DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strlid in en bulten Enropt. lliitil. Miiilstritli- ti Jntilli-Iiitni Belast zich met het Inrichten, bijhouden 6 centrfileeren f. adminlstratlën. CBlP.-flLl s IK Mo. 216 tionitarri twintigste Jaar^aa* 19*8 in ZUITES CITMEm wiasrditt Baangracht.. J. B. ACKERMANN. Tel- 536- Buitenland. De spoorwegramp by Wsesp. D!t nummer bestaat uit 2 bladen. AbonoflinsgtsDrlls bil vooriltbetillif o. 3 maanden 11.65, fï. p. oost 1.90. Bevitsoninfflers 5 ct. AdTortentleorlls 15 et. p. regal, grootere letten iaat plaattrilmte Br. tr. R.V Boek ee Bandelsdnkkerll Berms. Coster ie., Man 8. Tel. 3. ZATERDAG 14 SEPTEMBER. Wat zal het nieuwe kabinet ons brengen Eindelijk hebben wij een nieuw ministerie. Het werd tijd, want Dinsdag a.s. zal de Kamer geopend worden en wij; hadden ons al eens met zorg afgevraagd of men er wer kelijk wel in slagen zou vóór dien de man nen te vinden, die zich in deze moeilijke om standigheden als de stuurlieden van ons dob berend staatsscheepje wilden laten aanmon steren. Wat zal dit kabiüet ons brengen? Niemand kan het voorspellen en wij zullen de troonrede moeten afwachten, om een juist oordeel over deze nieuwe combinatie van uit- eenloopende krachten te kunnen uitspreken. Zonder die troonrede als werkprogram valt het uitteraard moeilijk een prognose te trek ken. Wij kunnen nog slechts met een blik naar het nieuwe elftal het woord doet ons on willekeurig aan de voetbalsport denken de hoop uitspreken, dat de captain zijn mede spelers zoo gekozen heeft, dat zij niet alleen de hun toegewezen taak naar behooren ver vullen, maar tevens door goed samenspel, ook buiten onze grenzen bewondering en sympathie zullen wekken. Toen het kabinet Cort van der Linden een ministerie, dat ongetwijfeld, ondanks zijn fouten, den dank van alle Nederlanders ver dient aan het bewind kwam, was er van den wereldoorlog nog geen sprake. De laatste jaren hebben bewezen, dat ter handhaving van een strikte neutraliteit en ter oplossing van het distributievraagstuk zeer groote tact en moeilijken arbeid ver- eischt worden. En de mannen, die zich thans vrijwillig beschikbaar stelden om dien last ten bate van het algemeen op hun schouders té ne men, verdienen daarom ongetwijfeld onze sympathie en eveneens onze loyale medewer king bij de oplossing der vele moeilijkheden welke nog te overwinnen zullen zijn. Of zij werkelijk de geschikte mannen zijn om thans aan het roer van ons staatsscheepje te staan, zal moeten blijken. De personen uit dit kabinet zijn inderdaad geen krachtfiguren en-men vraagt zich onwillekeurig af waar om dr. Nolens niet slagen kon als het toch geen bezwaar werd geoordeeld een combinatie in het leven te roepen van in hoofdzaak staatslieden van onbekende politieke kracht. De premier zelf bleef in ons staatkundig leven tot nu* toe op den achtergrond en slechts twee zijner volgelingen hebben eer tijds ais minister bewezen, dat zij in alle op zichten voor hun taak berekend zijn. Geheel Nederland ziet thans met span ning naai' het komende werkprogram uit. Thans zal moeten blijken of het kabinet Cort van der Linden, het veel gesmade ea heftig becritiseerde, land en volk met zijn heengaan een dienst van beteekenis heeft bewezen, i Zal een ministerie van betrekkelijk jonge en in regeeringszaken onervaren mannen ons staatsscheepje beter door de woeste golven van het onveilige vaarwater sturen? Het kabinet Ruijs de Beerenbrouck zal zich hebben voor te bereiden op scherpe critiek, juist omdat van dit kabinet verwacht wordt dat het beter dan het vorige zal zijn. