DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De strjjd in en buiten Europa, Gekocht 1918 MAANDAG 23 SEPTEMBER. FEUILLETON. No. 223 Honderd en twintigste Jaargang. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge- heele Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-.en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Builen land. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Uit Berlijn komt een merkwaardig tele gram. Vice-admiraal Behnke is met de vervanging van den met verlof zijnden staatssecretaris van marine Von Capelle belast. D^t zag er voor den bekenden voorstander van de duikbootpolitiek Von Capelle eenigs- zins vreemd uit en het vermoeden, dat deze tijdelijke vervanging een duurzame zou zijn wordt al heel spoedig bevestigd door een twee de telegram, waarin medegedeeld wordt, dat vice-admiraal Behnke tot staatssecretaris van marine benoemd is in plaats van Von Capelle, die ontslag gekregen heelt. Nu is het opmerkelijke, dat een Wdff-tele- gram eenige uitlatingen van het Berliner Ta- geblatt komt mededeelen. Het Berliner Tage- blatt geeft natuurlijk een levensbeschrijving van den nieuwen staatssecretaris, wijst er op dat hij in zijn loopbaan gelegenheid gehad heeft met alle takken van dienst vertrouwd te raken enz. Slechts één keer, zoo vervolgt het blad^ is Behnke in het openbaar opgetreden en wel in het begin van 1915, toen hij in zijn qualiteit van plaatsvervangend chef van den admirl- len staf een onderhoud had met den Ameri- kaanschen marine-attadié. Hij zeide toen over den duikbootoorlog dat men rekening zou moeten houden met neutrale schepen en met het leven van de opvarenden van alle koop vaarders, onverschillig of zij vijanden waren of niet. De toepass'ng van het duikbootwapen, zeide hij, kon den vrede verhaasten, maar dit moest geschieden zonder nadeel voor de neutrale scheepvaart en zonder het volkenrecht voor de zeé aan te tasten. Inderdaad, een opmerkelijke uiting voor een Duitschen vice-admiraal. En deze man zal thans de plaats innemen van den grooten voorvechter der ongebreidelde vernietigings- oorlog ter zee. Wanneer men een dergelijke verandering van personen gadeslaat, komt men onwille keurig tot de gedachte, dat men in Duitsch land ook van stelsel veranderd is. Dat men dus inziet, dat de onbeperkte duik bootoorlog voor Duitschland meer nadeel dan voordeel heeft opgeleverd. Reeds is door de Duitsche actie ter ze* het machtige Amerika mede in het strijdperk ge treden en de betrekkingen met Spanje waren zoo gespannen, dat de mogelijkheid niet uitge sloten was, dat ook d't land zich aan de zijde van Duitschlands vijanden zou scharen. De afzetting van Von Capelle en de benoe ming van Behnke is de eerste stap op den teeg naar een minder heethoofdige wijze van oorlogvoeren. Duitschland begint blijkbaar in te zien, dat het roekeloos torpedeer® van on zijdige vaartuigen het aantal vijanden, dat het zich in de wereld reeds gemaakt heeft, noodeloos vergroot en' het beseft meer en meer, dat het nu juist niet meer in een zoo gunstige conditie verkeert, dat een vijand meer of minder er voor bet succes der Duitsche wa penen niet veel aan toe doet. Berouw komt nooit te laat zegt een oud Hollandsch spreekwoord, maar voor Duitsch land gaat dit niet geheel op, wantode vervan ging van een bewonderaar der Duitsche duik bootactie door een man, die vóór alles met de belangen der neutralen wil rekening houden, komt te laat om de Amerikaansche troepen van het Europeesdie gevechtsterrein verwij derd te houden. Wellicht