DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De str|jd in en buiten Europa. Gekocht 225 1918 WOENSDAG 25 SEPTEMBER. FEUILLETON. Honderd en twiritigMte Jaantaiiv (iDiitiBBilsmlis Ui TMiiltteiilm D. 3 maanden f 1.65. Ir. b. ooit 11.90. Baflliumiiii! s el. Uionootieoillihu. t .t|m. iwoioio Ibiioii ion tiiiu.i.tit 6i.li. 61 Soek ei KuOelu.ikkeili 6e me. Coiloi d 2i.. looi dan Cl. Iel. Buitenland. Binnenland. De politieke besprekingen in Duitschland blijven aanhouden. Zooals wij. reeds gisteren zeiden, hebben verschillende fracties van den Rijksdag vergaderd vóór de bijeenkomst van de hoofdcommissie van dat regeerings- lichaam. Alles schijnt er op te wijzen, dat er wijzigingen in Duitsrihland's regeering op til zijn, dat er ernstig gedacht wordt aan in voering van het parlementaire stelsel, maar of het spoedig zal gebeuren, mag wel betwij feld worden, omdat het centrum, dat den doorslag zal moeten geven, zich nog niet ge heel heeft uitgesproken. Wel hecht het er in groote meerderheid veel waarde aan, dat er verhoudingen geschapen worden, die de so ciaal-democraten het deelnemen aan de regee ring mogelijk maken. Vanwege de Duitsche sociaal-democratie is edi wat de Vorwarts een minimum-program noemt ontworpen, waarop de socialisten be reid zijn zitting te nemen in een nieuw te vor men regeering. Wij vermeldden het gisteren reeds onder de telegrammen, in een deel onzer oplaag en plaatsen het heden) nog eens. Bij lezing ervan zal. men moeten toegeven, dat, als het program wordt aanvaard en wat de meerderheidspartijen betreft, schijnt er wel kans op te bestaan het politieke beeld van Duitschland wel zeer zou veranderen. Voor vredesonderhandelingen zouden dan alle be letselen uit den weg zijn geruimd1. Men make zich echter vooralsnog geen illusies, omdat het centrum en dan vooral het sterke con servatieve deel ervan wel zeer weinig zal gevoelen Voor een oplossing der crisis, waar bij de soc.-dem. den toon aangeeft Het zal wei op een onderhandelen van de politieke partijen uitloopen, met als gevolg dat lang zaamaan de Duitsche binnenlandsche politiek een anderen koers uitgaat. En ondertusschen, omdat de kwestie één is met de nationale ver dediging en de' mogelijkheid van vrede door overleg, kan de oorlog nog geruimen tijd du ren, als de vrede tenminste op de vervulling van het program der sociaal-democraten moet wachten. De hoofdcommissie van den Rijksdag is gisteren bijeen, gekomen. Verschillende autori teiten hebben het woord gevoerd over de bui- tenlandsche zoowel als over de binnenland sche politiek. De eerste was de rijkskanselier von Hertling, d:e in de eerste plaats sprak over den ernstigen militairen toestand en al aanstonds toegaf, dat, het laatste, grootsdh opgezette offensief niet het gehoopte resultaat had gegeven. Hij herinnerde aan vroegere te genslagen (gevechten bij Verdun en aan de Somtne en htet Russische offensief van gene raal Broesiloff), waarbij Duitschland den moed niet had opgegeven en betoogde, dat thans, nu hpt Oostelijke leger in het westen kan worden gebruikt, ook moed gehouden, moet worden. Hij wees op door Oostenrijk be zet gebied in Italië en op afgeslagen aanval len der geallieerden, waaruit hij de overtui ging putte, dat de vijandelijke pogingen om door te breken zouden mislukken. Hindenburg en Ludendorff zullen tegen den- toestand zijn opgewassen en den vijand toonen, dat zij te vroeg victorie hebben geroepen. Zou von Hertling nog steeds gelooven in een Duitsche overwinning? Ook de Belgische kwestie werd door den rijkskanselier aangeroerd. Hij noemde het binnendringen van het arme land nog steeds ,,'n maatregel ter wille onzer verdediging." Naar het Engelsch van Gharles Garvice. 