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken zal den steun krijgen van een Zooge- naamden onder-minister, waarvoor een bi' uitstek bekwaam man als mr. Kan wordt ge noemd. Dit en, de omstandigheid, dat Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voortaan niet meer onder Binnenlandsche Zaken ressortce- ren, maakt, dat de heer Ruijs de Beerenbrouck een gemakkelijker taak dan zijn voorganger krijgt. Maar dit juist heeft zijn goede zijde, om dat de premier daardoor meer de gelegenheid krijgt de homogeniteit van het kabinet te be vorderen en wellicht binnen afzienbaren tijd een groot <jeèl van zijn krachten aan bemid deling tusschen de oorlogvoerenden kan ge ven. Een enkel woord nog slechts over" een tweetal der nieuwe ministers, maar juist over het tweetal, dat zeer moeilijke en ver antwoordelijke posten zal bekleeden. De ex-burgemeester van Den Haag, de heer Van Kamebeek, staat bekend als een man met Duitsche sympathieën, maar eveneens als een bekwaam diplomaat, wien men de porte feuille van buitenlandsche zaken gerustelijk kan toevertrouwen. Wellicht ware thans jhr. Loudon's groote kennis en ervaring te ge- s bruiken door hem als gezant naar de Veree rt igde Staten te zenden, naar de groote repu bliek, waar de gezantschapspost nog steeds vacant is en waar wij toch juist zoo drin gend een vertegenwoordiger noodig hebben, die het sprookje uit de wereld kan helpen, dat wij een volk van kooplieden en kaasboeren zijn, wien de geheele oorlog koud laat zoolang wij er maar geld aan ver dienen. De nieuwe minister van Landbouw en Crisiszaken, de heer Van IJsselstein, krijgt een zeer ondankbare taak als opvolger van minister Posthuma. De voorraden in ons land worden er niet grooter op en de. heer Van IJsselstein zal. over het algemeen, minder distribueeren en tegen hoogeren prijs moeten leveren dan zijn voorganger dit doen kon. Dit brengt met zich mede, dat het niet lang meer zal duren okde heer Posthuma, de veel gesmade, toen hij nog minister was, krijgt, nu hij. dit niet meer is, de hulde die iiem ongetwijfeld toekomt. De sociaal-democraten, die steeds op groo tere tegemoetkoming der arbeidende klasse aandringen, zullen hun critiek op minister Posthuma's beleid wel spoedig vergeten wanneer zij de daden van den nieuwen mi nister met die van den vorigen gaan vergelij ken. De heer Van IJsselstein, die naar vereen voudiging en bezuiniging in het crisiswezen streeft, heeft nu reeds te kennen gegeven zich met de opvatting van zijn voorganger in sommige zaken niet te kunnen vereenigen. Heeft de heer Posthuma den aanvang der goedkoope rundvleesch-distributie op 1 Oc tober a.s. bepaald, de nieuwe minister stelt dit voorloopig uit en volgens het Handels blad staat het vast, dat de geheele distributie van goedkoop rundvleesch zal vervallen zoo men er niet in slaagt den heer Van IJssel stein tot andere gedachten te brengen. Deze mededeel ing is voor velen een bittere ontgoocheling en waar tevens den minister liet voornemen wordt toegeschreven, de sala rissen van verscheidene ambtenaren van zijn departement, die tijdelijk op de afdeeling cri siszaken werken, belangrijk te verlagen, daar zinspeelt het sociaal-democratisch orgaan „Het Volk" er reeds op, dat het er allen schijn van hpeft dat het Nederlandsche volk van Posthuma op IJsselsteijn van den wal in de sloot is gekomen. De heer Van IJsselsteijn wil nu eenmaal ernstig bezuinigen, maar juist dit vindt in deze moeilijke tijden zeer weinig sympathie bij een groot deel der bevolking. Inderdaad den nieuwen minister staat een moeielijken tijd. te wachten en de heer Post huma, die thans op zijn ministerieele lauwe ren rust, zal zich nog menigmaal verlustigen in de aureool van wijsheid en rechtvaardig heid, die hem bij de komende levensmidde- lendebattas "..