Het lts* ilnid. ntrsiking Broodkaarten. ftemengd Nieuws. Telegrammen Tan heden Proyinciaal Nienws. Toi ia ontvangsteame der broodkaart* voor de .periode van 25 October tot en met 21 Nov. 1918, worden houders van legitima tie: urnmers verzocht zich DINSDAG VAN HALF VIJiF TOT ZEVEN' UUR WOENSDAG VAN 2—5 UUR te vervoegd aan een der onderstaande scholen en wel 1--500 Dinsdag, 5011000 Woensdag, aan de Keetkolk, hoofd der school de heer G. Heil inga. 1001—1500 Dinsdag, 1501—2000 Woens dag aan de Brilieasieeg, hoofd der school de heer F. Aukes. 2001—2500 Dinsdag, 2501—3000 Woens dag aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer J. Zwarteveen. 30013500 Digsdag, 35C14000 Woens dag aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A. Wijn. 4001—4500 Dinsdag, 4501—5000 Woens- dag aan de Snaarmanslaan, hoofd der school de heer J. Eiia. 5001—5500 Dinsdag, 5501—6000 Woens dag aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. 6001 en daarboven DONDERDAG VAN HALF VIJF TOT HALF ZEVEN UUR aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. Het publiek wordt er beleefd op attent ge maakt, dat de dagen das uitreiking de laatste zijn van het 72e tijdvak. Om ongerief te voor komen wordt verzocht de kaarten aan de scholen af te halen of te* doen afhalen. Be langhebbenden worden er vooral op gewezen, bij de in ontvangstname der broodkaarten, deze goed na te zien, aangezien abuizen voor rekening der ontvangers zijn, en1 later niet meer kunnen worden hersteld en veran deringen in broodsoort voor de volgende pe riode tevens op te geven. Aan het Distribu tiebedrijf kunnen geen broodkaarten woAlen afgegeven. De Directeur van het Distributiebedrijf, D. SCHENK. stukgoederen, mogen geen stukgoederen koo- pen bij andsre grossiers. Aan confectiefabrikanten, die stukgoederen tu voorraad hebben, welke voor hlin bedrijf, naar bun r.&ecing, ongeschikt zsja, kan door het R. K. M. toestemming gegeven worden deze te verhoog*. Voorkomende gevallen van dezen aard rul len door het R. K. M. worden onderzocht, waarna door het R. K. M. beslist zal worden of tnïsteginaing tot verkoop «a aflevering wordt gegeven. D<t hangt er o.m. vanaf, of de ko« >er naar genoegen van het R. K. M. is. Winkeliers, alsmede kleermakers en naai ster i die voor eigen rekening werken mogen uitsluitend leveren aan particulieren voor eigm gebruik. Tevens mogen zij leveren aan Rijks-, gemeen te- ^sa particuliere-instellingen, waarvoor speciale vergunning aan het R. K. M aangevraagd moet worden. Winkeliers die te grooten voorraad hebben, kurnen onder vermelding van voorraden en om er opgave van kwantiteiten en kwaliteiten, mre:ke zij wasachcn te verhoogen, deze tot en met 14 November a.s. verkoop* aan confec tie! abrikan ten, confectiewinkeliers of winke liers in manufacturen, welke te weinig voor raad hebben. Voor iederen verkoop zal het R. K. M. na ingesteld onderzoek besliseat, of deze kan worden toegestaan. Het ia verboden goederen bij firma's te kcopen <a deze door den veikooper aan der den te doet afleveren. Alle verkoopen moeten geschieden.' onder voorbehoud, dat het R. K. M. daarvoor ver gunning tot vervoer verleend. ïn alle gevallen waarbij uitzondering moet gemaakt worden krachtens bijzondere toe standen, zal het R. K. M in overleg met be langhebbenden. em beslissing nemen Wat de geleidebiljetten betreft, is het volgende be paald: voor stukgoederen worden gees blanco ge- leidebiljetten meer verstrekt. De thans in omloop zijnde blanco geleide- biljetten zijn ingetrokken met 18 October 1.1. Voor geconfectioneerde goederen, kan het R. K- M. aan die firma's blanco geleidebiljet ter verstrekken, welke hiervoor volgens haar meening in aanmerking komen. Op deze bil jetten mag uitsluitend confectie vervoerd worden. Onder confectie wordt verstaan: a. kle dingstukken; b geconfectioneerde goederen voor