DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zlillen na den oorlog de otide toosiandon terugkeeren De strijd In eo bulten Earcpa. Ht.-PILZ 19 OCTOBER. ZATER I» AO Honderd en twintigste -Iaargang. 1918. MmuMs m ïoOTittatallnf j. 3 maanden f 1.65, ft. p. post 11.90 BewilsDouiPMs 5 ot Adietteitiepriis 15 tl p. nut, pootere letters ie» plastsretete. Br. fr. Ï.I. Boek- eo Bapdelsirakkerll Berm. Coster i Zo., Wan Ctel. 3 Buitenland. Provinciaal Nieuws Staten Generaal. va» ZÜIÏER CITROENZUUR YerYaardigd, Baaagraclit l B. ACKERMANN. Tel. 531. bestaat ait S bladen. Geheel Nederland ziet met spanning naar den komenden vrede uit en elke huismoeder spreekt de hoop uit, dat die vrede er toch heel gauw moge zijn omdat hij een eind zal ma ken aan alle misère van distributie, omdat hij de voorraden vergrooten en dè prijzen verlagen zal. Vrede in Europa, dat beteekent immers weer thee en koffie zonder bon, zeep ad libi tum en brood zonder broodkaart. Dan wordt heel Nederland weer een luilekkerland waar de varkens 7— van regeeringsvarkens tot ge wone boereitvarkens gedegradeerd weer volop spek en vlewch aan de slagerijen zul len verschaffen, waar boter en vet, aardap pels, groenten en eieren voor een prikje te koop zijn, en waar schoenen en manufacturen weer tegen de oude prijzen van vóór den oor log verkrijgbaar worden gesteld. Dan worden vele slagers en winkeliers weer beleefd tegen hun klanten omdat die klanten niet langer de leveranciers maar de leveranciers de klanten weer zullen noodig hebben. En daar komt bij, dat in dè oorlogsjaren de loonen gestegen zijn zoodat, zelfs al mocht de vrede spoedig tot stand, wanneer, en zelfs nog beduidend grooter dan vroeger zal zijn. Ruimere aanvoeren, lagere prijzen en hoogere loonen, het is een heerlijk verschiet, dat zich voor ons opent. Zoo wordt in vele kringen geredeneerd Maar zullen' zij, die voor den spoedigen terugkeer tot de toestanden van vroeger hun eheele hoop op het sluiten van den vrede ge- uwd hebben, niet in hun verwachtingen worden teleurgesteld? Het is inderdaad te vreezen. Want het is niet te voorzien, zelfs al komt de vrede spoedig tot stand, wanneer en zelfs èf de toestanden van vroeger wel ooit zullen terugkeeren. Wanneer de vrede wordt gesloten, en zelfs vóórdien, zullen vele kettinghandelaren, be vreesd voor een strop, zoo spoedig mogelijk trachten, zich van hun voorraden te bevrijden. Nu zijn de door hen achtergehouden arti kelen nog flinke prijzen waard' en na den oor log zullen door nieuwe aanvoeren die prijzen belangrijk kunnen dalen Dus is het voor hen zaak het zekere voor het onzekere te nonen en te trachten' hun voorraden tegen elk aan nemelijk bod van de hand te doen. Op tal van plaatsen zijn bij het bekend worden van de Duitsche vredesgezindheid dan ook plotseling belangrijke aanbiedingen itt velerlei artikelen gedaan. De prijs van tabak is hier en daar reeds belangrijk gedaald, rijst, koffie en' thee, siga ren, slaolie, gort en andere artikelen worden zoowel winkeliers 'als particulieren tegen veel verminderde prijzen aangeboden. Van het in den handel brengen van die achtergehouden voorraden, waarvan de grootte thans zelfs u:et bij benadering te schatten is, zullen in ons land natuurlijk velen kunnen profiteeren al zullen de heeren kettinghandelaren er ook wel voor zorgen zoo veel mogelijk naar het buitenland te smokkelen wanneer men daar hoogere prijzen dan in het eigen land zal kunnen bedingen Maar het is duidelijk, dat