-or menig verwoed tegenstem der van vroeger om het hoofd wordt getoo- verd. Het nieuwe fcinisterie is met kunst en vliegwerk nög juist voor de opening der Ka mer in elkaar gezet. En met spanning wacht thans geheel Ne derland op de troonrede, die, wanneer zi; in niet al te vage termen is opgesteld, zal kunnen uitmaken of dit kabinet al dan niet een levensduur van beteekenis is beschoren. De vice-kanscller Von Payer heeft de te ruggaaf van alle Duitsche koloniën geëtecht. Maar juist deze elach zal In Engeland op grooten tegenstand stuiten. Meer en meer wordt het duidelijk, dat Engeland die kolo niën slechts noode zal afstaan en men ls daar te lande dan ook reeds begonnen rap porten te publiceeren waaruit blijken zou, dat de Duitachers totaal ongeschikt zijn in deze koloniën, als heerschers op te treden. In hoeverre deze rapporten waarheid be vatten, valt niet te beoordeelen. Natuurlijk vloeien zij over van mededeelingen over wreedheden en onmenschelijk optreden, die den lezers het besef moeten bijbrengen, dat Duiitschland nimmer meer in de gelegenheic mag gesteld worden een dergelijk schrikbe wind uit te oefenen. De heer Georges, bestuurder van Zuid West-Afrika, heeft thans weer een uitvoerig rapport over Duitschlands koloniaal bestuur- stelsel het Jicht doen zien. Volgens dezen au toriteit wekt elke gedachte, dat Engeland de inboorlingen weer aan Duitsche zorg zou toevertrouwen, de grootste ontsteltenis onder hen. De inboorlingen zouden op bedriegeli' ke wijze van hun beste landerijen en vee zijn beroofd en zij werden gedwongen tegen be lachelijk lage loonen te werken. Natuurlijk werden zij, volgens dit rapport,, als slaven behandeld, hun vrouwen werden geschon den en tot het concubinaat gedwongen. De inboorlingen 'kwamen tot opstanden, die met meedoogenlooze wreedheid onderdrukt werden, waarbij die stammen zoo goed als uitgeroeid werden. De Herero's zouden van 80,000 tot 15,100, de Hottentotten van 20.000 tot 9000 die Berg Damara's van 30.000 tof 12.800 zielen geslonken' zijn. Jonge Herero vróuwen zoud'en met de bajonet doorstoken zijn ea met een kindje van negen maanden zou door Duitsche soldaten vang- bal zijn gespeeld, waarbij het ten slotte op een bajonet werd opgevangen. Opsluiting in ketenen en geeselstraf wa ren aan de orde van den dag en de wreed heden der Duiischers bleven in den regel on gestraft. Zoo gaat het rapport door en het is er blijkbaar geheel op berekend de wereld tot de overtuiging te brengen, dat Duitschland zijn koloniën nimmer moet terug ontvangen. De waarheid van dergelijke rapporten cunnen wij moeilijk beoordeelen en het is zeer wel mogelijk, dat de Duitschers, die in dezen oorlog meermalen op barbaarsche wij ze tegen weerlooze vijanden optraden, in de coloniën hun gezag met de grootste ge strengheid hebben doorgedreven. vMaar daarnaast mag niet over het hoofd gezien worden, dat de publicatie van deze wreedheden juist op het oogenblik, dat het vraagstuk wie voortaan die koloniën bezit ten zal, op den voorgrond treedt, een pro pagandistische strekking heeft. Wanneer Engeland werkelijk het plan heeft de Duitsche koloniën voor zich en zijn bemdgenooten te behouden, ligt het geheel in de lijn der Engelsche politiek, de wereld zoo van Duitsche wreedheden te doordringen, dat in alle landen een stem van afgrijzen zal opgaan en men bereid zal zijn om den strijd nog langer voort te zetten wanneer de Duit-' schera zoo onbeschaamd zullen blijken hun schrikbewind in de koloniën te willen her vatten. Generaal Smuts heeft inmiddels reeds ver klaard, dat Australië en Zuid-Afrika een woordje zullen hebben, mede te praten over hetgeen er met de Duitsche koloniën zal ge beuren.. De Britsche dominions, aldus gene-f naai Smuts, zullen