch maar aan te koo- pen, om hem voor de gemeente te kunnen be houden. Een interessant debat uit deze Raadszit ting willen wij ten slotte niet onbesproken laten. B. en W. hadclen. voorgesteld, het verzoek om een tweetal riuurtetoeslagen op pensioe nen niet toe te slaan, wijl de betrokken ge- pensicraiieerden riiet hun woonplaats in de gemeente Alkmaa r hebben. Een dergelijk voorstel heeft ons ten hoog ste bevreemd en de heer Verkerk heeft er in den Raad zeer terecht op gewezen, dlat het er niets aan toe doet waar de gepensionneerden hun domicilie kiezen. De voorzitter verdedigde het voorstel van B. en W, met de opmerking, dat een toeslag op het pensioen een steun is en wethouder Thomsen sprak zelfs van een gunst. Wij kunnen deze opvatting geenszins dee- len. Pensioen is een volgens wettelijk voor schrift toegekende uitkeering voor bewezen diensten en wanneer dit pensioen door de veranderde verhouding tusschen geld en goe deren verhoofging behoeft, dan is deze ver hooging niets anders dan een in overeen stemming brengen van het pensioen met de tijdsomstandigheden. Ware deze toeslag, zoo- als de voorzitter meende, een steun, dan zou men ook de duurtetoeslagen op salarissen als steun moeten aanmerken. Terecht heeft mr. Sluis opgemerkt, dat hier van armenzorg in welken vorm dan ook geen sprake kan zijn. Maar dan zou de Raad weer op het vroe ger genomen besluit moeten terug komen, waarbij bepaald werd, dat slechts de in Alk maar woonachtigen den toeslag zouden ont vangen. Van verschillende zijden kwam de gulle er kenning dat men zich vroeger vergallopeerd had en de Raad blameerde zich, volgens de heeren De Wit en Prins, dan ook onsterfelijk en kwam op hei eertijds genomen besluit te rug. Hadden wij. niet beter geweten, wij had den den voorzitter van onzen gemeenteraad voor een onvervalschten sociaal-democraat ge houden. Hij had toch de bovengenoemde regeling van de gemeente Zaandam overgenomen en beriep er zich op dat nadere overweging dan niet meer noodig was, omdat wat uit Zaan dam kwam zijns inziens niet anders dan goed kan zijn. Het was waarlijk de heer Westerhof, die hem er op wijzen kwam, dat ook in Zaan dam wel eens bokken geschoten worden en het was dezelfde stedelijke afgevaardigde, die ten slotte bij de voorgestelde subsidie aan de Vereeniging voor Kindervoeding B. en W. een woord van dankbare hulde wilde brengen. De voorzitter, op huldebetuigingen van die zijde blijkbaar allerminst voorbereid, sprak minraam van een gelukkigen dag voor het college van B. en W. en zoo zijn Alk maar's vroede vaderen ten slotte nog in de beste harmonie gescheiden. vraagt da» altilaitead oai tabrltaat, hetwelk eadar voortdareade eoatröla staat vaa dc Finaa BSOM WANWA alhier. Stelselmatig blijven de Geallieerden voor uitgaan en de Duitschers wijken „vrijwillig" en worden, waar dit niet geseniedt, met kracht van wapenen tot terugtrekken ge dwongen. Voornamelijk de Eranschen hebben weer nieuwe successen te boeken en drukten hun vijanden ten N. van de Vesie en ten N. van de 'Oise terug. En aan de Aiiette hebben de Duitschers de consequentie van het gebeurde getrokken en zijn zij op hun oude stellingen van vóór het Maart-offensief teruggegaan. Het Berlijnsche communiqué meldt van het Britsche front geen wijzigingen van beted kenis. Het erkent, dat de vijand tusschen Sornrne en Oise sterker opdrong, en ten W. der linie Ham—Chauny stond. Tusschen Oise en Aisne, aldus dit telegram, maakten wij ons van den vijand los en ten van Soissons is de vijand ons over de Vesie ge volgd. De Eranschen melden, dat bun troepen in de streek van Epenancourt en verder Zuid waart» op verschillende punten tot aan den weg van Ham naar Péronue do Sommo blie ven oversteken. Ten Z. van 'Ham bezetten de Eranschen verscheidene plaatsen, ten N. van de AUette bereikten zij het terrein bij Sincény en het plateau benoorden Landricourt. Op 't front van de Vesie hebben de Ameri kanen hun linies tot vóór Villers-au-Proyeres op de N. hellingen van de Réviilon gebracht en Ciennesi bezet. Het avondcommuniqué meldt, dat op het geheele front tusschen Somme en Aisne de aandrang der Franschen niet vertraagd is. Volgens dit communiqué zouden Ham en Chauny zich reeds in Fransche handen be vinden. Ten O. van het Noorderkanaal won nen zij terrein, op sommige plaatsen zelfs 10 K.M. Ten N. van de "Aiiette werd het lage hosch van Coucy tot aan Petit-Barisis bezet. De Eranschen bezetten weer hun oude schan sen op het geheele front ten N. van de Aisne en ten Z. der rivier maakten de Amerikanen nieuwe vorderingen in de streek van Vtiters- en-Prayères en Réviilon. De Engelschen melden, dat zij gedurende den nacht ten W. van Bassée terrein won nen. Zij nestelden zich in gedeelten der oude Duitsche frontlinie beoosten Neuve Chapelle, terwijl de oude Britsche frontlinie in het vak van Fauquissart weer in hun bezit is. De Britsche troepen, hebben bij een geslaagden aanval hun Linie N.