kan Duitschland thans met Spanje nog tot een voor beide landen gunstige oplos sing der hangende geschillen komen en de mogelijkheid is tevens niet uitgesloten, dat de neutrale scheepsruimte meer ontzien zal wor den dan tot nu toe het geval is geweest. Voor ons land is de vervanging van Von Capelle door Behnke niet anders dan gunstig te noemen. Wij hebben reeds te veel door den onbeperk- ten duikbootoorlog moeten lijden, dan dat wij iedere koersverandering bij de Duitsche ma rine niet van harte zouden toejuichen. De Duitsche bladen houden zich ernstig bezig met de mogelijk komende verandering in de regeering. Het sociaal-democratisch blad de Vorwarts schrijft, dat in geen geval de politieke "moei lijkheden kunnen worden opgelost, doordat er een paar sociaal-democraten in de regeering treden en verder alles bij het oude blijft. De groote vraag voor de middelpartijen is niet of zij met de sociaal-democraten willen samenwerken in de regeering, maar of zij be reid zijn een politiek te voeren, waarvoor de sociaal-democratie de verantwoording op zich nemen kan. De Kölniache Volkszeitung bevestigt, dat men den rijkskanselier Hertling ten val wil brengen, maar gelooft niet, dat de meerder heid der Rüjksdagfractie daartoe hare mede werking zal verleen®. Uit de verschillende persuitatingen blijkt inmiddels wel, dat men in den Rijksdag tot een meerderheid voor een vast politiek pro gram wil trachten te komen, welke zich dan, volgens de sociaal-democraten, op den grond slag van de vredesrevolutie zou moeten plaat sen. Vele leden van de nationaal-1 iberale partij en het centrum zullen zich' daarmede niet kunnen vereenigen en het zal in den Rijksdag Naar het Engelsch van Charles Oarvice. 48) „Maar ik ben niet voldaan over hetgeen ik heb bereikt; ik heb een hooger buit op het oog. Wat zou je er van zeggen, Aadrey, als ik je zeg dat ik mijn ambitie héb durven la ten opstijgen tot het minister-presidentschap? Stil!'' hij keek om. „Ja niets anders dan dat kan mij voldoening geven. Een van de eersten wezen de allereerste Begrijp je?" Zij glimlachte ernstig. „En u zult het worden," zei ze. „Zulk een woord van-verzekerdheid1 en aan moediging van u Andrey, geeft mij bijna de overtuiging van succes. Ën bedenk eensDe bestuurder van Engeland te zijn want dat is het. Bedenk eens! Het lot van dat groote Engéland te houden in de holte van zijn hand!" hij stak zijn groote witte handpalm uit. „Is dat niet een waardig doel om voor te leven Denk eens aan wat men in zulk een positie kan wezen „En hoeveel goed men zou kunnen doen," zei Andrey peinzend. Jordan veranderde zijn toon van spreken en bracht dien in overeenstemming met den hare. „Ja," murmelde hij; „en er is zooveel te doen, niet waar? Denk aan de armoede en onwetendheid rond'om ons. Te voelen dat men de wereld beter en gelukkiger gemaakt heeft is dat niet een waardige eerzucht, Andrey? Ach ik zie dat ge het met mij eens zijt! En ik ik waag het nederig te denken dat ik kan trachten eenig goeds tot stand te bréngen. Maar ik kan het niet alleen doen. wel tot heftige tooneelen komen. Wellicht blijft het ditmaal nog bij een ver andering van het regeer ingscollege en zal de tijd nog niet gekomen blijken, dat een zich al gemeen plaatsen op den grondslag* der be kende vredesrevolutie door de verschillende partijlen noodzakelijk wordt geoordeeld. Maar de tijd en voornamelijk de Duitsche tegenslagen op het gevechtsterrein kunnen ook hier wonderen verrichten en in allen ge valle zal een regeering waarin meer dan tot dusverre