DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en bulten Europa. m.m j hm» Aw, 222 Moinj»rd i'w«ritigsU* JaariiAU*: 1918 Uumtinmilills bil loirnltlieiillii l. 3maamleil1.BS.lr. post tl.90. teitixRinisn ct. AdtinsitMis lici.leial, iioittit Itluiinn nmmiiitit Bi.li. 1Bonk et HmdeKOiiikkeili Hu nt. Combi 4 lx, loo:da« C S. lei. 3. ZATERDAG .21 SEPTEMBER. EEN VIJFTIGJARIGE. m ZUIVER CITROENZUUR miirdiii iiugncbt. J.B.ACKERHSHH. 'lil- 436. Binnenlaud. tieiueiigd flieiiws. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. De Rederijkerskamer „Bilderdijk," de ver eeniging, die het Alkmaarsche publiek telken jafe de gelegenheid biedt van goede tooneel- stukken en goed spel te genieten, zal spoedig haar 50-jarig bestaan herdenken. Dit lijkt een eenvoudig stadsberichtje, maar het heeft in werkelijkheid een bijzonde re beteekenis. Want „Bilderdijk" is een vereeniging ge worden, die bij de ontwikkelingsgeschiedenis van Alkmaar over de laatste halve eeuw niet onvermeld mag blijven. De geschiedenis van „Bilderdijk" is die van geachte en bekende mannen uit Alk- maar's burgerij, en hun streven„ de rederij kerskamer op steeds hooger peil te brengen, is in waarheid het streven geweest om de in gezetenen onzer gemeente op de hoogte te houden van alles wat declamatie en tooneel- spel als kunstuiting te genieten kunnen geven. Uit de burgerij, voor de burgerij, zoo zullen wij het doel' dezer vereeniging het best kunnen weergeven. Want de bestuurderen van „Bilderdijk" hebben niet alleen de ingezetenen onzer ge meente een vijftigtal jaren van goede kunst doen genieten, zij gaven daarvoor hun eigen krachten en verhoogden het genot van de op voeringen door hun persoonlijke medewer ken tot het succes daarvan. Wanneer wij het voorwoord lezen van het programma van den nationalen tooneelwed- strijd van blijspelen, welke „Bilderdijk" dit seizoen heeft uitgeschreven, dan vinden wij daarin namen van mannen, die zich voor goed tooneelspel in onze gemeente bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt Wij noemen slechts de namen van de op richters, de heeren Masdorp, Schuurman, De- nij, De Gelder en den thans nog in het eere-1 comité zitting hebbenden heer M. Preijer, benevens die van de heeren Van der Kaay, Van den Berg, S. de Lange, Van Melle, Bruinvis, Lutterot en H. JJossert, die in de laatste ledenvergadering tot eerelid be noemd werd, om van het tegenwoordige bestuur en de -thans medewerkenden nog niet eens te spreken en men zal toegeven, dat de rederijkerskamer, „Bilderdijk" steeds een vereeniging van Alkmaar's beste burgers is geweest, steunpilaren vani den middenstand, die (hun beste krachten gegeven hebben om Alkmaar's 'ngezetenen aan goede en goed" koope tooneelvoorstellingen te helpen. De geschiedenis van Alkmaar's burgerij en die van de Rederijkerskamer zijn de laat ste vijftig jaren onafscheidelijk geweest Wij zullen op deze plaats niet uitvoerig de lotgevallen der jubileerende vereeniging weergeven. De bibliothecaris van „Bilder dijk" heeft ze op voortreffelijke wijze in zijn voorwoord tot het officieel programma van den komenden tooneelwedstrijd uiteengezet. Bedenken Wij, dat in den beginne de ver eeniging zich uitsluitend op het voordragen of declameeren toelegde *en dat in 1870 de vrouwenrollen nog door mannen werden ver vuld en overzien wij daarbij de lange lijst van werkende leden, zoowel dames als hee ren, die zich thans voor het opvoeren van goede tooneelstukken beschikbaar stellen, dan mag zeker geconstateerd worden, dat „Bil derdijk" steeds de bakens verzet heeft naar mate zij het getij zag verloopen. De uitvoeringen van de Rederijkerskamer trekken onder het energieke bestuur van he den, steeds eivolle zalen van dankbare be langstellenden. En die belangstelling is niet alleen de tucht tot uitgaan