DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN i)e strjjd in en buiten Europa. 1918. WOENSDAG 18 SEPTEMBER. FEUILLETON. Gekocht Honderd en twintigste Jaargang. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs by vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge heel e Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewysnummers 5 Cents. Per regel f 0.15. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkdry v/h. HERMs. QOSTER ZOON, Voordam C 9. Buitenland. Staten Generaal. No. -219 nummer bestaat uit 2 bladen. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertehtiën Oostenrijk heeft werkelijk niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Zijn nota is in alle landen ter wereld uit voerig besproken en becritiseerd en over het algemeen kan men in de monarchie wel con stateer en, dat er geen stuk aan heel geble ven is. Wanneer de ontwerper der nota, graaf Burian, de verschillende persstemmen uit de aan de Oostenrijk vijandelijke staten op zijn gemak doorleest, zal hij bemerken dat het algemeene oordeel is, dat de monarchie op haar laatste beenen wandelt. Zij zou door den buiten- en binnenlandschen 'strijd geheel uit geput zijn en niets liever verlangen dan een vrede waarbij zij uit den faillieten Oosten- rijkschen boedel nog zoo veel mogelijk zou kunnen redden. Zelfs de Duitsche bladen hebben zich, zooals wij uit verschillende persstemmen de den zien, allerbehalve vriendelijk over dezen Uostenrijkscben Btap uitgelaten. Zij kunnen per slot van rekening het Oostenrijksche voorstel met als geheel onzinnig brandmer ken, maar leggen er wel den nadruk op, dat het hier een afzonderlijke actie van den buur staat geldt, die Oostenrijk dan ook geheel voor eigen rekening dient te nemen. In Frankrijk en Engeland is de pers ge weldig te keer gegaan en heeft aan-Oosten- rijks goede bedoelingen geen stuk heel gela ten. Ook de rede van Ëalfour gaf niet veel hoop, dat de nota werkelijk het succes zal hebben, dat men er van verwacht heeft. Maar toch sloot men hier de mogelijkheid van nadere besprekingen nog niet uit. Slechts in Amerika is men al bij voorbaat besloten onder geen conditie tot nadere be spreking van het Oostenrijksche voorstel over te gaan. Mijn vredesvoorwaarden, zegt president Wilson, zijn va# algemeene bekendheid en gij kunt deze aanvaarden wanneer gij den vrede wenscht. Afwijkingen daarvan worden niet toegestaan, de Amerikaansche voor waarden zijn te aanvaarden of te verwerpen zonder nadere bespreking. Worden zij aanvaard, dan zal er vrede zijn, zoo niet, dan blijft bet oorlog. Maar nu is juist dit het moeilijke, dat duidelijke formuleèring van vredesvoorwaar den van de zijde der entente tot nu toe ach terwege bleef. Er is wel menigmaal gespro ken over verdeeling van Oostenrijk, verdrij ving van Turkije, herstel en teruggave, ver nietiging van het Pruisische militarisme enz., maar naarmate de toestanden op het ge- vechtsterrein zich menigmaal wijzigden, ver anderde ook de stemming in de geassocieerde rijken en daarmede de eiscben welke men den tegenstander voor beëindiging van den strijd wenschte te stellen. President Wilson heeft nu naar zijn grond beginselen verwezen, maar juist dit is het eigenaardige, dat ook in de Weensche nota gezegd wordt, dat de Centralen tegen deze beginselen, mits zij met de levensbelangen der staten vereenigbaar zijn, geen bezwaar hebben. Men denkt hier in hoofdzaak aan de stich ting van een volkerenbond en geleidelijke ontwapening van alle aangesloten staten. in de Oostenrijksche nota wordt evenwei ook