democratische elementen worden op genomen, meer vastheid aan de politieke rich ting geven en daardoor de eerste stap blijken naar een vrijmaking van het Duitsche volk, dat een der hoofdvoorwaarden, voor het slui ten van een verzoeningsvrede genoemd wordt. Op het W. gevechtsterrein blijven' de Duit- schers wanhopigen tegenstand bieden. De Britten melden vorderingen ten O. van Epéhy en de verovering van belangrijke steun punten. Voor de rest Worden slechts plaatse lijke operaties en afgeslagen .aanvallen ge meld. De Duitscbera gewagen van afgeslagen Britsdhe aanvallen, tusschen het bosch van Gouzeaucourt en Hargicourt, welke een door braak ten Z. van Kamerijk beoogden. De Duitsdjers hadden de verdediging van iet vrije terrein ten O. van Epéhy naar de oude Engelsche stellingen tusschen Villers— Guislain en Bellicourt verlegd. Bij een tweede stormloop drongen de'Engelsohen in het Z. W. deel van Viller»—Guislain en de boerde rij Quennemont tijdelijk binnen, doch werd door tegenaanvallen weer verdreven. De Franschen melden slechts artilleriebe drijvigheid in de streek van St. Quentin en ten N. van de Aisne, alsmede het afslaan van Duitsche aanvallen aan het Vesle-front. Een belangrijk succes wisten de Britten in Palestina te behalen. De Turken hebben het daar hard te verantwoorden en verkeeren in een minder gunstige positie, vooral nu bij Deraa de spoorweg is afgesneden, waardoor een terugtocht <n de richting van Damascus zeer moeielijk voor hen wordt De Turken melden, dat de strijd op een' breed front ten O. van den weg Jeruzalem— Nablois begon. Zij erkamec, dat de vijand er in slaagde de stellingen aan de O. zijdé van den spoorweg Liad—Tul Kerm binnen te dringen, waardoor de Turken terugtrokken. Britsche strijdkrachten ter zee hebben met suc ces met de troepen te land samen gewerkt. De Engelsdien melden, dat zij den tegen stand der Turken overal braken. Zij bezetten alle wegen waarlangs de vijand nog kon ont snappen met uitzondering van de waadbare plaatsen in de Jordaan tusschen Boisan en Jisz-ed-Damiek. Een man heeft iemand noodig om hem te hei pep in zijn goede werken een ziel in har monie met de zijne en vol sympathie voor de zijne. Alleen op zich zelf werken is alsof men werkt met één verminkten arm. Men moet een kameraad hebben, Andrey Zij had toegeluisterd, met belangstelling, maar volkomen koel, alsof het haar niet aan ging, totdat hij dit punt bereikt had; toen schrikte zij even en keek op en daarna weer spoedig in een andere richting. Jordan ging voort, voorzichtig en .oplet tend: „Zulk een kameraad, zulk 'n gezellin kan niet alleen in iemands werk déelnemen, maar 'zij kan het verlichten en verheffen. Zulk een kameraad kan iemand aanmoedigen en aan wakkeren tot grooter hoogte, tot verhevener doeleinden. Met zoo iemand aan zijn zijde kan een man het gevoel hebben dat hij niet/ alleen een vrouw heeft om lief te hebben, maar een ziel trillende van de zelfde aspira ties, de zelfde ho'oge plannen. Luister je An drey? Mag ik voortgaan? Het is aan jou dat ik denk; het is jouw hulp die ik wou ver werven, jouw liefde!" Zij schrikte en zag hem aan met plotseling bleek gezicht en wijd open oogen, waar zoo iets als vrees in te lezen stond. Zij deinsde te rug. Jordan boog zich lager over haar heen en zijn stem daalde tot een zacht gefluister. „Ben je boos op mij, Andrey, lieve Andrey? Is het mogelijk dat je niet gezien hebt hoezeer ik je liefheb en dat de innigste hoop en illusie van mijn leven is jou mijn vrouw te noemen?" „Neen, neen," fluisterde