en pretmaken, het is voor De tijd schijnt Duitschland langzamerhand rijp te makebvoor een regeeringscrisis. Aan het Leipziger Tagebl. wordt althans van bijzondere zijde uit Berlijn gemeld, dat deze crisis steeds meer in een beslissend sta dium treedt De meerderheidspartijen zou den, op grond van de jongste gebeurtenissen vast besloten zijn, onverwijld tot de vor ming van een parlementaire regeering over te gaan, die, in volkomen onafhankelijkheid van het groote hoofdkwartier, de politiek voert, welke dit ernstige uur vereischt. Het blad verneemt, dat de sociaal-demo craten zich bereid veftlaard hebben aan de nieuw te vormen regeering deel te nemen wanneer althans de grondwet wordt gewij zigd, twee tot drie sociaal-democraten in de regeering zitting krijgen en het staatssecreta riaat van binnenlandsche zaken in sociaal democratische handen komt. Het Centrum zal ten slotte moeten beslis- Een deel van dit Centrum wil nog aan sen. graaf Hertling als Rijkskanselier vasthouden, maar de meerderheid1 wil zijn plaats door den tegenwoordigen gezant te Kopenhagen, graaf Broekdorff Rantzou zien ingenomen. De Vössische Zeitung deelt mede, dat het grootste deel van dit bericht werkelijk over eenkomt met hetgeen op het oogenblik in parlementaire kringen besproken wordt. Toch meent het blad, dat de zaken naar alle waarschijnlijkheid nog niet zulk een vasten vorm hebben aangenomen. Het blad ver wacht, dat de voornaamste eiscfa der soci aal-democraten, waartoe ook het centrum geneigd zou zijn, zou bestaan in opheffing van het artikel der grondwet, dat bepaalt, dat geen lid van den Rijksraad tegelijkertijd deel van den Bondsraad kan uitmaken. Vol gens dit blad bestaat er onder de meerder heid der partijen nog geen eenstemmigheid ten opzichte van den wensch nopens de per soonlijkheid van den toekomstigen kanselier. Er schijnt dus inzake deparlementarisatie van het Duiische rijk wél eemge arme merk baar te zijn, al kwam men tot nu toe nog niet tot een gemeenschappelijk resultaat. Maar dat men openlijk over wijziging der grondwet, vervanging van den Rijkskanselier en het deelnemen der sociaal-democraten aan de regeering spreekt, bewijst wel, dat de toestanden* in Duitschland al heel wat ver anderd zijn. Hoe dreigender de onweerswolken zich boven het Duitsche rijk samenpakken, hoe minder waarschijnlijk het wordt, dat de pro fetie der All-Duitschers, dat Duitschland als overwinnaar uit Hezen strijd zal te voorschijn komen, bewaarheid zal woMeu, des te groo- ter wordt de behoefte aan een anderen regee- ringsvorm gevoeld en dringt het besef tot het Duitsche volk door, dat het tuch vrij moet maken van de banden waarin het tot dusver gekluisterd is geweest. Thans is ook Duitschland's antwoord op de Oostenrijksche nota verschenen. De Duitsche gezant te Weenen heeft het plechtig aan de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering overhandigd. In dat antwoord wordt uiteengezet, dat het Oostenrijksche voorstel in alle opzichten be antwoordt aan den tot vrede geneigden en verzoeningsgfezinden geest der verantwoorde lijke staatslieden van het viervoudig verbond. De bevoegde vertegenwoordigers der bond genootschappelijke volken, aldus het Duit sche antwoord, hebben die beginselen tel kens weer verkondigd. De ontvangst, die de sche regeering door de Amerikaansche was afgezonden. Maar in allen gevalle kan men er thans in Oostenrijk op wijzen, dat de oproep van Burian niet geheel onverhoord is gebleven. Eén toestemend antwoord is in alle gevalle ingekomen al is dit dan ook van den bondge noot die even bard naar vrede verlangt als zijn Oostenrijksch-Hongaarschen buurman. Tea slotte nog eenige bijzonderheden over den verwoeden strijd op het Westelijk, ge vechtsterrein. De Geallieerden blijven him tegenstanders krachtig bestoken en