-W. van Armentières vooruitgeschoven. Volgens Reuter zijn de Britten op een front van 12 mijl ter diepte van 3 mijl aan weerskanten van den weg Amiens-—St Quen- tin vooruit gekomen en hebben zij in Vlaan deren Neuve Chapelle en Bussy venneesterd. Het Noorderkanaal is thans over het geheele front behalve van Havrincourt tot de Scarpe overgetrokken en de Engelsch-Fransche troepen hebben thans voet gezet op den O. oever van de geheele waterlinie welke hen nog van de Hindenbuiglinie gescheiden hield. Het Duitsche avondcommuniqué is sober der. dan ooit. Het meldt slecht» een kalme dag aan de gevechtsfronten en gevechten op kleine schaal op het voorterrein der «tellin gen. Een manifest dat Hindenburg tot het Duit sche volk gericht heeft, getuigt van de ern stige ongerustheid der opperste legerleiding over den invloed van de thans ondervonden tegenslagen op het Duitsche volk en het Duitsche leger. En dit manifest bewijst wel, dat de legerleiding langzaam maa#- zeker het steeds zoo ongeschokte volksvertrouwen ver liest. Men gevoelt in Duitschland te goed, dat het hier niet meer een terugtrekken der troepen volgens een vooraf beraamd geniaal plan is, maar dat het oen noodgedwongen wijken is geworden, een teruggang v°or een vijand, die van nuuna tot maand' uug in o? fensieve kracht zal winnen. De Duitochc staatslieden mogen.' beproeven' den moed' bij het volk er dn te houden, maar de ontgoocheling is te groot. Men hadi zich vast voorgesteld, dat de Duitsche troepen ze gevierend'Parijs zouden binnentrekken en komt meer en meer tot de overtuiging, dat de mogelijkheid dat de Franschen ditmaal naar Berlijn komen, niet uitgesloten is. Dit geeft een ontgoocheling zoo groot, dat iet geen.' wonder is, dat ondank» de strenge eensuur ons menige uitlating bereikt die van een zeer pessimistische stemming getuigt. Wat hieruit groeien kan, zal de tijd nader moeten toeren. KORTE BERICHTEN. Volgens berechten uit Moskou is het den boerenop&tandelingen die sedert twee wéken Nisny Nofgorod bdegerden gelukt de stad binnen te hingen en na een vérbitterdi ge vecht te bezetten. De Sovjet troepen worden genoodzaakt in Zuid- Westelijke richting terug trekken. De stad heeft zeer geleden, ontevredenheid meinertling en zegt dat deze bij sociaal-democraten en middenpartijen steeds groeit. De Frankf. Ztg. uit in een artikel zijn nheidmettte al-democr i groeit. 'Dora Kaplan, die den aanslag op Le nin pleegde, is naar het gevangen w-lazaret overgebracht, daar haar toestand, ten gevolge van de mishandelingen die zh ondergaan, heeft, ernstige reden tot bezorgdheid gent. iDe iswastija jnitoliceert naderi bijzon derheden omtrent het aanvuJUingawndrag van Brest. Een hooggeplaatst Engelech marine- autoriteit deed mededeelingen ojjer den mili tairen toestand, waaruit bleek, dat de Duit sche duihbootvtoot aan de Belgische kust na- noeg vernield Is. De landdag van Koeban zaï uiterlijk 14 September bijeenkomen. tr is weder sprake in Duitschland van een voorstel tot wapenstilstand bij het begin van het winterseizoen, teneinde gedurende een winter vertrouwelijke besprekingen over den vrede te voeren. Het Congres van Peru heeft zijn goed keuring gehecht aan de overeenkomst waarbij Peru de Ver. Staten de in Caliao geïnterneer de Duitsche schepen ten gebrtdke afstaat. De Neue rreie Presse weet te vertellen, dat koning Ferdinand van Bulgarije bij zijn jongste bezoek aan-keizer Karei ook bespre kingen met von Hintze en graaf Bwrian heeft gevoerd. Rposevelt heeft op Lafayett»-dag een rede gehouden, waarin hij de vredesvoor waarden aangaf zooals deze naar zijn mee aing dienen te Luiden. Het soc.-dem. Rijksdaglid Ebert, ant woordt in de „Vorwarts" op de vraag naar de vredesvoorwaarden der Duitsche arbei ders, gedaan op het Britsche arbeiders-con- ;res te Derby, Ebert had tevens een onder ioud met von Hertiing. In antwoord op gelukwenschen van den Parijschen gemeenteraad heeft maarschalk

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1