huishoudelijk gebruik. Vanaf 25 October a.s. zal het vervoer van texiielgoederen belast zijn met Y, procent. Alle geleidebiljetten moeten vanaf 18 Oc tober voorzien zijn van de handteekening of -stempel G. C. Klatte en Alfred Polak. Het R. K. M. behoudt zich het recht voor rleidebiljetten te weigeren, zonder verplicht zijn, de reden der weigering op te gevcfi. Ten aanzien der speciale vervoervergunnia- fjer, geldt het volgende: De getroffen rege- ing betreffende de venterskaarten, markt- koopiiedenkaarten, behangers en stoffeerders- kaarten, reizigerskaarten en doorloopende vervoervergunningen binnen de gemeente blij ven van kracht. Confectieoneerende inrichtingen, thuis werkers en kleermakers mogen op doorloopen de vergunningen alleen gesneden voor confectie bestemde en later daarvan ge confectioneerde goederen, onder verantwoor delijkheid Van den werkgever, vervoeren. Voor het vervoer van het eene filiaal naar het andere in dezelfde gemeente of van bet hooidmagazijn naar de filialen in dezelfde gemeente gevestigd, kan een doorloopend vervoerbewijs. geldig voor een week, bij het R. K. M. tegen betaling van 2.50 per be wijs worden aangevraagd. Het R. K. M. behoudt zich het recht voor de speciale vervoervergunningen te weigeren In blanco uitgegeven; geleidebiljetten voor confectiegoederen of speciale vervoervergun- aingen hierboven genoemd, worden verstrekt onder conditie, dat dezelfde op eerste aan vraag, binnen 24 uur, moeten worden terug gegeven aan het R. K. M. of diens gemach tigde. Het R. K. M. kan ia speciale gevallen, na ingesteld onderzoek, van bovenstaande be palingen, afhankelijk de omstandigheden af wijken. NEDERLAND F.N DE ENOELSCHEN IN RUSLAND. De .Times" ontvangt vaa zijn Russisehen correspondent, die met andere Engelschen na «er? langdurige gevangenis ïn Rusland is vri.geUisffl m te Stockholm is aangekomen, berichte, ést zijn vrijlating afl«n te danken is aan de tussenenkomst van den Nederland- schen gezant te Petrograd, die krachtige po gingen doet om cok de andere Britsche onder danen uit hiun gevangenschap bevrijd; te krij gen. DE ONTRUIIMNG VAN DE BELGISCHE KUST. Men seinde Zaterdagavond uit Oostburg aan het N. v. d. D.: Op verschillende gedeelten' van da grens zijn ongeveer 40 Duitschers over de grens gekomen en geïnterneerd Eenige Belgen uit Knocke brachten heden al een bezoek aan Oostburg. Bij Sluis waren Zaterdag nog geea Enten tetroepen te zien, maar wel de laatste Duit- sche patrouilles, die zich ter interneering aanmeldden. Er waren veel vliegtuigen boven België te zien. Hevig schieten en ook ontplof fingen werden gehoord. Enkele Belgen. kwa men over de grens. Zij zeiden geen1 Duit schers meer te hebben gezien. Langs de grenzen was het vrij rustig. De Duitschers trokken weg of maakten aanstal ten zulks te doen. De hekken bij Middelburg in Vlaandéren en bij Eede waren open. De Belgische bevolking bleef meestal in huis. Wel trachtten de Belgen voorwerpen' van waarde over de grens te brengen. De hier aanwezige vluchteling* rijn druk in de weer. Zaterdagmiddag kwamen te Aardenburg 34 Duitsche soldaten de grens over. Éngel- sche soldaten kwamen reeds bij Sluis. De stroom is Uit den electrischen draad Er werden gevechten geleverd tusschen de Engelsche voorhoeden en de Duitsche achter hoeden tusschen Brugge en Maldeghem. De Duitschers hebben de bruggen over het ka naal van Selzaete in de lucht laten springen. EEN GELUKWENSCH UIT NEDER LAND AAN KONING ALBERT. Door het Comité tot steun van hulpbehoe venden in België is Zaterdag het volgende telegram aan Zijne Majesteit Koning Albert van België toegezonden Aan Zijne Majesteit Koning Albert van België. qet bestuur van het Comité tot steun van Hulpbehoevenden in België, bestaande uit Nederlandsche uitgewekenen uit België, zendt Uwe Majesteit zijn eerbiedige hulde met het belangrijk