de Duitschers komen meer en meer tot de overtuiging, dat zij in de Hindenburg-linie op den duur ook geen stand zullen kunnen houden. En hoever zal dan de Duitsche terugtocht moeten gaan, hoe zal de volksstemming worden en wat zal ten slotte voor Duitschland het einde van dezen wereld oorlog zijn? Geen wonder, dat naarmate het meer en meer om een rechtstreeksche bedreiging van het vaderland gaat, het Duitsche leger tot he viger verzet komt. Meer en meer blijkt, dat de Britten op goed ingerichte en sterk verdedigde stellingen stui ten en dat dé Duitsche tegenaanvallen zoo verwoed worden1, dat dat er van groote ter reinwinst voor de Geallieerden momenteel geen sprake meer is. Ook dé Franschen maakten geen noemens waardige vorderingen. Het Franache middagcommuniqué maakt melding van het vermeesteren van Essigny-le- Grand en van het afslaan van verwoede Duitsche aanvallen, het avondcommuniqué van vooruitgang bij Essigny-le-Grand als mede op het plateau der Moisyhoeve. De Engelschen melden aanvallen in den sector van Lempire-Epehy, waarbij flinke vooruitgang gemaakt werd over een diepte van meer dan een mijl voorbij de reeds in de ze buurt vermeesterde linie. Het steunpunt dé Malassise-hoeve werd be machtigd en meer Noordelijk werd Moeuvres hernomen. Het Berlijnsche avondcommuniquè meldt slechts, dat er van de gevechtsfronten niets nieuws is te melden. VERLANGT GIJ vraagt dan ullulaUeail «iim lwbricaat, hetwelk onder voortdurende controle staat de Firma BROM fr WANÈsA alhier. gevolge van den strategischen terugtocht der Duitschers. De Spaansche ziekte woedt thans zeer hevig in noordelijk Zweden, lm de laatste da gen werden meer dan 600 sterfgevallen ge meld. tiet Pruisische Huis van afgevaardig den komt 22 October in herfstzitting bijeen. De „Nouvelle Correspondence" meldt, dat de conferentie te Versailles wegens de ziekte van Llovd Oeorge tot einde September zal worden uitgesteld. Het weigerend antwoord van Amerika op de Oostenrijksche nota is gepubliceerd. Reuter verneemt dat het met waarschijnlijk is dat de geallieerden een collectief antwoord zullen geven op de Oostenrijksche nota, op grond van het feit, dat de nota aan elk der staten afzonderlijk is toegezonden. In het westelijk deel van de Middelland- sche Zee hebben Duitsche duiikbooten 12,000 br. reg. ton scheepsruim te tot zinken gebracht. Bij een aanval van Britten en Grieken ten W. en ten O. van het Doira-meer, in Ma cedonië, veroverden deun epnig terrein en maakten zij 700 gevangenen. De arbeutersconferentie te Londen keurde een motie goed, waarin wordt uitge drukt welke drijfveeren de Entente bij haar interventie in Rusland moeten leiden. is het met het oog op de moeilijikheden in de kolen1 voorziening noodzakelijk, ook aan het electriciteitsverbruik voor verlichting een grens te stellen. Mitsdien bedraagt het maximum-rantsoen voor verlichting voor particulieren: in October 28 K.WÜ. in November in December in Januari in Februari in Maart 32 K.W.U. 36 K.WU. 34 K.W.U. 26 K.W.U. 24 K.W U. in vergelijking met de rantsoeneering het vorig wintertijdvak zij opgemerkt, dat over het teruggebrachtt liohtrantsoen van 120 M*. ia tot 90 M*., hetgeen, lettendé op de veibruiks- cijfÉts van den vorigen winter, zonder al te groote bezwaren mogelijk geacht wordt. Het gasrantsoen voor bijkoken is hetzelfde gebte- Op het Macedonische front hebben de Ser vische troepen het front ten N. van Mönastir doorbraken en rukken, in dé Pelagonische laagvlakte op. De Fransdien veroverden een aanzienlijk dedl van het gebergte aan weers zijden van Tserna en ook de Engelschen en Grieken begonnen, een hij hei Doi- ran-tnesr. Een Reutertelegram «ieldt, dat d<! Bulga ren hun stellingen over een lengte van 70 mijl ontruimd hebben en 5000 gevangenen alsmede 60 kanonnen verloren» Op den linker vleugel is in dén I tal iaansch-Franschen sec tor zwaar vuur loagebfokep, waarin' men de voorbode van een nieuw offensief ziet. De Serviërs hebben nu een1 voortgang van 30 mijl gemaakt, terwijl de Bulgaren in wan orde over de vlakte in de richting van Tserna wijken. Het eerste Bulgaarsche leger van 50 bataljons zou volkomen verslagen zijn. Inderdaad, het is niet Duitschland alleen, dat dezer dagen de aanvalskracht van de on gebroken legers der Geallieerden gevoelt. 