DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 249 Honderd en twintigste Jaargang. 1918 De strijd in en bniten Europa. flhoaiienientsffrils II) nonltletallig p. 3 maanden f 1,65, fi. p. post 11.90- Bawiisnomipais 5 et- IMeofleptlis IS et. p. regel, gtootere letten Beer plaatsndmte. Ir. fr. 1.1. Boek- en Beplelsiirpkkerl) Bonos. Coster J Ze., loerden C S, Tel. i - W0EHSDA6 23 OCTOBER. Buitenland. Staten Generaal. Binnenland. Gemengd Nieuws. Pins Max van Baden heeft gisteren een uitvoerige rede in den Rijksdag gehouden. Hij herinnerde aan de vragen en wedervragen van president Wilson en de Duitsche regee ring en betoogde, dat het geheele Duitsche volk in afwachting is te vernemen welke kan sen de regeering vóór het slagen van het vre deswerk meent te zien. Het eerste antwoord van den president op den vredesstap der Duitsche regeering, aldus de rijkskanselier, heeft in alle landen den.' strijd der meeningen over de kwestie rechts- vrede of vrede door geweld ten top gevoerd. Het betreft de botsing der opvattingen^ die in elk land afzonderlijk in het openbaar wordt uitgevochten, gelijk ze ook in dezelfde omstandigheden bij ons zou dienen te wor den uitgevochten. Aan de eene zijde verheffen diegenen alleen de stem, die in den waan zijn, dat het oogenblik naakt, waarop ze alle op gekropte hartstochten van haat en wraak zucht op den bodem van ons Duitsche vader land kunnen botvieren. Aan den anderen kant beseffen de oprechte voorstanders van den volkenbond zeer scherp, dat de grondgedach te van het nieuwe geloof thans de proef op de som doorstaat. Deze grondgedachte is: al vorens eenige mogendheid of groep mogend heden het bestaat, het dwangmiddel van het geweld om het daardoor voorgestane recht te verwezenlijken, tegen een andere natie toe te passen, moet men ten grondigste en volko men eerlijk langs den weg van een vrijwillig vergelijk den vrede trachten te bewaren of, op den tegen woo rdigen internat ionalfen toestand toegepast, hem te bereiken. Deze strijd der meeningen is nog niet beslist. Wij kunnen de zielskrachten aanduiden, die tegenover elkaar staan, maar niet de verhouding hunner krach ten bepalen. De rijkskanselier wees er vervolgens op, dat wanneer de vijandelijke regeeringen den oorlog willen, hij er niet aan twijfelt of de Duitsche regeering mag uit naamr van het Duitsche volk tot de landsverdediging oproe pen gelijk ze uit naam van het Duitsche volk mocht spreken toen ze handelend voor den vrede optrad. Wie zich, aldus Max von Ba den, te goeder tróuw op den bodem van den rechtsvrede heeft gesteld, die heeft tevens den plicht op zich genomen, niet zonder strijd voor een vrede door geweld te zwichten. Maar het Duitsche volk» mag daarnaast vra gen, wat een vrede op Hen basis van Wil son's voorwaarden beteekent voor zijn leven en toekomst. Voor onze machtspositie, aldus de rijkskanr selier, zal het er niet meer op aankomen, wat we zelf voor recht houden, maar wat in vrije gedachtenwisseling met onze tegenstanders als recht wordt erkend. Dat is een bitter brok voor een trotsch volk, gewoon om te zegevie ren, want de rechtskwestie houdt niet voor zijn nationale grenzen op, maar betreft ook de vraagstukken op het rijksgebied zelf. De kern van geheel Wilson's program is de volkenbond. Deze kan in het geheel niet tot stand komen, als alle volken zich niet tot een nationale zelfoverwinning aangorden. De verwezenlijking van de rechtsgemeenschap eischt het opgeven van een deel der onvoor waardelijke zelfstandigheid, die tot dusver het teeken was der staatssouvereiniteit, van