DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en buiten Europa. Gekocht 246 MAANDAG 21 OCTOBE FEUILLETON Honderd on twintigste Jaargan? Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs b|j vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge* heele Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Per regel f 0.15. B|j groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek* en Handelsdrukkerij v/h, HERMs. CÖSTER ZOON, Voordam C 9. Binnenland. Staten Generaal. Binnenland. T^|pfoontiwniTnt>f 3. Prijs der gewone Advertentiën AU Het wachten is nog steeds op het antwoord van Duitschland. Zaterdagavond werd het reeds in alle re- dactiebureaux verwacht, maar het kwam niet, liet ook gister op zich wachten en is, terwijl wij dit schrijven, nog niet verschenen. Wel zijn er talrijke officieuse lezingen ver schenen die hier en daar zoo van elkaar af wijken, dat wij het veiliger vinden ze niet te vermelden, te meer nu ze ieder oogenblik dtoor het officieele antwoord achterhaald kunnen worden. De tekst van het antwoord van Amerika aan Oostenrijk is inmiddels bekend gewor den. E>e president, aldus dit antwoord, kan zich op het oogenblik niet bezig houden met het voorstel der Oostenrijksche regeering. we gens zekere gebeurtenissen van'het grootste gewicht, die, daar zij plaats grepen sedert de verkondiging van zijn adres van 8 Januari, j.l., noodzakelijk de houding en de aanspra kelijkheid der regeering van de Vereenigde Staten moesten wijzigen. Onder de 14 vredesvoorwaarden, welke de president destijds opstelde, bevond zich de volgende: „Aan de volken van Oostenrijk- Hongarije, welks plaats onder de naties wij beschermd en verzekerd wenschen te zien, moet de meest onbelemmerde gelegenheid tot autonome ontwikkeling worden verschaft". Sedert deze uitspraak werd neergeschreven en voor het congres der Vereenigde Staten werd geuit, is de regeering der Vereenigde Staten tot de ervaring gekomen, dat er een staaf van oorlog bestaat tusschen de Tsjecho- Slowaken eenerzijds en de Duitsche en Oos- fenrijksch-Hongaarsche rijken aan de andere zijde en dat de Tsjecho-Slowakische Nationa le Raad een de fado oorlogvoerende regee ring is bekleed md behborlijk gezag om de militaire en politieke aangelegenheden der Tsjecho-Slowaken te besturen. De regeering der Vereenigde Staten heeft eveneens op de meest volledige wijze de rechtmatigheid erkend van de nationalistische wenschen en verlangens der Joego-Slaven en hun streven naar vrijheid. De president kan dus nid langer vrijheid vinden een eenvoudige „autonomie" van deze volken te aanvaarden als grondslag voor den vrede, maar is genoodzaakt, er op aan te dringen, dat zij zeiven en niet hij er over zul len oordeelen, welke optreden van de zijde der Oostenrijksch-Hongaarsche regeering zal voldoen aan hun verlangens en aan hunne opvatting van hun rechten en hun lotsbe stemming als leden van het groote gezin der naties. De Tsjecho-Slowaken, die de Centralen toch al zoo veel last veroorzaakt hebben, genieten dus de bijzondere bescherming van president Wilson en zullen onder zijn protectie de Oos- vm §7) „Stel mijn geduld niet lang op de proef', zei hij dreigend'. „Ik ben meer dan half ge neigd je te verzoeken het ergste met mij te doen". Lavarick spotlachte Hoe aardig zou dat zijn om in de couran ten te lezen, nietwaar? „De groote Sir Jor dan Lynne en zijn vaders testament". Ik ben niet zeker of het niet een geval is voor den rechter- «en de jury en de gevangenis. U zou .er niet kwaad uit zien in het gevangenis