14 M*. 16 18 17 13 12 velen een hartelijk medeleven'in het streven I.vroegere soortgelijke stappen by detegm der werkende leden om steeds beter en ge- I standers vonden, is met bemoedigend. De voelvoller spel te geven dan een jaar te vo ren.. Er is een nauwe band tusschen spelers en toeschouwers, een band van jarenlange vriendschap en vertrouwen en dit maakt deze Rederijkerskamer tot*een echt Alkmaarsche instelling, tot eeq stukje van de geschiedenis van den Alkmaarschen middenstand dat onze belangstelling alleszins waardig is. Bij het doorbladeren van het fraai uitge voerde feestprogramma bij het kennisnemen van de goede werken waarvan de opvoering door bekende tooneelvereenigfngen voor den komenden wedstrijd is toegezegd, willen wij niet nalaten de Rederijkerskamer „Bilderdijk" een woord van gelukwensch en hulde voor haar nobel streven te brengen. Dat zij als Alkmaarsche vereeniging nog lal van jaren een bloeiend bestaan zal mogen hebben is onze oprechte wensch. Want de kracht van een middenstandersver- eeniging als deze is ten nauwste verbonden aan de welvaart van onze burgerij en daar door aan die van de geheele gemeente. Duitsche regeering begeleidt de nieuwe po ging om de wereld nader tij den vurig ver langden, rechtvaardigen en duurzamen vrede te brengen met den welgemeenden en1 inni- gen wensch, dat de uiteenzetting der Oosten rijksche regeering door diepe gevoelens van verzoeningsgezindheid en edele menschelijk- heid in de pen gegeven, ditmaal den ge- hoopten weerklank zal vinden. Uit naam der Duitsdhe regeering verklaar de de gezant dat Duitschland bereid ia, aan de voorgestelde gedachtenwisseling deel te nemen. Dat Duitschland daartoe bereid zou zijn was, na alle teekenen van oorlogsmoeheid, niet moeilijk te voorspellen. Slech'ts is het te betreuren, dat de Duitsche bereidverklaring om aan'de voorgestelde be sprekingen deel te nemen, de wereld geen stap nader tot den vrede brengt. In Oostenrijk zal men ongetwijfeld dit Duitsche antwoord niet met bijzonder en thousiasme ontvangen en den stillen wensch uitspreken, dat het iaplaata yan döer da Duit- RANTSOENEERINO VAN GAS- EN ELECTRICITEIT. Het Bureau voor Mddedeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De Rijks-Kolendistributie heeft voor de rantsoeneering van gas en electriciteit voor het tijdvak van i October 19'18 tot en met 31 Maart 1919 de volgende regelingen vast gesteld. Wat het gas betreft, moet aan alle particu liere verbruikers worden verstrekt: i. als miinimumrantsoen a. voor verlichting in October voor verlichting in November voor verlichting in December voor verlichting in Januari vvxir verlichting in Februari voor verlichting in Maart b. voor bijkoken (waterverwanning enz.): 10 M*. per gezin per maand vermeerderd met 2 M'. voor eiken persoon waaruit het ge zin bestaat; II. Als vast rantsoen Voor verwarming 45 M*. en wel voor euke door de Brandstof- Lncaminissie van hei a^nvullingsranteoen af te trekken brandstoffenee^h^id, tot een maxi mum van 6 brandstoffen-eenheden, wélke rui ling slechts is toegestaan aan hen, die in 'het vorige winterseizoen hebben geruild. In dé gemeenten, waar het gemiddeld ge bruik in het vorige w-ntertijdvak lager was dan bovengenoemd minimum-rantsoen, mag uit den aard der zaak het minimum-rantsoen niet hoqger worden gesteld dan het