DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HOUTEN ZOOLEN EN HAKKEN „PERFECT", De str|jd in en buiten Europa. Gekocht Ne. 247 Honderd en twintigste Jaargang 1918 vDINSDAG 22 O CTO BI®. FEUILLETON Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge- heele Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. Bj] groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij vfh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ne beste zool die bestaat en de eenigste die voldeed aan de hooge eischen, gesteld door het Nederlandsche leger. Buiteuland. Telefoonnummer 3. In onze stadséditie hebben wij: gisteren het lang verbeide Duitsche antwoord nog kun nen opnemen. Wij laten het hieronder nog maals in zijn geheel volgen: De Duitsche regeering is bi} het aannemen van het voorstel tot ontruiming van het be zette gebied daarvan uitgegaan, dat de wij ze, waarop bij deze ontruiming te werk zal worden gegaan, en 4e voorwaarden van den wapenstilstand aan het oordeel van de mili taire raadgevers overgelaten moet worden en dat de tegenwoordige machtsverhouding aan de fronten als basis moet dienen voor de overeenkomst, waardoor de ontruiming ver zekerd en gewaarborgd zcd worden. De Duit sche regéering verzoekt den president tot re geling van de onderdeelen gelegenheid te ver schaffen. Zij rekent er op, dat de president van de Vereenigde Staten geen eischen zal goedkeuren, die met de eer van 't Duitsche vólk en met het openen van een weg, die lei den kan tot een rechtvaardigen wede, mver- eenigbaar zijn. De Duitsche regeering protesteert tegen de beschuldiging van onwettige en ottmen- schelijke handelingen, die tegen de Duitsche land- en zeestrijdkrachten, en daardoor tegen het gansche Duitsche volk gericht zijn. Ver woestingen, welke dienen tot dekking van een terugtocht, zijn noodzaketijk en in dien zin door het volkenrecht geoorloofd. De Duitsche troepen hebben de strengste instructie, het particuliere bezit te ontzien en voor. de bevolking zooveel mogelijk te zor gen, Waar niettemin overtredingen zich voordoen, worden de schuldigen gestraft. De Duitsche regeering ontkent eveneens, dat de Duitsche marine bij het tot zinken brengen van schepen de reddingbooten en hare opvarenden opzettelijk vernietigd heeft. De Duitsche regeering stelt voor, in al deze punten de tóedracht der zaak door neu trale commissies te doen ophelderen. Ten einde alles te voorkomen wat het vre deswerk zou kunnen bemoeilijken, zijn op instigatie van de Duitsche regeering aan alle didkbootcommcndanten bevelen gegeven, die torpedeering van passagiersschepen on mogelijk ie maken, waarbij echter om tech nische redenen geen waarborg kan worden aanvaard, dat dit bevel iedere op zee vertoe vende duikboot voor haar terugkeer bereikt. Als een der voorwaarden, die tot grond slag strekken moeten van den vrede, noemt de President de terzijdestelling van iedere op willekeur berustende macht, die eigendunke lijk, oncontroleerbaar en naar eigen verkie zing den wereldvrede kan verstoren. Daarop antwoordt de Duitsche regeering. In hei Duitsche rijk kwam aan de volksver tegenwoordiging tot dusverre geen invloed op de vorming der regeering toe. De grondwet lette bij de beslissing over oorlog en vrede niet op medewerking van de volksvertegenwoordi gingi In dezen staat van zaken is een gron dige ommekeer gekomen. De nieuwe regeering is in volkomen overeenstemming met de wen- schen der uit het gelijke, algemeene, geheime en rechtslreeksche kiesrecht voortgesproten volksvertegenwoordiging gevormd. De leiding der groote partijen in den Rijks dag berust bij hare lcd.en Ook voortaan kan gpen enkele regeering haar functie aan vaarden of voortzetten ponder het vertrouwen van de meerderheid van den Rijksdag te be zitten. De verantwoordelijkheid van den rijkskan selier, ten aanzien van de volksvertegenwoor diging