pak, SiT Jordan, en u .zou dan niet zoo vlug zijn met over galeiboeven te praten, hè? Maar ik ben even verlangend om de zaak af te doen als u. Hier zijn mijn voorwaardenIk zal u het testament geven, daar u een oude vriend van mij is, voor vijf duizend pond". Jordan lachte bitter en spottend. „Ik verwachtte zulk een ongerijmde poging tot afpersing", zei hij. „Ik weiger. Doe wat je wilt. Ik daag je uit en het spijt mij dat ik niet gedaan heb wat ik had moeten1 doen op het oogenblik dat je .hier bent binnen ge drongen je overleveren aan de politie". „Goed!" riep Lavarick vroolijk uit en hij sprong van de tafel af en begon zijn jas dicht te knoopen. „Dat is mijn aanbod en ik stap er tenrijksche regeering mogen voorschrijven op welke wijze zij behandeld wenschen te wor den. De maatregelen die keizer Karl genomen heeft om aan de wenschen van den Ameri- kaanschen president tegemoet te komen, zijn dus niet ver genoeg gegaan. Trouwens, de Tsjecho-Slowaken hebben dadelijk na het bekend worden van de Oosr tenrijksche plannen daartegen geprotesteerd. Zij zijn al vast begonnen zich onafhanke lijk te verklaren en dr. Benes, minister van buitenlandsche zaken der Tsjecho-Slowaki sche regeering te Parijs, heeft de Fransche re- geering schriftelijk in kennis gesteld van de vorming van een kabinet onder minister-pre sident Massarijk en Van de benoeming van diplomatieke vertegenwoordigers in de geal lieerde hoofdsteden. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Pichon antwoordde officieel met de Tsjecho-Slowakische regeertng namens de Fransche regeering te erkennen ca herhaalde de betuiging van Frankrijks sympathie voor de Tsjecho-Slowakische nat Het is te verwachten, dat het "oorbeeld der Tsjecho-Slowaken om zich vrij en onafhan kelijk te verklaren door meerdere nationali teiten gevolgd zal worden. Volgens de Voss. Zeitung hébben waar schijnlijk de vertegenwoordigers der on afhankelijke sociaal-democraten eveneens aan de bespreking van het Duitsche antwoord deel genomen, wat op ir tdrukkelijken wecsch der partij geschied zou z$l. De afgevaardigden Haase ai Ledeboer zijn bij den president van den Rijksdag geweest om hem en wensch der onafhankelijke soci aal-democraten mede te deel en, deel te ncmea aan de parlementaire beraadslagingen over de antwoord-nota, tear einde een eenparigen wil des volks tot de noodgedrongen verdedi ging tot uiting te brenger De to&' andesii in Duitschland zijn wel ver anderd. De. onafhankelijke sociaal-democra ten, die tot voor korf geleden de keus hadden, zich stil tc houden of in de gevangenis voor hun woorden te boeten, aiogcn nu al aan de gewichte bcraadslagingcuj der regeering deel nemen. Het z< zeker niel lmig meer duren of ook Liebknedit zal de gevangenis verlaten om zich bij zijn zegevierende partijgenooten te voegen Van het gevechtsterrein komen berichten van ges1' .digen terreinwinst door de Gealli eerde troepen. Het officieele Belgische communiqué meldt de bezetting van Zeeborugge en Heyst en het stormenderhand innemen der stad Brugge Elders zijn de Belgische troepen het Kanaal van Brugge naar Gent overgetrokken en bereikten: op hun linkervleugel de Nederland- sche grens, op hun rechtervleugel Aeltre, halverwege tusschen Brugge en Gent. Het Fransche leger in Vlaanderen is er in geslaagd het dorp en het hooge terrein in. de buurt te veroveren, ondanks den hardnékki- gen tegenstand van den vijand, die den weg naar de Leie trachtte te versperren. De Franschen bereikten de linie van Hul- levincat en Langs de Leie tot