nooit kunnen jsoestaan, dat Duiischland zijn koloniën terug krijgt al vorens er een volledige ommekeer zal zijn gekomen in het Duitsche stelseken Duitsch land op dezelfde wijze wordt bestuurd als het Brüsohe rijk. Dan pas zal er voor Duitschland hoop beslaan, dat Engeland en zijn dominions bereid zullen wezen Duitsch- iand's aanspraken aan een billijk onderzoek te onderwerpen 'Men ziét het, veel kan» dat Duitschland zijn koloniën terug krijgt, sa er op het oogen blik nog niet Zelfs wanneer hd geheele Duitsche regeeringasteisel gewijzigd werd, zou hd nog slechts de hoop op een Britsch onderzoek kunnen koesteren, waarvan de billijkheid in Duitsche oogen heel wat te wen&chen zou overlaten. Maar zal Duitschland, wanneer het zijn koloniën moet afstaan, bereid gevonden wor den België zonder schadeloosstelling te ont ruimen? Het is inderdaad zeer twijfelachtig en er zal nog heel wat bloed moeten vloeien eer België van zijn overweldigers bevrijd zal zijn. Het zal ten slotte bard tegen hard moe ten gaan en wanneer de bevolking der Geal lieerde mogendheden zich langzamerhand niet voor een overwinning zonder eenige annexatie verklaart, i» het bittere einde van dezen wereldoorlog nog niet binnen afzien- baren tijd te verwachten. Op het W. front beerscht nog een betrekke lijke rust. De Amerikanen1 schijnen hun vijanden met het nieuwe oficusief tegen den sector van St. Michici, werkelijk een verrassing bereid te hebben. Met yltegtuigen en tanks vielen zij de Duitr schers aan en déze achten het geraden hun troepen in dezen sector in veiligheid te bren gen, waardoor de hoek van de Maasheuvels met Sb Michiel weer in handen der GeatlL eerden is gekomen Volgens een Reuterbericht namen de Ameri kanen in den boog van St. Miihiel, het plaatsje Veney, het bosch van Thiaucourt, Vignevillers en Henriicourt Het aantal krijgsgevangenen zou reeds 12000 bedragen. De Duitschers lieten hun opslagplaatsen te Watronville en Damplitoux in de lucht vlie gen, In het Zuiden werd door de Amerikanen op een front van 14 mijlen een vooruitgang tot een diepte van 8 mijlen gemaakt In het Westen waar hpt terrein moeilijker en de tegenstand taaier was, beliep de vorde ring een maximiumdiepte van 3 mijten op een onder Directie van P. NASSETTE. ieidscheitraal 41, Amsterdam. f— s TdetM» Oeatrtu« ISO. front van 12 mijlen. Zestig kanonnen zouden in Amerikaansdie handen zijn gevallen. Het Eerlij; die avondcommuniqué meldt dat de vijandi tusschen Maas en Moezel zijn aanvallen1 niet hervat heeft. Op de rest van het W. front bleef het vrij rustig. De Franschen bezetten het dorp Savy, een goed uur ten W. van St. Quentin, de Brit ten maakten zich meester van het bosch van Holnon en kwamen meer Noordwaarts tot voorbij Jeancourt vooruit. Aan het Vlaamsche front wonnen zij terrein ten W. van Auchy- lez-la-Bassée, op den Z. kanaaloever ten W. van La Bassée. VERLANGT gij vraagt das «Italiltaad os» fsbrlsaat, gstwelk onder voortdurende contröle staat van de Firma BROM WAWHA alhier. KORTE BERICHTEN. Uit Lemberg wordt gemeld, dat bij 5 personen die kort geleden uit Rusland zijn te ruggekeerd cholera ls geconstateerd. Er zijn maatregelen genomen om uitbreiding van de gevreesde zieïvte te voorkomen. Uit Moskou wordt gemeld, dat vc de bladen de Sovjetregeerlng binne haar zetel ndar een kleine plaats zal over brengen. De oorzaak van dezen maatregel i» onbekend. De Amenkaahsche curator van bulten- landsds eigendom heeft de havens tn kolen- stations der Hamburg-Amerika-Ujn oo Virgin Islands (een eilanden-groep vlak be oosten Porto Rico), tn beslag laten nemen. Binnenkort rullen de Russlsch-Oekra- jtensche onderhandelingen' hervat worden; door de erkenning der Don-republiek