wordt wettelijk vastgesteld en verze kerd. De eerste daad van de nieuwe regeering is geweest den Rijksdag een wet voor te leggen, waardoor de Rijksgrondwet zoodanig gewij zigd wordt, dat de goedkeuring der volksver tegenwoordiging noodig is bij beslissingen over oorlog en vrede. De waarborg voor het duurzame karakter van hei nieuwe systeem berust echter niet slechts op de wetteUjke waarborgen, maar ook op den onwmkelbaren wil van hei Duit sche volk, welks groote meerderheid achter deze hervormingen ®kmt en er és energieke doorvoering van elschh De vrmg van den president, mi wtem hij en de mei hem verbonden regeeringen te dom hebben, wordt duidelijk en ondubbelzinnig hierdoor beantwoord, dat hei aanbod tol vre de en wapenstilstand uitgooi van een regee ringdie vrij van elke willekeur en onvêrsnt- woordetijken invloedstemt op de instemming van de overweldigende meerderheid itam hei Duitsche voüL (w.g.) SOLE, Staatssecretaris van Bmtenkmdache Zaken. Eerlijk gezegd, vinden wij het Duitsche ant woord niet erg bemoedigend. Wanneer het vragen- en antwoordenspel van zoo weinig tegemoekoming blijk geelt en wanneer de antwoorden zoo lang uitblij ven als thans met het Duitsche het geval is geweest, is het te vreezen, dat er van een wa penstilstand niet veel zal komen. Want of de Duitschers kunnen zich in ster kere stellingen handhaven en dan hebben zij mét dien wapenstilstand geen haast, öf zij worden inmiddels geheel terug gedrongen en onschadelijk gemaakt, zoodat een Duitsche overgave zal moeten volgen. Het Duitsche antwoord is ditmaal heel uit voerig, maar het behelst eigiudijk maar twee verklaringen, die op dit oogenblik de afwik keling der Amerikaansch-Duitsche vredes- kwestie kunnen bespoedigen. De eerste is dat de Duitsche regeering niet langer van een gemengde commissie tot rege ling van den wapenstilstand spreekt Zij laat het thans aan president Wilson over een ge legenheid te scheppen ter regeling van de bij zonderheden en vertrouwt er op, dat de pre sident der Vereenigde Staten geen eisch zal goedkeuren, die met de eer van het Duitsche volk en met de voorbereiding van een vrede van rechtvaardigheid onvereenigbaar zou zijn. De laatste beperking is zeer rekbaar en pre sident Wilson zal dan ook vrijwel naar eigen goedvinden kunnen handelen en toch van het standpunt uitgaan, dat er geen regeling is ge- Naar het Eng*tw»b vw 67 „Liefste Andrey. Ik ben genoodzaakt op Lynne te blijven voor zaken, die met eenige der pachters in verband staan, en hoe ik ver lang weer bij je te zijn, die zaken mag ik niet verwaarloozen. De zorg en de welvaart van zijn pachters moet een van de eerste plichten wezen van den landeigenaar en ik doe ende- rig mijn best dien te volbrengen. Ik vertrouw, lieve, dat die brave menschen, wier geluk en welvaart zoozeer afhangen van hen die boven hen geplaatst zijn, weldra iemand; in hun midden zullen hebben, die zal bewijzen, dat weet ik wel zeker, een echte hartelijke vrien din voor hen te zijn. Ja, Andrey, nu ik hier alleen ben, verlang ik vurig naar het oogen blik dat spoedig zal aanbreken naar ik ver trouw! wanneer ik een engel aan mijn zij de zal hebben als helpster en echtgenoote. LiefSte Andrey, zoowel ter wille van' anderen als van mij zelf, moet ons huwelijk spoedig troffen, die met de voorbereiding van een vre de van rechtvaardigheid onvereenigbaar is. De tweede verklaring die momenteel eenig meerder houvast geeft, is dat op initiatief van de Duitsche regeering aan alle duikboot- commandanten bevelen zijn gezonden, die een torpedeering van passagiersschepen buiten sluiten, hoewel om technische redenen geen waarborg kan worden gegeven, dat dit bevel elke zich op zee bevindende duikboot bereikt. Passagiersschepen; zullen 'dus niet meer getorpedeerd worden en met deze concessie komt de Duitsche regeering inderdaad aan groote bezwaren