50) „Ja, dat denk ik en dat denken wij! alle maal", antwoordde Percy moedeloos. „En het is een verbazend harde slag voor mij, of schoon ik zelf volstrekt geen kans heb di weet ik best. Maar al doet men zelf niet mee aan den wedloop, men ziet den prijs niet graag wegdragen door een man, die die „Wiens eenige misdaad is, zoover ge weet dat hij allen overtroffen' heeft", zei Lore Chesterton tot slot op cynischen toon. „Maar ik ben het met u eens, mijn beste vriend, en liever dan haar aan Jordan Lynne te geven, zou ik ja, zou ik nog zelf met haar willen trouwen." „Ik wou om alles ter wereld, dat u voor de keus gesteld werd", zei Percy. „Hm! dank u. Ik ben je zeer verplicht, maar ik vrees, dat u zou ontdekken, dat ik 'n aantal misdaden begaan had en een nog af- riet geschreven recht werd hierdoor geschon den, gaf hij toe, maar hier gold het redht van zelfverweer. Dit is dus hetzelfde als wat von Bethmann Hollweg zei: nood kent geen ge- >od. Dan kwam de rijkskanselier nog weer met het praatje over de in de Belgische ar chieven. gevondffl documenten, die zouden be wijzen, dat, als Duitschland het niet had ge daan, de geallieerden België zouden zijn doorgetrokken Plechtig verzekerde de rijks kanselier nogmaals, dat „iedere gedachte aan verovering verre van ons" is. Dat zal thans, na den vrede in het Oosten, ook niet ieder meer gelooven. De rijkskanselier betoogde uitvoerig, dat de geallieerden schuldig staan aan het ontbran den van den oorlog en dat de Duitsche keizer tot het laatste toe alle moeite had gedaan dien te voorkomen. De leuzen waaronder de vijan den vechten (optreden voor verdrukte naties, enz.) zijn in tegenspraak met hun eigen han delingen. Voorts verzekerde von Hertling nogmaals, dat in Pruisen het algemeene en gelijke kies recht zal worden ingevoerd, zelfs als de uiter ste middelen moeten worden toegepast Ten slotte sprak von Hertling over den volkerenbond. Hij herinnerde er aan, dat hij reeds 24 Januari verklaard heeft een voor stander van dit denkbeeld te zijn, mits gelijke rechten geiden voor alle volken. Hij meent, dat de vrijheid dier zee de grootste moeilijk heid voor de verwezenlijking van het denk beeld zal blijken. De generaal Wrisberg, die daarna aan het woord kwam als vertegenwoordiger van het min is teste van oorlog, deed verschillende ver trouwelijke medededingen over den militairen toestand. Hij merkte o. a. op, dat de vijande- ijke legerberichten steeds met groote voor zichtigheid gelezen moeten worden, dat ?ij bewust op het wekken van een mismoedige stemming in de middelrijken woeden pasklaar gemaakt en daarom sterk overdreven zijn. De opperste legerleiding en het legerbestuur zien vol vertrouwen de toekomstige gebeurtenissen tegemoet. Niettegenstaande de verliezen aan materiaal is het leger goed van alles voorzien, en het strijdt in het vaste vertrouwen op zijne leiding, met doodsverachting en heldenmoed De vertegenwoordiger van het ministerie van marine gaf blijk van vertrouwen in de uit werking van den duikbootoorlog. Von Hert ling bad dit vertrouwen ook reeds uitgespro ken en meende, dat de duikbooten vooral den verderen toevloed van troepen en materiaal zouden kunnen beperken door de verminde ring van scheepsruimte. Ook kapitein von Brüningfaaus verzekerde, dat de duikbootoor log den' vrede zal brengen. Het blijkt echter nog uit niet», dat de heeren gelijk hebben. v De heer Von Hintze sprak voor het eerst als minister van buitenlandsche zaken. Uit zijn rede bleek, dat de Duitsche regeering bet doen van verdere vredesvoorstellen, vooral in het huidige oogenblik, nutteloos acht en dus den stap der Oostenrijksche regeerihg ook. Nu het voorstel er eenmaal is, heeft de Duit sche regeering er echter haar sympathie voor betuigd. Dat wijst nog niet op een zoo groot vredea- verlangen als in Oostendjk-Hongarije. Van een1 paar Duitsche bladen la reeds be kend hoe zij denken