opgemerkt, dat men het behalve over deze grondbeginselen eens moet worden over hunne toepassing en over bepaalde oorloga- vraagstukken, waarover de meeningen thans nog hopeloos verdeeld zijn. Wellicht zal de Oostenrijksche nota thans pog dit goede uitwerken, dat de geassocieer den, met name de Vereenigde Staten van Amerika, de noodzakelijkheid inzien van een vast omlijnd vredesprogram, dat niet slechts algemeene beginselen maar ook de eischen der Geallieerden inzake verschillende op den voorgrond tredende oorlogsvraagstukken weergeeft. Wij moeten ons beden in ons overzicht wat bekorten en zullen daarom hieronder nog slechts de voornaamste veranderingen op het gevechtsterrein bespreken. Dank zij de krachtige actk der i ranscben tusschen Ailette en Aisne, ia Vailly, zooals wij reeds meldden, thans in Fransche han den en zijn deze den Qiemin des Dam- be langrijk dichter bij gekomen. De Ëritsche en Fransche stafberichten ma ken slechts melding van plaa taal ijken terrein winst. Eij Le Vergnier, ten N. W. van St. Quen- tin, ten N. W. van Hulluch en ten N. O. van Nieuw Kapelle, hebben de Britten eenige vorderingen gemaakt. Bij Holnon en ten N. en O .van Allemaut vorderden de Fransdien en zij vermeesterden een fel verdedigd steunpunt beoosten Sancy. Overigens wordt het afslaan van talrijks vij andelijke tegenaanvallen gemeld. Het Bei .juüdie avondcommuniqué meldt slechte hes nislukkeu van vijaadeigtó aan vallen lust „uen Ailette en Aisne. Aan het Macedonische front zijn de Fransch-Servische troepen ten O. van Mo- uastir op de linie Veternik-Dobropolje-Sokol Naar het Engelsch van Charles Oorvice. 44) „Ach, doet dat maar niet!" antwoordde Metli. „Dat is nog dwazer van jullie; ik ver tel je, als ze Sylvia van hem weggehaald heb ben en dat lijkt- mij heel vreemd toe zou hij veel liever zelf dood zijn dan levend." Het kamp was geheel in beroering. Dat al leen reizende mannen en gezelschappen op weg van of riaar het kamp zouden worden aangehouden, geplunderd en somtijds dood geschoten door de roovers, was al erg ge noeg, maar dat zij de wees van het Lorn Ho pe kamp durfden wegvoeren ging de grenzen der verdraagzaamheid te buiten. Binnen een half uur trok een half dozijn van de beste manschappen er op uit, ongelukkig om La- varick op te sporen. Ongelukkig, omdat die slimme kerel reeds buiten hun bereik was; waren zij naar Wildfall gereden, dan zouden zij Sylvia gevonden hebben. Intusschen lag Neville daar, zwevende tusschen leven en dood. Zes uur lang had hij gelegen waar hij was neergevallen, verborgen voor het oog, tusschen het struikgewas. Toen hij daar was gekomen, hetgeen- met rijn bloedverlies en zijn gewond been veel moeite kostte, want ofschoon de kogel het been niet had geraakt, de wond- was zeer ernstig was hij eenvoudig eenigen tijd niet m staat zich te bewegen en toen hij trachtte op te staan, had hij ontdekt dat hij niet staan kon. Flauw van pijn en honger en half verbijsterd van verdriet er. onrust over Sylvia, lag hij te kei men en "hij trok zich de haren uit als een Siinson in boeien.. Toen, zoodra hij zijn boen achter zich aan kon trekken, trachtte hij naar het kamp terug te krabbelenen op die vréese- lijke reis zakte hij ineen en viel in zwijm, tot- dat VffhtfTfibflafl en Locket hem vonden* De Dok riep hem tot het leven terug, maar na een blik om zich heen, die hm de afwezig heid van Sylvia openbaarde en hem zijn ver lies herinnerde, begon bij te ijlen «n de koort, die langzamernana was opgekomen, greep hem met kracht aan. Er waren drie mannen noodig om hem in bedwang te houden