de voorraden, die na den oorlog van kettinghandelaars los komen, den druk der tijden slechts voor kort kunnen wegnemen aangezien die voorwaar den betrekkelijk beperkt zullen zijn. Waar wij mee rekening moeten houden is de toestand waaronder wij maanden na den oorlog nog zulten leven en het is 'te voorspel len, dat die allesbehalve gunstig zal zijn. Europa is hard ziek geweest en het schijnt thans de crisis te boven gekomen. Maar zijn herstel zal van langen duur zijn, dc zieke zal maanden en maanden noodig hebben om zijn oude krachten weer te herwinnen. Als de oorlog achter ons ligt zal ook Ne derland voor groote schulden staan. Voor die schulden zal het Nederlandsche volk de rente moeten opbrengen en dit betee kent dus, dat de belastingdruk veel zwaarder zal zijn dan vóór 1914. En wat de voorraden en grondstoffen be treft welke wij binnen korten tijd1 met onze schepen denken binnen te halen, het is dui delijk, dat daaraan niet alleen in Nederland maar in zeer vele rijken groote behoefte zal bestaan De vraag zal groot zijn en daarnaar zal zich de prijs regelen. Op de wereldtaarkt zul len tal van artikelen hoog genoteerd worden, wat des te meer te verwachten is nu het ge brek aan de kostbare scheepsruimte belem merend op den geregelden en spoedigen aanvoer zal werken. Veel scheepsruimte zal noodig zijn om troepen en oorlogsmaterialen naar Amerika, Engeland en de koloniën terug te brengen en het is begrijpelijk, dat deze scheepsruimte vooreerst aan het handelsverkeer zal onttrok ken worden. In het buitenland zullen de tot het ver vaardigen- van oorlogstuig hervormde fabrie ken weer omgebouwd moeten worden en voor vele dezer fabrieken zal het bedrijfskapitaal, om opnieuw te beginnen, ten eenenmale ont breken. Dit tal voornamelijk in Duitschland het geval zijn en het is duidelijk, dat dit niet al leen belemmerend op de productie* zal wer ken maar bovendien, kan voorspeld worden, dat een staat wiens industrie geknakt en wiens bevolking door den oorlog verarmd is voorloopig nier meer het rijke afgezetgebied van vroeger zal vormen. Bedenken wij, daarbij hoe onze veestapel, heeft geleden, hoe schaarsch het pluimvee is geworden, hoeveel er noodig zal zijn niet al leen voor het normale gebruik maar ook om onze opgeteerde voorraden weer aan te vul len, dan is het te begrijpen, dat wij nog lan gen tijd in een ongunstige conditie zullen verkeeren. Dat is nu eenmaal het noodzakelijk gevolg van 'n wereldoorlog, die de staten verarmde, de productie en het handelsverkeer belem merde, die in weinige jaren verwoest en ver nield heeft wat nu in vele jaren weer lang zaam zal moeten* herwonnen worden. Het is te begrijpen, dat wij na den oorlog ons uiterste best zullen doen ons te voorzien van datgene wat voor ons levensonderhoud noodzakelijk is. Vele voedingsmiddelen, grondstoffen en fabricaten zullen ons wellicht spoedig in voldoende hoeveelheid weer bereiken, maar andere zullen5 nog langen tijd) duur en schaars blijven. De loonen zijn hooger dan vóór den oor log, de waarde van het geld is gedaald en ook daardoor zullen de prijzen vooreerst wel hooger dan vroeger blijven. Hoe lang deze overgangstoestand dóren kan is niet te voorspellen evenmin als het tijdstip waarop onze regeering de distributie niet langer noodig zal achten en de vrije handel weer werkelijkheid zal worden. Het verbroken evenwicht zal op den duur weer hersteld wordra maar nieniand make zich blij met de gedachte, dat 't teekenen van