ons zoo goed als van de anderen. Blijven wij, aldus Max van Baden, in het binnenland op den grondslag van het natio nale egoïsme staan dan zal er voor ons geen wederopleving zijn, dan blijft het gevoel van bitterheid bestaan dat ons voor geslachten zou verlammen. Doch wanneer wij hebben ingezien dat de zin van dezen gruwelijken oorlog vóór alles de overwinning van de ge dachte van het recht is, en wanneer wij deze gedachte niet tegenwerken, doch ons aan haar onderwerpen: niet met voorbehoud, doch volkomen vrijwillig, dan vinden wij daarin een geneesmiddel voor de wonden van het huidige oogenblik. Aan zulk een taak zal het Duitsche volk met allen zakelijkcn ernst en alle nauwgezetheid, welke ons erfdeel zijn, medewerken, Wanneer ik, aldus de rijkskanselier, in dit moeilijke uur voor ons volk, de gedachte van een volkenbond als een bron van troost en meuwe kracht voor oogen stel, dan wil ik geen> oogenblik vergeten welke geweldige te genstand nog te overwinnen is voor de ge dachte tot werkelijkheid kan worden. Geen mensch kan zeggen of het snel of langzaam zal gaan. Mogen de komende dagen of we ken ons tot een voortzetten van den strijd op roepen, of moge de weg naar den vrede wor den gebaand er kan geen twijfel over bestaan, dat wij slechts tegen de eiscben van den oorlog of den vrede opgewassen zullen zijn door het ten uitvoer brengen van het regee- ringsprogram en den beslisten afkeer van het oude stelsel. De rijkskanselier deelde vervolgens mede, dat de hervorming van het kiesrecht in Prui sen door eeni lofwaardige tegemoetkoming der partijen op de voorstellen der regeering zoo ver gevorderd is, dat de invoering van het algemeene, gelijke, directe en geheime kiesrecht daar verzekerd is. Voortaan zullen ook rijksdagleden aan de leiding van 's rijks Elitiek deel nemen en uit naam) van den nselier het woord kunnen' doen, zonder te vens een bestuurs-ressort voor hun rekening te hebben. Daarmede is de parlementaire weg ge- 'eide niet onmogelijk" gemaakt. In verband: daarmede staan de voorberei dende werkzaamheden voor de ontwikkeling der politieke verantwoordelijkheid van den rijkskanselier op rechtsgebied, die de instel ling van een 8 taatsgerechtshof zou kunnen waarborgen. Het nieuwe stelsel van 's rijks regtering heeft een nieuwe regeerwijze in de Rijkslan- den tot natuurlijk gevolg gehad. Het stad houderschap van Elzas-Lomaringen is op een Elzasser overgegaan. Een Flzasser is zijn staatssecretaris geworden. Uit de Tweede Kamer van den Landdag zullen voortaan meer Leidende mannen in 's lands regeering treden. De rijkskanselier neemt aan, dat de nieuwe stadhouder met de partijleiders een program voor zijn regeering zal vaststellen' en openlijk ontvouwen. Het tweede ontwerp, dat herz'ening van art. 11 van 's rijks grondwet beoogt, bevat de dwingende bepaling nopens de grondgedach ten der nieuwe regeerwijze. Het wil, dat de Rijksdag als bevoegde volkvertegenwoordi ging bij de beslissing over de gewichtigste le vensvragen der gansche natie, bij de kwestie van oorlog en vrede, ten volle medezeggen schap heeft. Daarin schuilt een waarborg voor de vreedzame verdere ontwikkeling des rijks en diens betrekkingen tot de andere mo gendheden. De waarborgen zouden versterkt kunnen worden, als ook de bondsverdragen aan de nieuwe bepaling worden onderworpen. Ook tot zoo'n verruiming zal 's rijks re geering gaarne de hand leenen, als de volken bond in een daad' wordt omgezet. Als de volkenbond alle geheime bondge nootschappen en '-ertrouwelijke afspraken ongedaan zal hebben gemaakt, zal