en dag en nacht, tusschen de hevige aanvallen vau koorts in, nep hij haar naam - evesal* tij te tot een krachtig offensief bp de Bulgaarache 1 stellingen overgegaan. Die stellingen werden reeds den eersten dag over een breedte van 11 K.M. genomen en dit werd den volgenden dag over een diepte van 8 K.M. uitgebreid. Tot nu toe werden 3000 gevangenen gemaakt en 24 kanonnen veroverd. De Bulgaren trokken terug op nieuws «tel lingen ten N. en Z. van Hoema. in Ëritsche kringen ziet men hierin het voorspel van groote gebeurtenissen in Ma cedonië. KORTE BERICHTEN Uit Genève wordt gemeld: de Parijsche bladen vernemen uit Petersburg dat de voor malige Russische minister van oorlog Soe- chomlinof begin September wegens samen zwering ter dood is veroordeeld m doodge schoten 'S. Een Anurlkaansch vliegtuig werd door Oostenrijksch afweergeschut bij Fiume omlaag geschoten. De bevelhebber van de Atlantische Zee- vloot van Amerika, admiraal Mayo, is voor een inspectie van een deel van zijn strijd krachten ia Engeland aangekomen. De nationaal-überale Rljksdaggroep is in een druk bezdchte vergadering bijeengeko men om haar standpunt tegenover da poli tieke redevoeringen te bepalen De beraadsla gingen, die verscheiden uren duurden, leid den tot de bijkans algemeene instemming met de politieke leiding, ouder goedkeuring van de door de .opperste legeraanvoering voorge statie oorlogsdoeleinden. Het particuliere goederenvervoer tus schen Duitscfüand m Roemetdi is hersteld- Gelijk vóór hei uitbickeu van de» oorlog met Roemenië geschiedt het met z.gn Carmen treinen. De koning van Noorwegen bracht een bezoek aan Stockholm. Aan een galamaattijd wisselden de vorsten hartelijke toasten De partijen dec meerderheid uit den Duitsdien Rijksdag achten het noodig aan hei parlement duurzartun invloed op den gang van zaken te verzekeren. Lloyd Oeorge maakt hei veel beter, maar mag het bed nog niet verlaten. - De inter geallieerde arbeidersconferen tie te Londen is begonnen De vredesnota is te Washington door de Zweedsche legatie ontvangen, die haar onmiddellijk aan het s taatsdepartement zal overhandigen. De Russische volkscommissaris van Justitie is afgetreden. japan beeft een verkiarin gepubliceerd, waarbij Vit de strijdende T sj echo-Slow aken als borulgcmoten in den oorlog tegen de Middensutsn erkent. In het versperde gebied rond Engeland hebben Duitsche duikbooten 7000 br. reg. ton in den grond geboord. De oogst in Denemarken is dit jaar bij zonder goed. Hij levert 4 5 millioen ton meer op dan de oogst van 'i vorig jaar. van Lavarick, met een hartstocht en woede die de hut scheen te doen schudden. Het was een vrecselijk gezicht hem te zie», worstelen in de handen van zijn bewakers, wanneer bij zich verbeeldde dat Lavarick voor hem stond en vocht met de geduchte kracht van den waanzin om dem schavuit te pakken. En dan, ten laatste uitgeput, zonk hij neder en kerm de: „Syl, Syl", terwijl hij schreide als een kind. Het trof het hart zelfs van die ruwe en verharde goudgraver». „Dat is het zwaarste baantje dat ik in lang gehad heb", merkte Locket op met een ver dachte heeschheid1 -n zijn stem. „Ik ben bang, Dok, dat als je er hem doorhaalt, je hem zal doen aanlanden in een krankzinnigenge sticht. Ik had liever dat ze hem maar eenvou dig hadden doodgemaakt dan hem zoo te la ten liggen." „Het is het verlies van het meisje," zei de dokter. „Als hij bijkomt moet jullie maar weggaan en hem aan mij overlaten. Als je liegen moet, is het het best er niet te veel mensdien hij te hebben', en ik reken er op dat ik leugens