tegemoet en zal zij veler verontwaardiging kunnen stillen. Het blijft slechts jammer, dat zij een der gelijke verklaring niet vroeger heeft gegeven al is het uiteraard voor duikbooien meerma len bezwaarlijk passagiersschepen van oor logsvaartuigen- te onderscheiden. De Deutsche Tageszeitung kan zich dSan ook niet met d|t onderdeelvan het Duitsche antwoord vereenigen. De duikboot, zegt het blad, kan, vooral gezieij den steeds gxooter wordenden afstand niet onderkennen oi een schip ai dan niet een passagiersschip is, in hoofdzaak echter niet of het werkelijk passa giers aan boord heeft. De beteekenis der te gemoetkoming, aldus de Tageszeitung, zal dus waarschijnlijk noodlottig zijn, want de regeering berooft het rijk, midden in den strijd om zijn bestaan, nog zonder eenige waarschijnlijkheid dat Wilson geneigd is een aannemelijken wapenstilstand tot stand te brengen, van een der beste gevechtsmiddelen. Het zal inderdaad vele Duitsche bewonde raars van den onbeperkten duikbootoorlog te gen de borat stuiten, dat de volksregeering deze concessie gedaan heeft maar de regee- ring heeft daarmede slechts bewezen, dat rij van haar kant alle hindernissen voor het tot stand komen van een scpoedigea vrede uit dien weg wil ruimen. Over de rest van het Duitsche antwoord kunnen wij betrekkelijk kort zijn, daar het geen nieuwe gezichtspunten opent. De Duitsche regeering komt op tegen' het verwijt van onwettige en onmenschelijke han delingen te land en ter zee en betwist ook, dat de Duitsche marine bij het in den grond bo ren van schepen reddingsbooten - benevens de zich daarin bevindende personen met op zet heeft vernietigd. Zij wil den staat van za ken door een neutrale commissie doen ophel deren. Erg benijdenswaardig lijkt ons de positie van die neutrale commissie niet, voornamelijk waar de door haar in het ongelijk gestelde zich wel haasten zal haar bevoegdheid en neutraliteit in twijfel te trekken. Het grootste deel van het Duitsche ant woord wordt ingenomen door de verzekering dat de nieuwe Duitsche regeering inderdaad een volksregeering is en reeds maatregelen trof om de macht van onverantwoordelijke elementen bij de te nemen beslissingen zoo volledig mogelijk uit te schakelen. Wat zal de Amerikaansche president nu weer op deze nota moeten antwoorden? Zijn laatste antwoord gaf niet veel hoop, dat hij ernstig naar een spoedige staking der plaats hebben; ik zou willen zeggen dadelijk, maar ik vrees dat je daarvan schrikken zou. Ik hoop over een paar dagen terug te komen om van je lieve lippen te vernemen, dat ie er in wilt toestemmen mij tot den gelukkigste van alle menschen te maken en dat dit niet lang meer behoeft te duren. Uw trouwe minnaar, Jordan." Hij liet dezen brief dadelijk naar de post brengen, maar zijn kamerdienaar liet hij niet bij zich toe voor laat op den dag en toen hij dit deed was hij; reeds gekleed en had een zij den zakdoek om den hals. De man schrikte, zooals zijn meester er uit zag en vroeg of hij den dokter niet zou halen; maar dat voorstel werd door Jordan afgeslagen. „Ik denk dat ik kou gevat heb", zei hij kuchend „het zit 'hem in mijn keel. Over enkele uren zal het wel over zijn. Alser iemand mocht komen ik verwacht iemand uit Londen, die over staatszaken komt spreken laat hem dan in mijn kleedkamer. Ik denk niet dat ik vandaag naar beneden zal gaan." De knecht ging' naar beneden, naar de dienstbodenkamer, zeer nieuwsgierig en ver baasd. „Hij was gisteravond volkomen goed", zei Aanbevelend, Fa. J. LI5D, Hnigbroawerstraat. vijandelijkheden door gemeenschappelijk overleg streeft en het ia wel te verwachten, dat ook op deze Duitsche nota weer een ant woord volgen zal, dat ons door vaagheid en algemeenheid weinig dichter bij den vrede zal brengen. Het Belgenland wordt meer en meer door de Ehiitsche troepen verlaten en in aanslui ting