door Oekrajina is een ernstig verschil van meening ontstaan. De toekomstige koning van Finland, prins Frederik Karei van Hessen, heeft in de zen oorlog zijn beide oudste zonen verloren. Prins Frederik Willem sneuvelde in Septem ber in 1916 in Roemenië, prins Maximiliaan reeds in October 1914 in* Frankrijk. Twee andere zonen staan nog in het veld. De prins werd zelf in den oorlog als aan voerder van het Frankforter telanterie-regi- ment no. 81 in September 1914 in Frankrijk vrij zwaar gewond In een verklaring tot journalisten ver minderde de Oekrajilensehe minister van Han del de betéekenls der handelsovereenkomst tusschen Oekrajina en de Middenstaten. De onafhankelijke sociaal-democraten in den Berlijnschen gemeenteraad hadden het voornemen om eenvredesvoorstel ter be spreking te brengen. De voorzitter heeft dit echter niet willen toestaan en het voorstel niet eens op de agenda geplaatst( daar het regle ment van den gemeen teraad inhoudt dat er niet over politieke vraagstukken mag worden gesproken. Een verklaring van de Japansche regee ring, waarin ze op het voetspoor der Engel sche, Ataerikaansche en Italiaansche, de Tsjecho-Slowahen als een mede-oorlogvoeren de natie erkentwordt binnenkort verwacht De zoogenaamde grootmoeder der Rus sische revolutie. Kresdiko Krcschkawskaja, is overleden. 'De begrafenis zal op kosten der evolutionnaire regcertog plaats hébben. Dui tsche duikbootm in de Noordzee heb ben 10.000 br. reg. ton vijandelijke tonnen- maat tot zinken gebracht. Lloyd Oeorge heeft koa gevat en heeft hooge temperatuur. De Hertog van Anhalt ls overleden. De Spaansche minister-president Dato heeft zich ndar de grens begeven om daar den Spaanschen gezant tn Frankrijk te ontmoeten, met wien hij een langdurig onderhoud' heeft gehad. In het district Arsamas. waar 6 hoofden zich tegen de Soviet verbonden hébben, heeft zich onverwacht een front van Witte Oardes gevormd. In 't heele gouvernement Kazan zijn de boeren in opstand tegen de Soviet. De rijkskanselier heeft de partijleiders uit den Rijksdag tot vertrouwelijke besprekin gen over den algemeenen politieleen toestand uitgenoodigd. Volgens rapport van den Franschen mi nister van Landbouw is voor uitvoer beschik baar een voorraad van 2 millioen ton koren en anderhalf millioen ton andere landbouw producten. Volgens een blad te Kiëf heeft te Naro- nes een ontploffing den dood van 350 men- sdien ten gevolge gehad; 6 spoortreinen en gebouwen! werden vernield. In de Ver. Staten zal een organisatie worden gevormd voor steun aan vijandelijke vreemdeSngett Van de vreesdijke spoorwegramp bij Wees®, de ernstigste die ooit hier te lande p Laats vond, zijn langzamerhand meer bijzonderhe den bekend geworden. Omtrent de oorzaak deelt men nog mede, dat die ongetwijfeld gezocht moei worden in den zwaren regenval der laatste dagen die den reeds drassigen bodem nog losser heeft gemaakt. Over een' lengte van 80 meter is de dijk emlaaggezakt. De dijk is op de plaats de» onheil» ongeveer zeven meter hoog' en men kan aannemen, dat er meer dm 2000 kul», meter zand is weggedrukt. De dijk, waarover eens het spoorwegverkeer liep, bestaat niet meer. Hij schijnt als in een afgrond verdwe nen. Het spoor naar Weesp, aua niet dat waarop de verongelukte trein liep, ligt geheel berijden den weg. Over een afstand van circa 50 meter hangen1 thans de rails met de daar- onder bevestigde dwarsligger» in de lucht. Tot vijftig meter van de vooflijo af is de grond omgewoeld, een sloot is plotseling ge- dempt. Te Muidea, dat ©p ruim een haTf uur fietsen afstand ligt van de spoorbrug, meetelt men, toen het ongeluk gebeurde, een butóm» gewoon zwaren donderslag te hooreis Toen het ongeluk gebeurde, waa