dien' te gaan vertellen". De dokter had al den tijd' een leugenver haal kunstig op touw te zetten, wan het duur de meer dan veertien dagen voordat Neville bij kennis kwamen zijn eerste woorden, toen hij met holle oogen opzag naar het vuile, on geschoren gezicht van den uitgeputten ouden, armzaligen man, die hem zoo trouw had op- gegast, waren, zooals de dokter wel verwacht Het Noorsche stoomschip „Sto/tind" ia op reis van Baltimore naar La Pallice ge torpedeerd. Negen leden van de bemanning worden vtrzlA - Burian heef' de Oostenrijksche vredes nota toegezonden aan den pauseUJken nun tius met een beroep op de sympathie van dei Paus. De heropening van den Weenschen rijksraad is op 1 October bepaald. Het Japan ache leger bericht meldt, dat de Japanners Hobalovsl bezetten. DE OPENING DER ZITTINO VAN DE STATEN-GENERAAL. Prachtig weder begunstigde gisteren de plechtigheid, de opening aer Staten-Geoe- raal. De Koningin, vergezeld van den Prins, reed te 1 uur van het Paleis in het Noord- eiude naar de ridderzaal op het Binnenhof. Bij hef Paleis en de ridderzaal werd het ge bruikelijke militaire eerbetoon bewezen Langs den weg, dien de stotï volgde, stond achter een haag van militairen, m vele rijen de menigte, uit welke bij het voorbijrijd van het koninklijk echtpaar iuioe boera's op gingen. In de ridderzaal, die hel gewonen aanzien had van allerlei uniformen, waren di plomaten, burgerlijke en militaire autoritei ten eu onderscheiden nieuwe Kamerleden aanwezig, van de socialisten was de heer van Kol in burgerkleeding tegenwoordig. Na de voorlezing van de troonrede door de Ko ningin weerklonk een driewerf „Leve de Ko ningin" „Sylvia waar is zij?" Hallo, oude man!" zei de dokter vroolijk „Eindelijk bijgekomen, hé? Wel, wel, je hebt er zeldzaam lang over gedaan „Sylvia waar is zij vroeg Neville we der met heesc.be «tem, terwijl zijn oogen drei gend begonnen te glinsteren. „Ach kom I vermoei dat uitgeputte oude hoofd van jo« toch niet over haar", zei de Dok „Het gaat haar best „Dan - hij keek rond „Waarom zo niet hier is? Omdat zij er el lendig aan toe was uit onrust over dien elr lendfeea toestand van jou. Wij hebben haar weggestuurd voor een verandering van omgeving, jonge Baas, dat hebben wij ge daan." „Dat is een leugen!" kermde Neville, ter wijl hij zijn best deed op te staan en hem met woedenden blik aanzag. „Die man heeft haai meegenomen! Laat mij opstaan". De dokter riep den Vechtersbaas en Loc kei, die buiten zaten te wachten. Zij kwamen' binnen, gevolgd door een derden man, een vreemdeling en kwamen behoedzaam na der, want zelfs in zijn zwakheid was Neville een lastige klant om mee om te gaan; maar Neville wees hun terug. „Blijf van mij af, ik ben niet krankzinnig! Hoe lang heb ik hier gelegen? O, God; laat mij opstaan en trachten haar te vinden 1" „Opstaan, jou dwaas 1 Je bent niet beter in staat op te staan dan een pasgeboren kind. Als het Sylvia is die je hebben wilt" zei de dokter. „Houd op!" riep de man, die met de twee anderen was meegekomen, „ik denk dat ik wel een woordje mee kan praten. De dingen zijn ingewikkeld genoeg als een doode man niet alleen dood is, maar begraven, zulk la waai kap maken." „Dood?" herhaalde de dokter verbaasd. „Wel ja", zei de man koel. „We hebben dien jongen een veertien dagen geleden be graven, hier in het bosch." Ook op den terugweg naar het Paleis wer den de Koningin an de Prins juicht. Ondanks de gr had allee een ordelijk en geregeled verloop. luide toegc ootc drukte op straat De vereedgde vergadering van de beide Kamers tot opening van