den vreide het tijdstip zal zijn waarop de toe standen van vroeger als bij toov-Tslag weer zullen terugkeeren Hoewel het desbetreffende bevel niet, roo- als aangekondigd werd, in de Duitsche bla den is verschenen, schijnt het toch, ondanks de tegenspraak van heit Wolff-burcau, waar te zijn, dat de Duitsche legerleiding het nevel heeft gegeven alle nooddooze verwoestingen in het bezette gebied te staken. De N. Rott. Ct., die deze aededeeling ge publiceerd heeft, houdt althans de waarheid daarvan vol eti wijst op een herhaald bevel van Hindenburg, dat draadloos overgebracht is en inhoudt, dit slechts militaire vernielin gen mogen uitgevoerd worden, die dood de krijgsverrichtingen zijn aangewezen. Het e" ige mogelijke is dus, dat men zich later bedacht beeft en dit bevel niet in de bla den publiceerde, omdat het een erkenning zou inhouden, ciat tot nu toe wel eens zonder militaire noodzaak tot vernieling werd over gegaan Maar het bevel van de legerleiding is m dc gegeven omstandigheden zeer logisch. ïJuiitscn and zai de schade in België moeten vergoeden, dus hoe minder d. ar opzettelijk vernield wordt, des te minder zal men later hebben te betalen. Bevend;en geeft men door het nalaten van noodeioc-zc verwoestingen gevolg aan Wil son's wenschen, waardoor de vredesbespre- k,n_;An vergemakkelijkt kunnen worden. Óp het oogenbnk, dat wij dit schrijven, is het antwoord van Duitschland nog niet be kend, maar het zal niet lang meer op zich laten wachten. De Germania schrijft, dat de besprekingen over het nieuwe antwoord in vollen gang zijn. De groote tegemoetkomendheid, aldus het blad, 'ie wij nogmaals in staat zijn den presider 'Ier Vereenigde Staten te bewijzen, zal in de eerste plaats door militaire overwe gingen worden bepaald, maar tevens be grensd dienen te worden door den eisch, dat wij volkomen duidelijkheid verlangen om trent den ganschen omvang der vijandelijke eischen Weigert Wilson ons deze duidelijk heid, dan weten wij wat onze concessies'voor de verkrijging van dep wapenstilstand voor ons ten gevolge kunnen hebben, want dan volkeren heeft keizer Karei er ook een tot le ger en vloot gericht. In overeenstemming, zegt de keizer, met de wenschen van alle volkeren van Oostenrijk, 6luiten zij zich tot nationale staten aaneen, in een bondsstaat vereend. Hierdoor worden be^ letselen op zij geschoven, die in de samenle ving der volkeren bestonden en tevens ruiim baan- gemaakt voor het vereende streven naar het welzijn van eigen volk en vaderland. De keizer vertrouwt, dat de van oudsher beproefd gebleken geest van trouw en een dracht onwrikbaar bij leger en vloot zal blij ven en Oostenrijk en den nieuwen staten het kostbaarste erfdeel zal worden. Of het in Oostenrijk alles van een leien dakje zal gaan is ernstig te betwijfelen. Daar voor is de verdeeldheid en het verlangen van verschillende nationaliteiten tot volkomen on afhankelijkheid te groot Volgens de Frankf. Nachrichten is het te verwachten, dat de Duitschers de Zuid Sla ven en Roethenen het plan zullen aanvaarden, doch dat de Tsjechen het zullen verwerpen, daar zij aan de ondeelbaarheid vasthouden. Het is bovendien te verwachten, dat ook Hongarije niet één en ondeelbaar zal blijven. Het zijn voor de Monarchie belangrijke be sluiten, die thans worden genomen en hun beteekenis zou zeker meer naar de juiste waarde geschat worden, wanneer de belang stelling voor de gedachtenwisseling tusschen Duitschland en Amerika niet de aandacht van