artikel 11 ook in deze richting kunnen worden, ver ruimd. De rijkskanselier wees ten slotte op de be schikkingen van den keizer omvattende de maatregelen op het gebied van censnur, het recht van vereeniging en vergadering en de bemoeiing van de persoonlijke vrijheid, bene vens de werkzaamheid van het uitvoerend be wind in vollen omvang. Kunnen Jn zake oeconomische en sociale baand. Het opstijgen der geboren leider uit andere vrije beroepen wordt daardoor 1 politiek de plaatselijke militaire bevelhebbers het niet eens worden met de burgerlijke be stuurders dan beslist de operbevelhebber na toestemming van den rijkskanselier of diens plaatsvervanger, staatssecretaris Gröben. De rijkskanselier Heelde vervolgens mede, dat tal van politieke gevangenen amnestie zuilen krijgen. Aan alle stappen pp den nieuwen weg heb ben autoriteiten hare goedkeuring veneend. De rijkskanselier wees er uitdrukkelijk op, dat hoe men over de jongste veranderingen moge denken, het doel slechts de politieke mondigheid van het Duitsche volk ia. Het Dyitsche volk zit reeds sedert lang in het zadel en nu zal het rijden. Niet door de wil lekeur der ingestelde machten, maar tengevol ge van het gebrek aan politieken machtswil bij het volk bleef Duitschland 'oo lang een overheidsstaat Het nieuwe stelsel ontstond door een beslissende wending in de karakter ontwikkeling van het Duitsche volk. die na a 1 le prestalies :n dezen oorlog en alle daden en offers niet meer kon uitblijven. Wij mogen aldus de rijkskanselier, niet ter wille van het buitenland en evenmin om den cyernblikkeliiken nol-te boven te komen r'n/i- toevlucht riemen tot regeeringsvormen, die niet gedragen worden door onze inner lijke overtuiging en die niet de uitdrukking zijn van onzen1 eigen aard en onze geschiede nis, anders zouden wij onoprecht te werk gaan en Laardoor aan het nieuwe stelsel, dat thans zijn eerste proef doorstaat, het stempel der onherroepelijkheid, dat wij niej kunnen ontberen, ontnemen. Onze soldaten, zoo besloot prins Max van Baden zijn meermalen luid toegejuichte rede voering, hebben het buitengewoon moeilijk. Zij strijden met de zorg voor hun land in het hart. zij strijden met de gedachte aan vrede en houden stand. Wij zijn hun dankbaar, wij vertrouwen hen en wti roepen hun toe: „Het vaderland laat u niet in den steek (bravö's). Wat gij noodig hebt en wat het geven Iran aan menschen, middelen en moed, dat zal u geworden." De afgevaardigde Herold van het Centrum betuigde vervolgens zijn goedkeuring over de verklaringen van den rijkskanselier. Het verwijt, aldus Herold, dat wij ons schuldig zouden maken aan onmenschelijke handelin gen en onnoodige verwoestingen, wijzen wij met verontwaardiging van de hand. Dat is niet in overeenstemming met het Duitsche ka rakter en de Duitsche gewoonte. Wanneer een vrede door overleg niet mogelijk is, dan zal de nationale verdediging van Het vader land opgeroepen worden en het succes niet uitblijven. De sociaal-democraat Egbert zeide, dat het volk zich het recht op zelfbeschikking niet meer zal laten ontrukken. Hij eischte o. a. dat net recht om den oorlog te verklaren steeds afhankelijk moet worden gemaakt van de toe stemming van den Rijksdag. Willen onze vijanden, aldus Egbert, ons als uitvaagsel der menschheid en als knechten be handelen, dan roepen wij hun toe: „Neemt u in acht, want iedere knechtschap loopt eens ten einde." De afgevaardigden Naumann van de vrij zinnige volkspartij en Stresemann van de na- tionaal-liberalen, verklaarden vervolgens met de rede van den rijkskanselier in te