over de rede van von Hertling, met name het Berl. Tagebl. en de Voss. Ztg. In eerstgenoemd blad'schrijft The- odoor Wolff erover, die om. zegt, dat in de heele rede geen enkéle aanduiding is te vinden van de hervorming van het rijk, de vraag om democratiseering en parlementariseering en van de gedachte van het volk Wolff vraagt waarom von Hertling daarover zou spreken, daar hij toch vreemd, koud en' met afkeer hier tegenover staat Graaf Hertling is, zegt de schrijver, door het centrum nog eens be schermd, maar de ontwikkeling gaat voort en wrijft snel. Het Duitsche volk is door den kan selier aangespoord zich moedig te houden, zich niet te vernederen en aan zijn verleden te denken en aan zijn toekomst. Vernederen Zal het Duitsche volk zich niet, zegt Wolff, maar zich goed staande houden, maar het moet be- vrijdi worden van een staatsstelsel en. een staatsgeest, die het 'beletten zich goed staande te houden. De Voss. Ztg. loopt evenmin hard weg met von Hertling's rede. Het blad betoogt, dat de rede zich kenmerkt door een koelen vorm, die niet bij dit oogenblik past. Ook de rede van von Hintze was niet zoo om de autocratie ten onder te doen gaan. De opmarsch der geallieerden op het Zuid- Oostelijk front houdt aan. De Serviërs, die de Wardair overgestoken zijn, hébben de hoog vlakte van Pianina bereikt en den straatweg Grandsko-Prilep. Het heden ontvangen officieele bericht uit Sofia meldt, dat Bulgaarache stormtroepen binnendrongen in het dal van de Beneden- Skoembi in de vijandelijke loopgraven en eenige gevangenen maakten. Het vuur der Bulgaren dreef vijandelijke afdeelingen in het bergachtige gebied van de Mikroplanina en aan de Tsjervina Stena uiteen. Vijandelijke batterijen, die onder hevige vuurvoorbereiding de Bulgaarsche stellingen ten N. van Mo naster aanvielen, werden volgens het bericht met groote verliezen afgeslagen. Op andere deelen van dit gevedriifront heerschte even eens gevechtsbedrijvigheid Meer Oostwaarts zijn de Engelschen en Grieken opgerukt en hebben Doiran geno men. In Palestina trekken de Turken oostwaarts op Amman aan den Hedzj as-spoorweg terug. Hun vervolgers bereikten Es Salt. De Engel schen bezetten Haifa en de troepen van den koning van Hedzjas hamen de plaats Maan. Het Turksche leger blijkt hier al even snel terug te trekken als het Bulgaarsche in Mace donië. jt mij meegaan Terwijl het rijtuig aankwam, keerda da oude heer zich om en zag Neville vlak bij staan, bleek en geagiteerd en onwillekeurig haalde Lord Chesterton een kwartje uit zijn zak en bood het hem aan. Neville schrikte op, met een handgebaar bedankte hij voor het munstukje en liep weg. „Lieve hemel!* zei Lord Chesterton, „een landlooper, die voor een kwartje bedankt! Wij beleven wonderlijke tijden, Percy. Arme vent! hij zag er nog wel uit of hij er groote behoefte aan had, Maar 't is waar, ik ben bang, dat als ik zelf een landlooper was en een man gekleed in purper en fijn linnen bood' mi; een kwartje aan, ik meer lust zou hebben hem een slag te geven en hem een stuk van zijn feestkleedij af te rukken, dan zijn ellendige liefdadigheid aan te nemen. De menschelijke natuur, zelfs bij een landloo per, weet ge, mijn waarde Percy." Neville liep voort door de stille straten Ieder woord, dat hij gehoord had, scheen te bijten in zijn hoofd. Audrey, de lieve, kleine Andrey, zijn oude speelmakkertje, trouwen met JordanDie gedachte maakte hem ellen dig, heel ellendig zelfs. En toch hij dacht er eens over na en deed zich zelf de vraag, die Lord Chesterton aan Percy Hale gedaan had wat wist hij dat tegen Jordan getuig de? Behalve, dat hij zich gedrongen had tus- schen hem, Neville, en zijn vader niets, absoluut niets, en toch begreep hfj dat Jor- DE REGEER1NGSCRISIS. De s ociaal-democratische Kijksdaggroep en het partijbestuur