de gewone zitting des Sta ten-Generaal, werd gisteren om. half sen door den heer Van Voorst tot Voorat geopend, nadat de leden zich naar de Ridderzaal het Binnenhof begeven hadden, waarop b den griffier van de Eerste Kamer liet voorle zen een koninklijk besluit va« 7 September 1918, no. 15, houdende rijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting die gisteren aanving. De Voorzitter benoemde tot leden dei com missie, die de koningin in bet gebouw zou ontvangen en uitleiden, de heereu Van Lab- schot, Van Houten, Bugsma, De Waal Ma le fijt en Van Wichen i.eden van de Eerste Ka mer, en Kolkman, Rink, Lely,- MarchanL Van Veen, Van Wijnbergen. Beumer, Van Ryckc- vorsd, Dresseuiuijs en. Van Schaik, leden van de Tweede Kamer. De ministers, hoofden van Minisieribele De- artementen, en de leden van den Raad van Itate, veroetegden zich te één uur des namid dags mede in de Ridderzaal. De Koningin vergezeld van den Prins, kqrt daarna in de Ridderzaal aangekomen, weid door de .commissie in de vergadering binnen geleid, nam plaats op den troon en hield, ter wijl de prins naast haar stond, de troonrede. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren aanvaardde de heer baron Van Voorst tot Voorst het voorzitterschap met een rede, waarin hij allereerst herinnerde aan de ramp bij Weesp en voorts wees op het feit, dat de omstandig heden, waaronder de Kamer haar taak thans begint, nog ernstiger zijn dan het jaar te vo ren en deed een beroep op het vertrouwen en de medewerking der Kamer. Daarna herdacht hij het overleden lid de heer Laan, als een rechtschapen, ervaren en vaderlandslievend man van groote energie. De voorzitter benoemde tot leden der com missie voor de verzoekschriften de hoeren Van Lamsweerde, Franssen, Van Kal, Kap- peiine en De Waal Malefijt. Daarna werd besloten de troonrede met een adres te beantwoorden en werd vberts overgegaan tot het trekken van de aioecim- gen, die vervolgens bijeenkwamen tot de ver kiezing van een voorzitter en ondervoorrit tera en de commissie van redactie voor het adres van antwoord. Te 4 uur 15 ging de vergadering uiteen tot mbrgen 2 uur. TWEEDE KAMER. Gistermiddag om drie uur vergaderde de Tweede Kamer onder leiding van dea beer Fock, die als laatste oud-voorzitter tijdelijk het voorzitterschap waarnam. De voorzitter sprak bet medegevoel der Kamer uit met de verwanten en vrienden vair de slachtoffers der spoorwegramp bij Weesp en hoopte, dat tie gewonden spoedig hersteld zouden zijn. Hij. wenschte voorts de leden geluk met hun verkiezing en sprak de hoop uit, dat de groote omvang der geloofs brieven geen aansporing mocht zijn om ook de Handelingen in omvang te doen toenemen Hij dankte de niet weergekeerde k-Ai. voor hetgeen zij deden In 's land; belang, lioopte, dal de nieuwe iedta de goede teadittt van vrijheid van hef woord en eerbied voor eikaars meening tullen bi uvea handhaven. Dc voorzitter benoemde 5 leden in de commissie voor onderzoek der geloofabrie- De Min. van Financiën sloot zich namens de regeering bij de woorden van den voorzitter over de spoorwegramp aan Hij hoopte, dat de oorzaak zal worden gevonden en cat ons volk voortaan dergelijke rampen zullen worden bespaard. Hij bood daarna de Staa'sbegrooting aan. De vergadering ging hierop uiteen tot na onderzoek der geloofsbrieven, dat eenige da gen zal duren. DE MILJOENENNOTA. Blijkens de gistermiddag door den Minis ter van Financiën ter begeleiding van, het ontwerp-Staatsbegröoting overgelegde nota betreffende den toestand van 'slanas finan ciën, worden voor den dienst 