succes van uw beroemd leger onder uwe dappere leiding. Geheel Nederland is vol bewondering voor de prachtige prestaties van uw leger. WEER CONCENTRATIE? „De Vaderlander" meldt, dat het hoofdbe stuur der Liberale Unie een schrijven van de Vrijzinnige Statenclub in Overijsel, „waar van leden der drie vrijzinnige partijen deel uitmaken", heeft ontvangen, waarin te ken nen wordt gegeven „.dat het geen zin heeft om bij provinciale verkiezingen een al te ster ken nadruk te leggen op de verschilpunten, die de drie vrijzinnige partijen verdeeld hou den". Dienovereenkomstig word voorgesteld, de lijsten der drie partijen voor de Statenver kiezingen te verbinden, om te voorkomen, dat restantstemmen verloren zullen gaan en een rem aan te leggen voor al te felle bestrijding van eikaars'kandidaten. Het ligt in het voornemen, de Hoofdbestu ren der drie vrijzinnige partijen van dit schrijven in kennis te stellen. De L,:berale Unie heeft reeds haar adhaesie betuigd'. SPAANSCHE GRIEP. Wegens het heerschar der Spaansche griep zijn te Schiedam alle vergunningen voor openbare vermakelijkheden ingetrokken. Ook de bioscopen zijn gesloten. Te Dordrecht zijn op de scholen honderden leerlingen absent Men hoort van veel sterf gevallen Reeds zijn een paar scholen geslo ten, waar een groot deel van het personeel was aangetast. Ook onder het personeel van het postkantoor zijn veel zieken. Te Wagen ingen zijn de openbare scholen voorloopig gesloten. Aan de artillerie-inrichtingen te Hemburg komen wèer nieuwe gevallen van Spaansche griep voor en ook hier met ernstiger verloop, dan de eerste maal. Er is reeds één patiënt overleden. Er wórdt door de werklieden ern stig over geklaagd dat door de autoriteiten geen enkele maatregel wordt genomen om de ziekte te bestrijden. De Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool is wegens het heerschen van de Spaansche griep gesloten. INBREKERS GEVAT. Te Delft zijn zekere M. en diens zoon ge arresteerd1 als de daders van verscheiden in braken daar den laatst* tijd gepleegd, waar bij drijfriemen, chocolade enz. werden gesto len. In hun woning werden, onder den vloer verborgen, twee drijfriemen gevonden, welke eenige dagen geleden uit de olieslagerij De Arend op het Zuideinde werden ontvreemd. Verschillende gestolen goederen waren reeds aan anderen verkocht. DRUKKE ZAKEN. Het aantal procedures, bij de Amsterdam- sehe rechtbank in behandeling, ook in ver band met de tijdsomstandigheden, is zoozeer toegenomen, dat gaandeweg een aanzienlijke achterstand in de afdoening daarvan is ont staan. In het bijzonder bij dé Handebkamer der rechtbank werkt deze toestand zoo- storend, dat in de zak*, waarin, na wisseling der schriftelijke conclusion, de partijen in de ge legenheid wenschen te worden gesteld om die mondeling te doen toelichten, zulks een -op onthoud van bijna een vol jaar veroorzaakt. De pleidooien, waarvoor de bedoelde Kamer deze week een dag had te bepalen, zullen niet eerder gehouden kunnen worden dan in September en October van het volgend jaar; alle vroegere pleitdagen zijn reeds bezet. Gelukkige gedaagden, beklagenwaardige eischers. In dezen toestand is voorloopig geen verbe tering te wachten, zoodat allee., in een ruime uitbreiding van het thans te beperkt aantal rechters de mogelijkheid is te zien van herstel van een normalen toestand. DE VLUCHTELINGEN. Omtrent de beweging van de Frassche vluchtelingen deelt de N. R. Ct. mede Het zijn, zooals men weet, de bevolkingen van door Duitschland1 geheel of ten deele ont ruimde ateem, als Dmiai, Kansrijk, Süjsel, T ourcotna Valenrimnes en omliggend' plaatsen, aie langs de groote wegen geleid zijn in N.