der Duitsche sociaal-de mocraten hebben de voigende voorwaarden bekend gemaakt, welke de sociaal-democraten stellen voor hun deelnemen aan de regee ring. (Reeds iu een deel onzer vorige op laag opgenomen). Ten eerste. Een onvoorwaardelijke erken ning van het besluit van den Duitsdien rijksdag van 19 Juli 1917 (de vredesactie). met bereidverklaring van toe te treden tot een volkerenbond die staat op den grondslag van een vreedzame behandeling van alle strijdvragen en van algemeene ontwapening. Ten tweede. Een volkomen duidelijke ver klaring, zonder bedenking tea aanzien van de Belgische kwestie. Herstel van België, over leg omtrent schadevergoeding en tevens her stel van Servië en Montenegro. Ten derde. De vredesverdragen van Brest- Litowsk en van Boekarest mogen geen belet sel zijn voor een algemeenen vrede,'Het on middellijk invoeren van het burgerlijk gezag in alle bezette gebieden. Bij het sluiten van den vrede moeten de bezette landen worden vrijgelaten. Democratische volksvertegen woordigingen moeten spoedig worden ge vormd. Ten vierde. Autonomie (zelfbestuur) van Elzas-Lotharingen. Voor alle iSuitschc bondsstaten algemeen, gelijk, geheim èn direct kiesrecht. De Pruisische landdag moet worden ont bonden, wanneer niet het gelijke kiesrecht on middellijk van de beraadslagingen van de commissie uit het'Heerenhuis het gevolg is. Ten vijfde. Eenheid in de leiding van het rijk. Uitschakeling van onverantwoordelijke nevenregeeringen'. Aanwijzing der regee- ringspersonen uit de parlementaire meerder heid of uit personal., wier politiek overeen stemt met die der partij-meerderheid. Opheffing van artikel 9 der rijksgrondwet. Politieke mededeelingen van de kroon en van de militaire autoriteiten moeten vóór zij bekend gemaakt worden, aan den rijkskanse lier worden medegedeeld. Ten zesde. Onmiddellijke opheffing van alle bepalingen, waardoor het recht van ver gadering en der persvrijheid beperkt worden Censuur mag slechts op zuiver militaire vraagstukken worden, toègepast. Inrichting van een instelling voor politieke controle voor alle maatregelen, die op grond van den staat van beleg worden getroffen.-Verwijde ring van alle militaire instellingen, die een politieken invloed dienen. KORTE BERICHTEN. De Turken in Palestina trekken, meldt het Britsche legerbericht, ten O. van de Jor- daan in de richting van Amman, aan den Hedzjasepoorweg terug. Het aantal gevangenen, door de Servi ërs in Macedonië gemaakt, bedraagt thans meer dan 12,000 zij veroverden 140 kanon nen. De Lokalanzeiger verneemt dat bij een eventueel aftreden van Von Hertling ook Von Payer em Friedberg zullen aftreden. In Engeland is een spoorwegstaking uitgebroken tengevolge waarvan ook duizen- der mijnwerkers en> munitiearbeiders tot werk loosheid gedoemd zijn. De kroonprins van Roemenië kreeg 75 dagen streng arrest, wegens overtreding der militaire voorschriften. In haar nota van antwoord op het Oos tenrijksche vredesvoorstel heeft de Bulgaar sche regeering haar instemming daarmede be tuigd en bij het vaststellen van haar oorlogs doeleinden zich beroepen op de veiligheid en de bevestiging van de eenheid van het volk. De Turksche Grootvizier getuigde in de Duhsch-Thrksche vereeniging van de eens gezindheid der midden/staten en hun wil hun zelfstandigheid te verdedigen. De Duitsche consul-generaal te Moskou heeft een protest gericht tot de regeering der Sovjets op grond van de onrechtmatige ar restaties van beschermelingen van Duitsch land. Volgens de Times heeft Duitschland Spanje zeven geïnterneerde schepen aangebo- isa em beloofd de Spaaneche vlag te eerbiedi gen. Naar Havas d.d. 24 September uit Washington meldt, zijn onlangs in de Ver. Staten aangekomen 03 man van het Fransche vreemdelingenlegioen, onder commando van capitein Maurice Chatenet. Zij