de geheefe wereld gevangen hield. Het groote nieuws van het gevechtsterrein is, dat Brugge, Zeebrugge en- Blankenberghe weer in Belgische handen zijn. Langzaam maar gestadig herwinnen de Belgen 'den vaderlandschen grond. Hoe ver de Duitsche terugtocht zal gaan is momenteel niet te voorspellen. Wellicht zullen de Duitschers eerst achter dc Schelde dealeersten tegenstand bieden. Op het zuidelijker front blijven de Geailli- eerden stelselmatig vorderingen maken. KORTE BERICHTTEN. De Neue Freie Presse schrijri: het is aan te nemen dat. na de ontvangst* van' de nota van antwoora van Wilson aan de Mo narchie en aan Turkije, een gemeenschappe lijke beraadslaging zal plaatsvinden tusschen vertegenwoordigers van Oostenrijk-Honga rije, Duitschland en Turkije. Dezê bespre kingen zul lei de 'gemeenschappelijke hou ding tegenover de voorwaarden der entente betreffen. De Duitsche sociaal-democratische partij heeft een. opwekking tot het volk gericht om in den huldigen toestand van bitteren ernst pal te staan. Thielt is door de Franschen genomen. Het departement van buiienlandsche zaken- deelt mede dat het gerucht, volgens hetwelk de regeering in Zwitserland of el ders met Oostenrijksche staatslieden in con tact zijn gekomen, ongegrond is. De Rijksdag komi Dinsdag bijeen. De Duitschers vernielen hun zwaar ge schut in de batterijen ten O. van Ostende. Von Waldow, de staatssecretaris voor het Duitsche „Kriegsernahrungsamt", heeft zijn ontslag-aanvraag ingetrokken. De griepepidemie neemt in Duitschland zeer toe en maakt vele slachtoffers. Tisza hield een rede Ln het Hongaar- sche Huis van Afgevaardigden. Oraaf Burian verdedigde zijn politiek in de Oostenrijksche delegatie. krachtige maatregelen tegen nalatige burge meesters. Hij betoogde, dat c|e boeren krach tens beginselen van recht evenveel aanspraak hebben op hulp als de arbeiders. Spr. bepleit te positieverbetering van siaafsarbeiders en spoorwegpersoneel. Hij was tegen de prijs- verhooging van sommige levensmiddelen. De heer Schokking bepleitte een her ziening der Jachtwet en scherpe contröle en faciliteiten voor centrale keukens. Hij stelde vertrouwen in het kabinet. De heer Rutgers vroeg eveneens facili teiten voor de centrale keukens. Hij wilde de vraag of de militaire voorraden al dan niet moeten bewaard blijven, niet beslist zien- door militaire autoriteiten alleen, doch door de ge- heele regeering. Spr. kwam op tegen de schuldigingen van woekerwinsten aan het adres van den middenstand. De "heer- Rink achtte de motie-Schaper overbodig. Hij stelde vertrouwen in de regee ring. Een onoverkomelijk bezwaar om voor de motie te stemmen, is de eisch betreffende beschikbaarstelling van militaire voorraden. De heer D u ij s verdedigde het instituut der centrale keukens tegen de aanvallen van de revolutionnaire socialisten. Hij protesteer de heftig tegen de wijze waarop de heer Wijnkoop de centrale keukens te Amsterdam belasterde. Toen de spreker zeide dat Wijh- koop de menschen naar de groentenwagens brengt en zelf op de vlucht slaat als de politie komt, schreeuwde Wijnkoop woedend dat Duijs bewust onwaarheid sprak. De Voorzitter hamerde voortdurend. De heer W ij n k o o p herhaalde meermalen de beschuldiging en daagde Duijs uit zijn woorden op een vergadering in Amsterdam te herhalen. Te half 5 werden de beraadslagingen ver daagd tot Dinsdag 1 uur. zou de wapenstilstand voor ons op gelijke lijn staan met een onvoorwaardelijke capitu latie en dan zou