Fraunwegotten en Wielsbeke. Het tweede Britsche leger zuiverde Kort- rijk en1 bracht zijn linie vooruit tot 6 K M. ten O. der stad. Naar het Zuiden bereikte het den weg van Kcrtrijk naar Doornik. On danks het feit, dat alle verbindingen vernield zijn, slaagden de Engelscheni er in tot de Schelde op te rukken. Sedert het begin der operaties in Vlaanderen vorderde de leger groep vijftig kilomoter over een front van meer dan 60 kilometer. De kust van Vlaanderen is volkomen be vrijd evenals geheel West Vlaanderen. Het Britsche middagcommuniqué meldt het veroveren van Denain en het bezetten van de algemeene linie HaveluyMandignies—Ha- mageBrition Enviy. Het avondcommuniqué meldt, dat de En» gelschen den overtocht over de Seile rivier tusschen Le Catsau en Deoain forceerden en de dorpen1 in het/da' en Solsmeaveroverden. Zij nestelden zich op het hooge terrein, dat op het Harpes-dal uitziet en maakten meer dan 2000 gevangenen De Franschen melden het afslaan van te genaanvallen tusschen de Serre en' de Aisne. Zij hebben hun stel Tgieni tusschen de Oiae en La Fère uitgebreid1. Yen O. van Vemeuil overschreden zij de beek Chantrud ai kregen zij vasten voet op de heuvels ten W. van Grandloup Ten W. van Voitzera bereikten zij don rand van het dorp Le Perron ei maakten1 zij vorde ringen in de streek van "Landèves en Valaise. De Duitschers erkennen. het ontruimen van verschillende plaat en het betre .'eer van nieuwe stellingen maar berichten tevens, dat zij op verscheidene plaatsen van het front vijandelijke aanvallen' afsloegen. niet van af. Ik wil u tot morgenavond gever om er over na te denken. Ik neb hier op de plaats iets uit te voeren dar mij tot zoo lang zal beZig houden. Geef u de moeite niet mee naar beneden te gaan naar de voordeur, Sir Jordan," voegde hij er bij met een grijns. „O, ik ben niet bang dat u alarm zult maken en ik ben niet bang voor mijn geld ook. U zult het morgen wel met mij eens worden, Sir Jor dan"; en met een onbeschaamd knikje stapte hij het raam uit en verdween langzaam, met zijn schele oogen zoo lang op Jordan's ge laat gevestigd totdat zij verdwenen onder de vensterbank. HOOFDSTUK XXXIII. Jordan viel in een stoel neer toen het slech te gezicht van Lavarick, alias Jim Banks, on de», de vensterbank verdween, en bedekte zijn oogen met de handen. Wat hij zoo lang gevreesd had steeds gedurende dien vree- selijken nacht, toen de oude man gestorven was was eindelijk gekomen. Jaren lang had hij verwacht, dat Banks, de man die yan het tooneel aan hetsterfbed getuige geweest was, zou komen opdagen, en hem gela afper sen, en de man was gekomen en de zaken waren zelfs erger dan Jordan's verbeelding ze zich had afgeschilderd; want Banks wist niet alleen van het bestaan van het testament, dat al ellendig genoeg geweest zou zijn voor Jordan, maar hij*had het zelfs in zijn bezit. Als hij maar eenige weken langer was weg gebleven -r- totdat Jordan zich meester/ge maakt had van Audrey en haar groot fortuin KORTE BERICHTEN. De Mecklenburgsche regeering' zal, naar de Mecklenburger Zeitung verneemt, bij den) binnenkort samenkomenden Landdag een nieuw grondwetsontwerp indienen, waar in met het totstandkomen van het algemeen kiesrecht rekening wordt gehouden. Rleuter meldt dat de Serviërs o.a. Alex- androvatz binnentrokken. Tisza heeft in een. rede over de te vol gen1 politiek gesproken in verband met de toe passing van Wilson's punten. Kyensty heeft een boek geschreven, waarin hij oa. de kwestie met Komilöf be handel t. In het versperde gebied om Engeland