-O. richting, over Doornik en Bergen. Veelal zijn het uitsluitend de man nen; die deze centra moeten verlaten, maar soms ook werden de steden gehéél ontvolkt. Duitsche militairen vergezelden hen een eind- weegs, en ouden van dagen, zwakken en zie ken werden zooveel mogelijk op wagentjes vervoerd. Maar als deze drommen ver ge noeg waren'gevorderd, keerde het Duitsche geleide terug. Zoo kwamen de eerste valide jonge kerels behoorlijk uitgerust met een rugzak, waar gewoonlijk een deken op ge bonden was, in Brussel aan. Talrijke verdrevenen brachten het echten niet zoo ver, en' in de eerste Belgische plaat sen, die zij bereikten, en gehuchten en dor pen, in Soignie3, in Hal, in de buurt van Wa terloo, en ook in Leuven, in Thienen bleven zij hangen, in groote massa's, die het zielen tal vaak meer dan verdubbelden. De plaatselijke afdeeling* van het Natio nale Beligische Comité wijst hen in de steden nachtverblijven aan; zii krijgen er hun dis tributiebons, en zoo worden zij verzorgd. De Relief- levert de voeding. Het comiteit plakt meestal oproepingen aan voor hen, die in hun huizen; van deze verdrevenen op willen ne men. En verscheiden* geven aan dezen op roep gehoor. In Nivelles, bijvoorbeeld, is de groote kerk als asyl ingericht, in een dorpje als Assche zijn er reeds een drieduizend on dergebracht, en zoo hebben alle kleine plaat sen bezuiden' Brussel hun vluchtelingen. Zooals men weet, heeft de Relief voorge steld, om het onderhouden1 van deze verdre venen zoo noodig te verplaatsen naar ons land. En inderdaad is er nu ook een trek hier heen van ongeveer een twee honderd-vijftig- du'zend menschen. Dagelijks wordt er een afstand afgelegd van tien- tot ten hoogste vijf tien kilometer. Donderdag was het dichtste punt bij onze grens, door deze trekkende drommen bereikt, Thiene (Tirlemont). Bij de zen uittocht wordt uiteraard veel ellende ge leden. Er zijn, tengevolge vaü ondervoeding, bijvoorbeeld nogal wat tuberculoselijders on der; veel zieke kinderen, zoodat er wel sterven1 langs de wegen. Welgestelden bieden sommen van duizenden om een plaats op eenigerld voertuig te bemachtigen. De ver drevenen uit Valenciennes vooral voeren veel huisraad mee. Maar gelukkig is het den laat sten tijd' ni België in tegenstelling met hier, droog, zacht najaarsweer geweest. De militaire Duitsche overheid is tevre den, als de menschen rftaar weg zijn uit het gebied voor hun operaties. En het is onwaar schijnlijk, dat er uit de plaatsen, die het Duitsche leger prijs geeft, veel vluchtelingen bij zullen komen, wanneer zij niet worden ge dwongen. En dit schijnt de laatste dagen niet het geval te zijn Vrijwillig vluchten in massa is alleen' te verwachten bij vrees voor een bombaraement. Anders weten de Belgen uit ervaring te goed wat een ellende hen wacht bij een' vlucht in dit seizoenweten zij wat het beduidt om al hun bezittingen te moeten achterlaten. Maar in Kamerijk bij voorbeeld was het leven ondragelijk gewor den door de gifgassen, die de bewoners soms noodzaakten boven in hun huizen, op zolders en daken te vertoeven, waar dan voortdu rend het gevaar van de vliegers dreigde. Verleden jaar is er in België ook een inva sie van Fransche verdrevenen geweest, toen de Duitschers het mijn district bij Lens en Douai ontvolkten. Zij werden' echter met trei nen vervoerd, ai wèl georganiseerd inge kwartierd in verschilloide door de militaire overheid daartoe aangewezen gemeenten. Thans zijn deze menschen echter over Zwit serland weer gerepatrieerd. De trek naar ons fand en hier komt 't dus op aan gaat nu door de Kempen heen. En wanneer de voorteekenen niet bedriegen zullen de drommen niet in overweldigende massa door Belgen aangevuld worden, om dat de Duitschers blijkbaar geen ontruiming meer eischen van de plaatsen, die zij achter zich laten. Op de Groote Markt in den Haag werden Zaterdagochtend bij een beddenmagazijn groote voorraden beddegoed in een verhuis wagen geladen, welke, naaf men aan de N. R. Ct. meedeelde, door de regeering waren aangekocht ten behoeve van