elke Duitscher met eergevoel weten wat hij zichzelf en zijn vaderland ver schuldigd is. Onze militaire toestand is nog lang niet zoo slecht, dat wij gedwongen kun nen worden om de wapens neer te leggen. De binnenlandsche toestand noodzaakt ons even min in eiken vijandelijke eisch te treden. Wij vertrouwen dat onze nieuwe regeering en onze militaire overheid .een antwoord aan den president der Vereenigde Staten zullen opstellen, dat gelijkelijk met de eer en de be reidwilligheid tot den vrede van het Duitsche volk als met den militairen en politieken stand van zaken klopt. Dat is dus een rechtstreeksche waarschu wing aan Wilson om in zijn eischen- niet te ver te gaan en Duitschland niet tot het uiter ste te brengen. Het is wel te verwachten, dat Duitschland zich nog niet aan handen en voeten gebonden onvoorwaardelijk zal overgeven. De nieuwe regeering, aldus de sociaal-de mocratische staatssecretaris Erzberger, moet met alle kracht ijveren om het vaderland na zwaren strijd vrede te geven. Het Duitsche volk ia zoo sterk, dat het een vernederende vrede niet behoeft te sluiten, maar het nutte- looze bloedvergieten moet ophouden Het wachten is nu maar op het Duitsche antwoord, waarnaar de geheele wereld in groote spanning blijft uitzien. Naast zijn manifest aan de Oostenrijksche TWEEDE KAMER. De Voorzitter herinnerde gisteren, naar aanleiding van een in „Recht voor Al len", redacieur Kolthek, voorkomend verslag van een afdeelingsvergadering, geteekend K., aan de traditie, dat de beraadslagingen in de afdeelingen geheim worden gehouden. De heer Kolthek zou zich daaraan hou den voor zoover hij dat met zijn geweten kon overeenbrengen, doch wilde geen bepaalde belofte doen. De V o o r z 111 er meende, dat dan wijzi ging in het reglement van orde gewenscht zal zijn om geheimhouding verplicht te maken. Minister Ru ijs de Beerenbrouck deelde mede, dat met het oog op de toestan den in België, waardoor de waarschijnlijk heid dat een groot aantal vluchtelingen in ons land zal komen grooter wordt, de verlo ven voor de in Noord-Brabant gelegerde troepen zijn geschorst, en dat deze maatregel wellicht spoedig door eenzelfden maatregel ten aanzien van de troepen in Limburg zal worden gevolgd. De regeering doet een be roep op de medewerking der militaire en bur gerlijke autoriteiten. Daarna werd voortgezet de behandeling van de interpellatie-Schaper oetreffende de le- vensmiddelenvoorziening. De heer Engels drong aan op meer rechtstreeks gebruikmaken van de hulp der organisaties van landbouw en arbeiders. De heer Deckers sloot zich aan bij de wenschen van de heeren de Wijkerslooth, Weitlcamp en Engels. Hij stelde 't volste ver trouwen in het beleid van den minister en be toogde, dat de landbouwers zich even goede staatsburgers hebben getoond als welke an dere groep ook. Spr. juichte het laten van broodkoren aan de boeren toe. De heer Van der Laan drong aan op urr HEER-HUGOWAARD. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagmiddag voltallig. Ingekomen was era adres Inzake hei In richten van volkstuintjes. Waar B. en W. meenden, dat hiervoor in deze gemeente geen behoefte bestaat, werd besloten niet tot den aanleg van volkstuintjes over te gaan. Op een schrijven van den heer J. Best om 3 maanden afschrijving op den n. O. we gens vertrek, werd gunstig beschikt. Bij gehouden kasopname bij den gemeen te-ontvanger bleken van beide bedrijven de ontvangsten 86595.23, de uitgaven 81411,92 alzoo een