zullen deelne men aan de propaganda voor de vierde vrij- ïeidsleening. De soldaten- dragen den loop graafhelm en! zijn oök verder in volledig veld- tenue. Zij werden te New-York en te Wash ington met de grootste geestdrift ontvangen. Vóór hun tocht door de Ver. Staten zal presi dent Wilson hen ontvangen. Lenin is volkomen genezen. dan niet de rechte was. Men mag overtuigd zijn, dat een man een schurk is, ofschoon men hem geen kerk heeft zien plunderen of een moora begaan en dat was het juist wat Neville van Jordan dacht. En dan te moeten denken, dat die lieve, aardige Andrey met hem ging trouwen! Sommige menschen in zijn geval zouden moed gevat hebben en regelrecht naar An drey Hope zijn toegegaan, maar dat denk beeld kwam zelfs niet op bij Neville, en als het bij hem was opgekomen, hij zou het da delijk ver van zich af gezet hebben. Wat! naar freule Andrey Hope gaan en haar vriendschap inroepen? Zi.cn in zijn slordige kleeren voor haar verioonen, er uitziende als een landlooper of een bedelaar, daar had men hem vanavond immers voor aangezien Neville had zich tevoren al ongelukkig genoeg gevoeld, maar hij voelde zich nog tienmaal ongelukkiger, meer onvoldaan, meer overstuur dan ooit. beklaagd en vernederd te worden door het aanbod van hulp? Dan liever van hon ger sterven. Hij liep voort totdat hij bij het sombere vlieringvertrekje was aangekomen, dat hi; voor enkele shillings per week een paar avonden geleden bij zijn komst in Londen gehuurd had. Hij klom de trap op en wierp zich op hetgeen em bed moest verbeelden, VERKOOP EN AFLEVERINO VAN KAAS/VERBODEN. De minister van L., N. en H. beeft bepaald 1. De verkoop en de aflevering van kaas is verboden; 2. Het vervoer van kaas is verboden; 3. De verbodsbepaling sub 1 gesteld is niet van toepassing op den verkoop en de af levering van kaas, voor zoover de verkoop of aflevering geschiedt: a. door producenten aan bij het Rijkskan toor voor Melk en- Kaas ingeachrevm com missiehandelaren b. door het Rijkskantoor voor Melk en Kaas; c. aan het Rijksbureau voor Melk en Kaas d. door gemeentebesturen of voor gemeente besturen optredende grossiers aan détaillis ten; e. door detaillisten aan consumenten, vobr zoover de verkoop of de aflevering betrekking heeft op kaas, welke de detaillist door bemid deling van het gemeentebestuur ter distribu tie ontvangen heeft van het Rijkskantoor voor Melk en Kaas en voor zoover de verkoop of de aflevering geschiedt bij hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G tegelijk. 4. De verbodsbepaling sub 2 gesteld is niet van toepassing op de hoeveelheden van niet meer dan 1 KjG. 5. De verbodsbepalingen sub 1 en 2 ge steld zijn voorts niet van toepassing, voor zoover tot aflevering of vervoer toestemming is verleend zoo noodig onder daarbij' te stel len voorwaarden, door het Rijkskantoor voor Melk en Kaas. AARDAPPELEN OVERGENOMEN DOOR DE REGEERING. De minister van landbouw brengt ter ken nis: lo. dat de geheele aardappeloogst 1918 door de regeering wordt overgenomen en dus terstond de vering en overeenkomstig Hetgeen door den minister ter zake zal worden bepaald (zie de beschik king van 29 Augustus 1918); 2o. dat reeds m uitzicht werd gesteld, dat aan verbouwers van aardappelen voor eigen gebruik zullen worden gelaten en dat het nor maal rantsoen is vastgesteld op 4 H.L. 70 K.G.; 3o. dat, ingevolge de ministerieele beschik kingen van 14 Augustus de volgende prijs zal worden- uitbetaald; a voor alle consumptie-aardappelen, zoo wel van klei-, zand- als veengrond (geen ta- rdappelen), bestemd voor levering in het najaar, 6,50 per 100 K.O.; b. dat deze prijs geldt voor goede kwaliteit voor t-" 1 1 1 reu' geeringscommissaris zameling zulks wenscht; c. dat hij afwijkingen' van de onder a en b genoemde leveringsvoorwaarden