hebben Duitsche duikbooten 24,000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Onder de gezonken schepen bevonden zich een' groot munitie schip, een vrachtschip met een lading benzi ne, alsmede een diep geladen tankvaartuig. Clemenceau en Deschanel hebben in de Fransche Kamer over de overwinningen ge' sproken ent over Frankrijks eischen. In een hoofdartikel betoogt de Manch. Guardian dat de ingetogen meerderheid van het Engelsche volk geen voortzetting van den strijd zal willen, als de oogmerken' zijn be reikt en zich zal verzetten tegen noodelooze voortzetting van den strijd. De Daily Telegraph verneemt uit Ma drid: de gemeenteraad van Barcelona zal president Wilson verzoeken het eereburger schap der stad te willen aartvaarden, als be wijs van dankbaarheid voor zijn streven ten gunste van den vrede. Kortgeleden heeft op de Oostenrijksche vloot muiterij geheerscht. De Keizer heeft naar aanleiding daarvan een bevel uitge vaardigd, waarbij 348 muiters van strafver volging worden vrijgesteld. De belhamels worden vervolgd. Uit Bazel meldt Reuter dat Btirian is afgetreden. De Tsjecho-Siowaksche nationale raad heeft formeel de onafhankelijkheid van het Tsjecho-Siowaksche volk afgekondigd. Te Parijs gepubliceerde bescheiden waarin de T3jecho-Sowakken de Habsburgera af zweren zijn aan Wilson overhandigd. Een motie van wantrouwen tegen Ba- rian, door den Oekrajiner Wasilki in de De legatie ingediend, ia verworpen. De Tsjechen en Z.-Slaven stemden niet mee. De Bolsjewiki hebben graaf Leo Tot- stol, den zoon van den grooten schrijver, ge noopt met zijn vrouw de wijk te nemen naar Stockholm. Volgens de Frankf. Ztg. is dr. Schwan- der tot stadhouder van Elzas-J-Otharingen benoemd, f Volgens een bericht In de dai heeft de Spaansche regeering officieel bericht ontvangen van de Duitsche regeering, dat de admiraliteit de duikbooten bevolen, heeft, on middellijk naar hun bases terug te keeren. - Achtduizend Bolsjewikis uit den Oeral, die naar Jekaterinenourg oprukten, zijn door Tsjecho-Slowakische en Siberische troe pen verslagen en teruggeworpen. Er werden 1000 Bolsjewikis gedood, en 3 gepantserde treinen, 11 locomotieven en 60 mitrailleurs buitgemaakt. In de zitting der Turksche Kamer ver klaarde de president Ralff Bez o.a.: „Helaas is de laatste phase van den oorlog voor ons niet zeer gelukkig geweest, maar toch verdient onze natie in de internationale familie een eereplaats in te nemenIn dezen oorlog hebben wij de menschheid uitstekende diensten bewezen. Als wij b.v. eens niet aan dezen1 oorlog hadden deelgenomen, dan zou niet de groote president van het beschaafde Amerika scheidsrechter bij de definitieve,af rekening van den wereldoorlog zijn geweest, maar de wreedaardige en despotische tsaar van Rusland." In de gehouden vergadering van den Oekrainischen Rijksraad en van de Landdag- afgevaardigden van Galicië en de Boeko- wina, zoowel als van Oekrainische senatoren en notabelen had de instelling van den Oe krainischen Natlomlen Raad plaats, welks statuen werden aangenomen. zou hij den schelm kunnen tarten, zijn be dreigingen veracht ea het testament valsch verklaard hebben. Er zou natuurlijk een pu blieke zaak van gemaakt zijn, een schandaal tje, maar Jordan zou Andrey .goed en wel be machtigd hebben en hij kon zich veroorloven een brutaal spel te spelen. Maar nu, precies op den vooravond om zoo te zeggen van zijn huwelijk, dat den hoeksteen zou zetten op het gebouw van de fortuin, dat hij zich met zoo veel zorg had opgebouwd, met zooveel moeite en slim