ts tem een kleine schok, onmiddellijk gevolgd1 door een zeer hev'gen, waardoor allen ea alles te gen elkaar geworpen werd. Een. vreeselijk ge gil werd tevens vernomen. Het bleek, dat de wagen achter de locomotief, de zoogenaamde conducteurswagen, al dadelijk weggezakt te en kantelde. Deze wagen te weinig bescha digd. De conducteur» zijn er goed afgekomen, evenals het locomotiefpersoneel Ook wants» hier nog drie passagiers, die geen plaats had» den kunnen krijgen Ook rij rijn zonder leisel vrijgekomen- Van den daarop volgenden wa gen, een rijtuig derde klaasë, j> het voorzie ge- deeii geheel versplinterd. De panaagter» vam dezen wagon biases met die van hst TOigasot rijtuig, een ZJg A B-wagon le an 2e het ergst sar aan las te zjjja. Dit laai»te rijtuig toch werd door de verdier volgende geheel in elkaar gedrukt Twee vol gende wagens, goederenwagen», rijn Feld. Drie wagons rijn op den weg blijven staan. Met eigen krachten te men dadelijk begon nen te helpen, wat men kon. f Gelukkig kreeg men spoedig hulp van mili tairen. Het fwoedc bataljon van hst 4e reg. infanterie, onder kapitein Van Andei, dat een militairen marsch maakte, zag wat er gebeurd was en snelde dadelijk ter hulp. Het had twee brancards bij- zich en zes hospitaalsoldaten. Met werktuigen, zagen en bijlen, begon men de dooden en gewonden uit de ruime weg te halen. Op telefonisch bericht kwam' ook 'wel dra hulp uit Amsterdam. Behalve een trein met materiaal arriveerde ooksen Roods- Kruistrein met doctoren uit het Binnengast huis en uit het militair hospitaal waren aan wezig de doctoren Vos en Engelkens snel een hoofdverpleger en vijf verplegers. De burgemeester van Muiden, }hr. Bleker, ontving spoedig bericht van het ongeval, waarschuwde daarop aanstonds den Genees kundigen dienst te Amsterdam, die toezegde oogenblikkelijk hulp te zullen zenden. Verder zoodi hij alle hulp eq hulpmiddelen, waarover zijn gemeente beschikte, en ging ook zelf naar dc plaats van de ramp. Naar alle kan ten werd om hulp geseind. wat in tusschen niet gemakkelijk viel, omdat juist langs den spoorajjfc groote hoeveelheden telegraafdraad waren gestolen, maar toch kwam weldra véél hulp van de militaire standplaatsen in de buurt, en van burgerrijde uit de omliggende Kenyan de eerste die hulp verleende, was prof. Hector Treub, die in den trein zat en geen letsel had' bekomen. Ook was nog eenige oogenb tikken aanwe zig dr. Stumpff, directeur van het Binnen- gasthute. De dooden en gewonden werden in schepen. die in de Merwede lagen, ondergebracht. De ze schepen vertrokken' successievelijk naar Amsterdam. De dooden werden naar het Wil- helminagasthuiis, de gewonden naar het Bin nengasthuis vervoerd. Met bijien en zagen worden de salf-ver- splinterde wagons uit elkaar gehaald. Drie uur is men bezig geweest om een dame, die bekneld was in een coupé en nog leefde, uit te zagen. IJzeren stangen moesten doorgezaagd worden. Toen men haar einde lijk fysvrijd had, bleek dat haar beeneni zoo goedi als afgekneld waren. Zij was toen reedt stervende en gaf daarna den geest. Een groot aantal lichtgewonden, b.v aj die armbreuken of hoofdwonden hadden rijn op eigen gelegenheid naar Amsterdam ge gaan, zoodat het aantal licht- en zwaarge wonden veilig op tachtig kon geschat word«n Om elf uur gisterenavond waren de vol gende namen van dooden bekend in het Wil- Eelmina-GasthuisJhr. B. J. de Geer, J. Schóne, mevrouw CramerHorsman, Berma van Lebon en mevr. Schóne geb. Rans, alken te Baam; dr. Peeréboom, officier van gezond heid te Soest; W. Gijsbertsen te Haarlem, w. van Oyen en C. G. van Oyen te Gorredtjk, V. A. Vetter, J. Lopes Cardozo en mevrouw ALKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1