gemiddeld verbruiiTin dat tijdvak. Nadat voor elke gasfabriek de hoeveelheid grondstoffen is vastgesteld, noodig, zoowel om bovenstaande rantsoenen af te leveren, als om in dé door de Rijkskolendistributie vast te stellen hoeveelheid1 gas voor industrie, straatverlichting, verlichting voor openbare gebouwen enz. te voorzien, wordt de eventueel overblijvende hoeveelheid verdeeld over de asbedrijven in die gemeenten, wel'ke, naar ven als in den vorigen winter. ZUIDERZEECOMMISSIE VOOR DEFENSIEBELANGEN. De minister van Oorlog heeft ter kennis van de landmacht gebracht, dat ter bestudee ring van de eischen, die de defensie zal stel; len in verband met de afsluiting en gedeelte lijke drooglegging van de Zuiderzee, een^ commissie is benoemd, waarvan de samen stelling als volgt is: voorzitter: luitenant-ge neraal W. F. Pop, leden: generaal-majoor in specteur der genie J. Z. Stuten; inspecteur- generaal van den Rijkswaterstaat H. Wort- man, kapitein ter zee W. J, G Umbgrove; kapitein-luitenant ter zee J. Tiasot van Pa- tot; majoor van den generalen staf L. F. T. Vogelmajoor der artillerie W. E. van Dam van Isselt; kapitein der genie G. A. Meijer, en kapitein van den generalen staf H. G. Winkelman, de laatste twee genoemden te vens als secretarissen. VERHOOGING SUIKERRANTSOEN Naar de Ned. verneemt, is de kans groot dat gedurende eenigen tijd (waarschijn lijk 3 maanden) een verhoogd suiker-rant soen zal worden verstrekt. HOUT UIT SCANDINAVIVë. De stoomschepen „Man", „Calypso" en Iris", die na de opheffing van het uitvaar verbod op 16 Aug. IJmuiaen verlieten, naar Skandinavië. zijn samen met ongeveer 1750 standaards hout te Amsterdam aangekomen1. iepen Oberon, Titan en Miner- et hout geladen, worden heden avond of morgen uit resp. Haparanda, Umea en Lu lea in dé Amsterdanische haven ver wacht. Builtiiiiand. KORTE BERICHTEN. De DeenschrAmerikaansch* overeen komst is geteekend, waarbij Denemarken le vensmiddelen en andere artikelen on tvangt'tot meer dan 352,000 t. en de Ver. Staten en dé geallieerden kunnen beschikken over een groot deel der Deensche schepen Bij den brief, waarin Pichon aan den Zwlteerschen gezant te Parijs de ontvangst van de Oostenrijksch-Hongaarsche nota be vestigt, heeft hij een nummer van het Journal Officie! gevoegd', bevattende dén tekst van de rede. die Qemenceau in den Senaat gehouden heeft, en1 die, naar hij zegt, het antwoord van de regeering der republiek op de nota van het kabinet te Weenen vormt. In Russische regeeringskringen is men niet gesticht over het feit dat Bakoe Ut Turk- sche handen is. Rusland zou zich van veel verplichtingen jegens Duitschland bevrijd achten nu Duitschland1 zijn veiplichting je gens Rusland in zake Bakoe niet is nageko men. Uit Bern wordt gemeld, dat couranten te Tokio het aftreden van hei ministerie mede- deelen. Als leden van het nieuwe kabinet wor den de namen genoemd van markies Sajonja en van Harras, een leider van de constituti- onalisten. De Fransche Kamer heeft het leenings- ontwerp met 382 tegen 6 stemmed aangeno men. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Abendzeituing zegt, dat Oostenrijk reeds In Juli de vredesnota ontworpen had, maar dat de verzending ervan toen uitgesteld was ten- et oordeel der Rijkdkëlendistributie, door bij' zomdere plaatselijke omstandigheden, daar voor in aanmerking komen. Aan alle gasbedrijven zal in deze maand ten spoédkste worden1 medegedeeld, welke hoeveelheid grondstoffen in het tijdvak van 1 October 1918 tot 31 Maart 1919 kan worden verwerkt. Elke gemeente moet een zoodanig stelsel van gasrantsoeneering invoeren, dat elke ver bruiker zijn minimum-rantsoen Ontvangt. Wat electriciteit aangaat moet aan alle particuliere verbruikers worden verstrekt: I. als minimumrantsoen voor verlichting in October 14 K.W.U. voor