overleg, nu durfde hij den man niet trotseeren. En toch, zulk een groote som te geven, zulk een kolossale massa van het geld dat hij verzameld had. Hij huiverde ja hij huiverde letterlijk toen hij er aan dacht. Wat moest hij doen Er waren twee personen die hij had' bedrogen Neville en dat meisje, de dochter van de vrouw die Sir Greville had willen trouwen. Neville kon best dood zijn; 'als dat zoo was, zou hij, Jordan, zijn erfge naam zijn. Dat was in orde; maar dat meis je? Banks beweerde dat hij wist dat zij in le ven was, dat hij haar kon opsporen en dat zï haar rechten bewijzen kon. Een derde van hei geld der Lynne's opgeven en al de beroemde schilderstukken en juweelen, en dat aan een onbekend meisje! O, onmogelijk! Het zweet gutste van het gezicht van den armen Jordan toen hij in de donkere k^mer zat en trachtte een middel te vinden om uit de verlegenheid te geraken. Als het hem ge lukte het testament in zijn bezit te krijgen en en en Banks uit den weg te ruimen! Hij keek eerst huiverend rond toen dat denk beeld in zijn hoofd opkwam, toen schudde hij TWEEDE KAMER. De heer Schaper heeft zijn bij het leven» middelendebat ingediende motte als yolgt wijsigd: De Kamer, van oordeel dat een grondige verbetering inde productie, de organisatie en de verdco- ling van de levensmiddelen en onontbeerlijke gebruiksartikelen gebiedend noodzakelijk is:; het beginsel aanvaardende, dat onze uit- voorpolitiek moet worden1 beheerscht door de zorg voor de voorziening in de noodzakelijke levensbehoeften van het eigen volk, dringt aan op een krachtige bestrij van den clandestienen handel en de get bevoorrading zoowel door particulieren ale door handelaren; is van oordeel, dat Inbeslagneming van clandestiene voorraden en verdeeling daarvan over alle ingezetenen een dringende eisch ie, constateerende dat de prijzen van aardap- len, suiker, groenten, wittebrood, melk ea «ter zijn verhoogd, protesteert tegen de» ea andere bezuinigingen, die de levensbehoeften duurder maken,, ea verlangt integendeel ver- laging der prijzen, zoo noodig met verbot» ging van den toeslag uit de schatkist j van oordeel voorts, dat een verhoogirjg van het broodrantsoen in de tegenwoordige om standigheden ernstige overweging verdient. stelt de Regeering verantwoordelijk voor de gevolgen eer .r politiek, welke met deze vrr- lnngëna onvoldoende rekening houdt. het hoofd. De schavuit evenaarde hem in sluwheid en was meer dan zijn gelijke bij het gebruik malen van maatregelen van ge weld. Noen; er stonden hem slechts twee wer gen open 6f Banks braveeren óf hem de som uitbetalen die hij vroeg. En zelfs indien' hij tot het laatste besloot was hij niet zeker of hij voor goed' van den schavuit af was. Zulk een soort man zou het geld zeker verspillen en nu en dan terugkeeren voor nieuwe afper singen. Eindelijk stond hij op en voelde zich zoo zwak en duizelig, dat hij bijna niet staan kon. Zijn hals was gekwetst en pijnlijk door dien aanval van den schavuitde kamer rook naar drank; Jordan had een gevoel of hij bezoedeld was door de aanraking en1 de tegen woordigheid! van den man. Hij zette de cog- nacflesch en glazen bij elkaar, deed het raam zorgvuldig dicht en sloop terug naar zijn eigen kamer. De weerkaatsing van zijn eigen gezicht in dten spiegel verschrikte hem bijna, zoo bleek en woest en wanhopig zag hij er uit. Hij hoorde de harde, scherpe stem van den man nog, hij voelde zijn vingers nog aan zijn keel. O, als dien schurk maar iets mocht overkomen, was hij maar uit het raam geval len en had hij