kasgeld van 5183.31. Op een desbetreffende circulaire inzake het houden van een cursus voor landbouw- huishoudonderwijs werd besloten voorloopig niet in te gaan. Op voorstel van den heer Met werd goed gevonden, dit punt voor 'n volgenden keer in gedachten te houden, daar spreker er het nut wel van inziet. Ingekomen was een adres van den Ned. R. K. Bond van bouwvakarbeiders St. Jozef, met verzoek de gemeente bij de Rijksregeling aan te sluiten. Op voorstel van den heer Krom werd be sloten, voorloopig een afwachtende houding aan te nemen, voor nader onderzoek. De voorzitter was hier niet tegen, doch zou er niet voor zijn dit op de lange baan te schuiven, dat het zeker een nuttige zaak is 't Is voor de bouwvakarbeiders een beroerde jijd. De raad ging voorloopig met het voorstel Krom accoord. Indertijd, zd de voorzitter, is een verzoek ingekomen van den dijkgraaf van Geestmer- ambacht om het water aan de gemeente toe- behoorende, aan het ambacht over te dragen. Het schijnt wel dat de gemeente nog 7 bun der water bezit onder Oterleek. B. en W. vonden het niet wenschelijk en stelden voor er niet 0^ in te gaan. De heer Wijnker merkte op, dat het wel wenschelijk zou zijn dit wat er eens als visch- water te verpachten. Er is een man aan den Langendijk die er vischt alsof het zijn water is. De heer Pooland zou er, m,et het oog op verbetering van het vaarwater, wel voor zijn het verzoek toe te staan. De een wil wel verbetering, de ander niet. De schippers martelen er mee. De voorzitterde ondergrond van het ver zoek is, dat er een gemeente was waar de grond onder het water en het water zelf in twee handen was. De heer Met zou het beetje voordeel, dat de gemeente er van kan hebben, gaarne wil len opofferen voor het algemeen belang. 't Is toevallig dat we te weten kwamen dat het gemeente-eigendom was. Besloten werd niet op het verzoek in het adres vervat in te gaan. Eén verzoek van den veldwachter Haster, om, met het oog op de tijdsomstandigheden, de vergoeding voor kleeding enz. van 50. op 100.te willen brengen, werd aange houden tot een volgende vergadering, ornaat het pas herzien is. Hierna kwam aan de orde een verzoek van"1 Hugowaards belang om adhaesie te betuigen aan een adres, hetwelk door hen aan de H. S. M. zal worden gezonden, naar aanleiding van den toestand van de spoorbrug, waarop door den heer Beelenkamp m een' ingezonden stuk in de Alkmaarsche Courant is gewezen. De heer "Krom merkte op dat het ingebon den stuk heel wat stof heeft opgewaaid! VERLANGT GIJ vraagt das uitsluitend ons labrlcuat, hetwelk onder voortduresde contröle staat van de Firma BROM WANNA alhier. 'k Heb onlangs personeel van dat baan vak gesproken die er ongeveer om lachten. De heer Beelenkamp schijnt iemand te zijn, die uit zijn ambt door de maatschappij ont zet is. Later hoorde ik, dat er toch wel wat waars in het ingezonden stuk was, doch dat de maatschappij tegen herstelling opzag. Dii kan ik me moeielijk begrijpen. De heer Met zou.in ieder geval ndhapufo willen betuigen. Destijds heb ik mij er van kunnen overtui gen dat er door de maatschappij zeer roeke loos met den toestand van de brug wordt om gesprongen. Ook de leuning is in desolaten toestand. De fundeeringen zijn in mijn oog tang niet zooals ze moeten ziin. Als het mogelijk is, zeide de heer Met, zou ik tevens willen wijzen op het feit dat de boomen voor den overweg bij het station Hugowaard soms zeer lang gesloten blijven wanneer het donker is. Iemand die daar met de fiets aankwam, reed pardoes tegen de boomen aan', omdaï hij ze niet kon zien. 