de te verwachten vluchtelingen uit België en Noord-Frankrijk. Naar verluidt, ligt het in het voornemen van onze regeering het kamp De Vlasakkers te Amersfoort te doen ontruimen en voor eventueele vluchtelingen in orde te laten bren gen. De militairen die thans in De Vlasak kers gelegerd zijn, zullen dan worden over gebracht naar Oldenbroek. Naar het Maandag-Ochtendblad verneemt, heeft de commandant van het Veldleger giste ren bekend gemaakt, dat dien dag 500 en he den Maandag 1700 vluchtelingen' te Itter voort verwacht konden worden. Verder wordt nog medegedeeld, dat mor gen 25.000 vluchtelingen bij Roosendaal ver wacht worden. DE EERSTE VLUCHTELINGEN AANGEKOMEN. In Joi druipenden regen zijn Zondagmid dag te één uur" ongeveer 500 vluchtelingen, uitsluitend Fransen*, te Ittervoort aan de grens aangekomen, aldus meldt het M O. bl. uit Weert. Ze waren per tram van Maaseijk over Kessenich tot aan de grens gebracht en daar afgehaald door boerenwagens. De arme stumperds, met zware pakken beladen ze hadden hun meest dierbare bezittingen' mee gevoerd' zaeen er verzwakt en uitgeput uit en waroi zielsblijde eindelijk het gastvrije Holland te hebben bereikt. Zieken waren er niet onder, maar wel vele gebrekkiger, en uitgeputten. Na eens goed te zijn gevoed met brood en koffie werden ze naar hunne kwar tieren gebracht. Daarvoor zijn schoolgebou wen en andere inrichtingen, die velen kunnen bergen, ontruimd en in allerijl in gereedheid gebracht. Daar blijven' ze nu voorloopig tot van den militairen commandant in Limburg de instructies komen, waarheen en op welke wijze ze zullen worden vervoerd, verder het land in. In een Zaterdagavond gehouden conferen tie tusschen de Duitsche en Nederlandsche militaire autoriteiten is thans de overirorhst der Vluchtelingen geregeld. Heden, Maan dag, zullen te Ittervoort nog 1700 en te Stramproy 1500 vluchtelingen aankomen. DE PRIJS VAN HET WITTEBROOD. De heer Kolthek heeft aan den minister van landbouw schriftelijk gevraagd mede te dee- Lea, welke de motieven zijn, die hem hebben geleid tot het nemen van den maatregel om met ingang van 16 October den prijs van het wittebrood met ruim 10 pet. (van 14 op lö cent voor 400 gram) te verhoogen. Hierop heeft de minister geantwoord: Bij de distributie van wittebrood wordt uitgegaan van het begin, dat hierop door de regeering noch winst, noch verlies mag worden geleden. Hieruit volgt, dat 6teeds ge streefd wordt de bloem aan de bakkers te ver strekken tegen een prijs welke gelijk ia aan den kostprijs. De prijs van 30 per J 00 K.G. welke gold tot 9 October j l, beantwoordde niet meer aan dien eisch. Immers voor de ialandsche tarwe en rogge wordt respectievelijk betaald ten hoogste 25 en 26 per 100 KG. aan de landbouwers, terwijl de kostprijs van de laat stelijk aangevoerde partijen Amerikaansche tarwe en tarwe-, rogge- en gerstbloem resp. bedragen circa: 26.50 per 100 KG., 35 per luo K.G., 35 per 100 KG. en 35 per 100 K.G., prijzen, welke verhoogmg van den prijs van ae regeeringsbloem boven 30 noodzakelijk maakten. VERKEER OP DE BINNENWATEREN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingekomen, met de strekking om een geregeld vervoer op de binnenwateren te verzekeren, den minister van Landbouw bevoegd te ver klaren scheepsruimte te vorderen. ONGEVAL MET EEN OVERHAAL. Op den Amstel tegenover de De Ruyter- straat te Amsterdam wilde een veerman met zijn jol, waarin zich negen jongelieden be vonden, afvaren, toen een man, vrouw en drie kinderen nog opstapten. Even daarna wron gen zich nog drie meisjes op de loopbrug. De laatstaangekomen passagiers bleven allen op de brug staan, waardoor de jol Wat water schepte, omdat zij aan den achterkant overbe last werd. In hun angst drongen de jongelie den ook naar achteren, waardoor het vaar tuigje begon te zinken en alie achttien inzit tenden