stemmen Slechts de conservatief graaf Westarp zag in de nieuwe ontwikkeling geen vooruitgang maar een noodlottige wending. Hij noemde het Duitsche vredesaanbod ondoelmatig en niet noodzakelijk. Hij wilde vasthouden aan de intregiteit van het Rijksgebied, ook in het Oosten, en daarom de ongehoorde eischen van Polen afwijzen. Het Duitsche volk moet geen smadelijken vrede willen aanvaarden. Door voormannen der verschillende tot de meerderheid behoorende partijen werd ven volgens een resolutie ingediend, waarin ven trouwen in den rijkskanselier werd uitgespro ken. Wij behoeven de rede van den rijkskanselier niet uitvoerig meer te bespreken. De geheele rede is er op gebaseerd naar binnen en naar buiten den indruk te verster ken, dat het oude Duitschland dood is en dat een nieuw rijk, waar het volk den scepter z,waait, de plaats van het oude in Europa heeft ingenomen. Het zal Duitsch land's vijanden niet gemak kelijk vallen na deze rede de volksregeering nog langer 'een schijnvertooning te noemen en van een eenvoudige decorsverwisseling te spreken. Uit de rede van den rijkskanselier blijkt wel dat Duitschland! nog niet in het Bui- gaarsche stadium verkeert en dat volk en le ger bereid zijn den strijd onverzwakt te her vatten als in de Entente.de voorstandera van een vrede door geweld die van een1 vrede door overleg mochten overstemmen. Over het Duitsche antwoord aan den presi dent zijn nog tal van persbeschouwingen ver schenen, welke onze ruimte niet toelaat thans in hoofdzaken weer te geven. Het spreekt van zelf, dat terwijl de Duit sche bladen zich met dit antwoord zeer inge nomen betoonen, de pers der Entente het huichelachtig en dubbelzinnig noemt. Mocht dat ook de opinie zijn in de Ameri- kaansche regeeringskringen, dan is het te verwachten, dat Wilson's wederwoord ons niet dichter tot den vrede zal brengen als het jongste Duü»che antwoord! het blijkbaar ge daan heeft. In het Oostenrijksche Heerenhuis richtten Forscht en andere burgerlijke Tsjechische le den een interpellatie tot den minister-presi dent, waarin zij hun solidariteit uitdrukken met de pogingen.' tot oprichting van een Tsje ch ischen staat, en .den weg, die in het mani fest is aangewezen, voor onmogelijk verkla ren President Windischgroetz sprak zijn af keuring uit over de aanvallen in de interpel latie gedaan op Hongarije en op het verbon den Duitsche rijk. Daarop legde graaf Clam-Martinitz uit naamA~* 1 een gens Oostenrijk en de dynastie. Minister-president nussarek verklaarde, dat het antwoord van Wilson volstrekt geen aanleiding geeft om de gelegenheid tot ge dachtenwisseling als afgebroken te beschou wen Hij besprak vervolgens de hervorming der binnenlandsche toestanden en het keizerlijke manifest. De toekomstige verhouding van Hongarije (ot Oostenrijk zal worden vastgesteld op grond' van een gelijke behartiging van beider lei belangen De Oostenrijksche regeering hoopt nog steeds door het zenden van een antwoord nota aan presidnet Wlison tot een gunstig re sultaat der besprekingen te komen. Het optimisme in Oostenrijk is werkelijk benijdenswaardig. Aan onze grens hebben de Belgen Stroo- brugge bezet en beschieten1 van daaruit mót zware kanonnen de Duitsche stellingen. De Duitschers zijn op allerlei wegen gemaskeerd opgesteld langs het Leopold-kanaal en in de strook grond tusschen het kanaal en de grens. Vanuit net Zuiden komen de Geallieerden op zetten. Meldegbem Is waarschijnlijk door de Geal lieerden genomen. De Engelschen schoven hun linie tot den linker Scheldeoever naar voren, Z. van Thiant, waarvan zij