't Is een ongehoorde io& stand, waarop gewezen dient te worden. De voorzitter merkte op zich er ook al eens aan te hebben geërgerd De baanwachter beloofde dat het niet meer zou gebeuren en ik hoorde er sinds niet meer van. Ik ben er voor om ook daar op te wijzen. B. en' W. zouden1 Inzake de brug ech ter liever eerst willen onderzoeken, of er wer kelijk gevaar is. De beer de Does merkte op dat een spoe dig onderzoek wel gewenscht is, gezien het ongeval te Weesp. i De heer Overtoom: dat was een onvoor ziene omstandigheid, doch Hugowaard's be lang vraagt alleen een onderzoek en Haaf kan niets tegen zijn. De heer Pooland meende terweten dat een opmerking van corporaties zeker gehoor vindt. Besloten werd, naar aanleiding van de loopende geruchten een onderzoek in te stel len bij de Holl. spoor, hoe de toestand van de brug is, terwijl tevens gewezen zal worden op den toestand' met de boomen bij genoem den overweg. Op het adres van Hugowaard's belaa werd üus afwijzend beschikt, doch met hi genomen besluit zal het zéker genoegen nemen. UIT HEILOO. Men schrijft ons: De loochening der juistheid van enkele fei ten uit ons bericht van Zaterdag j.l., door middel van het ingezonden stuk in de courant van 15 October, deed ons in verbinding stel len met den heer Suk, directeur van het Ge meentelijk Levensmiddelenbedrijf te Heiloo, die ons bereidwillig gegevens verstrekte. We nemen er bier enkele van over. Het aanwezig zijn van 33 muizen en spier stukken (ingemaakt) werd geconstateerd. Ver der vond de heer S. onder meer enkele ton gen, 3 ribstukken en 1 borststuk. Men schat net gemiddeld gewicht van muizen en spier- stukEen de te Heiloo geslachte njnaeren vielen tot nog toe behoudens enkele uitzonde ring, overwegend in de A.-klasse op 2.5 cn 4 K.G. Het vleesch van borat- en ribstuk ken, dat, volgens mededeeling, het vleesch is voor de vet-behoevende bevolking wordt geacht 15 K.G. te wegen. Daarmee hadden. 75 personen hun rantsoen vet vleesch kunnen bekomen I Na een en ander pverwcegt mm en spe ciaal de vakkenner zou hier zijn kunde aan den dag kunnen leggen of 't gevondene niet eer een hoeveelheid van pijn. 150 K.G. zal zijn, dan wel van ongeveer 70 K.O. Het resultaat van de contrAla door den heer Pantekoek uitgeoefend de heeren slagen» noodigen zelf uit, allerlei mededeelingen te doen was de bevinding van een gemiddeld weekloon voor elk der slagers ad 42,51 34 Men kwam als volgt tot dit resultaat: Er waren verkocht 688 K.G. vleesch voor 1724,2834, tongen en staarten voor 13,65, worst voor 34,26, beenderen voor 20,85, te zamen 1798,04. Volgens de slagers was dit bedrag en men was hier dus vrijwel met elkaar in over eenstemming 1788,90yz. Dit bedrag steeg door huiden- en vetverkoop tot 1160,0034. Terwijl het totaal der uitgaven 1749,43 beliep. De zuivere verdienste en men vergete niet, dat in de uitgaven nage noeg alles, uitgezonderd levensonderhoua is opgenomen: huur, brandstoffen, electrische stroom, enz. enz. der vijf slagera was du» 210,5734. De heer Suk wees er ons ook nog terloops op, dat voor worst pl. 40 was in rekening gebracht, dat is dus voor een' hoeveelheid van pl.m. 30 K.G. over 3 koeien, terwijl z. L men dit kwantum uit de beschikbare ingrediënten door één koe geleverd, zou kunnen bereiden. Dat ongeveer 80 gezinnen eischen kunnen, COURANT. j 1

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1