kortingen overeenkomstig de bestaande plaatselijke ge bruiken dienen te worden berekend; d. dat de volgende bewaarloonen aan land bouwers zullen worden uitgekeerd voor aard appelen, voor zoover zij vrijwillig aan de re geering worden, geleverd; van 15 October 1918 t/m 1 Februari 1919 0.70; van 2 Februari 1919 t/m 12 April 1919 0.07Y> per week; van 13 April 1919 t/m 17 Mei 1919 0.15 per week; van 18 Mei 1919 t/m 7 Juni 1919 0.25 per week; van 7 Juni 1919 0.50 per week; alles per 100 K.G.; e. dat, in afwijking van het daaromtrent bepaalde bij zijn beschikking van 14 Augus tus 191$ dit bewaarloon zal worden inge houden voor die aardappelen, welke vóór 15 October 1918 gevorderd en vóór 15 Novem ber 1918 zijn afgenomen Voor aardappelen, welke niet zijn geleverd binnen' den bij de opdracht tot levering be ril n, zal geen blwaarloon wor den uitgekeerd; 4o. dat de wijze waarop de sub 3, lid d, ge noemde bewaarloonenen zullen worden ver rekend, nader zal worden bekend gemaakt; 5o. dat alle aardappelen, met uitzondering van die waarvan dit door den minister zal worden bepaald, zullen zijn te beschouwen als consumptieaardappelen. AMERIKA EN NEDERLAND. Officieel wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van het, volgens een Reu toen bedekte hij zich het gezicht met de han den. Een uur geleden had hij wat brood met kaas uit zijn zak haalde, hij kon niet eten. Het visioen' van Andrey als de vrouw van Jordan had bepaald zijn eetlust verdreven. In een anderen zak zat een courant. Een te ruggekeerd zwerver koopt altijd een cou rant, al kost ze hem zijn middagmaal, want nemen wat er in het oude vaderland voor hij heeft een onweerstaanbare begeerte te ver valt. En Neville, hopende aan zijn eigen ge dachten te ontkomen, in ieder geval voor en kele minuten, vouwde de courant open en probeerde ié lezen. Het eerste wat hem on der de oogen kwam was het verslag van een speech, die de „Right Honourable Sir Jordan Lynne" gehouden had op een vergadering van een welbekend liefdadigheiasgenoot- schap. Het was een mooie speech, van hoog zedelij ken inhoud met een keur van aanhalin gen uit de gevoelvolste dichters en met een hartroerend beroep op de sympathie en de beurs der liefdadigen. Dit had het hart van Neville zachter moe ten stemmen tegenover zijn halfbroeder en hem een gevoel van trots moeten geven ver want te zijn aan zulk een groot en- goec manmaar hoe vreemd het moge klinken, het had juist de tegenovergestelde uitwerkin, Ge begrijpt hij kende Jordan en toen hij welsprekende volzinnen en de gloeiende ge voelens las, herinnerde hij zich duizend kleine laagheden, waaraan Jordan zich vroeger had schuldig gemaakt en hij was verontwaardigd over ae schijnheiligheid van de géheele speech. Hij verfrommelde de courant in zijn hand en wierp hem met walging van zich af. Het gezicht, dat hij dien avond had gezien, toen de „Right Honorable Sir Jordan Lynne" de trap was afgedaald om naar zijn rijtuig te gaan, was hetzelfde geweest laag, verra derlijk, sluw, niettegenstaande dien. glimlach van beminnelijkheid en welwillendheid dat hij zich herinnerde van jaren geleden en hij begreep, dat Jordan niet veranderd was. Hij was dezelfde Jordan, die zich door aller lei laagheden en leugens gedrongen had tus- schen zijn jongeren broeder en zijn vader. Neville liep op en neder in zijn somber ka mertje, totdat hij moe was toen ging hij naar bed en1 droomde van Jordan, van Andrey, van Sylvia geen droom van hem was ooit vol maakt zonder de jeugdige gedaante van Sylvia en eindelijk droomde hij van het oude te huis. En toen hij ontwaakte uit zijn onrusti- gen slaap vol droombeelden, voelde hij plot seling het onweerstaanbaar verlangen naar Lynne te gaan. Wordt vervolgd. ALIHAAKSEIE ODRANT

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1