óp drie meter van den wal te water raakten. Een paar leden van de roeivereeniging „Willem III", een der inzittenden en anderen wisten de drenkelingen spoedig op het droge te brengen. Een tiental werd per atax en per auto brancard naar het Binnen-Gasthuis ven'oerd. De toestand van allen is goed; levensgevaar is niet aanwezig. DE SPAANSCHE ZIEKTE. Te Arnhem is men overgegaan tot het in richten van de gymnastiekzaal van een open bare lagere school voor de verpleging van lijders aan Spaansche griep. Te Vijlen (L.) is "de Spaansche griep in een aantal gezinnen geconstateerd. Wegens Spaansche griep zijn ook de scho len te Ambt-Ommen, Tubbergen, Ootmar- sum en Glanerbrug gesloten. Hier en daar zijn sterfgevallen. DOODGEVALLEN. Een timmermansknecht te Steenwijk ia van het dak der kapel van het R. K. Liefdesgesticht „De Voorzienigheid" gevallen en kort daar na overleden, een vrouw en twee kinderen nalatende, waarvan het jongste 5 dagen oud LONGENPEST? Te Wolvega keerden dezer dagen verschei dene jonge mannen terug, die gedurende de laatste weken werkzaam waren op de fabrie ken van Krupp in Duitschland. Zij waren al len ernstig ziek. Drie hunner zijn overleden, vermoedelijk aan longenpest, terwijl de ande ren nog onder geneeskundige behandeling zijn. SPEENHOFF EN DE KETTINGHANDELAREN. Speenhoff dicht over de kettinghandekren het volgende: Nu de vrede wordt besproken,, Zit de kettinghandelaar Met zijn huis vol smokkelrommel En zijn handen in het haar. Laat ze met dien rommel zitten, Maakt ze allemaal failliet, Ruïneert die voedseldieven, Koopt hun kettingwaren-, niet. Erger dan de minste boeven, Dan de lafste moordenaars, Dan de misselijkste pooiers Zijn de kettinghandelaars. Duizenden van arme kind'rea Namen ze heit eten af, Duizenden van arme stakkerds Gingen daardoor in het graf. Hebt geen meelij met die schurien, Laat ze beed'len op zijn njinst, Millioenairs zijn ze geworden, Door hun vuige woekerwinst, Straf ze met de zwaarste straffent Hangt ze op, dat is het best, Dié ons arme volk bestalen Holland mijdt ze als de pest. Ziet ge daar die bleeke vrouwen; Uitgeteerd en uitgeput; Ziet ge daar die zieke werklui, Moedeloos en zonder fut? Honden hebben ze gegeten, Rommel, afval van de straat. Werklui, vloekt die menschenbculen, Straft ze met uw diepste haat. Ziet, daar komen ze met koren, Boter, eieren en brood, Toen ze al dat voedsel stalen, Was ons volk in hongersnood. Zet hun namen in de kranten, Gaat ze spuwende voorbij, Want de schuld van de ellende Zijn de woekeraars, zijn zij. KORTE BERICHTEN. Te Wychen is de voerman W. B. van den hooibalk gevallen, tengevolge waarvan hij overleed. De staking aan de centrale keuken te Amsterdam is definitief opgeheven. Vandaag zal de arbeid' worden hervat. Te Amsterdam en Rotterdam zijn Za terdag weer verschillende bakkers genood zaakt tot afgifte van brood zonder bons. In veel gevallen werd zelfs niet betaald. Naar wij vernemen zal voorloopig geen thee gedistribueerd worden. Dit in tegen spraak met een loopend gefucht. Te Tiel is onder zeer groote belangstel ling het huwelijk voltrokken tusschen een 70- jarig weduwnaar en een 35-jarige jonge deerne. Te Scherpenisse zijn op het politiekan toor 1000 broodkaarten en; eenige vetkaarten ontvreemd. Te Strijp heeft de militair R. een' slag van een paard gekregen, tengevolge waar van hij overleetL In Twente betaalt men' voor de walnoten 75 cent per 100, .dat is driemaal zooveel als vorige jaren. De oogst was vrij overvloedig. Door een defect aan de machine is in Diependaal te Hilversum een Nederlandsch vliegtuig gevallen. De inzittenden, de luite nants Doorman en Cramwinkel, bekwamen geen letsel, hoewel het vliegtuig over den kop sloeg. BERLIJN, 21 Oct. Officieel. De Duit sche regeering is bij ie aanneming van het voorstel tot ontruiming van het bezette ge bied daarvan uitgegaan