daarmede door de legers der Geallieer den in bezit genomen. In Thourout, Rijssel en tal van andere plaatsen zijn de troepen der Geallieerden met de grootste geestdrift door de zoo lang on der Duitsch bestuur gezucht hebbende bevol king ontvangen. De bevrijders vinden overal een even hartelijke ontvangst en de bewoners verhalen uitvoerig van htm leven en teleur stellingen in de jaren van vreemde overheer- sching. De Duitschers trekken op de Schelde-linie terug en bieden den meesten weerstand waar, dit met het oog op een geregelden terugtocht het meest noodzakelijk is. Volgens een Reuter-telegram skaat het twee de Britsche leger nu ongeveer halverwege tusschen Leie-en Schelde. Ten N.-W. van Doornik is de Scheldelinie bereikt en de Brit ten staan op minder dan twee mijl vanK de stad en op een paar mijl van St. Maud en na deren het bosch van Raismea. In België houden de Duitschers zich staan de achter het afwateringskanaal van de Ne- der landsche grens af naar de Leie bij Pete- ghem. De Franschen vermeesterden het brug- gehoofd aan den overkant van de Leie bij Grammene. Benoorden de Schelde hebben de Britten him linie tusschen Demain en le Cateau ster ker gemaakt en rijn rij drie tot vier mijl van de spoorlijn DemainHinden verwijderd. Het vijfde Britsche leger heeft Denain ver- meesterd en is thans in dc nabijheid van Va lenciennes. Zuidelijk van Le Cateau werd de boven- Selle vermeesterd door het vierde Britsche le ger, gesteund door twee Amerikaansche divi sies met Fransche troepen aan haar rechter zijde. Hier is gedurende de laatste vier dagen een vooruitgang van vijf tót acht mijlen ge maakt, tot het Sanibre-Óise-KanaaL, en rijn door de Britsche troepen alleen tneer dan 5000 man gevangen genomen. Een matroos van een der batterijen U Seberdco heeft in een vlaag van waanzin de plaats gebombardeerd. De schade it gering; één man werd gedood. - Een neutrale commissie heeft rich naar het front begeven om een onderzoek in te stel len/ omtrent de verwoestingen, door Duitsche troepen bij den terugtocht aangericht. Aan'de grena Bij Zeeuwsch-Vlaauderai is een hevig gevecht ontbrand tusschen Britsch-Belgischè en Duitsche 'troepen. Heê vuur wondde Nederlandsche burgers te Eedé, De Amerikaansche bladen makes een nota openhaar van officieuaen aard, waarin wordt verklaard dat Elzas-Lotharingcr. aan Frankrijk moet worden teruggegeven ea dea vorm moet herkrijgen, dien het voor de -an. nexatie heeft gehad, zonder rekening te hou- den met het resultaat der Duitsche koloataft- tie. De Duitsche professoren hebben eea verklaring gepubliceerd, waarip rij firoait ma ken tegen een vernederenden vrede. m de Krim it het kabinet-Soélkewitsj afgetreden. De volksvergadering zal een nieuw kabinet vormen, 't welk de onderhands- 1 tegen met de Oekraine zal hervatten. De Serviërs zetten hm opmarseiin Servië voort. Ds Raad der oudsten van den Rijksdag is gisterenmorgen bijeengekomen, rieden, hij, „maar hij ziet er vandaag uit of hij een maand lang aan den rol geweest is." Jordan bleef in rijn kleedkamer, waar hem zijn brieven en portefeuilles werden- gebracht, maar voor dien eenen keer verwaarloosde de groote staatsman zijn publieke staatsmansza ken geheel en al en liep rusteloos de kamer op en neer of zat met het hoofd in de hand en gefronste wenkbrauwen, in diép nadenken. De knecht stak de kaarsen op toen het don ker werd en bracht een kop bouillon, die door Jordan besteld was; Jordan was juist op het punt er rijn lippen aan te zetten, toen de kneent terugkwam en zei dat er een heer was die hem wenschte te spreken. Jordan knikte, terwijl hij zich over rijn brieven heenboog. „O ja, dede bode uit Londen," zei hij. „Laat hem boven komen, alsjeblieft." De knecht liet een vrij ouden man binnen met grijs haar en netjes gekleed in een donker pak van het model dat schrijvers en rechtsge- eerden