zij en ze bracht de hand aan haar keel, alsof er daar iets was dat haar deed stikken; maar zij hield haar oogen nog op zijn gezicht gevestigd alsof ze geboeid waren. Om negen uur had Zaterdagavond de in fanterie op den Britschen linkervleugel, zwen kend in de buurt van Birafoer vijf mijlen N.N'.O. van Tulkeram, de linie bereikt, die loopt van Beisdejan (vijf mijlen ten Z.O. van Nablus), naar Samarin Birafoer, waar zij den vijand ten W. van den weg Jeruzalem- Nablus in de armen van de cavalerie dreef, die naar het Zuiden toe van Jenin en Beisan uit. Andere vijandelijke kolonnes beproefden tevergeefs naar het Jordaain-dal in de rich ting van Jisreddamie te ontsnappen, dat nog door Britsche troepen bezet werd. In de Jmurt van het Tilberius-meer bezetten cavalerie-afdeelingen Nazareth en den spoor wegovergang over den Jordaan bij Jisrmeja- mie. Reeds zijn 18000 gevangenen geteld en 120 kanonnen verzameld. De Britsche verliezen moeten slechts gering zijn. KORTE BERICHTEN. De Mswestia" geeft de volgende schilde ring van de plechtige bijzetting van 't Ujk van den ex-tsaar, welke volgens persberichten door de tfoepen van het volksleger te Jekaterinen- burg verricht werd. Het lijk van den ex-tsaar, dat op de plaats der terechtstelling in een bosch ter aarde besteld was, werd uit het graf genomen, dat men vond, dank zij de aanwij zingen van personen, die met de omstandig heden van'de executie bekend waren. De exhu- matie geschiedde in tegenwoordigheid van vele vertegenwoordigers van de hoogste gees telijke macht in West-Siberië, de plaatselijke geestelijkheid, gedelegeerden van net volksle ger, kozakken en Tsjecho-Slowakeu. Het lijk werd in een zinken kist gelegd, die in een kostbare kist van Siberisch cederhout gevat was en werd onder bescherming van een eere- wacht, bestaande uit hoogste bevelhebbers van het volksleger, in de kathedraal van Jeka- terinenburg geplaatst, vanwaar het tot tijde lijke bijzetting in een speciale sarcophaag naar Cnisk zal worden gebtacht. in het verboden gebied om Engeland hebben Duitsche duikbooten 14,000 ton bruto in den grand geboord. De Oekrajiensche ministerraad heeft zich tot alle landen gewend met een protest tegen het gevangennemen en doodschieten van Oekrajtners in Rusland en tegen den on- m en schel ij ken vorm van den politiek® strijd in dat land. Volgens een beiichi. uit Kief is er een aanslag gepleegd op i rotzki; het qehot was mis. De beroemde Fransche vlieger luit. Boyeau, die 35 overwinningen in de lucht had behaald, wordt vermist. Uit Kief wordt gemeld, dat volgens be trouwbare berichten een Oostenrijksch regi ment te Rofno geweigerd heeft zich naar het Westelijk front te begeven en de roode vlag heeft ontploo-'d. Twee andere regimenten heb ben zich bij bedoeld regiment aangésloten. De Oekrajiensche vredesdelegatie heeft in een antw ord aan de Russische vredesde legatie haar standpunt verklaard in zake de „Je bent boos, verschrikt," zei hij, inwen dig woedend over die vergissing die hij had begaan tc vroeg de hand uilt te steken. „De hemel beware mij je vertoornd te puken, An drey, of je een onaangenaam oogenblik te bezorgen Als ik te veel gezegd heb, als mijn liefde was het een huivering die haar deed triljen, toen zijn stem dat heilige woord weer uitsprak „mij noodzaakte miin hart te spoedig voor je open te leggen en te plöt- veling, vergeef het mij dan. ik zou liever de dierbaarste hoop van mijn leven willen op geven dan datgene te verliezen wat mij bijna even dierbaar is als je liefde zou wezen je