maar zijn nek gebroken Niemand heeft 'ooit vuriger naar den dood van een ander verlangd dan Jordan dien' avond naar dien van zijn vijand. Hij ging tiaar een lade en1 haalde ei- een revolver uit; hij liet hem in zijn hand balariceeren, toen wierp hij hem' weer in de lade met een zucht en kermende van verachting. Twintig revol vers hielpen1 niet tegenover een man als die MANUFACTUREN. Het Bureau voor Mededeelingen intake da Voedselvoorziening meldt: Het Rijksbureau van Manufacturen heeft eene regeling voor verkoop en aflevering van manufacturen, confectie en verdere textiel» goederen getroffen, van de daarbij beboe rende geleidébilietten en roeriale vervoervet- gunningen, welke met 18 October '1.L in wer king is getreden, onder intrekking van alle Vroeger bestaan hebbende bewijzen, voor schriften of ontheffingen, door het R. K. M. gegeven. In deze regeling worden onder textiel goe deren verstaan: goederen in ruwen, halfbe- werkten of afgewerktea staat, ook geconfec tioneerd, vervaardigd van dierlijke plantaar dige en/of kunstvezels. Volgens deze regeling, mogen fabrikanten van stukgoederen leveren- aan grossies, com fectie-fabrikanten en winkeliers. ^Grossiers in stukgoederen mogen leveren aan winkeliers, venters en marktkooplieden, confectiefabrikanten, kleermakers en naaisters welke voor eigen rekening confectioneeren en uitsluitend afleveren aan particulieren. Confectiefabrikanten mogen confectie leve ren aan grossiers in confectie en winkeliers. Grissiers in confectie mogen confectie leveren aan winkeliers. Confectiefabrikanten die te vens stukgoederen wenschen te verkoopen, moeten' 'n bewijs teekenen naar genoegen van het Rijkskantoor voor Manufacturen, dat zij voldoenden voorraad stiffen ter confectionee ring aanwezig hebben voor gedurende min stens 4 maanden het aantal personen dat ge middeld bij hen in dienst wa3, werk te ver schaffen in voldoende mate, in overeenstem ming met de capaciteiten der betrokken perso neel en. Confectiefabrikanten, tevens grossiers in gevangenisboef, die heih. verreweg de baas was in al zulke spelletjes en gemakkelijk van hem zou winnen. „Het testament, het testament I" mompelde Jordan. „Als ik dat maai- krijgen kon, de rest zou gemakkelijk komen I" Hij kleedde zich eindelijk uit en kroop in bed en lag daar stijf ter neder, met groote open oogen, zijn hersens druk bezig met het vraagstuk dat opgelost moest worden en da delijk ook. Toen zijn kamerdienaar 'a morgens klopte, stond Sir Jordan op, keek in den spiegel en vond dat hij niet kon opstaan. Hij had eer) donkere roode streep om zijn hals, zijn gezicht zag doodsbleek en zijn oogen rood. Hij' ging naar de deur en zonder die open te doen, zei hij dat hij niet wel was en nog wat wou rusten, ging weer in bed en kermde bepaald toen- hij bedacht hoe gelukkig, triom- feerend, zegepralend, hoe vol vertrouwen in de toekomst hij zich gisteren, had gevoeld Hij was van plan geweest vandaag naar de stad- terug te keeren, met een architect te gaan praten en dadelijk den behanger aan net werk te zetten en 's avonds moest hij spreken voor een groote liefdadigheidsver- eeniging, en daar lag hij nu met zijn afschu welijk geheim, dat als een nachtmerrie op zijn hart drukte. Hij kon niet naar de stad gaan en kon Lynne niet verlaten voordat hij Banks had weergezien en tot een afspraak met hem gekomen was. Een paar uur daarna stond hij op en schreef het volgende briefje aan Andrey: - fCCocdi vervolgd). O COURANT Nk«tar Int rM>

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1