1919 de uitga ven in totaal geraamd op 438.2ll.778.40y2, waarvan buitengewoon 78.090175 De middelen zijn geraamd op 307.588.247.70 waarvan buitengewone ontvangsten tot een bedrag van f 9.315.510.1^4. Neville verhief zich op zijn elleboog en wendde zijn schraal en woest gezicht naar den spreker. „Wat een verwenschte dwaasheden zit die man uit te krameni?" zeide hij hijgend. „Ver tel mij van Sylvia. Ik w i 1 de waarheid we ten." „Als tót het jonge meisje is dat door dien gemeenen smeerlap, Lavarick, gevangen werd, ze is levend eu wel zoover ik weel dat was ze ten minste toen ik haar het laatst gezien heb." Neville stond waggelend op. Laat mij laat mij naar haar toegaan", zeide hij met een stem trillend van vreugde. „Je liegt toch niet, zooals die anderen? Is liet de waarheid?" „Dat sl het", zei-de man met vaste stem, „Maar naar haar toegaan, ai was je daartoe in staat, wat je niet rijt, ik zou met weten hoe je hem dat lappen zou. Meer dan een week geleden heeft zij het kamp verlaten." „Het kamp verlaten? Welk kamp?" vroeg Neville, terwijl hij de hand naar het hoofd bracht. „Wel, Wildfall",- antwoordde de man, „daar hebben ze haar naar toegebracht toen de Engelsche lord haar uit Lavarick's knuis ten verloste." „Wildfall Engelsche lord!" stamelde de arme Neville, den spreker aankijkende. „Ik ik in Godsnaam heb geduld met mij Vertel mij alles vertel het mij langzaam. Mijn hoofd is sul en mijn hart bonst bf ik stikken zal." En de tranen kwamen hem in de oogen. „Zoo is het dan gegaan", zei de man lang zaam en met nadruk. „Onze politiemacht kwam spoedig nadat Lavarick je terneer ge slagen had. Ze legden negen van de rooversj neer en kregen het meisje; ongelukkig ont snapte Lavarick. Ze misten u, maar een jonge man van uw grootte en met uw buis aan werd onder de bootnen gevonden, en Neville uitte een zacht gekerm: „Anne Sylvia", hoorde men van zijn bevende lippen „Je hebt gelijk", zei de man, „het is hard voor haar; maar wat kon zij ander- denken? Hij had je jas aan, zeg ik je." ,Ja", zuchtte Neville, „en toen? Ga voort, in Godsnaam, ga voort"." „Nu dan, ix is er door heen gekomen, maar het heeft niet veel gescheeld ze «Jacht, begrijp je, dat haar broer dood was, dus ze- uam eindelijk hei aanbod van dien Engelse,hen lord aan en is met hem en Mcr cy Fairfan vertrokkendat Is een echt goede vrouw, dat verzeker ik je. Ie hoeft je over het meisje niet ongerust te maken, terwijl Mercy Fairtan er bij is om op haar te passen. En die lord is ook een echte heer." „Waar rijn ze naar toe gegaan zei Ne ville na eenig stilzwijzen met zachte stem „Dat mag de hemel weten", antwoordde de man uit Wildfall. „Ze gingen in de rich ting van Ballarat, maar waar ze verder naar toe gingen kan ik niet zeggen; misschien weet Langley het dat is onze Dok. Ik hoor dat die lord geen vast plan had, dat hij maar rondreist, sommigen krijgen dat in hun hoofd, weet je, voor hun plezier. Maar in ie der geval hoef je je over het lot van het meisje niet ongerust te maken, vriendze is in goede handen en laten we er geen doekjes om winden, naar mijn opinie is ze vrij wat beter af dan in het kamp van Verloren Hoop. Ik heb gehoord dat het een dame is en ai dat zoo was dan is dit geen hoe noemen we het ook weer geen omgeving voor haar. Stel je gerust, vriend; houd moed en volg haar/dat is mijn raad, ofschoon ik moet toestemmen dat die in den regel niet veel waard, is." „Het is. eén beste raad", zei de Dok „En nu, jongens, vooruit. Ga maar mee." Wordt vervolgd. RSGHE Vcü.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1