vriendschap." Zij haalde diep adem en steunde met net hoofd op haar hand: toen kwam hij een stap nader. „Ik weet dat ik je niet waard ben, dat er andere betere, groo- tere mannen zijn Zij hief de band op om hem te beletten voort te gaan. „Maar net is zoo; en toch kan geen van hen je meer lief hebben en bewonderen en vereeren dan ik doe en steeds zal blijven doen. Vanavond heb ik je den f iersten droom van mijn leven geopenbaard; ik heb je ongelukkig gemaakt en schrik aangejaagd. Vergeet hét, Andrey, laat mijn bekentenis geen schaduw werpen tusschen ons. Ik smeek je het te vergeten, of als je het niet kunt vergeten, dan te vergeven en je vergevensgezindheid toonen door mij je nederige trouwe vriend te laten blijven." Indien er al vrouwen zijn die konden weer stand bieden aan zulk een smeekbede, An' met haar teeder hart was niet zoo. Zij si de hand uit bij wijze van toestemming; hij vatte die en drukte ze plechtig aan zijn lip pen. Het was gelukkig voor hem en zijn ver wachting haar te zullen winnen, dat zij den blik van teleurstelling en woede niet zag, die uit zijn oogen straalde toen hij het hoofd boog. erkenning der zelfstandigheid van het Don- gebied door Oekrajirut Een Oostenrijksche duikboot boorde ter hoogte van Durazzo een groote Fransche duikboot in den grond. De termijn, waarvóór men zich in Ier land vrijwillig voor den militairen dienst moest aanmelden, is van 1 tot 15 October verschoven, od welken dag het Britsche parle ment weer samenkomt. Wilson vaardigde een proclamatie uit, waarin hij uitnoodigi den verjaardag van de ontdekking van Amerika, 12 October, als den dag der vrijheid te vuren; het zal meteen een propagandadag worden voor de vierde vrij- heiasleening. Volgens een Servisch tegenbericht, zet ten de Serviërs hun opmarsen in Macedonië met snelheid voort. Volgens een draadloos bericht uit Aslra- chan staan Bakoe en de groote petroleum-re servoirs in brand. Arthur Henderson gaf Reuter rijn mee ning te kennen over de houding der Duitsche socialisten van de meerderheid! in zake den vrede. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat de onderhandelingen tusschen Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije met betrekking tot het Poolsche vraagstuk mg niet tot een re sultaat hebben geleid. Den 23en September zullen te Bern de Duitsch- Amerikaansche onderhandelingen beginnen betreffende de uitwisseling, internee- ring en behandeling der krijgs- tnourgerüfke gevangenen. Oekrajina zond een antwoord op de Oostenrijksch-Hongaarsche vredesnota, waar in het verklaart het voorstel krachtig te willen steunen. Ook Bulgarije heeft geantwoord op het Oostenrijksche vredesvoorstel* De Admiral Charner is op weg van Bi- zerta naar Malta getorpedeerd. Ze» personen kwamen' om. Binnenland. HET WEDERANTWOORD OP DE TROONREDE. Het wederantwoord der Koningin op_ het adres van de Eerste Kamer der Staten-Üene- raai ter beantwoording van de Troonrede luidt als volgt: Mijne heer®Ik verzoek u^aaa de Eerste Kamer der Staten-Generaal mijn dank te be tuigen voor haar adres vap antwoord. Het is mij aangenaam, de verzekering te vernemen, in alle opzichten op hare toewij ding en medewerking te kunnen rekenen bij de voorstellen, welke aan de Staten-Generaal ter overweging zullen worden aangeboden." GELOOFSBRIEVEN DER KAMER LEDEN De kwestie van het onderzoek der geloofs- brieven van de Tweede Kamerleden wordt er niet gemakkelijker op. Zooals we reeds gemeld hebben, moet de commissie de resultaten der verkiezing van het heele land nog eens nagaan, met