dat de ontruiming een voorwaarde voor den wapenstilstand aan het oordeel Van militaire raadgevers moetw orden overgelaien en dat de tegen woordige machtsverhouding aan het front als basis moet dienen voor de overeenkomst waardoor de ontruiming verzekerd en ge waarborgd zal worden. De Duitsche regeering rekent er op dat de president geen eischen zal goedkeuren in strijd met de eer van het Duitsche volk en met den weg tot het leiden van een recht vaardige vrede. Bij de terugtrekking van de Duitsche troepen hebben zij streng bevel ontvangen zich te onthouden van verwoes tingen. De Duitsche regeering ontkent dat de marine bij het zinken van schepen réd- dingsbooten en opvarenden opzettelijk ver nietigd heeft. Ten einde hei vredeswerk niet te bemoeilijken is bevel gegeven aan alle duikbootcommandanten geen passagiers schepen te torpedeeren. De grondwet voor ziet thans in de beslissing over oorlog en vrede met medewerking van de volksverte genwoordiging 'terwijl de nieuwe vredesbt- geerte gevormd is door de uit het gelijk geheim recktstreeksch kiesrecht voortko mende volksvertegenwoordiging. De verantwoordelijkheid van den Rijks- dag tegenover de volksvertegenwoordiging zal wettelijk worden geregeld en verzekerd. De eerste daad van de nieuwe regeering is een wetsvoorstel tot den Rijksdag, waar door de kwestie van het Rijk wordt gewij zigd in dien zin dat voor de beslissing over oorlog'en vrede de toestemming noodig is van de volksvertegenwoordiging. De vrede van den president met wie hij en ae tegt a Duitschland verbonden regeeringen te doen hebben wordt tijdelijk en Ondubbelzinnig daarmede beantwoord dat het aanbod 'voor vrede en wapenstilstand, uitgaat van een negeering vrij van eiken willekeur en verantwoordetijken invloed en gedragen wordt door de goedkeuring van de over weldigende meerderheid van het Duitsche wik- t VLUCHTELINGEN. DEN HAAG, 21 Oct. In verband met te verwachten vluchtelingen heeft het Neder landsche Roode Kruis langs de Brabanl- sche en Limburgsch- Belgische grenzen op een veertiental plaatsen noodziekenhuizen ingericht ter opneming der te verwachten gewonde patiënten, kraamvrouwen en aan besmettelijke ziekte lijdenden. Het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis zond meerdere wagenladingen met bed- fournituren, verband en verplegingsmidde- len en stelde een groot aantal bedkribben ter beschikking. Voor zoover het Roode I<ruis de hulp inriep der Malthezer Orde werd' deze welwillig verleend. Zoo noo dig zullen een dertigtal diaconessen naar.' het zuiden vertrekken, om, evenals 180 Ui- den der mobiele transportcolonnes van hei Roode Kruis, stations- en treindienst te verrichten. HET ONDERZOEK VAN DE SPOOft- WEGRAMP. DEN HAAG, 21 Oct. In het departe ment van Waterstaat zijn heden on dor lei ding van den oud-minister Lely als voor zitter door de ingestelde staatscommissie tot onderzoek naar de oorzaak inzake de ramp, nadat eenige machinisten en conduc teurs van treinen, die kort voor het ongeluk met trein 102 het baanvak waren gepas seerd, waren'gehoord, ook gehoord de opzichter-machinist, J. Wie.Lardt van Amersfoort, die met den machinist Van Peroe en den leerling-machinist Brart de locomotief van den verongelukten trem be reed. Hij verklaarde, voordat, het ongeval geschiedde het baanvak te hebben overzien en toen niets bijzonders te 'nebben waarge nomen en na ongeveer 30 'meter het gevoel te hebben gekregen of de machine naar de laagte werd geslingerd. U<e grond had zich begeven. Van brand lah bij het ongeluk geen sprake geweest. "Toen het ongeluk was gebeurd, had getuige gezien, dat de regulateur was gesloten en de handle van de remkraan in uiterste stelling stond. NIEUW HOOGHEEMRAADSCHAP. In een te Hoorn gehouden algemeene ver gadering van den Noord-Hollandachen Bood

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2