het W. deel bezetten. Zij maaktenvorderingen tusr schen Valenciennes en Doornik, van welke stad zij nog maar zeer kort verwijderd zijn. Op het Serrefront hebben de Eranschen de Duitsch' rag, machinegeweren lendry en Grandlop genomen. Hun linie grenst aan de Serre tof aan Mortirs, gaat voorbij de buitenwijken van Troidmont- Cohardille en volgt meer naar het zuiden het kanaal van La Buze. De Tsjecho-Slowakische troepen hebben het dorp Ferron heroverd. De Duitschers melden sterke aanvallen in Vlaanderen, zuidwestelijk van Deinze en ten oosten van Kortrijk. Deze brachten, volgens het Duitsche communiqué, den vijand slechis een plaatselijk begrensde terreinwinst. Op den oostelijken Aisne-oever, aan weerszijden van Vouziers en ten oosten van Airp zouden hevige aanvallen van de Franschen mislukt zijn. De correspondent van die Frankf. Z noemt een onvoorwaardelijke overgave van Dorummonarchie aanstaande* De Serviërs zetten hun opmarscH in Servië voort en maakten meer dan 1500 ge vangenen Maandagavond in de Iersche Zee getorpe deerd; 13 leden der 30 koppen sterke beman ning zijn aan, land gezet. Het lot der anderè is onbekend. Een liquideeringscommissie zal volgen» een- Poolsch blad worden benoemd voor de scheiding van Oaücië van Oostenrijk. Havas seint dat de Fransche bladen op de groote beteekenis wijzen van de aankomst der Fransche troepen voor den Donan, in de streek van Widdim. De Matin zegt dat bot eerste punt van onmiddellijk contact met Roe menië is verkregen. De vroegere opperbevelhebber van het Russische leger, grootvorst Nicolaas, waar van bericht was dat hij gedood was, bevindt zich in goeden welstand te Kief. Reuter verneemt dat in gezaghebbende Engelsche kringen de meening heerscht, dat ontruiming der bezette gebieden niet genoeg is. Engeland zou ook de Duitsche opvatting omtrent de vrije zee niet kunnen aanvaarden. Voorts is nog niet gerept van schadevergoe ding en herstel. De AmerikaansóHe republikein Poin- dexter diende bij het Congres een voorstel in om verdere onderhandelingen met Duitsch land te weigeren, tenzij dit zich onvoorwaar delijk overgeeft. Volgens de „Times" beheerschen de in- landsche hoofden, oder wie vooral Raisoeli, thans den toestand in Spaansch Marokko. Zij zouden itn nauwe verbinding staan met de Duitsche ambassade te Madrid. Uit Odessa wordt „bericht, dat de Roe- meensche regeering alle Roémeensche havens aan de Zwarte Zee en den Donau gesloten heeft verklaard. Te Kappenberg in Oostenrijk is een sneltrein op een goederentrein geloopen. Er ontstond brand. Tot nffl toe 15 dooden, 50 ge wonden geteld, meldt het Korr. Bur. Een bericht uit Kopenhagen meldt een omwenteling te Sofia. Bloedige straatgevech ten hebben plaats gehad. -- De Tsjechische Nationale Raad wil de vraagstukken dér monarchie op em vredes conferentie geregeld zien. In neutrale diplomatieke kringen tri Turkije verluidt dat er pogingen worden aan- rend om tot een spoedige overeenkomst te <men mét de Entente. De Duitschers verdrijven niet meer de burgerij uit de plaatsen, welke zij ontruimen. KORTE BERICHTEN. De Duitsche Nationale Vergadering in Oostenrijk is bijeengekomen en heeft besloten hét Duitsche volk in Oostenrijk tot een onaf hankelijk volk te verklaren. De voorwaarden voor het bestaan van den zelfstandigen Duitech-Oostenrijkschen staat werden opge maakt en besproken. vOp initiatief van staatssecretaris Schei- demann is de Rijksdagafgevaardigde Lieb- kmekt op vrije voeten gesteld. GELDLEENINÖ VAN 350 MILLIOEN GULDEN. Bij de Tweede Kamer ia het vooratel Ing» komen tot het aangaan