het oog op den kiesdeeler, die door dé foutieve uit komsten in Overijsel veranderd kan zijn. De commissie heeft daartoe de processen-verbaal enz. van alle kieskringen opgevraagd. Naar aan de Rsb. nu ter oore is gekomein, „En laten we nu over wat anders prateu," zei hij vroolijk als om haar te toonen dat hij geen wrok koesterde over haar weigering. „Laat eens zien: er was iets dat ik je te ver tellen had. Mijn zelfzuchtige eigenliefde heeft het mij uit het hoofd dóen gaan," en hij lachte zachtjes. O jay nu herinner ik het mijik heb iets gehoord van uw vriend, Lord Lorrimore.'1 Hij zag haar ontstellen en het bloed naar haar hoofd stroomen, ofschoon hij deed alsof hij rechtuit het plein opkeek. „Van Lord Lorrimore?" zei ze met zwak ke stemen met het uitspreken van zijn naam kwam het geheele tooneel op Ly'nne Holen haar weer duidelijk voor den geest, dien dag toen ze hem had weggezonden ,ter opsporing van den. verloren Neville. Haar oogen schit terden vol vuur en zij haalde snel adem; maar Jordan over het balcon geleund en schijnbaar vol belangstelling kijkende naar het volk beneden, deed of hij die verandering niet bemerkte. „Ja," zei hij, ,,'t is vreemd dat wij niets van hem gehoord hebben of ten minste niet eerder, vindt u niet?" „Ja," zei ze en ze trachtte op onverschilli gen toon te spreken, maar was zich bewust dat haar stem onvast was. „Wat is het? Ik hoop dat hij wel is?" Jordan lachte zachtjes. „O ja; dat zou ik wel denken wel en gelukkig." Nu was het haar beurt nader bij te komen „Wat heeft u gehoord?" vroeg zij. „Ja, het is een heel vreemd bericht," zei hij, inwendig ziedende over de belangstelling die zij toonde zij die koel naar zijn wel sprekendheid geluisterd had en eindeljjk zelfs met tegenzin. „Het schijnt dat Lord Lorri more verliefd is geworden." „Verliefd?" herhaalde zij, terwijl de kleur langzamerhand van haar gezicht verdween. Haar oogen verscholen zich ondier de lange wimpers en zij trok zich een weinig van hem terug. „Zoo, dat treft je, mijn koude, trotsche schoonheid,-niet waar? dacht Jordan. „Ja", zei hij, „en op zeer romantische wijze. „Men kan zich nauwelijks voorstellen ruik een fier man als Lord Lorrimore verliefd op een opera-zangeres en daarmee te trouwen.' „Een opera-zangeres!" herhaalde Andrey. „En is hij getrouwd?" De woorden kwamen van haar lippen met een koude, vreemde dofheid. Toen lachte rij. „Lord Lorrimore getrouwdDat is inder daad een nieuwtje! Waar heeft u dat ge hoord? Misschien is 't niet waar", voegde zij er iii den zelfden adem bij. „O, ik gdoof, dat het zéker wel waar is. Of schoon ik eigenlijk niet weet of hij werkelijk getrouwd' is. Maar nu is hij het mischi® al". „En met een opera-zangeres zegt u?" zei Andrey, over het balcon geleund, zoodat haar ezicht gedeeltelijk verborgen was voor Jlor- an. „Ja", antwoordde hij langzaam en' lucht hartig zooals men een interessant nieuwtje vertelt. Zooals ik zei, een buitengewoon ro mantische historie. Het schijnt dat Lorrimore op reis een jong meisje ontmoet heeft dat op geleid werd voor de opera. Men spreekt van een romantische bevrijding, maar dat houd ik voor letterkundige versierselen om de ge schiedenis pikanter te maken. De jonge dame, wier naam verborgen is achter den tooneel- naam Signora Stella, moet heel jong zijn, heel mooi, en begaafd met een stem die de muzi kale wereld stormenderhand zal verover®. Lord Lorrimore is, schijnt het verliefd gewor den op het het jonge meisje en ze zij» ver- AARSGHE

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1