gewoonlijk dragen, hij had een grij- KORTE BERICHTEN. In Berlijn komen géén choleragevallen meer voor. Spaanse he griep ia er echter we der zeer toegenomen. zen baard en 'n bril op den neus en maakte een eerbiedige buiging voor Sir Jordan, toen deze hem een stoel aanwees. Beiden wachtten totdat de knecht zoover weg was dat hij van hun gesprek niet meer kon hoorentoen stond Lavarick op en deed bedaard de deur open en luisterde een oogen blik. „Doe de deur op slot" zei Jordan met een bedwongen stem, maar Lavarick schudde het hoofd. „Neen, neen; de knecht komt misschien voor het een of ander boven en zou verbaasd zijn dat de deur op slot was; het is zoo be ter," en hij zette er een stoel tegen aan—; „nu kan hij niet binnen komen zonder ons te waarschuwen. Dat is een list, veel beter dan de deur op slot te doen. Welnu, Sir Jordan," en hij knikte hem even toe, „wat is uw be sluit? Zal het vrede zijn of oorlog opTeven en dood? Mij kan het niet veel schelen. Ik kan bepalingen maken tegenover de anderen, veel beter dan ik van u gedaan zal kunnen krijgen, misschien ,Laat ons den tijd niet verspillen met zulke redeneeringen," viel Jordan hem in de rede, „hoe vlugger het onderhoud is afgeloopen, „hoe beter. Gevaren tel je niet, maar je kunt niet onverschillig zijn voor het gevaar dat je loopt hier gezien te worden." „Geen zier. Ik daag Trale zelfs uit door de ze vermomming heen te kijken. Goed hè?" zei Lavarick luchthartig en hij lachte en streek woord zal nemen. Daarna zal er een algemee ne politieke beraadslaging plaats hebben, die, naar men verwacht, twee of drie dagen in be slag zal nemen. Bij Jekaterinenburg in den Oeral zijn de bolsiewiki door de TsjechoSlowaken te* ggesmgen. Het Oekraftensch ministerie is afgetre den. Lysogoeb is tot kabinetsformateur be noemd. Maximilian Harden hield te Berlijn een merkwaardige rede over de noodzakelijkheid van de overgave van de „vesting" en de of fers, welke de keizer thans moet Brengen. De professoren aan de universiteit te Berlijn verklaren alle geschillen te zullen la ten rusten en zich in dienst te stellen van de nieuwe politieke orde en de regeering die ze vei tegenwoordigt. Reuter verneemt, dat het Zuid-Slavische comité te Londen het manifest van keizer Karl verwierp eni zich verklaarde voor ver breking van alle banden met de Habsburger monarchie. Aangaande het Duitsche antwoord Is, behalve Ludendorff, ook admiraal Scheer ge hoord. Volgens het Berliner Tageblatt heeft hg advies moeten uitbrengen over de volgende punten De steunpunten van de Duitsche duikboo- ten. De toestand van de vloot voor de volle zee. De ontruimingskwestie em het gevaar van een blokkade van Helgoland en Wilhelmshafen. f Het Belgische koninklijke paar is door over rijn baard. Jordan zag hem met afkoer aan. j,Goed, zoolang het niet doorzien wordt," zei hij kortaf. „Dat is zoo," stemde Lavarick vroolijk toe. „Ik vond het verstandiger dezen keer door de voordeur binnen te komen, iemand mocht ons hebben hooren praten in de kamer daar" hij wees met zijn vinger over zijn schouder „en denken dat er een inbreker was en er drukte van maken. Welnu, wat zal het wezen, Sir Jordan? U hebt tijd gehad er over na te denken en als verstandig man hebt u een be sluit genomen, nietwaar?" Jordan leunde achterover in rijn stoel, met neergeslagen oogen. „Ik hep een besluit genomen omtrent de handelwijze die ik zal volgen," zei hij lang zaam. „Ik zal je het geld geven dat je vraagt." „Dat dacht ik wel. 0 is een verstandig man, Sir Jordan. Een ander zou zich wat langer groot gehouden hebben." „Op één voorwaarde," zei Jordan uit de hoogte, „en dat is dat je mij het testament ter hand stelt en een verklaring dat je mijn Sir Greville het testament zag verbranden ia den nacht van zijn dood." (Wordt vervolgd) ALKMAARSCIE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1