van een geldleening van 350 millioen gulden te.. laste van hü Rijk. De rente bedraa raagt 5 pet. De koers van uitgifte wordt vastgesteld door den minister van. Financiën. Aan bankiers enz. wordt een provUte ten hoogste 3/10 pet, toegekend. Indiien de inschrijvingen op de vrijwillige leening minder bedragen dan *300 millioen gulden, wordt een gedwongen geldleening aangegaan tegen 3% pet, per jaar. Zij, die voor het belastingjaar 1918/19 zijn of worden aangeslagen in de vermogens belasting naar een vermogen van 75/300 al meer en de binnen het Rijk wonende natuur lijke personen die voor het belastingjaar 1918/19 zijn of worden aangeslagen in d# inkomstenbelasting naar een inkomen1 van 10.000 of meer, zijn verplicht deel te nemen in de bedoelde leening. Ook de binnen het Rijk gevestigde naam- looze vennootschappen, commanditaire ven nootschappen op aan,deelen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzeke ringmaatschappijen, met uitzondering van da Neaerlandsche Bank, welke in de inkomsiea- belasting zijn of worden aangeslagen wegens uitdeelingen, tot een totaal bedrag van 10.000 of meer over een boekjaar ge digd in het tijdvak van 1 Mei 1917 tot ea jaar geein- met 30 April 1918, zijn verplicht deel t£ nemen ïn de gedwongen lecning. INMENGING VAN HET DUITSCHB GEZANTSCHAP. De beer Duys heeft zich met de volgende vragen tot den minister van buitenlamische zaken gewend: „Is het juist, dat de heer dr. Zcno Kamer ling zich op bevel van het Duitsche gezant schap van die „Nieuw Amsterdam" heeft moeten verwijderen, terwijl hij als gouvemo- ments-ambtenaar de reis naar Indië met dit stoomschip stond te aanvaarden? „Indien dit bericht juist is, is dan de mi nister tan oordeel, dat hier door de Duitsche regeering een1 daad' is gepleegd, waartegen met de meeste kracht dient te wonden gepro testeerd? „Is de regeer)g voornemen», om naast eea eventueel uit te brengen protest, van de Duit sche regeering te eischen een volledige scha devergoeding van de gevolgen, die haar in menging in deze zaak heeft gehad of nog mocht hebben?" GEREED OM GRAAN TE HALEN. De Rorterdamache correspondent van dh Tel. schrijft: TWEEDE KAMER. Na de beëedigimg van het nieuwe lid Schouten en de aanneming z. h. st. van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op de Middelen voor 1918, werd in de zitting van gisteren voortgegaan met de ierpellatie-Schaper, betreffende de levecs- ddelen-voorziening. De heer Marchant betoogde de onhoudbaarheid van dé bewerin gen der revolutionnaixe socialisten, aan wier afbrekende crifiek het proletariaat niets heeft. Een verbod van allen uitvoer zou ons volslagen isoleeren. Spr. meende dat bij den voedselnood de militaire voorraden moeten worden aangesproken en waarschuwde tegen aandringen op telkens maar meer strafbepa lingen, omdat die voeren tot rechtsonzeker heid. Hij vroeg dan hoe het staat met de voorbereiding van de crisdsrechtspraak en had groote bezwaren tegen de motie-Schaper. Toch zou hij verwerping betreuren, omdat zij -de prijsverhoogmg van levensmiddelen afkeurt en maatregelen vraagt tegen opslaan van clandestine voorraden. De heer Troelstra waarschuwde tegen het aannemen van voorwaarden betreffende niet uitvoeren naar Duitschland, verbonden1 aan het Amerikaanach kolenaanbod. Dit zou ons tot bondgenoot maken van een der oorlog voerende partijen. Minister Ruy» de Beerenbrouck knikte in stemmend. Spr. vroeg, of een demobilisatie-plan is ontworpen, dat rekening houdt met de sociale en economische belangen, en welk departe ment leiding zal hebben bij de