verlichting in November 16 K.W.U. voor verlichting in December 18 K.W.U. voor verlichting in Januari 17 K.W.U. voor verlichting in Februari 13 K.W.U. voor verlichting in Maart 12 K.W.U. Een verbruiker, die zoowel op het gas, als op het electrieiteitsnet is aangesloten, ont vangt geen rantsoen voor gasverlichting. II. Als vast rantsoen. a. voor bijkoken (waterverwarming, enz. 40 K.W.U. per gezin en per maand, vermeer derd met 8 K.W.U. voor eiken persoon, waar uit het gezin bestaat Een verbruiker, die zoowél op het gas ais op het electrieiteitsnet is aangesloten, moet voor bijkoken de keuze doen1 tussdhen gas o: electriciteit voor verwarming. 120 K.W.U. en wel voor elke door de Brandstoffen-Commissie van het aanvullings rantsoen af te trekken1 brandstoffeneenheid, tot een maximum van 9 eenheden, welke ruiling slechte is toegestaan aan hen, die in het vorige winterseizoen hebben geruild. Ter voorkoming van brandstoffenverspil- limg, tengevolge van overdadige verlichting, UITWISSELING VAN KR1JGSGE- VANGENEN. Donderdag is de Duitsche hoepitaaltrein uit Aken te Rotterdam aangekomen met 176 uitgewisselde Engelschen, onder wie 13 offi cieren van wie twee ernstig zijn gewond, 161 onderofficieren en minderen, van wie 46 ern stig gewond zijn en 63 op krukken gaan, en verder nog 2 krankzinnigen. 22 Duitsche vrouwen en kinderen uit Enge land aangekomen, mogen tijdelijk hier blij ven, omidat hun mannen in ons land geïnter neerd zijn, 17 gewonde Duitsche militairen, mét de hospitaalschepen meegekomen, zijn naar Schiedam gebracht, om daar in de ortho- paedische inrichting te worden opgenomen. Gistermiddag is te Rotterdam een trein met Engelschen uit Scheveningen aangekomen met 28 oificieren, 61 minderen en 15 gewonden. Verder kwam nog een gewonde Engelsche of ficier uit Den Helder. De Engelschen vertrok ken vannacht met de hospitaalschepen naar Boston, in Engeland: GESTOLEN BOTERKAARTEN? Volgens den driehoek-correspondent van de Tel. neemt in de residentie de handel in vet kaarten met den dag toe'Donderdag werden in verschillende deelen der stad kaarten voor het nieuwe tijdvak voor. tien gulden per stuk verkocht. Het vermoeden ia gerechtvaardigd, dat arme lieden, die pas hun kaarten hehöen gehaald, deze voor een goeden prijs van de hand deden, en dan zelf zonder vet blijven ziftten. Het feit echter, dat op sommige plaat sen de kaarten bij hoeveelheden tegelijk wer den aangeboden, wijst er op, dat ze ook op on eerlijke wijze verkregen worden. DIEFSTAL VAN TELEFOONDRAAD. De diefstallen van telefoondraad beginnen te Vrijswijk een bedenkelijken omvang aan te nemen. Bij duizenden meters wordt die draad op verschillende plaatsen in die gemeente ontvreemd, met het gevolg, dat de telefoon verbindingen herhaaldelijk worden gestoord en de handel ernstig nadeel ondervindt. Krachtige maatregelen tegen dergelijke dief stallen die ook in andere plaatsen van ons land steeds menigvuldiger worden, zijn zeer zeker gewenscht. Men meent te mogen aan nemen, dat 'het plan bestaat de telefoonlijnen door militairen te doen bewaken. De minister van. oorlog moet er al over beraadslaagd' heb ben met den hoofdingenieur-directeur der te legrafie. ONGEZONDE TOESTAND. De in de buurt van Roermond gearresteer de smokkelaars worden in die stad opgebor gen in de cellen van het politiebureau, hoe wel het daar overvol is en meermalen ge klaagd werd over de slechte hygiënische toe standen, door die opeenhoopmg geschapen. Voor eenige dagen waren er zestien man bij eengebracht in één cel met een brits, en dat niettegenstaande er nog genoeg ruimte is in hét gebouw, waar de Duitsche smokkelaars worden ondergebracht. Er is thans een amb telijk onderzoek ingesteld door een inspecteur der volksgezondheid. COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1