demobilisatie. Spr. meendejdat dit het departement van ar beid moet zijn. Spr. deelde mede dat de S. D. A. P. in haar motie opneemt de wenscheliik- heid tot verhooging, van het broodrantsoen. De heer Kr uijt betoogde dat de centrale keuken een organisatie van het slechtst be reikbaar en het openbaar eethuis een orga nisatie van het best bereikbaar nut is. Hij diende een motie in, vragende om een vol strekt uitvoerverbod, om de levensmiddelen- prijzen van Juli 1914 en om een dubbel broodrantsoen. De heer Ter Hal I drong aan op meer doelmatige voorlichting van het publiek; het bureau voor mededeelingen inzake de voed selvoorziening verstaat niet de kunst den meest begrijpelijken vorm te vinden. Beter zijn openbare bijeenkomsten. De heer Staalman (middenstand) kwam op tegen de beschuldigingen van den heer A. P. Staalman tegen de middenstan ders en vroeg tegemoetkoming van de grie ven. Minister Van IJsselsteijn kwam op tegen de bewering-Sann.es, dat hij niet voor de arbeiders zou voelen. Te 4 uur 15 werden de beraadslagingen verdaagd tot morgen 1 uur. In de scheepvaart kan men, nu het duik- ar als gewi schoüwd, eene opleving waarnemen. Ver reken kan worden be- bootgevaar wacht wordt, dat" spoedig de algeheele stop zetting heeft plaats gemaakt voor een toe stand, die overeenkomt met dien, welke in 1916 heerschte. De „Steenkolen- en Scheepvaart-Maat schappij" en Ph. van Ommeren hebben in alle haast voor de vaart op Ehgeland gemon sterd, zoodat deze, wat de vrachtvaart betreft, een groote uitbreiding ondergaat en men weldra weer van een geregelde verbinding kan spreken. De Batavier-booten van Wtn. Muller Co. kunnen, daar het passagiersbootenijzijn, voorloopig nog niet vertrekken, vier VI is gecharterd voor het doch de Bata- overbrengen van krijgsgevangenen. Ook voor de vaart op Zuid-Amerika heb ben gemonsterd de s.s. „Algenil" en1 „Wes- terdijk", van Solleveld v. d. Meer Co„ „Gelanco" en „Turbinia", en de „Maasdijk" van de Holland-Amerika-lijn. Ook Is een aanvang gemaakt met het gereedmaken van de „Noordwijk." Al deze schepen' zijn bestemd voor het ha len van graan. Naar Scandinavië zijn reeds vertrokken of liggen gereed tot vertrek, de sa. „Ant. v. Drieï", „öostvoorne", „Amstel", „Graaf Hendrik", „Bemice", „Frisia", „Me- grez". ..Energie", „Maria", „Laura", „Neutraal" en „Prmcenhage". De firma Wm. Muiier Co. heeft gisteren bericht gekregen, dat het bj. „Admiraal de Ruyter", de groote ertsboot, die sedert 2fl Juli 1914 iu Novorossisk, in Rusland is op gehouden, werd vrijgegeven en thans is een equipage gemonsterd, die naar Rusland zal vertrekken omi het schip te halen. DE HOSPITAALSCHEPEN. De hospitaalschepen, waarop zich bevinden de Nederlandsche onderhandelaren ter eco nomische conferentie te Londen en Hr. Ms. gezant aldaar, te die wegens dik weder bi) het Schulpengat ten anker waren gegaan, hebben gisterochtend vroeg de reis naar En geland voortgezét. VAN HET FRONT TERUG. Prof. E. J. Vossnack, hoogleeraar aan dé Technische Hoogeschool te Delft, die van het begin van den oorlog af in Ehiitschen krijgsdienst is geweest, heeft zijn colleges her vat met een lezing waarin hij de belangrijke veranderingen naging welke er sedert in de techniek van den bouw van koopvaardijschip pen hebben plaats gehad. DUITSCHE TWEEDEKKER GEDAALD. Te Hendrik-Ido-Ambacht is gistermorgen j 10 uur in een weiland een Duitsche tweedek- I ker gedaald. De bestuurder verklaarde te i Gent te zijn opgestegen en meende in de na- AARSCHE COURANT. pelhk.V A V.UVU, MVHf,

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1